Van Rommelzaken Hobbeltie 'ficovinciaal 'flieuws BERGEN. 'Blijkens het financieel verslag van de Spaarbank over 1932, waarvan de zit tingen worden gehouden ten raadhuize alhier, hadden in den looi van het jaar 75 inlagen plaats en 60 terugbetalingen. Het aantal nieuw toegetreden inleggers bedroeg 4. Op 31 December 1932 waren in omloop 11 spaarboekjes met een tegoed van minder dan 1.17 met een tegoed van 1 tot beneden 10., 31 met een te goed van 10 tot beneden 100, 42 met een tegoed van 100 tot beneden 1000 en 5 met een tegoed van 1000 en hoo- ger. UITGEEST. W ARMENHUIZEN. NIEUWE NIEDORP. BEVERWIJK. Rechtszaken Jngezonden Stukken gorie van werkers. Als hel blijft doorgaan zooals thans, zullen ongetwijfeld vele werk gevers in de bouwbedrijven om steun moeten aankloppen. De voorzitter meende, dat deze zaak ook al was besproken in andere Kamers van Koophandel. Hij was het geheel met den heer Ringers eens. De heer S c h m a 1 z deelde mede, dat de middenstansvereeniging te Schagen al aan het gemeentebestuur had gevraagd geen wer ken in eigen beheer uit te voeren, maar al leen doof tusschenkomst van de aannemers. De voorzitter zou zich wenden tot de K v K te Dordrecht, die naar hii meende er al over geadresseerd had, en adviseerde om de kwestie intusschen op te geven voor be handeling bij de Vereeniging van K. v. K Aldus werd besloten De heer S c h e f f e 1 dankte voor de vi en- de'ijke woorden van den voorzitter bij den aanvang der vergadering en verzekerde dat het werk door de medewerking van den voorzitter en de verschillende commissies vlot en gemakkelijk gemaakt werd. Hij bracht ook dank aan het personeel voor den betoonden ijver en dat de stelling hu'digt: moet er iets gedaan worden, doe het dan zoo goed moge lijk. Spr. hoopte nog lang zijn beste krach ten aan de Kamer te geven. (Applaus.) Hierna sluiting der vergadering. Het tegoed der inleggers bedroeg op 31 December 1931 28234 3814 terwijl in don loop van 1932 werd ingelegd 21731.08 en aan rente werd bijgeschre ven 784 32. Terugbetaald werd een to taal bedrag van 23636.33. Het tegoed der inleggers op 31 December 1932 be droeg alzoo 27113.4514. Het reservefonds bedroeg op 31 De cember 1932 6686 30 tegen 4097 54 een jaar te voren, een voordeelig verschil derhalve van 2588 76 (winst). Deze winst is tot e enbedrag van 2158 ont staan door waardevermeerdering (koers verschil) der effecten. Het jaar 1932 heeft voor de Spaarbank dientengevolge een zeer bevredigend resultaat opge leverd. wegdroegen. Wat een leuke tafreelen, en wat een schitterende finale. Bepaald aardig, en zeer goed ingestu deerd was de klompendans, uitgevoerd door vier boeren en vier boerinnetjes. Natuurlijk kunnen we in dit kort bestek onmogelijk alles weergeven, moeilijk als dit toch al is te doen van een revue. Laten we zeggen dat deze revue in alle opzichten aan de hooggespan nen verwachtingen heeft voldaan, zoodat de hulde, welke de voorzitter van het Nut op het einde aan den heer Laurman bracht, zeer op zijn plaats is geweest. In de pauze werd Nut en Genoegen nog gecomplimenteerd door den heer Joh. de Leeuw namens de Djlettantenclub. Hij deed de toezegging, dat het bestuur als blijk van de jarenlange mooie samenwerking van hen zilveren insignes zou krijgen, terwijl de heer Loevens, de bekende grimeur, nog met bloe men en hartelijke woorden ten tooneele kwam namens zijn firma. Nog had een gratis verloting plaats waar voor verschillende goede bekenden mooie prijzen hadden gegeven, en werden de man nelijke aanwezigen met een sigaar, de dames met koek verblijd. Een zeer gezellig bal zette de kroon op deze buitengewoon geslaagde jubileum-bij eenkomst. Zondagavond had een luxe auto komen de uit Alkmaar en gaande naar Wormerveer, alwaar de eigenaar woont, het ongeluk op den primairen weg, nabij den Castricummer- weg over den kop te slaan. Het ongeval werd veroorzaakt doordat een der banden van de voorwielen sprong waardoor de chauffeur geen macht meer had over zijn stuur. Het gevolg hiervan was dat de wagen die een tamelijk gangetje reed, in den zijkant van den weg terecht kwam, alwaar de grond in hoofdzaak uit zand bestaat. Ge lukkig deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Maandagmorgen werd de auto reeds op gehaald en naar huis gebracht. Zondagavond werd vanwege het fanfa recorps Onderlinge Oefening, alhier, in het hotel de Ooievaar een buitengewone uitvoe ring. Hét programma werd uitgevoerd door Zaandijks fanfarecorps, onder leiding van haren directeur, den heer A. de Vries. We moeten er tot onzen spijt bijvoegen, dat deze uitvoering „geblazen" is door Zaan- SCHAGERBRUG. Dinsdagnamiddag heeft nabij de groote s>rug over de Grootesloot alhier een botsing plaats tusschen een vrachtauto, bestuurd door den heer P. K. uit Schagen en een luxe auto van den heer A. L. uit Bergen. De heer P. K. kwam uit de richting Callantsoog en de heer A. L. uit de richting Schagen. De heer P. K. meende, alvorens naar rechts uit te wijken, nog juist een tegenover het perceel van den heer P. Dekker stilstaan- cien auto te kunnen passeeren, doch het bleek, dat hij zich daarin vergiste. Niettegen staande krachtig remmen kon een botsing niet worden voorkomen. Daarbij bekwam vooral de personen-auto belangrijke mate- rieele schade. Ook de vrachtauto, die zwaar met steenen was beladen, werd zoodanig beschadigd, dat verveer per kraanwagen ncodig was. Wonder boven wonder kwamen de inzittenden met den schrik vrij. dijks Fanfare, omreden er hier niet genoeg leden meer zijn om een dergelijke uitvoering te geven. Het schijnt wel alsof de jeugd zich niet meer zooals voorheen aangetrokken voelt tot de muziek. Het zou ten zeerste te betreuren zijn als dit tot gevolg mocht heb ben, dat ons fanfarecorps, dat alreeds tegen de 50 jaren bestaat, hierdoor op den duur zou moeten worden ontbonden. SCHOORLDAM. De hier zoo populaire vereeniging „Nut -fl Genoegen" vierde Zaterdagavond haar 25-jarig jubileum in de zaal van den heer J. H. ter Burg. Natuurlijk ontwikkelde zich voor dit feit een buitengewone belangstel ling. Elk lid had nl. het voorrecht om gasten mede te nemen en zoo was dan tegen het aanvangsuur de zaal tot in de hoeken ge vuld en heerschte er als gewoonlijk, de be kende gezellige geest. Zeer goed op tijd opende de voorzitter, de heer P. J. van der Meijden, de bijeenkomst met een goed samengesteld rede, waarin o a. op onderhoudende wijze de geboorte en de verdere levensloop van „Nut en Genoegen" de revue passeerden. Velen van het oude bestuur zijn heengegaan en door opvolgers vervangen, doch met genoegen kon de spre ker nog het bestuurslid, den heer Jan Vlam complimenteeren, een man die nog met volle ijver werkzaam is vanaf de oprichting en dus mede jubileert. Zijn eehtgenoote deelde in de hulde, doordat zij in de achterliggende 25 jaren steeds in vele dingen heeft medegehol- pen; zoo ook heeft ze helpen verzorgen de ta1 rijke tableaux. De voorzitter offreerde namens het bestuur aan het echtpaar Vlam een mooie mand bloe men. De heer Vlam dankte recht hartelijk voor deze waardeering en had het vele werk gaar ne gedaan, omdat hij zooveel voor „Nut en Genoegen" gevoelde. Hierna las de voorzitter nog een felicitatie voor van den burgemeester van Warmenhui- zen, alsmede van den oud-voorzitter, den heer Damiaans en toonde een mand bloemen met daarbij gaande felicitatie van den heer Schermer en diens eehtgenoote. Dit alles werd met applaus ontvangen door de aan wezigen. en zoo kwam de feeststemming er dus al spoedig in; juist het goede moment cm een aanvang te nemen met de jubileum revue, welke gansch den verderen avond vul de, geschreven en in scène gezet door den heer H. M. Laurman, die zeer zeker met groote voldoening kan terugzien op het succes, dat deze revue ten deel is gevallen. Onbedaarlijk is er gelachen om de grappen van het in een revue éénmaal zoo onmisbare trio, in dit geval Pim-Pam en Pietje, voorge steld door de heeren Laurman—Damiaans en mej. Trijntje Sevenhuijzen, terwijl de prachtige costumes, geleverd door de firma Rjdderikhoff uit Hoorn, ieders bewondering Dezer dagen had in het lokaal van den heer Jb. Wester een vergadering plaats ten einde te trachten te komen tot het oprichten van een ijsbaan. De voorzitter van de IJsclub, de heer H. G. Rijs, opende de vergadering. Spr. was het tegengevallen, dat de opkomst van de burgerij zoo gering was. Hij is er toch van overtuigd, dat velen niet-aanwezigen toch met het doel, n.l. het oprichten van een ijs baan, sympathiseeren. Spreker zette uitvoe rig uiteen hoe het bestuur over het plan dacht. Het bestuur achtte een stuk land, ge legen aan den Oostwal thans in gebruik door den heer L. v. d. Berg, het beste daarvoor ge schikt. Alvorens het bestuur verdere plannen ten uitvoer brengt, zag het bestuur eerst eene positieve medewerking van de zijde van de burgerij. Het inrichten van het terrein, zoo als dat behoort, brengt groote kosten met zich mede. Reeds is een en ander begroot door het bestuur op 2000. Daaronder is begrepen een behoorlijke ijstent, terwijl de baan dan ingericht wordt zooals die door den Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond wordt voorgeschreven. In de vorige jaren te'.ie de ijsclub steeds ongeveer 100 leden. Deze be taalden altijd 1 per lid. Door de verlaging van de contributie op 0.20 per lid, wist men in het vorige jaar het ledenaantal op te voeren tot 300. Het doel van deze vergade ring is een uitspraak van de burgerij te ver nemen omtrent de voorgenomen plannen. Om tot eenig resultaat te komen is beslist noodig, dat een 300 tot 400 betalende leden komen van 1 per lid. De heer Koning beval het huisbezoek ten zeerste aan, teneinde zoodoende een flink aantal leden te werven. Ook de heer P Mink stelde eenige vragen omtrent de plan nen van het bestuur. Na eenige besprekin gen stelde de voorzitter aan de aanwezigen de vraag of zij in beginsel bereid waren mee te werken aan de plannen van het be stuur, waarop bevestigend werd beantwoord Het p'an van het bestuur is om circulaires te laten drukken en bij de ingezetenen te la ten verspreiden. Deze circulaires worden dan eenige dagen later door eenige propagandi ten opgehaald. Nog zij vermeld, dat de con tributie voor leden van een huisgezin minder bedraagt dan 1 per lid. Tot de mededeelingen behoorde een schrij ven van Mevr. Wed. I. Zwart inhoudende dat zij de kraam- en wijkverzorging op een eertijds door het bestuur gedaan verzoek voor hare rekening wil nemen. Daarna volgde voorlezing van het jaar verslag dat in hoofdzaak het 50-jarig be staan der afdeeling, dat verleden jaar luls- terliik herdacht is geworden, gememoreerd werd. Ook bleek uit dit verslag dat het ledental in 1932 van 1319 tot 1189 is teruggeloopen en dat aan werkloozen vrijdom van contri butie verleend werd. Volgde voorlezing jaarverslag van de wijk- en kraamverzorging gevolgd door die der t. b. c.-bestriiding. De laatste sloot met een nadeel ig sa'do van 325, doch ook de financiën van het badhuis brachten het er niet beter af daar deze een verlies van ruim 600 moesten boeken waarvoor echter dek king bij de gemeente kon gezocht worden. De voorzitter bracht nog in het midden de desolate toestand waarin het badhuis zich bevindt, volgens spr. eischt dit gebouw drin gende herstelling, doch volgens hem was een nieuw gebouw nog beter. Uit het verslag bleek dat in 1932 circa 17000 baden zijn genomen en om te geraken tot vermeerdering van het aantal kuipbaden deze van 50 tot 35 cent zijn teruggebracht. In het verslag van den penningmeester bleek dat aan contributie was ontvangen 2898,47. De balans werd door de vergadering goed gekeurd. De financieele commissie bij monde van den heer Hofstede bracht de klacht naar voren aangaande subsidies van onze afd. aan het roode kruis ziekenhuis wat z.i. wei nig doel heeft, terwijl in de nu volgende rondvraag de heer J. Visser den bouw van een nieuw badhuis bepleitte en enkele wen- schen in 't belang van het badend publiek naar vosen bracht. Maandagavond had in de zaal van den leer Kossen een vergadering van de plaat selijke afdeeling der S.D.A.P. plaats met als spreker het Tweede Kamerlid mr. J. E. W. Duys. De zaal was stampvol. Ruim 400 per sonen waren aanwezig. De heer Duys sprak over de beginselen der S.D.A.P., de strijd voor het socialisme en de parlementaire en buiten-parlementaire actie. Toen spr. de mui terij op de Zeven Provinciën behandelde kon den eenige aanwezigen niet nalaten steeds te interrumpeeren, waardoor de vergadering zoo rumoerig werd, dat de zaak een oogenblik in iet honderd dreigde te loopen. Nadat de voorzitter krachtig was opgetreden en ge dreigd had met verwijdering, kon de heer Duys ongehinderd zijn rede voortzetten. Van de gelegenheid tot debat werd ge bruik gemaakt door den heer Veltrop van Beemster, die als O.S.P.-er de noodzakelijk heid van de vorming van een eenheidsfront naar voren bracht tegen de brute aanvallen van de reactie. Ook vrpeg deze wat de S.D.A.P. zal doen als èr wederom een we reldoorlog uitbreekt. De heer Duys antwoordde hierop dat het niet is te zeggen wat de S.D.A.P. zal doen als een oorlog uitbreekt, maar wat we thans hebben te doen is een diepe haat te prediken tegen oorlog en militairisme. Ook de heer Duys zeide te werken voor het eenheidsfront van proletaren, maar wees er op dat het juist de O.S.P.-ers zijn geweest die de eenheid hebben verbroken. Spr. zeide, dat de O. S. P.-ers wat ongeduldiger zijn dan de S. D. A. P.-ers en noemde het verschil tusschen deze beiden een temperamentskwestie. Tijdens de debatten van de heeren Duys en Veltrop waren de toehoorders volkomen rus tig. De beide sprekers onthielden zich van iederen persoonlijken aanval en alhoewel er soms zeer scherpe dingen werden gezegd, ging alles toch in kameraadschappelijken geest. Het was ruim 12 uur toen de vergadering werd gesloten. Het tuin- en bloembollenbedrijf wordt bij den dag slechter met gevolg dat de be oefenaren steeds verarmen. Te Heemskerk woont een kweeker die verleden herfst maar één partij Gladiolenbol'en geteeld had n.r. van de soort Prins of Wales. De oogst was schitterend, ruim millioen bollen van di verse maten kon in de opslagplaats geborgen worden. Aan bezoek van opkoopers voor deze Gla diool had de man niet te klagen en door el kander kon hij 1.25 per honderd maken en boter bij de visch. Voor ruim 6000 bleek het schuurtje aan leverbare Gladiolen bevat te hebben. Witte Kruis De afdeeling N. H. Vereeniging „Het Witte Kruis" vergaderde Dinsdagavond op de bovenzaal van 't Hotel Ter Burg. doen had en vorderde, aangezien het moet worden gehandhaafd. 1 maand gevan- voorwaardelijk genisstraf Vonnis met 2 proefjaren 1 maand VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Openbare strafzitting van Maandag 27 Februari. NIEMAND PRESENT. In de eerste zaaak contra P. N. v. R. te Helder, verdacht van diefstal van metsel steenen. was niemand aanwezig. De deur waarder imiteerde de stem eens roependen in de woestijn. Eisch en vonnis tegen den spijbelaar 20 boete of 20 dagen. De niet verschenen getuige zal vermoedelijk ook wel in de gelegenheid worden gesteld een duit in het rijkszakje te werpen. GECHARMEERD OP RUITENTIKKEN EN PIMPELEN. De heer Petr. Joh. T., gedomicilieerd te Enkhuizen, iemand die veel behoefte heeft aan een hartig slokje en na overvloedig ge bruik geneigd tot gekke streken,, had op 17 Januari eenige ruiten (8 stuks) vernield in het door zijn buurvrouw mej. de weduwe Mantgen, geboren Joh. Verberne, bewoonde perceel. De buurvrouw was nu zijn voor spreekster en riep de clementie in voor den zondaar, die alle schade had vergoed. Eisch en vonnis 8 boete of 8 dagen. EEN DRIFTIG BOERTJE. Een 30-jarig landbouwer uit de Streek, Corn. B. te Grootebroek had op 21 Decem ber den bereider van het dagelijksch brood in Grootebroek, bakker Joh. Buisman aan den Zesstedenweg mishandeld door hem onzacht op den grond te gooien, zoo erg, dat de dokter nog gehaald moest worden. De hr. Cornelis B. was verstoord op den bakker, zijn buurman, die zijn vrouw in haar mor gen- en middagtukje stoorde. En baas Kees had toen nijdig gezegd, dat het maar eens uit moest zijn. De politierechter maak te den verdachte geen compliment over zijn beschaafde huiselijke conversatie en veroor deelde hem na verboor der getuigen, den bak ker en zijn vrouw, tot 1 maand voorw. met 2 proefjaren. Veroordeelde had ook nog een heel jaar huurschuld aan den bakker. MOEIELIJKE EXPEDITIE. De niet verschenen heer Hiltje v. d. Gr., op 28 December in een toestand van kenne lijke dronkenschap door de Kerklaan te Hoogwoud laveèrende, verzette zich op hef tige wijze tegen den veldwachter Bood die hem nog wel in veilige haven, in casu het gemeentelijk schuurtje wilde deponeeren. De verdachte reeds meermalen voor diverse fei ten veroordeeld, werd opgeknapt met 1 mnd., mede overeenkomstig het verlangen van den officier. BAGGER VAN DEN STAAT INGEPIKT. Abram K., niet verschenen, had zich op 28 Dec. de vrijheid gepermitteerd de Spoor- sloot lang de lijn der Ned. spoorwegen te Enkhuizen uit te baggeren. De directie had hem voor deze ontmoddering geen toestem ming ver'eend. Door den spoorwegarbeider Schottennis werd deze baggerbeueelaar ge snapt. Eisch vonnis 8 boete of 8 dagen. HELDERSCHE RUSTBEWAARDERS BELEEDIGD. De stevige Heldersche visscher Eduard St., had zich op 17 December schuldig ge maakt aan beleediging van de agenten Baarda en Kooistra door deze ambtenaren te kwalificeeren als schooiers en luizebos- sen. Volgens den aanwezige verdachte gold zijn animositeit eenige miliceins, maar de omstandigheden wezen er op dat de politie het doelwit was van 's heeren St.'s schimp scheuten. Men hield zich dus aan het pro ces-verbaal en de loslippige haringtrekker werd veroordee'd tot 25 boete of 25 dagen EEN DRUKDOENDE VEEHOUDERSTELG. De 24-jarige tomaatkleurige heer Pieter Jos. U., zoon van een Oude Niedorpei vee houder had zich op 4 Januari onledig ge houden met den getuige Pieter Mulder bij de keel te grijpen, aan zijn haar te trekken en hem vervoigens tot sluiting der voorstelling te schoppen en te trappen. Gezegde heer Pieter U. was zoo welwillend toe te geven, dat hij zich voor de keel en het haar van Mulder had geïnteresseerd, doch het schop pen en trappen werd ontkend. Hij verdacht den heer Mulder van minder aanbevelens waardige handelingen in verband met een koeienhandel, daarom was hij niet vriende lijk gestemd. Ook in de rechtszaal toonde Piet zich als een ongeslepen diamant, maar hij bleek accoord te gaan met den eisch en ver oordeeling tegen hem uitgesproken, van f 15 boete of 15 dagen hechtenis. 'N RUWE HOUTBEWERKER. Een houtbewerker uit Oudorp, genaamd Steven Hendrik V. was op den laatsten dag van het oude jaar met geen gevoelens van genegenheid vervuld jegens den fietsenden Heer Pieter Weel. dien hij in de Langestraat te Alkmaar ontmoette en onthaalde op eenige stompen en klappen, of dien hij, zoo als hij het nu verlegen lachend noemde: 'n opduvel" had gegeven. Die „opduvel" was echter blijkbaar nogal kras, aangezien de he<»r P. Weel moest worden geopereerd door dr. v. Dam en eenige dagen in het Centraal Ziekenhuis moest worden verpleegd. Wegens kosten van deze behandeling en arbeidsver zuim vroeg de getuige Weel f 19 schadever goeding. Het scneen, dat er een huiselijk drama achter dit conflict school, waar we verder maar niet over zullen uitwijden. Vermoedelijk zullen we weldra over deze aangelegenheid wel meer kunnen rappor- teeren. De officier was ver van goed te spre ken over dezen wildeman en vorderde f 40 boete of 40 dagen hechtenis Vonnis conform eisch. Op de door get Weel voor de politie afgelegde verklaring ging de politierechter gelukkig niet verder in. HUISVREDEBREUK OP HET BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. Ondanks de herhaalde vorderingen van den directeur van Maatschappelijk Hulpbe toon verlangde op 3 Januari de 22-jarige timmerman Corn. Jan V.. geboren te Nibbix- woud het wachtlokaal van het Bureau voor sociale zaken in de gemeente Alkmaar niet te verlaten en had zich nu te verantwoorden wegens huisvredeoreuk. Verdachte beweerde dat zijn maag hem het recht gaf om daar te vertoeven en onderstand te verzoeken. De directeur, als getuige verhoord, verklaarde dat verdachte destijds niet voor ondersteii- ning in aanmerking kwam. afgescheiden nog van het feit, dat hij toen hij in Alkmaar arri veerde, in het bezit was van 1200. De offi- cier merkte al heel gauw met welk type hij te EEN STUK IE DROP IN ZIN PFT GEDEPONEERD De visscher Dirk B te Wieringen had op 4 Januari een verschil gekregen met zekeren heer en vischhandelaar D. Maleveld over een vischleverantie en de kwestie met de vuist beslecht. Hij stond heden terecht we Jen l mishandeling en moest een door hem be^ kauwd stukje drop in zijn pet bewaren. De politierechter houdt niet van dat gemumnwi Eisch 20 boete of 20 dagen hechtenis Vonnis conform. EEN VERBODEN DUINWANDELING MET N NAPRETJE. De heeren Leendert B. en Albert Zw schers te Egmond aan Zee en om z zeggen, gezworen kameradert hadden op 29 Dec. gefianeerd in het duingebied van den heer Jhr. Six van Hilltgotn welk voorrecht hun niet wqs gepermitteerd, weshalve zij werden geverbaliseerd door den jacht- opziener Daan Koeiewijn en door den kan tonrechter veroordeeld ieder tot 5 boete of 5 dager hechtenis-. De conferentie met den jachtopziener had echter 'n niet bepaald ge zellig verloop, wal met diepe meeningsver- schillen gewoon'ijk het geval is en de jacht opziener gevoelde zich gekrenkt door eenige ongezouten uitdrukkingen hem toegevoegd zoodat de firma Leendert en Albert t\ch heden ook nog hadden te verantwoordenter zake beleediging van een ambtenaar in func. tie. Omtrent den aard der qualificaties vel schilden de meeningen, maar het was alle maal even mooi. Eisch ieder f 20 boete of 20 dagen hechtenis. Vonnis ieder 5 boete of 5 dagen hechte- nis. 't Viel heel erg mee! vi». zoo te (Buiten verantwoo'deli]khei<t van dt RedacVe. De opname in de rubriek, b* wijst eeenszws dat de redartu er mede instemt Mijnheer de Redacteur, Wanneer ik mij alleen tot Bergen zou be palen en zoo min mogelijk „politiek" er bij haalde, beloofde u mij een plaatsje in uw blad om mijn bevindingen omtrent de „steun" die in Bergen verstrekt wordt, te beschrijven. Over deze „ondersteuning" is echter niets te schrijven, omreden deze gemeente er geen regeling op na houdt en de werklooze ar beiders zijn aangewezen op de werkver schaffing. Ook deze werkverschaffing, die door de re- geeriyg wordt voorgeschreven en door het gemeentebestuur wordt uitgevoerd, laat veel te wenschen over. Het grondwerk wat door ons wordt uitge voerd geschiedt zoo goed als zonder eenige leiding, de opzichter kan onmogelijk op vier plaatsen te gelijk zijn, wat tot gevolg heeft, dat er niet verdiend wordt wat bij een beetje oeden wil en leiding, mogelijk verdiend zou unnen worden, met het gevolg, dat de ar beiders met loonen van 10 tot 17 naar huis gaan. Als men daarbij rekent, dat verschillende arbeiders om de week of veertien dagen een wachtwegk moeten maken, dan kan ieder weldenkend mensch wel begrijpen, dat in deze gezinnen het grootste gebrek heerscht De te werk gestel den zijn verplicht eigen ge reedschap mede te brengen. Men wacht natuurlijk zoo lang mogelijk, vooraleer men zich bij de werkverschaffing aanmeldt, wat tot gevolg heeft, dat de laatste cent is uitgegeven en geld voor gereedschap schoenen of laarzen, die men bij dat werk beslist noodig heeft, geheel ontbreekt. Het zou, dunkt mij, als het gemeentebe stuur van goede wille was, geen bezwaar zijn, die arbeiders daarbij tegemoet te komen. Op het werk waar wij zijn aangesteld ont breekt tevens een behoorlijk schaftlokaal en een gelegenheid om kleeding op te hangen, ontbreekt geheel. Wij mogen in een boerderij achter de koeien ons brood opeten, een zitplaats is niet aanwezig. De geur die daar heerscht is ver schrikkelijk, verbroeid hooi, mest, damp«nz maakt de lucht om te snijden. De kleeding van die arbeiders ligt zoo hier en daar op 't land in regen en sneeuw. Ook hierin zou verbetering te brengen zijn, wanneer het gemeentebestuur Iets voo die arbeiders wilde doen, maar tol nog toe klopten wij aan doovemansdeur. Hopende dat dit schrijven tot gevolg mag hebben, dat er eenige verbetering in den toe stand mag komen. Dankend voor eventueele plaatsing, D. BERGMAN, Anthoniusstraat 43 te Bergen (N-n-) 117. Het eerste wat hij nu deed, was naar de pomp gaan en met een stevige borstel trachtte hij nu alles schoon te maken. Hij boende na tuurlijk veel te hard, wat hem nog een flinke duit aan den dokter en apotheker had gekost. Hij nam dus vlug een besluit. 118. Ja meneer, zei hij verheugd. graag het dubbele betalen, als je weer haar op mijn hoofd geeft. Komt U maar hier zitten, zei Jan. Hij opent een leboel potjes en doosjes, strijkt en wrijtt legt er dan een lapje op. Wrijft nog eens, nu moet de man een uur stilzitten, wat onder hevige pijn van een insect op »Ja haast onmogelijk is. en en heffl neus ieus

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6