Alkmaarsche Courant. 2)agelijksch Oveczicht VAK SPIONNEN EN SPIONNAGE ^Buitenland 5iidschcift°(t Jlecht&zaken, Honderd vijl en dertigste Jaargang. ZATERDAG 18 FEBRUARI I 1933 1 algemeenen dienstplicht voornamelijk ter ePierreCot^hèeft ten slotte het volgende nw»,iw€ Fransche voorstel ingediend voor de definitieve regeling van legerkwesties: 11 De hoofdcommissie stelt vast, dat ledits een militaire status van een zuiver verdedigingskarakter vereenigbaar is met een régime van veiligheid. 2.) Dat op het Europeesche vasteland een leger met korten diensttijd en geringe troe pencontingenten het eenige type van militaire 1 Ho 42 QHTWAFKWHG OF KWAPEN1WQ? uitsproken defen: Versterking van de Japansche strijdkrachten. Tandsteen verwijderen kan alléén Uw tandarts. Tandsteen wordt voorkomen door het regelmatig gebruik van Chlo- rodent-tandpasta Een proef overtuigt Per tube 35 cent. HET CONFLICT TUSSCHEN COLUMBIA EN PERU. Inmenging van den Volkenbond gevraagd. M De Columbiaansche regeering heeft be sloten om in verband met den Peruaanschen en een langzame mobiel aanval dringend het bijeenkomen van den raaking toelaat en geschikt is een waarborg Volkenbondsraad te vragen. In verband mei te geven voor een vreedzame houding over- het conflict tusschen beide landen zal de Engeland gaat schepen bouwen. eankomstig het Volkenbondsverdrag "zonder dat de Volkenbond gedwongen is bij een aanval voor een fait accompli te worden ge- rpeds hebben wij op I steld. De hoofdcommissie is van meening, Verschillende keeren r rnecjegedeeld dat de unificatie der legers door een alge- ■re nlaats de oizonu i.„tj I meene vermindering der troepencontingenten met een gelijktijdige verkorting van den diensttijd. De hoofdcommissie besluit der halve de voorwaarden na te gaan waaronder de unificatie der legers op het Europeesche continent kan worden doorgevoerd om te ge raken tot een gelijkheid van verdedigingssta- tus der Europeesche continentale mogend heden. Nadolny wees er op, dat het eigenlijke doel deze plaats UC VltvuMv. w van de ontwapeningsconferentie, wier hoofd commissie nu al weer eenige weken achter een besprekingen houdt en nog lang niet uit gepraat is Er wordt in Genève druk gesproken over beperking van bewapening, over inkrimping der begrootingen voor de zee- en landmach ten; men wil diverse strijdmiddelen verbie den; men wil... verbroedering der volkeren en een wereldvrede voor altijd. en een wciciuvi^uv vw* °rvi; Wii ziin helaas nog niet zoo ver, dat we d€r Ontwapeningsconferentie moet blijven de J ni_ vermindprincr Her Tvnranpninnr MaanHanr ral I rw »J -J --w spoedig een flinke ontwapening verwachten over alle linies. Integendeel, wij zijn er van overtuigd, dat als het ooit tot ontwapening komt, dat zeer geleidelijk en in een zeer langzaam tempo zal gaan. Ontwapening! Jawel, maar hoe denkt men over de volgende twee berichten. Wij zullen ze hier even mededeelen en er verder over zwijgen. De lezer kan er zelf wel conclusies uit trekken o Het „Militar Wochenblatt" van 11 Fe bruari geeft bijzonderheden over de verster kingen van Japans leger en vloot. Japan denkt er niet aan om de operatiën in iMantsjoerije op te geven. Integendeel! Het bereidt zich voor op uit-1 era inesvergaaerinjr van net z-wu-wit- breiding daarvan in het voorjaar en ver- roode strijdfront te Muenchen heeft prof. dr. 1 Lent, rijksdagafgevaardigde, verklaard, dat vermindering der bewapening. Maandag zal hij namens de Duitsche regeering antwoor den op de nieuwe voorstellen van Cot. Nadat de Hongaarsche vertegenwoordiger nog geëischt had dat bij de behandeling van het Fransche plan rekening zal worden ge houden met de nationale vereischten, zoomede de veiligheid en de geografische situatie van ieder land afzonderlijk, werden de beraadsla gingen verdaagd tot Maandagmiddag. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Het zwart-wit-roode front te Muenchen. In een kiesvergadering van het Zwit-wit- raad thans Maandagmiddag om 5 uur bij eenkomen. Peru heeft een telegram gericht tot den raad, waarin de verantwoordelijkheid voor het conflict op Columbie wordt gewor pen onder motief, dat Peru bereid was ge weest Leticia in handen te geven van Brazi lië, terwijl Columbia troepen aan de Ama zone debarkeerde bij Putumayo. Cobo heeft een ultimatum gericht tot de Peruviaansche post Tarapaca, waarna hij tot den aanval is ovrgegaan. Peru heeft zich hierbij bepaald tot het innemen van een verdedigende positie. DE AANSLAG OP ROOSEVELT. Gistermiddag is Roosevelt te Jersey-city aangekomenmet een gereserveerde boot zal hij naar New York oversteken teneinde men- schenoploopen te ontgaan. Gister heeft wederom een bloedtransfusie plaats gehad bij mevr. Gill, die een der slachtoffers was van Zongara. Haar toe stand is nog steeds zeer zorgwekkend. POKKENEPIDEMIE IN JAPAN. Te Tokio zijn eenige gevallen van pokken f econstateerd, voor het eerst sinds drie jaar n een voorstad van Tokio zijn drie Koeranen lijdende. Men vermoedt, dat de ziekte is over gebracht uit Korea. en ver sterkt daarom leger en vloot. Voor het leger worden de cavalerie en de motorvoertuigen uitgebreid. Voor de laatste worden o. ra. tanks van 7 ton gebouwd met drie assen, die ook op rails gebruikt kunnen worden. De armoede aan wegen in Mants- joerijen verleent een vernieuwde beteekenis aan de cavalerie. Japan heeft daarvan ech ter maar weinig: volgens Russische opgaven maar 8 regimenten (4 brigades). Deze zul len thans o. m. met pantserwagens versterkt worden. Het vlootplan wordt met groote snelheid uitgevoerd. Het voorziet in een uitbreiding met twee kruisers, een vliegtuigschip enz. Bovendien zou Japan buiten het vlootplan om nog een 10.000 ton kruiser van het type Deutschland bouwen. En volgens de ge het noodzakelijk was, dat de Duitsch-natio- nalen zoo sterk mogelijk uit den verkiezings strijd te voorschijn kwamen, opdat niet de in druk wordt gewekt, dat de toekomst van Duitschland alleen bij de nationaal-socialis- ten berust De Stahlhelmleider Von Lenz betoogde, dat het bij deze verkiezingen gaat om de moge lijkheid, dat het Beiersche volk zijn koning weder kan terugroepen. Hitier spreekt te Dortmund. In de Dortmunder Westfalenhalle heeft Hitier gisteravond een redevoering gehou den. 15.000 personen waren aanwezig, terwijl de toespraak behalve per draadlooze, ook door luidsprekerinstallaties op vier groote pleinen te hooren was. Ten einde eventueele ceruchten heeft het heimelijk een steunpunt incidenten te voorkomen, was de politie met <i 'LIt1_X3-1.1. voor onderzeebooten ingericht op de man daat eilanden, waardoor de verbindingen van Amerika met de Philippijnen bedreigd kan worden. De luchtvloot is 1640 vliegtuigen sterk met 16800 geoefende officieren en man schappen, terwijl aan den Volkenbond maar 623 vliegtuigen werden opgegeven. In overeenstemming met het vorenstaande vertoont het militaire budget een buitenge wone stijging: Voor 33/34 is het dubbele geraamd van het vorige budget. En van de neele Rijksbegrooting wordt thans 40 pet. besteed aan oorlogsvoorbereiding. o Bij het vlootverdrag van Londen van 1930 hebben, zooals men weet, de groote mogend heden zich verbonden tot beperking van hun vloten, voornamelijk wat betreft kruisers, ja gers en onderzeebooten. De Deutsche Wehr van 10 Februari constateert, dat Engeland zelf verder gegaan is dan volgens dat ver drag noodig was. Onder het Labour-kabi- net bleef Engeland achter in de aanvulling Dientengevolge werd de levensdiiur der oor logsbodems boven de daarvoor gestelde grenzen uitgerekt, of m. a. w. een deel van de vloot veroudert Te voorzien is, dat in '33 acht van de 51 kruisers de leeftijdsgren zen overschreden zullen hebben en in '36 zestien. Volgens Amerikaansche berekening is er dan naar den Londenschen maatsta, een achterstand van 106.200 ton aan krui sers, 85.619 ton aan jagers en 11.491 ton aan onderzeebooten. De andere zeemogendheden hebben dit voorbeeld niet gevolgd. Integendeel duldt b.v. Japan geen enkel verouderd schip aan zijn front, en alle andere groote zeemogend heden werken ijverig aan de uitbreiding van hun macht. Het is dan ook niet te verwon deren, dat in Engeland eenige beduchtheid ontstaan is voor de bedreigde oppermacht ter zee. Alle teekenen wijzen er dan ook op, dat de aanbouw versneld wordt. Ook de per- soneelsterkte die 91 410 man bedraagt tegen 107.000 bij de Ver. Staten en 80.000 in Japan schijnt te worden vergroot. detachementen van buiten de stad versterkt. Hitier zeide o.m., dat de regeering dezer dagen een „ongeschmikte" algemeene balans zal bekend maken. Er zal 19 milliard M. noo dig zijn voor reorganisatie. De nationaal socialistische beweging zal Duitschland op een dag weer Duitsche menschen geven. Overval door S.A.-mannen op kunstschool. Gistermiddag tege n5 uur drongen onge veer 15 jongelieden in S.A.-uniform de staatskunstschool Berlin-Schoeneberg in de Grunewalstrasse binnen, waar juist een vak examen werd afgenomen. Een groep der in dringers drong door in het examenlokaal, waaruit zij vier professoren met geweld ver wijderden. Het examen kon geen voortgang vinden, dan nadat de S.A.-mannen, zonder herkend te zijn, de school weer hadden ver laten. De nat.-soc. inval in de kunst school. Berliinsche bladen melden in verband met den nat.-soc. inval in de staatskunstschool te Beriijn, dat de leider der examencommissie irof. Philio Franck tezamen met drie andere professoren zich onmiddellijk gewend heeft tot den commissarieelen Pruisischen minister van onderwijs en eered:enst. Laatstgenoemde heeft een streng en scherp onderzoek toege legd. DE PA MP TE NEUNKIRCHEN. Na zeven dagen van onder het puin bevrijd? Uit het puin zou Vrijdag een vrouw levend geborgen zijn. Zij is evenwel zwaar gewond. DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE. Fransch antwoord van Nadolny. De Fransche minister van Luchtvaart heeft Vrijdag in de hoofdcommissie a wapeningsconferentie het Fransche pla tretiende de legerkwestie in de volgend punten samengevat; 1.) Frankrijk is bereid ingeval de aig* mvene veiligheids- en controle-eisen Frankrijk, zij het oc'.t niet geheel, dan ten deele wordt ingewilligd toe te stemmen een algemeen legerherstel met een kor diensttijd van beneden een jaar, zoo moge j van 8 tot 9 maanden. 2.) Dit legersysteem zal in gelijke v®rh0. ding worden ingevoerd voor alle groote mo- §endheden en houdt daarmede in de geli]k- eid van status der mogendheden. 3.) Aanpassing van dit systeem aan «e 2een veruere ui bizondere omstandigheden d.er afzonderlijke g Volkenbond te voeren tot landen, in het bizonder ook door Duitsch- aanbevelingen der commissie van negen- land, kan geschieden door geleidelijke door- oe teruggenomen; v<*ring in 3 a 4 jaren. tie" yilpan blijft vwrloopig in den Volfcen- Cot wees er op, dat het beroepsleger, zoo- afwachtende houding aanne a s Duitschland een heeft, zeer geschikt is bond en zaï ®is aanvalsleger, terwijl het legerstelsel met men. DE CHINEESCH-JAPANSCHE KWESTIE. Nieuwe instructies voor de Ja pansche delegatie te Genève. Volgens een mededeeling van het Japan sche telegraafagentschap Sjimboen Rengo heeft het Japansche kabinet ten aanzien van de onderhandelingen te Geneve besloten: 1.) Japan verwerpt de aanbevelingen der commissie van negentien; 2.) Japan staat er op, dat het Japansche memorandum op het Lytton-rapport van den Volkenbond erkend wordt als basis voor de verdere beoordeeling van den politieken toe stand in het Verre Oosten; 3.) Japan eischt de erkenning van Mands- joekwo door den Volkenbond; 4.) Japan is bereid tot onderhandelingen in zake de bijlegging van het geschil met de Chineesche centrale regeering; 5.) Japan is tegen iedere deelneming van Amerika en Rusland aan deze onderhande lingen 6.) Indien de aanbevelingen der commissie van negentien van den Volkenbond mochten worden bekrachtigd, dan zal de Japansche delegatie op grond van paragraaph 5, zin snede 15 van het Volkenbondsinstituut pro testeeren; 7.) Voor dit geval heeit de Japansche de legatie instructie ontvangen Geneve direct te verlaten en zich naar Londen of Parijs te be- geen verdere onderhandelingen dat AAN DE BELGISCHE GRENZEN. II. Ieder Nederlandsch grensbewoner, in be. bijzonder zij, dio in Zeeuwsch-VIaan- deren woonden, kan U vertellen welke tiagedies zich hebben afgespeeld, vooral nadat de Duitschers den teruchten elec- ischen draad hadden gespannen ten einde ontvluchting uit België, invasie in België te voorkomen. Met hoeveel list en stoutmoedigheid intusschen de gevaren van den draad werden overkomenhoe veel slimheid bij het misleiuen van de Duitsche wachtposten aan den dag werd gelegd, leer en de berichten, die despion- r.age-centrale te Brussel ontving. Een gedocumenteerde uitgave, opgebouwd op de geheime belichten van dezen cen- tralen dienst, geeft wel een kijk op de groote vaderlandsliefde, die »-an Belgi sche zijde is ontwikkeld. Meer dan eens is, tijdens en na den oorlog, in- het licht gesteld, dat spionnagediensten zeker niet verachtelijk te heeten zijn, wan neer zij niet worden gedaan om geldelijk gewin. Aan de Vlaamsche grenzen is dat meer dan eens getornd. Al spoedig na het uitbreken van den oorlog stak in het bezette Belgische gebied een gehei me organisatie het hoofd op, die haar leden bij honderdtallen telde Dwars door België, met als uitgangspunt een bepaalde frontsector, liepen de spionna gedragen naar de Hollandsche grens. De Noordelijkste spionnageketen, die van het front langs de kust ging, eindigde in het Zeeuwsch-Vlaamsche staeje Sluis, waar het eiken oorlogsdag in de hbtels en herbergen van spionnen wemelde De tweede keten liep over Brugge en Mal- deghem, en eindigde, schoon ov*r Aar denburg gaande, eveneens in Sluis. De derde ving bij den User tan, en ging door Vlaanderen naar Bouschoute, van waaruit het.Hollandsche srebied «mak kelijk te bereiken viel. Men mag aanne men, dat de Hollandsche grensw achten waakzaam zijn geweest voor zooveel 'ij konden, en het is wel een feit, dat geen enkele overttreding der neutraliteit kon worden geconstateerd Wat kon men den neutralen ook verwijten, waar de Duit sche contra-spionnagedienst onmachtig stond tegenover de tal van slimme en meer dan slimme dienaren van de Bel gische geheime organisatie. Toen men Edith Cavell, de bekende moedige pleeg zuster in handen kreeg, werd schijnbaar een einde gemaakt aan den voornaam- sten arbeid dezer organisatie, maar dat was slechts voor korten tijd, want nieu we figuren stonden op om den arbeid van de gevangenen over te nemen. Zij, die uit de archieven van de spion- nage-centrale te Brussel hebban geput, kunnen de namen noemen van wie er, met voorbij zien,van elk levensgevaar, te'kenmale groote diensten bewezen aan de Franschen en Engelschen, en daar door vanzelf aan de Belgen De Duit schers mochten hun draad spannen men kroop er door; de Duitschers moch ten iederen burger, die binnen do 100 Meter van den draad werd aangetroffen, met den dood bedreigen, men waagde het er op en ontkwam in tal van geval len. Pieter de Vos, die door den Duit s-hen contra-spionnagedienst de Belgi sche Schinderhannes werd genaamd, zeker een onderscheiding in dien tijd, trok telkenmale van België naar Hol land en weer terug; soms ook diencle hij als geleider aan een aantal Belgische jongelieden, die het Belgische leger wil den volgen of aan in België achterge- b'even Fransche of Engelsche soldaten, die naar hun korps terug wilden. Tal van malen is hij den dood, dat wil zeg gen de ontdekking, nabij geweest, maar ook tal van malen is hij het op een w on derbaarlijke wijze outkomen. Een keer is het geschied, dat men de boerderij, waarin hij op den hooizolder een verblijf had gezocht, omsingelde en aan een nauwkeurig onderzoek onderwierp. Maar in diezelfde boerderij lag een Duitsch landstormer, en deze sliep zoo vast, dat de Vos en de boer er in slaag den de uniform uit zijn kamer te halen Gekleed in deze uniform trad de Vos kalm naar buiten, ging naar de pomp om zich het gezicht en de handen te wasschen en liep, achteloos fluitend het bosch in, waar hij voor verdere ontdek king gevrijwaard was Weer een ander type w as de mooie Sylma van Langelede, die een geziene figuur was, in het tehuis der Duitsche soldaten van dit plaatsje. Zij was 19 jaar oud, slank, had prachtig zwart haar, en in haar licht mousselinen kleedje kw».m zij als een toonbeeld van onschuld voor Op dansavonden was Sylma nooit afwe zig, en kwam zij eens wat laat, dan was dat het gevolg van het feit, dat zij naar de Hollandsche grens was geweest om daar voor haar Duitsche vrienden le vensmiddelen en sigaren te hrten. Had men geweten, dat diezelfde onschuldige Sylma, wanneer zij over de grens de Huifkar sigaren ging halen en de mand met levensmiddelen kreeg, tegelijkertijd kostbare berichten, plannen, documen ten en wat al niet meer overbracht, men zou haar voorzeker anders hebben aan gezien. Met spionnage gaat het altijd zoo, dat op een gegeven oogenblik de contra-spi onnagedienst argwaan krijgt Het is de taak van zulk een contra-spionnage dienst om feiten te verzamelen en, dit laatste vooral, in onderling verband te brengen. Geheel een reeks van zeer ge- wone( het meest onschuldige karakter dragende feiten) ka* bedenkelijk wor den, wanneer men deze naast elkander legt en verbindt. Zoo waren er ten op zichte van Sylma ook vermoedens gere zen, die intusschen haar zelf nog eerder ter oore kwamen dan de spionnage-cen- trale te Brussel. Voordat men zich van haar had kunnen meester maken, week zij uit en eerst veel, veel later bleek het, dat een ander, die er weer heel anders uitzag, haar verving op een wijze, die verre boven hare diensten uitging. Dat was een zekere Steiart. die het zelfs tot vertrouwensman van de geheime Duit sche veldpolitie bracht Steiart was een handelaar in alle denkbare artikelen; hij deed alle werk, waarmede wat ie verdienen viel. Paarden b»«M Ir' v zijn Duitsche vrienden steeds ter be schikking, en hij was zoowel aan de Duitsche als aan de Hollandsche con trole een zoo bekend figuur, dat men hem zonder bezwaar telkenmale door liet. Steiart maakte er in het bijzonder zijr. werk van om postduiven te kweeken en in België binnen te brengen, teneinde door dezen berichten te doen overbren gen. Meer dan eens is het voorgekomen, dat Steiart, de wagen volgeladen met dergelijke postduiven, Duitsche soldaten vervoerde, die misschien niet al te best te spreken waren over den Belg, die hen om de vriendschappelijke gevoelens, welke hij jegens de Duitsche indringers scheen te koesteren, niet al te karakter vast moest voorkomen. Steiart heeft het zoover gedreven, dat hij de Duitschers leidde tot aan do plaats, waar de post duiven verborgen waren, en zelf voor ging, maar alleen met het doel om de korven nog wat beter te verstoppen, zoodat zij dan ook inderdaad niet wer den gevonden. En men mag dat alles verachtelijk spionnagewerk noemen, men denke niet te licht en te gemakke lijk over den zedelijken moed van men schen, die zich elke minuut, ja elke se conde in doodsgevaar weten; die ten slotte afhankelijk bleven van vertrou wen in auderen gesteld, welk vertrou wen hen noodlottig kon worden, zoodra di-a auderen hen verrieden. Het merkwaardigste wat Sleiart heeft tot stand gebracht is het zoeken en vin den van den Belg, die er in slaagde den Duitschen wachtpost binnen de 100 me ter van den electrischen draad neer te slaan. Geheel de Duitsche geheime dienst was in actie, en kon den man niet op het spoor komen. Maar Steiart wist wie de man man was; wist ook dat deze tegen zijn consigne had gehandeld, en aan de zaak, die hij had te dienen, door zijn roekeloosheid een grooten slag had toegebracht, omdat zoodoendo nieuwe veiligheidsmaatregelen door de Duit sche bezettingstroepen werden overwo gen. Weken achtereen zocht de politie in Antwerpen totdat men op de gedachte kw am om Steiart, dien goeden vriend der Duitschers, in den arm te nemen. En waar de politie faalde, slaagde hij in een paai dagen. De moordenaar, die op schijnbaar afdoende wijze in Antwerpen was verborgen, werd ontdekt, en het vertrouwen n Steiart was daardoor nog meer gestegen. Wanneer de grensstreken van het door den oorlog zoo zwaar bezochte Vraansche land eens konden vertellen alles wat zij wisten, zouden zij geschie deuissen overbrengen, bij welke die van den rooden Pimpernel nog maar kinder spel schijnen. En wellicht inderdaad ook zijn, omdat het hier ging teger den vijand, door de techniek van dezen tijd geoutilleerd als de roode Pimpernel, zoo hij bestaan heeft, bij zijn tegenstanders niet kon aantreffen. weigerd werd, waarna er handtastelijk heden ontstonden. Tenslotte heeft de agent de vlag opgerold en drie studenten naar het politiebureau gebracht Voor den kantonrechter mr J. W« Tijsma, waren twee verdachten versche nen; de beide anderen lieten zich verte genwoordigen door mr. J. v. d Schaaf te Beetgumermolen. Een der studenten be gon in het Friesch en weigerde Neder landsch te spreken, hoewel de kanton rechter hem er op wees, dat de griffier en de ambtenaar O. M geen Friesch ver stonden, waardoor zijn antwoorden op de gestelde vragen niet genotuleerd zou den-den worden. De andere verdachte en mr. v. d. Schaaf antwoordden in het Nederlandsch. Na het verhoor van den verbalisant wilde de verdachte nog een vraag stellen. De kantonrechter: „Goed, maar dar in het Nederlandsch." Verdachte: „Neen." De kantonrechter: „Dan geef ik u geen vergunning, want de verbalisant ver staat geen Friesch." Een getuige décharge, J M. Jong uit Lemmer, begon eveneens in het Friesch en noemde het een grooten misstand da' de heeren die al zoo lang in Frieslanc waren, zich de taal van het volk niet hadden eigen gemaakt. Daarna legde hij zijn verklaringen in het Nederlandsch af. omdat de beleefdheid "dit eischte en, aldus getuige, een Fries altijd beleefd is. Het O. M. waargenomen door mr Van Gilse noemde het feit alleen ernstig, omdat bij de demonstratie verzet tegen de politie was gepleegd en eischte tegen de studenten geldboeten va.» 25 en 6 subs 15 en 6 dagen hechtenis. De kantonrechter informeerde bij een der verdachten ,of Redbad dezelfde is ais Radboud. Verdachte: „Ja, zoo zullen de Hollan ders zijn naam wel verdraaid hebben Kantonrechter: „Dus dezelfde, die zijn voet uit het doopvont terugtrok?" Verdachte: „Misschien heeft Radboud dat gedaan, maar Redbad niet; als een Friesch eenmaal beloofd heeft Christen te worden, krabbelt hij niet terug?" De kantonrechter wees dadelijk von nis en veroordeelde een der studenten tot 15 boete en den ander tot 5. D' vlag zal worden teruggegeven. OVER HET BETALEN VAN HET GELAG. Voor de rechtbank te Winschoten heeft gis ter terecht gestaan de 30-jarige caféhouder en koopman M. K. te Winschoten, die op ouejejaarsavond een zijner klanten in een twist met een mes een levensgevaarlijke ver wonding had toegebracht. De oneenigluid was ontstaan over het al of niet betalen var het gelag Eiscli 1 jaar en drie maanden. Uitspraak 3 Maart. BRANDSPUIT OP HFT PUBLIEK INGEREDEN. Voor de rechtbank te Winschoten had zich frister te verantwoorden de 44-iarige bedrijfs- eider M. M. te Stadskanaal, die als bestuur- der der motorbrandspuit op ee nvolksmeniste was ingereden. Verdachte was op 3 Novein bcr met een snelheid van onceveer 45 K M naar een boerderijbrand te Wi'dervank ge reden om daar aan blusschingswerk deel te nemen. Hij was daar op de toeschouwers inge reden, van wie verscheidene ie?en den uro~d waren geslagen. Zes waren zwaar gewond Het O. M. eischte een gldbcete van 100 ol 30 dagen hechtenis. FRIESCH IN NEDERLAND. Een student weigert Nederlandsch te spreken. De kantonrechter te Leeuwarden heeft Donderdag behandeld de zaak tegen vier studenten, twee te Utrecht en twee te Wageningen, terzake van deelnemen aan een optocht zonder dat daarvoor vergunnng was verleend. Ter gelegen heid van het in December gehouden Friesche studentencongres hadden een dertigtal deelnemers, met de Friesche en de Redbadvlag voorop, een wandeling door de stad gemaakt en toen een agent hun verzocht, uiteen te gaan, hadden ze dit geweigerd. De agent gelastte uc Red badvlag op te rollen, hetgeen ook ge- „Ons Nederland". E ebruari-nummer. „Ons Nederland", het officieel orgaan der Alg. Ned. Verg. v. Vreemdelingenverkeer, heeft haar reeks speciale ed:ties onderbroken voor een algemeen nummer. In een hoofd artikel geeft Maastrichts gemeentearchi varis Blonden aan de hand van ofiicieele oude stukken, bewijzen van de aanhankeli.K- heid en trouw der Limburgers bij Belgit s afscheiding in 1830. De bekende tooneeL criticus C. A. Schilp verte't, hoe het in Utrecht met het tooneel gesteld is, en mr. P. C. J. A. Boelen beschrijft, wat er in het Friesch Museum te Leeuwarden aan moois en zelc zaams gevonden wordt De vertegen woordiger der A. N. V. V. in de Ver. Staten, G. H. Ravelli, causeert over het afnemende transatlantische vervoer en verbindt daaraan een beschouwing over „abnormale" normale tijden. A. Hallema belicht Breda's rijke historie, terwijl veel te leeren valt van een klacht van een Amerikaansche toeriste, die enkele nuttige wenken geeft over wat er in het belang van het vreemdelingenbezoek nog te verbeteren valt. Het nummer bevat verder de gewone rubrieken. „De Huishouding", tijdschrift voor de moderne huisvrouw. De redactrice opent het nieuwe nummer met een artikel „Daagt het in het oosten", waarin zij een lans breekt voor een nieuwe, uit Amerika overgekomen theorie, de techno cratische theorie. A. J. Wolthers—Arnolli schrijft over rationalisatie van het huishou den, waardoor de huisvrouw meer tijd krijgt voor het gezin. In zijn artikel „Weeg schaal en gewicht" spreekt mr. D. S. Jessu- run Cardozo de hoop uit, dat de voorberei dende stappen, die gedaan zijn in de richting van herziening der iikwet, tot het beoogde doel zullen leiden. Hij toont aan dat een wij ziging der wet noodzakelijk is. M. C. de Koning schrijft over zijdeteelt. Bij eeni ge teekeningen geeft C. Heuvel patroon voor gebreide muts en sjaal. - In „Geheimen uit de keuken" geeft de redactrice een paar recepten. De „Sleutelmand" behandelt de z.g. Fabertrap, een verbeterde huishoud- trap. Verder nieuws van den Ned. Vrou wenbond voor huishoudorganisatie en het feuilleton.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5