DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE MUITERIJ OP DE ZEVEN PROVINCIËN. DE OVERGAVE VAN HET SCHIP. Vrijdag 80 Februari 1933 Een bom uit de Dornier-vliegbcoten bewoog de muiters tot onvoorwaardelijke evergeve. ÖOODE&3 EU 25 GEWONBEU. De bloedige afloop der Indische muiterij. COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon et. Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, hancc door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote cent en rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. No. 35 Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 135e Jaar v ug Dit nummer bestaat uit drie bladen. I Bovenstaand kaartje maakt duidelijk waarom de „Zeven Provinciën" zoolang ongehinderd heeft kunnen doorvaren. Schip is namelijk van Oleh-leh (N.punt Sumatra) vertrokken, is daarna langs de geheele kust gevaren via de daargelegen eilanden en ontmoette thans bij Straat Soenda het eskader, dat van de Zuidpunt van Celebes (op het kaartje nog aan gegeven) het muitend schip tegemoet gevaren was. Zooals wij reeds in een paar bulletins me dedeelden, is vanmorgen 9 uur (Indische tijd, dat is 3 uur volgens onzen tijd) een einde ge komen aan de muiierij aan boord van het pantserschip Zeven Provinciën. Wij laten hieronder de berichten volgen, die wij over liet gebeurde ontvingen (Half 8): Vrijdagmorgen heelt de comman dant van het achtervolgende escader het mui- terschip radiografisch gesommeerd het schip onvoorwaardelijk over te geven. De muiters moesten de vl2g hijschen en een wit kleed op het zonnedek tooncn. De muiters kregen tien minuten bedenktijd. De muiters antwoordden met het reeds 2 maal geseinde bekende telegram van over gave onder voorwaarden, met de toevoeging: „Val ens niet lastig". Hierop kwamen de Dornier-vliegbcofen in ar ie. De eerste bom die gegooid werd kwam naast het schip terecht. De tweede bom trof <Vel en veroorzaakte brand. Hierop werd door de muiiers liet wiltc kleed getoond Om 9 18 uur (Ind tijd) begaven dc muiters zich in de booten De brand schijnt niet ernstig. De Zeven Provinciën gaat door met radioberichten te geven. Het schip staat nu weer onder commando der officieren. De eerste officieele mededeeling. Ia den afgeloopen nacht werd bij den ma- r,ne staf op lift departement van defensie de v°lgende officieele mededeeling ontvangen: 1 -eden 9 uur werd de Zeven Provinciën door een groep vliegbooten gesommeerd vóór Straat Scenda tot onmiddellijke en onvoor waardelijke overgave. Hierop werd door de ^even Provinciën verwezen naar de bekende Pr°c!amatie, waaraan werd toegevoegd, dat gehinderd moest worden. Een water- "ee»tu.g wierp daarop een bom van 50 K G Slechts één bom geworpen. 12 Dooden, 25 gewonden. Uur): In afwijking van eerdere berich- (10 kan nier ■iier "lans worden gemeld, dat de Dor- bnm Ualx''e2')0ot niet twee, doch slechts één °m heeft leden -^worpen. Deze bom heeft twaalf V/;nd r" 1 ^manning gedood en 25 ge- ^zonderheden zullen volgen. Geen 12, maar 18 dooden, waar- (11 °nder 3 Europeanen. ktns Uur)) Aneta Holland meldt; Blij- ader bij het departement van de fensie ontvangen bericht bedraagt het aan tal dooden 18, waarvan 15 inlanders en drie Europeanen. De Europeesche schepelingen zijn de tam boers Bakker en dc Bree en de marinier Ille klasse Kroeskop. Volgens de vcorioopige be richten bevindt zich onder de lichtgewonden d-e luitenant ter zee llle klasse baron de Vos van Steenwijk. Ook de Europeesche minderen hadden aan de muiterij deelgeno men. De commandant der zeemacht in Ned.-In- dië verklaarde in den Volksraad in de verga dering van gister, dat de Europeesche min deren eveneens hebben deelgenomen aan de muiterij. De ontvangen telegrammen toonen aan, dat aan boord van de Zeven Provinciën waren 16 officieren, 9 Europeesche onder officieren, 3 inlandsche onder-officieren, 44 Europeesche korporaals en minderen en 184 inlandsche korporaals en minderen. De muiters waren van plan over te gaan tot zeerooverij. E>;vendicn wordt vernomen, dat bij de Ze ven Provinciën het plan bestond, om, wan neer voedseltekort zou ontstaan, koopvaardij schepen te berooven. De indruk in Den Haag. De berichten over de overgave van de Ze ven Provinciën waren hedenochtend reeds vroeg in den Haag bekend. In marinekringen was men algemeen blij, dat de spanning van de laatste dagen geweken was. Hoewel be treurd werd, dat de overgave niet geheel en al zonder geweld had plaats gevonden, stemt het toch tot voldoening, dat na één lichte bom de bemanning reeds tot bezinning was gekomen. Men vestigt er nog eens onze aandacht op. dat een bom van 50 K.G. behoort tot het lichtste geweld, dat aangewend kan worden. TOEN DE ONTKNOOPING NADERDE Aanhankelijkheids-betuigingen. Aan de koningin is het volgende telegram gezonden: „Drieduizend ingezetenen van Priangan, te Bandoeng in vergadering bij een, betuigen Uwe Majesteit eerbiedig aan hankelijkheid en vertrouwen in de kracht van uw beleid". Te Pontianak werd gisteravond door he, In do-Europeesch Verbond en de Vaderland- sche Club een aanhankelijkheidsbetooging georganiseerd. Duizenden, waaronder vele dames, namen deel aan de te Bandoeng gehouden aanhan kelijkheidsbetuiging. De schouwburg van. de sociëteit Concordia was stampvol. De voorzit ter van het I. E. V., de heer Johan, hield een korte redeyoeriji Voorts werd gesproken namens de Indische Katholieke Partij, de Christelijk Staatkundige Partij, de C. O. V., de Vaderlandsche Club, den Plantersbond en den Bond van Oud-Ou- der-officieren. De spreker van laatstgenoemden bond sprak de aanwezige militairen als volgt toe: „Maak het leger niet te schande, anders zou den wij ons moeten schamen daarin ooit te hebben gediend wij, jongens van v. Heutsz" Het aantal sprekers was beknopt gehouden Vele vereenigingen zonden adhesiebetuigin gen. Een optocht werd geformeerd, welke met de driekleur, vaandels en militaire muziek, naar het huis van den resident trok, waar de heer Johan een korte redevoering hield. De resi dent van Priangan, omgeven door generaals, den burgemeester, den regent, den patih en leiders van het departement van Gouverne- mentsbedrijven, dankte omstandig. Hier, evenals in Concordia, was het enthousiasme groot. De jaarvergadering van de afdeeling Pa- lembang van de Vaderlandsche Club nam een adhaesiebetuiging aan, aan de woorden, ge sproken door minister Deckers, terwijl het vertrouwen werd uitgesproken dat spoedig uitvoering zou worden gegeven aan de plan nen. De Vaderlandsche Club nam het initiatief tot de organisatie van een aanhankelijkheids betooging te Makassar. In de sociëteit werd een redevoering gehouden, waarna een fak keloptocht werd geformeerd, welke met mili taire muziek naar het huis van den gouver neur trok. Hem werden bewijzen van trouw aangeboden. Door de burgerij van Tjilatjap is een tele gram gezonden aan den gouverneur-gene raal, luidende: „De burgerij van Tjilatjap, hoogst verontwaardigd over het optreden van de schepelingen van de Zeven Provinciën, dringt aan op het treffen van zeer strenge maatregelen om den blaam van het Nedei- landsch Gezag te zuiveren". Uitingen van de Europeesche pers in Ned. Indië. Het ,.Soer. Handelsblad" citeert onder het hoofd „Le reveil du lion" de woorden van den minister van defensie in de Tweede Kamer. Het blad noemt deze uit het hart gegrepen en volkomen dekkend de mogelijke bevelen van de marine-autoriteiten die de overgave van het muitend schip moeten afdwingen. Hel blad meent dat het hierdoor thans uitgeslo ten is, dat de militaire commandanten» die krachtig optreden, later daarvoor zullen wor den gedesavoueerd. Hoewel het blad de aanhankelijkheids- demonstratie te Batavia toejuicht meent het, dat navolging van dit voorbeeld elders ach terwege dient te blijven. „Door vastberaden kalmte en een hooghar tig schouderophalen zijn orde en rust beter gediend. De sterke schreeuwt zijn kracht niet uit, doch schrijdt rustig voort temidden der demagogische deining". Ook de „Indische Courant" meent, dat ver dere demonstraties het doel voorbijschieten. Velen nemen aan deze demonstraties niet deel, aangezien zij het vanzelfsprekend ach ten dat de groote massa achter het gezag staat. Bovendien baart de politieke situatie in Het blad meent, dat men thans het initia tief aan de overheid moet overlaten. De „Locomotief" bevat een hoofdartikel getiteld „De Schande". Het blad wijst de recente salariskortingen als motief voor de muiterij af en meent dat het doel, verzwak king van het gezag, zoowel tegenover het bin nen- als buitenland, ten volle is bereikt Slechts de door.het muitend schip gevolgde route deed buitenlandsche interventie achter wege blijven. Een decisieve actie is thans inderdaad hard noodig. De regtering her'vinde volledig haar sterk beleid. Hef „Bataviasch Nieuwsblad" neemt ten sterkste stelling tegeh het optreden van den commandant en noemt dazen.even schuldig als de muitelingen. Het blad concludeert uit den stijl van de draadlccze telegrammen, af gezonden-door het radi"„-tation aan boord van <^e Zeven PTovinciën, dat het Euro peesch personeel ocir de hand in het spel bee|t.; Stemmen uit de Chineesche en Inheemsche wereld. De „Sin Tit Po" concludeert, dat de mui ters schuldig zijn. weshalve zij dienen te worden gestraft. Bij de bepaling van de straf yergete men echter de aanleiding niet Het blad gaat niet accoord met de suggestie om geweld te gebruiken. De „Soerara Oenoem" becritiseert de be richtgeving, welke de tendenz heeft 'alle pchjUld uitsluitend op de inheemsche beman ning te werpen. Omdat de toedracht der fei ten tot dusver nog n'.et volledig bekend is, onthoude men zich van conclusies als zou bijvoorbeeld het muitend schip door een in- heerschen kwartiermeester worden genavi geerd. Een Belgisch oordeel. „La Gazette", een te Brussel verschijnend zeer rechts staand liberaal blad, dat vooral in ambtenaarskringen en in het officierscorps veel lezers telt, heeft een hoofdartikel over de Potemkiniaae van de Zeven Provinciën, waaraan het volgende is'ontleend: Wij zouden het recht hebben er om te lachen en er zelfs uitbundig om te lachen, maar de lust tot lachen is ons vergaan. Want wij zien, dat onze beschaving bouwval lig is geworden, dat zij overal scheurt en kraakt. Het geval met de Zeven Provinciën is niet anders dan 'n incident, een heel klein incidentje, maar het heeft zijn beteekenis. De beschaafde naties zijn in een periode van decadentie, van absolute decadentie. Wij verlaten ons op inlanders, op slecht betaalde huurlingen, omdat wij zelf te vermoeid en te verslapt ziin, omdat wij niet meer den moed hebben, zelf te dienen. Wij houden ons nog slechts staande door de macht der gewoonte en omdat dè zgn. barbaren niet durven. Nog niet durven! Europeesch evenwicht? Interna tionaal evenwicht? Hoe labiel is het! Het staat op de punt van een naald en het blijf: alleen in evenwicht, omdat tot dusver nóg niemand het heeft verstoord. Het arme Europa, dat zich nog altijd de meeste der wereld waant, heeft nog niet eens bemerkt dat zijn macht op het punt staat te verzinken en dat alleen, omdat zijn zonen die eertijds de wereld hebben veroverd, niet meer den moed hebben om hun bezit te verdedigen. En hierbij denken wij niet alleen aan de Nederlanders De „Aldebaran" weer naar Oleh- leh. De „Alde'oaran" is gistermorgen uit Em- mahaven vertrokken, vermoedelijk naar Oleh-leh. Fransch vlootbezoek uitgesteld. vHet bezc-ek van het Fransehe oorlogsschip „Primauget" met aan boord den vice-ad-mi raai Bethlelot, aan Tandjong-Priok is uit gesteld. ver- Achtergebleven bemanning trokken. Nadere telegrammen melden, dat het ge deelte van de bemanning van de Zeven Pro vinciën, dat in Oleh-leh achterbleef, naar Medan is vertrokken, waar het zich zal in schepen naar Batavia. In hospitaal opgenomen. De wachtdoende officier, die, toen de muiterij aan boord van de Zeven Provinciën uitbrak, over boord sprong, en die den com mandant, die zich aan wal bevond, waar schuwde, is thans als gevolg van een zenuw instorting in het hospitaal opgenomen. De houding van den Bond van Marineschepelingen tegenover de gebeurtenissen in Ned.-lndië. De correspondent van het Hbld. te Den Helder bericht: Gisterochtend hadden wij een onderhoud met een der bestuurleden van het C.A.M. B.O., dien wij een en ander omtrent de hou ding van zijn organisatie tegenover de ge beurtenissen van den laatsten tijd vroegen. Is er kans oo onrust onder de schepelingen hier in Den Helder? vroegen wij. Er werd ge antwoord, dat er wel eenige stemming onder het personeel hier heerscht. De verbittering wordt opgewekt, niet zoozeer door de velerlei maatregelen voor het bewaren van de veilig heid welke door de autoriteit' Er zit voor de wereld iets van perette in de muiterij aan boord van de „li en Pro vinciën" Een kleine mogendheid met een be perkt aantal oorlogsschepen ziet één daarvan brutaalweg door de bemanning overmeesterd, de officieren worden opgesloten en dan vaart het pantserschip eenvoudig weg alsof het op een oefeningsreis was. Hef vaart ongehinderd langs de geheele Westkust van Sumatra, achtervolgd door een kiein scheepje waarin d' nalatige comman dant met een gedeelte van zijn staf zijn eigen kruiser achterna reist maar deze niet te dicht durft naderen, uit vrees op een kanonschot getracteerd té worden. Het duurt dagen en dagen en intusschen wacht de geheele wereld vol spanning af hoe aan dit roekeloos avontuur een einde ge maakt zal worden. Dat einde verloopt-zooals men het ver wacht had. De mqitende schepelingen, van al'e zijden ingesloten en tegen een over macht van bewapening geplaatst, geven zich over, zij het dan aarzelend. Alleen die aarzeling kost reeds achttien dooden en vijf-en-twintig gewonden en er zal ongetwijfeld alom van groote voldaanheid getuigd worden nu bewézen is, dat onze autoriteiten niet met ziel .laten, spotten. Natuurlijk was.dit krachtige optreden thans noodzakelijk. Er moest een prestige gered worden, wij moesten voor het oog van de wereld de blaam uihvisschen, dat onze marine door revolutionnaire krachten onder mijnd wordt zonder dat wij voldoende gezag bezitten om hieraan paal en perk te stellen. Het meest treft niet het bloedig slot dat te verwachten was maar het feit, dat dit alles heeft kunnen plaats vinden Bij het eerste teek en van revolutionnair gevaar worden thans overdreven voorzorgs maatregelen genomen. Sympathie-betuigingen ziin niet van de lucht en de overheid, geeft een demonstratie van haar groote waakzaamheid door de Arbeiderspers in de kazernes te ver bieden en allé auto's aan te houden, waarin zich wellicht ongewenschte bezoekers kun nen bevinden Het geeft alles den indruk van gewel dige waakzaamheid en activiteit, maar het komt te laat. Het is een krachtsdemonstratie, die men veel vroeger had moeten geven, die men had moeten toonen vóórdat de feiten plaats hadden, die onze marine voor het buitenland in een min of meer bespottelijk daglicht ge steld hebben. Tegenover de overgroote waakzaamheid na de muiterij staat een laakbare nalatigheid op het tijdstip toen krachtig handelen inder daad geboden was. Hier was een revolution nair verzet dat groeide en waaraan onvol doende beteekenis gehecht werd. hier was een commandant die gewaarschuwd werd en de geheele zaak a's een grapje opvatte totdat hem in zijn club bericht werd, dat men met zijn schip zonder hem was vertrokken. Dat bewijst dat er tot dusver aan het be leid onzer marine wei wat ontbroken heeft en het blijft slechts te betreuren, dat dit alles thans niet minder dan achttien menschen- levens heeft moeten kosten Laat men bedenken, dat wat thans gebeurd is niet alleen de schuld is van hen. die zich, wellicht verblind door revolutionnaire leuzen, tot deze dwaasheid lkter. ver.eiden, maar ook van hen wier beleid ontevredenheid kweekte en die te kortzichtig waren om in tijds de maatregelen te nemen, die deze mui terij hadden kunnen voorkomen. Dat onze regeering. nu zij vaster dan ooit op haar post moest staan, thans bij een vrij onbelangrijk wetsvoorstel een regeerings- crisis uitlokt, is slechts betreuren. Juist in deze moeilijke dagen heeft onze regeering den indruk te wekken, dat zij een krachtig en eendrachtig college is. dat vol doende sterk staat om alle gebeurtenissen het hoofd te kunnen bieden Al nemen wij heden met voldoening kennis van de officieele mededeelingen. die elk ge rucht van haar mogelijk aftieden tegen spreken. de regeering had juist op dit oogen- blik zelfs den schijn van een verzwakte posi tie moeten vermijden. Moge het gebeurde en toe leiden, dat wii voortaan van dergelijke onaangename en gevaarlijke verrassingen verschoond zul len blijven. men deze worden vaak, om zoo te zeggen, door de velerlei wijzen waarop door Kamer leden wordt getracht het werken van de orga nisatie onmogelijk te maken. Natuurlijk wordt er wel gemopperd over de genomen maatrege len, maar dat is toch niet de hoofdzaak. Men tracht echter de organisaties verantwoorde lijk te stellen voor de gebeurtenissen, welke de Bonden echter absoluut niet hebben ge wild. Met de muiterij op dc Zeven Provinciën hebben de organisaties practisch niets te ma ken. De gebeurtenissen ook in Soerabaja wor den betreurd en afgekeurd. Wij hebben de autoriteiten reeds lang gewaarschuwd, zeide de hoofdbestuurder, dat de geest, eok van het '1 tHq i

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1