Agenda £aatste Betichten Stad en Omgeving. 1i}eec&ecicht NIEUWE NIEDORP. JUovincïaai Tlieums WIERINGfcRWAARD. Bioscopen. A. B. T., tot en met Donderdag eiken avond hal! 8 hoofdnummer: Des nachts in het eenzame huis (myst.), hoofdrollen Jack Holt en Ralph Graves. Toegang boven 14 jaar. Cinema Americain tot en met Donderdag eiken avond half 8, eerste hoofdnummer Doktersvrouwen (rom. sens.), hoofdrol War ner Baxter; tweede hoofdnummer Een afge luisterd complot (sens hoofdrollen Doro- thy Mackaill en Milton Sills. Toegang bo ven 18 jaar. Victoria-theater lot en met Woensdag el- ken avond half 8 hoofdnummer De duivel van de U 69 (rom.), hoofdrol Gary Cooper. Toegang boven 18 jaar. Stedelijk Museum, ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Za terdags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten Natuur-historisch museum, Laat 35, geopend Zaterdags van 2 tot 6 uur Dinsdag 28 Februari. '8 uur, Harmonie, operette „Thaumar's tooverfluit", op te voeren door het kinder koor De kleine stem, dir. P. A. Blaauw. Woensdag 1 Maart. 8 uur, gebouw Witte Kruis, vergadering afd. Alkmaar Het Witte Kruis. 8 uur, Harmonie, uitvoering Chr. gym nastiekvereniging ODI.S. laten vliegen. De samenzwering werd echter eenige dagen van tevoren door een toeval ontdekt en de deelnemers eraan werden te recht gesteld. Jaarlijks wordt te Londen de dag van Guy Hawkes nog als volksfeest her dacht. In het jaar 1906 stortte te St. Petersburg een gedeelte van het plafond in de zitting zaal van de Doema boven de banken van de rechtsche fracties naar beneden. Het onder zoek wees uit, dat eenige dakbalken waren doorgezaagd, doch dat het plafondgedeelte te vroeg naar beneden was gekomen. Indien de afgevaardigden in de zaal waren geweest, zouden velen hunner door de zware balken zijn gedood of verminkt. Ongecorrigeerd Een strenge noodverordening in bewerking. In de zitting van heden van het rijks kabinet heeft de commissaris voor het Prui sische ministerie van binnenlandsche zaken, rijksminister Goering, uitvoerig verslag ge daan van de gebeurtenissen van gisteren bij de brandstichting in het rijksdaggebouw en in het koninklijk slot en verder mededeelin- gen gedaan over het in de onderaardsche gewelven van het Karl Liebknecht Haus ge vonden materiaal. Het rijkskabinet zal op grond van dit rap port den rijkspresident voorstellen nog heden een noodverordening uit te vaardigen tot bescherming van het volk tegen het communistisch gevaar. Deze nood verordening zal vergaand ingrijpen en de persoonlijke vrijheid mogelijk maken. Het kabinet vergadert nog steeds over den tekst der verordening. Toch soc. dem. er bij betrokken? Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat het thans zeker is dat communistische leiders van de brandstichting in het rijksdaggebouw op de hoogte waren en dat communistische daden van terreur in voorbereiding waren, waartegen een spoedig ingrijpen met de allerscherpste middelen noodzakelijk is. De gearresteerde communist heeft verklaard, dat hii met sociaal-democratische leiders in con tact is geweest. Het rijksdaggebouw zal minstens voor een jaar niet bruikbaar zijn. Het aantal gearres teerden te Berlijn is in den loop van den ochtend tot 130 gestegen. Lou de Visser kent zijn partij genoot niet! De voorzitter der communistische partij Holland, het Tweede Kamerlid de Visser, verklaarde heden, dat hij den Nederland- schen communist van der Lubbe, die bekend heeft den brand in het rijksdaggebouw te hebben gesticht, niet kent en nooit ontmoet heeft. Zelfs heeft hij den naam in commu nistische kringen nooit hooren noemen. De Nederlandsche brandstichter Omtrent den dader van de brandstichting in het rijksdaggebouw te Berlijn vernemen wij nog de volgende bijzonderheden. M. v. d. Lubbe is geboren op 13 Januari 1909 als zoon van een rondreizend koopman Zijn optreden in Leiden dateert van 1923 Hij was gedurende eenige jaren beheerder van het z.g Berlinhi is te Leiden. Hij is en kele jaren lid geveest van de comm. partij Ho'land en is daarna overgegaan tot de groep van internationale communisten. Vau der Lubbe is eenige malen veroordeeld we gens verzet en vernieling en heeft de Leid- sche politie vooral bij de werkloozenrelletjes in 1930 veel last bezorgd. In 1931 verkreeg hij een paspoort voor het maken van een wereldstudie en snortreis. welke hij zou ma ken met den Leidschen communist H. Hol- werda. Hij heeft het echter niet verder dan Berlijn gebracht. Na zijn reis is van der Lubbe weer naar Leid°n terug gekeerd. Het laatst is hij hier drie weken geleden in Lei den gezien, toen hij eenige dagen in de kli liek doorbracht. Ref'tjo-in» van deelneming van Nederlanders in Duitschland. Het bestuur van de Vereeniging van Ne derlandsche Staatsburgers „Hollandia" te Berliin heeft het vol pende telegram gezonden aan riikspresident Von Hindenburg: „Dien verontwaard'Td over den misdadi- gen aans'a? op het Rijksdaggebouw soreekt de VereeniT'nor van Nederlandsche Staats burgers ..Hol'andia" te Berliin haar oprechte deelnemin<r uit en' betuigt haar sympathie net het Do'tsche volk''. Namen van gearresteerde com munisten. De „B. Z. am Mittag" meldt, dat onder de talrijke communistische Rijksdag- en Land dag-afgevaardigden en leden van het partij bestuur der K.P D., die gearresteerd zijn, zich o a. bevinden de als verdediger van Max Noelz bekend geworden advocaat Dr Apfe'. de stadsdokter uit Reinigendorf Dr Max Hodan en Dr. Schminke onder wiens le'ding de ziekenhuizen te Neuköln staan, de leider der communistische onderwijzersorga- nisatie dr. Aus'ander en Arnold Vieth von Golsenau. beter bekend onder den naam Ludwig Renn a'S schrijver van o.a. de romans „Krieg" en „Frieden". Vroegere aanslagen op parle mentsgebouwen. De brandstichting in het Rijksdaggebouw Is de derde opzienbarende aanslag op een parlementsgebouw in de moderne geschiede nis. In 1606 had Guy Hawkes de kelderruim ten van het Parlementsgebouw te West minster met buskruit laten vullen om het ge bouw bij de opening door Koning Jacobus I met alle afgevaardigden erin, in de lucht te CONTINGENTEERINGEN VERNIEUWD. De Staatscourant van hedenavond zal de koninklijke besluiten en ministeriëele beschik kingen bevatten betreffende de vernieuwing van verschillende contingenteeringen welke 1 Maart afloopen. De invoer van kousen en sokken wordt beperkt tot 100 pCt. van het aantal dozijnen paren dat gemiddeld in 10 maanden van 1930 en 1931 is ingevoerd. Deze contingenteering loopt af 31 Dec. 1933. De contingenteering van den invoer van tafel- en servetgoed is ongewijzigd voor 6 maanden vernieuwd. De contingenteerin gen van den invoer van naaigaren en tapij ten zijn eveneens ongewijzigd vernieuwd, echter voor den tijd van 10 maanden. Bij vergelijking van de bovenstaande gege vens met de tot dusver geldende contingen teering van den invoer van kousen en sokken is het Ned. Cor. Bur. gebleken dat in deze contingenteering wüzigmg is gebracht. De afgeloopen contingenteering was 90 pCt. van de waarde met 1930 en 1931 als basisjaren. Thans heeft men deze waarde- contingenteering veranderd in een hoeveel- heidcontingenteering. Dit brengt een vermin dering van het contingent mede. De waarde van de ingevoerde goederen was in 1932 ge daald, zoodat 00 pCt. van de waarde in dat jaar een grootere hoeveelheid vertegen woordigde dan de invoer in 1930 en 1931 Thans is hier een einde aan gemaakt en is het contingent bepaald, op 100 pCt. van de hoeveelheid. lijke afscheidingen niet mogen worden aan gebracht, willen B. en W. dan maatregelen treffen, dat aan bedoelden ergerlijken toe stand een einde wordt gemaakt en indien af scheidingen gewenscht, gebruik wordt ge maakt van art. 67 van onze bouw- en woning, verordening. Uitvoering Oem. Zangvereeniging Crescendo Bovengenoemde vereeniging gaf Zondag avond een uitvoering in „Concordia" onder leiding van den directeur, den heer Willem Hespe. De zaal was maar matig bezet, wat jammer was voor deze mooie uitvoering. Het vrouwenkoor zong als altijd zeer mooi. Daarna kwam het gemengde koor even eens met drie nummers- Het gemengde koor voldoet ook altijd zeer goed. omdat het met heerenstemmen er bij een mooi geheel vormt. Als nummer drie op het programma stond vermeld „Koning Notenkraker" van Tsja- kofsky, voor vrouwen en mannenkoor met be geleiding. Het is een aaneenschakeling van verschillende dansen, uitgevoerd door feeën, elfen, geesten, enz., die Koning Notenkraker opgeroepen heeft. Jammer dat de tekst hier van ontbrak, zooals ook de directeur mede deelde, maar hier was de malaise schuldig aan, die in de kas van den penningmeester nog al ernstig heerscht. De suite werd heel mooi gezongen, de ver schillende dansen en ook wat zij moesten voorstellen, kwamen goed tot uiting en de pianobegeleiding die in handen was van den heer Joh. G. de Jong, pianist te Amsterdam, was uitstekend. Verder willen wii ook nog noemen het nummer voor gemengd koor „Kyriè van Mozart, dat ons ook bijzonder voldeed. Door den heer de Jong werden nog eenige solo's op de piano gegeven, waar een ieder wel vol lof over geweest zal zijn. De zware nummers die hij speelde op een zeer middel matig instrument en uit zijn hoofd lokten al- gemeene bewondering, wat bleek uit het warme applaus. Een aardig tooneelstukje in één bedrijf, getiteld „Vader en Zoon" van lan C. de Vos Jr. werd tot slot opgeroeid. Het werd goed en vlot gespeeld, maar het had o.i. wel wat lager kunnen zijn. Een gezellig bal besloot deze uitvoering. DE MOORDZAAK-ESCHAUZIER. Het Haagsche gerechtshof heeft heden de behandeling van de moordzaak-Eschauzier voortgezet. Bij den aanvang van de zitting verzocht de advocaat-generaal mr. J. A de Visser het hof nogmaals als getuige te doen hooren den hoofdcommissaris van politie van het Zand. die aan het hof daarop ver schillende mededeebngen deed omtrent de lectuur, welke aan verdachte K in het huis van bewaring was verstrekt. Er was hem oa. ter lezing gegeven een jaargang van „De Prins" van 1912 welke iaargang thans uit het huis van bewaring blijkt te zijn ver dwenen. Door de portie was ontdekt, dht in het nummer van 11 Mei 1912 van De Prins de op het bewuste hriefie geschreven woor den „Loe" en „Binatang" voorkwamen Voorts deelde de advocaat-generaal mede, van twee gevangenbewaarders in het huis van bewaring een briefje te hebben ontvan gen en hij verzocht het hof alsnog deze bei den a's getuigen te hooren, waartoe het hof bes'oot. De gevangenbewaarder S. deelde hierop mede, dat verdachte K. hem een briefje had getoond, en daarbij zou hebben gezegd- „Als het hof dat weet, zul je nog wel wat anders zien". De president toonde daarop getuige het bewuste briefie, waarvan getuige zeide, dat het er zeer veel op geleek. Naar aanleiding van dit verhoor ontstond een discussie tusschen den advocaat-generaal, verd. K. en de verdediging, terwijl mr. Ne- derveen op een opmerking van den advocaat generaal, dat hij door de gedane mededee- 'ingen verrast was, thans mededeelde, dat hij het bewuste briefie reeds drie maanden eerder in zijn bezit had. Hij had het aan verdachte K. ter kennisname gegeven. ARRESTATIES TE HANNOVER. 140 communisten gearresteerd Te Hannover zijn talrijke huiszoekingen verricht en hedenmorgen zün reeds meer dar. 140 functionnarissen der K. P. D gearres teerd. Omtrent het resultaat der huiszoekin gen worden geen mededeelingen gedaan. DE TOESTAND VAN DEN BURGEMEESTER VAN CHICAGO. Hoewel het gevaar nog steeds niet is ge weken, achten de geneesheeren die burge meester Cermak van Chicago behandelen zijn toestand toch zoodanig, dat de hoop op herstel vast is geworden. HEILOO. Door den heer T. Kostelijk alhier zijn vragen aan B. en W. gesteld van den volgen den inhoud: Sinds eenige tijd heeft het mijn aandacht getrokken, dat langs den nieuwen Rijks straatweg door het bosch en langs verschil lende openbare wegen in het bosch prikkel draadversperringen werden aangebracht Aan vankelijk heb ik verondersteld, dat dn bedoeld was om enkele voorzieningen te tref fen. Bedoelde afscheidingen nemen nu een zoo danig karakter aan, dat wij ons terug wanen tot in 1914 aan de grenzen van ons vader land. Behalve dat bedoelde afscheidingen de mooie omgeving in ernstige mate schaden, levert dit buitengewoon gevaar op tot zelfs voor vreedzame wandelaars Ondergeteekende, deel uitmakende van Uwen raad, zal het op hoogen prijs stellen, van Uw college te mogen vernemen in de eerst volgende openbare raadszitting in hoeverre eigenaren het recht hebben dergelijken af scheidingen te maken ,een en ander aan de hand van onze verordeningen. Indien mijn vermoeden juist is, dat derge- SCHAGERBRUG. Door den Minister van Justitie is bij beschikking van 21 Febr. 1933, no. 855 aan het bestuur van de harddraverijvereeniging „Voorwaarts" alhier toestemming verleend tot het houden van een verloting. Er zullen 6000 loten worden uitgegeven. Op uitnoodiging van 't bestuur van het departement Wieringerwaard van de Mij. van 't Nut van het Algemeen, vertelde Vrij dagavond de leeraar aan de Rijkslandbouw school te Schagen, de heer Mantinga, een en ander van zijn reis naar Rusland. De heer J. Koomen, als voorzitter, sprak een woord van welkom, in 't bijzonder tot den heer Muntinga. Uit de groote opkomst blijkt wel, dat zijn onderwerp veler belangstelling heeft. In ons weinigbewogen Nederland is men nog te weinig doordrongen van de schokkende ge beurtenissen dezer tijden. Wij hebben thans achter ons een kleine eeuw van democratische regeeringsstelsel en eenige eeuwen van ka pitalistische voortbrenging. Beide vertoonen thans zwakke plaatsen. Het democratisch regeeringsstelsel leidt in vele gevallen tot be hartiging van partij- en groepsbelangen in plaats van landsbelangen. Het kapitalistische stelsel kan de groote schok van den wereldoorlog slecht door staan en blijkt slecht aan te passen aan het sterke mechanisme van den laatsten tijd, waardoor het evenwicht tusschen productie en consumptie is verstoord. En zoo zien wij thans de beide antipoten dezer stelsels als geweldige proefneming op den voorgrond treden. Het fascisme en het communisme zijn bei den anti-kapitalistisch en met dictatuur als regeeringsstelsel. Het fascisme dat meer aan sluit bij de bestaande toestand, schijnt heden nog niet de beste resultaten te hebben opge somd, doch daarbij waren de moeilijkheden bij wat reeds bestond, ook minder groot. In Rusland zien we een geheele omwente ling, waarover de heer Muntinga het een en ander zou vertellen. De heer Muntinga hield vervo'gens de uit eenzetting, die hij reeds op verschillende plaatsen heeft gehouden en waarvan in onze courant destijds reeds verslag werd gegeven ZUIDSCH AR WOUDE. De afdeeling Langendijk van de Vrij zinnig Christelijken Jongerenbond, vierde Zaterdagavond haar 10-jarig bestaan op een eenigszins feestelijke wijze, in een der lo kalen van „De Roode Leeuw". Vele geestver wanten van elders en hier waren aanwezig en hebben genoten van een zeer beschaafd programma, bestaande uit zang, muziek en declamatie der jongeren zelf. Het voortreffe lijke planosjjel van den heer W. J. Smit, die werken van Chonin spelde, ondervond een aandachtig gehoor. Tolstoï's Leekenspel „Waaruit menschen leven", door enkele jongeren opgevoerd, maakte door inhoud en opvoering veel indruje. Aan het einde der sa menkomst was de heer Smit zeker de tolk der 'aanwezigen toen hijgden jongeren dank bracht voor hetgeen zij hebben doen zien en hooren en hoopte dat de bond zal blijven groeien en bloeien. De leidster van den avond, Mevr. Smit, werden bloemen aange boden. Zondagmorgen hield ds. van Dijk in de herv. kerk te Oüdkarspel een predikatie, waarin bovengenoemde gelegenheid wera herdacht, en waarbij de jongeren tegen woordig waren. ST. PANCRAS. De Neutrale Bond van Boeren Land- en Tuinbouwers vergaderde Maandag in het café van den heer Bouwstra onder leiding van den heer Hoogland. De behandeling van den beschrijvingsbrief gaf tot bespreking dat-het voorste! van Zuid- Scharwoude om samenwerking met het Boerencomité niet ai te slaan, veel bespre kingen uitlokte. De heer C de Jong wilde samenwerking zoeken zoowel als met L. T. B. en Chr.. Bond Door den voorzitter werd dit ten zeerste bestreden. Ten slotte na breedvoerige bespreking in stemming gebracht, werd samenwerking met groote meerderheid van stemmen verworpen. De overige punten passeerden zonder veel besoreking den hamer. Als afgevaardigden werden gekozen de heeren Jb. de Vries en jb Kloosterboer. Bij de rondvraag werden eenige zaken van huishoudelijken aard besproken, waarna sluiting volgde. EGMOND AAN ZEE, Zondagavond gaf het fanfarecorps „Ons Genoegen" onder le.ding van haar directeur, den heer E. Peetoom uit Alkmaar, een uit voering in de zaai van den heer Mulder. De lieer Jan Obdam, voorzitter dezer vereeniging, opende met een enkel woord, waarin hij de aanwezigen welkom heette op de laatste uitvoering in dit seizoen. Hierna kwam de beurt aan het fanfare corps. Met extra gepoetste instrumenten en getooid met de nieuwe insignes gaf het ons een proeve van zijn kunnen. Het spel getuigde van ernstige volhardende oefening. Vooral goea gespeeld werc „Mignonnette" van J. Buumann. Een bijzondere goede keus van het be stuur. zoowel als van den heer Mulder was geweest het uitnoodigen van den humorist Pierre Leenhouts uit den Haag, die ons ter afwisseling vergastte op zijn leuke voor dracht en ons een oogenblik de malaise deed vergeten. Wij hopen hem dan ook een vol gende maal hier nog eens te hooren. Een woord van lof komt ook den heer Mulder toe die hem op de piano begeleidde. Na de pauze kregen we o.a. nog twee pis ton-duo s te hooren. gespeeld door het jong ste lid, den achtjarigen Jacob Obdam met zijn vader, den voorzitter van het corps, wat dezen laatsten aanleiding gaf om een oproep om nieuwe leden te doen. Een gezellig bal besloot dezen avond. EEN BOTSING. Hedenmiddag half cén had bij de brug vóór het Waaggebouw een botsing plaats tusschen den auto van de Botercentrale te Bergen en een motor-bakfiets van den visch koopman G Blom. Eerstgenoemde kwam uit de richting Langestraat, de ander uit de Houttil; beiden gaven signalen, maar mis schien juist daardoor konden zij elkaar niet hooren en vlak vóór de brug reed de auto het rijwiel van ter zijde aan. De berijder, de heer Blom, viel er naast, twee wielen wer den onherste'baar vernield. De heer Blom is niet tegen schade ver zekerd. EEN TENTOONSTELLING IN DE KORENBEURS, Het voornemen bestaat hier ter stede vanaf 2 tot 5 April in de Korenbeurs een Handel-, Industrie en Huisvlijttentoon- stelling te houden, zooals die reeds in andere plaatsen oa. Hilversum, Bus sum en Amersfoort heeft plaats ge had. De tentoostelling gaat uit van de H I H. FAILISSEMENTEN. Gedeponeerd is de eenige uitdeelingslijst in het faillissement van J. v. d. Zei, commis- sionnair te Hoorn, met een uitkeering van 0.963 aan concurrente schuldeischers. AFDEELING OPGERICHT. Jn onze stad is opgericht een afdeeling der Hervormde Gereformeerde Staatspartij. Een voorloopig bestuur werd benoemd. naar waarnemingen, verricht in den mor*». van 28 Februari. §en Medegedeeld door het Kon. Nederl M»* Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 778,2 mM Jan Mayen. Laagste barometerstand 744,3 mM u Valencia. Verwachting geldig tot den avond van l Maart: 1 Meest matige Zuid Oostelijke wind* deeltelijk bewolkt; droog weer; om het'vriw punt 's nachts; overdag lichte tot dooi. Weeroverzicht. Terwijl de hooge druk in het Noordoost», afnam, bleef die bij IJsland toenemen n? Groenland steeg de barometer tot 180 mM. De depressie op den Oceaan m™ af, en trekt Westwaarts terug. In W,® hield de drukstijging op, zoodat de to<SJu nog gunstig blijft, voor Oostelijke winden - 0Pklaren van de lucht en afnemend; windkracht de vorstkansen des nachts weer iets stijgen, terwijl overdag de temperatuur ongeveer gelijk zal blijven aan die van vori- ge dagen. Op de Britsche eilanden en in West Frankrijk viel vrij veel regen, maar thans neemt de regenkans daar af. Tn Duitschland is de lucht opgeklaard en in het Oosten de vorst weer toegenomen. Al leen in Noord Scandinavië nam de strenge vorst wat af. De stormachtige winden in de omgeving van de Noordzee nemen af, maar het stormt nog in de Iersche zee en bii de Far Oer. 1 „WIJ HEFFEN ONS OP". Men schrijft ons: De afdeeling Alkmaar van den Nederl. Arbeiders-Sportbond geeft op Zaterdag a.s., haar derde uitvoering in „Harmonie". Het programma bevat, naast de oefenin gen van de verschillende afdeelingen, o.m. de eerste opvoering van de revue: „Wij heffen ens op", speciaal voor den Arbeiders-Sport bond in scène gezet door Ru Mulder, naar verzen van Martien Beversluis en decors van Alb. Hahn Jr. „Zelf doen" is een mooie, maar ook be langrijke factor en wel door een groep, wel ke niet door voortdurende oefening op lee kenspel is ingesteld, is bij het ontwerpen van de vorm van deze revue het uitgangspunt geweest. Deze „Beeldenrevue" stelt zich in dienst van de Arbeiderssport. De beelden, welke achtereenvolgens vertoonen: landelijke rust, sport, verdeeldheid, oorlog, moederkreet, vre deswil, productie-oorlog, geëxploiteerde spon en verbroedering door sport, vloeien uit el kander voort en vormen één geheel. Onder ling worden ze door geluiden in en uitge leid. Ze worden gespeeld, of liever plastisch geboden, door leden van de afdeeling van den Arbeiders-Sjjortbond. In alle beelden is een voordracht-kunste naar als eenig sprekende figuur. Hij ver beeldt in klank den inhoud van het beeld, vanuit het beeld zelf. Niet buiten, maar in het beeld staat hij en wordt zoo de stem van het beeld. Moge deze eerste poging, die nog een klein onderdeel van het programma moet blijven, slagen. De vorm zal in de toekomst grootere mogelijkheden bieden. Zoo zij slaagt, zal een vorm geschapen zijn, welke een artistieke" uitvoering door plaatselijke krachten waarborgt, het zelf doen" bevor dert, het publiek een dubbele bevrediging zal schenken, n.1. de bevrediging die het onder gaan van een artistieke vertocninsr schenkt, alsmede het p'ezier de menschen uit eigen omgeving een prestatie te zien leveren. DE MATROZEN VAN CATTARO. Men verzoekt ons ook te dezer plaatse te vermelden, dat Donderdagavond een door het Instituut van Arbeidersontwikkeling en de V. A. R. A. in besloten kring een opvoe ring van het veelbesproken tooneelstuk De matrozen van Cattaro zal worden gegeven. VREEMDELINGEN IN HOLLAND. De Commissaris van Politie verzoekt om het volgende op te nemen: Het aantal naar Nederland gekomen jeug dige vrouwelijke personen (veelal Duitsche), neemt den laatsten tijd belangrijk toe. De meesten komen hier om een betrekking te aanvaarden of te zoeken. Daaronder zijn zeer jeugdige meisjes, somtijds 14 a 15 jaar. In het belang van deze meisjes is het noodzakelijk dat zeker Is, dat zij in een behoorlijke betrekking komen en niet op een of andere wijze in verkeerde handen komen. Aan de grens zal dan ook hierop streng toezicht worden gehouden en het zal voort aan noodig zijn, dat vreemdelingen (zoowel mannen als vrouwen) die reeds hier te lande werkzaam zijn, bij een eventueel met vacan- tie gaan naar het buitenland, behalve hun paspoort, ook in het bezit moeten zijn van een verklaring van den werkgever of werk geefster, waarbij zij in dienstbetrekking zijn. Deze verklaring moet persoonlijk door den werkgever of werkgeefster worden afge geven en onderteekend en moet er als volgt uitzien Voorbeeld: Maria Meyer, Duitsche, bi. Mevrouw Pietersen op 16 Mei 1932 in dienst getreden als dienstbode, gaat thans met vacantie naar Duitschland. Get. Mevr. Pietersen. (volgt adres)- Nog een voorbeeld, in geval de betrokken vreemdeling nog in dienst moet treden: Maria Meyer, Duitsche, is als dienstbode aangenomen door Mevrouw Pietersen en zal haar dienst aanvaarden op (volgt datum). Get. Mevr. Pietersen. (volgt adres)- Deze verklaringen moeten onderteekena worden door het betrokken Hoofd van "iaa,e selijke Politie, waaruit kan blijken, dat u daarin genoemde werkgever of werkgeelste inderdaad als zoodanig bij hem bekend een gelijksoortige verklaring behoort me°e worden gevorderd van naar Nederland mende werkzoekende- dan wel van verlof rugkeerende, reeds hier in betrekking z'Jn mannen van vreemde nationaliteit. De betrokken vreemdeling (e) is v*-rJ,1*£ binnen 4 x 24 uur na aankomst in de K meente van bestemming deze verklaring het hoofd van politie ter plaatse in te leve j De hierboven bedoelde regeling zal ingang van 1 Maart a.s. van kracht wor AANBESTEDING. Door de directie der Zuiderzeewerken heden aanbesteed het maken van inlaatw ken, riolen en bijbehoorende werken jen hoeve van de zoetwatervoorziening r° Wieringermeerpolder. je Laagste inschrijver was E. Statera*! Bolsward met 24.680. t( Hoogste inschrijver was W. J. Karse - Alkmaar met 41.000. BEVOLKING. Onclitaande persoon wordt verzo zich zoo spoedig mogelijk aan te meld* gemeente-secretarie, afd. bevolking: Leonardus Johannes Roovers, kooj»1 gewoond hebbende Keizerstraat 26a. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER In de week van 21 tot en met 27 Eeb 1933 werden in het handelsregister maar o.m. de volgende opgave schreven Nieuwe Zaken: 1 H. G. Epskamp, slagerij, Rustenburg G 275, Heerhugowaard. D. Buisman, winkelier in zmvelproow- Zij dam 5, Alkmaar,.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2