HEILOO. HEERHUGOWAARD. OUDE NIEDORP. tiisaties slechts 4 en evenzeer van de aanbe llenen door de werknemers-organisaties s echts 4 leden kunnen worden gekozen. Ter yille van de continuïteit schijnt het ons ge- „■enscht, dat in de samenstelling van de Com missie. d'-e tevens zal blijven fungeeren als cmniissK van toezicht voor het gemeentelijk Rureau oor Sociale Zaken, zoo weinig moge- nik verandering wordt gebracht. Dienovereenkomstig geven wij Uwe Verga ing i° overweging over te gaan tot de be- ming van 4 leden-werkgevers (vertegen woordigers) en 4 leden-werknemers (verte- W nw-oordigers) voor de Commissie van Toe- ^"cht op gemeentelijke arbeidsbeurs en bie- j'n U daartoe de volgende aanbeveling aan. I Voor leden-werkgevers: a. W. J. Karsen, Kennemerstraatweg 62, J. van Dijk, Schoutenstraat 9a; b. H. de Raat, Langestraat 801 r P. J. van Kessel, Langestraat 99; J. G. J. Kueter, Laat 138; d. C.. Best, Stationsweg 116, J. Beiiers, Westerweg 5. Tl Voor leden-werknemers: a. P. A. G. Louws, Uitenboschstraat 50. J. T. Bulens, N. G Piersonstraat 5. b. C. Snel, Snaarmanslaan 77, H. W. Koonmeiners, Metiusstraat 2; c. J. Bruvn. Bagijnestraat 11, E. Smit. Hoeverkade 10a; a. J. van Berkum. Uitenboschstraat 28, J. Zwart, Stuartstraat 34. ADRES WERKLOOZEN-STRIJD- COMITE. B en W. schrijven in bijlage Nr. 26: Het Werkloozen-Strijd-Comité te Alkmaat brengt in zijn voor Uwe vergadering ter in zage gelegd adres, d.d. 7 Februari j.1., een aantal wenschen naar voren, waarop wij sooedshalve dadelijk van bericht en raad die nen. De wenschen van 't comité betreifen o.m. beperking van het stempelen tot eenmaal eer dag, verdubbeling van den kolenbijslag, be zorging der branastoffen aan huis, het laten vervallen van de onderscheiding bij de onder steuning tvsschen georganiseerden en onge organiseerden en vaststelling van den steun per week op tenminste 14.50 voor man en vrouw benevens 1.50 voor elk niet-verdie- nend kind, vrije ziekenfondspremie en vrije zvkenhuisverpleging. zoomede een aantal an dere wenschen met betrekking tot de steunver lening en werkverschaffing. De stemoel regeling voor de crisis-werkloo- zen is door ons college vastgesteld en kan zonder de goedkeuring van den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, niet worden gewijzigd. Ten aanzien van het on de stemoe'regeling betrekking hebbend adres van drie plaatselijke vakcentrales d.d 16 januari j.1. welk adres in Uw vergadering van 19 Januari d.a.v. in onze handen ter af doening is gesteld, hebben wij advies ge vraagd aan het bestuur der gemeentelijke instelling voor maatschaopeliik hulpbetoon Wij zullen ons standpunt ten aanzien van deze aangelegenheid beohlen, zoodra wij dat advies hebben ontvangen. Alle overige wenschen van het adresseeren de comité komen feitelijk neer op verhooging van de onrmen voor de steunverleening en werkverschaffing. Ten aanzien van de steun verleening is de gemeente, geliik U bekend is op straffe van het verlies van het Rijkssubsi d'e van 70 in de kosten der ondersteuning van crisis-werkloozen. gehouden de eenmaal onder goedkeuring van den eerder genoemden minister vastgestelde steunnormen voor de groote groen dier werkloozen te handhaven. Hetzelfde geldt ook voor tegemoetkomingen aan tewerkgestelden bij de werkverschaffing Afgedacht van ons oordeel omtrent de ver langens van het comité, moeten wij dan ook ontraden, aan die wenschen tegemoet te ko men, Het ontniddelliike gevolg daarvan zou namelijk zijn. dat de gemeente voor groote f'nanciee'e moeiliikheden zou komen te staan, d'e het haar onmogelijk zouden maken, voor de werkloozen te blijven doen wat zij thans doet. De gemeente heeft praktisch geen keuze, ot he- zou deze moeten zijn: handhaving van hetgeen thans voor de verschillende onder steunde gezinnen gedaan wordt, of het voor uitzicht, dat de gemeente haar bemoeiingen on dat punt door verlies van Rijkssubsidie sterk moet beperken. Ook het adresseerende ccmité zal het laatste vooruitzicht wel on gunstiger achten dan het eerste, al weten wl evenzeer als het comité, dat er wenschen te vervullen over blijven. Het is nu eenmaal in de tegenwoordige tijdsomstandigheden voor de gemeente ondoenlijk, allen nood te lenigen De gemeente moet trachten met de haar voor de ondersteuning van de door den nood ge troffenen ter beschikking staande gelden te bereiken wat eenigszins mogelijk is. Het resultaat zal natuurlijk aanmerke'ijk geringer moeten zijn dan thans, wanneer de gemeente de bron verstopt, waaruit haar voor een be langrijk deel de middelen toevloeien, die haar in staat stellen te doen wat zij zich thans kan veroorloven. Wij nemen aan, dat dit standpunt ook in de Vr-ngen d:e hierbij in het bijzonder betrokken 211 n. zal worden begrepen en geven U, op grond van het vorenstaande, in overweging, °P het verzoek afwijzend te beschikken. RECHTSPOSITIE AMBTENAREN VERMELD OP DE LIJST VAN NEVENBETREKKINGEN. In bijlage no. 18 schrijven B. en V€,1]k wii TJ medpdpfldpn in nn hun plaats in de instructie voor de verschil lende functionnarissen. De commissie van overleg adviseert ten aanzien van de vacan" tie een voorschrift van algemeenen aard te geven, dat in de thans aan de orde zijnde ver ordening zou moeten worden opgenomen Wij hebben daartegen geen bezwaar en heb ben in artikel 2 een daartoe strekkende bepa ling ontworpen. Aangezien, evenals voor de andere ambte naren, ook voor de hierbedoelde tot dusver verschillende regelingen, de rechtspositie rakende, voorkwamen in de jaarwedderege- üng (gemeenteblad nr. 977) moet deze rege ling tegelijkertijd worden gewijzigd. B. en W. stellen mitsdien voor te besluiten vast te stellen een verordening, regelende de rechtspositie van de ambtenaren, vermeld op de lijst van betrekkingen bedoeld in art. 1, le lid van het ambtenarenreglement (gemeente blad nr. 1325), benevens een verordening tot wijziging van de verordening, regelende de Itezoldiging der ambtenaren in dienst der ge meente Alkmaar. wjjiajJP no. 1» schrijven en W.: Jrelijk wij U mededeelden in ons voorste! j, vaststelling van het ambtenarenreglement 'page 80 van 1931), lag het in ons voor- Win Ju--V?0T ^en' d'e Seen volledige betrek- vprr. Pem€ente hebben, een afzonderüjLe verordening te ontwerpen. Km e vergadering van 24 November fen ''^st van z.g nevenbetrekkin- Yo^f (gemeenteblad nr. r™" voor de ÜHf™1 de comm'ssie van volsta-,,, ren voorkomt, kan ambtena ioepasseüjk-verklaring met 5Sre?lement (Sem blad nr lina bn7nM-"mg-van de artikelen 11 (rege- andere '.,JÜFinc 'nReval van vervanging van oevenhet^!^naren). 16 (verbod uitoefening 19 (aibiH w"'' (regeling werktijd), 2°itdere h °P v 'ejjwjaarsdag en andere bij- (^oldiirin w--' (regeling overwerk), 23 oantiej rw\-b|J overwerk), 26 (regeling va 8cl,riften yaï^xt'6 artil<e'en gegeven voor- Va° geen v.°°r. de nevenbetrekkingen reekenis, öf meer eigenaardig op tot 1325) overleg worden van het 1223) 1 (rege Pour" met de nieuwste schlagers. Het corps gaf een 8-tal nummers, welke bijzon der in den smaak vielen. Een tooneelgezrischap uit Hetrhugowaard directeur den heer Th. Jongkind) gaf de klucht „Jopie als standbeeld'', gevolgd door enkele voordrachten. Het was een goed geslaagde avond. VERHURING GROEP NOOD WONINGEN NOORDERKADE. Gelijk aan Uwe vergadering bekend is, ligt iet in de bedoeling de noodwoningen dezei gemeente, alnaarmate zij ontruimd worden, te doen sloopen. Deze ontruiming is voor de jewoners niet mogelijk dan nadat zij een andere woning hebben gevonden, in verband waarmede de ontruiming zoolang de 24 ge meentewoningen nog niet zijn gebouwd, slechts geleidelijk kan plaats hebben. Van de noodwoningen aan de Noorderkade is thans een geheel blok van 4 woningen leeg gekomen. Bedoe'd blok is door een slootje ge scheiden van het woonwapenpark en staat het verst van de Noorderkade, nameliik achter de stoomwasscherij van Gebr. van der Wal. Het is dus mogelijk deze groep van 4 woningen te sloopen, waarvoor een aanbieding is inge komen van 105, dan wel daaraan een andere bestemming te geven. Gebr. Van der Wal, hiervoor genoemd, zijn namelijk bereid den opstal van de gemeente voor 5 jaar te huren voor uitbreiding hunner wasscherij tegen 3 per week, wanneer zij het gebouw- inwendig mogen sloopen, het afkomende ma teriaal mogen gebruiken en het gebouw voor eigen gebruik mogen inrichten. Zij stellen voorts de voorwaarde, dat de gemeente te voren het perceel zoo noodig laat zuiveren en zij in de gelegenheid worden gesteld het per ceel na afloop van den huurtijd opnieuw te huren. Wij zijn van meening, dat verandering van bestemming en verhuring van het blok van vier noodwoninge de voorkeur verdient boven slooping, omdat de gemeente bij verhuring nog geregeld eenige baten van het percee ontvangt. Dienovereenkomstig bieden B. en W. een ontwerp-besluit ter vaststelling aan 'ftcmnciaai 'flieuws De bazar van de Evangelisatie Zoeals bekend, staat aan de Kerklaan een kerkgebouw met daarachter een vereenigings- lckaal, dat een paar jaar geleden, onder ar chitectuur van den heer K. Veldkamp, een vernieuwing onderging, welke groote finan cieeie offers van de kleine kerkelijke gemeente eischte. Het kerkbestuur boort telkens nieuwe bronnen aan om rente en aflossing te be talen en een daarvan is een bazar, welke Maandagmiddag half 3 in de Rustende jager werd geopend. De groote tooneelzaal was bijna geheel met stands en attracties bezet toen ds. H. J. Hak van Alkmaar de bazar opende. Spr. liet zingen van psalm 103 het le vers en ging daarna in gebed voor. Spr. zeide met groot genoegen hier te zijn ge komen om de bazar te openen en gewaagde van de liefde en opoffering die men zich had getroost om zooveel moois bijeen te brem gen. Hierin is voldoening, voldoening in het werk en thans voldoening nu men den arbeid hier keurig gerangschikt ziet en straks als men het resultaat (het financieeie resultaat! kan overzien. Achter al dien arbeid is het mooie resultaat de verbreiding van Gods koninkrijk. Grooten dank is verschuldigd aan God, die hier zoo zichtbaar onzen arbeid zegende. Na een woord van bijzonderen dank te heb ben gebracht aan de milde gevers en stand houders, die zoo spontaan medewerkten, ver klaarde spr. de bazar voor geopend. De heer Westrienen, voorzitter der Vereeniging bracht dank aan ds. Hak voor de opening en gaf een opsomming van de vele leveran ciers die belangeloos een en amder afstonden Hij bracht dank aan 't Christelijk Gemengd Koor „Sursum Corda" alhier en het Alk maarsch Christelijk Koor die belangeloos de bazar zullen opluisteren. Dank bracht hi voor de milde schenkers, die een bedsprei en een coppenhuis voor de verloting schonken. Daarna werden de stands bezichtigd waarna men naar de theeschenkerij van de firma H. W. Holsmuller te Alkmaar ging. De stands van Niemeijers tabak, Egberts tabak, K'okzeepstands trokken de aandacht. De keurcollectie huisvlijt- en handwerken trokken die eveneens. Dadelijk waren een groot aantal dames en heeren in de weer om de bezoekers van hun geld te ontlasten, waar voor ze natuurlijk waardevolle voorwerpen in ontvangst namen. Door B. en W van Heiloo was goedkeu ring ontvangen voor een te houden ver loting en bij den aanvang waren meer dan de helft der loten reeds geplaatst. De tweedaagsche bazar in de „Rustende Jager" is in menig opzicht geslaagd Beide dagen was er voldoende bezoek en de loten waren uitverkocht Dinsdagavond (de slui tingsavond) was bet bijzonder druk. Een knapenkoor liet zich hooren. doch de clou van den avond was zeker de zang van het Luthersche kerkkoor te Alkmaar, directeur J. F. de Haas. Eerst dirigeerde hij zijn koor en dat van „Sursum Corda" alhier en daarna alleen het koor uit Alkmaar. Bijzonder stem mig zong het koor „Heilig", gevolgd door „Alzoo lief heeft God ae wereld". Dinsdagavond gaf het r.k. fanfare corps „Sint Caecilia". directeur de heer P. Kuijs te Castricum, een uitvoering in het Brunogebouw. De groote zaal was geheel bezet De avond werd geopend met een pi immer van de Jazz-band „The Twinking Uilsluiftnd verkrijgbaar fn de e anje-bardbuis'es van 30 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 ets. 'Zaterdag werd in verband met de mogelijke oprichting van een afd. van het Wit-Gele Kruis alhier een bespre king gehouden tusschen h". bestuur der plaatselijke afd. van het Witte Kruis en de commissie uit de drie parochk-s, be noemd, om tot oprichting van een afd. va- het Wit-Gele Kruis te komen Daar de woordvoerder dezer commissie, de heer Krom, wegens ongesteldheid verhin derd was, werd de inleiding gehouden door den plaatselijken geneesheer, de heer Spie- rings. Spr. verklaarde, dat naar aanleiding van een destijds in de R.K. pers voorkomend be richt veel misverstand was ontstaan. Uit dit bericht n.1., waarvan de bron tot nog toe niet had kunnen worden opgespoord, was te concludeeren en velen hadden dit ge daan, dat naast de bestaande afd. van het Witte Kruis een nevenafdeeling zou worden opgericht, speciaal onder de katholieken, met dezelfde aspiraties en hetzelfde arbeidster rein als de bestaande afdeeling. Spr. wees dit ten eenenmale van de hand, daar vanwege redenen van organisatorischen aard in die gemeenten, waar reeds een afd. van 't Witte Kruis bestond, geen a.h.w. con- curreerende afdeeling kon worden opgericht, daar subsidies e.d. over de bestaande afdee ling bleven loopen. De op te richten afd. zou zich dan ook slechts blijven bewegen op wijkverplegings terrein, terwijl de afgifte der sanitaire arti kelen enz. over het Witte Kruis zou blijven. Waar de financieeie middelen den laatsten tijd echter traag vloeiden, kon nog niet wor den bepaald, wanneer de plannen tot oprich ting meer concreten vorm zouden aannemen. In principe werd besloten tot medewer king, terwijl in een nader te houden alge- meene vergadering, welke voorloopig werd vastgesteld op 9 Maart e.k., dit punt nader onder de oogen zou worden gezien. De Floraliavereeniging hield op 9 Febr 1933 een ledenvergadering in café „Feijs". Aanwezig waren 19 dames en heeren. Voorzitter was de heer D. Kriller. In plaats van het bestuurslid, de heer H Kistemaker, die periodiek moest aftreden en niet herkiesbaar was werd benoemd de heer P. Blokker. Op 1 Jan. 1932 was in kas 120.60. Er is ontvangen 691.25. Totaal dus 811.85 De uitgaven waren 622.86. Batig saldo op 31 Dec. 1932 188.99. De voorzitter dankte den penningmeester voor het accuraat beheer. Hierna stelde de voorzitter de vraag of dit jaar weer evenals voorgaande jaren een ten toonstelling zal worden gehouden. Besloten werd, om, gezien de mooie resultaten van het vorige jaar, een tentoonstelling te houden op 17 en 18 September. De heer Feijs stelde ruimte, die daarvoor noodig is ter beschik king, onder voorwaarde, dat een kleine ruim te voor een stand op electrisch gebied, voor hem wordt gereserveerd. Hij zegde verder alle medewerking toe. Daar er het vorige jaar, vooral bij de afd. huisvlijt te weinig ruimte was, zal naar meer ruimte worden uitge zien. Dit werd aan het bestuur overgelaten Er werd besloten thans reeds de commissie voor de afd. bloemen te benoemen, zoodat deze dan de geheele regeling, zooals aan- en verkoop van plantjes enz. op zich kan ne men. Als bestuurslid werd aangewezen mej. L Boot. Als commissieleden werden benoemd mevr. Doorn, mej. T. van Zoonen, plaatsverv M. Groen. Hierna werd een schrijven voorgelezen van het hoofd der school, den heer Budden dorf, omtrent verzorging van schooltuintjes enz. De vergadering was het met dit schrij ven eens en ook dit zal zooveel mogelijk door de commissie afd bloemen worden geregeld Er werd nog geadviseerd om de uit te geven plantjes zoo goedkoop mogelijk aan te bie den, opdat een ieder kan mee doen, om deze tentoonstelling te doen slagen. De secretaris zag de contributie graag iets veranderd, zoodat alleenwonende personen inplaats van 0.50, 0.25 zullen hebben te betalen. Dit werd goedgevonden. De voorzitter dankte den sche'denden pen ningmeester voor hetgeen hij voor de vereeni ging heeft gedaan. £and: wJxUtéoiw PROEF- EN SCHOOLTUIN „KENNEMERLAND". Gistermiddag hield deze organisatie een „algemeene" vergadering in het Landbouw- huis te Alkmaar. Van algemeenheid kon ech ter moeilijk gesproken worden, want van de leden was er niemand opgekomen, zoodat er buiten een zestal bestuursleden slechts drie persvertegenwoordigers aanwezig waren. Bij de opening sprak dan ook de heer G. Bar t e n, de voorzitter, zijn teleurstelling uit ovex deze slechte opkomst. De notuvn, waaruit we meraoreeren dat de gemeente Alkmaar een subsidie heeft toegestaan van 215 tegen voorheen 270, werden na lezing door den secretaris, den heer A. van Reenen, goedge keurd De heer ir. J. G. H a z e 1 o o p, rijkstuin- bouwleeraar, gaf een overzicht over den proeftuin in 1932. Hij vertelde allereerst een en ander over de resultaten van stoomverwar- ming van bakken komkommers tegenover teelt in bakken met paardenmest. Het totaal aantal gekweekte komkommers was in het voordeel van laatstgenoemde methode geweest, maar wel is gebleken, dat men met stoomverwar- ming beter de temperatuurregeling in de hand heeft. Eerste soort komkommers kreeg men bij stoomverwarming maar. Met kropsla waren bij stoomverwarming dc resultaten bijzonder goed geweest. Er waren op verzoek van leden uit De Rijp proeven genomen ten aanzien van de rande- righeid van kropsla, welke proeven gedaan werden in den vollen grond; gelet werd op het totaal aantal stuks en den tijd van deu oogst. De Vleutenscbe en Voorburgsche wa ren het best, deze laatste soort had het minste last van randerigheid, n.1. 22 pet. De oor zaak van de randerigheid heeft men nog niet kunnen aangeven, 't is geen zwam en ook geen bepaalde ziekte. Verder sprak de heer H a z e 1 o o p over zwammen in wortelzaad en de bestrijding ervan door Upsulun in 1/4 pet. oplossing. Na de proeven, die spr. had genomen, was het gewas goed geweest, van het behandelde zaad niet beter dan van het niet-behandelde. wat voor hem een bewijs was, dat hij zaad had gehad, dat niet besmet was geweest. De heer Mallekote had aan den Langendijk proeven genomen, die wel terdege beter ge wassen hadden opgeleverd ,n.l. van 13 tot 56 pet. Voorts werden mededeelingen gedaan over genomen proeven met het ontsmettingsmiddel Pokon, dat spr. nogal duur vond 3 per pond) tegenover Nitrofoska, een zeer veel goedkooper middel. In beide gevallen waren de resultaten bij planten, begoten met een op lossing met dezelfde verhoudingen aan voe dingsstoffen, gunstig geweest; zij waren niet zeer uiteenloopend, zoodat spr.'s conclusie was, dat Pokon niet zooveel beter is dan Nitrofoska en dus is het groote prijsverschil niet gerechtvaardigd. Het Nitrofoska be staat in twee kwaliteiten, n.1. met 16 pet. chloor en zonder deze stof. Bij toepassing van de chloorhoudende stof waren de resultaten beter geweest dan bij proeven met de andere soort. De opbrengst neemt toe, mits men niet meer neemt dan 4 K.G. per kub. M. grond, daarboven wordt de opbrengst minder. Devoorzitter dankte den heer Haze- loop voor zijn mededeelingen. Jaarverslag. De heer vanReenen bracht hierop het jaarverslag uit. Het ledental was kleiner ge worden als gevolg van de crisis. Van de orga nisatie zijn 27 vereenigingen lid, terwijl er 151 persoonlijke leden zijn en 2 donateurs; tien gemeenten geven een bijdrage. De heer Pilkes was herkozen als bestuurslid. Be treurd werd het aftreden van den heer Zwets- man als bestuurslid. Deze vacature was nog niet vervuld. Het jaarverslag werd goedge keurd. Financieeie verslag. De exploitatie-rekening sloot met een saldo van 1973.10, het totaal bedrag der reke ning was 9125.80. De balans sloot met een voordeelig saldo van 612. Een en ander werd goedgekeurd. Nadat de heer Hazeloop nog had medegedeeld, dat de stoomverwarming ook thans in werking is en dat bezoeken van be langstellenden gaarne worden tegemoet ge zien, sloot de voorzitter de vergadering. jaar een nieuwe inschrijving te openen, welk verzoek door den heer Kolthek werd onder steund. Na verdediging door wethouder De Jager (lib.) besloot de raad zonder hoofdelijke stem ming de firma Oppenheim de gevraagde extra vergoeding toe te staan. STAKING TE ENSCHEDE. Tegen het advies der organisatie. Bij de confectiefabriek der firma Gez. Borst te Enschedé hebben 150 k 160 meisjes het werk neergelegd. De staking is uitgebroken in verband met een nieuwe loonsverlaging in een der afdeelingen. Alle meisjes zijn toen in wil de staking gegaan. De drie samenwerkende bonden hebben ver klaard geen enkele verantwoordelijkheid voor deze staking op zich te nemen. Zij zullen ech ter inlichtingen verstrekken aan den rijksbe middelaar, prof. mr. Josephus Jitta, die daar om gevraagd heeft. LOONSVERLAGING. Voor het bazenpersoneel, werkzaam in de textielfabrieken, waarvan de directies aange sloten zijn bij de Almelosche Fabrikantenver- eeniging, was een loonsverlaging aangekon digd van 12 yt Na een conferentie. Maan dagmiddag op het kantoor van een der fir ma's te Almelo tusschen het bestuur van ds Fabr.-vereen. en het bestuur van den Bond van Bazen in de textielindustrie, is het per centage van de verlaging teruggebracht tot oneeveer 10 De leden van laatstgenoemden Bond moe ten er nog over beslissen of deze loonsverla ging zal worden aanvaard. DE LOONACTIE IN DE KLEI- INDUSTRIE. Op vergaderingen van arbeiders uit de in het dreigende conflict in de Limburgsche klein-indiistrie betrokken fabrieken is beslo ten aan het hoofdbestuur van den Ned. r.-k. steenfabrieksarbeidersbond „St. Stefanus" een volmacht te geven tot het stellen van een ultimatum aan de betrokken fabrikanten. Ver schillende werklieden hebben intusschen reeds te kennen gegeven een collectieve arbeidsover eenkomst te willen aangaan op de oude basis. HET DOMINICANERKLOOSTER WORDT HERBOUWD. Naar wij vernemen is thans definitiei be sloten tot herbouw van het afgebrande Do minicanerklooster te Zwolle. De bouw is opgedragen aan het architectenbureau Eduard Cuypers te Amsterdam. MINISTER RUYS WEER DOOR DE KONINGIN ONTVANGEN. De voorzitter van den ministerraad, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, is gisteravond half negen ten paleize Noordeinde door de koningin ontvangen. Vandaag wordt ministerraad gehouden. UIT DEN TREIN GEVALLEN. Maandagavond is nabij Lisse een man uit den electrischen trein gevallen, die om 11.36 uur van Leiden naar Haarlem vertrekt. Nadat de trein, doordat medepassagiers aan de noodrem trokken, tot stilstand was gebracht, hebben twee reizigers de spoorbaan afgezocht. Zij vonden den man, die een ga pende hoofdwonde had opgeloopen op net andere spoor liggen. Nadat in een baanwach tershuisje een noodverband was gelegd, is de man in ernstigen toestand per ziekenauto naar de Mariastichting te Haarlem overge bracht. Gebleken is, dat het slachtoffer, een inwo ner van Haarlem, in den trein onwel is ge worden en uit het portierraampje is gaan hangen. Waarschijnlijk heeft hij per ongeluk de kruk neergedrukt, waardoor de deur open is gegaan, en hij uit den trein is gevallen. ZIJN ELECTRISCHE GEBRUIKSVOOR WERPEN WEELDEARTIKELEN? De Nederlandsche vereeniging van gros siers op electrotechnisch gebied geeft in een adres aan de Tweede Kamer kennis van haai bezorgdheid over het feit, dat in het ontwerp van wet tot heffing eener weeldeverterings- belasting, thans ook electrisehe haarden, kookapparaten, broodroosters, klokken, wek kers, pendules en ventilatoren genoemd wor den. Deze artikelen toch. zoo schrijft zij. stellen op economische wijze het publiek in staat ver warming te kriigen. eten te koken, brood te roosteren, te ventileeren. den tijd te we*en enz., van welke mogelijkheid alle lagen dei bevolking gebruik maken. EEN PRAATLUSTIGE GEMEENTE RAAD. De gemeenteraad van Groningen heeft over het jaar 1931/'32 meer dan 1300 pagina's noodig gehad voor het drukken van de han delingen en bijlagen. Dat is 50 meer dan vorige jaren, zoodat de drukker, de firma I. Oppenheim die voor een vast bedrag van 6000 het verslag drukte er volgens opgave 2500 op toe moest leggen. Zij vroeg daar om/6 voor iedere pagina boven de 950 pagi na's als extra bijdrage. De heer Visser (a.-r.) verklaarde zich in de jongste raadsvergadering daartegen. Con tract was z.i. contract en hij had geen mede lijden met de firma, omdat deze toen B. en W. indertijd de inschrijving per pagina open stelde, in afwijking van wat de andere in schrijvers hadden gedaan, voor het vaste be drag van f 6000 nad ingeschreven. Intus schen drong hij er bij den raad op aan voortaan wat minder breedsprakig te zijn Bovendien drong hij erop aan het volgende DE ZOMERTIJD. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam heeft naar aanleiding van het wetsvoorstel van de heeren Van den Heuvel en Bakker besloten een adres te zenden aan den minister van binnenlandsche zaken, waarin zij vraagt te willen bevorderen: a. dat de tijdregeling hier te lande aldus worde herzien, dat gedurende de winter maanden zal gelden de West-Europeesche, en ;edurende de zomermaanden de Midden- iuropeesche tijd; b. dat in dat geval de overgang van West- Europeeschen naar Midden-Europeeschen tijd op hetzelfde tijdstip zal plaats vinden als waarop in andere landen van den West- Europeeschen tijdgordel wordt overgegaan naar den zomertijd; c. dat, ook indien de Amsterdamsche tijd mocht gehandhaafd blijven, de zomertijd jaarlijks op hetzelfde tijdstip wordt ingevoerd als in de bedoelde landen. DR. E. J. BEUMER. Wenscht geen Kamerzetel meer Uit een aan de a.r. kiesvereenigingen toe gezonden brief betreffende de candidaatstel- ling voor de a s. Tweede Kamerverkiezingen, blijkt, dat dr. E. J. Beumer, tweede onder voorzitter van de Tweede Kamer, gemeend heeft zich voor de vernieuwing van zijn man daat niet meer beschikbaar te kunnen stellen. DE INVOER VAN KAAS IN DUITSCHLAND. V er hooging van het invoerrecht. De directie van den landbouw deelt me'e, dat het invoerrecht van Gouda en Edammer kaas in Duitschland met ingang van van daag is verhoogd tot R.M. 20 on R.M. 30 per 100 K.G. Invoer van beperkte hoeveelheden t:gen het tarief van R.M. 20 per 100 K.G. zal voorloopig niet plaats kunnen vinden. AANRANDING. Topn gisteravond het 7-jarig dochter tje van den landbouwer R v d. Wete ring te de Wijk bij Meppel van school naar huis terug keerde, werd zij op den straatweg aangesproken door een haar ot bekend persoon Deze lokte he* kind mee in het aangrenzende bosch, waar het individu met het meisje niet nader te noemen handelingen pleegde. Het kind zag kans om hulp te roepen, waar op eenige personen kwamen toegeloopen cn de onverlaat de vlucht nam. De ouders van het meisje stelden de politie van het gebeurde in kennis, die onmid dellijk met het onderzoek aanving. Men vermoedt, dat de 19-jarige K. O. te de Wijk het meisje heeft aangerand. O die voortvluchtig is, kwam reeds eenige ma len met de justitie in aanraking. DIEFSTAL IN KERKEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in de r.k. kerken te Haps en te Rij kevoort. Om het poliie-onderzoek niet te be moeilijken is eerst thans melding van deze feiten gemaakt. De politie veronderselt, dat deze beide inbraken door denzelfden persoon zijn gepleegd. Te Haps heeft men zich door verbreking van een ruit toegang tot de r.k. kerk verschaft en aldaar vier offerblokken opengebroken. Te Rijkevoort zijn de dieven op dezelfde wijze in de kerk binnengedrongen en hebben daar eveneens twee offerblokken gelicht. Ver volgens hebben zij zich in de sacristie nog eenig geld toegeëigend

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7