DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN No. 43 Maandag 20 Februari 1933 135e Jaargang Sxiqeliiksch OueczicfU 1Buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeurs C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. VERSCHILLENDE REDEVOERINGEN IN DUITSCHLAND. Hitier en Brüning aan 't woord. Nogmaals wordt Duitschland door een verkiezing in beroering gebracht. Niet alleen aan de politieke relletjes merkt men dat, maar ook aan de verschillende redevoeringen, die worden gehouden. Hitier heeft gisteravond het woord ge voerd voor ongeveer 100.000 personen. De rijkskanselier zeide o.m., dat de jonge bewe ging, die thans de regeering op zich heeft genomen, geen partij is maar het zich weer verheffende Duitsthe volk, dat boven de par tijen en confessies heen zich de hand reikt voor een zwaren strijd tegen alle verschijn selen, welke zich in de laatste veertien jaren hebben voorgedaan onder de vlag „Vrijheid, felijkheid en broederschap'', maar slechts ebben gebracht onvrijheid, ongelijkheid en vijandschap. Ten aanzien van het Centrum zeide Hitier, dat wanneer deze partij thans opkomt voor vrijheid er aan herinnerd moet worden, dat zij 12 jaren lang de leden der N.S.D.A.P. als vogelvrijen heeft behandeld. Hitier besloot met de meening uit te spre ken, dat reeds na een jaar zal blijken, dat „wij alles doen om het Duitsphe Volk in recht en gefechtigheid omhoog te voeren tot een Rijk van Kracht en vrijheid". Gisteravond is Hitier per vliegtuig naar Berlijn vertrokken. Dr. Frick heeft in circus Sarasani te Dres- den o.m. gezegd, dat er geen paradijs op aarde bestaat. Dit geldt in het bizonder voor het Duitsche volk. Mocht de verkiezing even wél geen meerderheid voor de regeering bren gen, dan zal niettemin het reddingswerk ten behoeve van het Duitsche volk worden voort gezet. Wij zijn, aldus verklaarde de minister on der luid applaus, niet bereid het veld vrijwil lig te ruimen. Indien de linkerzijde thans zegt: de natio nale regeering heeft in plaats van arbeid en brood slechts verboden en nieuwe verkiezin gen en geen program gebracht, dan is dr. Frick van meening, dat de naam Adolf Hitier juist genoeg programma is. Het komt niet aan op het program, maar op den wil en de kracht tot de daad. Dr. Frick vervolgde, dat indien het Cen trum thans boos is op de nationaal socialis ten, er aan moet worden herinnerd, dat deze partij ernstig belast wordt door de ontwikke ling der laatste veertien jaren. Voor alles moet men er zich voor vrijwaren den strijd van het Centrum te verschuiven op de ver keerde helling van den cultuurstrijd. Aan het hoofd van het kabinet staan twee katholie ken: Hitier en Papen Dr. Frick is per vliegtuig naar München vertrokken. In een verkiezingsrede te Wuerzburg heeft Brüning Zaterdag een uiteenzetting gegeven van de houding van het Centrum en de Beier- sche Volkspartij tegenover de huidige regee ring. In de Frankenhalle was het zoo vol, dat een parellelvergadering moest worden belegd Brüning betoogde, dat het Centrum steeds en tot het laatste met de Beiersche Volkspartij zal strijden voor recht, vrijheid en grondwet. Hij kon niet onkennen, dat liet parlementarisme behoefte aan hervormingen had. Als hij, Brüning, rijkskanselier was ge worden, zou hij den invloed van het parle mentarisme sterk hebben teruggedrongen. Ook het communisme zou hij hebben be streden. Gedurende zijn rijkskanselierschap heeft het communisme voortdurend aanhan gers verloren, wat nu niet het geval is. Op het oogenblik wordt zeer op de grondwet ge scholden, maar geen grondwet ter wereld is zóó elastisch als juist die van Weimar. Maar men moet bezonnenheid genoeg bezitten om met deze grondwet om te gaan. Sedert zijn rijkskanselierschap is het eene experiment na het andere genomen: Radio en persvrijheid staat nog slechts ter beschikking van hen, die het niet wagen zich tegenover de regee- nng te plaatsen. Een dergelijke wijze van regeeren is natuurlijk eenvoudiger. Brüning kon zich nog niet uiten over het vierjaren plan der regeering, daar het nog niet bekend j bestaat echter grond voor het vermoe den, dat dit plan de bedoeling heeft, de tegen- te°houcfe r€^eer'n£ v'er iaar aan d130*1' Brüning besloot zijn rede met de verkla ag, dat Centrum en Beiersche Volkspartij 7u Lni€t zouc*en laten onderdrukken. Wel zijn u 1 gd voor het vaderland, maar zij heb- l Keen vrees voor geweld. Zij strijden voor idea-^T en christelijk-politieke Brüning op een centrumver- uit£rfc'n8i,e ^avdnsburg ook een redevoering de irnk- 5n' Brüning betoogde, dat men bij Kamnetsverandering in het afgeloopen rino- hln er geval de nat.-soc. in de regee- dagontK I?oe'en opnemen voor men tot rijks- Was hpr"a mg was overgegaan. Het centrum geerintr Seweest met de nat.-soc. een re- tie tyjft e vormen. Alleen de Pruisische poli- e het niet aan de nat.-soc. uitleveren. De laatste maanden hebben beter dan iets anders getoond, dat een gematigde democra tie beteekenis heeft. Spr. heeft in twee jaren ondervonden, dat men met de thans zoo zeer gesmade grondwet van Weimar goed regee- ren kan. De talrijke verboden van dagbladen gethigen alleen van zenuwachtigheid en on zekerheid. De ware staatsman richt er zijn politiek op het geloof en de rechtvaardigheid m den staat te behouden. Uitvoerig ging Brüning vervolgens in op de cultuurpolitiek van het Centrum. Bij dezen definitieven verkiezingsstrijd gaat het om hel herstel van grondwettige toestanden. De uit schakeling van het Centrum uit de huidige regeering is bewust en gewild. Bij de bespreking van de verschillende maatregelen van de rijksregeering becriti- seerde dr. Brüning vooral, dat de radio thans werkelijk voor partijpolitieke doeleinden wordt misbruikt. Al datgene, wat voor Duitschland aanwezig is geweest aan kansen op politiek en economisch gebied zou thans weer vernield kunnen worden. Een volk wordt slechts dan weer gezond, wanneer een midden aanwezig is, dat bereid is het vader land te dienen en dat er naar streeft de te genstellingen te overbruggen. o Bij den rijksverkiezingsleider zijn binnen den gestelden termijn de volgende partijen ingeschreven 1. Nationaal-socialistische Duitsche Arbei derspartij 2. Sociaal-democratische partij Duitsch land; 3. Communistische partij Duitschland; 4. Duitsche Centrumpartij; 5. Strijdhond Zwart-Wit-Rood 6. Beiersche Volkspartij; 7 Duitsche Volkspartij, Christelijk Sociale Volksdienst, Duitsche Boerenpartij, Duitsch- Hanncversche partij; 11. Wurtembergsche Boeren- en Wijnbou- wersbond. Verder nog een partij onder den naam: Socialistische Strijdgemeenschap. Over de toelating beslist de rijksverkie- zingscom missie in een zitting op 21 Fe bruari a.s. POLITIEKE BOTSINGEN IN DUITSCHLAND. Dertien gewonden in Wupperthal. Tusschen nat. soc. en leden van het ijze ren front is gistermorgen in de Werther- strasse een vecht- en schietpartij ontstaan, waarbij 11 personen van beide partijen ge wond werden door slagen of schoten. Negen personen moesten naar het ziekenhuis wor den gebracht. Des middags werden nog een nat. soc. en een voorbijgangster door scho ten gekwetst. Reichskamerlid levensgevaarlijk gewond. Te Bochum-Rienke is het gisteravond tot een botsing gekomen tusschen nat. soc. en leden van den Reichsbanner. Een agent van politie kreeg een schot in den arm, een lid van den Reichsbanner werd door een schot in den rug levensgevaarlijk gewond. S. A. leider zwaar gekwetst. Zaterdag en Zondag is het in Biskupitz bij Hindenburg tot verschillende botsingen gekomen tusschen politieke tegenstanders. Hierbij is een nat. soc. gewond, een bioscoop bezoeker kreeg een schot in den arm, een SA-Ieider werd zwaar gekwetst. Communist gedood Volgens mededeeling van de politie heeft in den afgeloopen nacht een vechtpartij plaats gevonden tusschen een aantal nat.- soc. en een man, die waarschijnlijk tot de K. P. D. behoorde. Door messteken in den rug en in de lendestreek werd de laatste ge dood. Verscheidene botsingen in Hessen. Volgens de tot gisteravond bij de politie binnengekomen berichten hebben gisteren in Hessen verscheidene politieke botsingen plaats gevonden. In Ober-Roden, geraakten ongeveer 200 nat. soc. met een even groot aantal leden van het IJzeren Front aan het vechten. Een persoon werd zwaar, vier an dere lichter verwond. Ook in Osthofen bij Worms is het bij een demonstratie van het IJzeren Front ot botsingen met nat. soc. ge komen. Een kind werd door een schot ge wond. Vijf leden van den rijksbannier zijn, deels zwaar gekwetst. Zij zijn naar het zie kenhuis te Worms overgebracht. Twee dooden. Tijdens den middagrust van een SA-troep, die gister een propagandamarsch hield is in Arfenschlag bij Chemnitz een vechtpartij ontstaan tusschen nat. soc. en rijksbannier- leden, in verloop waarvan een 18 jarig rijksbannierlid gedood w.erd. Zaterdagnacht is het tusschen nat. soc. en communisten tot een botsing gekomen, waar bij vier schoten gelost werden. Twee com munisten werden zwaar gewond, een hunner overleed aan de bekomen verwonding. De tweede verkeert in levensgevaar. NADOLNY TE BERLIJN. De Duitsche vertegenwoordiger ter Ont wapeningsconferentie. ambassadeur Nadolny, is gistermiddag uit Genève te Berlijn aange komen. Tot Dinsdag zal hij te Berlijn blijven om met de bevoegde leden der rijksregeering besprekingen te voeren over de politiek van Duitschland te Genève. VERBOD VAN DUITSCHE BLADEN. De „Germania" verbodan. De „Germania", het algemeene Katho lieke orgaan voor Duitschland en le „Maerkische Volkszeitung", het blad der Berlijnsche katholieken, zijn voor drie dagen verboden tot en met a.s. Dinsdag Ock andere katholieke bladen verboden. Op grond van den in de Centrum-pers verschenen oproep, die was ondertee kend door een geheele reeks katholieke vsreenigingen, is buiten de „Germania" ook voor een aantal Centrum-bladen in Westfalen en Rijnland een verbod uitge sproken. Oberpresident Gronowski uit Munster heeft getracht intrekking van dit verbod te verkrijgen bij het ministe rie van binnenlandsche zaken te Berlijn. Daar de onderhandelingen zijn mislukt, heeft hij om zijn ontslag verzocht Nader wordt gemeld, dat de bladen, die den oproep der katholieke volksver- eer.igingen hadden gepubliceerd, voor den tijd van drie dagen zijn verboden. Het verbod der katholieke bla den weer ingetrokken. Wij vernemen, dat gisteroch end een bespreking heeft plaats 'gevonden tus schen den vroegeren rijkskanselier dr. Marx, den voorzitter van de Volksver- eeniging voor he* Katholieke Duitsch land, en secretaris-generaal Volkel ter eener zijde'en Rijksminister Goering ter anderer zijde,- taar aanleiding van de publicatie der proclamatie van de katho lieke organisaties, hetgeen aanleiding gaf tot het verbod van een aantal Cen trumsbladen. De vertegenwoordigers va,- het Centrum hebben verklaard dat het niet in de bedoeling heeft gelogen de regeering verdacht te maken of te be- leedigen. Veeleer ging het er om den ernst der politieke ontwikkeling tot uiting te brengen. Op grond van deze verklaring der bei de Centrumvertegenwoordigers werd in de bespreking door rijkscommissaris Goering verklaard, dat hij de verboden zou intrekken, hetgeen gister nog in den loop van den dag is geschied. Rijksminister Goering richt evenwel een waarschuwing tot de betrokken bladen geen beleedigende verklaringen af te drukken, aangezien zulks ongun stige gevolgen met zich zoo brengen. Het verbod zelve was geschied omdat de gepubliceerde proclamatie een niet te kwalificeeren aanval tegen de Rijksre geering beteekent. Het is niet juist dat het verbod het begin is van een aanval op het katholieke volksdeel van Duitschland. HET KARL LIEBKNECHT-HUIS DOORZOCHT. Gisterochtend is gedurende ongeveer eer. half uur een onderzoek ingesteld in het Karl Liebkneclit Huis te Berlijn Acht leden van de wacht zijn verwijderd. Het is daarbij niet tot incidenten geko men zoodat geen arrestaties behoefden te worden verricht. GENERAAL v. HAMMERSTEIN GESMOLD OVERLEDEN. De gepensionneerde generaal der in fanterie Freiherr v. Hammerstein Gesmold is Zaterdagavond op 65-jarigen leeftijd plotseling te Stettin o-. erleden. v. HammersteinGesmold was o.m. ridder in de Orde pour le Mérite. In het jaar 1897 werd hij door den huidigen Rijkspresident benoemd in den generalen staf van het achtste leger corps. Als chef van den generalen staf van het tweede legercorps (van Linsin- gen) trok von Hammerstein te velde. Later was hij opperkwartiermeester van het leger van von Bulow en vervolgens chef van den generalen staf van het marinecorps in Vlaanderen. Na den oor log is von Hammerstein als voorzitter der Duitsche wapenstilstandscommissie naar Spa afgevaardigd. In het jaar 19*24 werd hij gepensionneerd. VOETBALELFTAL VERONGELUKT Twee dooden, 8 gewonden. Gisteravond is een bestelauto, waar mede een voetbalelftal dat in Gross- Koenigsdorf gespeeld had naar Weiden reed, met een uit de richting Keulen komend. .to in botsing eekomen De bestelauto kantelde, een der voetballers was op slag dood. een tweede bekwam zoo zware verwondingen, dat hij onder weg naar het ziekenhuis overleed. Ver der werden nog 8 personen gewond van wie één zwaar. DUITSCHE KRUISER „KOELN" NAAR SABANG. Vrijdag heeft de Duitsche kruiser „Koeln" zijn verblijf te Madras beëindigd. De com mandant heeft een particulier bezoek ge bracht aan den Maharadja van Mysore. De „Koeln" is vertrokken naar Sabang, waar hij 20 Februarfi zal aankomen. OOK STAKING IN POLEN. De arbeiders van 30 kleine textielfabrieken te Lodz zijn in staking gegaan in verband met de aankondiging van een nieuwe loons verlaging. Voorloopig zijn ongeveer 1000 textielarbeiders bij de staking betrokken. D-TREIN VERPLETTERT VRACHTAUTO. Twee ernstig gewonden. Gister is een vrachtauto, waarin de spelers van een voetbalclub uit Brostau op weg wa ren naar Porschuetz (Duitschlana) door een neergelaten spoorboom gereden en door den juist passeerenden D trein Berlijn—Breslau gegrepen. Twee personen zijn levensgevaar lijk gewond. AUTO-ONGELUK IN DUITSCHLAND. Zaterdagnacht was de chauffeur van een dokter in Ichenheim in afwezigheid van den dokter met verscheidene personen uit rijden gegaan. In Ottenheim raakte de wagen in een bocht tegen een telegraafpaal, waarbij de wagen volkomen vernield werd. Van de zps inzittenden kregen de chauffeur en een inzit tende zoo zware verwondingen dat zij spoe dig na in het ziekenhuis te zijn gebracht, overleden. De andere passagiers werden minder ernstig gekwetst. DE INCIDENTEN IN DE BERLIJNSCHE SCHOOL VOOR KUNSTEN. De nationaal-socialistische afgevaardigd: Haupt heeft in verband met de incidenten in de Schoö' voor Kunsten te Berlijn verklaard, dat de N.S.D.A.P. een «olkomen begrip heeft voor de redenen die hebben bijgedragen tot de ontevredenheid onder de studenten en een deel der docenten. De wijze waarop een deel der studenten aan deze ontevredenheid heeft uiting* gegeven, keurt zij echter af. De natio naal-socialistische Rijksdagafgevaardigde Hinkel verklaarde dat de Duitsche kunste naars eischen, dac de school voorloopig wordt gesloten, en in gezonden Duitschen vorm later wordt heropend. Hinkel betoogde dat vooral de verwildering van de professo ren Bruno Paul en Poelzig wordt geëischt. HET BUREAU DER CEMINTERN VOOR WEST EUROPA NAAR BRUSSEL? Naar uit Moskou wordt gemeld, zou het bureau der Communistische Internationale voor West-Europa, dat te Berlijn gevestigd was, in verband met de vorming der nieuwe regeering in Duitschland van Berlijn naar Brussel verplaatst zijn. HET TEXTIELBEDRIJF IN HONGARIJE. Het verbond van Hongaarsche textiel arbeiders heeft een protest gepubliceerd te gen het plan der fabrikanten Duitsche leer meesters in het textielbedrijf aan te stellen om daardoor nieuwe arbeiders te vormen ter vervanging van de stakende arbeiders. In de textielindustrie bestaat nl. sinds on geveer 2 weken, voornamelijk in de kleine be drijven, een staking naar aanleiding van het feit, dat de directies volgens/hun eigen op gave 10 pCt., doch volgens mededeeling der arbeiders 30 pCt. loonsverlaging willen in voeren. Vooral de kousenfabrieken worden door de staking getroffen. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Chineesche troepenconcentraties in Jehol voltooid. Nota aan den Volkenbond. Generaal Tsjang Hsue Liang heeft vanuit Jehol telegrafisch door middel van de Chi neesche delegatie te Genève aan den Secre taris-Generaal van den Volkenbond een nota overgebracht, waarin verklaard wordt, dat de Chineesche regeering de troepen-concen traties heeft voltrokken. De hoop op het her stel van den vrede, aldus de nota. is door het Japansche optreden in Jehol veinietigd. De Chineesche regeering is vast besloten, zich met alle ten dienste staande middelen tegen den Japanschen aanval op Jehol te verdedi gen. Het geheele Chineesche volk steunt deze maatregelen Geen vrijwillige ontruiming van Jehol. Van officieele Chineesche zijde wordt ver klaard, dat de berichten over een vrijwillige ontruiming van Jehol niet in overeenstem ming zijn met de feiten. Japanners eischen ontruiming van Kailoe. Volgens een telegram uit Peking hebben de Japanners een ultimatum aar, den Chinee- schen bevelhebber in Kailoe in Uoordoost Jehol gericht, waarin zij de onverwijlde ont ruiming van de stad eischen. Bij weigering zou onmiddellijk tot den aanval worden over gegaan. De Chineezen hebben besloten, aan het ultimatum geen aandacht te schenken. Vergadering van den Japanschen oorlogsraad. De militaire leden van den Oorlogsraad hebben Zaterdag bij den minister van oorlog vergaderd om te overleggen over de situatie die is ontstaan door de onderhandelingen op de Volkenbondsvergadcring. Geruchten over Japans uittreding. Volgens een telegram van de „Exchange Telegraph Co" uit Tokio zou het Japansche kabinet hebben besloten, dat Japan onmiddel lijk uit den Volkenbond zou Leden. De pre mier zou gister van deze beslissing mede deeling doen. Dit telegram is echter in strijd met andere berichten, volgens weike de kabinetszitting is afgezegd, daar de richtlijnen voor het Japan sche optreden reeds zijn vastgesteld. De defi nitieve beslissing zou :erst heden vallen. Nog geen beslissing van Japan. Volgens brichten uit Tokio is nog geen be slissing over een eventueele uittreding uit den Volkenbond genomen. De meeningen in het kabinet zijn verdeeld. Daarom wil men den terugkeer en het rapport van Matsoeoka afwachten alvorens een defi- ni('*>ve beslissing te treffen.. Het ontwerp-rapport van den V. B.-raad inzake Mantsjoerije. Het ontwerp-rapport over de besprekingen inzake Mantsjoerije. dat de vo'gende week aan de Assembiée zal worden voorgelegd, wordt door de bladen als een gematigd en wel overwogen stuk beschouwd. De „Times" zegt, dat de Volkenbond zijn functie als be middelaar op de juiste wijze heeft geïnterpre teerd. De Assembiée b.ijft niets anders over dan het rapport te aanvaarden en de rege ling die het voorstelt ian te bevelen. De Japansche aanval op Jehol begonnen. Volgens een r, hl uit Tsjende, de hoofd stad der provincie Jehol, is de aanval der Japanners op de provincie Jehol in den nacht op Zondag i de richting Toekljau— Kailoe en Toenljau—Tansjan ingezet. De Japanners hebben herhaalde malen de Chi neesche stellingen bestormd, doch zij wer den terugges'agen. De gevechten duren voort. De Mantsjoerijsche regeering heeft thans reeds den plaatsvervangenden minister van oorlog, Tsjingsjoengi benoemd tot gouver neur-generaal van de provincie Jehel. Japan treedt voorloopig niet uit iden Volkenbond. De Japansche premier §aito heeft den correspondent van „Sunday Chronicle" tij dens de reis van Tokio naar Okitsoe, waai hij met prins Saionji een bespreking zal heb ben. een onderhoud toegestaan. Op het oogenblik, aldus Saito, zal Japan nog niet uit den Volkenbond treden. De be slissing zal eerst later worden genomen, wanneer het rapport der commissie van ne gentien definitief door den Volkenbond zal zijn aangenomen en de Japansche regeering de kwestie zorgvuldig zal hebben bestudeerd. Saito verklaarde voorts dat Japan de erken ning van den nieuwen staat Mandsjoekwo in geen geval zal teniet doen. De toestand in Jehal De Times meldt, dat de Chineesche strijd krachten in Jehol worden geschat op 100.000 man. De meerderheid van deze Chi neesche troepen zou echter gebrekkig zijn uit gerust en slecht georganiseerd Ten Zuiden van den grooten muur stonden eveneens 100.000 man, die waarschijnlijk beter uitge rust en militair getraind waren. Van de di rect onder bevel der Chineesche regeering staande strijdkrachten zijn geen troepen naar het Noorden gedirigeerd. De door een groote luchtvloot gesteunde Japanners gelooven, dat zij zonder ernstig verzet Jehol kunnen binnenrukken. Het gevaar bestaat echter, dat de strijd in Jehol incidenten op andere plaat sen kan veroorzaken, die kunnen leiden tot den staat van oorlog tusschen Japan en China. De Chineezen zijn zich bewust, van de kwetsbaarheid van hun zee- en luchtha ven. De separatistische regeering te Kanton, die een commissie van defensie heeft georga niseerd, doet pogingen om te komen tot aan eensluiting van verschillende in wezen zelf standige provincies. Maarschalk Tsjang Shu Liang staat als voornaamste bevelhebber van Nanking zoo goed als alleen en heeft de hopelooze Jehol te verdedigen. Indien Tsjang Hsu Liang faalt zou het prestige vas Nanking in het Noorden zoowel als in het Zuiden ernstig worden geschaad

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1