DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Communistische brandstichters aan het werk. No. 50 Dinsdag 28 Februari 1933 135e Jaargang Een der daders een Nederlander. Het signaal voor een communistische revolutie. RIJKSDAGLEDEN GEARRESTEERD, Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.—. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voor dam C 9 postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Het Duitsche Rijksdaggebouw vernield. Berlijn, Maandagavond. Om ongeveer kwart over negen hedenavond werd de Berlijnsche brandweer gealarmeerd voor een grooten brand. Een seconde later ging de onstellende mare door de stad: het trotsche gebouw van den Duitschen rijks dag stond in brand! Onmiddellijk rukte de brandweer met groot materiaal uit en een groote politie macht ijlde met allen spoed naar de plaats des onheils. Toen de Schupo's en de brandweer lieden het gebouw binnengedrongen wa ren, troffen zij daar een man aan, die dade lijk toegaf, den brand te hebben gesticht. Hij verklaarde totdeNederlandsche communistische partij te behooren. Aldus luidde het eerste bericht, dat ons nog gisteravond bereikte. Thans stroomen de be richten toe, die alle uitvoerig over den brand melden We zuilen ze in de volgorde, zoo ze binnen kwamen, hieronder opnemen Toen de brandweer arriveerde, stond de hooge koepel van het gebouw in lichte laaie. Hoog laaiden de vlammen op en staken fel af tegen den donkeren hemel. Het was een angstwekkend, doch tegelijkertijd een schoon en boeiend gezicht. Onmiddellijk nam de politie uitgebreide maatregelen. Het duizendkoppige publiek werd op een afstand gehouden, niet alleen, omdat de taak der brandweer niet belem- meid mocht worden, doch ook, omdat men vermoedde, dat er nog brandstichters in het gebouw waren. Had men niet ïeeds dadelijk een der individuen gearresteerd? En waren er niet minstens vier. doch waarschijnlijk zes brandhaarden ontdekt? Dat wees er op, dat meer dan een persoon bij de brandstichting betrokken moest zijn. Om 10 uur des avonds. De brand in het rijksdaggebouw, reeds van verre zichtbaar, slaat hel uit. De vlammen tongen komen uit den koepel, welke dreigt in te storten, te voorschijn. De geheele omge ving van den rijksdag is in verren omtrek afgezet Het schijnt dat de gehee;e Berlijnsche brandweer is gerequiieerd om het vuur te bestrijden. Het verluidt, dat er in het geheel vijf plaatsen zijn, waar de brand is ge broken. Het staat zoo goed als vast, dat sprake is van brandstichting. Even na tienen stonden dé halve zaal voor Plenaire zittingen, zoomede de vroegere kei zerlijke loge in brand. De zittingszaal zal wel geheel uitbranden. De blusschingswerkzaam- beden worden vergemakkelijkt door de direc te nabijheid van de Spree. Een zeer groot aantal slangen is door het geheele rijksdag gebouw gelegd. De brandweer heeft op ver scheidene plaatsen stormladders opgericht, ten einde den brand ook van buiten af te kun nen bestrijden. Een half uur later. De brandweer werkte hard en bestreed van file kanten den vuurgloed Doch zij kon niet verhinderen, dat om half elf van de groote vergaderzaal, de wandelgangen en de nabij gelegen kamers alleen nog maar de muren over waren. Alles was verder vernield. Toen de vuurgloed even verminderde, kon de brandweer probeeren, om den brand in te sluiten en dat gelukte na groote krachtsin spanning. De zaal voor plenaire zittingen was tegen hal! elf reeds geheel uitgebrand Het vuur vond gretig voedsel, daar de houtbekleeding, welke reeds 30 jaren oud is, geheel verdroogd is In het bizondei aan de tribunes is groote schade aangericht, daar deze geheel uit hout zijn opgetrokken. De geweldige koepel bovven de zittings- zaa„ welke uit glas bestaat, is reeds op ver scheidene plaatsen kapot en dreigt in te storten. De zeer kostbare bibliotheek wordt met ai'e ter beschikking staande middelen be schermd evenals de wandelgangen. De politie doorzoekt het gebouw systema tisch. Dit kan uren en dagen lang duren, daar op alle verdiepingen, van kelder tot koepel, tallooze schuilhoeken zijn. De daad is begunstigd geworden door het feit, dat personen die zich op rijksdagleden beroepen, gemakkelijk het gebouw binnen kunnen komen. Daarom is het mogelijk, dat nog verscheidene personen, die bij de brand stichting betrokken zouden kunnen zijn, zich in het gebouw ophouden. De politie zal zoodra de brand gebluscht is, het personeel ondervragen. Zelfs personen die pers- en politiepennin gen bij zich dragen, moeten zich legitimeeren. Een uur vóór middernacht. Een uur voor middernacht leek het alsof het gevaar, dat het geheele rijksdaggebouw door het geweldige vuur zou worden ver nield, geweken was. Terwijl een haif uur lang de vonken tot ver in den Tiergarten neerkwamen, lag tegen elf uur de koepel van den rijksdag nog slechts in een donkerroode schemer. Intusschen zijn niet minder dan ongeveer 20 vuurhaarden ontdekt. Het waren grooten- deels lompen en houtwol, welke evenwel slechts ten deele in brand zijn geraakt. Een gedeelte van den koepel is tegen kwart voor elf ingestort. De zittingszaal van den rijksdag is een chaos. Groote hoeveelheden water zijn in de zaal leeggepompt. Overai liggen stuk ken verkoold hout en dergelijke voorwerpen verspreid. De als verdacht van brandstichting gearresteerde man zou een Nederlandsch communist zijn, die volgens de politie Van Derling" zou heeten. Buitengewoon opmerkelijk is, dat Maan dagmiddag in het rijksdaggebouw een com munistische vergadering heeft plaats gehad. Hitier in het Rijksdaggebouw. Rijkskanselier Hitier heeft zich direct toen hij van den brand hoorde, naar het Rijksdag gebouw gegeven, ten einde zich persoonlijk te overtuigen van het vorderen der blus- schingswerkzaamheden. Ook de president van den Rijksdag, Goering, en vice-kanselier von Papen houden zich in het gebouw op. Een troostelooze ruïne. Even na 11 uur heeft rijkskanselier Hitier tezamen met rijksdagafgevaardigde Goebbels het Rijksdaggebouw weer verlaten. De; ver tegenwoordigers van de pers werden toen tot den rijksdag toegelaten. Overal lagen toen nog de slangen van de brandweer, daar in de zittingszaal het vuur nog fel brandde, dat ook de perskamer had aangetast. De wandel gangen waren volkomen met rook gevuld. De plaats van het presidium en de plaatsen der afgevaardigden zijn vrijwel geheel uitge brand, evenals de tribunes. De brandweer zai nog vele uren werk hebben en nog veel water moeten geven. In de omgeving van de zit tingszaal staan de gangen voor een gedeelte onder water. Langs de muren vertoonen zich barsten, stukken muur zijn naar beneden gevallen Enkele zuilen zijn door de hitte gesmolten. De koepel zelf is niet ingestort, wel het gla zen dak. De brandweer was er in geslaagd de twee voornaamste vuurhaarden te ontdekken, terwijl er verder talrijke minder belangrijke vuurhaarden bestonden. Het vuur is met vuurmakers en petroleum aangestoken. Een der haarden bevindt zich in de onmiddellijke nabijheid van de kamer van den rijkskanse lier. Deze plaats heeft men blijkbaar snel kunnen blusschen. Het tapijt vertoont hier groote brandvlekken. Ook in het restaurant ligt een groote brandplek. Eenige telefoon cellen schijnen eveneens te zijn verwoest. De vele plaatsen, waar de brand tegelijker tijd is uitgebroken, wijzen er op, dat aan de brandstichting verscheidene personen moeten hebben deelgenomen. De directeur van den rijksdag „Geheimrat Galle, heeft rapport uitgebracht over de ontdekking van de brand, die tusschen 8 en 9 uur moet zijn uitgebro ken. Geheimrat Galle wees er op, dat het in den rijksdag toegaat als in een duiventil, daar vele bezoekers, die een afgevaardigde willen spreken bij hem gebracht worden en dan zonder begeleiding door het gebouw kunnen dwalen. Van 8 tot 10 uur is het in den rijksdag zeer druk geweest, daar om streeks dien tijd vele fractie-bureaux sluiten, vooral in dezen verkiezingstijd. Slechts één portaal was geopend. Er wordt een lijst bij gehouden van de bezoekers. Vanaf 10 uur worden regelmatig ronden gemaakt door de portiers door alle kamers van den rijksdag In het zeer ingewikkelde gebouw is het ieder, die zich wil verbergen, zeer gemakkelijk dit te doen. De door het vuur aangerichte schade is ontzaggelijk en loopt in de honderdduizen den. Het is de eerste groote brand in he; rijksdaggebouw. De gearresteerde een Nederlandsch communist. Naar wij vernemen heeft de politie te Am sterdam gisteravond telegrafisch meded.e- ling ontvangen uit Berlijn van de arrestatie van een der daders van de brandstichting in het rijksdaggebouw. Deze gearresteerde is gebleken te zijn de Nederlander Marinus van der Lubbe, geboren te Leiden 13 Jan. 1909, van beroep metselaar en woonachtig te Lei den. In April 1931 heeft Marinus van der Lub be een paspoort aangevraagd in Leiden, met de mededeeling, dat hij naar Rusland ging. Sindsdien heeft men in Nederland niets van den man vernomen. Hij was in Leiden be kend communist. Door fakkels in brand gestoken. Naar verluidt staat het buiten twijfel, dat de brand in het rijksdaggebouw met behulp van fakkels op de verschillende plaatsen is aangestoken. Een agent van de Schupo, die zich bij het uitbreken van de brand in de na bijheid van het rijksdaggebouw ophield, schijnt plotseling opmerkzaam te zijn gewor den op iemand, die met een fakkel in de hand achter de ramen van het gebouw liep. Hij zou onmiddellijk op de snel voorbijschietende figuur geschoten hebben. Of het schot doel heeft getroffen kon tot dusverre nog niet worden vastgesteld. Het staat in ieder geval vast, dat op verscheidene plaatsen van het rijksdaggebouw het oplaaien van vlammen is waargenomen. De politie gereed voor alarm. De D.A.Z. meldt: De Berlijnsche politie, zoowel de politieke politie als ook de Schupo zijn naar aanleiding van de brand in het rijksdaggebouw in hoogste gereedheid voor alarm gebracht. In het politiepresidium is een speciale commissie in het leven geroepen ter behandeling van de brand in het rijks daggebouw; deze commissie neemt den ge arresteerden brandstichter het verhoor af. De staat van beleg in Pruisen? De D.A.Z. meldt: Te middernacht vond een conferentie plaats in het Pruisische mini sterie van binnenlandsche zaken over het verdere onderzoek en de opsporing der brandstichters in het rijksdaggebouw. In politieke kringen verluidt, dat de be voegde instanties de brand evenals de brand stichting in het slot beschouwen als een daad van wraak van communistische zijde voor de bezetting van het Karl Liebknecht- huis. Het afkondigen van den staat van be leg staat te wachten. Een officieel communiqué. De officieele Pruisische persdienst deelt mede: Maandag heeft brand gewoed in den Duit schen rijksdag. De rijkscommissaris van het Pruisische ministerie van binnenlandsche zaken, rijksminister Göring, heeft terstond na zijn aankomst op de plaats van den brand alle maatregelen getroffen en de leiding van alle werkzaamheden op zich genomen. Op het eerste bericht van den brand arriveerden ook rijkskanselier Hitier en vice-kanselier von Papen. Ongetwijfeld heeft men te doen met de ernstigste brandstichting, die men tot nog toe in Duitschland heeft beleefd. Het onderzoek door de politie heeft uitge wezen, dat in het geheele rijksdaggebouw van de kelders tot in den koepel brandhaar den waren aangelegd. Zij bestonden uit teer- preparaten en brandfakkels, die men in lee- ren stoelen of tusschen rijksdagdrukwerk, aan deuren, houtbetimmeringen en andere ge makkelijk brandbare plaatsen had neerge legd. Een politiebeambte heeft in het donkere gebouw personen met brandende fakkels ge zien. Hij heeft terstond geschoten. Het is gelukt een der daders te pakken; het is de 24-jarige metselaar van der Lubbe uit Leiden (Holland), die een geheel in orde zijnd Nederlandsch pas poort bij zich had en verklaarde, dat hij lid was van de communistische partij Hol land. Het middengedeelte van het rijksdag- gebouw is geheel uitgebrand, de zittingszaal met alle tribunes en loges is vernield. De schade loopt in de millioenen. Deze brand stichting is de tot nog toe oneehoordste ter reur van het bolsjewisme in Duitschland. Een communistische revolutie voorkomen! Onder de honderden centenaars opruiend materiaal, die de politie bij de huiszoeking in het Karl Liebknecht-haus heeft ontdekt, be vonden zich aanwijzingen voor de uitvoering van een communistische terreur naar bolsje wistisch voorbeeld. Volgens deze aanwijzin gen moest en regeeringsgebouwen, musea, kasteelen en belangrijke bedrijven in brand worden gestoken. Voorts waren aanwijzingen gegeven om bij onlusten en botsingen voor de terreurgroepen vrouwen en kinderen te laten loopen en zoo mogelijk zelfs politiebeambten. Door het vinden van dit materiaal is de systematische uitvoering der bolsjewisti sche revolutie voorkomen. Niettemin zou de brand van het rijksdaggebouw het sein tot den bloedigen opstand en burger oorlog zijn. Reeds voor Dinsdagmorgen vier uur waren in Berlijn groote plunderin gen op touw gezet. Het staat vast, dat met den dag van heden de terreur tegen allerlei personen tegen het privé bezit, tegen lijf en leven der vreedzame bevolking zou beginnen en de algemeene burgeroorlog zou worden ontketend. De commissaris van het rijk in het Pruisi sche ministerie van binnenlandsche zaken rijksminister Goering is tegenover dit groote gevaar met de scherpste maatregelen opge treden. Hij zal de staatsautoriteit onder alle omstandigheden en met alle middelen hand haven. Geconstateerd kan worden, dat de eerste aanvat der misdadige krachten is af geslagen. De geheele Schuro en politie in Pruisen gemoboliseerd. Ter bescherming der openbare veiligheid zijn nog gisteravond alle openbare gebouwen en vitale bedrijven onder politiebewaking ge steld. Politie-auto's patrouilleeren voortdu rend door de stadswijken, die het meest ge vaar loopen. De geheele Schupo en recherche in Pruisen is ten volle gemobiliseerd. Ook de hulppoli tie is aan het werk gesteld. Tegen twee lei dende communistische afgevaardigden, die onder verdenking staan, is een arrestatie bevel uitgevaardigd. De overige afgevaar digden en functionnarissen der communis tische parten zijn in voorloopige hechtenis genomen. De communistische dagbladen, tijdschrif ten, manifesten en plakkaten zijn voor vier weken in geheel Pruisen verboden. Voor 14 dagen verboden zijn alle dagbladen, tijd schriften, manifesten en plakken van de soc,- dem. partij. Een comm.-soc. dem. eenheidsfront. Aangezien de bi andstichter in den rijksdag in zijn bekentenis heeft toegegeven in ver binding met de S.P.D. te hebben gestaan, is door deze bekentenis het communistisch-soc. dem. eenheidsfront een openlijk feit gewor den. Het eischt van de verantwoordelijke be schermers van de veiligheid in. Pruisen de maatregelen, die door den plicht worden be paald om de staatsautoriteit op dit oogen- blik van gevaar te handhaven. De noodzake lijkheid van de reeds eerder genomen buiten gewone maatregelen, zooals het schietbesluit. de hulppolitie enz., is door de laatste gebeur tenissen in vollen omvang bewezen. Dank zij deze maatregelen is de staatsmacht voldoen de gewapend, om eiken verderen aanslag op den vrede van Duitschland en daarmede op den vrede van Europa te verhinderen en het vuur van den opstand in den kiem te ver stikken. Rijksminister Göring eischte in dit ernstige uur van de Duitsche natie de uiterste dici pline. Hij verwacht den krachtigen steun der bevolking voor wier bescherming en veilig heid hij met zijn eigen persoon borg staat. De soc-dem. ontkennen mede plichtigheid. Het partijbestuur der S.P.D. publiceert een verklaring, waarin wordt gezegd.dat het ver bod van de soc.-dem. pers door geen wet en geen noodverordening wordt gedekt. De verklaring keert zich scherp tegen de ver onderstelling, dat de S.P.D. ook maar iets te maken heeft met de brandstichters in het rijksdaggebouw. Inval in het gebouw van de Vorwarts. In den afgeloopen nacht tegen half drie werd het gebouw van de soc-dtm. Vorwarts door een politiecommaudo bezet. Alle druk werken. niet alleen de Vorwarts, doch ook verschillende vakvereenigingsbladen, die juist waren gedrukt, werden in beslag ge nomen en met vrachtauto's naar het politie presidium overgebracht. In antwoord op de vragen van de Vor- warts-redactie verklaarden de politiebeamb ten. dat zij geen nadere roededeelingen kon den doen en dat zij handtlden in opdracht van het Pruisische ministerie van binnenlandsche zaken. Vanmorgen tegen half zeven werd de be zetting van het Vorwarts-gebouw opgeheven. Reeds 80 personen gearresteerd. In verband met de brandstichting in het rijksdaggebouw waren hedenmorgen vroeg in totaal reeds 80 personen gearresteerd. On der hen bevinden zich tal van communistische afgevaardigden, wier namen echter nog niet bekend zijn gemaakt 0.a. is gearresteerd' de bekende communistische verdediger, de advo caat dr. Lieken. Bij het aanbreken van den dag. Sedert het aanbreken van den dag ver zamelen zich in de omgeving van het rijks daggebouw greote groepen menschen, die echter spoedig weer doorioopen. aangezien reeds bij den Brandenburger Tor de politie- afzetting begint. Het eenige, wat aan den buitenkant van het gebouw van jen brand zichtbaar is, zijn de vernielde ruiten van den rijksdagkoepel, die bijna alle zijn gesprongen. Overigens ziet men alleen aan de afzettingen en aan het groote aantal politieauto's, dat er iets bij zonders aan de hand is. De toegang tot het rijksdaggebouw zelf is iedereen verboden. Slechts de directeur van het getouw en een inspecteur vertoeven in het gebouw. Ook de overige ambtenaren werden niet toegelaten. Londensche persstemmen. De berichten over den brand vullen vele kojommen op de voorpagina's der Londen sche ochtendbladen. Men acht het zoo goed' als zeker, dat de brand door communisten is gesticht en de pers veronderstelt, dat de re geering thans een goede aanleiding heeft voor het nemen van scherpe maatregelen te gen het communisme. De Berlijnsche correspondent van de Daily Expres verklaart, op de plaats van den brand even met Hitier te hebben gesproken, die den brandenden Rijksdag vergeleek met het om zich heen grijpen van het communisme Wan neer deze communistische geest Europa slechts twee maanden lang beheerscht. zoo zei Hitier, zal Europa zooals het rijksdag gebouw in lichter laaie staan. En de Parijsche. De Fransche ochtendoladeu wijden kolom men lange verslagen en beschouwingen aau den brand in het Berlijnsche rijksdaggebouw. De socialistische Populaire wijdt ook een ar tikel aan het geval, waarin het blad ais zijn meening te kennen geeft, dat men hier te doen heeft met een nationaal-socialistische als provocatie bedoelde manoeuvre, die het begin moet ?ijn van den sedert langen tijd aange- koudigden Bartelomeusnacht tegen de ele- meuten, die vijandig tegenover de regeering zijn gezind. Rijksdagleden geen toegang tot het gebouw. In den loop van den ochtend verzamelden zich voor het rijksdaggebouw vele afgevaar digden, die zich naar hun werkkamer wilden begeven, doch ook zij werden niet toegelaten, aangezien in het gebouw 'n uiterst minutieus onderzoek van de kelders tot den koepel plaats vindt. Het onderzoek zal waarschijn lijk nog vele uren duren. In de plenaire zittingzaal smeult het vuur nog steeds, zoodat nog met twee stralen water wordt gegeven. De groote vergader zaal is volkomen uitgebrand. Ook in de pers kamers heeft het vuur groote schade aange richt. Sommige zijn eveneens geheel uitge brand, zoodat men aanneemt, dat ook hier een brandhaard was gemaakt. Het koepelge welf is in zijn geheel gespaard gebleven. Ook in de bureauruimten van het rijkdagbeheer heeft het vuur schade aangericht. De totale schade begraegt verscheidene millioenen. Waren ook communistische rijksdagleden bij den brand betrokken? De totale schade bedraagt verscheidene rig met het geven van inlichtingen aangezien nog steeds niet nauwkeurig is vast gesteld, wie de feitelijke dader en wie de initiatiefne mers van de brandstichting in den rijksdag zijn. Naar verluidt zou het echter reeds vast staan dat de brand niet is aangestoken door ongeorganiseerde individuen van communis tische levensopvatting, doch dat de K. P. D. als zoodanig voor de brandstichting verane- woordelijk zou zijn. Een kort na het uitbre ken van den brand verhoorde bewaarder van het rijksdaggebouw verklaarde, dat hij het communistische rijksdaglid Törgler en een anderen communist Küne samen met den ge arresteerden v. d. Lubbe had gezien. T. en K. hadden het rijksdaggebouw gehaast ver laten. Vermoedelijk was dat reeds een kwar tier na het stichten van den brand Er zijn een 80 a 100 communisten gearresteerd An dere vooraanstaande partij functionnarissen schijnen zich tijdig uit det voeten te hebben gemaakt. Het rijkskabinet vergadert. Het rijkskabinet is vanmorgen te 11 uur in vergadering bijeengekomen ter bespreking van den algemeenen politieken toestand. S. A.-man gedood. Bij een vechtpartij met politieke tegenstan ders te Frankfurth am Main werd een S.A.- man door een kogeï zoodanig getroffen, dat hij op slag dood was.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1