Veaag. en Aanbod JMtnnieuws Rechtszaken £and- en Jnin&oum Jnqeionden Stukken ^Binnenland SS ten goede komt aan f^' n worden, Zeker, er zal bezuinigd moeten wor« maar dan in de eerste plaats op «^logst waaraan heelemaal geen behoefteis en toch perfect in orde wordt gemaakt opdat bi] een komenden oorlog ook de Nederland, .he bezittende klasse zich kan beveiligen. te koop GEVRAAGD een ttoed "an- EEN DIERENBEUL. Met stemverheffing wees spr. op het voof- beeld van de schepelingen van de Zeven Pro vinciën, van wie 23 slachtoffer werden. Zij allen hebben recht op waardeering en doen ons vragen: waarom moeten er steeds weer offers van de arbeiders worden gevraagd Tegenover de loonsverlaging voor de aroei- ders verhoogde de regeering de rente waar door de verlaging te niet werd gedaan en geen lager huur kon worden bereikt, z En, vroeg spr., wat is er gebeurd met de overschotten uit de betere jaren van 1921 ten .en met 1929? Dit geld is toch door de arbei ders opgebracht en zij hebben er recht op te weten waar het is gebleven, alvorens toe te stemmen in een nieuwe loonsverlaging. Aan de reactie moet een „halt" worden toe geroepen, het ziet er donker uit voor de arbei ders. Aan de landgrenzen klopt de golf van de contra-revolutie, zooals die in Duitschlatid onder Hitier zich voltrekt. Daar gebeurt het zelfde als bij Mussolini's optreden in Italië is geschied. Alle arbeidersorganisaties in iDuitschland hebben nu al reeksen van doo- den en gewonden in hare gelederen en hare rechten en vrijheden zijn sinds den aanvang van HitleFs rijkskanselierschap op ernstige ,wijze aangetast. Spr. las een schrijven, door den Pruisi- schen minister Goering gezonden aan de politie, waarin aanbevolen werd samen te i werken met de S. A. e.d. en streng op te tre den tegen communisten enz., waarbij de mi nister bij voorbaat de verantwoordelijkheid der politie dekte en het nalaten van te nemen maatregelen zwaarder zou doen gelden dan het maken van een fout. Zie daar, zei spr., wat ook den Nationalis ten, die in Alkmaar j.1. Woensdag een verga dering belegden, voor oogen staat. Zij willen precies hetzelfde: de terreur en de dictatuur, zooals die thans in Duitschland de beste zonen doet neerslaan. Er bestaat geen verschil tusschen hen die het hardop zeggen, dat het gaat tegen het marxisme (d.i. het socialisme) en hen, die het wat meer diplomatiek zeggen. Spr. noemde in dit verband den naam van oud-minister Colijn, die, naar spr. aanhaalde, de Kamer ontbinding een goeden maatregel noemde, omdat er nu een Kamer kan komen, die meer volgzaam zal zijn en als dat niet het geval wordt, zoo ging spr. voort met een aanhaling |Uit dr. Colijn's rede te Rotterdam, zal deze „willen, dat de regeering de voorgenomen be zuinigingen uitvoert desnoods tegen den wil der Kamer. Met het Duitsche voorbeeld voor oogen, waarop de Nederlandsche fascisten en andere reactionnairen hun oog richten, wekte spr. op om daar pal tegenover te staan. Nu reeds zijn er symptomen aanwezig, die erop wij zen, dat de reactionnairen voor niets terug deinzen, meende hij. ernstig betreurde spr. in dit verband het uittreden van de O.S.P. uit het Antifo, om dat deze anti-oorlog- en anti-fascistische or ganisatie daardoor ernstig werd getroffen. Maken wij ons op tot bevestiging van het socialisme in onze samenleving, aldus eindig- Gedachtenwisseling. de spr. De heer Speur betoogde, dat de spreker één vijand van de revolutionnairen heeft ver geten, n.1. de s.d.a.p., welker voorman in Alkmaar, de wethouder Westerhof, heeft voorgesteld op Zaterdagmiddag te werken. De heer L h r s besprak het uitvoeren van verschillende werken in werkverschaf fing, wat alles werkverruiming is. Met mede werking van de socialistische raadsleden wordt dit alles gedaan, straks is er geen werk meer, en wat dan? Genoemde raads leden weten van die werken niets, wat doet men met hen? De heer Roodveldt. eigenlijk overtuigd, dat de gemaakte opmerkingen buiten zijn rede omgingen, meende dat met verzwijgen van fouten het eenheidsfront niet wordt ge diend. Tegenover den heer Lührs betoogde spr., dat de werkverschaffingspolitiek een klasse- belang is, omdat zij de arbeiders zal moeten voorbereiden op het verdienen van een lager loon ook in de particuliere nijverheid. De sociaal-democratische volksvertegen woordigers geven zich over aan de illusie, dat zij, zittende in de machtspositie, iets voor de arbeiders kunnen doen. Dit is onjuist Zij zijn niet anders dan handlangers van de bezittende klasse en hebben te aanvaarden wat deze voorschrijft. Doordat de soc.-dem vertegenwoordigers hen in den weg zitten kunnen de arbeiders hun eigenlijke vijanden niet zien. Het zou tot verheldering bijdragen, als de soc.-dem. in deze tijden volkomen durfden te breken met de bezittende klasse en zich uitsluitend gaven aan de arbeidersbelan gen. De in machtsposities gezeten socialisten beteekenen voor de reactionnaren niets, want zij worden gelijk in Duitschland zonder meer over boord gezet, omdat zij alleen dienstig zijn om het volk in bedwang te houden. Bij de sluiting werd het telegram aan den minister, waarin vrijlating werd geëischt van Sneevliet en de beide andere Amsterdamsche mannen, voorgelezen. TE KOOP GEVR. MODERNE KIN DERWAGEN zonder gebreken. Br letter L 655 bureau van dit blad. (Uitsluitend 2e hands artikelen). L *an 15 regels 60 cent bij vooruit Qb taling te voldoen. Oud papier, Couranten, Boeken, fles- schen te koop gevraagd. Deze worden oor ons bij elke hóeveelheid gekocht en van huis afgehaald. Briefkaarten wor den vergoed L. DE JONG. Oudegr 48, fde huis van de Bloemstr., Alkmaar TRANSPORTFIETS AANGERODEN vr«LZOt??er mand' weiniF gebruikt, zeer vcordeehg. Adres te bevragen bureau v..d. blad 1t"IK(?oplWAGEN (g°ed >nderhoudën - Adres te bevragen bur. v. d. blad. ondèrUid?n WANDELWAGENTJE Br - ©r letter P 65£ bureau v. d. blad. TE KOOP zoo goed als nieuwe gouden HEERENHORLOGES met kettingen, VERLOVINGS- en ZEGELRING* N. S W. VET, Verdronkenoord 5. JAN BLOKLAND's RIJWIELHANDEL heeft te koop in zeer goeden staat zijnde H en D. RIJWIELEN, prijzen vanaf 10 TE KOOP EEN WISSELSTROOM RADIOTOESTEL, in goeden staat Te bevragen LINDELAAN 9. Prima Divan 9.50, Salonkast met geslepen spiegel 12.50, prima Trap- naaimachine z g. a. n. 17.50, mooie Kinderwagen (lage wielen) 9.50. In- en verkoop van inboedels. Dekker, Laat 182 Ledikant 1, Spiraalmatras 2, z. g. a. n. Geinakskoffer met pot 6.50, prima For nuis 12.50, eiken Tafel 6.50, Theekast 4.5C, Salonspiegel 6.50. Keukentafel 2.50. DEKKER. Laat 182. Duitsche Piano, kruissnarig, gebouwd in pantser, pracht toon, z. g a. n. af komstig van fa. Goldschmedi ïg voor ƒ185 en een Duitsche Piano voor 125. DEKKER. Laat 182. Door omstandigheden TE KOOP EEN RADIOTOESTEL Telefunken 9, met versterkte eindlamp, plaatstroomapa- raat, één dubbele en twee enkele Varta- accu's en gelijkrichter, alles zonder ge breken met een jaar garantie. Een bui tengewone aanbieding voor iemand die een radiotoestel wenscht en daarbij aan do weergave hooge eischen stelt Te be vragen bureau van dit blad. TE KOOP AANGEBODEN een in pri ma staat bevindend BILJART, comp'eet met querek en queen en ivoor ballen voor slechts f 65 00. Te bevragen bij C. N. HAAKMAN, Staringstraat 2, Alkmaar. Tevens aan 't zelfde adres gevraagd HANG-LEGKAST, liefst drie deurs. 72 prima geschroefde Caféstoelen te koop ook bij gedeelten voor spotprijs. Prima Schrijftafel 10 m.ooi Opklap- ledikant 10, pracht gehaakte Bedsprij 4, z. g. a. n. J. L. SOSTMAN Jr., Ver kooplokaal Ridderstraat 10. TE KOOP voor weinig geld AUTO- KïSTEN, ook in gedeelten, geschikt voor kippenhokken enz. Adr. G. P. LODDER, Kievitstraat I, Oudorp. Tuinbank 7.50, sterk looprek 3.50, mooi 4 pits Gasstel 4.50, pracht Luid spreker 9 .Divan- en Tafelkleeden, alle soorten Meubelen, Fornuizen z. g. a n. J. L. Sostman Jr., Verk.lok. Ridderstr. 10 TE KOOP AANGEBODEN gebruikte KINDERWAGEN, TAFELSTOEL en HOBBELPAARD. Adres RITSEVOORT 19a. TE' KOOP PLAATSTROOM-LUTD- SPREKER en ACCU, :.oo goed als nieuw, spotprijs. Adres' te bevr. bur. v. d. blad. DE ZWARTE HUZAAR. Conrad Veidt en Mady Christians. Bioscoop Theater Harmonie. De gevreesde Zwarte Huzaren maakten het de Franschen, die Duitschland in 1812 bezet ten, heel erg lastig.' Menig bravourstukje werd in dien tijd uitgehaald. Zoo werden twee jonge vrouwen in 1812, toen zij in de kamer van een herberg gezellig keuvelden, plotseling .opgeschrikt door hevig kloppen op de deur. Fransche kurassiers zochten een gevluch- ten zwarten huzaar. De vrouwen weten van niets. Maar als Maria Louise plotseling de vluchteling orttdekt, weet zij hem te redden En later voegt de luitenant Aribed zich bij den zwarten huzaar, die niemand anders is dan ritmeester van Hochberg. De bende huzaren moeten een bevel van den hertog uit voeren.-'t Is een zeer moeilijke taak waarvoor zij geplaatst worden. Er moet n.1. een prinses ontvoerd worden. Doch 't land wemelt van spionnen. Hoe zij zélfs gedwongen worden zich als dén Poolschen vorst en zijn lakei bij den gouverneyr aan te dienen, moet men iii de spahnepde.film gaan zien, dus slechts morgenavond.en Maandagavond in de Har monie wordt vertoond. En dan zal men tevens -bemerken, dat de lieftallige Maria Louise-uit de herberg niemand anders is dan de gezochte prinses van Baden. De vlucht uit Erfurt is vol spanning. Maar Napoleons 'nederlaag bréngt een geweldigen omkeer in Duitschland, ook in het hertogdom Bruns- wijk. En wat brengt het eind voor den zwar ten huzaar en.Maria Louise? Dat te raden is niet moeilijk. Goncad -Veidt. de uitnemende filmactteur, vervult op schitterende wijze de titelrol, ter ■wijl Mady Christions al haar charme ver leent ahn de rol van Maria Louise. Wolf Al- bach Retty is de vroojijke luitenant en Ursula 'de dappere Brigitte, die het hart van de luite nant steelt. Goede bekenden zijn verder Otto Walburg als gouverneur Darmont en Bern- ha^d Goetske als de hertog. Een film, die ieder met genoegen zal zien. Een verzorgd programma gaat nog aan het hoofdnummer vooraf. trokken, eens anders bewijzen. Maar dat zijn onschuldig bedoelde diefstal, tot zulke sensa- tioneele avonturen in het eenzame huis op den heuvel zou leiden, had hij nimmer kun nen denken. De familie Randolph wordt daar n.1. in een testamentskwestie betrokken en het gestolen collier, dat eerst gevonden was, naar later toch weer weg bleek te zijn, speelt in de geheele zaak een belangrijke rol. Wat voor geheimzinnigs er in het schijnbaar eenzame huis allemaal voorvalt ia niet in kort bestek te vertellen, maar men kan zich de angst der bewoners gemakkelijk voorstel len. Gelukkig dat de politie met McHenry (Jack Holt) aan 't hoofd niet gauw bang is en Waller Cooke krijgt voor zijn courant het meest sensationeele nieuws, die er in langen tijd gebracht is. Hoe de twee geroutineerd filmkrachten als Jack Holt en Ralph Graves dat geval spe len, behoeft ge niet te vragen. Ze zijn prach tig op dreef en Sally Blane wakkert de hee- ren nog aan als Miss Randolhp. Als geheel een film, die vrij onschuldig begint, maar vol spanning en sensatie ein digt. Het voorprogramma bracht o.a. een in teressant Hollands Nieuws, een paar aardi ge teekenfilms, een screensong, met een pri ma stepdanseres en een gekleurde opname van bijzondere merkwaardigheden. Cinema Americain. In het theater Cinema Americain loopen twee hoofdfilms, die niet alleen spannend, doch ook leerzaam genoemd kunnen worden De eerste „Een afgeluisterd complot" met Dorothy Mortreall en Milton Sills in de hoofdrollen speelt in de dranksmokkelaars wereld in Amerika, doét ons kennis maken met het gevaarlijke in het leven van de dranksmokkelaars, de strijd in de elkander vijandige bende werelden, het mondaine ge doe in de New-Yorksche nachtclubs, maar laat toch tevens zien hoe er in die wereld ook menschen leven met prachtige menschelijke eigenschappen, die er feitelijk niet thuis hoo- ren, doch ook daar hun goeden invloed laten gelden. Deze film verloopt in een vlot tempo en is vol van spannende romantiek. Welk een verademing een heerlijk huizelijk gevierd Kerstfeest ook voor menschen is, die voort durend in het groote mondaine stadsleven verkeeren, doch die het goede in zich nog niet geheel hebben verloren komt in deze film mede zeer goed tot uiting. Dat men met sympathie bezield wordt voor de hoofdfiguren is vooral om de sterke ro mantiek in deze film volkomen begrijpelijk. Wie het boek van Axel Munthe „De ge schiedenis van St. Michiël" heeft gelezen, weet iets van de ellende, die een modedokter doormaakt, wanneer hij alle mogelijke rijke vrouwen voor ingebeelde ziekten moet be handelen. In de film „Dokters Vrouwen" met Warner Buscher in de hoofdrol, maakt men ook kennis met de moeilijkheden van een mode dokter, die door alle mogelijke dames wordt gezocht en daardoor zich door zijn vrouw, die hem waarlijk lief heeft en door hem op recht bemind wordt, verlaten wordt, omdat zij hem ten onrechty cjet vertrouwt. Na het doormaken van veel spannend leed hervinden zij ten slotte elkander. Ook deze film geeft prachtig spel te zien en zal onwillekeurig de begrijpende menschen tot het begrip brengen, dat ook voor een dokter een avond van echte huiselijkheid van groote waarde is, zoodat men goed doet, een medicus des avonds niet voor onnoodige gevalletjes op te bellen. De groote waarde van een bekwaam medi cus in een groot ziekenhuis wordt in deze film eveneens getoond, terwijl men er tevens in kennis maakte met de brutale verzinseltjes van rijke dames, die niet weten wat zij man- keeren, doch in ieder geval zich door de charmante dokter willen laten onderzoeken. Als voorprogramma gaat een interessante detectieve film, die doet denken aan het too neelstuk „De moordzaak Yorck" welk stuk Woensdag in Bergen zooveel succes oogstte De films in het theater Cinema Americain verdienen deze week stellig een druk bezoek. 's NACHTS IN HET EENZAME HUIS. Jack Holt en Ralph Graves als tegenspelers. Alkmaarsch Bioscoop Theater. Het A.B.T. vraagt deze week met zijn hoofdnummer de aandacht voor een zeer spannende en mysterieuse geschiedenis: 's Nachts in het eenzame huis. Deze titel is reeds veel belovend. In een plaatsje waar weinig Voorvalt zijn twee vrienden Jack Holt als.de .poljtie-jnspecteur en Rolph Gra ves a]s de verslaggever van de Tribune. De lieftallige M-iss Randoph laat zich na afoop van een lezing tegenover beide met zoo ent housiast-uit-over politie en pers. Doch dan wil de journalist, dat de jonge dame, die meer dan zijn belangstelling alleen heeft ge van zuurstoflongen te ontsnappen en veilig aan de oppervlakte van het water te komen De opnamen aan boord en het reddings werk in 't water zijn zeer interessant. Semp- ter wordt vrijgesproken van insubordinatie en vindt natuurlijk Diana terug, die hem niet meer zal verlaten. Laughton, Tallulah Bankhead en Oary Cooper geven in deze film zeer goed spél te bewonderen. Vooraf gaan een aardige twee-acter „Jimm/s nieu we jacht", een screensong, veel Paramount- en Polygoonnieuws, een reclamefilm en wat fiims uit de oude doos, interessante opna men uit den tijd toen de cinema nog in haar baby-jaren verkeerde. DE DUIVEL VAN DE U 69. Victoria-Theater. Aan de Afrikaansche kust ligt een Engel- sche duikboot waarvan Commander Sturm de gezagvoerder is. Hij is in de Europeesche kolonie ter plaatse natuurlijk een figuur van beteekenis en heel wat meer gezien dan zijn vrouw Diana, die zich naar het oordeel in marinekringen te veel aan het gezelschaps leven onttrekt en te vriendelijk is voor de jonge marineofficieren. Die laatste meening heeft ook de Commander en hij bespionneert de officieren, die hij ervan verdenkt, dat zij een verdachte vriendschap voor zijn vrouw- gevoelen. Hij neemt wraak op hen, door hen te laten overplaatsen wegens ongeschikt heid en Diana tracht tevergeefs te bewijzen dat zijn verdachtmakingen ongegrond zijn Op een avond, na een hevige scène, verlaat zij hopeloos haar woning en komt tusschen het Afrikaansche gepeupel terecht, dat een godsdienstig feest viert. Een jonge man redt haar uit het te opdringerig wordend ge zelschap en vlucht met haar in een winkel waar hij, om den koopman tevreden te stel len, een flesehje goedkoope parfum koopt dat hij haar aanbiedt. Hij kent haar niet gevoelt wel iets voor een avontuurtje en neemt haar mee op een wandeling in de woestijn. Daar geeft Diana, wie het leven onverschillig is geworden, zich aan hem over, maar den volgenden dag als de jonge officier een beleefdheidsvisite bij zijn com mandant komt maken, ziet hij tot zijn ont steltenis wie dien nacht zijn gezellin is ge weest. Door het parfum, dat beiden aan hun kleeding hebben/ontdekt de Commander dat zijn vrouw en luitenant Sempter elkaar ken nen. Hij stuurt Sempter naar boord en gaat even later het huis uit. Maar Diana is eer der bij het schip en waarschuwt den jongen man voor de plannen van haar jaloerschen echtgenoot. Ais deze aan boord komt en zijn vrouw bij Sempter vindt, laat hij de boot duiken en opzettelijk op een passeerende boot stooten. Het schip is verloren en de beman ning zou het ook zijn als Sempter en Diana de mannen er niet van weten te overtuigen dat de Commander krankzinnig is gewor den. Na een hevige worsteling slagen allen behalve de Commander er in door middel De rechtbank te Assen veroordeelde gister een landbouwer te Kalekluf'. bij Ruinerwold (Dr.), die terechtstond we gens ergerlijke verwaarloozing van zijn vee (hij had zes paarden en vijf koeien die in September in land liepen, waar geen eten en evenmin drinken voor hen was, gedurende tweemaal vier en twin tig uur het noodige voedsel onthouden) tot veertien dagen hechtenis en ver beurdverklaring van de opbrengst van het verkochte vee. De eisch van het O. M. was geweest veertien dagen gevangenisstrag en ver- beurdverklaaring van de opbrengst van het verkochte vee. DE MOORDZAAK-ESCHAUZIER Hot Haagsche gerechtshof heeft gis terochtend de behandeling in ooger be roep van de strafzaak in zake den moord op den heer Eschauzier voortgezet. De president vroeg aan dr. Hesselink eenige inlichtingen omtrent het endos sement en de handteekening Eschauzier op de kwitantie aan Heldring en Pier- son. Dr. Hesselink herhaalde zijn verkla ring dat het bijgeschrevene op de kwi tantie afwijkingen van het handschrift van den heer E. vertoont en diverse pun ten van overeenkomst met dat van K. Verdachte O.: ,Ik ontken, dat geschre ven te hebben." Vervolgens werden gehoord de com missaris van politie P. Cramer en de rechter-commissaris mr. Thorbecke, dit verhoor liep over een correspondentie tusschen beide heeren gevoerd betref fende deze sttrafzaak in October 1932. De deskundige van Nassau gaf eenige inlichtingen omtrent het schrijfmachine schrift, waarmede de cheque zou zijn geschreven. Dezelfde inlichtingen wer den ook verstrekt door den politie-des- kundige Waltman. Betreffende confron tatie van verdachte K. met den jongen visscher, die de cheque aan de bank aanbood, werd nog gehoord de hoofdin specteur van politie. Tusschen dezen en den verdachte K. ontstond discussie over de pertinente en directe herken ning van den jongen. Te 12 40 uur wer den gehoord de psychiaters Scholtens en Gerritsen, die beide verdachten hebben onderzocht. Dit verhoor had plaats met gesloten deuren. WAARSCHUWING BETREFFENDE AANKOOP VAN POOTGOED. Het secretariaat van den Nederland- schen Algemeenen Keuringsdienst te Wageningen schrijft ons: Hoewel verwacht mag worden, dat als gevolg van de zeer geringe export van consumptie-aardappelen en de zeer slechte financieele resultaten van de aardappelteelt, de uitpoot van aardap pelen in 1933 belangrijk minde- zal zijn dan in het vorige jaar, zal toch vrijwel iedere landbouwer weer een deel van zijn akkers met aardappelen bepoten, aangezien hij geen andere gewassen heeft, die betere kansen op een loonende to. lt w aarborgen. Indien men aardappelen wil verbou wen, is de allereerste voorwaarde zich zekerheid te verschaffen dat het poot goed een behoorlijke opbrengst zal geven. Dit kan door te gebruiken raszui ver en gezond pootgoed. De verbouwers dienen daarom garanties voor deze ehchen te vragen n.1. door tan te koo- pen pootgoed, dat te velde en op partij is goedgekeurd door één van dc keurings diensten van den Nederland^chen Alge meenen Keuringsdienst N. A. K. Ten be wijze daarvan bevindt zich in de zakken e*n certificaat, waarop vermeld staat door welke keuringsdienst het gewas is gekeurd. Hierdoor is men gewaarborgd dat het pootgoed komt uit de streek waarvan men het wil betrekken. Verder wordt op het certificaat vermeld, de k'asse, waarin het is goedgekeurd. (A uitmuntend, B goed, C voldoende) De zakken moeten geplombeerd zijn Op het plombe staat het contrölemerk van den N. A. K alsmede de naam van den keuringsdienst. Hoe wenschelijk het is bij den aankoop van pootgoed de garanties voor raszui verheid en gezondheid te vragen, moge hieruit blijken, dat bij de keuringen iit jaar in onderscheidene streken 25 van de aangegeven oppervlakte niet aan de gestelde eischen voldeed en moest worden afgekeurd. Het pootgoed van deze afgekeurde vel den en van de nietgekeurde, die veelal nog slechter zijn, wordt in den handel gebracht als z.g. ongekeurd pootgoed. Nu de uitvoer van dit z.g. ongekeurde pootgoed door de Pootaardappelwet ver beden is, wordt getracht om dit geen enkel garantiegevend pootgoed tegen zeer lage prijzen in het buitenland aan den man te brengen. Waar de prijzen van het goedgekeur de. met certificaat en plombe van den N A K dit jaar eveneens laag zijn. kan het voor iemand die zeker wil zijn om een goed gewas te verkrijgen, geen financieel bezwaar zijn iets meer voor dit pootgoed uit te geven, omdat deze meerdere uitgaaf door een 'betere op brengst ruimschoots wordt vergoed. Men diene evenmin in te gaan op aan biedingen waarbij goedgekeurd pootgoed „zonder plombe en certificaat" wordt aangeboden, aangezien iedere contröle op de juistheid dezer aanbiedingen in den regel ontbreekt. Wie zekerheid wil hebben, eische een geplombeerde zak met ongeschonden plombe en een certificaat in den zak. (Buiten verantwoordelifk/teia van de Redactte. De opname in at rubriek, bcwi/st teensvns dat de eedartie er mede instemt). Mijnheer de Redacteur, Dank voor de publicatie der gegevens in zake de steunregeling in Alkmaar. U hebt hiermede vele werkloozen aan u verplicht. Zoo duidelijk en overzichtelijk is het ons, naar ik meen, nog nooit uitgelegd. Vreest men wellicht de rekenmeesters in ons mid den? Wat ons geval althans betreft, het doet me een geweldig groot genoegen, thans te kun nen constateeren, dat wij nog een douceurtje te goed hebben groot 18.62, als zijnde te- cort ontvangen steun. Blijkens uwe uiteen zetting heeft men ons n.1. eenige maanden I /3 deel der ouderdomsrente (geen pensioen) groot 4 te veel ingehouden, met bovenge noemd gevolg. Controle is toch wel goed! Door deze rente te memoreeren, zet men mij onwillens het mes op de keel, waarom ik te mijner rechtvaardiging tegenover uwe le zers, alleen dit kan aanvoeren, dat dit bedrag door mij niet werd genoemd, daar dit geheel wordt aangewend tot het delgen van een oude leening en permanente schulden. Men moet n.1. niet uit het oog verliezen, dat deze noodtoestand niet van vandaag of gister is, doch reeds van twee jaren terug dagteekent. Nu weet men alles. Blijft dus onze steunuitkeering 10.76 plus nu 1.33 wordt thans 12.09 voor 2 personen. Immers, door Matschappelijk Hulpbetoon wordt mij niet opgelegd, hier van een huishoudster te houden. Dus, al weer een werklooze meer. Ter vervanging in deze, zal ik genoodzaakt zijn een huishoud- cursus in koken, nuttige handwerken en be handeling der wasch te volgen, zoodra hier toe gelegenheid wordt gegeven. Dit opent nieuwe perspectieven. Nu maak ik tevens kans op een huishoudsters-betrek king; die worden nog wel gevraagd. Men zal zich afvragen, waarom ik mij niet direct tot M.H. wendde, om herziening van mijn steunnorm. Tot twee malen toe heb ik hiertoe tot het bestuur van M.H. een ver zoek gericht, doch men antwoordde mij niet. Daarom was ik van gedachte, dat in hoogste instantie ons lot reeds was beslist, zooals ik ook schreef. Eveneens bij de Liefdadige In stellingen.. Aan mijn nummer is niets geheimzinnigs. Het zijn slechts miin groeps- en volgnum mer aan de Arbeidsbeurs. Met beleefden dank voor de opname, Hoogachtend, CRISISSLACHTOFFER nr. 24-1896. (Discussie gesloten. Red. Alkm. Crt.) IS DAT GERECHTIGHEID? Een actie voor gratie. Mevrouw J. Brandt Corstius—Krol, Naar- den (secretaresse Broederschaps Federatie), Mevrouw T. van Berkum, Soest (Algemeen Secretaresse van den Alg. Ned. Vrouwen Vredebond) en de heer W. A. van Sonsbeek, Vredesbureau-Haarlem, Langendijkstraat 13, hebben de Nederlandsche pers verzocht het volgende te publiceeren: „Eenige weken geleden kwam de politie in Californië aan het huis van mevr. Snipes, beschuldigde haar man van het stelen eener auto, reden waarom hij mee moest. Snipes maakte niet te veel haast, de politieman gaf hem een stomp, die hem liet neertuimelen en vrouw Snipes, toch al overstuur, nam een revolver en schoot den agent neer. In Ameri ka is de politie heilig, de rechter veroordeel de haar tot den electrischen stoel In verband daarmede schrijft Heinz Kra- schutzki in „Die Frau im Staat" o.a.: Vreeselijk is de terechtstelling op den elec trischen stoel. Vreeselijker nog ze langen tijd voor oogen te hebben. In de stad Columbia in den staat Zuid-Ca- rolina zit in de gevangenis mevrouw Beatri- ce Ferguson Snipes en wacht. Ze heeft een politieagent doodgeschoten. Ze deed het naar het inzicht van de twaalf gezworenen met voorbedachten rade. Naar de meening van haar vrienden echter deed zij het in een toestand van groote nerveuse opwind;ng. zooals die tijdens zwangerschap bij zwakke vrouwen vaak voorkomt, zoodat zij niet ten volle verantwoordelijk kan worden gesteld. Mevrouw Snipes zal nog tamelijk lang moeten wachten, vóór zij op den electrischen stoel zal plaats nemen. Want de gezworenen hebben slechts haar ter dood veroordeeld, niet echter het kleine ongeboren wezen. En dus heeft het gerecht bepaald, dat ze niet zal sterven vóór zij haar kind het leven heeft geschonken. Zij zal zitten in haar kleine cel en wachten op de twee groote gebeurtenissen, die het le ven haar nog zal brengen, op geboorte en dood. Zij verheugt zich op een kind. „Ik wil mijn kind", zeide zij tot een bezoeker, „ik mag niet bezwijken. Ik moet mij flink houden voor mijn kind. Om zijnentwil zal ik dapper zijn". Het is niet haar eerste kind. Zij is nu 29 jaar. Twee knaapjes uit haar eerste huwe lijk zijn jong gestorven. En haar dochtertje stierf in 1932. Geen van haar kinderen heeft zij zien opgroeien. En ook het vierde kind, dat zij aanstonds ter wereld zal brengen, zal ze niet zien opgroeien. Zij zal zijn eerste kreten hooren. De genadige rechtbank staat haar nog meer gunsten toe Zij mag het kind de borst geven, mag het voeden. Drie maan den lang. Maar dan Dan komt de dag, waarop ruwe mannen haar cel zullen betreden, om haar te halen. Nog eenmaal mag zij dan haar kind in haar armen nemen. Mag ze de kleine vingertjes kussen en in de oogen kijken, waaraan de wet niet vergunt, dat ze ooit met bewustzijn in de oogen der moeder zullen zien. Dan

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 11