^Binnenland ■aanaamaHHBa ONZE DRUKKERIJ UW DRUKWERK Jngczonden Stukken JCeck ÓL Schooi Jiunsi en Wetenschap Jiidscfvdften INVAL TE LEIDEN. Naar gemeld wordt, heeft de politie te Leiden op last van den officier van justitie te 's-Uravenhage een inval gedaan in een woning aan een van de zijstraten van den Rijnsburgerweg. Een belangrijke hoeveel heid drukwerk met opruienden inhoud werd in beslag genomen. Zooals in ons vorig nummer reeds ïsme- degeuceld heeft te Baigoy, gemeente asselt, een vechtpartij plaats gehad een landbouwer en een boerenzoon, ties onderhield met de dochter vfn. nacjere bouwer De landbouwer had volgens nadere berichten, den jongeman den °mgang ziin dochter reeds interma, en verboden toen hij hem wederom in gezelschap van het Se aantrof, ontstond een twist, welke al spoedig in handtastelijkheden ontaardde Daarbij hteft de boerenzoon aen landbouwer met een spade een hevigen slag op het hoofd gegeven Ofschoon de toestand van den ge troffene zich aanvankelijk niet gevaarlijk liet aanzien, is deze later dermate verergerd, dat hij naar het St. Canisiusziekenhuis te Nijme gen moest worden vervoerd. Daar in de man hedenmorgen overleden. Het parket te Amhem is van het gebeurde op de hoogte gesteld. Het lijk Van den ver s.agene is in beslag genomen en de dader, die een volledige bekentenis heeft afgelegd, gearresteerd. DE TREINBOTSING BIJ HEDEL. Gemeld wordt dat de vermoedelijke oor- Zaak van het spoorwegongeluk bij Hedei (N.-B.) zie -ns vorig nummergezocht moet worden in het rijden door een onveilig signaal door den trein uit Den Bosch. R K. HANZEBOND VAN SLAGERS- PATROONS. Dinsdagmiddag is te Maastricht het 13e bondscongres van den Ned. R K. Hanzebond van Slagerspatroons gehouden. Voor den aanvang van de vergadering zijn de deel nemers door burgemeester en wethouders op het stadhuis ontvangen. De vergadering koos tot bestuurslid, in de vacature G. de Jong, den heer Koekenbier te Leiden en be noemde den heer De Jong met algemeen? stemmen tot eerelid Mgr. Lemmens, bisschop van Roermond, woonde een deel van de vergadering bij. DE ZAAK SNEEVLIET. De Eerste Kamer van de Amsterdamsche rechtbank is gistermiddag tot omstreeks halt vijf in raadkamer geweest om te beraadsla gen of de gevangenhouding van den heer Sneevliet met dertig dagen zal worden ver lengd. De beschikking hieromtrent zal heden af komen. VERDUISTERING VAN 5000. BRANDEN. Dorschmachinefabriek afgebrand. Gistermiddag tegen vijf uur brak, tenge- vo'ge van het laten vallen van een petroleum lamp, brand uit in de dorschmachinefabriek van den heer S. Huitema te Vrouwenbuur- stermolen onder de gemeente Het Bildt (Fr.) De fabriek was spoedig een vuurzee, waar tegen de uit allerijl gerequireerde brandspui ten uit de omliggende dorpen weinig konden aanvangen. Een huis en een boerderij, die vlak bij de fabriek stonden, bleven gespaard. De fabriek zelf brandde geheel af. Alle ma chinerieën en vier groote dorschmachincs gingen verloren. De schade loopt in de dui zenden, maar wordt door verzekering gedekt Hedennacht omstreeks 1 uur brak brand uit in een sigarenwinkel van J. J. Vlekke aan den rijksstraatweg te Nieuw Helvoet. Een bewoner van het huis aan den overkant ont dekte den brand en waarschuwde onmiddel lijk zijn overburen. Ternauwernood konden zij zich in veiligheid brengen. De winkel en «et woonhuis brandden totaal af. Men ver moedt, dat de oorzaak kortsluiting is. Tijdens afwezigheid van de bewoners is brand uitgebroken in het perceel School straat 66 te Zwammerdam, waarin de gros sierden] in chocolade .en suikerwerken van de firma Lebjanc en Van Wijk is ondergebracht. Toen de brandweer arriveerde, stond het pand reeds in lichtelaaie, 20odat aaft bluS- schen niet- te denken viel. Het perceel -brand- le af. De .oorzaak is onbekend. VERKEERSONGEVALLEN. Bestelauto op pubjiek inge reden. Vier geworden. Gisteroéhtend omstreeks' 10 uiir is feen bé- stelauto van den sneldienst en reederij „Op ue Lek" bij den aanlegsteiger te Ameide op een groep werkloozen ingeredem Zekere K- flen Roer bekwam hierbij epnstige inwendige neuzingen en moest naar het ziekenhuis te uonnchenf worden overgebracht. Zijd toe stand was< gisteravond hoogst ernstigi Drie naere personen werden licht gewond- De fpnZai Vwn be* °«geval is gelegen in het df* Wj het'aanslaan Van den motor dè stond '«geschakeld en de-hand- em buiten.werkjng was gesteld. UITVOER VAN KAAS NAAR DUITSCHLAND. hetivLCri^s"zuiYelbureaa maalrt bekend, dat voer re^ling v«n den uit- gevolge L i! x and van kaas- W€,ke ten verX, T het Duitsch-Finsche handels- g uit jaar tegen een invoerrecht van 20 M. per 100 K G. naar Duitschland zal kunnen worden uitgevoerd, de firma's, welke dit product in 1932 naar Duitschland heb ben uitgevoerd, moet kennen. In verbond hiermede noodigt het alle ex porteurs, die zich met dezen uitvoer in het vorige jaar hebben beziggehouden, in hun tigen belang uit hun juisten naam en adres zoo spoedig mogelijk op te geven aan zijn secretariaat: Laan van Meerdervoort 84, 's-Gravenhage. Het totaal aantal arbeiders der Lim- burgsche mijnen bedroeg op 1 Februari j 1. ondergrondsch 24.350, bovengrondsch 10 880, totaal 35.185, het vorig jaar op 1 Februari 39.968. P De totale netto-productie der steen kolenmijnen in Limburg bedroeg over Januari 1.088.309 043 ton, over het vorig jaar Januari 1.024.491.743. Te Deventer is overleden, 72 jaren oud, de heer A. A. Hunink, stichter van de beken de vleeschwarenindustrie der firma Anton Hunink. voorzien van de nieuwste machines levert Iraai en sneL Vraagt offerte aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERMS. COSTER ZOON Mijnheer de Redacteur, Zou U de goedheid willen hebben onder staand als ingezonden te plaatsen? Bij voor baat mijn dank. De besturen van de groentenmenschen heb ben eerst getracht langs een wettelijke rege ling een ventverbod te krijgen door hun adres aan den raad. Vervolgens nebben zij de mid- denstandsvereenigingen er voor gespannen en dan die zoogenaamde openbare vergade ring, doch alles was zonder succes. Eindelijk als laatste redmiddel de publieke opinie. Maar het publiek is toch zeker niet verge ten die rampzalige demonstratie welke de tuinders dezen zomer hebben gehouden, waar duidelijk naar voren kwam, dat zij hun pro ducten naar de mestvaalt konden brei gen omdat deze waardeloos waren. En wat voor prijzen vroegen de groenteboeren toen bij hun klanten? Dit is een punt, dat tot naden ken stemt en doordat de tuinders zelf met hun producten naar de stad kwamen werkten zij zelf de concurrentie in de hand. Verschillende groenteboeren zijn eenige da gen per week in loondienst (zie kaasmarkt, veiling), weer anderen werken op een fabriek (zoo noodig ook Zondags), dus zijn zij g-Ie- genheidskoopman en vergrooten het groote leger van werkloozen. Men doet voorkomen alsof de overheid hun een verkapte concurrentie aan doet Momen teel wordt door M.H. aan 10 of 12 menschen in de fruitbranche ééns per jaar 25.00 han- delsgeld verstrekt en in de maanden Febr., Maart en April 50 pCt. steun der ongeorga niseerden. Zoo dit funest werkt op de zaken der groenteboeren dan moet toch ieder toege ven, dat het met die zaken treurig gesteld is. Ik vind het zelf belachelijk, dat er zaken zijn die zich beconcurreerd voelen door zulke ar- fumenten. De kleine koopman betaalt wel egeiijk belasting en doorgaans kan hij, zelfs al is hij te hoog aangeslagen, er niet vanaf komen doordat hij geen boekhouding voert. Wij behoeven ons niet in te spannen, zoo zegt men. Nu laat men zelf eens probeeren zich te behelpen met zoo'n bedrag als M.H ons verstrekt, nadat men door den grossiers- bond (zwarte lijst) van de veiling is geboy cot, omdat er 5 of 10 schuld blijft staan tien dagen na aankoop. Zoo worden wij broodeloos gemaakt doordat niemand meer aan ons mag verkoopen. Gij zelf zijt de schuld dat wij bij M.H. moeten aankloppen. Zijn de groenteboeren misschien vergeten, dat het schitterende veilinggebouw, waar zij dictator zijn, door de gemeente zelf is gezet en dat zij en niemand anders er van profi- teeren Laat men de oplossing zoeken in de crisis, die de werkelijke schuldige is. Met dank voor de plaatsing, J. F. JANSEN, Verdronkenoord 65a. PRIMA DUINAARDAPPELEN ALS VEEVOEDER. Egmond aan Zee. Mijnheer de Redacteur. Met de opname van deze regelen zou u ïnij zeer verplichten en ik betuig U bi voorbaat mijn dank. Voor.eenige dagen terug kon men een advertentie lezen, dat door de gezame- lijke aArdap'pelvtrbouwers te Egmond aan Zee ongeveer 1500 H L. prima duin aardappelen ten verkoop werden aange boden voor den ongelooflijken prijs van 1.80 Rer H.L. *.an 70 K G. Als men nagaat dat deze soort aard appel ih normale tijden 5 6 per H L. opbrengt is thans de strop voor d verbouwers geweldig en zij gaan bij het onbreken van eenige hulp van regee- ririgswége beslist ten onder. Het hoofdcrisiscomité kan in deze niets doen en.wat de gemeente Egmond aan Zee voor de noodlijdende wil doen is een drup pel in de zee Al het mogelijke is en wordt nog gedaan om genoemd product tegen elk redelijk bod van de hand té doen. De vrees der tuinders of bouwers, dat ze met de aardappelen blijven zitten, is zoo groot dat binnen afzienbaren tijd deze voed zame aardappelen als veevoeder moeten wor den verkocht, of op den mesthoop terecht ko men. Ik meen aan dezen toestand publiciteit te moeten geven, om te voorkomen dat over eenige maanden kolommen vol in de dag bladen zullen verschijnen met de mededee- ling dat honderden kilo's prima voeding hun weg naar de aschbelt hebben gevonden. Hoogachtend, Üw dw. dnr., L. A. HARTMAN. ZELFVERLOOCHENINGS-AANVRAGE. Het Leger des Heils bericht ons, dat de Stichting haar jaarlijksche Zelfverlooche- nings-Aanvrage houdt van 4 tot 18 Maart a s. Deze aanvrage brengt voor de Heilssol daten een paar weken van extra ingespannen arbeid mede, daar zij er dan op uittrekken om gelden voor hun werk bijeen te brengen Bovendien geven zij zelf (en de meesten hun ner behooren tot de arbeidende klasse) niet onbelangrijke bedragen, die velen hunner ten deele bijeenbrengen door zich het een of an der voedings- of genotmiddel gedurende die week te ontzeggen. Daaraan ontleent de aan vrage haar naam. De opbrengst dezer aan vrage komt voor de eene helft het werk in Nederland ten goede en voor het andere deel aan den Zendingsarbeid, waartoe o.a. ook behoort het werk in Nederlandsch-Oost- en West-Indië. Het Leger heeft in dezen moeilijken tijd uw steun meer dan noodig, om alle takken van arbeid in stand te houden en de helpende hand uit te blijven strekken naar hen, die op haar hulp is aangewezen. EEN CONFLICT IN DE NED. HERV. KERK TE HUIZEN. Naar aanleiding van de voorvallen, die zich Zondagmorgen in de Ned. Herv. Kerk te Huizen hebben afgespeeld, heeft <T J. C. Poldervaart, de vrijzinnige pre dikant te Naarden, die de preekbeurt heeft vervuld, het volgende medegedeeld aan de N. R. Ct.: „Het was mijn beurt om als ringpredi- kant tijdens de vacature voor de der 'e predikantsplaats den dienst in Huizen waar te nemen. Ik kreeg Zaterdagavond w ei een waarschuwing dat ik mij op on aangenaamheden moest voorbereiden, maar ik nam deze niet zoo ernstig, te^ meer daar ik vroeger al eens ongestoord in Huizen heb kunnen optreden. Er stond voor het kerkgebouw een groep mannen samengeschoold, die minder vriendelijke uitroepen lieten hooren. Gok in de kerk zelf was het rumoerig en toen ik een psalm opgaf, orak m hevig kabaal los, vooral op de gaanderijen. Nauwelijks had ik mijn preek welke liep over de gelijkenis der talenten aangevangen, of er ontstond zulk een gejoel, dat ik nogmaals ophield en de menschen vei zocht om te nerienken, dat zij zich in een huis des gebeds bevonden. Het waren hoofdzakelijk jongelieden; toen mijn waarschuwing wederom niet hielp, zeide ik dat ik mij niet van mijn plicht zou laten afhouden en desnoods maatreglen zou nemen, welke de wet mij ten opzichte van de verstoring -ran godsdienstoefening toestaat. Een groot gedeelte van de kerkbezoekers ging toen heen; de re3t bleef rustig. Telkenmale werd mijn preek echter onderbroken door binnenstormende jon gens en meisjes, die met deuren sloegen en joelden, alsof zij wilden uit de bin nenlanden van Afrika waren. Ik had het er op gezet om mijn preek te beëindigen er. heb dit ten slotte kunnen volbrengen. Bij het verlaten van het gebouw bevond ik mij tusschen een troep, die Ik het beste als heidenen kan betitelen; ik schaam mij om hun christe: en te moe- tei noemen. Eindelijk kon mijn auto, die omsingeld was, vertrekken Van de Hui- zer politie was niemand te zien, hoewel ik toch moet aannemen, dat ook zij op de hoogte moet zijn geweest, dat men iets tegen mij in het schild voerde De waar schuwing, die ik den avond te voren in Naarden had gekregen, kwam uit Hui zen en er ziju vele aanwijzingen, dat de actie" uitvoerig was voorbereid. Dat de orthodoxe partij voornamelijk jonge menschen heeft opgehitst ,is al zeer be- tr urenswaardig; het is een prachtige opvoeding. Eenigen hebben zien niet ontzien, de handen naar mij uit te «te ken. De ouderen waren, wat dat betreft, ingetogener. Een diaken we'gerde, bij het binnenkomen van de kerkeraads- kamer, de hand die hem werd toege stoken. Welke gedachtengang de menschen er op na hjuden blijkt uit dezen brief dien ds. Poldervaart Dinsdagochtend heeft ontvangen: „Meneer, want als dominé behoort U niet in onze hervormde Kerk, die van ouds de zuivere waarheid dient, welke naar de woorden en ervaring van de Heilige Schrift is. Daar ik zeer >ge achting heb voor Uw collega Do. zelo welke rekening houdt met de meening de* gemeente (ds D., eveneens vrijz. predikant te Naarden. wilde geen preek beurt tijdens de vacature vervullen) heb ik integendeel zeer minne gedachten van Uw persoon. Dat hebt l" getoond door Zondag hier te komen babbelen, niettegenstaande men U beleefd had verzocht om niet te komen. J>at nu het Geuzenbloed op die manier geprikke d werd; zal U zeker kunnen begrijpen Wat U dus bereikt heeft om met kinde ren en bejaarden te komen kletscV'U, dat begrijpt men niet. U bent zeker zelf de oorzaak waardoor eenige overprik kelden ongewenschte toestanden hebben geschapen en dau kan men zelf wel roe pen, wat 'n schande Er is altijd ook nog een wrok; toen jaren terug toen Dominee Schipper van hier in de kerk van Naar den was geweigerd Dat is nog wat an ders dan een kombaal achter in de kerk Verders wil ik je groeten (onleesbare handteekening recht overtuigd te zijn om het Evangelie te preeken naar vrijzinnige inzichten. Tegenover de menschen ,die hebben ver zocht, om niet te komen, staan zij, die hierop wel gesteld zijn. Er zijn wel twintig menschen uit de buitenkwartie ren van Huizen onder zijn gehoor in Naarden. Dat er Zondagmiddag slechts 50 60 in de kerk waren is toe te schrij ven aan het verbod, dat de orthodoxe predikant Mulder, den vorigen Zondag van den kansel heeft afgekondigd. Eeni gen tijd geleden, toen dit achterwege was gebleven, waren er een paar hon derd. Overigens let ik niet op getallen Maar het mooiste is, dat er op hetzelfde oogenblik waarop ik in de nieuwe kerk dienst vervulde, in de oude een ortho dox predikant het woord voerde. De menschen die bij mij eekomen zijn, wa ren dus niet van orthodoxe prediking verstoken. En zij hadden zich derhalve rustig te gedragen; den vorigen keer klom iemand op den kansel om te prote steeren tegen het feit, dat ik ,,Heer" In- plaats van „Heere" zeide. Deze maal wist men wat men aan mij lia'\ Ds. Poldervaart heeft aan den kerke- raad van Huizen een protest gezonden en zal in den ring de zaak collegiaal aanhangig maken. Niet bij de classis, want in een kerkelijke procedure ziet hij geen heil. DE MOORDZAAK YORK. De Berger Kunstkring, die dit seizoen in de keuze van stukken buitengewoon gelukkig is geweest, eindigde gisteravond zijn reeks van abonnementsvoorstellingen met een opvoe ring door het gezelscnap-Verkade van „De Moordzaak York", een tooneelspel in drie bedrijven van Aagard Sönderop. Het is de min of meer griezelige en raad selachtige en daarom voor velen aantrek- ke.ijke geschiedenis van een man, die na zijn dood vermoord werd. Of laten we liever niet op de ontknooping vooruit loopen, maar in het kort vertellen, dat York, die zijn naam aan dit stuk gaf, een rijke zonderling was, die zich door zijn geld op velerlei gebied maar dan een ander kon veroorloven In het eerste bedrijf krijgt men den indruk, dat hij een bijzonder gemakkelijke rol heeft, aange zien hij al dood- is als het scherm opgaat. Hij ligt op de veranda van zijn buitenverblijf in een ruststoel en het gezelschap, dat zich in de tuinkamer bevindt, is in de veronderstel ling, dat hij een middagdutje doet. De twee heeren en de beide dames, die voor dit week end zijn gasten zijn, achten ten slotte het oogenblik gekomen om hun gastheer maar eens wakker te maken en zetten daarom een „Ievensgroote" radio aan, die een ontzettend geluid geeft. Als York daarvan zelfs niet wakker wordt, begrijpen allen, dat er iets verschrikkelijks gebeurd moet zijn en weldra blijkt dan ook, dat de gastheer aan de ver dere gesprekken niet meer zal deelnemen aangezien hij doodgeschoten is. Na den eersten schrik wordt de politie ont boden en een kranige commissaris verschijnt weldra in den huize York en neemt het vier tal gasten een streng verhoor af. Hij is er van den beginne af van overtuigd, dat een van deze vier de dader of de daderes moet zijn en juist dat maakt het stuk voor het pu bliek bijzonder spannend. De verhooren van het viertal hebben in de tuinkamer plaats alle drie bedrijven spelen zich trouwens daarin af en bij deze zeer interessante verhooren waarbij Paul Huf a's commissaris Andrup buitengewonen staaltjes van opmer- kings- en combinatievermogen geeft, komt eindelijk de man die voor S'ork speelt ook weer in actie, doordat het voorbeeld van de film gevolgd wordt en men wat de vrouwen bij het verhoor vertellen niet al'een te hooren maar ook te zien krijgt. Tijdens het geheele verhoor hangt er een onweersbui boven het huis, de stormwind gaat in g erende viagen langs de ruiten en zoo nu en dan volgt er een donderslag. Tegelijkertijd gaat dan het licht uit en als het weer opschiet ziet men York op het tooneel en speelt de gebeurtenis zich af waarover de commissaris de vrouwen ondervraagd heeft. Het blijkt we'dra, dat deze York een groote schurk was, die de eene vrouw die hem waar ijk liefhad, verstootte voor de andere, die hij om haar geld wilde trouwen en die hij met chantage dreigde toen zij hem afwees. Ook de beide mannen hebben York gehaat en handig weet Andrup de lief de tusschen een van hen en een van de vrou welijke gasten te gebruiken om achter de waarheid te komen. A^.Vt pauze 'wordt is de dader nog niet tnu en hebben de toe schouwers alle gelegen .d zich in de vraag te verdiepen, wie nu ten slotte de schuldige zal blijken. In het derde bedrijf schijnt deze ontdekt te worden in den persoon van een zeekapitein, die plotseling in het moordge val betrokken wordt, maar ook dit spoor loopt dood en ten slotte het is alweer een kwestie van liefde en vertrouwen maakt de daderes zich bekend. Zij heeft York doodge schoten, maar het publiek zou zeker onvol daan huiswaarts gegaan zijn als deze vrouw, die een vonnis voltrok, dat een schurk als York in alle opzichlen verdiend had, daar voor met een langdurige gevangenisstraf zou moeten boeten. De commissaris ontdekt tot aller opluch ting dan ook, dat York zich zelf verr*ord heeft door een te groote dosis van een slaapmiddel in te nemen en de vrouw, die daarna op hem geschoten heeft vuurde haar kogel dus op een doode af wat niet onder het begrip „moord" kan worden gerangschikt. Met den commissaris is het geheele publiek dan ook graag geneigd te gelooven, dat de jury haar wel zal vrijspreken. Alle hulde allereerst aan Paul Huf, die te vens regisseur is, voor de meesterlijke uit beelding van Andrup. Als men hem vijf minu ten heeft zien spelen, weet men zeker, dat dit een politieman is, die zich niet kan vergissen. Hij draagt dit stuk door zw-'-V passages heen, maar zoo heel veel van d" -akke pas sages zijn er niet. Een raadse' ige moord boeit 't publiek en in dit stuk is voortdurend sterke actie waarbij de toeschouwers ieder oogenblik op een verrassing voorbereid zijn Ank van der Moer als mevrouw Madsen was het riike vrouwtje, in haar geheele optreden een grazieuse verschijning, maar ook in het onderhoud met York in staat om zich fel tegen eike poging tot chantage te verde digen. Annie Verhulst was als mevrouw von Goos een geheel andere verschijning. Zij is robuster, ook in haar optreden, maar geeft zich met volle ambitie aan baar moeilijke rol. Vooral in het tweede bedrijf, tijdens het verhoor, en in haar scène met York gaf zij als de vrouw, die zich door haar minnaar zag verlaten, haar krachtigste spel. Graaf Castenkiold Frits van Dijk bleef onder alle omstandigheden de edelman, die hij moest uitbeelden en Neergaard was werkelijk de man met het onsympathieke uiterlijk en het weinig vertrouwen wekkende optreden, die de schrijver in dit stuk gewenscht moet hebben om het publiek bij het zoeken naar de(n) da deres) nog meer op een dwaalspoor te bren gen. De rol van Hans van Meerten als Niels von Goos was maar kort, maar hij maakte er van wat er van te maken was, evenals York Cor Hermus die in dit stuk slechts een zeer bescheiden rol heeft. Het gezelschap had voor een aantrekkelijk décor gezorgd. De tuinkamer met de moderne stalen meubels was bijzonder geschikt als entourage voor deze vertooning. Slechts de radio was hier niet op haar plaats. Het toe stel had meer van een brandkast dan van een kostbaar meubelstuk, dat men in een der ver trekken van een man als York zou ver wachten. Met enkele vriendelijke woorden heeft de voorzitter van den Berger Kunstkring, de heer D. A. Klomp, aan beide actrices een bloemenhulde aangeboden. Het publiek was gul met applaus en be wees daarmede, dat het een stuk als dit, dat door zijn boeiende handeling meer dan een kijkspel is, op prijs weet te stellen. Langs de wanden waren schilderijen en etsen van den kunstschilder Graadt van Roggen geëxpo seerd. Omdat het de laatste uitvoering was, had het bestuur de Cheese Town Band gehuurd en de leden van dit ensemble hebben de pau ze met vroolijke muziek voor de wach tenden zoo kort mogelijk gemaakt. Na afloop van de voorstelling gingen de stoelen de zaal uit en weldra klonken er foxtrotten en tango's en ging alles wat dansen kon en dansen wilde in rhytmisch bewegen over den dansvloer. He was diep in den nacht toen de laatste auto's de „Rus" verlieten. Het kleuterweekblad Kie-ke-boe brengt het vervolg van de avonturen van den kleinen koddigen clown naar wien het weekblaadje genoemd is. C. Wilkeshuis vertelt een en ander van den verjaardag van Moeder-lang staart. Er zijn versjes van de redactrice en van J. Cats Jr. C. Beek leert den kleuters een kleurplaatje maken en Sytje Aafjes wijst hun den weg om een raffia-lijstje te fabriceeren No. 25 van Onze Wonderbaarlijke Wereld Uitgave W. de Haan te Utrecht heeft een fraai geïllustreerd artikel over begrafe- nisgebruiken in verschillende landen, ge schreven door Thomas A. Joyce. De heer F. A. Mackenzie schrijft over het onbekende Altai in Azië waar slechts zelden een blanke is doorgedrongen. Washington, de stad der vergezichten, is het onderwerp van bespre king van S. K. Ratcliffe, die daarbij vele fraaie en interessante opnamen publiceert. Gerald Leighton behandelt vervolgens de triomfen der medische wetenschap en geeft er leerzame afbeeldingen bij. Zeer belang wekkend is ook de beschouwing van E. N. Faljaize over zonderlinge kapitalistische ge bruiken. J. A. Hammerton schrijft bij frame foto's over het oude en het nieuwe Rome, Kol. P. T. Etherton bespreekt China's wonder, de groote muur en dit nummer eindigt met een beschouwing over ruimte en oneindigheid. MET EEN SCHOP OP HET HOOFD GESLAGEN. De Arnhemsche politie heeft een vertegen woordiger van een firma te Zwolle gearres teerd, die zich te Arnhem schuldig had ge maakt aan verduistering en in den loop van anderhalf jaar een bedrag van 5000 zich had toegeëigend. De man is ter beschikking *an de justitie te Arnhem gesteld. Kortsluiting. Orossierderij afgebrand. KORTE BERICHTEN. tHuilen veraniaoo'Uenikheia van CU Redact'e. l>e opname ui at rubriekb*#iisi oeenszms dat ae 'eaartie er mede instemt Ds. Poldervaart .voortgaande met ziin inlichtingen, verklaarde van zijn goed Panorama bespreekt in woord en beeld de film E. P. I geeft geen antwoord en het too neelspel De Vader des Vaderlands. Voortge zet wordt de geschiedenis van den onschuldig veroordeelde op het Duivelseiland. Er zijn interessante afbeeldingen van de Druïden en van het Sint Bernardsklooster met de beroem de honden. De actueele gebeurtenissen in bin nen- en buitenland zijn in beeld gebracht en er is een uitgebreid sportoverzicht alsmede een interessante damesrubriek. Aan de illustratie van dit weekblad wordt steeds <ie grootst mogelijke zorg besteed. Natuur en Techniek een tijdschrift van de Amsterdamsche NV. Uitgeversmaat- schapnij Elsevier is een der best verzorgde van dezen tijd en interessant voor allen, die pp voorjichting inzake natuurlijke en techni sche vraagstukken belang stellen. In het Februari-nummer heeft J. B. Springer een interessant artikel geschreven over sleepers Van de zee en hij laat daarin en in vele bij zonder mooie opname uitkomen hoe Neder land zich op dit gebied een wereldreputatie beeft veroverd. Dr. B. Polak schrijft over carnivore tropenplanten, vleeschetende plan ten, als het ware tusschenvormen tusschen plant en dier. Over China's oude heiligdom men schrijft Dr B. van Velzen en illustreert zijn artikel op belangwekkende wijze. Vooral de draak, détail van den geglazuurden Frangshoeï-muur is zeer mooi Vervolgens heeft Ir. D. Rerkhout het over moderne gla zenmakers, vi aarbij hij in een actueele be schouwing het geheim der glasfabrieken ont sluiert. Een geheel ander onderwerp behan delt Drs. J. J. Raimond Jr. namelijk Zonne- mysteries en hij geeft daarbij fraaie afbeel dingen van zonnegedeelten en de kijkers, waarde-'- men een en-ander kan bestudeeren. Over b: Jeldieren schrijft Dr. H. Egel en hij geeft er typische plaatsjes bij. Wat sneeuw is en hoe men het op de fotografische plaat mooi kan weergeven, laat Drs. L. F. van Marle zien. Ir. W. Brusse vertelt een en an der over de verkeersseinen van Siemens en Heemaf, J. C. Alders verhaalt over de micro structuur van kolen en Fr. van Raalte geeft interessante psychotechnische beschouwin gen. De Waterkampioen. Het nummer van deze week bevatte weer tal van fraaie foto's, vooral van den tweeden Watertocht in Friesland. Verder als bijlage een volledig register op den jaargang 1932. De gewone rubrieken zijn uitstekend ver zorgd

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7