Alkmaarsche Courant. Algemeens vergadering van de V. V. V. te Bergen. De gevolgen van een operatie. Jladionieuws JiuilleU»t Honderd ifflt en dertigste Jaargang. MAANDAG 20 FEBRUARI Mo 43 1933 Dinsdag 21 Februari. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend AVRO). 8— Gramofoonpl. 10Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Orgelconcert Fr. Hasselaar m. m. v. W. Kater, viool 11— RV.U. Zuster F. Meytoom: De ver zorging van onze zuigelingen. 11.30 Vervolg concert. 12.2.15 Ensemble Rentmeester m m. v. Rie KaemenaKist, zang en Egb. Veen, piano. 2.30 Gramofoonplaten 3— Knipcursus. 4.Pianorecita. Rie Beute 4.30 Radio-Kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5Verhalen voor kleine kinderen door mevr A. van Dijk. 5.30 Jeugdhalfuur voor oe VPRO. 6.Gramofoonplaten. 6.30 RVU. Dr. Th. van Schelven: Cursus „Kin derpsychologie". 7— Cellorecital door R. Lanes m. m. v Egb. Veen, piano. 7.30 En ge sche les Fred. Fry 8— Vaz Dias. 8.05 Operaconcert door leden van de N.V. Ita- ïiaansche Opera o.l.v. Vincenzo Marini m. m. v. het Omroeporkest. 8.55 Gramofoonpl. 9.15 Vervolg concert. 10.Gramofoonpl 10.15 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refrein zang: Bob Scholte. 11 Vaz Dias. 11.10 12.Vervolg Ko-vrcs Lajos. Huizen296 M. (Uitsluitend KRO). 8. 9.15 en 10.Giamofoonplaten. 11.30 12Godsd. ha fuur. 12.151.45 Sextet concert en gramofoonplaten. 2.Cursus. 2-35 Voor de vrouw. 3— Modecursus. 4. IHIRO. 5.10 Sonatenconccrt. 6.30 Cursus 6 50 Gramofo:onplaten. 7.10 Lezing. 7.45 Causerie. 8.Orkestconcert. 8 30 Vaz Dias 8 35 Pianorecital. 9.Gramofccnplaten. 9.15 Orkestconcert m. m. v. pianosolist 10.Gramofoonplaten. 10.15 Orkestcon cert. 11.Vaz Dias. 11.0512.Gramo foonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05 Lezing 12.20 Orgelspel S. Gustard. 1.05 Commo dore Grand-orkest oi.v. Muscant 2.20 Voor scho'en. 4.45 R. Tappenier en zijn orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Perichten. 6.50 Liede ren van Wolf door M. Baker. 7.10 Fransche les. 7.40 BBC-Th\ïterorkest o.l.v S. Robin- son m. m. v. G. Reynolds, sopraan. 8.50 Le zing. 9.20 Berichten. 9.40 „Der Kapitan von Köpenick", spel van C. Zuckmayer. 11.10 Voordracht. 11.15—12.20 Dansmuziek door Lew Stone en de Monseigneur Band. Parijs „Radio Paris", 1724 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.20 Concert door orkest Krettly. 7 40 Dito. 8.20 „Les Hannetons", spel van Brieux. 9.50 Gramofoonplaten. Kalundborg, 1155 M. 11. O—1.20 Concert uit het Be'levue-Srrandhotel. 2.204.20 Omroeporkest o.l.v. Reesen, m. m. v. E. BreidahlHemmert, piano. 7.20 Zweedsche liederen door Adelen Wein? '«.40 „Faderen", hoorspel van A. Strindberg. 9.25 Weensche muziek door het Omroeporkest o.l.v. Mahler 10.1011 50 Dansmuziek o.l.v. Jens Warny Langenberg, 473 M. 6.25 Gramofoonpl 11.20 Populair concert o.l.v. Keitel. 12 20 Concert o.l.v. Eysoldt. 1.50 Gramofoonpl 4 20 Concert door het Berber-kwartet. G Baumann, scopraan en E. Grape, piano begeleiding 7.20 Gevarieerd programma 8 10 Balladenvoordracht. 8.35 „Der Gott und die Bajadère", koorcompositie van Wag ner. Leiding: Zimmermann. 8.50 Werag- orkest o.l.v. Buschkötter, m. m. v. Max Trapp, piano. Rome, 441 M. 8.05 „La citta rosa", ope rette van Ranzato. Brussel, 338 M. en 508 M. 338 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o'.v. Leemans. 1.30 Gra mofoonplaten. 5.20 Radio-Svmphonie-orkest o.l.v. Kumps. 6.50 Omroepkleinorkest o.l.v Leemans. 8 20 Concert m. m. v. orkest, de Havana-Band en solisten. 11.20 Sluiting 508 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1 Piano-recital. 1.30 Omroepkleinorkest o.'.v Leemans. 5.20 Omroeporkest o.l.v. André 6 35 Gramofoonnlaten 6 50 Koor- en orgel concert. 8 20 Omroeporkest o.l.v. André 9 20 Radio-Svmphonie-orkest o.l.v. Kumps m m. v. de heer Kühner, cello Schumann programma. 10.30 Gramofoonplaten Zeesen, 1635 M. 7.20 „Schicksa! um Yorck", spel van Kyser. 8.55 Pianorecital door A. Schnabel. 9.35 Berichten en hierna tot 11.20 Concert door Norag-orkest o.l.v Platen. 41 Onder voorziterschap van den heer C. F Zeiler werd Vrijdagavond in de Rustende Ja ger een zeer druk bezochte vergadering ge- louden van de vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer. Nadat, bij afwezigheid van den secreta- i, Mr. M. Judell, de heer J. C. Leyen de notulen had gelezen, bracht de voorzitter het volgende jaarverslag uit: u x Algemeen overzicht Het jaar 1932 kon, zooals trouwens wel te voren te voorzien was, niet tot de goede jaren voor onze Vereeniging en voor het meeren- deel der leden gerekend worden. De gevol gen van de malaise deden zich natuurlijk ook hier krachtig gevoelen. De hotels en pen sions kregen over het algemeen weinig vóór bestellingen; het publiek reserveerde, veel minder dan in vroegere jaren, geruimen tijd van te voren kamers, meenende altijd wel voldoende plaats te kunnen vinden. Ondanks den mooien zomer liet de bezetting der hotels en pensions over het geheele seizoen verdeeld vooral in de grootere zaken veel te wenschen over. Een over vrijwel de geheele linie ingezette prijsdaling vermoch* die bezetting niet gunstig te beïnvloeden Toch bracht gelukkig de mooie Augustus maand nog veel onverwach'e gasten, zij het dan ook voor een betrekkelijk kort verblijf, soms slechts van enkele dagen, de z.g. week-ende", tengevo'ge waarvan gedurende 2 dezer „week-ende" n.l. van Zaterdag 6 Augustus tot Maandag 8 Augustus en van Zaterdag 13 Augustus tot Maandag 15 Augustus alles nog vrijwel bezet raakte Bovendien had het mooie weer in Augustus een gunstigen invloed op het passanten-ver- keer, waarvan de café's en restaurants pro fijt hadden. De tijd was echter tè kort om de resultaten der bedrijven aan redelijke eischen te doen beantwoorden. Over het algemeen was ook een verschuiving van het publiek van duurdere zaken naar goedkoopere te constatteren. Een tweede opmerkelijk feit was, dat vooral aan Zee, de gemeubileerd-* huizen zeer vroeg verhuurd en bewoond wer den; men profiteerde van het goedkoopere vóór-seizoen, terwijl ook bovendien de huren verminderd waren. Het vóór-seizoen voor de hotels en pensions was echter beslist slecht. Aantal gasten Het grootste aantal gasten dat tegelijk te Bergen en Bergen aan Zee vertoefde viel op Zaterdag 6 Augustus, n.l. 4542 tegen 5180 't vorig jaar, dus 638 personen minder; het totale aantal personen dat in deze gemeente gedurende een gedeelte van het seizoen ver toefde, scheelde echter niet veel met het vo rig jaar n.l. 16486 tegen 16832, wel een be wijs dat de gemiddelde duur van het ver blijf veel korter was dan in normale jaren. Aantal buitenlanders. Onze gemeente werd nog door 133 bui tenlanders bezocht (verl. jaar 127), waar van 68 Duitschers (v. j. 58), 30 Engelschen (v. j. 16), 6 Amerikanen (v. j. 11), 13 Fran- schen (v. j. 14), 9 Bergen (v. j. 15), géén Oostenrijkers (v. j. 7) en 7 Zwitsers (v. i 0). Deze buitenlanders waren echter, op een enkele uitzondering na, passanten, die per auto reizende, slechts 1 of 2 nachten hier vertoefden. Aantal leden. Ons ledental groeit gelukkig steeds, zoodat wij op het eind des jaars het nog nooit be reikte getal van 560 boekten, terwijl het aan tal donateurs gelijk bleef: 37. Contributies. Dientengevolge werd aan contributie van leden 1680 ontvangen en van donateurs 331.50. Bovendien ontving onze Vereeni ging ten behoeve der Commissie v. Noord zeebadplaatsen weer 340 (van gemeente en direct belanghebbenden) en droeg onze Vereeniging eveneens weer 35 aan deze Commissie bij. totaal uitmakende een bedrag van 375, zijnde 5 van de begrooting dezer Commissie ad 7500, voor welk per centage Bergen is aangeslagen. Deze Com missie tot nu toe nagenoeg uitsluitend be Oorspronkelijke roman door Jan Walch De tegenstelling, die in deze overweging lag opgesloten, tusschen helderreid van geest en netheid-door-en-door, zou in alle andere om standigheden den heer Rinders, die in zijn vrijen tijd smaak had voor psychologie, heb ben getroffen, zoodra hij ze zelf had gecon stateerd; op dit oogenblik echter was hij te zeer onder den indruk van 't geval. Het was onbegrijpelijk! Zou er iets bijzonders ge beurd zijn; zou die van Hoghen Lugt 'tdoor eén of andere omstandigheid, niet zelf ge- scareven hebben? Of Ineens week zijn verbazing, en maakte plaats voor een ander gevoelen: hij vertrok zijn mond tot een oolij- ?en. 'ach... Er leefde in hem iets op: een herinnering uit zijn jeugd lang, lang ar s her toen hij nog student in de me- •cijnen was, telkens zakkende voor zijn can- i aats, met telkens meer „maanden", maar, geschokt door dit resultaat, zijn keurigst- hii i-'i .^göïblikken beleefde, wanneer ^rhkeltjes schreef voor een ondeugend- WpnL"?- wf®kblaadje; en Onwillekeurig vpi^i 8ck'cMg even rond; of iemand die Belnic» nS en rï'e herinneringen had kunnen heel peie»"'*' toen wei"d hij ineens weer kaatc/ ,raet 660 schrik weer terugge- *0nrdigeP DOsiti»°ge H-0gte van Zljn tegen" ^end. positie... Hij was nu: overwe- hij wel goed gelezen hebben? Was 't verhooging hiervan te vragen, wetende in welke moeilijke omstandigheden de gemeen te zelve verkeert. Al laat de financieele steun te wenschen, zoo kunnen wij toch met vol doening wijzen op den moreelen en daadwer kelijken steun ons herhaaldelijk door het ge meentebestuur gegeven. Niet alleen dat met het hoofd der gemeente steeds op de meest prettige wijze wordt samengewerkt, doch ook de geheele Raad heeft altijd blijk gegeven een open oog te hebben voor het groote be lang dat Bergen heeft bij het vreemdelin gen-verkeer. Finantieele toestand. Alhoewel de algemeene financieele toe stand onzer Vereeniging niet zeer gunstig is, zijn wij er toch in geslaagd, ondanks be langrijke uitgaven, rond te komen. De reke ning' en verantwoording over 1932 sluit op 6994.5014, met een nadeelig saldo van 54,20. Aangezien wij het jaar begonnen met een voordeelig sa'do van 266,29. zijn wij dus in geldmiddelen 320,49 achteruit gegaan, en hebben dus niet alleen geen cent meer in kas. doch zelfs een kleine schuld. Dit lijkt echter erger dan het is, om dat wij van de 3000 exemnlaren groote op laag van den nieuwen Gids, die geheel be- taa'd is, nog ruim 2000 exemplaren over hebben, zoodat wij het tekort van 54.20 in dit loooende iaar zonder twijfel zullen kun- inhalen. Wanneer wij bedenken dat de nen rekening en verantwoording een bedrag aan uitgaven uitwijst van 6964 50 en boven dien de feestcommissie nog uitgaven deed tot een bedrag van 3851,15, zoodat onze Ver eeniging voor een tota'e uitgave van bijna elfduizend gulden stond, dat mogen wij, ge zien het vele dat daarvoor gebeurd is, niet ontevreden zijn. Het bestuur tracht zich steeds zooveel mogelijk aan de begrooting te houden. Voor de feestcommissie is het dub bel moeilijk de zaak kloppend te maken, om dat men natuurliik meestal in het duister tast wat de inkomsten aan entrée enz. be treft. Daarom verdient de feestcommissie voor 't oogenblik afgezien van het welsla gen der feeste1iikheden óók nog een apart woord van hulde voor haar financieel be leid, en de penningmeesteresse, mevrouw Boendermaker, een woord van dank voor haar accuraat beheer. Op de genoemde uitgaven van 3851,15 was slechts een tekort van 109.41. welk te kort door garanten werd gedekt. Zooals U bekend is, neemt de gemeente voor 2/3 en particulieren voor 1/3 deel in dit Garantie fonds. Bestuur. In het bestuur kwam geen verandering. Uw voorz;tter, volgens rooster aan de beur» van aftreding zijnde, werd op de Alg. Ver gadering van 12 Febr. herkozen. Informatiebureau. Door het Informatie Bureau werd°n in 1932 behandeld 2332 schriftelijke, 755 mon delinge en 58 te'efonische aanvragen, totaal 3145 tegen 3109 't vorig jaar, dus bijna een gelijk aantal. Ook voor onze administratie was het een moei'ijk jaar: het publiek was vee'eischend en wilde slechts lage prijzen besteden, terwijl sommige onzer leden niet tevreden waren dat hun niet voldoende gas ten door het Bureau werden toegewezen Men bedenke toch dat de administratie dit niet in de hand heeft! Het bestuur wéét dat mevrouw Evenhuis haar taak op de meest accurate wijze vervult. Haar taak zou ook verlicht worden, indien de leden-pensionhou ders enz. meer medewerking verleenden, door niet alleen te komen opgeven hoeveel plaats zij nog beschikbaar hebben, maar óók wanneer en voor hoe lang alles bezet is. Met den meesten aandrang verzoeken wij de leden toch aan dit billijk verzoek te vol doen! Geïllustreerde Gids Er verscheen een nieuwe oplage van den G'ds groot 3000 exemplaren. Hiervan wer den 773 stuks verkocht en 195 gratis uitge- I eikt, zoodat nog 2032 in voorraad zijn. staande uit de Burgemeesters der badp'aat- waarvan 1990 stuks bij de drukkerij en 42 0 - nr* Rnroan nernoton sen, werd dit jaar uitgebreid met een 5-tal oersonen, directeuren van de voornaamste hotels aan de Noordzeekust. Subsidies. De subsidies, bleven gehandhaafd op 1000 van de gemeente en 0.10 per lid van de Kamer van Koophandel, dit jaar 52.80 uitmakende, berekend over het aan tal lecbn van 't vorig jaar, n.l. 528. Alhoewel het gemeentel iik subsidie, voor een vereeniging als de onze, die de economi sche belangen van zulk een groot deel der bevolking behartigt, véél te laag is, meende het Bestuur er niet toe te kunnen overgaan wel ironie? 't Slot was zoo netjes, zoo ver zoenend, zoo gematigd; zoo echt in den geest van De MiddenwegHij las de beide artikeltjes nog eens door; wikkend; woord voor woord Hij was nu weer heelemaai Middenweg-man, voorwerker in den dienst der Drinkwaters Hij was zoozeer in den geest der Drinkwaters, dat het zweet hem uitbrak M'n hemel, dat zou wat geven - Dat waren de artikelen, twéé nog wel, twéé over bruiante quaesties, die precies geschikt waren om allebei de partijen woest te ma ken En toch was er, ze: de stem uit 't ver leden heel zachtjes, toch was er iets razend amusants in 't heeie geval Weer keek hij schichtig rond; en voelde een nieuwen nies opkomen Dat riep hem volkomen tot de koude werkelijkheid terug. Neen, het ging niet Drinkwater zou 't wel niet heelemaai begrijpen; hij begreep niet zoo heel veel, maar hij had dat instinct van domme menschen, dat hem toch als leider niet onge schikt deed zijn, zoolang hijzelf niet schreet Hij zou „nattigheid" voelen. En dan zou hij, met die soort handigheid waarover hij ook al beschikte, dezen en genen volkomen degeüjk-maatschappelijken kennis ongemerkt polsen. De oude Drinkwater, de stichter van 't blad, kwam in zoo'n geval, als iets niet in den haak scheen, altijd aan met 't verhaal van een kolonel of een dominee, dien hij ont moet had, en die hun ontevredenheid hadden uitgesproken; het was één van zijn klassie ke gauwigheden. waarmee Rinders en zijn collega's, toen hij nog niet an allerhochster Stelle zete'de, zich menigmaal hadden ge amuseerd; het was één van de fijnste anec- doteu over den onsterflijke; en de nieuwste op het Bureau berusten. Gratis reclame boekje. De voorraad van dit boekje raakte uitge put. Op aandringen van de A. N. V. V be sloot het bestuur dit boekje niet in denzelf den vorm weer te laten verschijnen, doch over te gaan tot het uitgeven van een z.g „folder" of vouwblad, waarvan de afmetin gen door het intern, vreemde'ingen-verkeer zijn vastgesteld. Deze vouwbladen zijn in bewerking: het plan is een deel daarvan in ri* Nederlandsche taal en een kleiner deel in gecombineerde Duitsche, Engelsche en Fran- sche tekst (zeer kort) te laten verschijnen. Drinkwater had dien zin voor autoriteiten citaat geërfd Ineens energiek, sprong de heer Rinders 't bed uit. Hij voelde een kiem besluit in zich! Onder de douche, als zoo'n kiem mee-bego ten werd. groeide die gemeenlijk. Zoo ook nu; en één ding stond bij den heer Rinders terwijl hij zich afdroogde, vast: die van Hog hen Lugt moet niet ongecontroleerd verdei schrijven. Dat in geen geval maar m i s- s c h i e n is 't beter, a's hij heelemaai maar terugkomt Dergelijke overwegingen met .misschien" maakte hij veel; het was, zonder dat hij z ch daar volkomen rekenschap van gaf, de manier om met behoud van zijn ze'f- respect, te kunnen zwichten, wanneer de col'ega maior, de heer Drinkwater, dat sub- sidair aangegeven, meer rigoureuze besluit genomen wilde hebben. Hij ging dien morgen wat later naar 't bureau; had eerst nog thuis op een paar te lefoontjes te wachten van medewerkers, die hem daar zouden opbe'len, en iets te zenden hadden over aangelegenheden, d:e hij het best kant en klaar aan Drinkwater kon voorleggen; het gold zijn oude departement de kunst, waar hij wat meer zelfstandig kon optreden; ook omdat de kunst natuurlijk niet van zooveel belang is. Drinkwater was ervan op de hoogte dat hij later zou komen, te opvallender was zijn ongeduld. Dat zich zelfs uitte in de houding van zijn stoel, die niet als gewoonlijk met de rug naar de deur stond, een rechten hoek vormend met Rin- der's zetel, maar schuin gekeerd, als om elk oogenblik het gesprek te beginnen. Rinders voelde nog voor hij de kamerdeur achter z-ch sluiten kon, de situatie, ei ver Pensioalijst. Deze lijst, die steeds in omvang toeneemt verscheen dit jaar in boekvorm waarin ook clichés van vele zaken waren opgenomen. De lijst is daardoor wèl bewerkelijker en duurder geworden terwijl ook de kosren van verzending hooger werden Door de praktijk is gebleken dat de indeeling even anders moet geschieden en ook wordt overwogen de lijst op kunstdruk-papier te laten drukken zoodat de cliché s beter tot hun recht komen Er dienen ons dan echter ook betere fotos geleverd te worden! En de gebouwen moe:er. in de breedte doch ni*"t in de hoogte worden gefotografeerd Van eni:"!-- zijden bereikten het bestuur klachten over de cliché'?, doch wanneer aan bovenstaande voorwaarden niet wordt voldaan, is het niet mogelijk, mede in verband met de afmet.ngen waaraan wij in het boekje zijn gebonden, de clichés goed te doen uitkomen. Huurcontracten. 1078 huurcontracten werden verkocht, zoo dat de aanwezige voorraad van 482 stuks niet toereikend is voor het volg%nd seizoen en herdruk noodig zal zijn. De tegenwoordige vorm kan gehandhaafd blijven. Plattegronden Hiervan werden 192 stuks verkocht zoo dat de aanwezige voorraad van 582 stuks nog ruim voldoende is. Publiciteit. Voor reclame in den vorm van adverten ties werd dit jaar 887.40 uitgegeven, vol gens begrooting. Bondsvergadering. Deze werd dit jaa»- te Zwolle gehouden; de heer Kiomp vertegenwooidige onze Ver eeniging en verdedigde onze houding tegen over het z.g. Bondsorgaan Ons Nederland". Hierdoor werd nog al wat stof opgeiaagd. Eenige maanden later is'o a. naai aanleiding hiervan een vergadering gehouden ten kan tore der A. N. V V. te Den Haag, waar ook de voornaamste hotelbedrijven en de uit gever van het blad vertegenwoordigd waren. Alhoewel geen algeheeie overeenstemming bereikt werd. was het «.Jw voorzitter een vol doening. dat voortaan de exploitatie van dit maandblad toch méér in den geest, zooals wij die altijd hebben voorgestaan, zal geschieden. Zomerfeesten. Dit jaar werd weer een bloemencorso ge houden en wel met groot succes. De deel name was niet a'leen kwantitatief voldoende, maar vooral kwalitatief. Er waren zéér mooie nummers bij. zoodat de algemeene opi nie was dat dit bloemencorso al de vooraf gaande overtrof. Een hartelijk woord van dank. zoowel aan de Feestcommissie jury en alle medewerkenden is hier voorzeker op zijn plaats. Naar aanleiding van het 25-jarig be staan onzer vereeniging hadden eenige leden der Feestcommissie het initiatief genomen extra werk te maken van de terrein-versiering en daarvoor een mooie tontein gekozen, zeer smaakvol uitgevoerd en rijk met bloemen versierd, terwijl namens het gemeentebestuur door den burgemeester aan onze vereeniging een fraaie antieke klok voor het Informatie- Bureau werd aangeboden. Beide attenties werden door ons op hoogen prijs gesteld. Ook de verlichtings-avond slaagde uit stekend, dank zij de krachtige medewerking der Buurteommi&ïies, die zich veel moeite en kosten getroost nadden Van gemeente-wege werd bovendien, fn nauwe samenwerking met onze vereeniging, nog een vliegtuigen-demonstratie gearran- geerdgeerd, waardoor vele bezoekers naar Bergen getrokken werden. Verzoekschriften Door particulieren werd een verzoekschrift ingediend aan het hoofdbestuur der P. T. T ten "inde een betere hediening aan de loket ten van het postkantoor te verkrijgen Ook het bestuur teekende namens onze vereeni ging op dit request. In den loop van de vorige maand kwam het aan onze vereend ging geadresseerde antwoord, waardoor wij niet zeei voldaan zijn. Het hoofdbestuur der P. T. T schrijft dat blijkens opname gedu rende 4 dagen, de loketdrukte niet zoo groot is, dat openstelling van een. tweede loket in de morgenuren op eiker, werkdag gewettigd zou zijn, doch dat maatregelen getrofien ziin om bij gebleken behoefte een 2e loket open te stellen Waar van andere ziide werd vastgesteld dat soms wachttijden vooi de loketten voor komen van 2C tot 30 minuten, hopen wij toch ten zeerste, dat de toegezegde maatre gelen ten spoedigste in de practijk zullen worden toegepast. Onze vereeniging zond een request aan alle leden der Prov Staten, inzake het be ruchte hek in de Berger Duinen Toen deze zaak in de zitting dei Prov Staten behandeld werd, zijn eenige leden van het bestuur, ernstigde zijn blik. Het eerste wat hem, be halve Dr.nkwaters houding, in de kamer op viel, was een stapeltje brieven op zijn eigen bureau; door een drietal telegrammen be kroond. Trouwens, zijn collega zorgde wel dat hij ze opmerkte. Lees aat eens", zei hij, zonder Rinder's groet te beantwoorden. „Daar zul je van ge nieten". Er was eenig verwijt in zijn stem. Maar dat was er altijd, als iets hem onaangenaam trof. Het was dan de schuld van „de redac tie"die hij in z ij n kamer door Rinders vertegenwoordigd achtte. Deze hing bedaard hoed en jas weg; maar steeds met den ernst op het geiaat, die de stemming weike den andere gepast bleek te v.nden, demonstreerde; en keek toen, met dien ernst, die zich van buiten naar binnen in hem projecteerde, en steeds echter werd, het stapeltje telegrammen en brieven in. Het waren d.verse protesten, enkele vrij heftig, die van een paar officieren zéér heftig, naar aanleiding van de artikelen van den „spe ciaien verslaggever" De meest beheerschte briefenschrijvers spraken van „eigenaardige' wijzen van behandeling va.i een ernstige zaak; een professor gebruikte het woord „on gepast"; een anoymus „ploertig". Drie on derteekenaars zegden hun abonnement op, nu „De Middenweg" een dergeüjken toon ging voeren; één der opzeggers betuigde meteen zijn voorliefde voor het Gele Gevaar dat althans „aan zulke geraffineerde cmheb belijkheden" zich niet schuldig maakte Rinders zag wel, dat dit zeer ernstig moest worden opgenomen. Dat deed hij trou wens nu ook w«i uit sigei hoofde-tn-lurte. eenige gemeenteraadsleden en enkele parti culieren uit Bergen die zitting gaan bijwonen. Jet is te begrijpen dat wij de discussies met groote belangstelling volgden. Een krachtig pleidooi werd door eenige leden der Staten gevoerd, o.a. door oen heer Thomassen en burgemeester mr. Wendelaar ten einde ge daan te krijgen het bric te verwijderen. Het ïeeft helaas niet mogen baten: met 35 tegen 21 stemmen werd de dooi mr Wendelaar in gediende motie verworpen, en het resultaat is dat wij dus opgescheept zitten met dezen Chineeschen muur vlak naast ons mooie natuurreservaat. Verwachtingen v. h. a.s. Seizoen. De verwachtingen voor het as. seizoen mogen zeker niet te hoog worden gespannen, gezien de algemeene, nog zeer slechte toe stand. Wij vreezen dat 1933 voor de meeste hotels en pensions een moeiliik jaar zal zijn. Op den voorgrond stellende dat de te vragen prijzen zich natuurlijk zooveel mogelijk die nen aan te passen aan de huidige omstandig heden. willen wij toch waarschuwen zich toch niet door een paniekstemming te laten bevangen en uit concurr en tie-vrees het prijs niveau zóódanig te doen dalen dat de bedrij ven groot of klein in gevaar 'ouden komen. Reeds verleden jaai zijn er zaken ge weest die niets, of nagenoeg niets, verdiend hebben; wèl is waar bereikten ons nog geen berichten van zaken die met verlies gewerkt hadden, doch het gevaar dreigt dat men door tè groote afbraak van prijzen, daartoe zou komen. Dezelfde waarschuwing geldt voor de verhuurders van gemeubileerde hui zen; men ga zijn kosten terdege na en ver- hure niet onder prijzen, welke die kosten niet of slechts ternauwernood dekken Met de wensch dat ondanks alle donkere wolken, het a.s. seizoen voor Bergen nog mee zal vallen, besluiten wij dii jaarverslag. Ingekomen stukken. Van de ingekomen stukken vermelden wij een schrijven van den Directeur-Generaal der Posterijen, waarin bericht wordt, dat voor openstelling van meerdere loketten aan het Postkantoor geen aanleiding bestaat, doch dat de zaak zijn aandacht heeft. lEen dankbetuiging van de A.N.W.B voor de medewerking verleend bij de georga niseerde rondwandelingen in 1932; Een uitgave voor deelname in de publici teit voor een particuliere uitgave, waarin de voorzitter aanleiding vond er op te wijzen, dat het bestuur zich op het standpunt stel», dat deelname aan die particuliere uitgaven weggegooid geld is en de leden te waarschu wen hiermede de grootste voorzichtigheid te betrachten; Een schrijven van den heer Dijk, waarin deze, in het belang voor de in Bergen vertoe vende gasten met auto's verzocht te trachten voor het parkeeren met auto's te Bergen aan Zee een matig dagtarief te verkrijgen De voorzitter zegde hiervoor bespreking met de bouwgrond Exploitatie Maatschappij te Bergen aan Zee toe. Een schrijven van den heer J. de Lange die in overweging naf de pensiongids voor 1933 op kunstdrukpapier te doen drukken. Onder verwijzing naar het jaarverslag deelde de voorzitter mede, dat daartoe reeds door het bestuur was besloten. |Een schrijven van de afd. Bergen van den Pensionhouders Bond, waarin verzocht wordt, het bestuur tot 7 leden uit te breiden en als bestuursleden twee leden van den Pen sionhouders Bond in aanmerking te laten komen. De voorzitter deelde mede, dat aan de afd. was geantwoord, dat daar, waar dit mogelijk was, gaarne za' worden samenge werkt, doch dat deze afd die geen lid was van de V.V.V., geen voorstellen voor de agenda kon doen en het niet mogelijk is om de vergadering te binden aan de verkiezing van een paar bestuursleden uit een bepaalde groep der bevolking, aangezien de Alge meene Vergadering in het verkiezen van be stuursleden souverein is. Voorts was hedenmidoag een door 35 le den geteekend verzoek ingekomen om a'snog op de agenda voo de vergadering te plaat sen een voorstel om het bestu'ir met twee leden uit te breiden en dit vooistel in de eerstvolgende vergadering in behandeling te nemen. De voorzitter wees erop, dat het be stuur nooit voor uitb-eiding van het bestuur is geweest, omdat een grooter bestuur het vergaderen niet gemakkelijker maakt en nim mer de behoefte aan meerdere bestuursleden is gevoeld In 1928 verwierp bovendien de Alg. Vergadering met overgroofe meerder heid een voorstel to* bestuursuitbreiding. Spr. achtte het gewenscht. dat er over het a1- genr*en stabiliteit is in het beleid van de V. V. V. Nu echter een Mangrük deel van de leden dit vraagt, zal het bestuur dit voorstel Vooral dat bedanken van abonne's was een machtig, een vernietigend argument. Ter- wijl hij nog met het laatste briefje in de hand draaide om het verwachte tribuut zij ner gevoelens aan den in br.esende afwach ting naar hem toe gedraaiden Drinkwater af te dragen, kwam Hendrik, de onverstoor bare portier, binnen, stapte met zijn ka'men stap, die onveranderlijk kalm bleef, wat voor fataals hij ook binnendroeg, naar Rin ders toe, en bood hem den eersten oogst van den postbus. „Geef es hier", beval Drinkwa ter, wiens wellustige woede méér brandstof voor zijn laaiend innerlijk voorvoelde; en scheurde op de wijze die bij deze gevoelens paste, de eerste enveloppe open. Rinders loer de van terzijde naar den indruk. Drinkwater scheen een oogenblik verlegen, bekeek 't adres van den enveloppe, maar herstelde zich dadelijk in den woedende-toestand en las gretig t briefje door. Ik heb per ongeluk een particulieren brief aan hem openge- maakt", zei hij toen op den toon van matig schuldbesef, „maar da's toevallig een brief van Helmers, den kapitein van den Staf, die hem particulier inlichtingen heeft gegeven. Hij is razend. Zie maar Dank ie", antwoordde Rinders bedaard en legde 't briefje ongelezen naast zich. „Als 't een brief is, die niet voor mii bestemd is..." Het was een beau-geste, zeer te pas, die voor hem een positie-verbetering tegenover Drinkwater beteekende. Wiens boosheid nu, weer correct, verijsde; wat het afwezig» slachtoffer alweer niet ten goede kwam. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5