Van Rommelzaken Hobbeltie £attd: en Jmh&ouw LBmneniand er wel niet aan te ontkomen zal zijn, doch desondanks stemt hij tegen. De heer Kaag was overtuigd, dat de be grooting blijken zal niet te sluiten. Ged. Staten hebben gelijk Spr. wil de verhooging ook laten drukken op de gemeentefondsbe lasting. De voorzi tter zei, dat dit niet kan. alsvorens de opcenten op het personeel 200 bedragen. De secretaris merkte op, dat het nog mogelijk is, dat Ged. Staten andere eischen zullen stellen. De gemeentefondsbelasting brengt weinig op. De beer Dapper wenschte Schoorl in een hoogere klasse te plaatsen. Devoorzitter merkte op, dat men niet anders bericht dan dat de subsidies ge schrapt worden. Voor het prestige van den raad is het beter het zelf te doen. De heer Duin meende, dat er verzet fn de raden moet komen tegen de druk van boven af. Er moet geprotesteerd worden door iedere gemeenteraad. Steeds wordt het ge zocht bij hen, die het niet kunnen betalen Dat moet maar eens uit zijn. De heer G u 11 e r was bang geworden en vreesde, dat als men het aan Ged. Staten overliet, het mischien 200 opcenten zouden worden. De heer Duin is niet gediend van regee- ringsbemoefing, doch hij wil protesteeren. De heer Schermer was geen oogenblik bang van St. Nicolaas Ged. Staten moeten de post er maar zelf op zetten. Met aanteekening, dat de heeren Schermer en Duin geacht wenschten te worden te hebben tegengestemd, werd het voorstel van B. en W. ten slotte aangenomen. Op voorstel van B. en W. werd besloten aan B. en W. een crediet te verleenen van 100 voor het ophalen van de schoolgelden. Voorstel van B. en W om in samenwerking met de beide vereenigingen voor Vreemde lingenverkeer en de Pensionhoudersvereeni- ging een foldertie van de gemeente Schoorl uit te geven, kosten 260. en daartoe een garantie van 100 toe te staan, eveneens voor 1934. (B. en W. komen tot dit voorstel i. v. m. (het in de vergadering van 22 December j.1. in hunne handen om prae-advies gestelde ver zoek van de V. V. V. GroetKamperduin, waarbij gevraagd wordt, bij gebrek aan gel delijke middelen, een suosidie van 500. zoo noodig over één of twee jaren te verdeelen. voor de uitgave van een gids) in een oplage var. 20000 voor den tijd van 2 iaar. De heer Schermer wenscnte de uitgave van de folder in overleg met de V. V. V.'s in handen van de gemeente te houden en die uit gave van 130 per jaar voor rekening van <k gemeente te nemen. De heer Duin was voor het voorste! van P> en W. Hij wees op hetgeen de V. V. V. Groet doet en het spijt hem, dat de samen werking tusschen Schoorl en Groet voor de uitgave van het gidsje in een oplage van 20000 die geheel zich zelve betaalde, is afge stuit op de onwelwillendheid van Groet. Met het voorstel inzake de uitgave van de folder gaat spr. met het voorstel-Schermer accoord. De heer Kaag mekte op, dat de uitgave van het gidsje ook is afgestuit omdat men een mindere ontvangst van advertenties vreest en de Groeter V. V V. financieel reeds in de put zit De heer Duin oordeelde, dat daarom Groet toegevender had moeten ziin. De heer G u 11 e r meende, dat de samen werking van Schoorl ook wel wat te wen- 6chen heeft overgeiaten In Schoorl betaalt men 2.50, in Groet f 2 contributie. De mo gelijkheid van een uitgave van een gidsje is er nog, hoewel de aanbieding van de druk ker. die dit het vorig jaar voor zoo weinig deed, er thans niet is. De heer Schermer betoogde, dat het vorig jaar de samenwerking tusschen de V. V. V.'s veelbelovend was voor de toe komst. Voor dit jaar wilde één der vereeni- gingen de vorm van uitgave dicteeren en Groet moest toen ,.neen" zeggen. Al heeft een vereeniging geen geld, dan gooit deze zijn beginsel nog niet weg. De schuld berust niet alleen bij Groei. De heer Duin deed het genoegen ook eens een ander geluid te hooren. Men moet echter wel eens wat water in de wijn doen en Groet had wel eens kunnen luisteren naar het dagelijks bestuur. De heer G u 11 e r was het hiermede eens. Het voorstel van den heer Schermer om ÏW geheele bedrag voor de uitgave van den folder, groot f '260, voor rekening van de gemeente te nemen en wel f 130 gedurende 2 jaar, werd hierop aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, die van de wethouders. De folder wordt dus een eigen uitgave van de gemeente, met eigen beheer van de ge meente. Voordracht van Burgemeester en Wethou ders: A. tot intrekking van het uitbreidings plan van het dorp Schoorl en omgeving, vastgesteld bij raadsbesluiten van 14 Augus tus en 14 November 1912, goedgekeurd bij besluit van Ged. Staten van 4 Dec 1912, no. 37; B. vast te stellen het uitbreidingsplan, zooals dit op de bijbehoorende kaarten nos. 1 t. m. 3 is aangegeven; C. vast te stellen de bij het onder B. ge noemde uitbreidingsplan genoemde bepalin gen; D. tot intrekking van art. 24 der Veror dening op het bouwen, sloopen en wonen in de Gemeente, met ingang van den dag waar op het onder A t. m. C. bedoelde raadsbe sluit van kracht wordt. (Deze voordracht werd aangehouden in de vergadering van 22 December 1932; in ver band met de ter zake gehouden besprekingen werd uitbreiding gegeven aan de met groene kleur aangegeven terreinen). Devoorzitter deed de secretaris voor lezing van een adres van den heer Lucht en 65 anderen, dat in tegenstelling met dat van de grondeigenaren, handhaving van het uit breidingsplan met de gestelde frontbreedte verzocht in het belang van een goede bebou wing. In het adres wordt er op gewezen, dat het landelijk plan van Schoorl niet meer mag worden vernietigd. Het algemeen belang dient boven het per soonlik belang gesteld te worden en ver zocht den raad te waken voor het natuur schoon tot heil van Schoorl. Van den heer C. Hiellen was een schrijven ingekomen, waarin naar voren werd ge bracht, dat het wenschelijk was, door bevoeg den, liefst door het uitschrijven van een prijs vraag, een definitief uitbreidingsplan te la ter maken. De voorzitter oordeelde, dat de heer Kiellen in theorie gelijk heeft, doch dat de financiën niet toelaten aan zijn voorstelling uitvoering te geven. Van den heer Duin was een voorstel in gekomen om voor de geheele gemeente, bui ten de bebouwde kom, de tusschenruimte voor te bouwen perceelen op 12.M. te stellen. Spr. gaf een uitvoerige toelichting op zijn voorstel. Spr. wil een ieder met gelijke maat meten. De welvaart brengt mede om Zooveel mogelijk het bouwen te bevorderen, met be houd van gezicht op duin- en weiland. Als ingegrepen moet worden op de persoonlijke vrijheid, dan is het noodig allen over een kam te scheren. Wanneer de meerderheid oordeelt, dat het 16 M. moet worden dan gaat spr. er mede accoord. De heer G u 11 e r oordeelde, dat de heer Duin zijn oorspronkelijk voorstel van 10 M. moest handhaven. De heer' Duin zeide, dat hij om practische redenen accoord ging met 8 M. onbebouwd aan iederen kant van het huis. De heer Schermer oordeelde, dat als een groot aantal ingezetenen bezwaar heeft tegen een te ruime bebouwing, een raadslid daarmede rekening moet houden. Intusschen is er een adres dat een ander geluld laat hooren, tegen dat van de grondeiegenaren in. De taak voor den raad is moeilijk, omdat inge grepen moet worden op de rechten van de in woners. Aan dankbaarheid van het nage slacht hebben wij niets. Er moet wat water in de wijn worden gedaan. Spr. wil dan ook in een grooter gedeelte van de gemeente een bebouwing toelaten met een niet bebouwing aan iederen kant van het huis van 5 M. Er zijn punten waar het uitzicht niet van dien aard is, dat het hindert om daar een krap pere bebouwing toe te laten. Het uitzicht langs den voet der duinen dient te blijven be staan en spr. wil voorkomen, dat dit verloren gaat, ook al moet men daardoor de rechten van grondeigenaren aantasten. Ieder huis brengt mede eenige bedreiging van het na tuurschoon, doch het welvaartsbelang van Schoorl vordert, dat er ook gebouwd kan worden. Uitvoerig verdedigde spr. zijn voor ste' dat ook beoogt om menschen, die tus schen twee perceelen nog grond hebben ter breedte van 16 M. neg gedurende 3 jaar ge legenheid krijgen dien grond te bebouwen. Het idee-Duin vordert bouwterreinen van 3000. Met spr. plan krijgt men terreinen van 1200. Met nadruk ontraadt spr. om overal uniforme eischen te stellen. Spr. eindigde met het verzoek om toch ook gronden te laten voor bebouwing door kleine menschen, die men ook graag wil houden. De heer Kaag oordeelde, dat men in Schoor1 het beste brood kan verdienen als het mooi blijft. Hij verdedigde ook het voorstel van den heer Schenner en gaf nog in over weging, om aan de rechthoekige polderwe gen ook nog e ai krappe bebouwing toe te la ten. De heer Gutter kon hoewel voorstan der van de natuur, toch met het voorstel van den heer Duin niet mede gaan. Ook hij ver- eenigde ilch in het belang van de kleine menschen met het voorstel van den heer Schermer. Spr. vond het onbegrijpelijk, dat B. en W., die in een bijeenkomst ook met het voorstel Schermer accoord gingen, nu weer met het voorstel van den heer Duin mee gaan. Spr. hoewel voorstander van zooveel mogelijk open bebouwing, ging om utuliteitsredenen met het voorstel-Schermer mee. Wethouder B ij 1 betoogde, dat die bijeen komst geen bijeenkomst was waarin B. en W huri standpunt moesten bepalen. Het plan Schermer is bovendien gewijzigd. Wethouder v. L i e n e n ging met het voorstel-Duin accoord omdat hij oordeelde dat de rechtvaardigheid vordert aan alle eigenaren een zelfde eisch te stellen. De heer Duin had aanvankelijk gedacht, dat hij alleen stond. Het voorstel-Schermer hield ook in vermeerdering van de bouwkom Schoorl. Voor spr. gaat het er om, om het gedeelte waarin een ruime bebouwing wordt voorgeschreven zoo groot mogelijk te maken en in de kommen gesloten bebouwing toe te laten. Spr. oordeelde, dat B. en W. een rui mer inzicht toonen dan de anderen. De heer Dapper had in een bijeen komst zijn vrijheid voorbehouden. Spr. be treurde het, dat de beslissing over aanne ming van één der voorstellen bij hem berust en vroeg naar de overgangsbepaling ten aanzien van het verleenen van ontheffing en werd daarover door den voorzitter ingelicht. De heer Kaag oordeelde, dat de heer Dapper zich niet heelemaal vrij had gehou den. De heer Dapper betoogde ietwat hef tig, dat dit wel het geval was geweest, waar in de voorzitter aanleiding vond op te mer ken, dat men niet te veel een blik in de keu ken te moeten laten werpen. Voorts zeide spr., dat B. en W. met het later ingekomen voorstel van den heer Duin accoord gaan, omdat dit het meeste bijkomt bij het oor spronkelijke voorstel van B. en W.. die aan beide kanten van de huizen 10 M. onbe bouwd wilden laten, hetgeen niet zooveel verschilt van het voorstel van den heer Duin, die 8 M. voorstelt. De heer Schermer vond het voorstel- Duin het ei van Columbus. Men hakt de knoop er mede door, doch dit is nog niet al tijd het beste. Dit is een bewouwingsplan en een uitbreidingsplan zal hierop moeten vol gen. Spr. gaf aan waarom op verschillende plaatsen andere eischen moet stellen. De heer Duin betoogde nog, dat met zijn plan een ieder weet waar hij aan toe is. De heer Gutker herinnerde er aan, dat B. en W. er niet van gehikt hebben vast' te houden aan de 10 M.Dat was hun plicht geweest. De biieenkomst beoogde tot elkan der te komen. Wat B. en W. thans doen is wel zeer onbegrijpelijk en een aanleiding om gjjg dei gaan. niet meer naar een dergelijke vergadering te Het voorstel van B. en W. om de beperkte bebouwing te stellen op 2 X 5 en de open bebouwing op 2 X 8 ruimte aan weerskan ten van ieder huis, werd aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Kaag, Schermer en Gutker. De voorzitter hoopte, dat de vaststelling van het bebouwingsplan tot heil van de ge meente zou strekken en dat zöu blijken, dat de meerderheid juist heeft gezien. De heer Schermer datht er over om tegen het besluit in beroep te gaan bij Ged Staten. Voorstel van B. en W. om het gemeente- strand te Camperduin voor de jaren 1933 en 1934 bij onderhandsche toewijzing te ver pachten aan de beide pachters van 1932 en wel m. d. v. dat van het Noordel. gedeelte 5 M. strand wordt afgenomen voor een schejdingsweg tusschen de beide helften en 't Noordelijk gedeelte wordt toegewezen aan IJ. Minkema te Aagtdorp tegen een jaarlijk- schen pachtsom van 400, onder verdere ge houdenheid zoo spoedig mogelijk en in ieder geval vóór het a.s. Zomerseizoen (aanvang 1 Juli 1933) te Camperduin een hotel-café restaurant te stichten. Het Zuidelijk gedeelte toe te wijzen aan H. R. J. Groothoff tegen een prijs van 250 per jaar. Een en ander onverminder de verplichting. Na verklaringen van de heeren Duin en Kaag, dat zij zich met het voorstel uit bil lijkheidsoverwegingen konden vereenigen, werd conform het voorstel besloten. Bij de rondvraag vestigde de heer Dalen- berg er de aandacht op, dat de heer Dalen- berg, op zijn verzoek om beharding van den v. Lienenweg, nimmer antwoord had ontvan gen. Dit verzoek was voor \Y> jaar inge diend en voor 4 maanden herhaald en spr. oordeelde, dat de man recht op antwoord had. De voorzitter stemde dit toe en ver onderstelde, dat het hier op een abuis be rustte. Voorts gaf de heer v. Lie ne n nog inlich tingen op vragen van den heer Duin over het kleigraven uit putten. De heer Duin zeide nog in de toekomst, wanneer weer eens iemand in de gemeente uit zijn woning gezet moet worden, te zul'en zien dat de burgemeester, als hoofd van de politie, voor dergelijke onaangenaamheden aanwezig zal zijn en dat niet de oude wet houder van Lienen daar voor komt te staan. Nu was het goed afgelodpen, doch het kan in dergelijke gevallen ook een verkeerde kant uitgaan. De voorzitter had geweten, dat het zou gebeuren, doch niet op welken dag en aangezien de deurwaarder hem te voren niet had gewaarschuwd en hij dien dag elders moest zijn, kon hij niei aanwezig zijn. Ook hij zag liever, dat de deurwaarder te voren waarschuwde, opdat hij aanwezig kon zijn, al stond wel vast, dat wethouder van Lienen het gedaan had op een wijze, die de burge meester niet had kunnen verbeteren. Hierop sluiting. UITVOER VAN VARKENS NAAR ENGELAND. Besprekingen te Londen hebben een gunstig verloop. Dezer dagen zijn ir, Louwes, regeerings- gemachtigde voor de uitvoering der crisis- varkenswet, en de heer S..y?n Zwanenberg, directeur der varkenscentrale, uit Londen te ruggekeerd, waar.zij bespringen, in hoofd zaak van informatorisqhéa. #ard hebben ge voerd, in verband met den varkensexport. Naar men weet, loopt de overeenkomst met Engeland betreffende den baconexport 22 de zer af. Hoewel nog geen definitieve resultaten om trent de pieuwe overeenkomst bereikt zijn, hadden de beidé onderhandelaars toch den aanvankelijken indruk, dat- ons land er bij de a.s. besprekingen niet ongunstig voorstaat. DUITSCHLAND VERHOOGT WEER INVOERRECHTEN. Nu op vee,.vleesch, reuzel e.d. Officieel wordt uit Berlijn gemeld, dat op voorstel van den rijksminister van landbouw, dr. Hugenberg, de rijksregeering heeft beslo ten voorloopig ten gunste van den buitenge woon zwaar te lijden hebbenden Duitsehen landbouw tot een reeks van belangrijke ver hoogingen van invoerrechten. Verhoogd worden de invoerechtern voor levend vee, vleesch en reuzel. Het nieuwe invoerrecht voor levend rund vee zal bedragen 50 mark per 100 K.G. voor schapen 45 mark per 100 K.G. en voor leven de varkens 50 mark per 100 K.G. Het invoerrecht op versch vleesch wordt verhoogd tot 100 mark per 100 KG., voor eenvoudig toebereid vleesch 150 mark per 100 K.G. en voor fijne vleeschwaren 280 mark. De invoer van deze vleeschwaren kan geacht worden niet noodzakelijk te zijn. De Duitsche veestapel is grooter dan vóór den oorlog en is voldoende voor de binnenland sche bevolking. WIJZIGING CRISISPACHTWET. Wet heeft niet aan de verwachtingen beantwoord In het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging, van de crisispachtwet 1932 deelen verschei dene leden mede, dat zij naar aanleiding var. de indiening van het ontwerp in het alge- me envoorop wenschten te stéllen, dat de cri sispachtwet 1932 in de practijk niet aan de verwachtingen heeft beantwoord. De practijk immers heeft op vele plaatsen uitgewezen, dat de pachter maar al te gaarne gebruik maakt van de hem door de wet ge geven gelegenheid, om zonder eenige kosten en zonder eenig risico ten koste van den ver pachter ontslagen te worden van een deel zij ner verplichtingen, of althans, in afwachting van een beslissing, een moratorium te krij gen. Naar het oordeel dezer leden wordt in vele gevallen vermindering van pacht ge vraagd, met de gedachte „baat het niet, dan schaadt het niet, men kan het licht probee- ren'1. Een poging van den pachter om met den verpachter tot een redelijke overeenkomst te komen, alvorens zich tot den kantonrechter te wenden, blijft bovendien nog meermalen achterwege. Andere leden kwamen hiertegen op. Naar hun oordeel is van een demoraliseerenden invloed "nv deze wet geen sprake. In.tegenstelling met de eerst aan het woord zijnde leden mtenden weer anoere, dat de wet, al mocht zij op enkele punten ver keerd hebben gewerkt, haar noodzakelijkheid heeft beutzen. Naar hun meening moet de wetgever niet verder, dan hij thans reeds gedaan heeft, in de privaatrechtelijke verhoudingen ingrij pen. Vrij algemeen w.erd instemming betuigd met de indiening Van dit wetsontwerp. Verscheiden leden betreurden het echter, dat de regeering zich slechts tot die twee punten had beperkt. Naar hun oordeel zijn er nog andere herzieningen, welke dringend noodig ter hand moesten worden genomen In de eerste plaats werd gewezen op de wenschelijkheid van hooger beroep. Bovendien kwam het dezen leden voor, dat het leekenelement in de kamers voor crisis pachtzaken en rechtspraak niet ten goede komt. Andere leden, die zich overigens bij de wenschelijkheid van het instellen van hoo ger beroep konden aansluiten, achtten het ncodig, dat de wet eenige richtlijnen zou aangeven, waaraan de kamers van crisis pachtzaken zich zouden hebben te houden bij het nemen van haar beslissingen. In aansluiting met het hier betoogde, werd gewezen op de onbillijkheid, welke de alge- meene ontheffing van den pachtprijs met zich kan brengen. Eenige leden waren van oordeel, dat moest worden voorgeschreven, dat de kantonrechter in geen geval tot een grootere pachtreductie zou mogen gaan dan b.v. 50 of 75 procent van de overeengekomen pachtsom. Andere leden achtten het bepalen van een grens, tot welke reductie van den pachtprijs kan worden toegestaan, niet gewenscht. Een ander punt, dat naar het oordeel van ve]e leden herziening behoefde, was het voor schrift van de kostelooze procedure. Behalve dat deze bepaling op zich zelf reeds niet ge heel duidelijk is. zooals bij de behandeling van de wet in de Eerste Kamer reeds tot uiting kwam, achtten deze leden het onge- wenscht, in de tegenwoordige tijdsomstan digheden, waarin op allerlei wijzen naar be zuiniging op de kosten der rechtspraak wordt gestreefd, de kosten der procedure ten laste van den Staat te brengen. Kantonrechter te lankmeodig? Verscheidene leden wezen er op, dat som mige kantonrechters zich niet houden aan de bepaling, dat het verzoekschrift eerst mag worden ingediend na het vervallen van den pachttermijn, maar ook acht slaan op ver zoekschriften, die zijn ingediend vóórdat die termijn vervallen is. Door sommige leden werd de wenschelijk heid bepleit, dat bij het overleg tusschen kan tonrechter en partijen de bijzittende leden van de kamer voor crisispachtzaken tegen woordig zijn. Dit zou de taak van den kan tonrechter vergemakkelijken en zijn arbeid mear vruchtdragend kunnen maken. Van mer dan één zijde werd er op aange drongen het overleg in plaats van aan den kantonrechter aan de kamer voor crisis- pachtzaken op te dragen. Ook voor den tuinbouw. Wat betreft de voorgestelde wijziging, om de crisispachtwet ook van toepassing ïe doen zijn op den-tuinbouw, merkten verschei den? leden op, dat het ongetwijfeld •immei'in de bedoeltng van de Tweede Kamer heeft #é'-; legen, dat die wet ook zou gelden voor den tuinbouw. Zij maakten derhalve geen bezwa ren tegen de ruimere omschrijving. Verscheidene leden hadden bezwaar tegen een rentevergoeding over dat deel van de pachtsom, dat de pachter volgens uitspraak van de kamer voor crisispachtzaken méér zal moeten betalen dan door den kantonrechter voorloopig is bepaald. Andere leden konden deze bezwaren niet deelen. SMOKKELAAR ONTVLUCHT UIT DE GEVANGENIS. Helpers maakt de vlucht mogelijk. Zijn vrouw trachtte den bewaker te wurgen. Eenigen tijd geleden werd tusschen Venlo en Gladbach een gepantserde smokkelauto aangehouden en na een hevig vuurgevecht ook een der inzittende smokkelaars gearres teerd. Het was een der handlangers van een grooten smokkelaar, die ook eenige weken ge leden gearresteerd werd. PatJc'€ gearresteerde een zeer gevaarlijk individu was, bleek wel uit het feit, dat hii bij zijn vervoer naar Aken per trein, ondanks de schotwonde, die hij had opgeloopen, een poging tot vluchten waagde en uit den in volle vaart zijnden trein sprong. Hij werd ™;pK,8eê^epe,, en naar da geïan8enis Dinsdagmiddag moest hij zich te Glad- De beste Zeeppoeder gebrui ken (Edelweiss) en boven dien geheel GRATIS Uw linnenkast aangevuld. Bij 2 pakken Edelweiss ad 14 ets. per pak ontvangt U een solide theedoek, bij 3 pakken Edelweiss twee flinke witte zakdoeken of een degelijke witte handdoek. bach voor een der begane feiten verantwoor den, doch daar de hoofdgetuige niet versche nen was, werd de rechtszitting verdaagd. De verdachte werd door een bewaker naar de gevangenis gebracht. Plotseling rukte hij zich tijdens het vervoer los en vluchtte. De beambte kan hem na veel moeite weer te pakken krijgen. Doch de vreugde van den bewakers was niet van langen duur, want weldra wist hij zich weer te bevrijden en vluchtte andermaal. Twee personen, die per rijwiel aankwa men, namen aan de vervolging deel. Het wa ren echter helpers van den vluchteling. Zij grepen den bewaker beet en er ontstond een hevig gevecht, waarbij de bewaker tenslotte het onderspit moest delven De vluchteling was inmiddels met een der gereedstaande rijwielen reeds ver uit het ge zicht verdwenen. De vrouw van den vluchteling, die ook op het terrein verschenen was, probeerde den bewaker te wurgen, hetgeen echter verhin derd werd. De beide helpers en de vrouw, waarmede de man reeds in de gevangenis in verbinding moet zijn geweest, wisten in het gedrang eveneens te ontkomen. EEN NIEUW HUIS ONBEWOON BAAR VERKLAARD. Ten gevolge van een geschil over den tech- nischen bouw eener woning te Zeddam, waarbij de architect niet bereid was aan de eischen van den gemeente-architect tegemoet te komen, heeft de gemeenteraad van Bergta besloten de vrijwel gereed zijnde woning on bewoonbaar te verklaren. De eigenaar van het groote nieuwe huis is van deze beslissing bij Ged. Staten in beroep gegaan. BRANDEN. Begin van brand aan boord. Woensdagavond tegen midernacht is de Amsterdamsche brandweer van de hoofd wacht De Ruyterkade naar een der steigers iin de haven uitgerukt waar, een brand in het stoomschip „Costa Rica" was gemeld. De brand was ontstaan doordat een me talen buisje, dat de verbinding vormde tus schen een stookoliereservoir en den brander, 'ten gevolge van tot nu toe onbekende oor. zaak plotseling was weggevallen. De machinist had de tegenwoordigheid van geest om den toevoer van de olie onmid dellijk af te sluiten. Zoo kon hij voorkomen, dat een groote hoeveelheid wegvloeide en ging branden. De vlammen kon men spoedig dooven. Toen de brandweer dan ook kwam, was alles al gebluscht. Een donkeyman, die de wacht had bij de machine, had even te voren nog niets bijzon ders ontdekt. Hij kon geen verklaring geven van het ontstaan van het defect. Boerderij afgebrand. Gistermorgen is brand uitgebroken in de boerderij van en bewoond door den heer K* Reyntjes, molenaar te Tolbert (Gr.) Een deel van de boerderij bleef behouden. De schuuf brandde geheel af. Alleen het vee en de in boedel konden worden gered. De op eenigen afstand staande molen werd niet door het vuur aangetast. Verzekering dekt de schade. De oorzaak ligt vermoedelijk in kortsluiting. DE ZOMERTIJD. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam heeft in een adres aan den minister van Binnenlandsche Zaken als haax oordeel uitgesproken, dat het wetsvoorstel- Van den Heuvel-Bakker tot afschaffing van den Zomertijd in geen geval het staatsblad moet bereiken. GRIEP ONDER DE MIJNWERKERS. 'N Ruim 4000 mijnwerkers liggen ziek aart griep, wat van grooten invloed is op den gang van het bedrijf. In enkele gangen van sommige mijnen heeft men het werk moeten stilleggen. Vel zeker, zei de waard, je krijgt de 84. Maar ze hadden nog geen 4 passen ée' mooiste kamer die ik heb. En ik, zei de daan of daar kwram de woedende veldwacbtei vrouw, die blij was, dat ze niet aan 't paarden- binnen, gevolgd door den commissaris, f* aartje hoefde, ik ga een fijn boutje voor je naam der wet, zei hij, met zijn nog steeds dik- aar maken en meteen verdween ze. Nou, ke wang, neem ik je gevangen wege* het ver* zei Jan, daar doen we een dansje op. wat jij! oorzaken van lichamelijk letsel, toegebracht mijn mond.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6