FOSTERsMflgGPlUEHl De verkiezingsstrijd ingezet. Van Rommelzaken Hobholt:e Stad en Omgeving. Rede van dr. H. Colijn. - Kamerontbinding beter dan aftreden van het ministerie. WAT NOODZAKELIJK IS. Indien gl) voortdurend last hebt van schele hoofdpijn al» gevolg vau een slechte spijsvertering. gebruik dan een» een poosie Fostei Maayptllen, het betrouwbare, zacht werkende laxeermiddel. Hom mcrfrOtba— f 0 bi re rtocaa op de eerstvolgende agenda plaatsen; behan deling in deze vergadering is echter statuair niet moge. ijk. Hierna deed de voorzitter mededeeling van het door de V. V. V. aan Prov. Staten gezon den adres pver het geplaatste hek in de dui nen, waarbij hij opmerkte, dat door de ge voerde actie men in ieder geval thans door de tourniquets in het Prov. duingebied zonder ■wandelkaart mag wandelen en deed uit komen,, dat de in dezen gedane toezegging van het lid van Ged. Staten, mr. Bruch, niet klopt met de over het plaatsen van het hek in de duinen gevoerde correspondentie tusschen het Gemeentebestuur en de Directie van het Prov. Waterleidingbedrijf. Spr. bracht hulde aan de heeren Thomassen, mr. Wende aar e a., die het hek een onnoodige schending van het natturschoon hebben genoemd. Hij betreurde het, dat de door mr. Wendelaar in gediende motie om het hek weer op te ruimen, geen meerderheid kon verkrijgen (de stem ming was 35 tegen 21) en sprak als zijn overtuiging uit, dat bij de behandeling in de Staten wel gebleken was, dat het bedrijf Ber gen met dit hek heeft overrompeld en dat zelfs Ged. Staten te voren van het maken van het hek niets hebben geweten. Er was z.i. dan ook allerminst reden om de V.V.V. in haar strijd voor de levensbelangen van Ber gen een ietwat scherp woord in de Memorie van Toelichting op het request, kwalijk te nemen. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat mr. Judell en spr. zitting hebben in het voor eenige maanden opgerichte Comité, dat zich ten doel stelt, een gedenkteeken te plaatsen op de afsluitdijk Noordholland Friesland. Waarschijn'ijk zullen twee groote plaquetten aan den Friesche en den Holland- sche kant worden aangebracht, waarop hul de wordt gebracht aan dit groote ingenieurs werk en vreugde wordt uitgesproken over deze verbroederingsfactor tusschen Noord holland en Friesland. Het 25-jarig bestaan van de V.V.V. In verband met het 25-jarig bestaan van de V.V.V., zoo deelde de voorzitter mede, be sloot het bestuur tot het beleggen van een herdenkingsbijeenkomst, die een feestelijk ka rakter zal dragen. Met het oog op de finan ciën zal dit op bescheiden schaal geschieden. Het bestuur is voornemens op die bijeenkomst een terugblik te werpen op het werk, in die 25 jaar door de V.V.V. verricht; de films van Bergen, die van de B'oemencorso's en die van de feesten te Bergen aan Zee te ver- toonen, benevens een mooie natuurfilm en andere attracties te organiseeren. Deze bij eenkomst zal vermoedelijk begin Maart in de Rustende Jager worden gehouden. :i De rekening Namens de Commissie, belast met het na zien der rekening 1932, bracht de heer Krans het financiëel verslag uit. Op zijn voorstel werd deze, met een woord van dank aan de administratrice en het bestuur, in ont vangst en uitgaven op een bedrag van 6994.5014 en een nadeelig sa'do van 54.20, goedgekeurd. Aan contributies was ontvangen 2011.50; verkoop gids 514; opbrengst pensionlijst 1241; verkoop huur cnotracten 53.90; advertenties in de gids 595.20, subsidie van de gemeente 1000 en subsidie van de Kamer van Koophandel 52.80 Van de uitgaven vermelden wij: algemeene onkosten 350; betaalde contributies 560; saiaris 900; drukwerken en kantoor behoeften met inbegrip van den herdruk groote gids 2272; porti, telegrammen, te'e- foon 226; publiciteit 887; reparaties stationsklok 160, lezingen 240, diversen 218. Inplaats van den heer Krans, niet herkies baar, werd tot lid van de financiëele commis sie benoemd de heer W. van Gulik met 42 van de 73 stemmen. Aan de orde was bierop de verkiezing van een bestuurs'id, aftredend de heer J. C Leven, herkiesbaar. De heer Krans stelde voor, om den heer Leijen bij acclamatie te herbenoemen, aange zien hij het eenige bestuurslid is, dat thans 25 iaar deel van het bestuur uitmaakt De voorzitter merkte op, dat het be stuur dit sympathieke voorstel niet kan over nemen, aangezien statuair bepaald is, dat over personen schriftelijk gestemd moet wor den. Bovendien dient aan de vergadering ge legenheid gegeven te worden, hoe we! de stemming vrii is, candidaten te stellen. Als candidaten werden hierop, na her haald vragen van den voorzitter, genoemd de heeren Zweerus, Krans en van Gulik De heer Krans verklaarde nog, terwille van het aftredende bestuurslid, dat thans het jubileumjaar meemaakt, een benoeming niet te zullen aanvaarden. Hierop werd de heer Leven met 46 van de 73 stemmen herkozen: 5 stemmen waren blanco uitgebracht; 1 stemmen op den heer Zweerus; 11 op den heer Van Gulik; 2 op den heer van Enter, terwij' de heeren Mac- Donald, De Ridder, J. de Lange en mevr Krefeld ieder 1 stem verkregen. De directie van de Rustende Jager had hierop de atten.ie, het herkozen jubileerende bestuurslid en kistje sigaren aan te bieden De feesten. De heer Klomp bi acht hierna als voor zitter van de Feestcommissie verslag uit van de gehouden feesten waarbij hii deed uit komen. dat dank zii de eensgezinde samen werking en de medewerking var de vereeni- gingen. zo:wel de Verlichtingsavond ais het Bloemencorso en het vuurwerk uitstekenc geslaagd waren. Het schitterende zomerweer was hierbij ook een belangrijke factor ge weest. Meer uitvoerig bracht spr. dank aan allen, die tot dit welslagen hadden meegewerkt waarna hij een beroep op allen deed, om in het a s seizoen een ge.ijke eensgezindlieid te betrachten. Spr schetste de groote beteekenis van het Vreemdelingen vei keer als economische factor voor Bergen, waarbij hij deed uitkomen, dat in het seizoen deze feesten niet meer gemist kunnen worden. Het bestuur is dan ook voor nemens om spoedig een bijeenkomst uit te schrijven van de Feestcommissie met de medewerkende vereenigingen om de plannen voor het a s. seizoen vast te stelien. De heer Bak was van oordeel, dat in deze vergadering de heer Klomp, die allen dank had gebracht, voor zijn leiding eveneens een woord van dank verdiende en sprak onder instemming der vergaderingen als zijn over tuiging uit, dat ook de feesten in het a s. seizoen een succes zullen worden, wanneer de heer Klomp zich wederom met de leiding zou willen belasten. "jr De voorzitter verheugde zich^over deze steun uit de vergadering en deelde mede, dat het bestuur in zijn vergaderingen den heer Klomp r«eds onomwonden blijk had ge geven van zijn groote waardeering voor het vele door hem verrichte werk. Onder de opmeiking, dat de hoofdschotel van de a s. feesten wederom een Bloemen corso zal worden, werd besloten, de feestaan- gelegenheden weer in handen van de Feest commissie te stellen. De rondvraag. De heer Zweerus was van oordeel, dat de rommel op het gemeente-terrein achter Ingeborg aan de Oldenburglaan niet har monieert met het streven van het Gemeente bestuur om wanstaltigheden uit de gemeente te verwijderen. Spr. vreest daar toestanden, als destijds in het Ehiitsche deserteurskamp. Reeds nu had hij er ratten waargenomen. Spr. verzocht het bestuur, hieiop de aan dacht van het gemeentebestuur te vestigen, De voorzitter zal zich hierover met de autoriteiten in verbinding slellen. De heer Verhagen achtte den uitge trokken prijs voor de pensiongids, nu deze op kunstdrukpapier gedrukt zal woiden, te laag en stelde daarom voor, om het bedrag voor een plaatsing daarin te verhoogen. De voorzitter was van oordeel, dat in dezen tijd ernaar gestreefd moest wor den, ook verhooging van kleine uitgaven te voorkomen. Nadat de heer Klomp erop had gewezen, dat de ontvangsten voor de gids nog wel mee zullen vallen aangezien de menschen, die een cliché bij hun opgave plaatsen, voor die opgave 5 betalen, werd besloten, deze aangelegenheid aan het bestuur over te laten Mevr. K u i p e rv an Maldegem merkte op, dat haar foto in de gids niet be hoorlijk uitkwam. De voo.zit ter antwoordde, dat dit zijn oorzaak vond in het feit, dat velen als foto voor een cliché ecu foto in de hoogte hadden ingezonden. Hij verzocht dezulken, foto's, die in de breedte waren opgenomen in te zenden. Op een vraag van den heer J. d e L a n g e, werd nog medegedeeld, dat met het oog op de plaatsruimte voor een opgave mèt cliché 5 wordt berekend. Den heer Joh. Bakker gewerd nog de toezegging, dat met het oog op het volgen van, de besprekingen, in het vervolg de be stuurstafel anders zal worden opgesteld. De heer Melkman vroeg, met het oog op de slechte cliché's, die in de pensiongids waren afgedrukt, wie aan den drukker het recht had gegeven, de gids af te drukken. Enkele cliché's waren zóó. dat de betrokke nen een vergrootglas hebben moeten nemen om hun huis te herkennen Z. i was het zoo een prulboekje. Voorts vroeg spr. of de nieuwe leden wel een huishoudelijk reglement en de statuten ontvangen. Hij achtte dit noodig aangezien ieder Nederlander de wet moet kennen Wat den Pensionhoudersbond vana/ond gebeur de. komt hierop neer. dat „gezegd" wordt: „Kom een ander iaar maar terug". Spr. vindt dit tegenover 35 leden geen juiste behande ling. De voorzitter meende, met klem de opmerking, dat de pensiongids prulwerk moest worden genoemd, te moeten bestrij den en oordeelde die opmerking onjuist en ongepast. Dat enkele cliché's niet aan 't doel beantwoorden, komt, doordat daarvooi slechte en onduidelijke foto's waren inge leverd. Het bestuur is eraan gehouden, om iedere cliché gelijke grootte te geven. In verband met de tweede opmerking zeide de voorzitter, dat in 1928 het bestuur een voorstel tot uitbreiding van het bestuur op aandrang van de leden op de agenda had gebracht, omdat het tijdig was ingekomen Alle leden hebben daarvan toen kennis kun nen nemen en dit voorstel werd met over- groote meerderheid afgestemd. Het gaat niet aan om een dergelijk ingrijpend voor stel, ook al komt dit van 35 leden, dat oo den dag van de vergadering is ingekomen in behandeling te nemen. Wij hebben 560 leden; 35 leden zijn daarvan nog maar een klein deel. En voorkomen moet worden, dat door een toevallige meerderheid op een ver gachring de Vereeniging tegen den wil van het bestuur aan besluiten gebonden wordt, waarvan de overgroote meerderheid der le den niet op de hoogte was. Natuurlijk is de vergadering souverein. maar het bestuur be schouwt zich niet als de kruier, maar als de leiding van de Vereeniging. In iedere jaar vergadering heeft men het recht, een ander bestuurs'id te kiezen. Wanneer men de be stuursleden steeds herkiest, dan heeft het be stuur ook het recht, te eischen, dat de leden vertrouwen stellen in het bestuur. Wanneer er bestuursleden aftreden, dan neemt spr, steeds een onpartijdig standpunt in en ook ditmaal vroeg spr. driemaal of men tegen candidaten wi'de stellen. De heer Klomp deelde nog mede, dat hij aan den drukker van de Pensiongids na mens het bestuur last heeft gegeven tot af drukken. Voor het eerst verscheen de gids in anderen vorm. Daarin komen niet minder dan 417 aanbevelingen voor. Mevr. Even- huis heeft buitengewoon veel werk om al die adressen af te loopen. Bij velen komt zij we gens afwezigheid zelfs meermalen. Tot hef laatst wil zij de menschen ter wille zijn om hun opgaven nog geplaatst te krijgen. Het belang van Bergen vorderde echter, dat de gids tenslotte het land inging. Spr, was genoodzaakt, den grootsten aan drang op den drukker uit te oefenen. Ook hij wist, dat enkele cliché's, doordat onvol doende foto's waren verstrekt, niet konden voldoen, doch de tijd ontbrak ten eenenmale om de betrokkenen te verzoeken, andere foto s in te leveren en daarvoor nieuwe cliché s te laten maken. Spr. was overtuigd, dat ae heer Melkman, wanneer hij kennis had ge nomen van de verstrekte foto's zijn °Pme,r' king niet zou hebben gemaakt en noodigde hem uit, na de vergaderiBg aan de bestuurs tafel kennis van die foto's te nemen. Voorts deelde spr. mede, dat op grond van de opgedane ervaring de nieuwe gids zóó zal worden ingedeeld, dat terwille va de verblijfzoekenden de aanbevelingen niet cliché's en zonder cliché's straatsgewijze zullen worden geplaatst, al zal daardoor het artistieke aanzien niet worden verhoogd. Mevr. E v e n h u i s deelde nog mede, dat aan alle nieuwe leden de statuten en het huishoudelijk reglement worden verstrekt. Nadat de voorzitter nog had mede gedeeld, dat leden, die een exemplaar van de statuten en het huishoudelijk reglement wen- schen, dit aan het Bureau kunnen bekomen, sloot hij met een woord van dank voor de gehouden besprekingen en de opkomst, de vergadering. Voor de anti-revolutiönnaire kiesvereeni- ging te Alkmaar en tevens voor die in den Kamerkieskring Den Helder trad Zaterdag middag in de Korenbeurs op de leider van de a.-r. partij, oud-minister dr. H. Colijn. Lang reeds vóór den aangekondigden tijd was het heele ruime gebouw tot in alle hoeken ge vuld. Er waren zitplaatsen geïmproviseerd door planken over stoelen te leggen, maar ve len moesten zich met een staanplaats tevre den stellen. Naar schatting waren er een paar duizend menschen. De opening. De vergadering werd ingezet met het zingen op verzoek van den heer L. H a r m s, van Zaandam, van Ps. 89 8, waarna deze voor las uit de Openbaring het vijfde hoofdstuk en vervolgens voorging in gebed. De heer Harms sprak daarna een hartelijk woord van welkom, zijn blijdschap uitsprekend over het groote bezoek, zóó groot als hij in Alkmaar nog niet had bijgewoond. Alkmaar heeft zich gevuld met nakomelingen van het oude Geu zenbloed, zei spr. Welkom heette hij ook den heer Colijn, die in deze moeilijke dagen de banier van de a.-r. partij met eere draagt en geen onzeker geluid geeft. Hij is van Groen van Prinsterer en dr. Kuyper een waardig opvolger als leider der partij. Hij toch is een staatsman met sterk ontwikkelden economischen zin, thans zoo noodig, en heeft evenals genoemde twee t vol le vertrouwen van de heele partij. De wereld roept om een sterken man, een Üebermensch met sterken vuist, wij willen iemand die het goddelijk woord onderschrijft. God geve u de kracht die noodig zal zijn in de komende da gen, zei spr. tot den heer Colijn (applaus). Deze behoefde niet naar Alkmaar te komen om te zeggen op wien gestemd moet worden (dat weten alle a.-r. wel), maar alleen om den band te versterken. Laat in heel Noordhol land weerklinken: „Colijn is de man die ons regeeren kan". Spr. hoopte dat de koningin het schip van Staat zal kunnen stellen onder de leiding van dezen kapitein, dan hebben de muiters geen kans meer. (Applaus.) Dr. Colijn over de Kamerontbinding. De heer C o 1 ij n, met een hartelijke ovatie begroet, begon met te zeggen, dat de verkie zingscampagne begint in een moeilijken tijd: geruchten van ooriog in het Oosten, groote economische druk ligt op de menschheid en er doen zich allerlei verschijnselen voor, die met zorg doen vragen waar we heen gaan En daar komt nu nog bij de plotselinge Ka merontbinding. De oplossing van de botsing tusschen kabinet en Kamer was slechts op twee manieren mogelijk: öf het ministerie öf de Kamer moest heengaan. Het is duidelijk dat er niet gemakkelijk mannen zouden wor den gevonden, die zich, met een verkiezing in Juni in het zicht, beschikbaar zouden stellen voor een ministerszetel. Verschillende werkzaamheden moet de Ka mer nog verrichten, o.a. afhandeling van de staatsbegrooting, wat vóór 1 Mei moet zijn geschied. Was het min sterie heen gegaan, dan zou er stagnatie zijn gekomen in veel parlementair werk, doordat het misschien wel een paar maanden had kunnen duren eer er een nieuwe regeering gevormd zou zijn. De nu genomen beslissing is volgens spr. de meest juiste voor dezen tijd. Voor ons zal het gevolg zijn, dat we wat harder moeten werken. Ons menifest heeft alle instanties gepasseerd die daarvoor zijn aangewezen. De oorzaak van de botsing tusschen de Ka mer en het kabinet is eigenlijk het al of niet blijven bestaan van een paar rechtbanken. Het gaat er nu om, een Kamer te verkrijgen die bereid is om onder leiding van een doel bewuste regeering een aanval te doen op de ramp der werkloosheid en dit terrein werd ook bestreken door ons verkiezingsmanifest alvorens het conflict tusschen Kamer en re geering uitbrak. Spr. wilde dat manifest nader toelichten Het geeft slechts algemeene richtlijnen en geen bijzondere dingen, omdat niemand zal kunnen zeggen wat er in de volgende vier ja ren ?al worden gedaan of kan woiden ge daan. Spr. wees erop, dat de Engelsche minister Chamberlain dezer dagen zei, dat Engeland nog v ei tien jaren zal zitten met de crisis en haar gevolgen en al wilde spr. dit niet direct onderschrijven, toch durfde hij wel bewpren dat het voor ons land nog «ei viei jaren zal duren, en daarom heeft de a.-r. partij in haar manifest alleen gesproken van den weg, die naar hare mcening behoort te worden inge slagen. Bezuiniging noodzakelük. Het eerste punt gaat over de financiën. Er moet in de publieke organen worden gezorgd 1?.t ei evenwicht zij. d.w.z dal men niet meer urtgeeft dan men heeft, zooals ieder voor zich in het huisgezin reeds doet. Er ajn nog zeei velen die meenen, dat hoogere uitgaven wel geoorloofd zijn in het huisgezin van den Staat. Gezen de vele mi'.lioencn voor steun en werkverschaffing, merkte spr. op, dat die er alleen zullen kunnen komen als de finan ciën van den staat in orde zijn. Dat over te geringer sfeun wordt geklaagd is °en gevolg van het niet in orde zijn van de staatsfinan ciën. Daarom moet er een Kamer komen, die sterk vasthoudt aan den eisch dat de finan ciën van de publieke organen in orde komen en in orde blijven Het manifest geeft ook den weg aan waar langs dat evenwicht in ontvangsten en uitga ven kan worden verkregen. Allereerst wordt daartoe aangewezen inperking van uitgaven en in de tweede plaats belastingverhooging. Het maatschappelijk inkomen van de Neder- landsche bevolking is reeds met 40 pCt. ge daald, maar de publieke Organen leven nog ongeveer alsof zij nog de volle honderd pro cent hadden en dat is fout, want zij moeten niet leven op hooger niveau dan het maat schappelijk inkomen toelaat. De noodzakelij ke teruggang kan niet in één keer gebeuren, maar vast moet staan, dat het leidend begin sel van de nieuwe Kamer en het ministe rie moet zijn inperking van uitgaven van de publieke organen. Dit is ook noodza»- lijk daarom, omdat de meeste menschen nog geen besef hebben van den ernst van t be grotingstekort. En dit is inderdaad - "r groot. Toen minister De Geer zijn begrooting indiende, was het tekort 150 millioen, welk bedrag de regeering voor de helft wild: vin den in bezuiniging op de uitgaven en overi gens in hoogere belastingen. Nu is alles niet tot stand gekomen en al ware dat wel het ge val geweest, dan nog zou de begrooting voor 1934 een tekort dragen van 120 millioen. Dit maakt wel duidelijk, dat allereerst moet worden gestreefd naar herstel van evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven en als dat niet gebeurt, zakt elke mogelijkheid van steunverleening ineen. Verandering van bodemcultuur noodig? Het tweede punt van het verkiezingsmani fest, dat het eerste eigenlijk nog overtreft, is het economische vraagstuk: de zorg voor het bedrijfsleven. Deze is zoo erg moeilijk, omdat men daarbij zoo zeer afhankelijk is van wat anderen doen. Immers het maakt groot ver schil of andere landen de grenzen voor ons sluiten of open stellen. Als de belemmerende invoerbepalingen woiden opgeheven, zou het bedrijfsleven kunnen voortgaan, in het an dere geval treedt de noodzaak in om te over wegen op welke wijze onze economische structuur moet worden omgevormd, op welke wijze de omzetting van onze bodemcultuur moet plaats hebben. Om dit te begrijpen moeten we even stil staan bij de veranderingen der laatste 20 jaren in de wereld. Spr. ging die na door er op te wijzen, dat er twee economische ceiTra waren in de wereld, één in Amerika (wat niet zooveel beteekende voor Europa) en een in Gentraal-Europa, van waaruit en waarheen over de heele wereld werd geëxporteerd. Van dien toestand profiteerde Nederland ten zeer ste. Voor honderden mil boenen voerde Ne derland uit aan directe en indirecte bodem producten, waartegenover stond inveer van andere artikelen, maar ons toch nog een over schot gevende van 150 millioen. Na den oorlog werd het anders, doordat de verschillende landen zichzelf een industrie hadden gevormd en ook anderszins voor hen noodig was het beperken van den invoer. Grondstoffen voor de industrie moest men wel blijven invoeren, zoodat men de beper king zocht in de bodemproducten, en deze slag is in bijzondere mate op ons land neer gekomen: binnen- en zeevaart (dus ook de havens) leden er sterk onder, omdat het ver voer minder werd, zoo ook de spoorwegen De gevolgen van een en ander, veroorzaakt door de economische verschijnselen na den oorlog, waren zeer ernstig en stelden ons voor de vraag wat daartegen kan worden ge- daan. 6 Terugkeer van den toestand van vóór 1914 zou voor ons land het beste zijn, omdat wij dan het economische apparaat zooals dat in de laatste 30 tot 40 jaren gegroeid was, kon den behouden. Dan stelt het manifest voorop, dat wij moeten blijven ijveren voor terugkeer vai. het vrije ruilverkeer. Echter we zijn nuchter en ze8§dn daarom, dat er moet worden ge streefd naar het verleenen van krachtigen steun aan die bronnen van volkswelvaart die voor het behoud van ons land noodig 'ziin waarbij rekening moet worden gehouden mei haar levensmogelijkheden. Daarom moet men den steun niet richten op bedrijven, die ziin ingericht op export, als blijkt dat het buiten- land het artikel niet meer wenscht. In zoo'n geval zal omzetting der productie moeten worden bewerkstelligd. Er is altijd nog zeer veel wat we zelf zullen kunnen voortbrengen wat wij thans nog uit het buitenlar. kn'i gen. Het produceeren van dergelijke artike len zal dus moeten worden gesteund. Hoe een en ander zal moeten gebeuren is thans nog door niemand te zeggen. Het jg een zaak voor rijp beraad. Het straks in Mei komende nieuwe kabinet zal, voorgelicht door verschillende organisaties, in September met weloverwogen plannen kunnen komen, in plaats van zooals tot dusver het vaak plan- looze steun-verleenen, dan hier dan daar, Een welbewuste regeering moet uitgaan van de gedachte, dat we niet bij de pakken mogen gaan eerzitten. Er moet, gezien de technische vaardigheid van hen die de bodemproducten leveren, een weg gevonden kunnen worden, die een oplossing mogelijk kan maken. Het vraagstuk der werkloosheid. Loonsverlaging kan noodig zijn. Het derde probleem dat om oplossing vraagt, is dat der werkloosheid. Er is geen prob.eem zoo geweldig als dit. Thans wordt per jaar ongeveer 150 millioen aan werkloo» zen uitgekeerd en dan een nog even groot be drag aan armenzorg. Hoe lang zullen we dat J<unn?n volhouden als de bronnen, waar uit die mulioenen moeten komen, hoe langer hoe meer opdrogen? Spr. had kort geleden in Wales (Engeland) mannen ontmoet van 28—30 jaar, die nog nooit in de gelegenheid waren geweest te werken. Dit is niet alleen erg voor die per sonen, maar ook voor de heele volkskracht, want er ontstaat een geest, die deze volks kracht aantast. En zooals het in Engeland is, gaat het ook in ons land. Reeds eenige jaren geleden had spr. een en ander zien aankomen, zooals hij herinnerde. Hij had in het parlement daarover gesproken en voorts herinnerde hij aan zijn twee jaren geleden in Genève geoefenden aandrang op wegneming van de invoerbelemmeringen, waarbij hij waarschuwde voor de gevolgen. En deze waren niet uitgebleven: ineensfor- ting van Oostenrijk en Duitschland, veria- ging van het Engelsche pond, enz. Spr. bleef in het belang van bestrijding van werkloosheid aandringen op terugkeer van normale toestanden in industrie en be drijf. Van onze textielproducten kan in ons eigen land nog geen dertig procent worden ge plaatst, al het overige moet worden u"'~e- voerd en daardoor komen wij in aanraking met het loonvraagstuk. Tot de arbeiders zei spr. in dit verband: „Bedenkt wel, wanneer ge afwijzend staat tegenover loonsverlaging, dat de grootste loonsverlaging u treft als het bedrijf wordt stilgelegd en gij werkloos wordt. Als er nog een paar honderdduizend werkloozen zouden bijkomen, zal zeer zeker het peil van de uitkeeringen van thans niet meer kunnen worden gehandhaafd Als er dus tengevolge van een hoog loonpeil nog meer werkloozen zouden komen, zou het beter zijn geweest een kleine loonsverlaging te aan vaarden". Tot de werkgevers zei spr., dat zij er be grip van behooren te hebben, dat de werkne mers na loonkorting beginnen te vreezen voor terugkeer naar lang vervlogen iaren van zwaar werken voor zeer lage loonen. Daarmee heeft de werkgever rekening te houden en dus in overleg met de arbeiders te trachten te voorkomen dat de werkloosheid nog grooter vormen aanneemt. Er moet gezocht worden naar productief werk, dat ook in de toekomst arbeidsgelegenheid geeft. De verschuivingen in het economisch le ven zijn zoo groot geworden, dat er waar schijnlijk wel een overschot van arbeiders zal b.ijven bestaan. Voor hen moet getracht wor den productief werk te vinden, dw.z. men moet uitzien naar werkobjecten die na ople vering aan nog meerderen werk kunnen ver schaffen (zooals b.v. met de inpoldering van de voormalige Zuiderzee gebeurt). Dit is waarschijnlijk de eenige weg om voor het overschot van werklieden een uitweg te vin den. De landbouwloonen kunnen niet meer naar beneden. Wat den landbouw betreft, voor zoover spr. kon nagaan, zijn de prijzen der produc ten thans lager dan ooit en al.een voor bo ter zijn in de laatste 100 jaren de Pr9zi® nog slechts twee keer iets lager geweest. De loonen zijn in den landbouw reeds zóó laag, dat ze niet meer gedrukt kunnen worden en daarom moeten de prijzen der landbouwpro ducten zoodanig worden gemaakt, dat de -e nu u-ar zoo gauw mogelijk 10u. .oen bij na een heerlijk slaapje .u slapen en de waard bracht hem met een kaars werd, kwam hij tot de ontdekking, dat naar boven. Hè, wat is t hier heerlijk, denkt met Hobbeltje weer het ruime sop bad Jan, als hij in zijn nachtkleeren voor 't open zen. Hij was al midden in de verichrikkeUl raam staat. De maan schijnt vlak in zijn bed groote zee en roeide en reoide, zittend <>P en als hij het kabbelen van de vaart hoort, paard, steeds maar door. Zijn zak had Wj v0 verbeeldt hij zich dat het de zee is en zoo zich op Hobbeltje gebonden- slaapt hij heerlijk in.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6