Agenda KING fBinneniand 'JUovittciaai 'lUeutvs £and* en Jainbouut ^fcheepstijdingen JUiMicaties Stad en Omgeving. Weec&edcht LAATSTE BERICHTEN OVER DE MUITERIJ. PEPERMUNT ,B i o s c o p e n. A. B. T., tot en met Donderdag eiken avond half 8 hoofdnummer Dirigible (rom.), hoofdrollen Jack Holt en Ralph Graves. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopen- de voorstellingen. Cinema Americain tot en met Donderdag eiken avond half 8 hoofdnummer De mis stap van Madeion Claudet (rom. dram.), 'hoofdrol Helen Hayes. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Victotia-theater tot en met Donderdag el- 'ken avond half 8 hoofdnummer Chou-Chou (amusementsfilm), hoofdrollen Lily Damita en Charlie Ruggles. Toegang boven 18 jaar Zondagmiddag van 2 uur af doorloopcn- de voorstelling. Bioscoop Harmonie, Zondag, Maandag en Dinsdag telkens half 8, hoofdnummer Moeder (dram.), hoofdrollen James Dunn en Sally Eilers. Toegang voor alle leeftij- Zondagmiddag van 2 uur af doorloopen de voorstelling. Woensdagmiddag half 3, familievoorstel ling. Stedelijk Museum, ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Za terdags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Vrijdag 10 Februari. 3_5 en 7—10 uur, bijbeltentoonstelling in de Kapelkerk; op de slotbijeenkomst om half negen sprekers ds. Hak en ds. Baar 8 uur, Harmonie, opvoering operette De fee van de bron door de zangklassen van IJoh. Kuiper. 8.30 uur, De Unie, vergadering Vereeni- ging Zuigelingenbescherming. Zaterdag 11 Februari. 8 uur, Harmonie, feestavond gymnastiek vereniging Turnlust. Zondag 12 Februari. 8 uur, 't Gulden Vlies, donateursconcert St. Louis. 8 uur, De rustende Jager te Bergen, opvoe ring operette De klokken van Corneville, door de B. r. o. c. Bij ter Burg te Schoorldam uitvoering. schuwd, indien daarin geen verandering werd gebracht. Me heeft niet naar ons willen luis teren, doch de feiten hebben ons wel in het ge lijk gesteld. Komende op de audiëntie bij den minister van defensie, zei men ons, dat het onderhoud met den secretaris-generaal zeer was tegen gevallen. De vraag van deze autoriteit dat men met ja of neen moest antwoorden of men de gebeurtenissen te Soerabaja afkeurde, jwas een beetje ontijdig, daar men de bespre kingen, die men dacht te voeren, van tevoren !op schrift had gesteld, en daaruit bleek vol doende dat men de dienstweigering in Soera baja afkeurde, al verzocht het C.A.M.B.O. 'clementie te willen betrachten en goed alle 'oorzaken in het oog te houden, welke tot de gebeurtenissen aanleiding hadden gegeven. 'Het een bij het ander heeft begrijpelijkerwijze ecnige spanning onder het personeel teweeg gebracht. Gevraagd naar zijn oordeel over het ver loop van den gang van zaken te Den Helder, zei de hoofdbestuurder, dat hij niet voor ge welddadigheden vreest, al kan niemand zeg gen wat er kan gebeuren Dit zal er grooten- deels van afhangen, welke maatregelen er ge troffen zullen worden. Wij vroegen hoe men dacht dat de toestand in Indië en de muiterij op de Zeven Provinciën zich verder zal ont wikkelen. Hiervan kan absoluut niets worden gezegd. Alles wat men hieromtrent naar voren zou brengen, zou op gissingen moeten berusten; er werd nog op gewezen dat het .vergaderingsverbod de gebeurtenissen in In dië kan hebben beïnvloed. De besturen raak ten hierdoor het contact met de leden kwijt. Men heeft ons wel eens uitgemaakt, zei de hoofdbestuurder ten slotte, voor predikers der revolutie. Dit is louter fantasie. De besturen zullen steeds hun best doen om de belangen van de leden te behartigen en dat de wijze waarop dit gedaan wordt op prijs wordt ge steld, hebben wij meermalen van de autoritei ten vernomen. Maar steeds zal de legale weg worden bewandeld zooals dit in de statuten staat. Een revolutionnaire actie en gebeurte nissen zooals deze nu hebben plaats gevon den, worden door ons steeds afgekeurd. De vergadering van het Cambo in Den Helder. Het Volk meldde gisteravond: De commandant van de marine in Den Helder heeft met het oog op den hedenavond te houden vergadering van het Cambo )comi- té tot behartiging van de algemeene belan gen van het marine-personeel beneden den rang van officier) bepaald, dat tot morgen het geheele marinepersoneel in uniform zal moeten loopen Daardoor wordt het onmoge lijk gemaakt, dat burgers de vergadering van hedenavond bezoeken. Tevens heeft de commandant het bestuur van het Cambo medegedeeld, dat, teneinde excessen te vermijden, die door hun tegen woordigheid zouden kunnen ontstaan, ver slaggevers van geen enkel blad ter vergade ring mogen worden toegelaten. Daar dit één van de punten was, waarvan de marine-commandant zou laten afhangen, of hij de vergadering al dan niet voor ma trozen zou verbieden, heeft het bestuur van het Cambo in dezen maatregel bewilligd. Een luchteskader uit Bandoeng vertrokken. Hedenmorgen is een groot luchteska der van de luchtvaartafdeeling van het leger in Nederlandsch Indië, bestaande uit 14 verkenners en jagers met een transporttoestel naar onbekende bestem peling Uit Bandoeug vertrokken, Wat U bijna volbracht, wat U bijna gelukte, dat is waardeloos. Om Uw werk steeds geheel te vol tooien, om Uw energie zoo voor- deelig mogelijk te kunnen be nutten, moet U altijd .fit" zijn. U bereikt dit door het geregeld gebruik van King-pepermunt. De dooden en gewonden; drie onherkenbaar gedood. In aansluiting op de vorige berichten kunnen wij melden, dat tengevolge van den bomaanval op de Zeven Provinciën drie Europeanen, 12 inlanders en drie onherkenbare schepelingen zijn gedood. Voorts is een Europeesch schepeling zwaar gewond, en zijn zes inlandsche schepelingen en twee onherkenbaren zwaar gewond. Vier inlandsche schepe lingen zijn licht gewond. De luitenant ter zee de Vos van Steenwijk, die zich aan boord van het muitende schip be vond, heeft zeer lichte verwondingen opgeloopen. De Koningin breekt haar reis af. De koningin heeft heden in verband met de verschillende belangrijke voorvallen be sloten haar reis af te breken. DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPINNERIJ TWENTE. Voorloopig teruggenomen. Heden heeft te Hengelo een conferentie plaats gehad tusschen het bestuur van de Twentsch-Geldersche fabrikantenvereeniging, de directie der stoomspinnerij Twente te Almelo en de besturen van de textielarbei dersorganisaties Eendracht, St. Lambertus. Uniitas en den politiek onafhankelijken tex- tielarbeidersbona, zulks verband met de aan gekondigde loonsverlaging van 12% bij de stoomspinnerij Twente. Men is in deze con ferentie niet tot overeenstemming gekomen. De loonsverlaging, welke tegen 20 Febr. was aangekondigd, is voorloopig teruggenomen. VERBOND VOOR NATIONAAL HERSTEL. Het Comité van Initiatief van het Verbond voor Nationaal Herstel heeft zich met een manifest tot het weldenkend deel van het Nederlandsche Volk gericht, waarin het zijn zienswijze en beginselen uiteenzet. BRAND. Twee arbeiderswoninigen af gebrand- In den afgeloopen nacht zijn op Zonder- dijk bij Veldhoven (N. B.) twee arbeiderswo ningen door onbekende oorzaak geheel afge brand. Te omstreeks half één brak brand uit in het huisje van den heer L. van Keulen Men wist hier nog eenige huisraad te red den. Het huisje brandde evenwel geheel af. Men vermoedt dat kortsluiting oorzaak van dezen brand is. Te ongeveer half drie werd de brandweer opnieuw gealarmeerd voor een brand, die in de ongeveer 200 M. verder gelegen woning van G. v. d. Loey was uitgebroken. Ook dit huis brandde geehel af. Een geit en wat kip pen kwamen in de vlammen om. Hier kon niets worden gered. De brandweer wist de belendende perceelen Joor ze nat te houden, voor het vuur te vrijwaren. LANGENDIJK. De omzet aan de veiling van den Noor- dermarktbond beliep in het afgeloopen jaar 1.117.453 tegen in het vorige jaar 2.273.747, in 1930 2.382.585 en in 1929, een nog normaal jaar, 4.436.959. Voor wat de bekende veiling te Broek op Langen- dijk betreft was de omzet in het afgeloopen jaar 1.299 935. tegen 2.064.456 in 1931, 2.523.114 jn 1930 en 3.724.188 in 1929. Uit deze cijfers is duidelijke hoe slecht het den tuinbouw gaat. Voor alle veilingen, aangesloten bij de Provinciale Commissie uit de veilingen in Noordholland was de omzet in het afgeloopen jaar slechts 9.297.938 tegen 13.088.581 in 1931, 15.527.580 in 1930 en 22.074 606 in 1920. Waren enkele weken geleden op de ver schillende zuurkoolfabrieken de meeste ar beiders ontslagen, daar de „zuurkoolcam pagne" voorbij was, het seizoen a'zoo ten einde, de laatste week zijn weer verschillende arbeiders aangenomen. Het is, voor zoover we weten, nog nooit gebeurd, dat in Februari nog zuurkool werd ingemaakt. Nu is dit wel het geval, wat wijst op een grootere vraag naar dit artikel, welke vraag v.n.1. uit het buitenland komt De lage prijzen der witte koo', die gebruikt wordt voor den inmaak van zuurkool, werken de opleving in den handel in de hand. Dat er onder degenen, die belangrijke hoeveelheden winterkool in de polders heb ben verbouwd en geen toeslag hebben ont vangen volgens de tuinbouwsteunwet, teleur stelling is gewekt, is begrijpelijk. Die uitge- slotenen zijn zij, die niet tot de bonafide- tuinders worden gerekend, menschen wier hoofdbedrijf niet de tuinbouw is, doch die wat kool telen om daarmede in den winter, als voor hen op andere wijze niets te verdie nen is, te trachten hun «ei komsten te vermeer deren. Er vallen onder die koolverbouwere handelaars en anderen, die zoogenaamde contractkool verbouwden. We vernemen nu, dat onder the uitgeslotenen een actie gaande ia, om te trachten ook steun te verkrijgen, daar zij van oordeel zijn, dat ook zij hebben meegewerkt aan de producte der kool, die evenwel ook voor hen groote verliezen heeft opgeleverd. HEERHUGOWAARD, Loop der bevolking 1932. Op 3L December bestond de bevolking der gemeente uit: 2584 m. en 2374 vr., to taal 4958 personen. Er vertrokken 151 m. ei. 169 vr. totaal 320 personen, terwijl 117 m. en 159 vr. totaal 276 personen zich vestigden. Er overleden 18 m. en 29 vr totaal 47 personen. Geboren 76 m. en 81 vr. totaal 157 personen. Evenals het vorig jaar was het ver trek dus beduidend hooger den de vesti ging, zoodat het bevolkingscijfer hier door met 34 m. en 10 vr. daald*». Het getal geboorten dat dat van het overlijden met 110 overtrof, gaf hier voor wel volledige compensatie, doch een stijging van het bevolkingscijfer, zooals we dat in de goede jaren gewoon waren, toen vertrek en vestiging zich elkander vrijwel dekten of ten voordeel van de vestiging uittviel werd ook dit jaar niet bereikt Uit de cijfers blijkt, dat de totale ver meerdering bedroeg 24 m. en 42 vr., zoo- da' het voorloopig bevolkingscijfer op 31 December j.1. werd vastgesteld op 2608 m en 2416 vr. of totaal 5024 perso nen, aldus een vermeerdering van 66. Het overschot vr.-m., dat het vorig jaar nog 210 bedroeg is dus thans nog 192. Gesloten 23 huwelijken. Levenloos aangiften 5. Gebootecijfer 31.67 (vorig jaar 33 84). Sterftecijfer 9.48 (vorig jaar 958). UITGEEST. Dinsdagavond vergaderde de begrafenis- societeit De Sterfbos. Deze jaarvergadering was niet druk bezocht. Voorzitter memoreer de in zijn openingswoord het overlijden van den vice-voorzitter, den heer G. Rijs Dz., een der beste bestuurskrachten. Na voorlezing van het jaarverslag van den secretaris volg de het financieel overzicht van den boekhou der, waaruit wij de volgende belangrijke cij fers ontleenen De ontvangsten bedroegen 6693.76%. De uitgaven 6513.28i/2 en het batig saldo fier einde 1932 180.48. De be zittingen bedroegen in totaal 23835.26. De premie-reserve per 31 Dec. 1932 22162.06 en het kapitaal 1673.20. Het totaal bedrag aan uitstaande hypotheken bedroeg 10960 en dat der vaste eigendommen naar balans- waarde 6300, terwijl op diverse spaarban ken 6105.23 uitstaat. Het aantal verzeke ringen bedroeg per 1 Jan. 1933 812 met een verzekerd kapitaal van 43100. In 1932 wer den wegens overlijden 29 uitkeeringen ge daan tot een bedrag van 1450. De voorzit ter bedankte namens bestuur en leden beide functionnarissen voor hun verrichte bezighe den. De twe ebestuursleden, de heeren W. Starreveld en C. van den Kommer, werden wegens periodieke aftreding herkozen, terwijl in de vacature G. Rijs Dzn. tot bestuurslid werd gekozen de heer A. van der Eng Lz. In de commissievacature werd wegens bedanken van den heer K. Daan gekozen de heer N. ors. De heer P. Velzeboer werd inplaats van wijlen G. Rijs Dzn. tot vice-voorzitter be noemd. Het aantal contributieheffingen werd wederom op 3 bepaala. De rentevoet der uit staande hypotheken bleef dezelfde, terwij! aan de commisarissen een presentiegeld werd toegekend op dezelfde voet als aan de be stuursleden. Ook de salarissen bleven onge wijzigd. H: iema sluiting. (Ongecorrigeerd DE CONSUMPTIEMELKREGELING. Aan den minister van economische zaken is het volgende telegram gezonden: Het hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw verzoekt uwe excel lentie beleefd doch dringend geen beslissing te nemen omtrent de consumptie-melkregeling zonder de organisaties van consumptiemel kers in de gelegenheid te stellen hun stand punt toe te lichten. STOOMVAARTLIJNEN. Kon. Ned. Stoomb Maatschappij, Orestes 10 Febr. v. Hamburg te Amsterdam Vulcanus 9 Febr. v. Amsterdam n. Rott. Baarn, thuisr., 8 Febr. v. Liverp. n. Amst. Crvnssen, thuisr., 8 Febr. v. Barbados n. Plymouth. Hercules 8 Febr. v. Lissabon n. Amsterdam Iris 8 Febr. v. Oporto n. Vigo. Orestes 8 Febr. v. Hamburg n. Amst. Stella 8 Febr. v. Barcelona n. Genua. Calypso 9 Febr. v. San Feliu n. Barcelona. Ceres 9 Febr. v. Izmir te Samos. Colombia 7 Febr. te Kington (Ja.) Merojoe 9 Febr. v. Susbak te Triest. Ulysses 9 Febr. v. Bourgas te Varna. Stoomvaart-Mij. Nederland. Poelau Roebiah (thuisr., 9 Febr. v. Napels. Marnix van St. Aldegonde, thuisr., 9 Febr te Suez. Tanibar, thuisr., 9 Febr. te Genua. Tawali, thuisr., 8 Febr. v. Singapore HollandAmerika Lijn. Lochgoil, Roterdam n. Vancouver; 7 Febr. v. San Francisco. Nebraska, Rotterdam n. Vancouver; 8 Febr v. Kingston. Drechtdijk, Vancouver n. Rott. 7 Febr. te Portland (O.) Kon. Paketv. Maatschappij, N.-Holland S Febr. v. Singapore te Mel- bourne. Sinabang 7 Febr. te Batavia. Silvar—Java Pacific-Liju. Saparoea 8 Febr. v. Calcutta n Vancouver Silverbelle, Vancouver n. Calcutta, 7 Febr te Batavia. Silverguava 7 Febr. v. Los Angeles n. Cal cutta. RotterdamZnid-Amerika-Lijn. Alcyone, uitr., 8 Febr. te Buenos Aires. Alchiba 9 Febr. v. Buenos Ayres te Rott. Alwaki 9 Febr. v. Hamb. te Rott. Hollandfrlka-Liin. Heemskerk (thuisr.) 8 Febr. v. Beira. Meliskerk 9 Febr. v. Amst. te Rott. Kon. Holl. Llovd. Gaasterland (uitr.) 8 Febr. te en v. Natal. Zeelandia (uitr.) 8 Febr. v. Santos. HollandOost Aric Lrn. Serooskerk 9 Febr. v. Hamb. te Rott. Stoomvaart Mij. Oceajn Menestheus 9 Febr v. Rott. n. Londen. Stentor 9 Febr. v .Hamb. te Amst. Agamemnon, Japan/Rott.. 8 Febr te Londen. Alcinous, Java,/Amst., pass. 8 Febr. Gibr. Menelaus. Japan/Rott., 7 Febr. v. Colombo. Patroclus, Japan/Rott., pass. 7 Febr. Perim. Hollar dBritsch-Indië-Lijn Springfontein (uitr.) 8 Febr. v. Karachi. JavaChinaJapan-Liln. Tjibadak 7 Febr. v. Hongkong n. Manila. Tjisadana 7 Febr. v. Batavia te Hongkong. Tjisaroea 7 Febr. Shanghai te Batavia. HollandWest-Afrika-Liin Amstelkerk (uitr.) 8 Febr. v. Las Palmas n. Dakar. GYMNASIUM TE ALKMAAR. Sollicitanten worden opgeroepen naar de betrekking van TIJDELIJK LEERAAR (LEERARES) in FRANSCH, voorloopig tot de a.s. zomer- vacantie. Salaris volgens Rijksregeling (ie klasse). Aantal lessen 21 per week. In functie treding zoo sjooedig mogelijk. Sollicitatie-stukken (adres op zegel) in te zenden aan den Rector uiterlijk 25 Febr. a s INBREKERS GEARRESTEERD. Het is de politie mogen gelukken de hand te leggen op de personen die zich in den nacht van Zondag op Maandag te Uit geest toegang hebben verschaft tot de r.k. school te Uitgeest, aldaar de lessenaars der onderwijzers hebben opengebroken en de daarin bevindende missiebusjes hebben gele digd en de inhoud toegeëigend. Het bleken te zijn de nog drie jeugdige knapen W. B., G. B. en J. V., allen te Uit geest woonachtig. Ze zijn thans ter voorloo- pige bewaring naar Alkmaar overgebracht. EEN JUBILEUM. De heer L. Paap, hoofd-lijnwerker aan het Prov. Electr. bedrijf van Noordholland, wo nende Snaarmanslaan 117 te Alkmaar, her dacht gister zijn 35-;arige ambtsjubileum. Hij werd te Bloemendaal door de dijjectie van het Prov. bedrijf gehuldigd en ontving de gebruikelijke gratificatie. Een groot bloemstuk was van hieruit naar zijn huis gezonden. De huldiging op het kantoor te Alkmaar zal later plaats hebben. ERGERLIJKE BALDADIGHEID. De heer J. V. uit Schagen had, terwijl hij in Schagerbrug een bezoek bracht, zijn auto geparkeerd in de nabijheid van de garage „De Moor". Toen de heer V. naar huis zou terugkeeren, bleek hem, dat de beide voorban den van zijn auto met een scherp voorwern waren doorboord. ARBEIDERSVEREENIGING VOOR LIJKVERBRANDING. Gisteravond hield de afd. Alkmaar van de Arbeidersvereniging voor Lijkverbranding een bijeenkomst. De voorzitter betreurde de minder goede opkomst en vestigde de aandacht op de ex cursie naar het crematorium te Westerveld op 26 Februari. Het woord was daarna aan het lid van het hoofdbestuur, den heer Andries de Rosa, die de geringe opkoms1 verklaarde door het'feit, dat dc meeste menschen niet graag hooren praten over wat men hen in de toekomst gaat gebeuren. Dit is echter een verkeerde zienswijze, de crematie heeft in de allereerste plaats ten doel iets te zijn in 't belang van de levenden. De lijkverbranding is heelemaal niet iets nieuws, maar dateert reeds vanaf de aanvang der geschiedenis. Het is echter op den ach tergrond geraakt door de bestrijding van de zijde van de kerk. Men heeft doen voor komen als zou het verbranden iets tegen de godsdienst zijn, wat echter niet juist is. Ook de misdaad zou door de lijkverbran ding in de hand gewerkt worden, maar aan de hand van voorbeelden toonde spr. aan, dat gewelddadige doo Isoorzaken evengoed kunnen worden geconstateerd, vooral bij giften, doordat de doodsoorzaak niet door een, (zooals bij begraven), maar door twee doktoren moet worden overlegd, terwijl de zinken kist in tegenwoordigheid van de ge- neesheeren wordt dichtgesóldeeid. De twee belangrijkste motieven waren dus ontzenuwd, maar nog steeds is de crematie niet in de wet opgenomen, i •iu .™eeste begraafplaatsen zijn door de uitbreiding, midden in de bewoonde wijken komen te liggen en dan worden de graven, speciaal die van de onvermogenden. geruimd. Spreker liet aan de hand van een serie lantaarnplaatjes zien, hoe verschi'lende vol keren hun dooden verzorgen en merkte op, dat een vergelijking tusschen het proces in het graf met dat bij de crematie zeer zeker in het voordeel van het laatste uitvalt. Na de vertooning van de plaatjes schetste spreker nog in 't kort de ontwikkeling der crematiegedachte in Nederland en het vele werk gedaan door de „Facultatieve". Het b eef echter kostbaar door het vervoer en daarom is opgericht de Arbeidersvereeniging voor Lijkverbranding, waarbij men door het naar waarnemingen, verricht in den morgen van 10 Februari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771,5 mM. te L> Coruna. Laagste barometerstand 737.4 mM. te Happaranda. Verwachting, geldig tot den avond van U Februari: Matige Noord-Westelijke tot Westeljjfe wind; meest zwaar bewolkt; regen of haw/. buien; aanvankelijk veel kouder, met tans op nachtvorst. Geseind van de Bildt hedenmorgen om 11.30 uur'aan alle posten: „Attentiesein neer." Weeroverzicht De barometer is in het Westen krachtig blijven stijgen en de koude golf uit het Noordwesten, echter getemperd door de golfstroom, heeft reeds in geheel Scandina vië de vorst doen terugkeeren en in Schot land de temperatuur tot bij het vriespunt gebracht. Een secundaire depressie, die zich van Oost-Duitsehland tot over het Kanaal uitstrekt, beweegt zich naar het Zuiden, zoo dat ook onze omgeving onder den invloed van de koude strooming komt Over Duitschland bewegen zich nog de warme luchtmassa's uit het Westen met stormachtige snelheid Aan de Noorsche kust waaien sneeuwstormen, in geheel Midden- en Zuid-Frankrijk is het windstil met zware bewolkte of betrokken lucht, in Oost-Duitsch- land en Oostenrijk valt veel neerslag. Voorloopig is guur weer weer te wachten. betalen van een wekelijksche premie of een in koopsom ineens zich verzekert van crematie bij overlijden en in welke hoek van het land men ook woont, de premie blijft gelijk. In 1920 begonnen met 42 leden, nadert de ver- eeniging thans de 10.000. Woensdagavond werd in Purmerend de 39ste afdeeling gesticht met 47 leden en ook Alkmaar telt een afdeeling. Spreker had het vaste vertrouwen, dat deze avond een aantal propagandisten zal hebben gevormd, die ook in Alkmaar een groote afdeeling tot stand zullen brengen. De voorzitter bracht hierna dank aan den spreker en sloot de vergadering. OPENING NATUUR-HISTORISCH MUSEUM. Alkmaar heeft thans een natuur-hisrorisc/i- museum, een stichting die op initiatief van de heeren Arntz, Ruiter en de Vries tot stand kwam. Deze enthousiaste jonge menschen wisten in enkele jaren een belangrijke verzameling bijeen te brengen en hun arbeid verkreeg der mate de waardeering van B. en W., dat aan hen een lokaal in de 2e gemeenteschool, in gang Laat 35, werd afgestaan en zij een kleine subsidie verkregen om dit lokaal met vitrines en jute in te richten. De jonge man nen hebben ook in dit opzicht de handen uit de mouwen gestoken, met het resultaat, dat het lokaal een prettigen indruk maakt en wij konden constateeren, dat hipr ten behoeve van het L. O. en het M. O. een collectie bij een is gebracht die zeker tot nut zal strekken bij het onderwijs. Men vindt er een afdeeling gesteenten, w o. half edelsteenen, brokken mergel met fos sielen en dergelijke; een paardenschedel, houtachtige paddestoelenzoogdier-schedels; kaken van haaien, haaienhuid, alles aan ons Noordzeestrand gevonden Voorts zijn aan wezig flesschen met preparaten, een afdee ling vogels, vogelscliedels, verschillend® eieren (een zoo goed ais volledige collectie), kasten met opgezette vogels; een afdeeling Nederlandsche schelpen (zoo goed als vol ledig), een pijlinktvisch op sterk water, ver schillende krabben. Ook is er reeds een aanvang gemaakt me een collectie vlinders en insecten Bijzondere belangstelling vordert een wespennest me honingraat en een skelet van een bruinviscn, die ook aan ons Noordzeestrand werd 2®' vonden, terwijl een begin is gemaakt me. n® aanleggen van een literaire afdeeling V natuur-historisch gebied Zondag is het museum, dat morgen oi ciëel wordt geopend, van 10 tot 18 uur bezichtigen, ingang Laat 35. VOOR EEN NIEUWE JEUGD HERBERG TE ALKMAAR. Men schrijft ons: Trpk. De Afdeeling Alkmaar van den Ned. i' kersbond, mede aangespoord door een van den raad van toezicht en advies bij Nederlandsche Jeugdherberg Centrale, een actie instellen tot het verkrijgen van e®| grootere en geriefelijker Jeugdherberg Alkmaar. Daartoe is een vergadering gehouden w verschillende vereenigingen vertegenW00.fl digd waren, op Donderdag 19 Janauri j- de „Lijsterbes', de Jeugdherberg °P Zeglis. Hoet Wie van de natuur houdt en wie dat nu niet wie er op uittrekken zuil®®* nut en de noodzakelijkheid van den Je^j5 herberg in het algemeen inzien. Ad£nia*'heo een centrum voor trekkers Voor men die op welke manier dan ook, van de n^ gaan genieten. Alkmaar met zijn were roemde kaasmarkt, de prachtige r(Lr Bergen, Schoorl, Heiloo; is het Alkm.aa meer niet bij uitstek geschikt om 'e z feft. Daar moet een grootere Jeugdherberg deeren. Dat moet opgang maken. w Lijsterbes kent, zal dadelijk toe2eve" is niet een Jeugdherberg die in A thuis behoort»

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2