Alkmaarsche Courant. Jiadionieuws !jteudleUui De gevolgen van een operatie. Qememtetadm DREIGENDE KABINETSCRISIS? Honderd vilt en dertigste Jaargang. VRIJDAG 10 FEBRUARI Bij de aanneming van de motie-Boon werd de indruk gewekt, dat de regeering zou af treden. Een officieel communiqué ontkent, dat de re geering die bedoeling gehad heeft. SCHOORL. (Wordt vervolgd). Ho. 35 1933 Zaterdag 11 Februari. H&versum, 1875 M. (Uitsluitend VARA), g— Gramofoonpl. 10.— VPRO-morgen- wijding. 10.15 Voor Arb. in de Continube drijven: De Notenkrakers oJ.v. D. Wins; A. Bouwmeester, declamatie; VARA-tooneel o.l.v. W. van Cappellen en gramofoonplaten. 12.2.VARA-Kleinorkest o.l.v. P. Du- chant. 2.15 Gramofoonpl. 2.30 Causerie. 3.10 De Flierefluiters o.,.v. Hugo de Groot m m. v. L. Fuld, zang. 3.50 Muzikale cau serie. 4.30 Sportpraatje. 4.50 De Notenkra kers o.l.v. D. Wins en gramofoonpl. 5.40 Li teraire causerie door A. M. de Jong. 6. •Gramofoonplaten. 7.Propaganda-avond van het N. V. V, m. m. v. Gem. koor o. 1. v. IA. Krelage, VARA-orkest o l.v H. de Groot; Joh. Jong, orgel en piano; J. Hekkert—van tysden, sopraan; A. v. Strien, bariton; N. Ipielstroom, bariton; A. Bouwmeester en j! van Oogen, voordracht; H. Marchand, con férencier en E. Kupers, toespraak. 9. fVARA-Varia. 9.05 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot, m. m. v. Henri Wallig en Liddy Berg- mann, zang. 11.05 Vaz Dias. 11.15—12.— Gramofoonmuziek. Huizen, 296 M. (Uitsluitend KRO). 8. ,9.15 en 10.Gramofoonplaten. 11.15 Caril- lonbespeling. 11.30 Lezing. 12.15145 fSextetconcert en gramofoonplaten. 2.Kin deruur. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.40 Kath. 1RVU. 4.— „Parsifal", opera van Wagner. In de pauzes: Causerie en berichten. 10.15 12.Schlagermuziek. Daventry, 1554 M. 8.35—8.45 Cricket reportage uit Brisbane. 10.35 Morgenwij ding. 10 50 Tijdsein, berichten. 12.20 Orgel spel S. Gustard. 1.20 Commodore Grand- orkest o.l.v. J. Muscant. 2.20 Debroy Somers en zijn band. 2.55 Verslag Rugby-wedstrijd EngelandIerland. 4.35 S. Baynes' licht orkest. 5.05 Orgelspel H. Ramsay. 5.35 Kin deruur. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsh Intermezzo. 7.25 Lezing. 7.50 Het Wycombe Orpheus Mannenkoor o.l.v. W Bromage—Smyth. 8.20 „I sketch your world", radio-revue m. m. v. solisten, koor en orkest o.l.v. L. Woodgate. 9.20 Berichten en lezing. 10.Leslie Bridgewater's kwintet. 10 5512.20 Dansmuziek door Ambrose en zijn Band. Parijs „Radio-Paris"1724 M. 9.20 Orkest concert o.l.v. Ph. Gaubert. 12.20 Omroep orkest. 4.Parsifal-uitzending uit Amster dam. 10.30 Gramofoonplaten. Kalundborg, 1153 M. 11.20-1.20 Concert uit Rest. „Wivex". 1.50—2.20 Gramofoonpl 2.504.50 Omroeporkest en solisten o.l.v. Reesen. 7.20 Concert. L. Hans en, viool en F. Jensen, piano. 8.05 Omroeporkest o.l.v Gröndahl. 8.30 Zang door Kai Allen m. m v V. Fischer, piano. 8.50 Adam-concert door het Omroeporkest o.l.v. Gröndahl. 9.20 Ma rimba-soli door R. Stangerup. 9.5010.20 Omroeporkest, vervolg. 10 2011.35 Dans muziek uit Rest. „Lodberg". Langenberg, 473 At. 6.25 en 7.23 Gramo foonplaten. 11.20 Concert o.l.v. Demmer 12 20 Concert o.l.v. Wolf. 1.55 Gratnofoon platen 4.20 Concert door orkest o.l.v. Wolf koor o.l.v. Heinrich m. m. v. pianosoliste 7.20 Vroolijk programma m. m. v. 't Werag orkest o l.v. Evsoldt en solisten. Leiding: Neumann. 10.10 Concert o.l.v. Wo'f. 10.50 —12.20 Dansmuziek (gramofoonplaten). Rome, 441 M. 8.05 Operavoorstelling uit een theater. Brussel, 508 en 338 en. 508 M.: 12 20 Concert uit Antwerpen. 1 30 Omroepklein orkets o.l.v. Leemans. 5.20 Dansmuziek ui St Sauveur. 6.35 Zangvoordracht. 6.50 So natenconcert. 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Pianoduetten door S. Himy en R. Sinclair 9.20 Omroepkleinorkest o.l.v Leemans 10.30 Het Jazz. 10 50—12 20 Concert uit Antwerpen. 338 M.: 12.20 Omroepk'ein orkest o.l.v. Leemans. 1.30 Concert uit Ant werpen. 5 20 Omroeporkest o.l.v. Kumps 6 35 Gramofoonnl. 8.20 Omroeporkest o.l.v, Kumps m. m. v. E. Harvant, viool en mevr H. Sala, zang. 10.30 Dansmuziek uit St Sa"veur. 11 50—1220 Gramofoonpl. Zeesen. 1635 M. 620 Hoorspel o.l.v. Laven. 720 „Funk—Karussell", vroo1iik programma m. m. v. solisten en orkest. 9.20 Berichten, gramofoonplaten en hierna Dans mn7iek door Otto Kernbach en ziin orkest Heden is na de drukke twee dagen, waarin de zaak der Zeven Provinciën de geesten in beroering had gebracht, de Tweede Kamer rustig en kalm voortgegaan met de behande ling van het voorstel tot opheffing van een viertal rechtbanken en een aantal kanton gerechten. MINISTER DONNER. Minister Donner heeft na opening der ver gadering, het voorstel verdedigd en er op ge wezen, dat het hier een bezuinigingsmaatre gel gold, mogelijk gemaakt doordat de prac- ijk had geleerd, dat men met minder colle ges toe kon komen zonder aan de efficiency van de rechtbedeeling te kort te doen. Men vergete niet, dat er ook wat verkeer betreft, veel belangrijks is gewijzigd sinds de orga nisatie zestig jaar geleden tot stand kwam. Het is volstrekt niet zoo dringend noodig, dat de burger het kantongerecht of de recht bank naast zijn deur heeft. Bovendien zal het bezwaar van te verren afstand kunnen wor den ondervangen door de instelling van zit dagen in andere gemeenten van kantonge rechten en ook van rechtbanken. De kwestie van het contact met justitiabe len sloeg de minister voor de rechtbanken niet te hoog aan, voor de kantonrechters is het ook niet meer zoo noodig, het karakter van vrederechter, dat het ambt vroeger droeg, is verdwenen en voor een goede rechtspraak is een nauw contact misschien zelfs minder gewenscht. Er is nogal gesproken over de belangen van kleinere gemeenten bij het be houd van een rechtbank of een kantongerecht, maar dat is een kwestie, die buiten een goede rechtsbedeeling staat. Men overdrijft het be zit van een rechterlijke college in hooge maie De historie bewijst, dat de invloed daarvan sterk wordt overdreven. Tal van gemeenten, die in 1877 haar rechtbank verloren, zijn se dert sterk in bloei toegenomen. En ook de stand der advocaten is door de opheffing niet ernstig geschaad. Er zijn zeker gerech te bezwaren, doch men sla die niet te hoog aan en verlieze niet uit het oog, dat de op te heffen colleges geen volledige dagtaak aan de rechters enz. opleveren. Ook betoogde de minister, dat bij verklei ning van het korps der rechterlijke macht, de regeering beter de bekwaamsten kan kiezen voor een benoeming. Afgescheiden van de zaak van bezuiniging heeft dus het inkrim- pingsvoorstel zijn voordeelen. Wat die bezui niging betreft, spr. raamde die op ongeveer 6 ton per jaar en lichtte dit nader toe. Uit breiding van de gehandhaafde rechtbanken zal niet noodig blijken. Maar ook al zal er uitbreiding noodig zijn, dan verdwijnt daardoor de bezuiniging niet. En wat de wachtgelders betreft, een deel daarvan zal voor de talrijke vacatures bij de rechterlijke colleges in aanmerking ko- men. Breedvoerig zette de minister uiteen, dat niet langs anderen weg, b.v. door inkrim ping van de rivierpolitie tot bezuiniging is te komen. Ook niet door inkrimping van het aantal rechters per rechtbank. Het denkbeeld van verhooging van griffie rechten achtte de minister in deze tijden on aannemelijk. Van de benoeming van de com missie van advies omtrent wijziging der or ganisatie van de rechterlijke macht, uitbrei ding van de competentie der kantonrechters, samenstelling van gerechthoven enz., wilde de minister, naar hij uitvoerig uiteenzette, niets weten. Zij zou g;een bezuiniging geven. Worden de aanhangige voorstellen nu niet aangenomen, dan komt er voorloopig niets van eenige reorganisatie op rechterlijk ge bied. Spr. is bij de wijziging van het oor spronkelijk ontwerp zoover gegaan als hem mogelijk was zonder inbreuk te maken op de grondgedachte d.e hem voor oogen de. De zaak is ernstig voorbereid, de mi nister heeft gestreefd naar gemeen overleg en zijn conclusie dat niet-aanneming, op welke wijze dan ook door de regeering ten sterkste wordt ontraden, als een ernstige belemmering in haar bezuinigingswerk. Op deze rede, die bijna anderhalf uur in beslag nam, volgde de heer Boon (lib.) met een repliek, waarin hij verklaarde niet door den minister tot andere inzichten te zijn ge bracht en verscheidene beweringen van de zen trachtte te weerleggen. Spr. begreep niet een crisis bij verwerping van dit ontwerp. Voor de stranding van dit ontwerp is derge lijk zwaar geschut onnoodig. Spr. las ten slotte een motie van orde voor tot schorsing van de beraadslagingen over dit ontwerp, ge teekend door de dames Katz, Bakker—Nort en de heeren Schaper en Kersten. Hij zal deze echter eerst aan het slot van de replieken in dienen ten einde het debat niet te belemme ren. Mevr. Bakker—Nort (v.d.) repliceerend, verklaarde evenmin door den minister tot an dere gedachten te zijn gebracht. Mej. Katz (c.h.) toonde zich evenmin door den minister overtuigd en weigerde voor zijn dreigement te wijken, hoeveel waardeering zij ook voor zijn arbeid gevoelde. De heer Dambrink (a.r.) bleef verminde ring van de bezetting der rechtbanken, de be noeming van griffiers-kantonrechters en kleine kantons enz. zeer gewenschte bezuini gingen zonder schade voor de rechtspraak, achten, beter dan de thans voorgestelde in krimping, die slechts nadeel voor het p'atte- land kan opleveren. Ook de heer Kersten (st.ger.partij) hand haafde zijn standpunt. De heer Schaper (s.d.a.p.) bleef de inkrim ping ongeraden achten met het oog op de sterke stijging van het bevolkingscijfer. Stelt de regeering hier de kabinetskwestie, dan tast zij de vrijheid van beslissing van de Kamer aan. En wordt hiermede de beteekenis van het ontwerp hiermede niet overschat? Dat kan toch geen ernst zijn, doch een speculatie op de zwakkere van karakter van sommige leden. Sor. hoopt op aanneming der in te die nen motie. Minister Donner verklaarde in zijn du pliek. zijn voorstel rijpelijk overdacht te heb ben. Een andere weg is niet in te slaan, wan neer men wil bezuinigen. Geen der geonoer- de bezwaren zijn voor hem een aanwijzing, dat het ook anders zou kunnen. Met uitstel vah de zaak kan de minister niet meegaan het kabinet zou daarin ook niet kunnen be rusten. Niet te verwachten is, heeft minister Don ner woordelijk gezegd, dat het kabinet in het gebrek aan medewerking, dat zich in de ter zijdestelling van dit voorstel al dan niet bij wege van motie zal betoonen, zal kun nen berusten. De heer Boon (lib.) diende daarop zijn motie tot schorsing der beraadslaging over het ontwerp in. De her Snoeck Henkemans (c.h.) verklaarde vóór de motie te zullen stemmen omdat hij tegen het ontwerp zelf is. Wat de gevolgen van de aanneming zullen zijn, is niet duide lijk: kabinetscrisis of kamerontbinding? Het geschil over deze voorgedragen bezuiniging mag niet tot zooiets leiden. Daarvoor is de zaak niet groot genoeg en het kabinet drijft het te ver. De heer Goseling (r.k.) acht de regeerings- verklaring volkomen duidelijk, maar de motie aanvaardt hij niet omdat hij de methode van bezuiniging van het ontwerp juist acht. De heer Beumer (a.r.) wil de motie niet, omdat zij beteekent verwerping van de be- Oorspronkelijke roman door Jan Walch. 43, Er kunnen 'n twintig plaatsen vacant komen door overlijden of pensionneering, voor er ergens een vacature voor iemand-van-buiten ontstaat. Er is natuurlijk in zoo'n geval op schuiving, maar enfin, dat is een gecom pliceerde geschiedenis de vereenvoudi gingen die zijn ingevoerd, en de uitbreiding van de arbeidsuren zijn van dien aard, dat zooals ik zeg, er geen nieuwe ambtenaren be noemd worden. Maar kijk nu maar niet zoo SIP; laten we liever meteen eens overleggen, waar ergens anders wel een betrekking te vinden zou zijn.". ^en(i was, en keek, teleurgesteld. „Is er _„ik heelemaal geen kans in die rich- "ng?" vroeg hij. -AI. ik eenige mogelijkheid voor je zag Kfwi ,^eusch niet verzwijgen", zei oom dm r0r!K' en tevens hij wist zijn woor- n te kiezen volkomen naar waarheid. n'jpfï. 'jk n'e* 200 sneu, jongen! Dat past dan hl1'.- Madera-gevalDrink eens uit; !.nne.n we met een nieuw glas en een «tiek?» n' <^ac'lt l'e van j°urnaE- ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. KRANTENMAN. journalistiek herhaalde Henri op een toon, waarin verbazing en gering schatting in gelijke mate hoorbaar waren. Oom Sextius knikte goedmoedig. „Het je daar nooit aan gedacht?" herhaalde hij be daard, terwijl hij aan zijn glas met „geval" nipte. Nooit", antwoordde Henri met krachtige verwerping. Hm/, zei oom „Ja in de ambte lijke wereld doen we gewoonlijk nogal hoog ten opzichte van de couranten. En vooral dan in de wereld van de bureau-ambtenaren Ik weet er alles van. Maar, dat nu es even daar gelaten, vind je 't werkelijk zoo min"? Henri zweeg. Hm", zei oom Sextius nog eens; hij had een eigenaardige overwegend-peinzen de manier van dat geluid te maken. „Wie zwijgt stemt toe, zegt 't spreekwoord. En dat schijnt me hier wel van toepasing. Maar dan ben je toch werkelijk achter bij je tijd, beste jongen" Kan wel", zei Henri, 'n beetje koppig Er zijn de laatste halve-eeuw veel Werte umgewertet", ging oom voort in een kalm betoog; Henri herinnerde zich, hoe hij hem meermalen zoo had zien zitten bij het Madera-geval; zoo'n beetje loom ach terover geleund, maar met 'n plotseling, zij het beheerscht-blijvend naar-voren-komen met een argument; en hij herdacht dat met 'n zeker schuw respect, dat hij oom's ge lijk inzag Alle Werte umgewertet", herhaalde oom „Zoo zijn ook de paedagogen bijvoorbeeld geen slaven meer. Integendeel enfin, ik wil niet zeggen, dat hun verheven positie mij voorkomt, het ideaal te zijn. Zwakke, weife lende tijden zonder vaste cultuur hebben al tijd den schoolmeester verheerlijkt; de ouders hebben dan, in 't besef van hun eigen moree- le zwakte, het iedale element in de opvoeding maar geëndoseeserd. En de schoolmeesters hebben 't dan altijd „geweten". Hm; Je zou ook staatinrichting en staatshuishoud kunde kunnen doceeren aan een H.B.S. En hij heeft daar op 't oogenblik wellicht diverse geschiktheden voor Hij peinsde dit zwijgend even ten einde, dan met een luchtigen stemzwaai die mijme ring afsluitend, vervolgde hij gedecideerd: Maar de journalistiek schijnt me mooier En misschien is daar, in onze tijdsomstan digheden, nog makkelijker in te komen ook.... Maar zeker weet ik dat niet In elk geval: dat is een vrij beroep; en daar is nog wat soepelheid in en plotse kans Er was een pauze. Ik heb er zoo heelemaal geen benul van zei Henri kleintjes. Het laatste wat ik ervan gemerkt heb", vervolgde hij toen, „is die Straatsburgsche affaire Dat was journalistiek, en één-en-al misverstand". Daar weet oom nog zoowat niets van", kwam Clara. „Dat is een heele geschiedenis", vêoegde ze er aarzelend en ietwat pénibel aan toe. Oom Sextius wierp vanuit zijn loome hou ding even een snellen blik op haar. „Nu ja, wat dat ook is, dat doet op 't oogenblik niet veel ter zake", zei hij, afsnijdend. „Er z ij n natuurlijk ook in de journalistiek „misverstanden"; de heele wereld wemelt van misverstanden, lééft op misverstanden. Onze heele maatschappij is misschien wel één zuinigingswet, al zegt de motie het niet. De heer Marchant (v.d.) bestrijdt de opvat ting van den heer Beumer. De heer Snoeck Henkemans heeft gelijk gehad de regeering naar haar voornemens te vragen, maar spr. betreurt, dat deze thans zou denken aan ka merontbinding in dezen tijd en over deze zaak. Ook een kabinetscrisis acht hij een dwaasheid, waar het zulk een kinderachtige aangelegenheid betreft. Dat moet hij als een aardigheid en grap van den minister be schouwen. De heer Knottenbelt (lib.) begrijpt ook niet. dat de regeering de kabinetskwestie stelt. Dat is een ongeoorloofde drang op de ka mer. De heer Kersten (st.ger.parHj) motiveert onder stijgend rumoer der kamer, zijn stem voor de motie. Mej. Katz (c.h.) bestrijdt den heer P°umer, die volkomen onjuist de motieven van de in diening der motie heeft weergegeven. Dit is geen motie van verwerping. (Er wordt steeds meer rumoer gemaakt en „stemmen!" geroepen.) De heer Wijnkoop (comm.) verklaart dat zijn fractie vóór de motie zal stemmen. De motie komt onder doodsche stilte in stemming en wordt met 51 tegen 38 stem men aangenomen. Tegen stemden de katholie ken en anti-revolutionnairen, voor alle an dere partijen. De vergadering werd hierop gesloten. Met 4 tegen 3 stemmen bebon- wingsplan voor de geheele ge meente vastgesteld. Op aan drang van Ged. St. de opcenten op de personeele belasting op 175 gebracht. Voor propa ganda voor Schoorl geeft de ge meente een folder uit. Tot strandverpachting aan de vorige pachters opnieuw voor den tijd van 2 jaar besloten. De raad der gemeente vergaderde Don derdagmorgen 10.30 uur voltallig. Van de ingekomen stukken vermelden wij een schrijven van Ged. Staten waarin ver zocht wordt de heffingsverordening op de hondenbelasting aan te vullen. Conform be sloten. Tevens werd overeenkomstig 'n voor stel van den heer Duin besloten om voor honden waarmede aan touw, ketting of riem op den openbaren weg wordt gewan deld, het lagere bedrag te vorderen. Overeenkomstig de wenschen van Ged. St. werd de verordening op het heffen van leges ter secretarie gewijzigd met dien ver stande, dat voor een parkeervergunning voor ten hoogste 2 maanden 2 verschuldigd za! zijn en voor een vergunning om een terrein als kampeerterrein beschikbaar te stellen 1 gedurende den tijd van één jaar. Besloten werd zich te vereenigen met het besluit van ^'armenhuizen om den gasprijs voor Schoorl met 1 cent per M3. te verlagen, mits Schoorl voor 1933 een verbruik van 85000 M3. en voor 1934 van 100.000 M3. garandeert. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten aan het R. K. Schoolbestuur te Catrijp voor het dienstjaar 1933 een voorschot op de gemeentelijke vergoeding te geven van 1254.40, uit te keeren in 2 ter mijnen van 627,20. Uitvoerig werd gediscusieerd over een verzoekschrift van den heer P. Hoogland te Groet, die verzocht had den Duinweg achter zijn perceel te verharden. Bij de discussie kwam naar voren, dat het hier steeds een zandweg was geweest; dat de man voor eigen rekening den weg behard had; dat de gemeente den weg met zand had verhoogd en dat het nog niet vast staat, dat deze weg in aansluiting met den wandelweg behard zal worden. B. en W. zegden tenslotte toe den oprit te zullen verharden, met sintels en klei. In handen van B. en W. ter afdoening werd gesteld een adres aan den heer C. A. Beudeker, waarin deze goedkeuring verzocht voor een met 1 Mei 1933 in te stellen auto busdienst vanaf het station Schoorl naar Camperduin en terug. De voorzitter deed hierbij nog mededee- ling van een schrijven van de ondernemers die den zomerdienst verzorgen en te kennen geven, ook in dezen dienst voldoende te kun nen voorzien. Hoewel B. en W. van oordeel waren, dat het bedrag der ingebouwde eigendommen waarnaar de grondbelasting geheven wordt, verlaagd dienden te worden, stelden zij toch voor om geen adhaesie te betuigen met een desbetreffend verzoek van de gemeente Ambt-Hardenberg, omdat zij van oordeel a BANG OM UIT TE GAAN. Hevige aanvallen van rheumatiek. Nu alles vergeten. Het moet wel geruimen tijd geduurd hebben voordat de rheumatiek van de zen man zoo ernstig werd. Daarover zegt hij niets. Maar hij maakt het duidelijk, dat slechts vier of vijf maanden van Kruschen Salts-gebruik noodig waren oll hem alle geleden pijnen te doen ver geten. Dit is wat hij zegt: „Ik heb vaak Kruschen advertenties in de bladen ge zien en ik vind, dat het niet anders dan mijn plicht is, dat ook ik een kleine ge tuigenis zou geven. Voordat ik begon Kruschen te gebruiken, had ik heel er- gen last van rheumatiek, voort i> mei ijk in mijn beenen. Ik had het zoo erg, dat ik herhaaldelijk op straat neerviel. Ik heb nu meer dan twee jaar Kruschen Salts gebruikt. En de laatste 18 of 20 maanden heb ik in 't geheel geen pijn meer gehad. Inderdaad, ik heb het alle maal vergeten. Terwijl ik toch vroeger altijd bang was om uit te gaan. Kruschen Salts is goud waard." I. L Elke „kleine dagelijksche dosis" Kru schen Salts is een wetenschappelijke combinatie van minerale zouten, welke al Uw afvoer-organen aansporen nieren en maag en deze geregeld aan t werk houden, zooals de natuur dat bcdoe'd heeft. Het gevolg van d^ze in wendige zuiverheid is, dat verfrischt en vernieuwd bloed door Uw a leren stroomt. Giftig urinezuur, dat Uw rheu- matische pijnen veroorzaakt, wordt langs natuurlijken weg verwijderd en de pijnen houden op. En als U voortgaat met „de kleine dagelijksche dosis" Kruschen Salts, zal Uw geheele wezen lichaam en geest van deze zuive rende verfrisschende werking den wel- dvuigen invloed ondervinden. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogis ten a/0 90 en/160 per flacon. Stralen de gezondheid voor één cent per dag. waren, dat een actie in deze gemeente uit te gaan van de Vereeniging van Nederland- sche gemeenten. De heer Duin oordeelde, dat het geen kwaad kon om adhaesie te betuigen. De Ver eeniging van Ned. Gemeenten werkt wel eens langzaam en z.i. was het goed, dat de volks vertegenwoordiging rechtstreeks de stem van het platteland verneemt. Met vijf tegen 2 stemmen, die van de wethouders, werd besloten adhaesie te betui gen. Met 4 tegen 3 stemmen werd op voorstel van B. en W. besloten geen adhaesie te be tuigen met het adres van de gemeente Ker- kerade, om het rentetype voor uitkeering ten behoeve van bijzondere scholen te verlagen. Aan de Vereeniging van Ned. Gemeenten zal verzocht worden hiervoor aandrang bij den minister uit te oefenen. Overeenkomstig een voorstel van B. en W., werd ingevolge een verzoek van den heer Moll c.s. om boomen voor hun perceelen te rooien, besloten aan den boschwachter van het Staatsboschbeheer te verzoeken op ge zette tijden te zorgen, dat de boomen van dood hout worden gezuiverd en opgesnoeid. Voorts werd besloten uit de gemeentekas ten behoeve van het Plaatselijk Crisis Comi té B. voor de werkloozen 90 beschikbaar te stellen. Belastingverhooging. Voorstel B. en W. om voorzooveel noodig tegemoet te komen aan de opmerkingen van Ged. Staten tav. de Begroting van 1933, a's medegedeeld bij hun schrijven dd. 28 Dec. (4 Jan.) 1932, no. 161, met dien ver stande dat de raming van het aantal opcen ten op de Personeele Belasting verhoogd wordt met 2400 en dienovereenkomstig het aantal opcenten genoemd in de bij raadsbe sluit van 17 November 1932 vastgestelde verordening tot heffing van ojxenten op de •personeele belasting, alsnog gebracht wordt van 145 op 175 De heer G u 11 e r veronderstelde, dat het weinig zal baten om zich te verzetten, doch hij laakte het, dat het niet mogelijk is om het op de gemeentefondsoelasting te zoeken voor die op het personeel 200 bedragen. Wie geen inkomen heeft moet toch personeele belasting betalen. De heer Schermer was het met het be toog eens. De raad h^eft niet als kinderen de begrooting vastgesteld Spr. was er dan ook niet voor. De heer Duin gaf practisch Ged. Staten gelijk, doch was principieel tegen. Het op treden van Ged. Staten, noemde spr. aan stellerig. Steeds wil men het maar op Jam Boezeroen verhalen. Spr. veronderstelde, dat reusachtig misverstand Hm een ter rein waar we de „misverstanden" heelemaal zouden kunnen vermijden" hij keek daar bij een oogenblik Clara aan „dat bestaat nietMaar laten we hier nu eens even over doorpraten. Allereerst: wat voor bezwaren heb je? Vind je 't beneden je stand?" Hm zei nu op zijn beurt Henri, maar bij hem kwam het er meer hulpeloos dan overveinzend uit, „ja dat is te zeggen: wat is mijn stand eigenlijk op 't oogtnblik. Oom Sextius lachte oolijk. „Dat is een voor- treflijke vraag om mee te beginnen, jongen", zei hij vriendelijk en zonder eenigen spot. „Trouwens, veel menschen vragen zich dat in onzen malaise-tijd afgeen wonder, waar in onzen tijd stand en geld zoo erg nauw samenhangen. Maar ze zijn toch niet heele maal idetiek; dat bedoel ik niet, hoor. Enfin, laat ik nu niet doen, of ik je niet begrijp. Je I vraagt je af, of je in de journalistiek een milieu zal vinden, waar jij je op je plaats zult voelen. Nu, ik geloof: dat zal heel goed gaan En meer nog: het zal je goed doen, kerel. Het kan iets, wat jou ontbreekt, aanvullen, namelijk: het contact met het volle leven. In zijn „slechte oneindigheid", zooals Bolland I dat noemde. Dat leven geeft de courant, en daar zijn, als in 't leven zelf, tallooze moge lijkheden. Er is een voortdurende wisselwer king tusschen de krant en dat leven zelf; en de menschen die weten wat er in de wereld omgaat, weten de krant als reflix van het i leven te waardeeren Soms ook: te ge bruiken; daar heb ik heele bedenkelijke geval le vaji gezien. Maai over. 1 algemeen laat1 de courant zich niet meer critiekloos gebrui ken; het meest gebeurt dat nog het spijt me, dat ik het zeggen moet door de poli tie. Neen Henri, wat je bezwaren, 'n soort standsbezwaren, tegen de courant betreft, die zijn „démodé" Trouwens jongen, je weet net zoo goed als ik, dat er tegenwoordig in 't publieke leven weinig namen van beteekenis zijn, die niet, direct of indirect, maar heel dikwijls direct, aan een courant zijn verbon den". Hij zweeg. Henri dacht over het gespro kene; zag zich zitten; zag zich zitten als in de vacanties van ijn studententijd; en, in vroolijke herdenking, zei hij 't Is weer echt 't ouwe madera-geval, oom. 't Collequium is misschien alleen 'n beetje minder „doctum". Maar ik geloof, dat er wel evenveel levenswijsheid in zit". Misschien een beetje minder geconden seerd", was het antwoord. „Enfin, jongen, ik geloof werkelijk, dat ik je een goeden raad geef. Maar je weet het is ermee als met al mijn raadgevingen: „vrijblijvend". En even goede vrienden, als je ze niet opvolgt. En laten we nu heelemaal het, oude, beproefde systeem volgen: er voor vandaag niet verder over spreken. Jelui blijft hier logeeren; we gaan vanmiddag een toertje maken, en mor gen, als je er eens op geslaj>en hebt, zeg je me nog wel eens, hoe je erover denkt. Als je er idee in hebt, kan ik je misschien 'n beetie hel pen; en als je er geen idee in hebt, nu, dan denken we eens over andere mogelijkheden".

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5