Jlecfitsi'iaken Jjiiuwiland RAZZIA OP ROEMEENSCHE COMMUNISTEN. MIJNONGELUK IN ZUID-AFRIKA. WEER EEN ONTPLOFFING TE SHANGHAI. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. De Japansche opmarseh. VERDUISTERING BIJ DEN BOND \AN MINDER MARINEPERSONEEL. uitgaan is een op gelijke wijze tegenover China en tegenover Japan bestaande vrienc- sehap. De Engelsche politiek is volkomen consequent en is er steeds op berekend ge veest dat eerst overeenstemming moe wor den bereikt. De methodes en handelingen van Japan staan niet in overeenstemming met Volkenbondsstatuten. Japan heeft de K,vinTl r f n Voibntfond m.plijk »SU- Maar he! *=u groot onrecht zijn, indien me hebben met deze opva ting en n z°u er kennen, dat Japan veel tegenover ernstige moeilijkheden .8^Pla^s. is en dat het met buren te doen heeft, met vie het moeilijk is te onderhandelen. De Vereenigde Staten willen meewerken inzake Verre Oosten. Hooge functionnarissen van het Ameri- kaansche Staatsdenartement verklaren, dat de regeering der Vereenigde Staten de uit- noodiging van den Volkenbond samen te werken met de commissie voor het Verre Oosten aanneemt, doch weigert lid te wor den dezer commissie. Er zijn opnieuw razzia's gehouden onder communisten. 40 verdachten, van wie 11 vrouwen, zijn gearresteerd. 14 dooden In een staatskolenmijn nabij Johan- liesburg stortte een liftkooi met arbei ders naar beneden. Twee blanke en 12 gekleurde mijnwerkers werden gedood. Het ongeluk is vermoedelijk veroor zaakt door een storing van den electri- schen stroom, die de automatische rem men van de liftkooi doet werken. 30 dooden. Gisteren is wederom een rubber vul- caniseerfabriek te Shanghai, diemaal in Tsjapei, door een ontploffing zoo goed als geheel vernield. Van het personeel werden 30 personen, grootendeel6 vrou wen, door de ontploffing gedood of kwa men in de vlammen om. De Japansche troepen, met behulp van Mantsjoerijsche troepen, hebben in den sector rondom Kailoe de ongeregel de Chineesche troepen verslagen en op de vlucht gedreven De Japansche troe pen zetten hun opmarseh uit het Noord oosten in Zuidelijke richting voort De Japanners zijn thans gevorderd tot half weg Tsjihfeng wordt volgehouden, dat deze terugtocht een welberekende stra tegische manoeuvre is, die de bedoeling heeft de stellingen ten Zuiden van Tsjaoyang zoo sterk mogelijk .e maken, teneinde daar den Japanschen op marseh tot stilstand te brengen. Hevigê gevechten worden uit Hsiawa gemeld, met welke plaatst men tot hedenmorgen contact had via een Chineesch radio station. dat sedert de morgenuren ech ter zwijgt, waaruit men afleidt, dat Hsiawa door de Japanners is bezet. ERNSTIGE ONLUSTEN OP CUBA. Te Manzanillo is het tot ernstige revolu- tlonnaire woelingen gekomen. Bij een gevecht met de politie werden verscheidene personen gewond Militairen hebben de straten moeten schoonvegen. Alle belangrijke strategische punten zijn bezet. DE AMERIKAANSCHE BANKCRISIS BREIDT ZICH UIT. Met betrekking tot de bankcrisis in de Ver. Staten is nader te melden, dat zeven groote banken in den staat Cleveland, alle banken in Indianapolis en vijf banken te Acron (Ohio) hun uitbetalingen hebben te ruggebracht tot 5 pCt. van de bij de bank gestorte deposito's. De burgemeester van Dayton (Ohio) heeft een moratorium voor den duur van drie da gen afgekondigd. Alle maatregelen zouden slechts van voorbijgaanden aard zijn. De beide op 14 dezer in déconfiture ge raakte groote banken in den staat Michigan, de First National Bank en de Union Guar dian Trust Company te Detroit, die door Ford zijn overgenomen, betalen voorloopig PCt. op de oude rekeningen uit. Of later verdere terugbetalingen mogelijk zullen zijn. schijnt de vraag. Het bestuur der National Uity Bank of New-York heeft James Perkins tot opvolger gekozen van den afgetreden President Mitchell. Perkins was tot nu toe ha van het presidium der City Bank Farmers trust Company, een dochtermaatschappij '3n de National City Bank. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Strafzitting van 24 Februari 1933. Mondelinge uitspraken Overeding Motor-en Rijwiel- te e t K de B. te Oostzaan f 5 boete of 5 dagen hechtenis. J. T te Heiloo f 4 boete of 4 dagen hechtenis. A G. A. R te Oldenzaal 4 boete ot 4 dagen hechtenis W B. te Egmond aan ee 6 boete of 6 dagen hechtenis. C. T. te eerhugowaard f 4 boete of 4 dagen hechte- j te 's-Gravïrhage f 4 boete 4 dagen hecthenis. J V. te Zuid- en Noord- hertnei ƒ2 boete of 2 dagen hechtenis M. hiL' ^rktout J 8 boete of 8 dagen hechtenis J s. te Oudkarspe! f 4 boete of zger hechtenis A G te VC'armenhuizen I, of 4 dagen hechtenis W S. ie VFijk w. i 51 Duin f '8 boet« of 8 dagen hech te1'^ J Th. W. B. S. te Alkmaar 8 boete of 8 dagen hechtenis. Th P. J. S. te Den Helder 4 boete of 4 dagen hechtenis A. P. te Bergen f 5 boete of 5 dagen hechten»! J T. te Bergen 6 boete of 6 dagen hechtenis. J- R. te Koog a d. Zaan 10 boete of 10 dagen hechtenis. E. N. H. te Den Helder 4 boete of 4 dagen hechtenis. A. B. te Wijk aan Zee en Duin 6 boete of 6 dagen hechtenis J. w. te Heerhugowaard 4 boete of 4 daoon hechtenis. W. M H. te Alkmaar f 5 boete of 5 dagen hechtenis. A. B. te Alkmaar geen straf toegepast. A. P. te Harenkarspel 4 boete of 4 dagen hechtenis. C. J. v. N te BUthoven 40 boete of 40 dagen hechtenis. J. R. te Hei!oo f 15 boete of 15 dagen hech tenis met toewijzing der civiele vordering ad 34.60 aan C. Z. te Alkmaar. J. L. te Bree- zand f 10 boete of 10 dagen hechtenis J. M. te Schoor] 30 boete of 30 dagen hechtenis m-t ontzegging motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 6 maanden en toewijzing der civieie vordering ad 10 aan J. B. te Alkmaar. F. H. J. te Alkmaar 15 boete of 15 dagen hechtenis met toewijzing der civiele vordering ad f 4.40 aan O. H. te Alkmaar. M. M. te Bergen teruggave aan de ouders zonder toepassing van eenige straf. Overtr. Politieverdening: J M. te Amsterdam 3 boete of 3 dagen hechtenis. A. N. R te 's-Gravenhage 3 boete of 3 dagen hechtenis W J. K. te Alkmaar f 1 boete of 1 dag hechtenis. J H. te Haarlem 3 boete of 3 dagen hechtenis J. D. te Wie- ringen 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. C. S. te Amsterdam 3 boete of 3 dagen hechte nis. J. D. te Wieringen 3 boete of 3 dagen hechtenis. P. v. d K te Alkmaar 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. H te Bergen teruggave aan de ouders zonder toepassing van straf. C. W. te Heerhugowaard f 2 boete of 1 week tuchtschool. G. J. te Heerhugowaard 2 boete of 1 week tuchtschool. Overtreding van art. 461 van het Wetboek van Strafrecht (loo- pen over verboden grond): L. H. Th M. G te Castricutn 4 boete of 4 dagen hechtenis. E. C B J van S. te Cas- tricum f 4 boete of 4 dagen hechtenis. Overtreding van art. 453 van het Wetboek van Strafrecht (dron kenschap): A. K. te Alkmaar 3 boete of 3 dagen hechtenis. W H. te Midden-Beemster f 3 boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding van de Crisisvar kens wet J P. de K. te Oudorp 2 boete of 2 dagen hechtenis. Overtreding van de Jachtwet: K. Z. te Egmona-Binnen vrijspraak. Overtreding van art. 444 van het Wetboek van Strafrecht: G. L. te Midwoud 6 boete of 6 dagen hechtenis. Overtreding van art. 424 van het Wetboek van Strafrecht (bal dadigheid):' C. F. D. te De Rijp 2 boete of I week tuchtschool. EEN VERZEKERINGSKWESTIE. Na een brand bij een winkelier wiens huis en roerende goederen waren verzekerd bij een Belgische Maatschappij werd de schade vastgesteld op f 15.000 De Maatschappij be taalde aan den hypotheekhouder de hypo theek van 8000 Tussehen den winkelier en de maatschappij ontstond een geschil over de resteerende 70000 en ten slotte werd door den winkelier een procedure tegen de maat schappij aanhangig gemaakt voor de recht bank te Arnhem. Deze verwierp verschillende verweermidde len der maatschappij en gelastte een bewijs door getuigen. De maatschappij kwam tegen die beslissing in beroep bij het Hof te Arnhem. Het Hof heeft thans uitspraak gedaan en verschillende door de maatschappij aange voerde verweermiddelen gegrond verklaard. Schadevergoeding kon alleen worden gevor derd nadat de herbouw zou hebben plaats gehad De winkelier had hiertegen aange voerd, oat hij geen bouwcrediet kon krijgen, zoolang niet vaststond, dat de maatschappij zou betalen. Het Hof overwoog evenwel, dat deze moeilijkheid werd veroorzaakt door de zwakke financieele positie van den eischer, waarvoor de maatschappij niet kon worden aansprakelijk gesteld. Voorts was door de maatschappij aangevoerd, dat de verzekerde den brand zelf had veroorzaakt en dat hij het bedrag van de schade had overdreven door deze, wat de roerende goederen betreft, 100 pCt. te hoog op te geven. Het Hof overwoog, dat zulks geen opgave te goeder trouw kon worden genoemd, ter wijl over het zelf veroorzaken van den brand niet verder was gesproken. De rechtbank had de maatschappij willen toelaten om die bewering te bewijzen. Het Hof besliste, dat ook zonder bewijs levering vaststond, dat de maatschappij niet tot betaling verplicht was en wees de vorde ring van den winkelier af. Tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf veroordeeld met aftrek van zeven maanden preventieve heciuenis. De rechtbank veroordeelde heden den oud- bestuurder van den bond van marineperso neel en oud-wethouder der gemeente den Hel der, tegen wien de officier van justitie wegens verduistering van 18000.uit de kas van den bond, een gevangenisstraf van een jaar had geëischt, tot een jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van 7 maanden preventieve hechtenis, wegens verduistering in zijn kwaliteit van beheerder. De rechtbank verklaarde verdachte schuldig aan het in art 322 van het wetboek van strafrecht strafbaar gestelde feit. In het vonnis zegt de rechtbank van oordeel te zijn. dat verd. in zijn positie als beheerder van de gelden van den bond van korporaals der marine, gelden die door het storten van wekelijksche contributie wer den bijeen gebracht en ook dienden voor de nagelaten betrekkingen van de leden, zich aan een ernstig feit heeft schuldig gemaakt Naar het oordeel van de rechtbank heeft verdachte een schandelijk misdrijf begaan Hij genoot een onbeperkt vertrouwen, zoodat geen enkele controle op hem werd uitge oefend. Wanneer de rechtbank slechts een straf van één jaar en 6 maanden oplegt, dan doet zij dit omdat zij rekening houdt met de om standigheid dat verdachte reeds ernstig is getroffen door het verlies van zijn maat schappelijke betrekking, die hij zich door zijn energie wist te verwerven en mede rekening houdt met het feit, dat verdachte reeds ge- ruimen tijd in preventieve hechtenis door bracht Voorts beval de rechtbank teruggave van de in beslag genomen overtuigingsstukken. INBRAAK TE ROTTERDAM. Oeld en papieren voor goeden buit verklaard. Een winkelier uit Het Hang te Rotterdam heeft aangifte gedaan, dat tijdens zijn afwe zigheid Zaterdagavond is ingebroken. Toen de winkelier omstreeks één uur thuis kwam, vond hij de voordeur voor zijn woning gefor ceerd en in zijn woning was alles overhoop gehaald. Uit een kast, die men had openge broken, is een bedrag van 2496 gestolen benevens eenige eigendomspapieren. INBRAAK. Onveilig Oss. Oisternacht is ingebroken in de woning van den heer P. J. Hees, in de Heide te Oss De dieven hebben het geheele huis doorzocht en zich meester gemaakt van eenig geld, een paar honderd pond spek, enkele costuums en eenig linnengoed.: Zij wisten de woning bin nen te dringen door den boom, die de ven sters afsluit, door te zagen. Van de daders is tot nu toe nog geen spoor ontdekt. WOESTELINOEN. Een onbeantwoorde groet. Te Lonneker hebben drie mannen, die on der den invloed van sterken drank verkeer den, een man die in de deur van zijn woning stond, aangevallen daar hij hun groet niet beantwoordde. De man vluchtte achter zijn woning doch hij werd door het drietal achter volgd. De vrouw, die daarop uit haar huis kwam, wilde tusschenbeide komen, waarop een der mannen, die -en zeer groot mes in de hand had, daarmede de vrouw 'n geweldigen slag toebracht. Een arm werd grootendeels afgesneden. De dader is door de politie ge arresteerd. fn zijn woning werd een groot bebloed mfes gevonden. KIPPENDIEFSTAL. Een bewoner van den Nieuwendijk te Eind hoven heeft aangifte geaaan, dat Zondag nacht uit zijn kippenhok achter zijn woning niet minder dan 80 kippen ontvreemd zijn. STROOPERS IN HET KROONDOMEIN. Zij waren per auto en schoten op de in hinderlaag liggende politie- mannen. In de Soerensche bosschen (Veluwe) be- hoorende aan het kroondomein heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag een stroo- persjacht plaats gevonden. Door den jacht opziener ter Mors werden schoten gehoord in de nabijheid van het Aardhuis. Hij vroeg direct telefonisch assistentie van een collega en den rijksveldwachter Van Est uit Hoog- Soeren die spoedig ter plaatse waren. Oeza- menlijk trok men op het geluid der schoten af Inmiddels bleek dat de stroopers die per auto waren en vermoedelijk onraad bespeurd hadden zich in de richting Uddel hadden be geven. Daar werden zij echter opgemerkt door den boschwachter Spek. Toen zij dit be merkten, vertrokken zij opnieuw in de rich ting Apeldoorn. Boschwachter Spek gaf on middellijk den rijksveldwachter Van Est tele fonisch hiervan kennis en deze legde zich met den jachtopziener in een hinderlaag aan den Amersfoortschestraatweg nabij het Aard- huis. Toen de auto naderde, sommeerden zij te stoppen, waaraan door de stroopers geen gevolg werd gegeven, doch toen deze tot op vijftig meters genaderd waren, keerden zij snel den wagen en schoten uit den auto op den rijksveldwachter en op den jachtopziener, die het vuur met een zes- k zevental schoten beantwoordden. Met groote snelheid verdwe nen de stroopers in de richting Amersfoort DOODELIJKE TRAP BIJ HET VOETBALLEN. De ruw gespeelde voetbalwedstrijd tus sehen het Amsterdamsche elftal S.A.V.M en Muiden heeft tot gevolg gehad, dat Zondag middag de ruim 20-jarige KI. Moolhuizen, die als kooper van het Muider elftal een trap ontving, in de Majellasiichting te Bus sum overleden is, meldt de „Crt." Het medisch onderzoek heeft aangetoond, dat ten gevolge van den toegebrachten trap, een der ribben in een nier van den jongen man gedrongen is. In de Majellastichting te Bussum heeft hij een operatie ondergaan; de- getroffen nier werd weggenomen, doch dit heeft den jongeling niet kunnen redden. VELDSLAG OP HET MUNTPLEIN Donker Amsterdam in actie. In den afgeloopen nacht na het sluiten d*r café's. omstreeks kwart over eenen, is het op het Muntplein tot een vechtpartij gekomen tussehen een groot aantal leden, mannen en vrouwen, van donker A'dam. Wat de aan leiding betreft, met zekerheid staat nog niets vast, vermoedelijk echter heeft een der vrou wen een aanklacht tegen een der mannen in gediend. Binnen korten tijd waren een zeven tigtal heeren en dames met elkander slaags, zoodat het geen verwondering behoeft te wek ken, dat de eene agent, die daar op post was, niet voldoende was om de gemoederen to; kalmte te brengen. Spoedig was versterking aanwezig van het bureau Singel, die onder leiding van een brigadier met behulp van sabel en gummistok al spoedig een einde maakte aan de al te rumoerige argumentatie der in conflict zijnde partijen Er werden rake klappen uitgedeeld, en al heel gauw stoven de vechtenden naar alle kanten neen Trouwens ook onderling was men niet zacht zinnig opgetreden. Toen de politie n.1. arri veerde, had een der heeren reeds een zoo danige afstraffing van een tegenstander ge kregen, dat hij bewusteloos ter aarde was ge zegen. De man werd naar het ziekenhuis ver voerd, waar bleek, dat zijn toestand opname niet noodzakelijk maakte, zoodat hij na te zijn bijgekomen weer huiswaarts kon trekken Op het Muntplein was inmiddels de rust weerge keerd. OEEN SOCIALISTISCHE AFWEER- ORGANISATIE. Het partijbestuur van de s.d.a.p. heeft, blij kens een verslag in „Het Vo:k", een nota behandeld van het bestuur der afdeeling Den Haag VIII en een rapport van het bestuur der Haagsche Federatie, beide betrekking hebbende op het stichten van een officiêele Arbeiderevredeswacht of Soc Afweer-orga- nisatie. Een voorstel om over te gaan tot de oprichting van een permanente afweer-orga- nisatie werd verworpen. Een ander voorstel om een weekblaadje uit te geven in het bij zonder gewijd aan de bestrijding van de fas cistische ideeën, werd eveneens verworpen. IN HUN BETREKKINOEN GESCHORST. Uit Batavia wordt gemeld: De kapitein-luitenant ter zee P. Eiken boom, de luitenant ter zee le klasse G Meyer en de luitenant ter zee le k'asse W. F J. reis. zijn met ingang van 24 Febr. J.l. in hun betrekkingen geschorst op grond van het eerste lid vart art. 17 van het reglement op den rechtstoestand der militairen bij de zee macht (Ned. Staatsbl. 1931, no.'377). INBREKERS IN WOUWBRUGGE. In de buurtschap Hoogmade. onder de ge meente Wouwbrugge, hebben inbrekers zich toegang verschaft zoowel tot de Ned. herv als tot de r.k. kerk. In de r.k. kerk is men binnengedrongen na het verbreken van een raampje met glas in lood. Twee offerblokken werden opengebroken en van hun inhoud ontdaan. In de Ned. herv. kerk werd met een beitel de deur uit het slot gewrongen. Hier is een zendingsbus geledigd. Er kon nog niet worden vastgesteld, hoeveel er wordt ver mist. Van de daders ontbreekt elk spoor. DE ROOFMOORD TE MAASTRICHT. De roofmoord op den bejaarden heer L. H. J. Melotte te Maastricht, werd ontdekt door het dienstmeisje, die tot haar ontsteltenis plassen bloed op de trappen en het portaal zag. De heer wolfers, bij wien de verslage- ne inwoonde, kon met zeer veel moeite de deur van de zitkamer openen. Het bleek, dat de heer Melotte met de voeten tegen deze deur lag. Het parket stelde 's nacht nog een onder zoek in. Tot nog toe staat men absoluut In het onzekere. Alle aanwijzingen ontbreken. In de zoo volkrijke buurt heeft niemand iets verdachts bemerkt. Men heeft nog niet kunnen ontdekken of er iets uit de brandkast gestolen is. De sleu tel van de kast was op den verslagene niet meer te vinden Overigens wordt er ook niets vermist. In de kamer aan de straat, wijst veel op een worsteling, welke aan het drama schijnt vooraf te zijn gegaan. Van de tafel lag alles op den grond verspreid. De slaapkamer op de tweede verdieping was af gesloten, hetgeen de heer Melotte nooit deed. Men neemt als vrij zeker aan, dat de verslagene van het eene naar het andere ver trek is gesleept. De bloedsporen wl|zen, zoo- als gezegd, daarop. Oedurende den nacht en heden was de Maastrichterbrugstraat vol menschen, die het vreeselijk gebeuren druk bespraken. De heer Melotte, vroeger bierbrouwer, se dert een veertigtal jaren rentenier, stond, naar de Tel. meldt, als vermogend bekend. WINKELSLUITINGSWET EN VENTVERBOD. Eenige weken geleden, zoo meldt de Telg., heeft de Hooge Raad, ten aanzien van een zich te Haarlem voorgedaan geval, reeds beslist, dat de gemeentelijke ventverboden, die met het oog op de openbare orde in ver schillende plaatsen zijn uitgevaardigd, hun rechtskracht niet hebben verloren door het in werking treden der Winkelsluitingswet. Er bestond aanvankelijk een strooming, die de opvatting huldigde, dat nu art. 8 der Win kelsluitingswet den verkoop op straat regel de, de ventverboden hadden afgedaan. Te Groningen werd in Mei, dus kort na het in werking treden van de wet, een koop man bekeurd wegens overtreding van het ventverbod. De kantonrechter ontsloeg hem van alle rechtsvervolging op bovenvermel den grond, welk vonnis door de rechtbank in appèl werd bevestigd. Men was nl van oor deel, dat het gepleegde feit ook niet strafbaar was op grond van art. 8 der Winkelsluitings wet, omdat het hier den verkoop van haring en visch betrof, we ke als „geringe eetwaren" zijn te beschouwen en waarvan de verkoop ingevolge het tweede lid van dit artikel ge oorloofd is in de sluitingsuren. De Hooge Raad heeft thans deze uitspra ken vernietigd, het feit ingevolge het nog van kracht zijnde ventverbod der gemeente strafbaar verklaard, doch met het oog op de geringe beteekenis van het feit, en omdat er wel gronden waren voor de opvatting, daf het verbod niet meer gold, geen straf opge legd. De Hooge Raad zpgt o.adat de Win kelsluitingswet een geheel andere materie regelt dan de gemeentelijke verordening. De laatste immers bedoelt alleen regelingen te treffen tèn behoeve van de handhaving der openbare orde. terwijl de in de Winkelslui tingswet betreffende verkoop op straat slechts in verband staat met het oogmerk een effectieve regeling van de winkelsluiting mogelijk te maken. BANKBILJET VAN 1000 VERLOREN Oistenniddag is een fabrikant te Druten, die ten postkantore aldaar geld ging storten, een bankbiljet van duizend gulden kwijtge raakt Vermoedelijk heeft hij het verloren Letter en nummer van het biljet zijn niet be kend VOS GESCHOTEN IN DE DUINEN Oeruimen tijd reed3 werd verondersteld, dat in de duinen der Amsterdamsche water leiding een vos rondzwierf. Men vond vele malen resten van wild, dat door een vos ge dood moest zijn Van Zandvoort uit zijn ver schillende jaghten georganiseerd, evenwel zonder succes Eindelijk zijn twee jachtopzie ners van huize „Vogelenzang" grenzende aan de duinen van de waterleiding er in geslaagd een vos te vangen Zij zagen sporen in de sneeuw en hebben deze gevolgd. Na een tocht van enkele uren is daarop een vos geschoten. NU REEDS OENOEO VAN HET KAMERLIDMAATSCHAP. Hoewel pas opnieuw zitting hebbend in de Tweede Kamer, zal ds. J. Langman, em. pred. van de Ned Herv. Getn. te Wasse naar, zich bij de komende verkiezingen niet meer beschikbaar te stellen. Hij stelt zich wederom beroepbaar. y BRANDSTICHTERS OP HEETERDAAD BETRAPT. De bewoner van het huis medeplichtig? De recherchte te Eindhoven heeft Zondag- avond aldaar aangehouden twee mannen, die bezig waren brand te stichten in e«tt woning aan de Morsestraat. Zij goten nl. uit een zinken waschteil benzine over de vloerbedek king van kamer en gang, waarbij zij tevens een soort ontgteking6apparaat lieten staan om hiermede op grooten afstand alles in brand te kunnen steken. Op dat oogenblilt greep de politie ln en arresteerde beide man nen. Later op den avond ié de bewoner van het pand op vermoeden van medeplichtigheid gearresteerd. Hij had de woning reeds vroeg in den middag verlaten en den sleutel aan de beide brandstichters ter hand gesteld Het drietal is ter beschikking van de justitie te Den Bosch gesteld. DE ZWOLSCHE WONDERDOKTER. „De Zwolsche wonderdokter", wiens uitge breide praktijk hem veroorloofde zich op het landgoed „Berkenhove" te Zwollerkerspel te vestigen, is op zijn verzoek eervol ontslagen door de Nederlandsche Spoorwegen. Hij had te vergeefs herhaalde pogingen gedaan om afgekeurd te worden. „De Zwolsche wonderdokter" was bank werker aan de Centrale Werkplaats der Ned. Spoorwegen. BRANDEN. Een knaapje aan bekomen brand- wonden overleden; vee verbrand. Gistervoormiddag ontstond door onbeken de oorzaak brand in de kapitale boerderij van den heer Looiers op Ussen te Oss. Door den krachtigen wind greep het vuur zeer snel om zjph heen. De bewoners, die den brand eerst bemerkten toen alle uitgangen versperd waren, konden slechts met de groot ste moeite door omwonenden worden gered. Een drie-jarig jongetje bekwam echter zware brandwonden, waaraan hij gisteravond is bezweken. De geheele boerderij ging in vlammen op. De inboedel en het vee werden een prooi der vlammen. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Buurman van schrik gestorven. Zondagavond brak brand uit in de woning van den heer A. H. T. Breuer aan den Zwol- scheweg te Apeldoorn. De brandweer kon niet verhinderen dat de woning vrijwel ge heel een prooi der vlammen werd. Een der omwonenden, de heer C. L. Boucher, schrok zoodanig toen hij de vlammen zag, dat hij spoedig daarop overleed. Modezaak afgebrand. Te Musselkanaal (Gr.) is Zaterdagnacht afgebrand de modezaak van de firma Wie. ringa— Melborg aan de Marktstraat, be woond door den heer Sand. De bewoner was afwezig. De geheele behuizing is uitge brand en alle winkelgoederen gingen verlo ren. Limonadefabriek en bierbotielar\ verwoest. De limonadefabriek en bierbottelarij van de firma G. A. Marten» in de Tramstraat te Ginneken is gisteravond geheel door brand verwoest. Hoe het vuur is ontstaan, is niet bekend, doch spoedig nadat de brand was ontdekt, stond het pand reeds in lichter laaie. Het verpakkingsmateriaal, dat op den zolder lag opgeslagen, brandde vooral zeer fel en veroorzaakte een waren vonkenregen, waardoor men eenigen tijd voor uitbreiding vreesde. De brandweer van Oinneken be streed het vuur energiek, doch kon niet voor komen, dat het pand vrijwel geheel uitbrand de, waarbij o.m. de vulinrichting voor llmo- nadeflesschen verloren ging. Eenige andere machinerieën had men nog tijdig naar buiten kunnen dragen. Verzeke ring dekt de schade. RANOEERDER OVERREDEN. Zaterdagavond even voor middernacht ia op de spoorbaan bij het viaduct over den Rijswijkscheweg te den Haag een rangeerder bij het rangeeren gestruikeld en door een locomotief overreden. De man is aan zijn wonden overleden. VERKEERSONGEVALLEN. Een doodt, een zwaar en drie licht gewonden. Zondagnacht tegen half vijf (Duitsche tijd) is te Kohlscheid op de Roermonder straat een auto met vijf inzittenden op weg naar Heerlerheide tegen een muur van den spoorwegovergang gereden. Het noodlottig gevolg was, dat een der inzittenden, zekere Kürzan, een Pool uit Heerlerheide, zoo zwaar werd gewond, dat hij eenigen tijd later in het ziekenhuis te Aken aan inwen dige verbloeding is overleden. Een andere man, een zekere A. Pesderich, eveneens uit Heerlerheide, werd ook zwaar gewond naar Aken vervoerd Hij zal een oog moeten missen. De chauffeur, ook uit Heer lerheide, liep een knieverwonding op, zijn vrouw een sleutelbeenbreuk. Nog een andere inzittende werd licht gewond. De chauffeur,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7