dagblad voor alkmaar en omstreken. Bxtqelüfiscfi Oiwzicht De politieke situatie in Duitschland. De verkiezingen voor den Rijksdag en den Pruisischen Landdag. ^Buitenland No. 53 Vrijdag 3 Maart 1933 135e Jaargang Het aantat gearresteerde communisten bedraagt reeds meer dan twee duizend en nog steeds hebben nieuwe arrestaties plaats. Weer bloedige botsingen. Verkiezingen onder zeer bijzondere omstandigheden. Verrassingen niet uitgestoten. Een belangrijke uit spraak van het Duitsche volk, die wellicht toch weinig beteekenis zal hebben. WAT ER GEBEURD IS. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2 iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Terwijl wij elders in dit nummer het een en ander mededeelen over de verkiezingen, welke Zondag a.s. in Duitschland zullen iplaats vinden, zullen we hier het overige Duitsche nieuws weergeven, dat natuurlijk uitsluitend gaat over de politieke moeilijkhe den, welke we sinds deze week kennen. Om te beginnen, moeten we melding ma ken van een gestoorde radio-uitzending. Gistermiddag om kwart over drie, toen te Stuttgart in een voor het publiek toeganke lijke zaal Engelsche les werd gegeven, wel ke draadloos werd uitgezonden, werd een poging gedaan deze uitzending te storen. Een onbekend gebleven man stormde de zaal binnen onder het uitroepen van „Weg met Hitier; vrijheid!". De dientdoende employé schakelde direct de microfoon uit en zette een achtervolging in. De dader vluchtte in een voor het gebouw gereed staanden automobiel. De man is ont komen. Het nummer van den auto is geno teerd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Wellicht van ernstiger karakter nog is het feit, dat een groote hoeveelheid spring stof gestolen fs uit een opslagplaats te Heilbronn. De da ders hebben meegenomen 4234 K.G. gelatin- donaris, 100 patronen en 5 rollen kruis- rubber-lont. De pakken bevonden zich in twee kisten. Betreffende de daders verkeert men in het onwetende. De politie heeft reeds veertig communisten gearresteerd. Tal van gearresteerden. Trouwens, het gaat met dat arresteeren maar steeds door. Zoo zijn te Wuppertal een 350 tot 400 communisten gearresteerd. En volgens een mededeeling van de Duitsche politic zou het aantal gearresteerde commu nisten reeds ver over de 2000 bedragen! Bij welk aantal er nog wel eenige hondciden zullen komen! Communisten vluchten. Dat de communisten het gevaar voor hun vrijheid inzien, bewijzen we! de pogingen tot vluchten. Zoo trachten sedert eenige dagen talrijke personen uit Duitschland op illegale wijze de Litausche grens te overschrijden. Aan Litausche grensbeambten zeggen deze personen, dat zij Duitsche communistische vluchtelingen zijn en dat zij zich op weg naar Moskou bevinden. Met het oog op deze feiten heeft de Litausche minister van bin- nenlandsche zaken bevel gegeven tot ver scherpte bewaking der geheele grens en scherpe controle van allen die de grens wil len overschrijden, aangezien de overheid vreest dat de vlucht der communisten uit Duitschland een massaal karakter zal aan nemen. De actie tegen de communisten. Het optreden tegen de communisten duurt onverminderd voort Te Neurenberg is een groote hoeveelheid drukwerk in beslag genomen. De leider van den communistischen berichtendienst en leider van den illegalen Rood-Front-strijdersbond, zoomede de lite raire leider konden worden gearresteerd. Ook te Co b u r g is een hoeveelheid druk werk in beslag genomen, zoomede een druk pers. Te Stuttgart zijn scherpe voorzorgs maatregelen genomen ter bescherming van het Landdaggebouw. Communistische afge vaardigden mogen het gebouw niet meer binnen. Te Westerburg zijn eenige communis ten gearresteerd, die een brug in de lucht zouden hebben willen blazen. Te Hamburg zijn tal van communisten, o.w. buitenlanders gearresteerd. Ook zou een aantal wapens in beslag zijn genomen. Bij communisten te Wittenberg heeft men een aantal partijinsignes der N.S.D.A.P en S.A.-uniförmen gevonden. In onderaard- sche gangen hadden de communisten te Kott- bus tal van wapenen, zoomede S.A.-unifor- men verborgen, welke in beslag konden wor den genomen. In het industriegebied van Bovensilezië zijn tot nu toe 203 communisten gearresteerd. Nog meer arrestaties In B r e s 1 a u zijn gisteren 47 leden en functionnarissen van linksgerichte organisa ties gearresteerd. Het vakvereenigingshuis te Breslau is in den middag door de politie doorzocht. In Frankenstein zijn acht com munisten, waarbij een vrouw gearresteerd. In Freiburg (Silezië) en omgeving zijn dui zenden drukwerken in beslag genomen en in totaal tien functionnarissen der K.P.D. ge arresteerd. Te Schneidemuehl zijn vlugschrif ten, aanplakbiljetten e.d. in beslag genomen en een aantal socialistische functionnarissen in voorloopige hechtenis gezet. De openbare gebouwen en vitale bedrijven staan onder politiebewaking. Botsingen te Hamburg. Gisteravond had de N.S.D.A.P. een fak keloptocht in Hamburg georganiseerd. Toen de stoet van den Billhorner-deich in de Bill- horner-Roehrendamm aankwam, werden plotseling vanaf een terras schoten gelost. Op commando wierpen de nationaal-socialis- ten zich onmiddellijk op den grond. De fak kels werden uitgedoofd. De politie trad on middellijk handelend op, nadat versterking gehaald was. Met schijnwerpers werden de gevels belicht en onder vuur genomen. In to taal schijnen ruim 200 schoten te zijn geval len. Het aantal gewonden kan op het oogen- blik nog niet worden vastgesteld, daar deze grootendeels door hun kameraden meegeno men zijn. Slechts een gewonde is door de' po- 1 litie opgenomen. In aansluiting op deze gebeurtenissen wor den huiszoekingen gehouden op een aantal in de nabijheid gevestigde lokaliteiten. Men vond daarbij een groot aantal wapenen. De persafdeeling van de politie te Ham burg deelt mede: Bij den hedenavond door de S.A. gehou den propagandaoptocht door Hammerbrook is het op de kruising van de Vierlanderstras- se-Billhorner-Roehrendamm en Lindley-stras- se gekomen tot een vuuroverval op den kop van den stoet Er werd uit huizen gescho ten. Een ongeveer 70-jarig man bekwam een doodelijke hoofdwonde, zittend aan het ven ster, verder kreeg een 29-jarig zeeman, die nar den optocht stond te kijken een schot in zijn dij. De gewone politie heeft ingegrepen. Het vuur werd beantwoord en binnen en kele minuten was de orde hersteld. Op het dak van een huis zijn twee geladen karabij nen gevonden en in beslag genomen. Een aantal personen is gearresteerd. De propa- gandatocht kon na een korte onderbreking voortgezet worden. Het is niet tot verdere in cidenten gekomen. Schietpartij in Bremen eischt twee zwaargewonden. In verschillende stadsdeelen van Bremen is het tot schietpartijen gekomen, in den loop waarvan twee personen zwaar en eenige an dere licht gewond werden. Door de politie werden 13 nationaal-socialisten gearresteerd ten huize van een SS.-leider. Bloedige botsing te Pirmasens. Donderdagmiddag is het in het centrum der stad Pirmasens tot een vechtpartij geko men tusschen sociaal-democraten, die vlug schriften verspreidden en nationaal-socialis ten. De rijksbanierleider Hutzier werd door drie revolverschoten getroffen. Ernstig ge wond moest hij naar het ziekenhuis worden overgebracht. Waarschijnlijk zal hij het leven er niet afbrengen. De dader is voortvluchtig Thaelmann naar Kopenhagen. Naar de „Hamburger Nachrichten" ver neemt, is de leider der K.P.D., Ernst Thael mann, van Hamburg naar Kopenhagen ge vlucht. 1000 M. belooning voorvast- stelling van geheime drukkerijen. De politiepresident van Berlijn heeft een belooning in uitzicht gesteld tot '000 M aan toe voor dengene, die illegale in het district Groot-Berlijn verschijnende commu nistische geschriften opstelt en verspreidt, de plaats waar deze worden gedrukt e.d. zooda nig ter kennis brengt, dat een strafrechtelij ke veroordeeling kan plaats hebben. Daarbij wordt er op gewezen, dat personen die ken nis krijgen van de aanwezigheid van derge lijk materiaal zich onverwijld tot de politie moeten wenden. Wie den dader op „heeter daad" betrapt, is bevoegd hem te arrestee- ren en over te brengen naar het dichtstbijge legen politiebureau. Bloedige botsingen in Hoechst Op de markt te Hoechst (Duitschl.) luisterden gisteravond 2 a 300 nat. soc naar de uitzending van een rede van Hitier, toen uit een straat in de nabij heid communisten en leden van het IJzeren Front verschenen. Het kwam tot bloedige gevechten. Van beide zijden vielen schoten. Een S.A.-man bekwam verwondingen, waaraan hij spoedig overleed. Drie leden van het IJzeren Front werden gewond. Een nat.-soc en een lid van het IJzeren Front zijn genr resteerd. digden van de communistische partij in arrest gesteld en zal hun herkiezing wellicht door de maatregelen, welke de Duitsche regeering op grond van de jongste noodver ordeningen tegen hen kan nemen, weinig be- teekenis hebben. Het verbieden van de com munistische partij, ook na de verkiezingen van 5 Maart, zal dan niet meer noodig zijn. Verkiezingen onder deze bijzondere om standigheden kunnen, ondanks alle maat regelen der regeering, verrassingen opleve ren. Hoe de uitslag ook moge zijn, deze Rijksdagverkiezingen zullen naar Hitier uitdrukkelijk heeft verklaard voor langen tijd de laatste zijn. In ieder geval zal Hitier volgens zijn verklaringen aan het bewind blij ven. Er zal een nieuwe Ri'ksdag worden ge kozen, doch na 5 Maart zal er voorloopig in Duitschland, naar het zich thans laat aan zien, geen parlementaire democratie meer zijn. Dit beteekent het einde van de periode in het bestaan van het Duitsche Rijlt, die aan gevangen is met de verkiezing van de Na tionale Vergadering in 1919 nadat aan hel einde van het jaar daarvoor de republiek was afgekondigd. Sindsdien hebben 7 maal ver kiezingen voor den Rijksdag plaats gehad en wel in 1920, Mei en December 1924, 1928, 1930 en Juli en November 1932. De socialis ten, die in de Nationale Vergadering onge veer 38 van de kiezers achter zich hadden, zagen ook door de stichting van de Onafhan kelijk Socialistische Partij het aantal bij de Rijksdagverkiezingen in 1920 op hen uitge brachte stemmen dalen tot ruim 22 Een nieuw hoogtepunt bereikt zij bij de verkiezir. gen in 1928, toen zij 30 van het totaal aantal uitgebrachte stemmen kregen. Dit percentage daalde bij de laatste verkiezingen in November j.1. tot 21 De buitengewone groei van de nationaal-socialisten, die in December 1924 voor het eerst aan de verkie zingen deelnamen, begon in 1928, toen zij nog slechts 3 van de kiezers achter zich hadden. Dit percentage steeg in 1930 tot 18 in Juli 1932 tot ongeveer 38 om bij de verkiezingen in November j.1. te dalen tot ongeveer 33 Een van de maatregelen, die de tegenwoor dige Duitsche regeering heeft genomen in verband met de verkiezingen op 5 Maart a s. is een sterke beperking van het aantal par tijen en groepen, die aan de verkiezingen zul len deelnemen. Evenals in Nederland namen tot voor kort vele partijen en groepen aan de verkiezingen deel, waarvan de meeste niet voldoende stemmen op zich wisten te vereeni gen om zelfs ook maar een zetel in den Rijks dag te verkrijgen. Bij de laatste verkiezingen in November bedroeg dit aantal partijen en groepen 28, terwijl slechts 13 daarvan een of meer zetels in den Rijksdag kregen. Door het bemoeilijken van het indienen van candida tenlijsten, is het aantal partijen en groepen dat Zondag a.s. aan de verkiezingen zal deel nemen, tot ongeveer de helft teruggebracht. De samenstelling van den laat sten Rijksdag en Pruisischen Landdag Hieronder laten wij volgen de samenstel ling van den Rijksdag en den Pruisischen Landdag voor de jongste ontbinding en de op de partijen bij de vorige verkiezingen uitgc brachte stemmen met tusschen haakjes de totaal-aantal uitge Zonder bijeen te aijn geweest voor het ver lichten van parlementairen arbeid slechts het presidium werd benoemd - is de Duit sche Rijksdag, die op 6 November van het vorige jaar werd gekozen, op 1 Februari j.1- reeds weer ontbonden. Het was de eerste daad van den nieuwen Rijkskanselier Adolt 'Hitier, die op 30 Januari bij wijze van over rompeling door Rijkspresident von Hinden burg werd benoemd en die onmiddellijk zijn kabinet tot stand gekomen in geheime onderhandelingen, waarbij de vroegere Rijks kanselier en tegenwoordige vice-kanselier \on Papen grooten invloed heeft gehad gereed had. De verkiezingen voor den nieu- yen Rijksdag werden uitgeschreven op 5 Maart, den kortsten termijn, die volgens de wet mogelijk is. Adolf Hitier, leider der Nationaal-Socia- listen en felle bestrijder vr het parlemen tarisme, vroeg het Duitsche volk vier jaar tijd om zijn program uit te voeren. Door de verkiezingen op zoo korten termijn uit te schrijven, rekende hij erop, in den nieuwen Rijksdag een meerderheid te krijgen, waar mede hij zou kunen regeeren, zooals hij zelf het wenscht. Met hetzelfde doel is Hitier, zeer waar schijnlijk voorloopig, daar de samenwerking na de verkiezingen wel zal eindigen, samen gegaan met von Papen en Hugenberg, den leider der Duitsche-Nationalen. Sinds de ontbinding van den Rijksdag is in Duitschland op politiek gebied veel ge beurd. Hitier, die ondanks alle tegenspraken in zijn kabinet moeilijkheden moet hebben, omdat de economische politiek van Hugen berg nooit zijn volle instemming kan hebben, schijnt er niet zoo zeker van te zijn geweest, dat een niet-beïnvloede verkiezing van leden van den Rijksdag, hem de gewenschte meer derheid en daarmede de mogelijkheid tot regeeren, volgens zijn beginselen zou bren gen. Om de zekerheid van een meerderheid te krijgen, heeft hij in de korte periode tusschen de ontbinding van den Rijksaag en de verkie zing van het nieuwe parlement, de vele maat regelen tegen de communisten en, zij het niet zoo scherp, ook tegen de sociaal-democraten genomen, welke culmineerden in de Dinsdag en Woensdag j.1. na den brand in het Rijks daggebouw, afgekondigde noodverordenin gen, waarbij feitelijk de burgerlijke staat van beleg over Duitschland is afgekondigd. Rijkspresident Von Hindenbur, in April van het vorige herkozen met medewerking van de sociaal-democraten en het centrum tegen den candidaat Adolf Hitier, heeft niet alleen zijn vroegeren tegencandidaat op den eersten dag van zijn Rijkskanselierscnap toegestaan de Rijksdag naar huis te zenden, nadat hij dit eenige dagen tevoren aan gene raal Von Schleicher geweigerd had, doch heeft hem bij noodverordening feitelijk alle macht in het geheele Rijk in handen gegeven aan welke zelfs de landen onderworpen zijn. Alle communistische en socialistische bla den, periodieken en zelfs aanplakbiljetten zijn verboden, of de distributie ervan wordt door inbeslagneming onmogelijk gemaakt. Ook tai van bladen van het centrum kunnen niet ver schijnen. De oppositie tegen de Duitsche regeering beschikt derhalve juist in de laatste week voor de verkiezingen over geen enkel propaganda-middel om de kiezers te bereiken De radio wordt uitsluitend voor de sprekers van de N.S.D.A.P., de Duitsch-nationalen en de Stahlhelm beschikbaar gesteld en zelfs redevoeringen van dr. Bruening en Mgr Kaas mogen niet worden uitgezonden. Tot een verbod van de communistisch partij, van welker door de regeering, d.w.z de nationaal-socialisten, bezette Karl Lieb knechthuis thans de Hakenkreuz-vlag waait, is het nog niet gekomen. De Duitsche regee ring zal overwegen, dat bij een verbod voor de verkiezingen de meeste stemmen zullen overgaan op de sociaal-democraten. Overi gens zijn alle of de meest Rijksdag-afgevaar DALADIER NAAR ENGELAND? Steeds sterker loopt sinds gisteren t« Parijs het gerucht, dat minister presi- den* Dalarier voornemens zou zijn een bezoek aan Londen te brengen Te be- voegder plaatse wordt het bericht noch bevestigd noch gedementeerd. Van En gelsche zijde schijnt men den indruk te hebben, dat Frankrijk thans aanstuurt op een 5 mogendheden conferentie over de ontwapeningsconferentie. De Daily Telegraph meldt, dat men te officieeier plaatse in Londen nog geen kennis heeft gekregen van het voorne men van Daladier om ongeveer over 14 dagen naar Londen te komen voor het houden van een bespreking met Mac- Donald. Naar Engelsche meening zou het een fout zijn, wanneer men in we- derzijdsche beleefdheidsbezoeken tus schen de minister-presidenten of minis ters van buitenlandsche zaken de: groo te mogendheden een reden voor be zorgdheid of wantrouwen zou zien. Stemmenaantal: 11.737.015 (33,1) 7.247.959 (20,4) 5.980.163 (16,9) 4.230.644 (11,9) percentages van brachte stemmen: RIJKSDAG: Partijen: Zetels: N.S.D.A.P. 196 SD.P. 121 K.P.D. 100 Centrum 70 Zwart-Wit-Rocd (D.N.V.P.) 52 2.959.051 8,3) Beiersche Volkspartij 20 1.095 427 3,1) Duitsche Volkspartij 11 661.794 1.9) Chr. Soc. Volksdienst 5 403.674 1,2) Staatspartij 2 336.451 1,0) D. Boerenpartij en 3 149 002 0,4) Thür. Landbo'nd 2 60.062 0,2 Duitsch Hann. Partij 1 63 970 0,2) Economische Partij 1 LANDDAG: Partijen: Zetels: N.S.D.A.P. 162 SPD. 93 K.P.D. 57 Centrum 67 Zwart-Wit-Rood (DNVP) 31 1.524.230 6,9) Duitsche Volkspartij 7 33.742 1,5) Chr. Soc. Volksdienst 2 255.177 1,2) Staatspartij 2 332.490 1,5) Duitsch Hann. Partij 1 63.731 0,3) Soc Rep. Partij 1 Bij de a.s. verkiezingen hebben de Econo mische Partij voor den Rijksdag en de Soc Rep. Partij voor den Landdag geen eigen lijsten meer. Het aantal kiezers voor den Rijksdag be droeg op 6 November 1932 44.373.652 waarvan 80,6 aan de verkiezingen heeft deelgenomen; bij de verkiezingen voor den Pruisischen Landdag op 24 April 1932 was 82,1 der kiezers opgekomen Stemmenaantal 8.007.384 (36,3) 4.675.173 (21,2) 2.819.763 (12,8) 3.371.932 (15,3) KORTE BERICHTEN. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en verhooging van het tiende hoofdstuk (oud-hoofdstuk V) der Rijksbegrooting voor 1932 (verdere steun aan verbouwers van fa brieksaardappelen in de veenkoloniën). Voor gesteld wordt, een bedrag van ten hoogste millioen gulden beschikbaar te stellen. AANSLAG OP PERSONENTREIN IN IERLAND. 30 gewonden. De personentrein van Belfast naar Lon- donderry is gister tot déraillement gebracht. Een gedeelte van de rails was opgebroken, terwijl de telefoon- en signaalverbindingen waren doorgesneden. De trein, welke een snelheid van ongeveer 50 K.M had, is van den talud gestort. Nie mand werd gedood, wel zijn 30 personen min of meer ernstig gewond. MOEILIJKHEDEN MET POOLSCHE NATIONALISTISCHE STUDENTEN. Daar de Poolsche nationalistische studen ten een staking hebben geproclameerd om te protesteeren tegen de wet, waarbij de univer sitaire autonomie wordt beperkt, zijn alle in stellingen voor hooger onderwijs te War schau op last der autoriteiten gesloten. Studenten, die getracht hebben voor het universiteiltsgebouw te Warschau te betoo- gen, zijn door de politie uiteengeaagd. STIJGING VAN LEVENSMIDDELEN- PRIJZEN IN RUSLAND. Maar niet van loonen. In den laatsten tijd zijn op de vrije markt in Rusland de prijzen voor levensmiddelen sterk gestegen, in sommige gevallen zijn de prijzen zelfs verdubbeld. Daarentegen zou het volgens een mededee ling van Russische autoriteiten op het oogenblik niet mogelijk zijn de loonen voor de arbeiders en de staatsbeambten te ver hangen. DE RUSSISCHE GODLOOZENORGANISAT1E. Nieuwe campagne tegen Paschen. De Russische godloozenorganisatie heeft een nieuwe campagne ingezet tegen Paschen. Duizenden vergaderingen zullen worden be legd, waarin de sluiting van kerken zal wor den geëischt. In het bizonder zijn voor Goede Vrijdag bizondere bijeenkomsten geor ganiseerd. Zij die op Paaschzondag en Paaschmaan- dag niet op hun werk verschijnen, zullen op staanden voet worden ontslagen. HET JOEGOSLAVISCHE KABINET AFGETREDEN. In verband met den nederlaag van den minister van landbouw? Het Joegoslavische kabinet Srsjkitsj is afgetreden in verband met den neder laag van den minister van landbouw, Demetrowitsj. In een commissie van de Skoepisjina, waar hij geen meerderheid kon vinden voor een wetsontwerp tot sequestreering van particulier boschbe- zit. In politieke kringen achte men het onwaarschijnlijk, dat de regeering in den huidigen critieken toestand om een betrekkelijk zoo onbelangrijke reden zou zijn afgetreden. Men vermoedt, dat de studentenbetoogingen te Zagreb, die ook naar Belgrado en Jjubljana zijn overgeslagen, van invloed op het regee- ringsbesluit zijn geweest. Jeltitsj opvolger? Als opvolger van minister-president Srsjkitsj noemt men den tegenwoordi- gen minister van buitenlandsche zaken. Jeftitsj, die het bijzondere vertrouwer van den koning geniet. AARDBEVING IN JAPAN. Gister is te Tokio een aardbeving waarge nomen, die de huizen krachtig deed schud den. De bevolking geraakte in groote opwin- Volgens een mededeeling van het Japan- sche ministerie van binnenlandsche zaken zijn, blijkens de tot dusverre ontvangen be richten geen slachtoffers gevallen. Ook in Yokohama zijn aardschokken waar genomen, die, naar verluidt, van ernstiger aard zijn geweest.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1