DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. KROM 20 °|0 korting EEN INTERVIEW MET HITLER. Qjogeliiksch Qmvzicht ^Buitenland Ververij en Chemische Wasscherij. No. 38 Dinsdag 14 Februari 1933 135e Jaargang Het verdrag van Versaittes is een ongeluk, niet alteen voor Duitschtand, maar ook voor andere volkeren. De geheele wereld roept om revisie. BUITENLANDSCHE CRITiEKEN. TELEF. 1525 0i Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- ei. Feertdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, hancc door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote cont en rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Briesen franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voor dam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Gisteren hebben wij in de rubriek „Buiten land" opgenomen een interview, dat Adolf Hitier afgenomen was door een Engelschen journalist en dat o.a. in de „Sunday Express" was afgedrukt. Het Wolff-bureau me'dt thans echter, dat de publicatie van dit interview niet geheel juist is en geeft dan den juisten tekst weer. Adolf Hitier, de rijkskanselier, verklaarde, dat natuurlijk elke Duitsche regeering op het standpunt staat, dat met alle krachten ge streefd moet worden naar een eerlijke en dui delijke ontwapening. De oplossing van dit vraagstuk hangt ook hoofdzakelijk af van de vraag hoe de Angel saksische volken zich daartegenover plaatsen en in hoeverre zij ertoe willen bijdragen om ook werkelijk de ontwapening door te zetten. Wat Duitschland betreft, het heeft het grootste leger, dat bestond, ontwapend op een wijze, dat betrekkelijk slechts een klein leger is overgebleven. Op de vraag hoe de rijkskanselier dacht over het verdrag van Versailles, verklaarde Hitier het verdrag een ongeluk te achten niet alleen voor Duitschland, maar ook voor andere vo'ken. Het is een ongeluk, voor al tijd de wereld in overwinnaars en overwon nenen te willen indeelen. De poging daartoe ondermijnt het vertrouwen van de volken ten opzichte van elkaar, hetgeen zich ook uit breidt tot het bedri'fsleven, dat door dit ver drag een bijzonder slechte dienst is bewezen .Men kan ongetwijfeld na een oorlog gedu rende eenigen tijd een onderscheid maken tusschen overwinnaars en overwonnenen, maar daarop kan nooit en te nimmer een wereldrege'ing worden opgebouwd. Ik ge loof, dat niet alleen Duitschland roept om een revisie van het vredesverdrag, maar ook de geheele wereld. In elk geval zal elke Duitsche regeering eischen dat het in het verdrag een Versai'les neergelegde onrecht weer goed wordt gemaakt. Op de vraag welke houding de Rijkskanse lier gelooft dat Frankrijk tegenover dit stre ven zal aannemen, antwoordde Hitier dat hij vooralsnog steeds de hoop koestert dat men ook te Parijs de .onhoudbaarheid der in 1919 gesloten verdragen zal inzien. Ten aanzien van de steeds toenemende Fransche bewapening verklaarde de rijks kanselier het volgende: „Ik geloof dat men zich niet slechts bij ons, maar ook in andere staten verwondert over het vele geld, waar over de Franschen beschikken en waarom trent zij oogenschijnlijk niet weten hoe zij het zullen besteden. Wij verlangen dat elke natie naar gelang van haar omvang zal worden beveiligd. Wij hebben onzerzijds ook het in de Volkenbondsverdragen vastgelegde recht om daarop te staan en zullen dit doen. De toestand, zooals deze thans bestaat, is er his torisch nog nooit geweest. Zelfs in 1814 heb ben de toenmalige geallieerden, toen zij zich tegen een imperatieve poging om Europa on der Fransche voogdij te brengen aaneenslo ten, de heerschappij van Napoleon weliswaar gebroken, doch niemand eischte toen dat Frankrijk de voor altijd overwonnene en in elk opzicht rechtelooze zou worden. Aangaande den z.g. Poolschen Corridor verklaarde de rijkskanselier dat naar zijn meening de geheele Duitsche natie een zeer bijzonder onrecht is geschied. Ten slotte voegde hij, wat het communis tisch probleem betreft, er aan toe dat hij in dit geval niet met een buitenlandschen staat te doen heeft, maar met een ontbindingsver schijnsel, dat hem als binnenlandsch Duitsch probleem bezighoudt. Hij is van oordeel dat het communisme in Duitschland beslist over wonnen en uitgeroeid moet worden om een vreedzame ontwikkeling en een nieuwen op bloei der Duitsche natie mogelijk te maken. o Het interview van Hitier wordt in de Fran sche bladen scherp becritiseerd. De „Journal des Débats" schrijft o.a.: Dat men tegenover een soort ultimatum staat, waarin alleen het tijdstip ontbreekt, waarop Hitier zijn eischen wenscht te zien nagekomen. Met een stoutmoedigheid, die slechts gerechtvaardigd wordt door de dom heid. die in de wereld heerscht, beweert hij, dat Duitschland volkomen aan den grond zit en verklaart tegelijkertijd, dat men verbaasd is over de groote geldmiddelen, waarover Frankrijk beschikt. Al heeft men ook altijd zeer wel geweten wat de doeleinden waren van de Duitsche politiek en moet men toegeven, dat deze poli tiek alleen tot ontwikkeling is kunnen komen door de ongelooflijke fouten, die van Fran sche zijde zijn gemaakt, dit is toch de eerste maal, dat de zwakheid van Frankrijk er toe leidt, dat de dreigementen thans openlijk kunnen worden uitgesproken. „Paris Soir" oefent critiek op de uitlating van Hitier, dat tusschen overwinnaar en overwonnene niet voor eeuwig een onder scheid kan worden gemaakt. De drie eischen: ontwapening van Frankrijk, teruggave van den corridor en teruggave van de koloniën zijn niet nieuw. Nieuw is alleen de toon. waarop de rijkskanselier dit eischt. Wat zijn uitnoodiging van Engeland betreft mer Duitschland samen te werken aan de in standhouding van den wereldvrede, moet men constateeren, dat ook Frankrijk de sa menwerking met Engeland als noodzakelijk ziet voor den vrede. De keuze ligt thans bij Engeland. Het is echter te hopen, dat de En- gelsche regeering een duidelijk besluit zal nemen en eindelijk aan de eeuwige schommel- politiek een einde maakt. Het gaat hier niet om het welzijn van het land, maar om het lot van de geheele beschaving. Het interview wordt ook in Italië druk be sproken. Alle dagbladen publiceeren op de voor-pagina vrijwel woordelijk den geheelen tekst. Uitvoerig commentaar is echter nog niet geleverd. De „Tribuna" schrijft, dat de verklaringen van Hitier tot die zaken behoo- ren, die tegenwoordig in de wereld de werke lijkheid belichamen, in tegenstelling tot de speculaties der Fransche pers. En Polen heeft het interview diepen in druk gemaakt, vooral t.o.v. den Poolschen Corridor." De dagbladen wijzen er op, dat dit de eer ste maal is, dat de rijkskanselier van Duitschland een zoodanige taal spreekt en dat de openbare meening in Polen eensge zind en vastbesloten is de onaantastbaarheid van het Poolsche territorium te verdedigen. Niet dan na een oorlog zal gebied worden afgestaan. De afgevaardigde van de rechtsche oppo sitie, Stronski, verklaarde heden in den Sejm, dat de verklaring van Hitier een ver ontrustend licht werpt op den vrede in de meest nabije toekomst. Het land zal als één man opstaan om de territoriale onaantast baarheid te verdedigen. De afgevaardigde van de regeeringspartij Miedzinski verklaar de, dat Polen tegenover den eisch tot herzie ning slechts één antwoord had, nl. het gezeg de van Cambronne. Generaal Galica, even eens afgevaardigde van de regeeringspartij, verklaarde, dat Po'en steunt op het verdrag van Versailles. Toch heeft dit verdrag aan Polen niet alle Poolsche gebieden teruggege ven, met name geheel Opper-Silezie en het eiland Ruegen niet. Minister Beek zal Woensdag antwoorden in de commissie van buitenlandsche zaken van den Sejm. Zaterdag en Zondag j.1. hebben groote be- f<-1 Jt-i --,1 JD ar» npp aanleiding van den dertienden jaardag van het in bezit nemen van het Baltische kustge bied, waarmede tot uiting werd gebracht de wil van het volk om zich te verzetten, en met kracht, tegen iedere poging tot herziening. DE FRANSCHE KAMERZITTING. Crisisbelasting in de Fransche Kamer aangenomen. De Fransche Kamer heeft van Zondag morgen 9 uur tot Maandagmiddag vergaderd over de financieele plannen der regeering. Gistermorgen is het veelbestreden artikel 83 betreffende de crisisbelasting aangenomen met 312 tegen 280 stemmen. In den middag eischte een deel der rechter zijde, dat de zitting tot 3 uur zou worden onderbroken. De meerderheidspartijen ver zetten zich tegen dit voorstel, evenals de pre- miei Daladier. Eerst toén de voorzitter van de Kamer den ministerpresident verzocht, nera persoonlijk tot twee uur rust te gunnen, keurde Daladier dat goed. De Kamer besloot daarop, de zitting tot kwart over twee te on derbreken. Bezuinigingen. ^a de hervatting van de zitting werd be raadslaagd over de verlaging van het aantal actieve officieren mei 5500 en van het aantal Paarden met 10.000 tot 1 Januari 1938 en over de verdere motoriseering van het leger. en rechtsch afgevaardigde verzette zich te gen vermindering van het aantal paarden, omdat Duitschland zijn cavalerie weer op ^£renSt- Marin meende, dat men het aan- ai officieren en paarden niet mag verminde- r?1: zoolang de militaire uitgaven van lam grooter werden De premier Da- ier stond echtei op onveranderde aanne- iirig van artikel en wees er 0pi dat Ik; u|j §aat. in den loop van 5 jaar 10.000 de 130.000 paarden af te schaffen, en dat aa9.tal officieren ondanks den eenjarigen a... ®tt!'d gelijk is gebleven aan het aantal, de driejarige diensttijd opleverde. p. De debatten. deb;mS0C'a''5t Ghoufet opende de algemeene e: 0 over de militaire credieten. Hij wees v*m alt mct 'n aanmerkingneming 'oes-J? r<?e^s gedane bezuinigingen de leger- bèijL nog altijd 14.837 millioen francs Dat beteekent het viervoudige vaa 1914. Hij achtte net daarom onbegrijpelijk dat men zich tegen verdere verminderingen verzette. Afgevaardigde Chouffet legde er vervol gens den nadruk op, dat met de nu voor gestelde bezuinigingen niet geraakt wera aan de nationale verdediging. Wat gevreesd moet worden, dat is het chemische potentieel van Italië en Duitschland en hun luchtvloten. Dat bewijst, dat de Fransche politiek der effectieve sterkten tot niets leidt. Ofschoon de verlagin gen niet bevredigen zou de socialistische fractie voor de regeering stemmen. De rapporteur van de legercommissie, Stern, verklaarde, dat de verlagingen alleen in het kader van een iniernationaal plan mo gelijk zijn. De voorzitter van de legercommis sie, Fabry, bestreed met klem de verlaging der militaire credieten. De wederopbouw van het Duitsche leger, het aan de macht komen van Hitier, verschillende gebeuitenissen in Hongarije en ten slotte de paradoxale tot stand in Genève zijn gevaren. Parlementen zullen nooit in een oorlog toestemmen Maar in twee landen, wier namen spr. niet notinen wil, bestaat op het oogenblik een persoonlijk regiem. Tegelijkertijd herwapenen deze lan den zich. Een daad van geweld is dus moge lijk. Dit gevaar kan worden afgewend, wan neer de Volkenbond een voldoende controle wilde invoeren. Minister-president Daladier wees er ver volgens op. dat de schrapping van $08 mil lioen over het geheele jaar verdeeld is. Frank rijk mag niet verzwakt worden en de politiek der regeering steunt op de geografie en de historie van Frankrijk. Het zou echter treurig zijn, wannéér men zich zou willen overgeven aan een gevoel van angst of paniek. Hoe ook de toestand van Frankrijk is, het land kan met rust en koelbloedigheid de toekomst te gemoet zien. De bezuinigingen hebben noch betrekking op vitale deelen van het leger, nóch op de fabricatie der wapenen. Spr. gaf toe, dat een fundamenteele reorganisatie van het leger noodzakelijk is. daar hij van meening was, dat de stootkracht van t leger belangrijk verhoogd zou worden, wanneer zijn pijlen minder verstrooid werden en wan neer men ze op enkele punten kon samen trekken, welke in de geschiedenis voor Frank rijk gevaarlijk zijn gebleken. Het is belachelijk te beweren, dat door de schrap ping van 5000 officiersfuncties in den loop van 5 jaren, of van 10.000 paarden de stoot kracht van het leger zou worden verminderd en de veiligheid des iands in gevaar zou worden gebracht. De Kamer keurde ten slotte de verlagingen der militaire credieten met 508 millioen, gelijk de regeering dit voorgesteld had, goed. Aan het slot der debatten over de finan cieele voorstellen verklaarde Herriot namens de meerderheid, dat zij de verantwoordelijk heid voor de onvermijdelijke maatregelen bewust op zich nam. Deze meerderheid heeft in 8 maanden de begrooting ten slotte met ongeveer 9 milliard verminderd. De socialistische afgevaardigde Renaudel legde er den nadruk op, dat de socialisten voor de financieele voorstellen stemden, om erger te voorkomen. Daladier dankte de meerderheid door er op te wijzen, dat de regeering tijdens de ar- tikelsgewijze behandeling geen enkele maal gedwongen was geweest de kwestie van ver trouwen te stellen. Spr. eindigde met een verwijt aan de rechterzijde, die zich tegen hervormingswerk verzette. Na 377t uur gedebatteerd te hebben, heeft de kamer de financieele voorstellen der re geering gisteravond iaat aangenomen met 359 tegen 235 stemmen, nadat Daladier de kwestie van vertrouwen had gesteld Hierna werd de zitting verdaagd tot Vrijdagmiddag 3 uur. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Besprekingen in de Hoofdcom missie. In de hoofdcommissie heeft de Duitsche ge delegeerde Nadolny, gesteund door de Itali- aansche en Hongaarsche vertegenwoordigers, voorgesteld onverwijld de kwestie van het oorlogsmateriaal te behandelen. Hij herin nerde daarbij aan het groote ontwapenings voorstel van Hoover, waarin de afschaffing van de zware aanvalswapenen wordt ge noemd als eerste voorwaarde voor algemeene ontwapening en veiligheid. Hii wees verder on de resolutie van 23 Juli, waarin eveneens een definitief besluit tot afschaffing der zware aanvalswapenen wordt geëischt. Het Duitsche voorstel werd ondersteund door den Engelschen onderstaatssecretaris Eden en voorzitter Henderson. Paul Boncour verklaarde, dat een beraad slaging over het oorlogsmateriaal onmoge lijk was zonder dat eerst een pnncipieeie be slissing zou zijn genomen over het toekom stige karakter der legers. De draagwijdte van het verbod van materiaal hangt af van de vraag, ter beschikking van welke legers deze wapenen worden gesteld. Oorlogsmateriaal en effectieve troepensterkte zijn onverbreek baar samenhangende problemen. Nadolny wees op de mogelijkheid, de kwes tie der effectieven te laten behandelen door de bevoegde commissie en de principieele be slissingen over het mareriaal onmiddellijk in de hoofdcommissie te nemen. De hoofdrap porteur. Benesj, stelde, gesteund door den Spaanschen vertegenwoordiger, voor. dat een redactiecommissie zou worden ingesteld ter redactie van de principieele kwesties betref fende het toekomstige legerstelsel. waarover dan de hoofdcommissie zou moeten ber'issen vóór verwijzing naar de effectieven-commis sie. Burckart (Polen") verlangde dat de effec- tievencommissie bij de behandeling van het legerstelsel geen voorstellen zou mogen doen, die in strijd waren met de Internationale ontwapeningsbepaüngen. Alleen de hoofd commissie kan de polineke beslissing nemen. Na ampele besprekingen werd een redactie commissie samengesteld uit vertegenwoordi gers van Frankrijk, Engeland, Duitschland, Italië, Vereeni.gde Staten, Japan, Sovjet Rus land, Spanje, Tsjecho-Slowakij^, Zweden en Turkije onder voorzitterschap van Politis. Deze commissie zal de hoofdcommissie vóór de behandeling van de legerkwestie rapport uitbrengen over principieele vragen en richt lijnen. De beslissing daarover zal in de hoofd commissie vallen vóór verwijzing naar de effectievencommissie. Verder zal tegelijk met de behandeling der politieke kwesties door de politieke commissie in de hoofdcommissie een debat plaats vinden over de Fransche voor stellen voor de toekomstige regeling van de legerkwesties. De politieke commissie is voor hedenmorgen bijeengeroepen. De Duitsche gedelegeerde stelde tenslotte voor, dat de hoofdcommissie een definitieve beslissing zal nemen over de volledige af schaffing van de militaire luchtvaart, voordat de kwestie der luchtbewapening zal worden verwezen naar de luchtvaartcommissie. DE RAMP TE NEUNKIRCHEN. Von Papen te Neunkirchen. Komende van Saarbruecken. waarheen hij zich gistermorgen per vliegtuig uit Berlijn had begeven, is vice-kanselier Von Papen te Neunkirchen aangekomen Het terrein van de ontploffing is heden door een buitengewoon sterke politiemacht afgezet, daar men het opruimingswerk met den grootsten spoed wil voortzetten, teneinde de nog vermisten te kunnen vinden Het ge vaar voor explosie van eenige benzolhoudeis is nog niet geheel geweken, zoodat het red dingswerk niet volkomen veilig is. De stad zelf loopt geen gevaar meer Heden werd het lijk van een jong meisje geborgen, alsmede dat van een vrouw. Bij het opruimingswerk gebeurde nog een onge val. Een helper werd door het puin bedolven en vrij zwaar gewond. In verband met de rouwplechtigheden wordt nog medegedeeld, dat Dinsdagmiddag van 1 tot 7 uur alle straten der stad afgezet zullen zijn. He* plan bestaat, de plechtigheid over alle Duitsche zenders uit te zenden. De burgemeester en de directie der fabriek verzetten zich echter nog tegen dit plan. BENOEMING VAN ZES NIEUWE KARDINALEN. Op 13 Maart zal Paus Pius XI een ge heim consistorium houden en, naar verluidt, tot kardinalen benoemen: Dolci, nuntius te Boekarest, Fumasoni Biondi, pauselijk gede legeerde te Washington, Fossati, aartsbis schop van Turijn, Villeneuve, aartsbisschop van Quebec, Dalla Costa, aartsbisschop van Florence en Innitzer, aartsbisschop van Weenen. In een openbaar consistorium op den lóden Maart zal dezen nieuwen kardi nalen de roode hoed plechtig worden opge zet. DE AARDBEVING IN KANSOE. Men heeft hier thans verdere berichten ontvangen over de groote aardbevingscata- strophe in Kansoe. In de omgeving van de stad Koati alleen reeds zouden 40 dorpen en plaatsjes verwoest zijn. In een dezer dor pen storte het schoolgebouw tijdens de les sen in. 300 schoolkinderen en 11 onderwij zers werden bedolven. 230 dooden. De Times verneemt uit Peiping, dat vol gens betrouwbare berichten uit Kansoe ten gevolge van de aardbeving alleen reeds in het Noord-Westen der provincie Kansoe 280 personen werden gedood, 300 zwaar ge wond. terwijl 800 huizen werden vernield. Nog slechts horten tijd 0 op de reeds verlaagde prijzen. AARDBEVING IN ARGENTINIË. De stad Tucuman is door een aardbeving geteisterd. Verscheidene gebouwen werden zwaar beschadigd. De bevolking geraakte in paniek. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn er echter geen doodelijke slachtoffers gevallen. GANDHI VOORLOOPIG NIET VRIJ. De staatssecretaris voor Indië, Sir Sa» muel Hoare, deelde in het Lagerhuis nog mede, dat van een vrijlaten van Gandhi en andere leidende Hindoe-figuren, die in ver band met de ongehoorzaamheidscampagne gevangen gezet zijn. geen sprake is zoolang de regeering niet de overtuigende bewijzen heeft, dat hun vrijlating niet een herleving van de campagne ten gevolge zal hebben. VRIEND VAN LINDBERGH DOOR ROOVERS ONTVOERD. Naar uit Denver in Colorado wordt ge meld, hebben twee roovers den rijken bankier Charles Boettcher, een vriend van Lind- bergh, overvallen, toen hij des morgens met zijn echtgenoote van een bezoek terugkeerde. Boettcher werd in een auto door de bandie ten ontvoerd, nadat aan zijn vrouw een briefje was overhandigd, waarin wordt ver klaard, dat de bankier zal worden ver moord, wanneer niet 60.000 dollar losgeld wordt betaald. De politie, die onmiddellijk een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld, neemt aan, dat de roovers Boettcher hebben gebracht naar het onherbergzame gebergte, waar de dranksmokkelaars groote onder- aardsche schuilplaatsen hebben. De vader van den bankier heeft een belooning van 5000 dollar uitgeloofd voor de opsporing van zijn zoon. ERKENNING JEUGDWEER- ORGANISATIE IN NOORWEGEN. Staatssubsidie toegekend. Het Noorsche Storting heeft na een uit voerige discussie met 92 stemmen der bur gerlijke partijen tegen 47 stemmen van de ar beiderspartij en eenige democratische leden een voorstel der regeering aangenomen om de vrijwillige jeugdweer-organisatie Ledin gen officieel door den staat te erkennen en een zij het ook geringe staatssubsidie te ver schaffen. De Jeugdweer bereidt jonge men- schen voor op den militairen dienst. Zij moe ten minstens 18 jaar zijn en schieten is bij de opleiding uitgesloten. Het is een vrijwilli ge weer, zooals ook reeds bestaat in Ameri ka, Frankrijk, Finland, Zweden en in zekeren zin ook in Denemarken onder de studenten. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Het Japansche offensief in Jehol. De Chineesche pers meldt, dat het op 11 Februari j.1. begonnen Japansche offensief in de provincie Jehol wordt voortgezet. In de omgeving van Kailoe zouden 20.0Q0 man Japansche troepen zijn geconcentreerd, die de stad van alle kanten omsingelen. Chineesch protest. De Chineesche minister van financiën te vens waarnemend minister-president Soeng verklaarde gisteren, dat het geheele Chinee sche volk zich zou verzetten tegen een Japan- schen aanval op de provincie Jehol. Indien de Japanners hun inval in Jehol zouden voortzetten, zou de Chineesche gezant te To kio door de Nankingregeering worden terug geroepen. Nieuwe instructies aan Matsoeoka? De Daily Expresse meldt uit Tokio, dat de Keizer van Japan den minister van buiten landsche zaken, graaf Oesjida, opdracht heeft gegeven den Japanschen vertegen woordiger te Genève Matsoeoka van nieuwe instructies te voorzien. Matsoeoka zou den Volkenbond moeten mededeelen. dat Japan de erkenning van Mantsjoekwo niet zal intrek ken en dat Japan het zou betreuren, wanneer het noodgedwongen uit den Volkenbond zou moeten treden. De Volkenbond droeg de ver antwoordelijkheid voor alle gevolgen, aan gezien de aanbevelingen van de Volken-

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1