DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hit het tyaciement DaqeüiAsch Oveczicht ^Buitenland No. 45 Woensdag 22 Februari 1933 Hoofdredacteur: Tj, N. ADEMA. 135e Jaargang DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. 2.-, PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. t postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Den Haag, 21 Febr. 1933. De beide Kamers der Staten-Generaal ver gaderen. Terwijl doorgaans een besluit tot ontbinding van de Tweede Kamer ten gevol ge heeft, aat de parlementaire molen tot stil stand wordt gedwongen, is de ontbinding op termijn, waartoe thans de regeering heeft be sloten, een prikkel om de zaken zooveel mo gelijk af te doen vóór dat de termijn is ver streken. De Eerste Kamer heeft heden een begin gemaakt met de behandeling van de Rijksbegrooting voor 1933, doch heeft het nog niet verder gebracht dan dat drie spre kers algemeene beraadslagingen hebben ge houden. De rij werd geopend door den heer Gijselaar (c.h.), die vrijwel onverstaanbaar een protest heeft laten hooren tegen het voor stel der regeering om voor dit belastingjaar 30 opcenten extra te heffen van de vermo gens- en de gemeentefondsbelasting. Hij be toogde, dat de regeering de directe belastin gen te hoog opvoert. Ook had de spr. be zwaar tegen de 7 ton, welke gevoteerd zijn voor de voortzetting van de drooglegging van de Zuiderzee. De heer Van Embden (v.d.) heeft in een uitvoerige rede in de eerste plaats kritiek ge oefend op het besluit tot ontbinding van de Tweede Kamer. Als feitelijke oorzaak voor dit besluit noemde hij hét gevoel, waarvan het ministerie zich plotseling bewust was ge worden, dat het impopulair was gewen terwijl het de Kamer verweet niet behoorlijk te willen medewerken tot bezuiniging. Maar hoüdt de minister van financiën zelf wel be hoorlijk rekening met den eisch van bezuini ging? Met het oog op de militaire uitgaven betwijfelde de spr. zulks; de minister toch neeft geweigerd mede te gaan met een bezui niging van 12 millioen, waartoe hij had ge adviseerd. Hierna behandelde de heer Van Embden de toekomstige kabinetsvorming en meende, dat er bij de sociaal-democraten voldoende vrijzinnig-democratisch denkende figuren worden gevonden om mede samen te werken. Wat.de gebeurtenissen in Indië aangaat, spr. acht muiterij onduldbaar, men overdrijve evenwel niet. Het wegvaren van de Zeven Provinciën was geen revolutie, maar een on bezonnen dwaasheid, waartegen met kracht moest worden opgetreden. Intusschen rust de verantwoordelijkheid voor het gebeurde niet enkel bij de muiters doch ook bij de officie ren. Wat het optreden tegen de Zeven Pro vinciën betreft, beweerde hij, dat men min der gehaast met krasse maatregelen had race ten optreden. De geest op de vloot ware beter gebleven, wanneer de regeering in plaats van de tractementen te verlagen de uitgaven voor de vloot had ingekrompen. Aan de vloot hebben we toch nooit een voldoend afweer middel tegenover een buitenlandsche vijand De bewering, dat mr Marchant niet zoo'n overtuigd onhvapenaar zou zijn als spr., achtte hii oneregrond. De heer Marchant is bereid zijn stem te geven aan een defensiebe groting in vrijznnig-democratische richting, maar spr. denkt er niet anders over. De laatste spreker van den dag, de heer Mendels (s.d.a.p.) was ook de langste. Breed voerig heeft deze stilgestaan bij de ontbin ding, waarmede hij nogal den draak stak, vooral omdat zij op termijn heeft plaats ge had. Hii vond gelegenheid om aan de regee ring gebrek aan staatsmansbeleid ten laste te leggen en haar in het bijzonder een ver keerd crisisjpeleid te verwijten, waarbij de lasten op de schouders van de consumenten worden gelegd en het zwaarste drukken op de werkloozen, wier lijdzaamheid hem met bewondering vervulde. De spreker dreef hier bij af tot een soort van verkiezingsspeech, waarbij hij de heerschende klasse aanspra kelijk stelde voor alle fouten der arbeiders, voor den wereldoorlog en wat niet al, terwijl hij de ordelievendheid van de s.d.a.p. in het licht stelde. Hij waarschuwde verder tegen het denkbeeld van een nationaal kabinet van alle burgerlijke partijen, dat licht tot fascis me zou afglijden Tegenover den heer van Embden hield hij vol, dat er wel degelijk een schakeeringsoii- derscheid is tusschen het anti-militarisme van hem en dat van den heer Marchant. Dat was b.v. te bemerken, toen laatstgenoemde in de Tweede Kamer in groote lijnen een regee- ringsprogram teekende voor een nationaal kabinet, het was alsof een marchant-tailleur aan het woord was. Daverend gelach weer- k'onk bij deze woordspeling door de Kamer De sociaal-democraten zijn niet in beginsel afkeerig van deelneming aan de regeering, doch wij moeten daarbij een sterke positie innemen. De moeilijkheid schuilt evenwel voornamelijk in de katholieken, die voorals nog van geen samengaan willen weten. Na een peroratie op het socialisme, waarbij hij kans zag nog even een paar scherpe dingen legen het kabinet te zeggen, nam de spr. zijn plaats weer in, waarop de voorzitter de vergadering tot Woensdag 11 uur verdaagde. Intusschen had de Tweede Kamer zich be zig gehouden met de Surinaamsche Begroo ting en zij heeft haar zelfs afgehandeld. Men dacht, dat er vrij uitvoerig zou gesproken worden over de opstootjes te Paramaribo, doch de minister bleek nog niet over voldoen de inlichtingen te beschikken voor een be hoorlijke bespreking. De West-Indische specialiteit der sociaal democraten, de heer IJzerman, heeft dit zelf dadelijk erkend, al heeft hij er een woordje aan gewijd. Hij betoogde, evenals andere ja ren, dat de regeering te weinig doet om Su riname tot weivaart te brengen, terwij: door de bezuinigingen de ontevredenheid onder de Javanen en Britsch-Indiërs toeneemt. De heer Van Boetzelaer van Dubbeldam (c.h.) heeft in het bijzonder het onderwijs be sproken en er op gewezen, dat de gelijkstel ling van bijzonder met openbaar onderwijs goed heeft gewerkt. De spr. liet tevens een waarschuwing hooren tegen het denkbeeld van de opstelling van een algemeen wel vaartsplan. De heer Eerdmans (lib.) betoogde daarte genover, dat de onderwijspolitiek van den gouverneur een der oorzaken is van de onte vredenheid onder de bevolking. Hij beval verder den particulieren landbouw en de par ticuliere nijverheid in de belangstelling des ministers aan. In het bijzonder speet hem de afwijzende houding der regeering tegenover de particuliere winning van bauxiet voor de alluminiumfabricage. De heer Joekes (v.d.) klaagde er over, dat er te weinig wordt gedaan om de nijverheid te bevorderen. Van dezen minister, die weldra heengaat, kan men echter geen beloften meer verwachten. De heer Wijnkoop (comm.) heeft in een uitvoerige rede weder allerlei klachten doen hooren en natuurlijk weder eenige scham perheden aan verschillende personen en par tijen doen hooren. Minister De Graaff heeft den spreker op zijn gewone beknopte wijze beantwoord, uit eengezet, dat de begrooting een gunstige ge tuigenis geeft voor het beleid van gouver neur Rutgers, verklaard, dat een algemeen welvaartsplan nog niet gereed is en de kor ting op de salarissen, waaromtrent enkele sprekers kritiek hadden doen hooren, verde digd. De begrooting is daarop zonder stem ming goedgekeurd. Morgen Indische begrooting. HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN. o— De kwestie in den Volkenbondsraad. o Japan wijst het rapport af. —o Ter gelegenheid van de opening van de buitengewone Assembleé van den Volken bond voor de behandeling van het conflict in het Verre Oosten, was gistermiddag in het gebouw van den Volkenbond een opgewon den stemming merkbaar. De president der Assembleé, de Belgische minister van buitenlandsche zaken Hymans, opende de debatten en las het rapport aan de vergadering voor. Dit rapport, dat zeer uitvoerig was, zal worden bestudeerd en Vrijdag zullen de de batten beginnen. Na afloop der zitting heeft de Japansche regeering den president der Assembleé een nota overhandigd, waarin zij het rapport verwerpt. De nota vat in de volgende tien punten het principiëele Japansche standpunt samen, zooals dat in de groote verklaring van Vrijdag a.s. zal tot uiting komen: 1. De Japansche regeering betreurt het rapport der commissie van 19 niet te kunnen aannemen; 2. Het Japansch—Chineesche geschil be rust in de eerste plaats op het mankeeren van een sterke centrale regeering in China. De Volkenbond is overgegaan tot de veroor deeling van Japan zonder den toestand vol ledig te kennen; 3. De gebeurtenissen sinds het eerste in cident hebben den leiders van het Mantsjoe- rijsche volk gelegenheid gegeven hun land onafhankelijk te verklaren; 4 De politiek van Japan in Mants- joerije richt zich op de bescherming van zijn rechten en belangen, de handhaving der orde en de bescherming van het land tegen een aanval van buitenaf; 5. De Mantsjoerijsche Staat heeft sinds zijn stichting reeds essentiëelen vooruitgang gemaakt op ieder gebied; 6. De provincie Jehol is een deel van Mantsjoekwo. Japan is bij verdrag verplicht dit tegen iederen aanval te beschermen 7. Het rapport der commissie van 19 be vat geen voorstel tot een effectieve oplossing van het geschil; De souvereiniteit in Mandsjoekwo berust uitsluitend bij het Mantsoerijsche volk. Het voorstel een gendarmerie te organiseeren is absurd. Het terugtrekken van Japansche troepen zou anarchie en volkomen wanorde in Mantsjoerije beteekenen. Is de Volkenbond bereid de verantwoordelijkheid te dragen voor zoo'n toestand? Het betrekken van Sovjet-Rusland en de Vereenigde Staten bij de onderhandelingen der commissie is een machtsovertreding van den Volkenbond; 8. Het rapport der commissie van 19 moedigt China aan vredesonderhandelingen te weigeren en zich te onttrekken aan een overeenstemming met Japan; 9. De verantwoordelijkheid voor den vrede in het Verre Oosten draagt Japan en geen andere natie; 10. Japan maakt den Volkenbond er op merkzaam op dat de toestand buitengewoon ernstig is en verzoekt de Assembleé haar definitieve beslissing rijp te willen overwe gen. O Na de ontvangst van dit rapport is de commissie van 19 in een korte geheime zit ting bijeenkomen De commissie is overeen gekomen, dat de afzonderlijke staten zoo mogelijk in de op Vrijdag bepaalde zitting der Buitengewone Assembleé niet het woord zullen nemen, dat door verdere verklaringen der mogendheden de zin van het rapport der commissie slechts kan worden vertroebeld Om evenwel de eensgezindheid der commis sie te bewijzen, wordt het doelmatig geacht, dat hij de algemeene beschouwingen slechts de vertegenwoordigers der betrokken mo gendheden het woord zullen erkrijgen. Het ligt in het voornemen dat de buitengewone Assembleé Vrijdag zal worden besloten met de goedkeuring vaa het rapport der commis sie van 19, tenzij een bespreking zal worden aangevangen betreffende de gebeurtenissen te Jehol, hetgeen zal afhangen der gebeur tenissen op de eerstkomende dagen. Zitting van het Rijkskabinet. Het rijkskabinet heeft- besloten 30 miilioen RM beschikbaar te stellen voor subsidies aan middenstands-c'rediet-insiellingen. De begrooting van den rijkscommissaris voor de luchtvaart werd goedgekeurd terwijl besloten werd een rijkscommissaris voor den irrdustrieelen middenstand te benoemen bij bet rijksministerie voor economische zaken Heden óm 11 uur zal het rijkskabinet op nieuw bijeenkomen. Dan zal het zich in het bizonder bezig houden met een bespreking der rijksfinanciën. Vice-kanselier von Papen bij de nationale studenten, Vice-kanselier von Papen heeft gister avond in de aula der Friedrich Wilhelm Uni versiteit voor de nationale studenten gespro ken. Von Papen zeide o.in.: Alle waarachtige revoluties zijn die van den geest tegen het mechanisme. Daarom :s het bolskwisme n;et de werkelijke revolutie van de 20ste eeuw. het bolsjewisme, dat veeleer slavenopstand en definitieve mechaniseering van het leven beteekent. De waarachtige revolutie van de 20ste eeuw is veeleer de heroïsche en godver bonden vergevingsgezindheid tegen on levendige knechting, tegen onderdrukking, tegen mechaniseering en tegen collectivisee ring. Hieruit zal blijken, wat ik, aldus von Papen, versta onder strijd tegen het Marxisme. Dat het Marxisme thans moet verdwijnen is de kwijting voor een historische schuld Het is onmogelijk ongestraft de le vende krachten van een cultuurvolk te onder drukken en alle leven te collectiviseeren. Dat is de schuld van een historisch materialisme van een Karl Marx, die de algemeene prole tariseering van het Duitsche v^/lk tot sociaal systeem en tot politiek middel neeft -verheven. Maar wanneer wij dezen strijd moeten be staan, mogen wij nimmer de eigen schuld der laatste generatie vergeten, die in de super- bureaurratiseering van den staat in de kapi talisatie van ons bezit en van ons onder- nemersdom dezen collectivistischen dwaal weg heeft voorbereid. Daarom moet de strijd worden gevoerd voor de reorganisatie van het geheele volk. Een geestelijke revolutie kan men niet ma ken. Indien men tot nu ioe geloofd heeft, dat het stembiljet een spiegelbeeld is van wat een volk in zijn binnenste wil of dat 'n stembiljet tot uiting zou kunnen brengen, wat door God en geschiedenis tot doel wordt gesteld, dan zijn wij van meening dat het tijd is een einde te maken aan de waanidee, alsof een volk gelijk is aan de som der partijen oi alsof zijn wil en zijn doel belichaamd kunnen worden door een partijbureaucratie. Onze strijd geldt niet de linkerzijde omdat zij links staat, maar omdat zij het Duitsche volk in een toestand wil houden, waaraan het zich heeft aangepast op het oogenblik van zijn nederlaag en zijn ineenstorting. Waarom begrijpt links niet dat er nog een andere soort democratie bestaat, dan die in Weimar tot staatsgedachie is gemaakt? De nationale beweging heeft de macht op zich genomen. Wij weten dat de macht houden moeilijker is dan de macht veroveren. De energie ben-st thans en in de toekomst bij de rechterzijde, niet alleen wat de politieke macht betreft, maar ook geestelijk. Centrumsvergadering in Crefeld ontbonden. Oud-minister Stegerwald gewond. Gisteravond is te Krefeld een verkiezings bijeenkomst gehouden der Centrumspartij waar de vroegere rijksminister dr. Steger wald het woord heeft gevoerd. Nadat dr. Stegerwald gedurende ongeveer 20 minuten had gesproken, wero hij tegen den grond geslagen en gewond. Eenige geestelijken, die de aanvallers wilden kalmeeren, werden even eens aangevallen. De vergadering werd direct hierna van politiewege ontbonden. Protest van de Centrumpartij te Krefeld bij Goering. De Centrumpartij Krefeld heeft den rijks minister voor binnenlandsche zaken Goering een telegram gezonden, waarin o.a gezegd wordt: De vergadering is opzettelijk door natio- naal-socialisten verstoord. Een troep nat.- soc. had zich deels met valsche toegangs bewijzen, deels met geweld toegang ver schaft. Deze troep verspreidde zich over de galerij. In den aanvang der vergadering werd daarom nogmaals het besloten karakter als centrumvergadering naar voren gebracht, waarbij niet-aanhangers der partij verzocht werden de zaal te verlaten. Kort na den aan vang van de redevoering van dr. Stegerwald werd een rookbom op de sprekerstribune ge worpen. die dicht bij Stegerwald ontplofte, op wien het klaarblijkelijk gemunt was. Hier op deden de op de galerij aanwezige natio naal socialisten zich door het uittrekken van hun jassen kennen als SA-mannen. De met de politie overeengekomen zuivering van de galerij geschiedde slechts langzaam. Hierbij verzetten de zich op hun uniform beroepende ordeverstoorders met geweld tegen de goed moedig optredende agenten. Daarbij konden zij, zonder door de politie tegengehouden te worden, een grooi aantal stoelen slingeren naar deelnemers aan Je vergadering. De politie zag hierbij toe, zonder de aan gevallenen te beschermen. Een afdeeling, waaronder een man met een revolver in de hand, bestormde de tribune en sloeg Steger wald met kolfslagen tegen den grond. De politie keek werkeloos toe. Wij protesteeren tegen deze onder de oog en van de politie voorgevallen gebeurtenissen, welke nóch in den tijd der radenheerschappij, nóch in den tijd van het separatistische gespuis, dat onder bescherming der Belgische bajonetten tegen ons optrad, in Krefeld zijn voorgekomen. Mi'nheer de rijkscommissaris mag uw ver ordening van 17 Februari 1933 zoo verkeerd begrepen of uitgelegd worden? Centrumvergadering in Münster. Gisteravond is te Münster ee.i vergadering gehouden van de Centrumpartij Toen tegen half 9 de met verlof gezonden opperpresident Gronewski, begeleid door den spreker, dr. Wirth. verscheen, weerklonk door het ap plaus heen luid geroep ..Duitschland ont waak", terwijl een nationaal socialistisch lied. gezongen werd Het tumit ontaardde in bijna alle hoeken van de zaal in vechtpartijen Eenige gewonden moesten per auto naar h*t ziekenhuis gebracht worden De politie be paalde zich er eerst toe eenige raddraaiers te verwijderen. Toen het geraas echter aanhield en men er thans zelfs toe overging meubilair te gebruiken als wapens werd de galerij ont ruimd. Eerst na anda half uur vertraging kon toen de vergade ;:ng beginnen De vergadering in Krefeld. Öe politie publiceert het volgende omtrent het ontbinden van de vergadering van het centrum: De op 21 Februari in de Sta-ithalle geor ganiseerde vergadering van de Centrum partij was bezocht door ongeveer 1200 per sonen. De vergadering moest vroegtijdig ontbonden worden, daar tengevolge van een uitlating van den spreker geschreeuw over en weer ontstond, hetgeen mede door het werpen van een rookpatroon tot tumult leidde. Daar de door den dienstdoenden in specteur eerst bevolen ontruiming van de galerij nutteloos bleek en intusschen op ver schillende plaatsen in de zaal vechtpartijen waren ontstaan, was de politie gedwongen de vergadering voor ontbonden te verklaren. De ontruiming geschiedde zonder verdere in cidenten Verklaring van rijkscommissaris voor Pruisen. De officieele Pruisische persdienst deelt mede: In de zitting der constitutioneele com missie van den Pruisischen Staatsraad heeft Ministerialdirektor Dr. Schuetze de volgen de verklaring afgelegd: In de gisteren gehouden zitting der con stitutioneele commissie van den staatsraad waren de commisarissen van het Rijk in Pruisen niet tegenwoordig, omdat zij geen convocatie hadden ontvangen. Bekend is ge worden dat de commissie gisteren de kwestie der grondwettigheid van de verordening van den Rijkspresident in zake het herstel van geordende regeeringstoestanden in Pruisen en de verordening in zake de ontbinding der gemeenteraden heeft besproken. Namens von Panen verklaarde spreker: De regeering Braun heeft de grondwet tigheid der verordening van den rijkspresi dent tot herstel van geordende regeerings toestanden in Pruisen d.d. 6 Februari j.1. voorwerp gemaakt van een geschil van niet privaatrechtelijken aard. Een beslissing in deze kwestie is nog niet door het staats- gerechtshof genomen. Het betreft hier een kwestie van het hoogste gezag van het rijk, welks toelaatbaarheid geen voorwerp kan zijn van een constitutionneel geschil in het land Pruisen. De commissarissen van het rijk zijn van meening. dat de geordende gang van be stuurszaken der gemeenten niet meer gega randeerd is, wanneer de samenstelling der gemeenteraden niet overeenkomt met den wil van het volk. Hierdoor waren de commissa rissen van het rijk zonder meer bevoegd de bevoegdheid hun gegeven volgens het ge meenterecht toe te passen. De ontbinding der gemeenteraden is der halve noch in strijd met de voorschriften van het landsrecht, noch met de riiksgrondwet, daar art. 127 van de rijksgrondwet slechts de instelling van zelfbestuur als zoodanig garandeert. De commissarissen van het rijk zijn ver antwoording schuldig aan den rijkspresi dent en niet ook aan den staatsraad. Vergadering van soc. dem verstoord. Gisteravond had de soc. dem. partij een verkiezingsvergadering te Hannover belegd, tijdens dewelke het tot botsingen kwam met politieke tegenstanders. In aansluiting hier op ontstond voor de zaal een schietpartij, waarbij 1 doode en 6 gewonden vielen. De gewonden zijn naar het ziekenhuis overge bracht. In verband met dit alles werd de vergadering ontbonden. Politieke vechtpartij in Hamburg. Voor het verenigingslokaal der nationaal- socialisten in de Schanzenstrasse is het tot een schietpartij gekomen met communisten. Twee meisjes, die passeerden, werden ge wond. Een der twee is even later overleden. Vorts werden gewond een herbergier uit AI- tona en een SA-man. Schietpartijen. Te Berlijn-Spandau ontstond vannacht een schietpartij voor een partijlokaal der K. P. D., toen natiQnaal-socialisten daar trachtten binnen te dringen. Een 20-jarige nationaal- socialist werd door een kogel getroffen en gedood. Ongeveer Y, uur later kwam het te Spandau opnieuw tot een schietpartij, waar bij een nog onbekend peraoon werd gedood, terwijl twee arbeiders ernstig in den buik werd engetroffen. Ook hier stelt de politie een onderzoek in. Ten slotte diongen nazi's gisteravond een partijlokaal van communis ten binnen waar een schiet- en vechtpartij ontstond. De eigenaar van het lokaal werd in de borst getroffen. De politie doorzocht zonder resultaat het gebouw naar wapens. AADBEVING IN ZUID-DUITSCHLAND. Te Stuttgarf. Om 16 uur 48 is te Stuttgart een zeer krachtige aardschok waargenomen. Te Hechingen zijn om 13 uur 40 een lichte en om 16 uur 45 es 16 uur 49 telkens een krach tige schok pevoeld. De richting was van Zuid naar Noord. Ook te Tforzheim. Gistermiddag om 16 uur 47, 16 uur 49 en 3 a 4 minuten later zijn te Karlsruhe drie lichte bevingen waargenomen. Te Pforzheim v/aren de schokken zeer hevig, in het bizon der in het hooger gelegen gedeelte der stad. Er is geen schade aangericht. Te Rastatt is de beving niet waargenomen. AUTO RIJDT OP MENIGTE IN. Te Leipzig wilde gister een auto uitwijken op een kruising van straten voor een tram. Hierbij vloot de auto het trottoir op in een samenscholing van menschen. Twee vrouw Jn en twee mannen werden zwaar gewond. Een der gewonden vrouwen overleed spoedig aan de bekomen verwondingen. SCHEEPSBOTSING BIJ IJSL AND. 9 personen verdronken. Nabij Reykjavik is het 2000 ton metende Duitsche vrachtschip Brigit te Sturm in bot sing gekomen met een IJslandsche stoomtrei- ler Papey die onmiddelijk zonk. Van de uit 12 koppen bestaande bemanning van den treiler konden slechts drie opvarenden door het Duitsche schip worden gered. De overige 9 verdronken. TWEE PERSONEN DOOR VALLEND GESTEENTE BEDOLVEN. Gister heeft bij Brucksaal een ernstig on geluk plaats gehad. Om drie uur 's middags zijn groote aardmassa's in beweging geko men. Twee werkloozen werden gegrepen en doodelijk gewond. INSTORTING NABIJ VALENCIA. Zes doodefl Nabij Valencia stortte bij graafwerk aan een kanaal een aardmassa van 1200 M3. naar beneden eenige arbeiderswoningen wer den bedolven en geheel vernield. Tot nog toe zijn 6 dooden en 10 gewonden geboTgen Vier arbeiders worden nog vermist.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1