dagblad voor alkmaar en omstreken. No. 46 Donderdag 23 Februari 1933 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 135e Jaargang Hit het J*adeutent Q/xyeliiksch Omczicht ^Buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.—. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 22 Febr. 1933. Ook heden hebben de beide Kamers der Staten-Generaal vergaderd, zoodat wij mee- nen goed te doen eenige beknoptheid in acht te nemen bij de relateering van het verhan delde. De Eerste Kamer is voortgegaan met de algemeene beraadslagingen over de Rijks- begrooting 1933. Eerste spreker was de heer De Savornin Lohman (c.h.), die begon met de verklaring, dat zijn fractie niet homogeen was met de fractie der christelijk-historischen in de Tweede Kamer en het haar als een tactische fout aanrekende, dat zij gestemd had vóór de motie-Boon, waarvan de aanneming de ont binding van de Tweede Kamer had ten ge volge gehad. Dat de regeering tot Kamer ontbinding was overgegaan, keurde hij goed en al mocht er een zelfde 'Kamer terugkeeren als nu heen gaat, dan zal daar toch een an dere mentaliteit bestaan. Zal er nu ook een parlementair kabinet komen? Dat zit nog! Maar mocht een extra-parlementair kabinet onvermijdelijk zijn, dan hoopte hij op een krachtig bewind, dat het gezag handhaaft. Wat de muiterij op de Zeven Provinciën be treft, schaarde hij zich geheel aan de zijde der regeering. De heer Hermans (s.d.a.p.) klaagde sterk over het te loor gaan van de gemeentelijke autonomie. In zake de muiterij gevoelde hij meer rouw over het bloedig optreden der re geering dan over den opstand. De heer Fock (lib.) verklaarde, dat zijn fractie de houding der regeering tegenover de muiterij in Indië goedkeurt. Hij keurde het gedrag van den heer Cramer sterk af en hij jwees den heer Mendels er op, dat hij in zijn vergoelijkend oordeel van het gebeurde had getoond de mentaliteit der inlanders niet te kennen, die sterk uitgesproken gezagsmen- schen zijn. Voor een ontbinding der Tweede Kamer achtte de spr. geen enkele reden aanwezig. Geen enkel feit van beteekenis rechtvaardigt deze regeeringsdaad en de ontbinding op ter mijn, gelijk we hier hebben, is een ongrond wettig onding. Hij achtte het niet onmogelijk, dat er een parlementair kabinet uit deze cri sis zou voortkomen, doch mocht zulks niet het geval zijn dan krijgen we een extra-parle mentair kabinet buiten medewerking van de sociaal-democraten, dat met kracht, naar hij hoopt de zaken zal aanpakk ja en niet tot par tijdaden, b.v. bij burgemeestersbenoemingen zal overgaan. De heer Van Lanschot (r.k.) heeft een zeer pessimistische rede gehouden over den finan- cieelen toestand des lands en o.a. voorgere kend, dat op 1 Jan. van het volgende jaar onze vlottende schuld 700 millioen zal be dragen. Voorloopig zag hij de eenige uit komst in een leening, waarvoor ons land ze ker nog wel op de geldmarkt terecht zal kun nen. In zake de politieke crisis achtte hij het gelijk aan de zijde der regeering, evenals bij het onderdrukken der muiterij in Indië. De spr. achtte het zelfs noodig een verklaring van zijn fractie op dit punt voor te lezen. Niet anders dacht de volgende spreker, prof. Anema (a.r.), over beide punten. Hij in sinueerde evenwel, dat de voorstemmers voor de motie-Boon zich door particuliere belan gen hadden laten influenceeren. De laatste spreker was de heer Oudegeest (s.d.a.p.), die het noodig vond thans een plei dooi te houden voor de heffing in eens van één procent van de vermogens. Hij was zoo uitvoerig, dat de voorzitter hem moest ver oorloven morgen zijn rede voort te zetten. De Tweede Kamer heeft heden een aan vang gemaakt met de behandeling van de begrooting van Oost-Indië en, gelijk reeds zoo vaak, opende de heer Cramer (s.d.a.p het debat, die scherpe kritiek uitsprak over het beleid van minister De Graaff, en hem zelfs verweet niets te weten van wat er in Indië omgaat. Verder vond hij weder, dat er te weinig op de defensie werd bezuinigd, ter wijl er te veel op de salarissen wordt gekort. Ook keurde hij de gevolgde welvaartspolitiek af, waarbij te veel gedacht wordt aan de be langen van den Europeeschen export. Verder beweerde hij, dat het in Indië veel onrusti ger is dan men algemeen gelooft en hij dien oe ten slotte een motie in tot onmiddellijke opheffing van de interneeringskampen en vande exhorbitante rechten. t ueer ^an Doetzelaer van Dubbeldam v i j.®.Pra'i o a- den financieelen toestand a j v en. dronK bij den minister aan op aaer inlichtingen betreffende de plannen ten ♦fu!C i jVan de salai"issen. Omtrent de men- lin j bevolking maakte hij de opmer dkri! een der s'ecbte elementen in de In wil»? samen'ev'ng door een deel der onder hal Js,w°rdt gevormd, die ons gezag door ooi in Neuron. Tegen de opruiers moet de dan mteen tachtiger houding aannemen De n nog toe veelal het geval is. schuwend erd°?aas 0ib-) deed een waar- Politielr wo° booren tegen de ethische De hei? Ind'sche staatkunde. r Feber (r.k.) heeft een zeer uitvoe rige rede ten slotte gehouden, waarbij hij tal van belangen heeft besproken, irrigatie heeft aanbevolen, verklaard heeft de salariskorting te billijken, betoogd heeft, dat de welvaarts politiek uit de gewone middelen moet bestre den worden, dat de Indische industrie ge steund moet worden en dus vooral geen \e- derlandsche industrie post moet laten vatten in Indië enz. Morgen voortzetting. De heer De Visser (comm.) heeft een inter pellatie aangevraagd over het niet doorzen den van telegrammen aan communistische geïnterneerden in het Digoelkamp. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Een verklaring van den Duitschen gedelegeerde. De Duitsche gedelegeerde in de hoofdcom missie der ontwapeningsconferentie, Na- dolny, heeft Woensdagmiddag in die commis sie het principieele standpunt der Duitsche regeering nopens de Fransche voorstellen in zake unificatie der Europeesche-continentale lezers uiteengezet. De verklaring, welke Nadolny gaf, luidt als volgt- De Duitsche rijksregeering staat nog steeds op het standpunt, dat een systeem, dat allen staten veiligheid waarborgt, vooral moet bestaan in de vermindering der bewa pening van de sterkst bewapende landen en een nivelleering der wapeningen. De rijks regeering juicht de gedachte toe den legers een defensief karakter te geven, doch zij is van meening, dat ter verwerkelijking van deze gedachte rekening moet worden gehou den met de volgende gezichtspunten: 1. Het defensieve of offensieve karakter der legers wordt niet zoo zeer bepaald door het systeem van weerorganisatie (d.w.z. door de organisatie en den diensttijd der troepen contingenten) als wel door de bewapening door de uitrusting met wapenen, welke over wegend een aanvalswaarde hebben. Een alle staten zonder uitzondering in gelijke mate treffende afschaffing van aanvalsmiddelen (mobiel zwaar geschut, strijdwagens, lucht strijdkrachten, bombardement) en een nivel leering op het gebied van materiaal zijn der halve van doorslaggevende beteekenis. 2. Nopens de contingenten wordt de aan- valsmogelijkheid der legers niet zoo zeer be ïnvloed door de invoering van een bepaald, niet uit de bizondere omstandigheden der staten voortvloeiend geünificeerd weer systeem dan wel door een aanzienlijke verla ging en een nivelleering der verschillende wapensoorten, welke in overeenstemming is met het recht van alle staten op veiligheid. Daarbij moet bij die staten, die overzeesche strijdkrachten in de nabijheid van het moe derland of deelen van het moederland zelve onderhouden, deze strijdkrachten rekenen tot die van het moederland. De Duitsche delegatie is bereid te onder handelen over het Fransche plan. Zij moet haar standpunt evenwel afhankelijk stellen van de bevredigende oplossing der genoemde kwestie en heeft derhalve haar standpunt als volgt samengevat: a) slechts legers met een zuiver defensief karakter zijn in overeenstemming met een systeem van veiligheid; b) om legers een defensief karakter te ge ven is het noodzakelijk dat in de eerste plaats die wapens worden afgeschaft, welke in het bizonder een offensief karakter dragen en moet voor ieder leger het toe te laten oorlogs materiaal worden vastgesteld; c) bovendien moeten de strijdkrachten der sterkst bewapende staten aanzienlijk worden verminderd en moeten de strijdkrachten van alle staten worden genivelleerd. Overzeesche strijdkrachten van alle staten worden ge nivelleerd. Overzeesche strijdkrachten moe ten eventueel als deel der strijdkrachten van het moederland worden. o Nadolny stelde ten slotte de hoofdcommis sie voor te besluiten voordat zij zich uit spreekt voor het principe der unificatie der legertypen: a) zelf onverwijld de kwestie der bizondere aanvalswapenen en de begrenzing van het toegelaten oorlogsmateriaal te regeling; b) de commissie voor de effectieven op te dragen de bepaling in zake de verlaging en de nivelleering der strijdkrachten vast te stellen volgens de principes van het plan- Hoover. Nadat de Duitsche ambassadeur Nadolny het voorstel der Duitsche regeering de Fran sche voorstellen zonder debat ter behande ling te geven aan de commissie voor de effec tieven had uiteengezet, verklaarden de ver tegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en Polen zich hiermede niet te kunnen vereeni- gen. De Poolsche vertegenwoordiger, graaf Raczynski, verklaarde, dat de Ontwapenings conferentie ontrouw zou worden aan haar grootsche taak, indien zij een of anderen staat zou toestaan zich te herwapenen. De Engelsche onderstaatssecretaris van bui tenlandsche zaken, Eden, verklaarde zich zonder reserves voor het Fransche stand punt. De ontwapening moet niet alleen be trekking hebben op de effectieven, maar ook op het oorlogsmateriaal. De Ontwapenings conferentie moet eerst de Fransche voorstel len in zake unificatie en dan de kwestie van het oorlogsmateriaal bespreken. Vervolgens was het woord aan Paul Bon cour, die allereerst Eden dankte voor de vér gaande steun der Engelsche regeering en vervolgens zeide, dat de Fransche regeering niet kan toelaten, dat het reeds vastgestelde werkprogram der Ontwapeningsconferentie wordt gewijzigd. De Fransche regeering juicht het evenwel toe, dat Duitschland in zijn voorstel het principieele Fransche voor stel thans erkent: slechts legers met een defensief karakter zijn in overeenstemming met de veiligheid. Het Fransche plan eischt, dat de belangrijke kwestie der unificatie van de legerstelsels thans door de conferentie wordt afgehandeld. Boncour besloot met een opwekking de Fransche voorstellen aan te nemen. - POLITIEK NIEUWS UIT DUITSCHLAND. Centrumvergadering in Osnabrück. Op een vergadering van het Centrum te Osnabrück werd het woord gevoerd door prelaat Kaas, die uiteenzette, waarom men de huidige regeering niet kan tolereeren, wan neer men niet wist wat afgesproken is tus- schen de leiders der regeering. De verkie zingsstrijd is overbodig en schadelijk Men staat thans voor het volgende: Of een con centratie van al diegene^, die van goeden wille zijn, komt alsnog tot stand, of wel men moet de toekomst donker, ja meer dan donker inzien.' De vergadering verliep zonder incidenten. De verkiezingsstrijd. In het kader van den verkiezingsstrijd zijn gisteravond weer in alle deelen des rijks ver kiezingsredevoeringen gehouden. In Frankfurt a. M. sciak de voormalige rijksdagpresident Paul Loebe voor een ver. gadering van het IJzeren Front. Spr. zétte uiteen, dat de leer van Karl Marx niet kan worden uitgeroeid uit de ontwikkeling van de economie. Zoolang de millioenen honge rende menschen in Duitschland niet ver zadigd zijn, zal er geen uitroeiing mogelijk zijn van het geloof aan een socialistische op standing. In Maagdenburg sprak op een NSDAP- vergadering de rijksdagafgevaardigde Frank II, die vooral de houding der Joodsche pers en haar standpunt ten opzichte van de re geering-Hitier critiseerde. De nat.-soc. zullen opruiming houden onder de opruiing van deze pers en er zorg voor dragen, dat de Joodsche invloed in het Duitsche rechts wezen verdwijnt. Te Goerlitz werd het woord gevoerd door den voormaligen rijkskanselier Marx. die er scherp tegen protesteerde, dat men hem na tionale gezindheid zou ontzeggen. Het Cen trum zal echter nooit toestaan, dat in den Duitschen staat de grondslag van het recht en de grondwet zou worden verlaten. Het Centrum heeft gisteravond te Keulen een verkiezingsvergadering gehouden, waar de vergaderingsleider naar voren bracht, dat volgens een mededeellng van den deken van Keulen de Keulsche geestelijkheid volkomen eensgezind is ih de afwijzing van de natio- naal-socialistische beweging. De leider van de Pruisische centrumfractie hield een redevoering. Waarom de communistische beloogingen in Saksen verboden zijn. In verband met Jiet verbod van communis tische betooginger' in Saksen door den rijks minister van binnenlanosche zaken wordt te bevoegder plaatse verklaard: Bij den rijks minister van binnenlandsehe zaken zijn tal van protesten ontvangen, dat in Saksen de optochten der nationaal-socialisren ten deele werden verboden, terwijl optochten der com munisten zijn toegestaan Voorts zijn berich ten ontvangen betreffende botsingen, welke door communistische beloogingen zouden zijn veroorzaakt. Ten slotte is medegedeeld dat nog meer botsingen bij en na communis tische betoogingen te verwachten zijn. Om deze redenen is het verbod uitgevaardigd als preventieve maatregel. Merkwaardig is ook, dat tegelijk met een redevoering van dr. Frick te Dresden ge houden, een communistische betooging plaats vond. De leiders der Oostenrijksche NSDAP bij Hitier. De Oostenrijksche leiders der NSDAP Proksch en Habischt zijn uit Berlijn terugge keerd, waarheen zij ontb'oden waren om rapport uit te brengen aan Hiiier over den toestand in Oostenrijk. Van betrouwbare zijde verluidt dat bij de besprekingen volkomen overeenstemming heeft bestaan. In verband daarmede is het interessant mel ding te maktn van een artikel van rijksdag afgevaardigde Habicht, die in de „Deutsch- Oesterreichische Tageszeitung, het nat. soc. Oostenrijksche partijorgaan de kwestie be handelt van hulp van het rijk aan Oostenrijk en daarbij vaststelt, dat het zeer wel moge lijk is, dat het rijk met eigen offers de midde len daarvoor opbrengt, maar nooit zonder een veilige waarborg met betrekking tot de toekomstige houding van Oostenrijk tegen over het rijk. Dergelijke waarborgen kan nóch het kabinet Dollfuss. nóch een ander onder uitsluiting der NSDAP tot stand komend kabinet geven. Vechtpartij. Gistermiddag, is het in Krefeld tot botsin gen gekomen tusschen communisten en sociaal-democraten eenerzijds en nationaal- socialisten anderzijds. Drie SA mannen wer den gewond dc-or messteken. Zeven andere SA-mannen bekwamen lichte kwetsuren. 200.000 communistische vlug schriften in beslag genomen. De politieke politie heeft gister in een communistische drukkerij meer dan 200.000 vlugschriften in beslag genomen, die als in houd hoogverraad inhielden. DE GEBEURTENISSEN TE CREFELD. Proclamatie van Goering De officiëele Pruisische persdienst deelt mede: Betreffende de gebeurtenissen te Crefeld verklaart de commissaris van het rijk voor het Pruisische ministerie van binnenlandsehe zaken, Goering, dat hij in een telegram aan de Centrumpartij een streng onderzoek van de betreurenswaardige incidenten heeft toe gezegd, dat hij verder maatregelen heeft ge nomen, die ten doel hebben, dergelijke voor vallen in het vervolg te verhinderen en die het plaats hebben van door de politie goed gekeurde vergaderingen waarborgen. Onder verwijzing naar den oproep van den rijkskanselier aan de NSDAP maakt Goering bekend, dat zich groepen van provo cateurs hebben gevormd met het doel, binnen de NSDAP en andere corporaties provoca ties te bewerken, de eenheid der nationale vereenigingen te verstoren en botsingen met de politie uit te lokken. Daardoor zou het aanzien van de NSDAP worden geschaad, evenals van den Stahlhelm. Bewijzen zijn voorhanden, dat in den laatsten tijd de com munisten in de uniform der SA en andere nationale vereenigingen reeds daden van ter reur hebben veroorzaakt. Het is natuurlijk zeer moeilijk, deze menschen vóór het uitoefe nen van hun daden te ontmaskeren. Toch heeft het ministerie van binnenlandsehe zaken reeds een specialen dienst ingesteld, die tegen deze elementen moet optreden. Bo vendien is verordend, dat de leden der nationale corporaties, die zich niet schikken naar het duidelijke bevel van hun leiders, zonder aanzien des persoons zullen worden ter verantwoording geroepen en uit hun or ganisatie verwijderd. Het bruine hemd der S.A. en het veldgriis van den Stahlhelm zijn eere-kleederen, die verplichten tot een voorbeeldige discipline bij den wederopbouw van het Duitsche vader land. Verder verzoekt Goering, de voorvallen niet te overdrijven en er geen aanleiding in te zien, den strijd der politieke meeningen nog verder te vergiftigen en daardoor de openbare rust en veiligheid te verstoren. Hij verlangt echter ook van de oppositiepartijen, dat zij niet door ophitsende, uitdagende rede voeringen tegen de regeering incidenten zoo als die te Crefeld uitlokken. In dit verband heeft Goering tegelijkertijd den volgenden oproep aan de S.S., de S A en den Stahlhelm gericht: „Kameraden! Door het vertrouwen der nationale regeering op mijn verantwoorde lijken post geroepen, heb ik tevens het Pruisi sche ministerie van binnenlandsehe zaken overgenomen om ook op die plaats te werken aan den wederopbouw van Duitschland. Reeds in mijn eerste proclamaties heb ik U als de eerste dragers van den nationalen wil een onbegrensd vertrouwen geschonken Ik heb er voor gezorgd, dat gij in het ver volg geen Duitschers van de tweede klasse zijt. dat gij niet meer wordt onderdrukt, ver volgd en gekweld, maar ik heb juist U opge roepen, mede de verantwoordelijkheid voor den nieuwen staat te dragen. Ik kon dat doen, omdat ik wist welk eén gloeiende va derlandsliefde U bezielt en omdat ik er mij vaak genoeg van kon overtuigen, dat gij be reid zijt, voor Uw volk het laatste te wagen Gij hebt veertien jaren nood en ellende, schande en smaad verdragen. Thans zult gij de vrije en trotsche dragers van een nieuw Duitschland zijn. Maar zooals ik U mijn ge heele vertrouwen heb geschonken, moet ik kunnen verwachten, dat gij mij Uw geheele vertrouwen schenkt. Daarom verzoek ik U, dat gij thans het Duitsche volk bewijst, dat discipline, plichtsbetrachting, trouw en ka meraadschap de voornaamste der mannelijke deugden zijn. De tegenstanders trachten door geheime agenten Uw aanzien in gevaar te brengen. Hier is de grootste waakzaam heid geboden. Weg met hem, die niet geheel en al tot U behoort. Bedenkt steeds, dat gij een eerekleed draagt, dat geheiligd is door het bloed van Uw gevallen kameraden". DE TOESTAND IN SOVJET-RUSLAND. Redevoering van Stalin. De redevoering, die Stalin heeft uitge sproken tot het congres var; leden der kol chozen, is thans gepubliceerd. Stalin zette o.a. het volgende uiteen: Het betreden van den nieuwen weg der kol chozen is sedert de Octoberrevolutie begon nen. maar heeft zich slechts sedert drie jaren met kracht doorgezet, aangezien eerst tegen dien tijd de economische resultaten van de Octoberrevolutie zich deden gevoelen in al hun omvang en men er toen in slaagde de industrialisatie van het land te doen voort gaan. Er bestaan twee wegen, de kapitalis tische weg en de socialistische. Voor ons be vindt zich de socialistische, achter ons de kapitalistische. Zij die meenen, dat er nog een derde weg bestaat n.1. de individueels exploitatie met koelaki, en andere kleine kapi talisten, vergissen zich sterk. Deze weg is dezelfde als die andere weg, die naar het ka pitalisme leidt. Wij hebben aldus Stalin millioenen arme boeren geholpen in kolchozen te treden, waar zij het peil bereikten van de gemiddelde boeren en de beschikking kregen over betere gronden, betere productiewerktuigen. Wij zijn er in geslaagd te verhinderen, dat de bo^ea verdeeld worden in arme boeren en koelazi Op zijn minst 20 millioen arme boeren zijn gered van ellende en ondergang en van de onderdrukking der koe;aki. Dat is de eerste stap. Wij moeten den tw e den stap doen en de leden van de kolchozen helpen, zoodat de arme en nr.dde1 boeren het peil bereiken van de gegoede boeren Daar toe is het onnoodig dat er menschen woeden uitgebuit, want wij hebben geen parbculier grondeigendom meer. Wanneer wij eerlijk voor onze kolchozen wei ten, au.len wij er in den loop van twee.of drie jaren in slagen de leden der kolchozen tot het oeil van ge goede menschen op te vo' ren, die de beschik king hebben over een overvoed van produc ten en een cultureel leven leiden. Stalin wekie de leden van de communistische partij op zich er niet op te beroemen communist te zijn en zich niet te verwijderen van de partijloozen Zonder ophouden moet het Leninisme worden bestudeerd. Wat de individualistische exploitatie betreft, deze bestaat nog. Men kan hen, die dezen bedrijfsvorm nog uitoefenen niet over het hoofd zien, want het zijn de kolchozleden van morgen. Een de/, van dezen heelt zich over gegeven aan de speculatie, maar de meerder heid verdient zijn broed met eerlijk werken en zou gaarne lid worden van een kolchos. Zij worden hierin tegengehouden, aan den eenen kant door hun eigen aarzelen, aan den anderen kant door d" vijandigheid die op het oogenblik jegens hen wordt aan den dag ge legd door de leden van de kolchozen. Ik vér- zet mij er niet tegen aldus Stalin dat men individueele werkers met onderscheid toegang verleend in de kolchozen, maar ik verzet mij er wel tegen, dat men de kolchozen sluit voor al diegenen, die een eigen bedrijf exploiteeren, zonder dat eenig onderscheid zou worden toegepast." Ten slotte sprak Stalin nog over het schrijven, dat hem was toegezonden dcor de leden van den kolchoz Besent Tsjoek en waar in het kolchozwerk een nederig en onbeleeke- nend werk wordt genoemd, waartegenover het werk van de leiders belangrijk genoemd wordt. De tijd is voorbij, zeide Stalin dat de leiders beschowd werden ais scheppers van geschiedenis terwijl werklieden en boeren niet in tel waren. Het zijn niet aileen de leiders, die op het oogenblik beslissen over het lot van volk en staat, maar vooral en in de eerste plaats de millioenenmassa's die werken. De rede van Stalin werd met stormachtig gejuich ontvangen. DE GEWELDIGE SNEEUWVAL IN NOORD ITALIË. De sneeuw meer dan 2 M. hoog. De geweldige sneeuwval, zooals in tiental len jaren in Noord Italië niet heeft plaats gehad, heeft in het bizonder den Noordelij ken rand der Apennijnen tusschen Ravenna en Parma geteisterd. Het verkeer op de spoorwegtrajecten FlorenceBolgna en BolognaMilaan is gestagneerd. Ook het telefoon- en telegraafverkeer over de Apen nijnen was Woensdagochtend gedeeltelijk ge stoord. De groote nachtsneltreinen van Rome via Bologna naar Ventië en Triëst en naar Milaan moesten te Florence blijven staan. De uit Noord Italië te Bologna verwachte treinen hadden vertraging van vele uren. Het traject ImilaBologna was geheel gestoord. De sneeuw ligt in de meeste gevallen een meter hoog, doch tusschen Florence en Bologna ligt de sneeuw zelfs nu en dan meer dan 2 M. hoog. De materieele schade is aanzienlijk, Het lichtnet is gestoord. Tal van scholen moesten worden gesloten. HEVIGE SNEEUWVAL IN ENGELAND Ook gisteren is weer veel sneeuw gevallen, in het bizonder in Kent en Noord Engeland. In Cleveland en Zuid Durham ligt de sneeuw zes voet hoog, terwijl eenige landwegen in het Noorden twee voet dik met sneeuw zijn bedekt.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1