DAGBLAD VOOR ALKMAAR tDageÜj&sch Ojueczicht De verkiezingsstrijd in Duitschland begonnen. ^Buitenland No. 37 Maandag 13 Februari 1933 135e Jaargang Hitier spreekt tot een menigte van 70.000 man in Kassei en Dr. Hugenberg houdt voor een stampvol Sportpaleis te Berlijn een rede. DE DROEVE NOVEMBERDAGEN VAN 1918, DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. HITLER OVER DE INTERNATIONALE POSITIE VAN DUITSCHLAND. DE RAMP TE NEUNKIRCHEN. Verdere betuigingen van deel neming. De minister van buitenlandsche zaken von Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- ei. Feertdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. fiancc door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote cont en rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. De Duitsche rijksdagverkiezingen naderen met rassche schreden. En dus zijn de groote propagandavergaderingen thans aan de orde van den dag. Zoo heeft te Kassei rijkskanse lier Hitier gisteren een groote rede gehouden, die door een menigte van meer dan 70.000 man werd aangehoord. In de droeve Novemberdagen van 1918, zoo begon Hitier, toen Duitschland uiteen viel en onmachtig voor zijn tegenstanders neerzonk, waren 'er talrijken die nauwkeurig wisten dat deze revolutie niet het begin zou zijn van vrijheid, schoonheid en waardig heid, maar dat dit slechts het begin kon zijn van verval. Toen wij en ook ik toentertijd on der deze millioenen in ons vaderland weder keerden, zagen wij een volk dat zich zelf in twee deelen verscheurd had: Burgers aan den eenen kant, en proletariërs ter anderer zijde. Nationalisme rechts, internationalisme en bolsjewisme links. Voorts betoogde Hitier dat hij toen het besluit opvatte in Duitsch land een nieuwe beweging te vormen en uit voerig schilderde hij de opkomst van deze partij. In vervolg op zijn rede van Vrijdag sprak de rijkskanselier over het Marxisme, waarbij hij erop wees dat de geest van inter nationale phrases en beloften voorbij is, in hun plaats zal een nieuw gevoel van solida riteit treden, de solidariteit van het Duitsche volk. Het programma dat verwezenlijkt wordt is oneindig eenvoudig. Het gaat in de eerste plaats uit van het levensplan van het volk, zijn vlijt en zijn arbeid, en aan den anderen kant van het Duitsche leven. De slagzin: „Help jezelf, dan helpt God je" moet in de hersens van het volk gehamerd worden. Uit alle standen en beroepen moet langzamerhand weer een een heidsvolk te voorschijn komen. Dat moet er kennen dat het nationalisme slechts dan zin heeft wanneer het zich verbindt met het so cialisme in den hoogsten zin van het woord Wij moeten een natie van mannen vormen, niet op oorlog belust maar moedig genoeg het heilig recht te verdedigen. Op den 30sten Janauri heb ik besloten deel te nemen aan een regeering die aan onze beweging de haar toekomende waardige plaats inruimt. Wij zijn bereid en besloten de groote opgave die de Duitsche geschiedenis ons op de schouders legt, te dragen. Ik wilde echter om mijn eigen geweten tevreden te stellen de meening van het Duitsche volk weten. Wij zijn vastbeslo ten Duitschland niet te gronde te laten gaan. Wij willen elkaar plechtig beloven juist zoo als vroeger in de achter ons liggende 14 jaar, nooit te wankelen. God heeft ons nog nooit verlaten wanneer wij ons niet zelf gewonnen geven. Eens zal de dag komen dat in plaats van verscheurdheid, onmacht en ellende weer herboren wordt een rijk dat groot is en sterk. De rede van den rijkskanselier werd herhaal delijk door stormachtigen bijval onderbroken Na de rede van Hitier volgde een oprfiarsch van de gezamenlijke afdeelingen der N. S. D. A. P o In het Sportpalast te Berlijn heeft terzelf- dertijd dr. Hugenberg voor de Duitsch Na tionale Volkspartij een groote rede gehouden. Hij zeide o.a.Er was eens een groot, rijk en edel volk. Over dat volk was een ramp geko men. Zijn buren hadden het den oorlog aan gedaan. Toen werd het volk door honger ge teisterd. Er vormden zich partijen en bin- nenlandsche vijandschap. Het volk werd overwonnen en verminkt. Maar langzamer hand leefden de goede oude krachten van het volk weer op en werd gezocht naar een nieu wen vorm. Een oud patriarch die 't volk ook ln den oorlog had aangevoerd riep het teza men en maakte een bondgenootschap onder ri *oen begon het w,erk der redding. Op dit punt bevindt Duitschland zich he- oen. Alles hangt er van af, dat de reddende achten de macht behouden en dat zij eens gezind zijn. Wie beweert dat dit slechts een overgangstoestand is, bezondigt zich tegen- "het Duitsche volk. Ik verklaar openlijk c lk geen nieuwe verkiezingen heb gewild *919 hebben wij Duitsch nationalen st^f u" 'e?en ^en Par'ementairen en partij- VOr nieuwe kabinet is niet een nieuwe nip111 r talrijke parlementaire regeeringen Sehad hebben, want dan zou ik er geen zitting in hebben. k«nKvu°n samenwerking niet laten misluk- eene PUIW waarover geen Vlaai* £ming kon worden bereikt: de gi of nog eens gekozen zou worden. Wij waren ook niet bevreesd voor de verkiezin gen. Op 5 Maart kiezen wij nogmaals en Ehiitschland moge dan getuigen, dat zij ge noeg heeft van het kiezen, door het zwart- wit-roode front te kiezen. De nalatenschap van den tijd na de revo lutie is verschrikkelijk. Naast den werkloos geworden arbeider staat de van zijn grond verdreven boer, naast den beroofden rente nier de in zijn bestaan bedreigde handwerks man. Onze weleer bloeiende overzeesche han del ligt tegen den grond. De rijkskassen zijn leeg. Het ergste is echter, dat het geheele eco nomische leven zoo verward is, dat van een uniforme economische politiek geen sprake kon zijn. Over mijn politiek en economisch standpunt heb ik reeds zooveel gesproken, dat vriend en vijand daarmede bekend zijn. Thans is het tijd voor daden. Het is mijn taak het geheele volk te helpen. Helpt ons 't zwart-wit-roode blok versterken, dat in het Duitschland van de toekomst het hoogste en heiligste goed moet zijn. In deze weken heeft zich een ommekeer voltrokken. Er heeft een geweldige spanning geheerscht. Haar beteekenis zal eerst een la tere tijd begrijpen. Wij Duitsch Nationalen dienen het komende nieuwe Duitschland. Wij dienen het als partij, zoolang men ons dwingt op parlementair terrein te strijden. Maar nog veel liever dienen wij een van het parlementarisme bevrijd vaderland, nog veel liever dienen wij het vaderland als sterke zuilen van een nationaal strijdgebouw. Waar wij echter ook staan onze strijdroep is: „Hei! Duitschland!" Op de meeting van het zwart-wit-roode strijdfront in het Sportpalast heeft Seldte de Rijksminister van Arbeid, eene rede gehouden waarin hij o.m. zeide: „Een latere tijd zal wellicht ook den llden Februari beschouwen als een dag, waarop op grootsche wijze man nen en groepen met terzijdestelling van hun eigen denkbeelden en wenschen elkaar von den in het strijdfront. Onze taaie en onafge broken arbeid begint thans vruchten te dra gen, wij zijn thans nader tot het doel geko- men en wel op het uur, waarop de vrijheids- plannen beginnen bewaarheid te worden Juist in zoo'n uur is noodig dat onze willen eensgezind, zijn. Dat hebben wij noodig ge had voor ons werk bij den Stahlhelm, dat hebben wij ook noodig voor het toekomstige werk in Duitschland. De vrijheidsgedachte en het streven naar het gelijke doel houdt de menschen in het nieuwe kabinet verbohden. Vrijheid is altijd het doel van den Stahlhelm 'geweest. Tot dezen vrijheidsstrijd roept U het kabinet, roepen alle ministères, alle Duit- schers op. o o In het Sportpalast heeft ook vice-kanseüer Van Papen het woord gevoerd. Hij zeide: „De dertigste Januari zal een keerpunt zijn in de geschiedenis van het Duitschland van na den oorlog. Toen het bericht van de einde lijk bereikte overeenstemming door Duitsch land ging, heeft een wonderlijk en groot ge voelde meerderheid van het Duitsche volk be wogen. Zooals de mannen van de Rijksregee ring bijeengekomen zijn om zij aan zij in we derkeerig vertrouwen te strijden, voor de- wedergeboorte van Duitschland, zoo moeten ook de veelvormige krachten van het Duitsche volk over de partijgrenzen heen den anders zijn dan een groote beweging, die zijn beteekent niet, zooals ons steeds wordt verweten, het vasthouden aan verouderde voi- men, naar het beteekent, eerbied te hebben voor de eeuwige wetten van wereldordening en menschheid. Een dergelijke wet is echter dat wij den Duitscher weder de vrijheid ge ven, zich te kunnen ontplooien. Ik beloof met al mijn kracht er voor te zullen strijden dat het verlangen van deze geestelijk vrije laag van het Duitsche volk zal worden vervuld. Wie dit wil behoort bij ons, of hij is aange sloten bij een partij of niet. Wij willen niets anders zijn dan eene groote geweging die alles bestrijkt wat gelooft aan een opstan ding van het Rijk en daarvoor strijdt. Op dan, ten strijde met Von Hindenburg voor dit nieuwe EHiitschland. KORTE BERICHTEN. Te Delft is proces-verbaal opgemaakt tegen een 41-jarigen communist, omdat hij in een vergadering van de Internationale Roode Hulp, rijkspresident Von Hindenburg heeft beleedigd. Prinses Juliana zal de koningin op haar terugreis uit Zwitserland niet verge zellen, doch nog eenige dagen in Zwitser land blijven alvorens naar Den Haag terug te keerea Rijkshulp. De communistische en soc.-dem. leden van de controlecommissie hebben voorgesteld, voor de nagelaten betrekkingen der slachtof fers te Neunkirchen een bedrag van 10 mil- lioen mark ter beschikking te stellen. 2 Dooden. Tien zwaar gewonden. Te Eisleben is het ter gelegenheid van een S.A.-opmarsch tot een botsing gekomen met communisten. Twee personen zijn gedood, tien zijn ernstig gewond. Schietpartij in Bensheim. Zaterdagmiddag kwam het op de Ritter- platz in Bensheim tot een treffen tusschen plaatselijke communisten en vijf nationaal- socialisten uit Reichenbach. Daarbij werd een nationaal-socialist op den grond geworpen Hij trok zijn revolver en loste verschillende schoten op de aanvallers. Ook een andere nationaal-socialist greep naar de wapens. In het geheel werden 12 schoten gelost. Een toe vallige voorbijganger die met de geheele zaak niets te maken had, de 22-jarige Joseoh May uit Bensheim werd door een schot in de borst doodelijk getroffen. „Hamburger Volkszeitung" voor 14 dagen verboden. De opperpresident van de provincie Slees- wijkHolstein heeft de in Altona uitgegeven „Hamburger Volkszeitung'' van 13 tot 26 Febr, verboden, in verband met artikelen, waarin een oproep tot gewelddadigheden en voorbereidende handelingen voor hoogver raad gezien wordt Ongeregeldheden in eenige plaatsen. Zondagmiddag hebben de nationaal-socia- list^n, jte Stahlhelmers en andere nationale organisaties een propaganda-optocht gehou den in Duisburg. .Er waren tal van voor zorgsmaatregelen getroffen. In de straten waar de stoet zou doortrekken, moesten op bevel van de politie de deuren en vensters worden gesloten. Politie-beambten patrouil leerden met stalen helmen op en voorzien van de karabijn. Eenige malen moest gescho ten worden. E.enige personen zijn gewond. Zondag tegen half vier is te Bochum een 25-jarige man bij een botsing met de politie gedood. Een politie-officier die het schot heeft gelost, zou uit noodweer hebben gehan deld. Bij een vechtpartij tusschen politieke tegen standers is te Dortmund een communist door een natjonaal-socialist, die gevlucht is, dood gestoken. Verkeersbloccade te Hamburg verhinderd. De werkgevers in het taxibedrijf te Ham burg hadden voor Zaterdag een staking voor bereid, die zou worden ingeleid door een ver keersbloccade naar Weensch voorbeeld. Door ingrijpende maatregelen van de politie zijn deze plannen verhinderd. De politie stond slechts het vertrek toe van dei auto's, die door passagiers waren besteld. In vergadering be sloten de werkgevers derhalve, van een bloc- cade af te zien. Het betreft hier een mee- ningsverschil tusschende verkeerspolitie en den Senaat. De werkgevers besloten een aan klacht tegen den Senaat in te dienen. De politie-president van Hannover ontslagen. De politje-president van Hannover Barth, die bijna vijf jaar de leiding van de Hanno- versche- politie- had, is met ingang van giste ren uit zijn functie ontslagen. Barth, die uit Altona afkomstig is, is lid van de S.P.D. Zijn opvolger is nog niet bekend. Botsingen in Anbalt Te Jessnitz is het Zaterdaavond naar aan leiding van een optocht van nationaal-socia- listen herhaaldelijk tot ernstige botsingen ge komen. Uit de menigte werden schoten ge lost, die door de nat.-soc. werden beant woord.-Bij deze schietpartijen werden 2 nat.- soc. en een communist gewond. Nat.-soc. en communisten. Te Striegau is bij botsingen tusschen nat.- soc. en communisten een nat.-soc. doodge schoten. Hitiers eischen. De „Sunday Express" publiceert een Copy right-artikel van den Engelschen Overste Etherton, die een interview heeft gehad met den Duitschen Rijkskanselier Adolf Hitier Op vragen van den Engelschen journalist verklaarde Hitier o.a.: De ontwapening is het eerste probleem, dat Duitschland en de wereld moet oplossen, ten einde een terugkeer naar vrede en welvaart mogelijk te maken. Daarover is elke Duitsche regeering het eens. Duitschland heeft aan de ontwapening zijn deel bijgedragen. Of Frank rijk zal in dezelfde mate moeten ontwapenen als Duitsch, öf Duitschland zal gelijkgesteld moeten worden. De oplossing van dit moei lijke probleem hangt voor een groot deel van de positie en het standpunt der Angel-Sak sische staten af. Het Verdrag van Ver- sailles moet herzien worden, aangezien het niet alleen voor Duitschland, maar voor de geheele wereld ongelukkig is gebleken, de wereld, die voor goed in overwinnaars en overwonnenen erdoor werd verdeeld. De door het Verdrag van Versailles geschapen on rechtvaardigheden dienen te verdwijnen. Hitier zou tegenover elk vraagstuk een ver zoenende houding aannemèn, doch Parijs diende ervan overtuigd te worden, dat de voorwaarden, die het Verdrag van Versailles opleggen, tot de onmogelijkheden behooren. Men dient rekening te houden met de voort durende vergrooting van de Fransche bewa pening. De groote geldsommen, waarover Frankrijk hiervoor beschikt, zijn een verras sing. De veiligheid der verschillende naties dient door in hun omgeving passende en ver standige 'behoeften" beschermende maatrege len gewaarborgd te worden. De Duitsche regeering zal ook voor Duitschland het recht van veiligheid eischen, een recht, waarop Duitschland door zijn lidmaatschap van den Volkenbond aanspraak kan maken. De Pool- sche Corridor moet aan Duitschland worden teruggegeven, en wel in overeenstemming met den wil der betrokken Duitsche bevolking als ook uit andere overwegingen. De Poolsche corridor is een der grootste onrechtvaardig heden jegens Duitschland. Deze kwestie dient spoedig opgelost te worden. Het communisme moet spoedig geheel wor den uitgeroeid om de vreedzame ontwikkeling van Duitschland mogelijk te maken. Van her stel van de Hohenzollern-monarchie kan geen sprake zijn. Een strijd tusschen republiek en monarchie zou de partijen splitsen en einde- looze moeilijkheden veroorzaken op een oogenblik, dat Duitschland een ondeelbaar feheel moet zijn tot de toestand is opge- laard. De koloniale kwestie moet langs den weg der rechtvaardigheid worden opgelost. Duitschland heeft evenzeer koloniën noodig als andere naties. Tenslotte verklaarde Hitier. dat hij van ganscher harte met Engelan dzou samenwer ken ter bevordering van den wereldvrede, en dat hij niemand ergernis wilde veroorzaken indien dat te vermijden was. Hij bewonderde staatslieden van het slag van Cromwell, en Duitschland heeft thans een Cromwell noo dig om het uit den huidigen toestand van voortdurende gevaren en moeilijkheden te lei den naar een nieuwe periode van welvaart en vrede. Het aantal dooden thans geschat op 81. Het aantal van de geborgen dooden in Neunkirchen is Zaterdagavond tot 62 geste gen. Onder hen bevinden zich ongeveer 15 dooden die tot nu toe niet waren geïdentifi ceerd. Men rekent er op dat 20 werklieden die in de onmiddellijke nabijheid van den gas houder werkzaam waren onder de geweldige massa puin liggen begraven, 't Aantal doo den zou hierdoor tot minstens 82 stijgen. De opruimingswerkzaamheden vorderen in weer wil van de koortsachtige haast slechts lang zaam. De zuiveringsinstallaties voor de teer branden nog steeds door. Geweldige rookko lommen stijgen zonder ophouden op. In weer wil van alle maatregelen vreest men ook nog een explosie van de onderaardsche benzol tanks. In een tweede persgesprek kon van de zijde van de directie hierover nog geen na dere inlichtingen worden verstrekt. Verschil lende geldbedragen zijn nog beschikbaar ge steld, o.a. door de fabriek nog een bedrag van 300.000 Mark. De regeeringscommissie van het Saargebied heeft tot leniging van den nood nog 500.000 francen beschikbaar ge steld. De totale schade laat zich uit den aard der zaak nog niet nauwkeurig vaststel len. De begrafenis van de slachtoffers zal hoogstwaarschijnlijk Dinsdag plaats vinden Verklaring van de directie over de oorzaak. In verband met het ongeluk in Neunkir chen deelt de directie van de „Neunkirchner Hutte" het volgende mede: De in voortreffelij ken bedrijfstoestand zijn de en dagelijks drie maal van buiten en van binnen gecontroleerde gashouder was op het oogenblik van het ongeluk met ongeveer 15.000 kubieke meter gas gevuld. De druk- verdeeling in de bedrijfsleiding toonde geen abnormale verhoudingen. Het feit, dat aan de gaanderij van den gashouder eenige dagen voor het ongeluk snij- en laschwerkzaamhe- den verricht waren, heeft aanleiding gegeven tot het ontstaan van verschillende geruchten onder de bevolking, die echter allen onhoud baar zijn, daar de laschwerkzaamheden op den dag van het ongeluk reeds volkomen ge ëindigd waren. Volgens de tot dusverre gehoorde verkla ringen heeft zich dicht bij den gashouder na een detonatie van middelmatige kracht plot seling een ongeveer 70 M. hooge steekvlam ontwikkeld. De verdere gebeurtenissen kun nen dan zoo verklaard worden, dat de steek vlam eenige minuten lang een ontzaggelijke oververhitting heeft doen ontstaan van een smalle strook van den gashouder, zoodat de wand van den gashouder daar uitzette, waar door de platen gingen klemmen en olie ont snapte. Ffierdoor vormde zich boven de plaat een ontplofbaar mengsel, dat door den gloeienden wand van den gashouder tot ont- kan zijn gebracht. Omtrent de be- le vraag van de vorming en de ont branding van een explosief mengsel bij den gashouder en de vorming van de steekvlam oestaat op het oogenblik nog volkomen on zekerheid. Het gevaar dat de ondergrondsche benzol reservoirs ook nog in de lucht zullen vliegen, is geweken, nadat men er in geslaagd was de groote onderaardsche tanks leeg te pompen. Daarentegen heeft een groote generatoren batterij nieuwe gasaanvoer gekregen. Van deze zijde wordt geen bizonder gevaar ge vreesd. Er is groote belangstelling, doch het publiek moet op een grooten afstand worden gehouden, daar de menschen het bergings werk belemmeren. De hulpmaatregelen. Nu het meeste puin van de ingestorte hui zen is weggeruimd, blijkt dat geheele gezin nen onder de puinhoopen zijn begraven. Van morgen werden de lijken van een vrouw met haar vier kinderen gevonden. De vrouw van ten leeraar, die in haar woning, die op vrij groote afstand van de plaats der ontplof fing is gelegen, bezig was met ramen lap pen, werd 60 meter verder dood gevonden. De directie van de fabriek deelt o.a. mede, dat het hoogovenbedrijf in beperkten omvang wordt voortgezet. De fabriek heeft onmiddel lijk de middelen voor de meest noodige voe ding en kleeding verschaft. De regeerings commissie van het Saargebied heeft 500000 francs ter beschikking gesteld. Ieder gezin, waar een doode of een zwaargewonde is, ont vangt 1500 francs. De begrafenis zal waar schijnlijk Dinsdag op staatskosten plaats vin den. Voor de onderbrenging der dakloözen is gezorgd. Vanmorgen te half tien is de regeerings commissie van het Saargebied in rouwzitting bijeengekomen Besloten werd, credieten be schikbaar te stellen voor de eerste hulpmaat regelen ten behoeve van dakloozen en gewon den. Voor het geheele Saargebied is de open bare rouw afgekondigd. In den loop van den dag zal ook de bisschop van Trier, dr. Bor- newasser, te Neunkirchen aankomen. Waarschijnlijk meer dan honderd dooden. Tot Zaterdagmiddag vijf uur waren 68 dooden geteld. Men vermoedt dat het aantal dooden meer dan 100 zal bedragen daar het mogelijk is dat onder de puinhoopen zich nog vele slachtoffers bevinden, en dat vele zwaargewonden zullen overlijden. Het aan tal zwaar- en lichtgewonden is nog niet nauwkeurig vast te stellen. Men spreekt thans van 200 tot 250 zwaargewonden. De plaats des onheils is heden door dui zenden nieuwsgierigen bezocht, die de stad in zoo dichte drommen overstroomden, dat zelfs een drievoudige afzetting niet kon ver hinderen, dat ook in de gedeeltelijk verwoeste Saarbruckerstrasse de menschenmassJs Het ruimingswerk loopt betrekkelijk vlot van stapel. Het grootste deel der slachtoffers zal nu wel geborgen zijn. Moeilijker zal het zijn eenige orde te scheppen in de ontzagge lijke ruïne der fabrieken. De over het terrein verstrooide brokstukken van den gashouder worden thans met steekvlammen in stukken gesneden en opgeriumd. De stapel verbogen en verwrongen stukken ijzer, buizen en bal ken, die op de plaats, waar eens de gashou der stond, ligt, zal meer moeite geven. Gevaar voor een nieuwe ontploffing vau de benzolfabriek bestaat thans niet meer. Het aantal dooden schat men thans op 80. In de ziekenhuizen liggen ongeveer 350 tre- wonden, waaronder een aantal zwaar ge wonden, die in levensgevaar verkeeren. IDe teraardebestelling der slachtoffers vindt Dinsdag plaats. Het opruimingswerk. De stad Neunkirchen wordt overstroomd door een geweldig groot aantal bezoekers uit binnen- en buitenland. Journalisten van vele nationaliteiten komen op de plaats des onheils tezamen. De winkels zijn gesloten. De politie houdt met moeite regel in het enorme verkeer. De etalages der winkels zijn van planken voorzien om diefstal te voorko men. De huizen in de Saarbrückerstrasse zijn geheel ontruimd, daar verder gevaar voor instorting bestaat. De regenerator die nog den geheelen nacht heeft gebrand is laat in de namiddag gebluscht. Desniettemin levert hij nog voortdurend gevaar op. Naar de di rectie van de fabriek mededeelt, is het gevaar voor een nieuwe ontploffing nog niet geheel geweken. Uit den benzoltank stijgen nog steeds vlammen op, die steeds weer een pa niek veroorzaken onder de manschappen die met de berging bezig zijn. In den loop van den dag zijn nog verscheidene dooden gebor- gen. Fransche deelneming met de ramp. Minister-president Daladier en de minister voor openbare werken hebben aan den pre sident van de Saarregeering deelneming der Fransche regeering betuigt met de ramp te Neunkirchen.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1