DE RIJP. DE GEVAARLIJKE BOCHT IN DFN WEG PURMEREND—ILPENDAM. WEDSTRIJDEN TE OUDKARSPEL BOTSING TUSSCHEN TWEE TREINEN NABIJ DEN BOSCH. Een remmer zwaar gewond een machinist en een leerling machinist licht gewand. waardeeren hulp van de dames, die spr. nu hij daarvoor in de gelegenheid was, oprech te dank bracht. Een bijzonder woord van dank werd gebracht aan den geestelijken adviseur en het districtsbestuur, waarop we nooit tevergeefs een beroep doen. Na het duo-Busch te hebben aanbevolen verklaarde spreker den avond voor geopend. Na een paar muzieknummers was de beurt aan het duo Busch uit Amsterdam. Het contact was er spoedig en bleef tot het einde. In de pauze sprak de heer van Slinger land. De spreker had met groot genoegen de uitnoodiging aanvaard. De vraag of er in dezen tijd reden is om feest te vieren bean - woordde hij bevestigend omdat men a eens zijn zorgen vergeet. En voora feest viert na zich eerst in een hi- telijk te hebben verfrischt. Dank brac j aan den geeste'ijken ad™eurdAf£l Mee- tincrer Wat deze voor de afdeeling oetee IXtefdespfinhet Mt de srreker van de innerlijke kracht öer ver- e^f£ indien bestuur en leden samenwer ken 7fnder ook maar iets aan de locale Jers te verwijten, wekte spr. op om hun éigen orgaan te lezen, daarin vindt men de belangen der leden meer dan in de locale pers besproken. Vertrouwen in de leiders is zoo dringend nood;g. Over de beteekenis van het werk der dames weidde spr. uit. De vrouwen moeten meewerken om de vergade ringen bezocht te krijgen en niet de man nen er af houden. Geen papieren leden, doch mannen van de daad. Propagandisten moe ten de leden zijn voor hun pers. Kijk eens zeide spr., naar onze tegenstanders. De vrouwen colporteeren met de socialistische «pers en bij ons? Het is nog uiterst moeilijk- om mannen te krijgen. De strijd, eindigde spreker gaat voor of tegen christus, de groo- te machten socialisme en communisme en Christendom. Met een opwekkend woord om de organisatie grooter te maken, eindig de spreker. (Applaus). Het duo Busch en Jazzband vulde den ge heelen avond. Verschillende winkeliers en si garenfabrikanten hadden gratis voor tracta tie gezorgd. Met het zingen van het strijd lied dat men ook bij de opening zong behoorde de zoo bij uitstek geslaagde feest avond tot het verleden. meente daarvoor zorg draagt. Ook op dit v ooi stel heeft spr niets vernomen. Hierna had een gedachtenwisseltng plaats tusschen dr. van Hesteren en diverse aan wezigen. Verschillende vragen werden over en weer gesteld en beantwoord. Ten slotte werd besloten, dat het bestuur van de Volks bond zich met andere organisaties hier ter plaatse in verbinding zal stellen, teneinde iet daarheen te leiden, dat een gezonde regeling tot stand komt met het gemeente bestuur. Hierna sluiting. Zaterdagmorgen, 18 Februari 1933, is door B. en W. der gemeente de Rijp de Beemsterbrug voor het verkeer opengesteld Het is een mooie ruime brug geworden. Naar wij vernemen is 1932 voor de Mij van Nijverheid te De Rijp een gunstig jaar geweest. Het in 1931 geleden verlies van 17000 is in 1932 geheel ingehaald Dit is voor de Rijpenaren van zeer groot belang omdat thans elke vennoot een aardig uitkee- ringtje krijgt. Hier ter plaatse is opgericht een schietvereeniging, dragende den naam van „Willem Teil". Voorzitter dier vereeniging is de heer G. v. d. Meulen, secretaris de heer O. Matser. De A.N W.B, en de K N A C. hebben van Ged. Staten van Noord-Holland be richt ontvangen, dat in de bocht van den weg 't Schouw—Purmerend aan weerszijden van den weg, over een leng te van 100 meter ,een wit geverfd hek werk van zware palen, waartussehen zich zeer veerkrachtig gaas bevindt, is aangebracht Bovendien zijn 1e witte banden om de boomen daar ter plaatse opnieuw geverfd en is aa weerszijden van de bocht een waarschuwingsteeken geplaatst. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Jouden echtpaar Begin volgend kwartaal hopen de ech telleden P. v. d Outenaarv. d. Colk hun gouden huwelijksfeest te herdenken. WARMENHU1ZEN. De Middenstand en de Zegelwet Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, zal Donderdagavond in het Patronaatsgebouw te Warmenhuizen door „de Hanze" een vergadering worden belegd waarin zal spreken de heer te Riele (candi daat-deurwaarder) over „De Zegelwet" In verband met dit belangrijke onder werp heeft het bestuur gemeend deze verga dering voor een ieder toegankelijk te moe ten stellen. Iedereen is welkom. Een flinke ckomst wordt verwacht. Tevens zal er ge legenheid gegeven worden vragen te stellen. In een speciale daartoe belegde vergade ring, beeft Maandagavond dr. van Hesteren in het Patronaaisgebcuw een uiteenzetting gegeven van het doei en werkwijze van het ziekenfonds. Het doel, volgens dr. van Hes teren, is in het kort. zich door een wekelijk sche bijdrage afdoend van medische hulp te verschaffen. Zooals velen wel zullen weten bedraagt de premie voor volwassenen (van af 16 jaar)-25 cent-per week Voor de eerste drie kinderen in een hu.sgezin 6 cent per kind, en de eventueele meerdere kinderen vrij van premie. Door deze maatregel zijn vele kinderen in Warmenhuizen vrij van betalen, yntkent kan niet worden dat deze gemeente groote financieele moeilijkheden zit maar °°k zitten in proote moeilrkheden huisgezin nen met groote kindeken, welke reeds langen ti'd werkloos zijn o* niets kunnen verdienen ^cze huisgezinnen zijn wel het ergste gedu peerd ten massa kunnen thans niet meer de 2itkenfondsptemie, betalen Vee malen is thans de vraag gestekt, wat thans gedaan nioet worden. Dr. van hesteren heeft reeds aan B. en W. voorgesteld diegenen, die reeds lang op achter zijn met betalen, op de Ge neeskundigen Armeniijst te plaatsen Voor eventueele speciabstenhulo voor die armlas tigen. wordt de gemeente dan aansprakelijk gesteld. Dat de hu'p van den plaatselijken ge n"eshee>- voor de op den Geneeskundigen Arnienli'sl geplaatste Inwoners soms onvol doende is. behoeft wel geen betoog. Wanneer in zulken gevallen de gemeente de specialis tenrekeningen niet wil betalen, zullen de mensch^n jammer genoeg, teleuigesteid moe ten worden Dat de gemeente alles op dok tfrsschouders schuift is geen juist standpunt De financieele draagkracht van spreker heèft ook grenzen en zij kan maar niet in lengte van dagen b!i;ven doorgaan met premie voor te schieten. Dr. van Hesteren moet namelijk van de verschuldigde premies afdragen voor specialistenhuip. Er zijn menschen die reeds 1 V, iaar op achre. zijn mei de betaling van de premies Spr zou het wel zeer op prrjs en als er een uitweg gevonden wordt, ^oo kan in ieder gc-\zi niet verder "gegaan v orden Om de achterstallige belaaldefs op Gom Geneeskundig'1 armeniijst té plaat sen voelt de gemeente niets I> vat) Hèst^- "n heeft ook voorgesteld om de risico van eerste 3 maanden contributie .zelf te oreren en ingeval iemand boven de -3 maan den premie op achter is, dat dan de ge- phcht „bewust" schuld op schuld te stapelen. Er is echter een klein iichtpui tje, wat mis schien eenige redding kan breng b en waarop ik hier in een algemeen belang even wil wijzen. Mijn inziens is er behoefte aan een weten schappelijk georganiseerd contröle-apparaat, letwelk zonder aanzien des persoons geval len van onrechtmatig genoten steun achter- laalt en signaleert. In onze overigens perfect werkende steun regeling is dit mogelijk het eenige lek waar door de guldens rollen, welke wij thans noode moeten missen. Op deze wijze zal men ook gevallen als het onze opsporen, waardoor wellicht kans be staat door extra voorzieningen, terug te kee- ren naar een menschwaardig bestaan. U, geachte Redactie. Jank zeggend voor de mij toegestane plaatsruimte, CRISISSLACHTOFFER No. 24/1896. WEST-GRAFTDITK. Zondagavond gaf de afdeeling West Graftdijk van den Bond voor Staatspension neering een propaganda-avond in het lokaal van den heer C. v. d. Oord. Voor een volle zaal voerde de arbeiderstooneelvereeniging „Nieuw Leven", na een kort openingswoord van den afdelingsvoorzitter, het tooneel- stuk in 3 bedr. "an F. A. Geensen „Vreugde vuur" op. Het stuk dat uitstekend ge speeld werd door de nog jonge tooneelver- eeniging werd met groote aandacht aange hoord. Gedurende de pauze werd een verlo ting gehouden. Na afloop dankte de burge meester het afdeelingsbestuur en de tooneel- vereeniging in hartelijke woorden voor het gebodene, waarna de voorzitter der tooneel- vereeniging dankte voor de aandacht en be langstelling. De afdeelingsvoorzitter sloot met een dankwoord. JCeck ScAool Bij de gehouden stemming voor een kerkvoogd van de N«d. Herv. kerk te Oud karspel, is tengevolge van 't oveiliiden van den heer G. Hart, benoemd de heer Jb Kroon Hz. Wegens bedanken van den heer Jb. Eecen als secretaris van notabelen, is in diens plaats benoemd de heer F. Moeijes Fz. Met de gehouden stemming voor 16 leden van het Kiescollege voor de Ned. Herv. kerk te Nieuwe Niedorp zijn gekozen de heeren: P. Baken, E. Brouwer, KI. Groot Hz., S Kat, Jn. Keetman. Jb. Langerijs, P. Pluister, D. Pool, Abr. Romar, Slenneberg, Jb. de Vries Hz., J. B. Wilken, A. Winkel Pz. Herstemming voor de drie leden, welke nog geen meerderheid van stemmen behaal den, zal plaats hebben op Zondag 5 Maart a s. -tusschen de heeren P. Aker B. Hart, J, Hart, KI. Lodder, -P. Spijker, D. v. d. Stok, P, VisSer en D. Wit Cz. EEN AVOND IN DE KAPELKERK ijen lieden der Ned. Herv. kerk wacht morgenavond 8 uur in de Kapelkerk een mooie avond. Daar treedt op prof dr Wagenaar van Leeuwarden, die over do diaconale werkzaamheden zal spre- keri. Jjujezonden Stukken (buiten verantwoo'delpkheid van de Redact'e. De opname in de rubriek, tewi/st geenszins dat de redactie er mede instemt Als fnen het raadsverslag der vorige week naslaat, meer speciaal waar het gaat inzake jsteqnregeljng aan werkloozen in onze g meente, zal de oppervlakkige lezer de op merking maken, dat Alkmaar in deze geen slecht figuur slaat. Indien men-het oor te luisteren legt, zal men ervaren dat men ;n niet belanghebbende kringen dé absoluut onjuiste meening is toe gedaan, dat een werkiooze in 't algemeen een steunuitkeeririg geniet van f 12 tot 18 per week Zeker, er zullen in 'f algemeen gevallen ■zijn, dat men er in slaagt het tot deze bedra gen te brengen doch juist in dit „algemeen' ligt de' grbote fout. Immers, laat ik er direrf 'aan tóevoegeh, j,individueel" lijkt het er in .vele gevallen niet naar Om een voorbeeld te .noemen: In hoogste instantie beslist, be draagt mijn wekeiijksche steun inkomen als •„kostwinner" voor drie volwassen personen 8.76,- zeggeacht gulden zes en zeventig cents. Nu zal dit bedrag wettelijk en officieel punc tueel in orde zijn, daaraan twijfel ik geen moment, doch dat men van dezen steun niet .kan leven, is m. i. even min aan eenigen twijfel onderhevig. Het M. -H. zeg ik dank voor hetgeen ze deed. echter is ook zij onmachtig méér te doen. NaaSt dezen steun ontvang ik van de R K- instellingen' van weldadigheid een be drag, groot f 2, maakt alzoo een totaal inkomen van 10.76. We zijn dankbaar, doch niet voldaan. Na aftrek der wekelijks terugkeerende •kosten, als huur, branostof. licht, fondsen enz., blijft het netto salao per week voor levensonderhoud f 138. Dit komt neer op 19 7 ct. per dag voor drie volwassen per sonen, of wel 6,5 ct. per hoofd, per dag. Een hond kost meer aan oncerhoud! Leefden wij niet onder een christelijk regiem, men zou zich in Rusland wanen. Cr zouden natuurlijk kolommen commen taar aan vast te knoopen zijn, laat ik echter volstaan met enkele feiten vast te stellen, en Wel Dé steunregeling door M. H treft in dit opzicht geen blaam, deze gaat geheel vrij uit. Wij crisiswerkloozen echter zinken lang zaam maar zeker st-eds dieper in het moeras van degeneratie en pauperisme. We zijn ver Jiunst en Wetenschap DE VERBODEN SCHILDERIJEN. Een uiteenzetting van het bestuur van De Onafhankelijken. Het bestuur van de vereeniging van beel dende kunstenaars De Onafhankelijken ver zoekt naar aanleiding van het conflict met B. en W. van Amsterdam, betrekking hebbend op de verwijdering van twee werken van haar voorjaartentoonstelling in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam, opneming van het vol gende: Naar aanleiding van de omtrent deze zaak in de dagbladen verschenen berichten en commentaren, en mede naar aanleiding van de qualificatie van den wethouder voor de kunstzaken, den heer E. Boekman, als zou het besluit tot sluiting van de tentoonstelling door een zekere terreur van de zijde van en kele drijvers onder de betrokken schilders zijn genomen'', wenschen wij een kort verslag vai. ae feiten te geven. Na de eerste aanmaning van den heer Baard, directeur van het Museum, zijn de werken onmiddellijk weggenomen. Dit feit werd bij de ooening der tentoonstelling op verzoek van den directeur door den voorzitter niet gemeld, aangezien de wethouder had toe gezegd spoedig na de opening te zullen ko men en zijn beslissing te zullen nemen. Dien middag echter bleek hij door ambts bezigheden verhinderd te zijn. In het ver trouwen, dat de wethouder Zondag voor het openstellen van de tentoonstelling voor het publiek zijn beslissing nemen zou, wachtte het bestuur van De Onafhankelijken het on derhoud af. dat de heer Boekman met den hoofdcommissaris van politie en den heei Baard over deze aangelegenheid zou hebben De wethouder heeft het bestuur slechts eenigen tijd en wel op de stoep van het ge bouw, onvrijwillig te woord gestaan. Hem Wvrd er bij dit korte onderhoud op gewezen, dat de genoodigde Duitsche kunstenaars, evenals te Berlijn, ook hier solidair zouden zijn met hun collega's en in dit verband mede de verwijdering van hun werk zouden verlan gen. Daarbij komt nog, dat ook vele Nederland- sche inzenders hun werk zouden bedekken of terugnemen, ingeval van eenigen eisch tot verwijdering van een Duitsche inzending. De wethouder antwoordde hierop, dat hij de ex positie dan als een onvolledige tentoonstel ling zou beschouwen en deze zou sluiten. Het bestuur meende na dit dreigement niet anders te kunnen doen dan zelf de tentoonstelling voorloopig te sluiten en met de heropening te wachten totdat de door B. en W. toegezegde beslissing bekend zou zijn. De wethouder heeft hierop geantwoord met de definitieve sluiting van d? tentoon stelling, welke sluiting door het college van B. en W., dat de werken niet meer heeft wil| len zien, is bevestigd, aan den directeur is order gegeven, de geheele inzending door het eigen personeel van de wanden te doen afne men. Het bestuur was gistermiddag te 2 uur nog niet in kennis gesteld met het definitieve besluit van B. en W. een heeft daarvan uit de pers kennis moeten nemen. Het raadslid Wijnkoop heeft verlof ge vraagd in de eerstvolgende vergadering van den raad den wethouder voor de Kunstzaken te interpelleeren in zake het Stedelijk Mu seum en dan de volgende vragen te stellen 1. Willen B. en W. mededeelen, op welke motieven de directeur van het Stedelijk Mu seum twee schilderijen heeft doen verwijderen uit de dezer dagen geopende tentoonstelling van „De Onafhankelijken" en waarom de di recteur het recht ontleent, om zulk een hande ling te plegen? 2 Zijn B. en W. niet van oordeel, dat een dergelijke censuur volkomen ontoelaatbaar is en welke maatregelen denkt het college te nemen: a. om aan zulk een optreden voor het ver volg een einde te maken b. om de tentoonstelling in haar aorspron kelijken vorm zoo spoedig doenlijk en gedu rende den haar oorspronkelijk toegemeten tijd volledig te doen plaats vinden? 3. Willen B. en W. ook mededeelen, of het waar is, dat er een commissie bestaat, die in den een of anderen vorm invloed uitoefent hetzij op wat er in de stedelijke verzameling of wat er verder in het Museum geëxposeerd wordt en wie de leden van deze commissie zijn? 4. Is het waar, dat het sinds eenige weken in het Museum geëxposeerde schilderij van Gauguin geen eigendom van de gemeente is en ook niet tot een of andere permanent ge- exposeerde collectie behoort en dat genoemd schilderij alleen uit commercieele overwegin gen ten gunste van een Parijschen kunsthan □el geëtaleerd is? Col ven. Uitslag der voortgezette kolfwedstrijden in de baan van den heer C Vis (vierde en vijfde roflde). De tusschen haakjes geplaatste getallen wijzen het reeds behaalde aantal punten aan. „Vriendenkring", Noordscharwoude: Eerste klasse: G. Hop (409) 136 p.; G. Deutckom (436) 126 p.; G. Langendijk '376) 117 p T. Kostelijk (381) niet gekolfd. Tweedeklasse: L Dekker (304) niet gekolfd: C. Pranger (400) 117 p.; J. Bakker (353) 102 p.; K. Langendijk (362) 126 p. Superieure k'asse: T. Pranger 134 p.; C. Langendijk 129 p. „Gezellig Samzijn", Zuidscharwoude: Eeerste klasse: W. Kraakman (375) 113 p. Tweedeklasse: Jb. Zijo (347) 75 p. C. Kraakman (294) 90 p.; J. Bruin (304) 111 p.; Jn. Zijp (277) 88 p. Superieure klasse: G. Mettes 344) 106 p. „Volharding'', Oudkarspel: Eerste klasse: P. Langendijk (406) 113 p.; P. Gelder (424) 131 p; C. Vlug (382) 122 p. Tweedeklasse: L. Stokman (334) 120 p.; D. Piakman (311) 103 p, K. Kat (394) 140 p. „Ons Genoegen", Noordscharwoude: Eerste klasse: F. Muileboom (363) 60 p. (2 partijen). Tweedeklasse: A. Moeijes (325) 106 pSj. Maakal (349) 132 p., C. Hopman (284) 91 p.: Jb. Hopman (365) 98 p.; C. Balder (340) 110 p.; D. Bakker (297) 98 p.; P. Jes (365) 106 p. „Onder Vrienden". Oudkarspel: Eerste klasse: J. chritken (388) 128 p.; A. Eecen (336) 99 p.; O. Bakker (301) 1*30 p. „Op Maat". Zuidscharwoude: Eerste klasse: P Goet (356) 143 p. J. Reine (373) 110 p.; P. v. d. Welie (266) niet gekolfd. Tweede klasse: C. Berkhout (381) 102 p.; P. Glas (354) 105 p.; J. de Geus (370) 109 p.; A. Boon (319) 116 p.; P. Lan gendijk (340) 97 p. Superieure klasse: P Molenaar (422) 161 p. „Volharding", Oudkarspel: Derde klasse F Moeijes (316) 97 p. W. Bakker (267) 94 p.; jn. Deutekom (297) 112 p.; K. de Ruiter (319) niet gekolfd, C. Piakman (329) 104 p.; S. Ton (307) 87 p.: K. Dekker (245) 99 p.; Jb. Hoogeboom (226) 64 p.; C. Blokker (301) 76 p.; St. de Rijke (188) 79 p. „Vriendenkring". Noordscharwoude: Eerste klasse: T. Kostelijk 141 p.; K de Vries (237) 101 p. Derde klasse: S. Timmerman (280' 99 p.; L. Mallekote (295) 104 p.; C. Langen dijk Cz. (146) 60 p.; II. Kuipei (183) 95 p.; G. Ens (147) 87 p. „Gezellig Samenzijn" Zuidscharwoude: Derde klasse: K Komen (183) 59 p.; W. Kuin (270) 101 p.; W. Berften (254) 60 p. A. Rijper (386) 106 p.. J. v. d. Ham (265) 68 p.; Jb. Schuit (277) 76 p. „Op Maat". Zuidscharwoude: Éerstekla3se:P v. d. Welle 111 p.; J. du Burck (317) 90 p. Derde klasse: Jn Kramer (278) 112 p.; A. Schoenmaker (*09/ 111 p.; W. Glas (318) 98 p.; M. Vlug ^224) 80 p.; K Kout (307) 81 p.; J. Leeuwerik (254) 87 p.; Joh Glas (311) 76 p. „Bijeen als vrienden" Oudkarspel: Derde klasse: A. Timmerman (269 85 p. „Ons Genoegen", Noordscharwoude: Derde klasse: P. de Moei (280) 112 p.; C. Stam (214) 75 p.; Jn Hink (262) 111 p.; F. Blaauw (226) 74 p.; Th. Beenke (296' 72 p.;Chr. Olthoff (216) 72 p. Spoct Wandelsport. 40 K.M.-MARSCH „ALL CORRECT TIPPELAARS". De Amsterdamsche Wandelsport-vereen ging „All Correct Tippelaars" welke op 4 en 5 Juni as. een Tweedaagsche Afstands marsch organiseert, t houdt op Zondag 19 Maart a s. als training daarvoor een 40 K.M.-marsch. Inlichtingen voor beide mar schen worden gaarne verstrekt door den secretaris, M. G. A. G Regoor, Paramaribo straat 95, Amsterdam-Wi. morgen vroeg een aanvang gemaakt. Om 7 uur vanmorgen reeds was de groote kraanwagen uit Utrecht ter plaatse, ook uit Nijmegen werd een craanwagen gezonden. RECHTSKUNDIGE BIJSTAND. VOOR MUITERS. Ir. J. W. Albarda, lid van de Tweede Ka» mer, heeft aan den minister van Koloniën ge vraagd: Is het mogelijk, dat de schepelingen van De Zeven Provinciën" in de processen, die tegen hen zullen worden gevoerd, rechtskun digen bijstand ontvangen van een of meer van de regeering onafhankelijke verdedigers? Indien deze vraag, in verband met bestaan de bepalingen, ontkennend moet worden be antwoord, wil de regeering dan bevorderen, dat ten spoedigste die mogelijkheid worde ge schapen? NATIONALE HERSTELBEWEGING. Stichtingsacte van het fonds verleden. Oister werd te 's-Gravenhage de stich tingsacte verleden van het Fonds tot bevor dering van de nationale herste'beweging. Het bestuur bestaat uit vijf personen. De stroom van adhaesiebetuigingen, be loopt thans reeds vele duizenden afkomstig van personen van elke godsdienstige over tuiging. die in de nationale herstelbeweging de gemeenschappelijke samenwerking vinden overeenkomstig de geestesvrijheid in on* land, gegrondvest door Willem den Zwiiger. Aan de organisatie wordt met grooten spoed gewerkt. In verschillende plaatsen, o.m. te Amsterdam, Rotterdam, 's-Graven- hatre, Haarlem, het Gooi. Den Helder, zijn reeds afdelingen opgericht. Te Utrecht, Amersfoort, Breda en Arnhem zijn de voor bereidingen reeds zeer vergevorderd. ^Binnenland Hedenmorgen vroeg heeft juist over de burg over de rivier de Maas aan de zijde van Den Bosch een b rtsing plaats gehad tusschen twee goederentreinen Tengevolge hiervan is het spoorwegver keer tusschen beide plaatsen totaal ge stremd. De oorzaak van de botsing Is tot dusver nog niet opgehelderd. Een lege kolentrein met bestemming voor Heerlen, komende uit de richting Utrecht, kwam in botsing met een goe derentrein uit de richting Den Bosch De botsing geschiedde juist het op het kleine gedeelte enkelspoor vóór de brug over de Maas. Hoewel de beide treinen geen groote snelheid hadden, waren de verwoestingen door de botsing aange richt zeer ernstig. De beide locomotie ven en 1*2 wagons van beide treinen ont spoorden. Vier wagons werden nage noeg geheel vernield. De beide Iocomo tieven werden niet ernstig beschadigd Bij de botsing werden een machinist en een leerling-machinist, afkomstig uit Amsterdam, licht gewond, terwijl de remmer Nijenhuis uit Utrecht ernstig werd gewond. Na ter plaatse te zijn ver bonden, is hij per auto naar het pro- testantsch-ziekenhuis te Den Bosch overgebracht. Voor het treinverkeer naar het Zuiden heeft deze botsing ern stige gevolgen. Op de plaats des onheils is een groote verwoesting aangericht en he zal waarschijnlijk den geheelen dag duren vóór dat de stremmirg van het verkeer op deze Ujn zal zijn opgeheven De spoorwegen hebben tusschen Den Bosch en Hedel voor het vervoer van passagiers een autobusdienst ingesteld, zoodat de reizigers van het Zuiden slechts tot Hedel per trein kunnen ko men en daarna per autobus naar Den Borch worden gebracht. Het sneltrein verkeer wordt zooveel mogelijk over Nijmegen of over Breda Rotterdam ge leld. Met het onruimingswerk is heden- NIEUWE VERDRAGEN EN CONVENTIES. Gisteren te Genève geteekend De correspondent van het Hbld. te Genève meldt: Minister Beelaerts van Blokland, Paul Hymans en de minister-president van Luxem burg hebben gisteren te Genève een nieuw handels- en scheep vaart verdrag geteekend Dit verdrag zal in de plaats treden van het verdrag van 1863, dat niet meer aan de tegenwoordige omstandigheden van het han delsverkeer beantwoordt Bij het nieuwe ver drag kennen de partijen elkander weder- keerig de absolute meestbegunstiging toe. Het bevat verder de gewone clausules der han delsverdragen, maar voor eiken staat zijn zoodanige formules gekozen, dat het den handel het maximum aantal garanties biedt. De partijen hebben zich in dit opzicht in ruime mate laten leiden door de werkzaam heden en aanbevelingen van de Volken bondsorganen. Het verdrag brengt geen ge annexeerde tarieven mee. De partijen zijn net er over eens, hun onderhandelingen voort te zetten, teneinde hun tarieven aan de behoef ten van hun wederzijaschen handel aan te passen. Minister Beelaerts en Paul Hymans heb ben eveneens een vestigings- en arbeidscon- ventie en een conventie tot vermijding van dubbele belasting en tot regeling van eenige andere belastingaangelegenheden geteekend. De vestigings- en arbeidsconventie is uitge werkt aan de hand van de principes, die be studeerd zijn op de conferentie voor de be handeling van vreemdelingen, die in 1929 te Parijs onder de auspiciën van den Volken bond is gehouden. Zij bepaalt zeer volledig den toestand van physieke- en zedelijke perso nen en de bepalingen, die betrekking hebben op den arbeid, zullen in zeer belangrijke mate de werkzaamheid van Nederlandsche arbeiders in België en van Belgische arbei ders in Nederland vergemakkelijken. De conventie tot vermijding van dubbele belasting heeft den toestand der belasting- nlichtigen in elk der beide landen geregeld, die belangen hebben of hun werkzaamheden uitoefenen In het andere land. Met name ko men er bepalingen in voor, die belangrijke voordeelen verzekeren aan schippers, die bij het transport op de binnenwateren betrokken zijn. Nederland en Luxemburg overwegen bin nen korten tijd op denzelfden grondslag een vestigings- en arbeidsconventie en een ver drag tot vermijding van dubbele belasting te sluiten. STAKING IN DE BOUWVAKKEN GEËINDIGD. De staking onder de bouwvakarbeiders, gft organiseerd in den Modernen Bond, te Ak- krum, is geëindigd. Maandagmorgen is bet werk hervat. Tusschen de timmerpatroonsvereeniging in Friesland en de vereeniging van arbeiders in de bouwvakken is men omtrent loon en ar beidsvoorwaarden tot overeenstemming ge komen. Ook te Grouw, waar de staking dreigde ui' te breiden, is daardoor de kwestie opgelost UIT DE STEENINDUSTRIE. De steenfabrikanten tegen een collectief contract. In de gisteren te Arnhem gehouden verga dering van steenfabrikanten aan de groote rivieren, zoowel van ring- als vlamoven fabrikanten, vrijwel de geheele steenindustrie vertegenwoordigende, werd de volgende motie aangenomen: De vergadering is una niem van meening, dat gezien den uiterst slechten toestand in de geheele bouwwereld en tengevolge daarvan de absolute onzeker heid of wel in welke mate in het komende jaar stven geproduceerd zal worden, het onmoge lijk is, vooralsnog in deze periode een collec tief arbeidscontract af te sluiten. ta MALAISE. Verkorting werktijd om ontslag voorkomen. Om ontslag van «en aantal arbeiders te voorkomen, is de werktijd van de buitenploegen aan de papierfabriek van d Ver. Kon papierfabrieken der firma van Gelder Zonen te Velsen met een haif uur per dag verkort.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7