DE KETTINGHOND. Man en vrouw zijn één AKERSLOOT. KOEDIJK. CASTRICUM. Behalve het levenslang gekluisterd liggen, waartoe de kettinghond door zijn eigenaar gedoemd is, om hem een paar gulden belas ting uit te sparen, volgt hieruit voor dit dier doorgaans een meer of minder slechte ver zorging. Alle bezitters van waakhonden kan men natuurlijk niet op één lijn stellen, doch menigmaal wordt zoo'n gevangene aange troffen in een tochtig koud hok, weinig of geen stroo, aan een korte ketting of touw in een natte, ja, bevuilde omgeving. Een ieder, die met honden omgaat en zoo wel gevoel, als opmerkingsgave bezit, weet, hoe levenslustig en dartel, hoe aanhankelijk en trouw dit dier kan zijn, weet, dat het ge heel in strijd is met den aard van dit vlugge loopdier, om het altijd vast te leggen. Door dit onnatuurlijke leven gaat de echte honden- aard verloren, óf is totaal bedorven. Het zal nu eindelijk wel bekend zijn, dat men voor de belasting even goed voldoet aan de voor „waakhond" vereischte bepalingen als men het beest op eigen erf los laat loopen óf an ders een ge malen per dag vrij laat gaan; dit kan dus geschieden op eigen hof of in eigen huis; men zou hem ook alleen 's nachts aan de ketting kunnen leggen. Misschien zijn er eigenaars die nu werkelijk hun dier op deze manier wel wat bewegingsvrijheid willen gunnen, maar hiertoe niet meer durven over gaan, omdat de hond, tengevolge van het lange tegennatuurlijke leven, dat hij geleid heeft, gevaar voor zijn omgeving oplevert. Voor hen is de zoogenaamde „loopketting'' een uitkomst. Daar men deze in ons land nog maar s] radisch aantreft, laat ik hier een korte schrijving volgen, in de hoop, dat humane eigenaars daardoor met weinig kosten, hun dier een dragelijker leven bezorgen. Een ongeveer 10 meter lange lijn van sterk ijzerdraad kan men spannen op b.v. mans hoogte tusschen boom of paal aan de eene, schuur of huis aan de andere zijde. Heeft men nog meer ruimte dan 10 meter, des te beter! Rondom de lijn is een ring bevestigd, waaraan weer een dunne ketting, die naar beneden toe aan den halsband van den hond wordt vastgemaakt. Over den geheelen af stand van net ijzerdraad kan de ruime ring los heen en weer geschoven worden, zoodat de hond, die met zijn ketting daaraan ver bonden is, ook dit eind vrij heen en weer kan loopen. Een verplaatsbare schuif in de ope ning van het hok is eveneens aan te bevelen om bij ongunstig weer te kunnen gebruiken. Verschillende vereenigingen, die in het be lang en tot bescherming van het dier wer ken, hebben reeds op verschillende wijze re clame en propaganda voor dit systeem ge maakt. Ik noem u hiervan een prachtwerk dat door een dierenvriend te Assen, den heer Koning, werd verricht. Deze heeft n.1. een practisch onderzoek ingesteld naar den toestand der kettinghonden in Drente, dat zich tot onge veer 35 gemeente's uitstrekte. Moge ook an deren eens een dergelijk onderzoek instellen! Men kan zich dan eens een juist beeld vor men van de verschrikkelijke toestanden, waarin nog zooveel kettinghonden verkeeren. En dan zal ook dit dier een dragelijker lot beschoren zijn. C. v. d. VEEN—FREERICKS. fn hun lof over „Zij"-ci êrae. Zij is inderdaad «ven onmisbaar voor (Ie verzorging van huid en teint der vrouw, als voor den man die op pijnloos, spie-elglad en onberispelijk schsren gesteld is. In prijzen van 2075 cent. loonen van thans kunnen blijven betaald paar zullen de nieuwe Kamer en het nieuwe kabinet het oog op gevestigd moeten houden Vertrouwen gevraagd voor de a.-r. partij. Er zullen er misschien zijn, zoo gingspr voort, die teleurgesteld zijn over het uitblij ven van beloften, maar, zooals gezegd, me mand zal kunnen zeggen hoe en wat het wor den moet en dus zouden beloften niet op hare plaats zijn. Dit zij genoeg, want wij zijn een partij, gij reeds hebt zien werken in voor-en tegen spoed. Aan geen enkelen maatregel der regee ring tot steun en opleving hebben wij onze medewerking onthouden. Ziet dus op ons ver leden. Onze a.-r. partij heeft van het begin af aan een open oog gehad voor de crisis. Reeds tien jaren geleden, toen zij zich nog nauwe lijks afteekende. heb ik gezegd, dat het geen conjunctuur-crisis was maar een structuur- crisis. d.w.z. een gevolg van de veranderde omstandigheden der wereld. Wat ik van 1924 1926, toen ik zelf het beheer voerde over de staatsfinanciën, gezegd heb, is alles uitgeko men en wat wij hebben gedaan, zij u vol doende waarborg om te weten, dat wij al'es zullen doen wat in ons vermogen ligt om ons land uit de moeilijkheden te helpen verlossen Geestelüke vraagstukken. Bedenkel"ke verschijnselen. Achter de stoffelijke vraagstukken liggen vragen van geestelijken aard. Overal lnin- nen wij geestesrichtingen waarnemen, die ons met zorg vervullen. Spr. dacht aan het woord van den Apostel (Galathen 5), als hij schrijft over de begeerten des vleezes: af gunst, toorn, gekijf, tweedracht, enz. Dit alles kan men in ons volksleven van thans ge regeld waarnemen en daarnaast nog meer dere verschijnselen, zooals lichtgeloovighe'd ten aanzien van laster en onvervulbare be loften van politieke kwakzalvers, de zuchr naar organisatie volgens groepsbelangen Alsof er b.v. voor de boeren meer gedaan kan worden als zij zich daartoe politieke organiseeren! Dit is oniuist, omdat alles wat gedaan wordt verhand houdt met de mogelijkheden en bovendien wekt elke kracht onmiddellijk een tegenkracht. Spr. verduidelijkte dit met te zeggen, dat. als de nieuwe Kamer zou wil len werken naar groepsbelangen, er niets zou tot stand komen, omdat alles wat zij zou wil len doen, zou worden teruggetrokken door tegenkrachten. Daarom wees spr. op het groet gevaar van het eischen van vervulling •an groepsbelangen. Geen repeering volgens syste men, maar naar een beginsel. Eenzelfde gevaar zag spr. in de stelsels en stellingen volgens welke ons land slechts redding zou kunnen tegemoet zien. Eerst was het de socialisatie er. een paar jaar geleden kwam men met de zoogenaamde Planwirt- schaft en thans komt er uit Amerika een nieuwe golf, n.1. die van de technocratie, waarvan nog bijna niemand weet wat zij wil, maar toch luid wordt toegejuicht. Dit wijst er op, dat de wereld geregeerd wordt door systemen en niet door een beginsel ontleend aan hoogere beginselen. Dat beginsel moet b'ijven en als dat niet gebeurt, zal het volk zijn wortel niet meer hebben in een dieper leidend levensbeginsel en zal bij een wind vlaag worden omver geworpen. Daarom diong spr aan op het graven naar funda menten om ons politiek gebouw op te trekken. Dit komt speciaal in de regeering tot uiting. Het geval met de Zeven Provin ciën. Handhaving van het gezag noodzakelijk. Spr. wees in dit verband op hetgeen in In- dië is gebeurd. Wij hebben daarin te zien een symptoom, d.wz. een verschijnsel in een al- gemeenen zin. Wat erover is gezegd, wijst op groote verwording en diep verval. Op de fei ten zelf wilde spr. niet ingaan, omdat zij nog niet voldoende bekend zijn, maar hij ge loofde niet ver mis te zijn, als hij zei, dat er een algemeene schoonmaak moet worden ge houden ten aanzien van hen, die de muiterij bedreven en van hen. die haar niet hebben kunnen voorkomen of niet hebben weten te bedwingen. (Applaus.) Maar het belangrijk «te is, dat men onderzoek moet doen naar de geestelijke factoren, die dit alles hebben mo gelijk gemaakt en die wijzen op algeheel ver val. Sor. wees in dit verband op het bericht in Het Volk, volgens hetwelk het geven van ge legenheid tot gebed vóór den maaltijd was beantwoord met het zingen van de Interna tionale. Geen twijfel bestaat er over de meening. dat de overheid niet anders kon handelen dan zij deed. Wij kunnen de slachtoffers be treuren, maar mogen niet anders doen dan het gewelddadig optreden goedkeuren. De overheid was daartoe verplicht (applaus), zij *ou haar waardigheid volkomen hebben inge boet als zij anders had gedaan. Met een bestraffing is het geval niet afge- Joopen. Waaraan is het toe te schrijven, dat bet zoover is gekomen, dat de offic eren zoo 8 echt op de hoogte waren met wat er broeide <n toen zoo slecht zijn opgetreden? Het gaal t u poederen. Een overheid ver jon, ,re beteeken is als beschermster van het IK, ajs zij haar gezag niet handhaaft. Het n azich als gezag openbaren, om- net is ingesteld van Godswege. En dan er zooveel van af, dat in de Staten lev menscben worden gevonden, die re???'!,beginsel. Daarom was het juist a-nvo' a'"r' verHezingsmanifest te doen Goedig in? met een aanmaning tot veroot- ?an,de overwinning van Alk- h'aariflm ,aa den val van Kaarden en o' hii A?,wa i pr'ns Willem op de vraag Kean'twooVT 1L"0er r!:ddit1fT verwachtte, had met den pl 4n verb°nd te hebben gesloten reddinn 701 ePtaat a',er ootentaten en dat die onzen vertw™81!11.', ^'s wi' u>* dien SeeS' ons steun voeren, zei sor., zal Spr. verwiv aru-1J worden onthouden. Jesaja. hierblJ naar het bijbelboek W/* dat beginsel aanvaardt, wil den druk der tijden niet leggen op een groep van het volk, maar op dat volk in zijn geheel, aldus besloot spreker. (Daverend applaus.) In aansluiting op zijn rede verzocht hij ge zamenlijk te zingen een couplet van Ps. 118. Nauwelijks waren de klanken hiervan weg gestorven of men zong den gevierden leider toe „Dat 's Heeren zegen op u daal", waar op weer even spontaan volgde het bekende „Zij zullen het niet hebben". £cutd= W Jmw&OUWl RUNDVEEFOKVEREENIGING „DE DUINSTREEK." Jaarvergadering der rundveefokver- eeniging „De Duinstreek" alhier ln het lokaal van den heer Palsma, onder lei ding van den heer S. Zuurbier. De voorzitter opende de vergadering met een kort woord, de hoop uitspreken de dat er spoedig verbetering ln het veehoudersbedrijf mag komen. De notulen werden onveranderd goed gekeurd. De penningmeester deed eenige mede- deelingen over de stand der kas. De re- KG. KG. melk vet vet Griet 2 4850 170 351 Marie 2 3961 149 377 Betje 8 4795 148 309 Dora 1 4141 147 3 55 Roosje 1 3544 146 412 Aaltje 2 4210 141 335 Twenters: Neeltje 5 5312 189 8 56 Wortel 2 5371 185 3.44 Trijntje 8 4908 178 3.63 Kaatje 4 4822 167 346 Kiazina 1 4851 165 340 Gerrie 2 509Ö 162 3.18 Schoorldam 6 5078 160 315 Corrie 2 4998 160 3.20 Geertje 1 5478 181 3 31 Derdkalvers Lies 5084 185 364 Mina 4 5626 184 3 27 Rika 3 5994 197 3.29 Betje 2 6353 224 853 Marie 2 552f 181 328 Oudere koeien: Mina 2 5822 220 3.78 Gr Bont 6106 215 352 Corrie 3 598C 201 3 36 d Zwart 6458 289 4 55 Jantje 6436 239 356 Geertje 5981 210 3 53 Griet 5960 210 3.52 Lies 2 6801 213 313 Breed 6671 205 307 Eenhoorntje 6258 202 3 23 Marie 6161 202 3 28 de Wit 5098 202 3.55 In het oogloopend is het vee van de wed. A. Dapper. Deze dieren zijn bijna ahe afstammelingen van denzelfden stier Men ziet dus dat het fokken met best materiaal ook schitterende resultaten geeft. Alleen op een dergelijke manier zal men zich tegenwoordig staande kun nen houden. De gemiddelde productie was 4430 K G. melk, 146 K G. vet, 3.29 vet in 311 dagen. Qemeetiiecadm De raad dezer gemeente vergaderde 16 Febr. 1933 n.1. 2% uur in voltallige zitting. Bij de eerste vergadering in dit jaar sprak de voorzitter den wensch iut, dat het jaar 1933 in alle opzichten gunstiger moge verloopen voor alle bedrijven dan in 1932 het geval is geweest De bevolking op 1 Januari 1933 bedroeg 2051 inwoners. Aan werkverschaffingskos- ten werd in totaal uitgegeven 5836, aan steunverleening 800, aan renteloos crediet grove tuinbouw 3260, waarvan 2282 van het Rijk en 977 van gemeentewege. Aan subsidie ten behoeve van de T.B.C.-be- strijding 414. Aan subsidie werkloozenkas- sen zal over 1932 na raming benoodigd zijn 1600, terwijl beschikbaar was 600. Zien wij dus uit het vorenstaande dat aan crisis- uitgaven over 1932 benoodigd was te samen 9213, terwijl deze uitgaven normaal ge schat werden op 1250, dan constateeren wij een vermeerdering van"/ 7963. Vergelij ken we dit cijfer met de geraamde (verhoog de) opbrengst van de belastingen, in de hef fing, waarvan de gemeente sedert de wet van 1929 op de finantieele verhouding tusschen rijk en gemeenten nog vrij zijn met een zekere limiet aan de grens waarvan wij in deze ge meente haast practisch gesproken reeds zijn gekomen dan zien wij tegenover deze meer dere crisisuitgaven over 1932 k 7963, slechts staan een meerdere belastingop brengst van naar schatting 3500. Intusschen wil het mij voorkomen, aldus de voorzitter, dat de ramingen over 1933 nog te laag zullen blijken te zijn. Heef duidelijk wordt zulks, als wij den ost subsidie aan werkloozenkassen tot voor- eeld noemen. Wij meenden een veilige ra ming te hebben met den post te brengen van 250 op 600, doch gezien de uitgaven die hiervoor zijn te doen over 1932 volgens re cente gegevens zal alleen op deze post een tekort aanwezig zijn van plm. 1000. Mijn abso'ute overtuiging is onder de huidige om standigheden dan ook deze, dat een crisis werkloosheid, zooala wij thans beleven, niet meer kan geacht worden te behooren tot de zorg der gemeenten, doch dat dit 'n college staatszorg moet worden geacht. Het financie ren van deze aangelegenheid gaat de kracht van elke platte'andsgemeente zeer zeker te boven. Spr. herinnerde uitvoerig aan de ge volgen van de crisis. Na al deze sombere geluiden, aldus spr., dien den toestand naar werklijkheid weerga ven, kan ik alleen als 'n beter geluid laten hooren, dat wij in deze gem. in 1932 gevrij waard waren van besmettelijke ziekten en dat de gezondheidstoestand in het algemeen gunstig was, zij het dan ook, dat intusschen blijkt, dat ook de T.B.C. in deze gemeente meer voorkomt dan vroeger. Eenige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Adres gemeente Kerkrade Inzake art. 205 De heer H a r m s, die na de dankzegging, waarin dr. Colijn voorging, een kort slui-' tingswoord sprak, deelde daarbij mede, dat van de a.-r. kiesvereeniging op Urk een'tele gram was binnengekomen, waarbij werd medegedeeld, dat men van daar niet naar Alkmaar had kunnen komen, maar in den geest wel aanwezig was en een welgeslaag den middag wenschte. Onder het zingen van het Wilhelmus liep het gebouw langzaam leeg. kening is weer kloppend. De omslag zal dit jaar .evenals vorige jaren 3 per koe bedragen. Vergelijken wij dit eens met andere vereenigingen, waar het onderzoek soms nog gratis aan de fabriek gedaan wordt, dan mag dit zeer laag genoemd worden. Ingekomen is een verslag over de ja ren 19281931 der Provincialen bond van fokvereenigingen in Noordholland. Dit verslag is voor leden te verkrijgen a 0.50. Hierna volgde het verslag der con troleur-stamboekhouder over het jaar 1931—1932. Wij vermelden hier slechts het staatje der uitmuntende opbrengsten. Vaarzen. melkd. Eigenaar. 330 Wed A. Dapper. 319 S. Jonker. 319 Wed. A. Dapper. 312 Wed A. Dapper. 309 Wed. A. Dapper. 295 Wed. A. Dapper. 280 E. de Boer. 280 C. Mienes. 319 A. Jonker. 280 E. de Boer. 315 Wed. A. Dapper. 280 Wed. A. Dapper. 320 Wed. A. Dapper. 280 C. Mienes. 280 Wed. A. Dapper. 313 C. v. d. Pol. 281 E. de Boer. 280 Pensionaat. 323 C. Mienes. 293 C. Mienes. 299 S. Jonker. 322 N. Kaag. 280 E. de Boer. 307 W. P. Barnaart 280 E. de Boer. 329 J. Molenaar. 2820 Wed. A. Dapper. 298 A. Jonker. 280 C. Mienes. 280 A. Jonker. 322 S. Jonker. 280 W. P. Barnaart. Dit is op dezen lichteren grond en voor een fokvereeniging die nog maar zoo kort bestaat al een heel goed resultaat. Tot bestuurslid werd herkozen jonk heer W. P. Barnaart; tot lid der comm. tot het nazien der rekening den heer Roskam en tot lid der keuringscommis sie de heer A. Dapper. Daarna rondvraag en sluitting. L.O.-wet 1920 betreffende verlaging rente standaard voor de schatting van de bestaan de schoolgebouwen in 1920. B. en W. stellen voor dit aan de Vereeniging van Ned. ge meenten op te dragen. Alzoo besloten. Verzoek van den R.K. landarbeidersbond St. Deus Dedit en den R.K. Bouwvakarbei dersbond St. Jozef, alhier, om bij bevallingen de kosten voor rekening van de gemeente te nemen voor die gezinnen, die vrij zijn van in komstenbelasting en van loonarbeid leven en zij die voor twee maanden voor zoo'n geval leefden van steun of werkverschaffing. De voorzitter: B. en W. hebben zich ont houden om een voorstel in te dienen. De le den van den raad hebben een circulaire ont vangen. Het blijft moeilijk tot een besluit te komen. De heer Schouten: Hoe is het in andere ge meenten. In Limmen b.v. is het toch ook tot een zeker aantal. De voorzitter: In Limmen behandelt de ge meentegeneesheer een bepaald aantal geval len, hetgeen wel in de Instructie is opgeno men. Hier is dat niet het geval. B. en W. zijn van meening, dat wanner zich hier zulke ge vallen voordoen, het burgerlijk armbestuur regelend zal mqeten optreden. De heer Schouten: De loonen gaan om laag en de verplegingsinrichtingen blijven op prijs. Bijna 80 pt. der inwoners heeft min der inkomen. Nadat alle leden het eens wa ren dat in deze tijdsomstandigheden het zeer moeilijk is een besluit in gunstigen zin te nemen, werd op voorstel van den heer Groot besloten, dat B. en W. met den dokter een bespreking zullen houden, zoodat dit ver zoek werd aangehouden tot een volgende ver gadering. Schrijven Ged. Staten inzake korting jaar wedde gemeenteveldwachter. Adres bestuur Zwartedijkspolder om ver laging vastrechttarief voor bemaling. Daar dit verzoek nog niet door B. en W. is behandeld, werd het aangehouden tot de volgende vergadering. Benoeming agent arbeidsbemiddeling. Eén sollicitant heeft zich aangemeld, n.1. de heer J. Slok, tijd.ambtenaar ter secretarie. De heer Blokker dacht dat het niet ge- wenscht was wegens de drukte op de secreta rie, dat deze werkzaamheden er nog bijkwa men. De voorzitter: Het is juist zoo gemakkelijk op de secretarie omdat daar de steunregeling en werkverschaffing behandeld wordt, dan is alles bij elkaar. Ook voor de wekelijksche en maande! ijksche opgaven. De heer Blokker is hiermede voldoende in gelicht. Na stemming wordt de heer Slok met algemeene stemmen benoemd. Daarna ging men over tot benoeming der leden van stembureaux. Benoeming leden commissie tot wering van schoolverzuim Kogerpolder, vacature R. Mul en Mr. Franssen. Hier werden benoemd de heeren W F. Carrière en W. Overtoom, resp. hoofd der school Kogerpolder en Zuid schermer Benoeming lid comm. tot wering van schoolverzuim (dorp), vacature J. Ver duin Pz. Benoemd de heer P. Schouten, Benoeming lid schattingscommissie Rijks inkomstenbelasting vacature-R. Mul. Be noemd werd de heer P. Schouten. Vaststelling voorschot art. 101 L.O.-wet 1920 voor het R.K. kerkbestuur St. Jacobus Major voor 1933. Het R.K. schoolbestuur krijgt vergoed 80 pCt. voorschot is 3784.93; de St. Michael- school 80 pCt. voorschot 1085.84. Vaststelling pensioengrondslag Dr. J. Baart de la Faille. De voorzitter deelde mede, dat de tijd dat dr. Baart de la Faille hier werkzaam geweest is geweest van 29 April 1914 tot 1 Juli 1922, is nimmer pensioenbijdrage betaald. De pen sioenraad dringt op betaling aan. Indertijd toen dit noodig was is verzuimd een verkla ring te laten teekenen, dat hij niet in de pen sioenwet wilde vallen, dat was in 1914. Er zal betaald moeten worden 1698.43 en verhaa'd kan worden 691.28, zoodat te betalen overblijft 1007.15. Alzoo besloten De voorzitter: Het crisiscomité heeft geld middelen noodig voor de steunverleening A. (niet loontrekkers). Met lijsten loopen zal in den tegenwoordigen tijd weinig aanhalen. Verschillende ingezetenen hebben al aardige artikelen beschikbaar gesteld voor een verlo ting voor dit doel. Als de gemeente nu 100 beschikbaar stelt voor een of meer hoofdprij zen en 1000 loten laat verkoopen voor 0.25 per stuk, dan kan de kas nog meerdere in komsten verkrijgen. Alzoo besloten. De voorzitter: De crisissteun B. extra hulp aan werkloozen, dat gaat in 1933 niet naar het aantal ingezetenen uit, maar naar 't aan tal werkloozen 5 per werklooze wordt er uitgekeerd, waar de gemeente 50 pCt. in bij draagt. Alzoo besloten. De voorzitter: B. en W. hebben besproken om een beplanting van iepenvieren aan te brengen aan den Buurtweg vanaf de pastorie tot aan den Rommeldijk aan de Westkant Bijna alle leden waren er wel voor, maar vreesden, dat ze niet zoo geplant kunnen worden of het vee op het aangrenzend wei land zal de boomen vernielen. Besloten werd voorloopig een proef te nemen met bescher ming van prikkeldraad vanaf de pastorie tof Kraakman. Rondvraag. De heer Schouten: Het betalen van schoolgeld zou dit niet per maand in- plaats van om de drie maanden kunnen plaats hebben De voorzitter: De mensehen mogen een maal per maand betalen. De ontvanger heeft iederen Woensdag en Vrijdag z tting. Wordt het vastgelegd voor iedere maand dan moet er aan voldaan worden en anders volgt direct vervolging. En dan kost het meer. Ook kan per week betaald worden. De heer Schouten besprak verder verbete ring van den Achterweg bij Boekei bij Bo- hemen. Zal in worden voorzien. De heer SchoutenMenschen die werk wil len zoeken kunnen die vrij van de werkver schaffing zonder nadeel van inkomsten? De rijksinspectie regelt de werkverschaf fing. Medewerking zouden we kunnen ver- leenen, maar eerst nret de Rijksinspectie hier over gesproken worden. De heer Blokker: Ik zou graag willen dat er een eind aan kwam aan het voetballen op den weg. Er zijn nu terreinen en ze vernielen al les in de tuinen als de bal er in is. De voorzitter: De politie zal er streng op letten en de hoofden van scholen zal mede werking gevraagd worden. De heer Schut: De wegen worden die ver pacht. De voorzitter: B. en W hebben besproken de wegen te verhuren. Publicaties zullen wor den aangep'akt en de voorwaarden worden aangegeven. Hierna sluiting. !Ptoüinciaai Tlieums 'Donderdagavond werd in onze ge meente een middenstandsvereeniging opgericht met aanvankelijk 38 leden. Het voorloopig bestuur is samengesteld uit de volgende heeren: Jb Groot, B. Appel, C. Middelbeek, F. van der Zeijden en P. Korver. Binnen eenige dagen zal nog maals vergaderd worden om een vast bestuur te kiezen. Het Witte Kruis. Woensdagavond hield deze vereeniging zijn jaarvergadering, waarbij buiten het be stuur een 12-tal leden aanwezig waren. In zijn openingsrede memoreerde de voor zitter dat dit de 25ste jaarvergadering is en „Het Witte Kruis" met Mei 25 jaar heeft bestaan. De voorzitter bracht, als afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Amster dam, verslag uit. Een groot deel van die vergadering werd gewijd aan de besprekingen over een subsi die voor „Huisverzorging". Uit die bespre kingen bleek, dat de hoofdverceniging er fi nancieel niet zoo best voorstaat, zoodat zui nigheid is geboden. Dat is vooral veroor zaakt door daling der effecten, waardeloos» heid der Russen en den val van het Engelsche pond. Daarna was het jaarverslag aan de orde. De secretaris herdacht hierin het verschij- den van den heer J. Rommel die zooveel jaren een steun van „Het Witte Kruis" is ge weest. Het aantal leden vermeerderde slechts langzaam, maar toch is de toestand goed. Dat er een nadeelig sa'do is, komt, doordat „Het Witte Kruis" de noodlijdende onder- afdeeling, de t.b.c.-bestrijding, met een flinke subsidie steunt. Echter zijn de verplegings- artikelen daar niet de dupe van geworden, want er is voor ongeveer 300 aangekocht. Het verslag over de t.b.c.-bestrijding klonk niet optimistisch en dat kan ook niet anders, daar Castricum zeer veel t.b.c.-lijders heeft. Dit iaar zijn negen patiënten naar een sana^ torium gezonden wat aan verpleeggelden kostte de som van 5883. waarvan de ge meente betaalde ruim 1500, het Steunfonds van rijk en provincie 665 en de betrokkenen zelf ruim 400. In dit verband werd de aandacht ge vraagd voor de bloempjesdagen: „de Erama- bloemcollecte" en die voor Herwonnen Le venskracht", „Vele kleintjes maken een groote". Voor het onderhoud van ligtenten was on geveer f 200 besteed, voor ontsmettingen ruim 60, enz. enz. dan is het verklaarbaar, dat hier een nadee'ig saldo was, daar de t.b.c. buiten de verpleegkoiten bijna geen in komsten heeft. Ook werd nog een woord gewijd aan het consu'tatie-bureau voor zuigelingen, dat volgens het verslag van de zuster veel jonge moeders met haar kindertjes trekt en dus veel nut sticht. Bij het behandelen van de rekening en ver antwoording van den penningmeester, was de heer Schilp het oneens met het bestuur over de subsidie arn de t.b.c.-bestrijding. Ernstig bezwaar had genoemde heer ook tegen de rijkssubsidie van 836, die het Rijk geeft aan „Het Witte Kruis" voor huisbe zoek van t. b. c. lijders en die „Het Witte Kruis" overdraagt aan „Het Wit Gele Kruis" omdat haar zusters het werk ver richten. Hij meende, dat „Het Witte Kruis" zelf wel een wijkzuster kan aanstellen. Het Be stuur toonde aan, dat dat niet kon om fi-

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7