Alkmaarsche Courant. De gevolgen van een operatie. Jiadiotiieuws JgtiiMeUHt Qemeentecadett Honderd np en dertigste Jaargang. VRIJDAG 3 MAART Propaganda voor het Nederlandsche product. 1933 Mo 53 Zaterdag 4 Maart. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend VARA). 8.Gramofoonplaten. 10.— VPRO-mor- genwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continu bedrijven: De Notenkrakers o l.v. D. wins, VARA-tooneel o.l.v. W. van Cappellen. C. Rijken, voordracht en gramofoonplaten. 12—2— VARA-Kleinorkest o.l.v. P. Du- chant en gramofoonplaten. Zang door L Fuld. 2.15 Gramofoonplaten. 2.50 De No tenkrakers o.l.v. D. Wins en gramoioonpl. 4 30 Onthouders-Radio-Comité. A. K. Kla ren Het goede voorbeeld. 4.45 Van Piccolo tot pauken (ff, gramofoonplaten). 5.40 Lite- ,rair halfuurtje A. M. de Jong. 6— Volks liederen door „De Wielewaal'', o.l.v. P. Tiggers en causerie door Nico Bloemendaal 6.30 Overijsselsch halfuurtje door J. Cohen V.V.R.O. 8.Klankfilmprijsvraag 8 20 De Dorpsbarbier. 8.35 Marcel Barder .(chansonnier) in zijn repertoire. Aan den -vleugel: W. Matthies. 850 Gramofoonpl 9 20 Toespraak A. de Vries. 9.30 Vervolg zang en piano. 9.45 Vaz Dias en VARA Varia. 10.-12.— Muzikale Non-Stop-vlucht door den aether, m. ra. v. het VARA-Klein- orkest o.l.v. P. Djchant; Joh Jong, orgel; A de Booy, bariton; J. Huy, saxophoon; Cor Steyn, accordeon - J. Carlquist hawaian- gitaar; R. Bennink, slagwerk en jan Vogel, pianobegeleiding. Huizen, 296 M. (Uitsluitend KRO). 8— 9 15 en 10.— Gramofoonplaten. 11.30 Codsd. halfuurtje. 12.15 Sextetconcert en gramofoonplaten. 2.— Voor de jeugd. 2 30 Kinderuurtje. 4— HIRO-uitzending. 5— Mondaccordeonconcert. 5.10 Sportpraatje 5 25 Orkestconcert. 5 50 Vervolg accordeon- concert. 6— Vervolg orkestconcert. 6.20 Causerie. 6.40 Orkjstcoi.cert. 7.10 Causerie. 7 45 Sportpraatje 8.— Orkestconcert. 8.3Ó Vaz Dias. 8.35 Vervolg or'estconcert. 9.15 Declamatie. 9.30 Vervolg orkestconcert. 10.-12Gramofoonplaten. Daventry1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 12.20 Ch-gelspel S. Custard 1.20 Commodore Grand orkest o l.v. Muscant. 3.10 Verslag rugbywedstrijd „Kon. Marine Leger". 4.50 Northern Studio orkest o.l.v. Bridge. 5.05 Orgelspel H. Ram- say. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsh intermezzo. 7.25 Lezing. 7.50 Gramofoonplaten 8.20 „Songs from the shows", revue programma m. m. v. solisten, koor en orkest. 9.20 Berichten en le zing 10.Qülter-concrt door M. Paphael. bariton en het BBC-orkest o.l.v. Woodgate. 10.50 Lezing 10.5512.20 Am brnse en zijn orkest. Parijs Radio-Paris1724 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 9.20 Orkestconcert. 12 20 Concert door het Omroeporkest. 4.10 Dito 8.20 Cabaretprogramma o.l.v. Dorin. 9.50 Gramofoonplaten. Kalundbrrg, 1153 M. 11.20—1.20 Con ceri uit rest. „Wivex". 1.50—2.20 Gramo foonplaten. 2.202 50 Radio-Harmonie orkest o.l.v. Gröndahl, m. m. v. G. Chris tiansen, piano. 7.20 Emmerich Kalmancon eert o.l.v den componist. 9.55 Pianorecital door Gudrun Seligmann. 10.15—11.35 Dansmuziek uit Etablissement „Lorry". langenberg, 473 M. 6.25 en 7.23 Gramo foonplaten. 11.20 Orkestconcert o.l.v. Ranftl 12 20 Concert o.l.v. Wolf. 1.55 Gramofoon platen. 4 20 Concert o.l.v. Birtscheidt. 8.40 Weragorkest o.l.v. Buschkötter. 10.05— 11.20 Dansmuziek o.l.v. Görlich. 11.20 12.20 Dansmuziek (gramofoonplaten). Rome441 M. 8 05 Theateruitzending, Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12 20 Concert uit Antwerpen. 5.20 Omroeporkest o i v. Walpot. 6 20 en 6.50 Gramofoonpl. 8 20 Omroeporkesi m. m. v. mezzo-sopraan o v. Walpot. 10.30 Gramofoonpl. 10.50 Max Alexys' orkest. 508 M.: 12.20 Omroep kleinorkest o.l.v. Leemans. 5.20 Omroep orkest ol.v. Meulemans. 635 Gramofoonpl 6 50 Omroepkleincrkest o.l.v. Leemans. 8 20 G'uckconcert door het Radio Symphonie orkest o.l.v. A. Meulemans. 10.30—12.20 Gramofoonmuziek. Zeesen, 1635 M. 7.20 Rede door rijkskan selier Hitier in het „Haus der Technik" te Königsberg. 8.35 Vroolijke avond uit Ham burg o.l.v. Platen en Krug. 9.20 Berichten. 9.45 Uit New-York: Verslag van de Ambts aanvaarding van nresident Roosevelt. 10.05 Berichten en hierna tot 11.20 Concert door bet Kampfbund-orkest. Zooals bekend, heeft de regeering de noo- dige middelen beschikbaar gesteld tot het voeren van een korte maar krachtige propa ganda actie, waarvan het de bedoeling is, dat onze landgenooten zullen worden opge wekt waar mogelijk de voorkeur te geven aan het Nederlandsche product. Voor het uitvoeren van deze propaganda campagne, welke op 10 Maart a s. een aan vang zal nemen, zullen verschillende midde len worden aangewend. Als inleiding daar van worden thans eenige interviews gepubli ceerd, waarin daarvoor in het bijzonder in aanmerking komende autoriteiten hunne mee ning te kennen geven over de noodzakelijk heid het verbruik van het Nederlandsche product te bevorderen. Deze reeks van artikelen wordt hierbij thans geopend met eene beschouwing van Z E. den Minister van Economische zaken en Arb°id. Mr. T. J. Verschuur. MINISiER VERSCHUUR OVER EDERLANDSCH FABRIKAAT. Bij alle beweging voor het Nederlandse!, fabrikaat willen wij de voordeden van de wereldeconomie niet ontkennen. Die bewe ging zou zichzelf namelijk geweldig scha den, indien wij ons daardoor lieten leiden in de richting van autarkie. Want al moge het juist zijn, dat het buitenland ons met groote kracht dien weg opdringt, wij zouden pijn lijk ontwaken bij het lage welvaartspeil, dat wij zouden bereiken, indien Nederland het „ideaal" van een gesloten volkshuishouding zou verwezenlijken. Het is voor onze Volks huishouding absoluut noodig om een zeer belangrijk deel van hetgeen voor het hand haven van haar bestaan moet dienen, uit het buitenland te betrekken, in ruil voor voort brengselen van eigen bodem en nijverheid Dus dwang tot koopen van Nederlandsche voortbrengselen acht U uit den booze? „Inderdaad; gelijk de regeering bij herha ling te kennen heeft gegeven, kan een kunst matige beschermingspolitiek aan het be drijfsleven en met name aan de export-in dustrie niet in het algemeen ten goeae ko men. Hetzelfde geldt voor de scheepvaart, het transitoverkeer en aanverwante bedrijfstak ken. Daarom dient voorop te staan, dat de actie spontaan blijft zonder dwingend ingrij pen van boven af. Indien wij op die wijze groote belangstelling bij het publiek voor net Nederlandsche product kunnen wekken, zal de voorgenomen reclame-campagne on getwijfeld zeer veel nut stichten". Bent u van meening, dat het Nederland sche publiek nog onvoldoende ingelicht is? „Indien wij daarvan niet de bewijzen had den, zou de regeering geen subsidie hebben verleend. Niet alleen het publiek, doch ook de groote afnemers weten nog veel te weinig van de prestaties, waartoe onze nijverheid in staat is. Nemen wij bijvoorbeeld onze glas- en aardewerkindustrie. Wat er in deze bran ches tot stand gebracht is, zoowel op in dustrieel- als of) artistiek gebied, daarvan weet de gemiddelde Nederlander nog maar zeer weinig, niettegenstaande er op verschil lende tentoonstellingen reeds veel naar vo ren werd gebracht. Vooral moet bij het pu- hliek de onverschilligheid tegenover het pro duet van eigen bodem worden bestreden. Wel is ons internationalisme een van onze goede eigenschappen, maar dit moet niet ont aarden in een klakkeloos aanvaarden van hetgeen uit den vreemde komt, met verwaar- loozing van hetgeen eigen volkskracht schiep In dit opzicht mogen wij het buitenland, om een daar dikwijls aanwezige hoeveelheid ge zond nationalisme, dat het eigen product weet te waardeeren, wel eens als voorbeeld nemen''. Kan de industrie zelf geen voldoende pro paganda maken? „Dat blijft uiteraard de eerste eisch. Trou wens het Nederlandsche product heeft altijd zelf tegen den stroom moeten oproeien en men zal moeten erkennen, dat de onderne mers tot nu toe op voortreffelijke wijze daarvoor het hunne hebben bijgedragen. Onze industrie is door eigen kracht groot geworden, is nooit een broeikasplant geweest door overheidszorg opgekweekt. Integendeel. En ook thans staat men vol bewondering voor de energie, waarmede eenige onderne mers aan de moeilijkheden van deze tijden het hoofd bieden. Maar nu die tijden dan ook zoo slecht zijn geworden, dat er in vele bedrijfstakken van een noodtoestand moet worden gesproken, is het ook de plicht der regeering, een actief aandeel te nemen in een breed opgezette propaganda. Immers, het gaat er thans niet om, den verkoop van een bepaald artikel te bevorderen, maar om h e t tot het Nederlandsche publiek te bren- nader tot het Nederlandsche publiek te bren gen. En in deze nationale taak ligt zeer ze ker een reden tot steun door de regeering, die daarmede het algemeene welzijn bevordert". En acht u den tijd daarvoor thans rijp? „Van meer dan een zijde ontvingen wij daarvoor de overtuigende aanwijzingen Bij het Nederlandsche volk begint het besef le vendig te worden, dat men als verbruiker krachtigen steun kan verleenen en dat het zelfs een plicht is voorkeur te geven aan Ne- der'andsch fabrikaat, indien dit niet duurder en even goed is als het buitenlandsche. Het inzicht begint door te dringen, dat men, door aldus het Ne derlandsche Fabrikaat te steunen, in dezen tijd van ongekenden crisisnood, medehelpt om het werk in het land te vermeerderen. Daarmede is niet alleen het belang van onze arbeiders gediend, doch ook de instandhou ding van onze bedrijven, die in de toekomst, gelijk voorheen, de welvaartsbronnen voor ons volk zullen moeten zijn". Heeft in dit opzicht ook de contingentee- ring naar uw oordeel beteekenis? „Een positief voordeel van de verschillen de contingenteeringsmaatregelen is, dat deze vele afnemers waaronder ook groote ver- koophuizen aan'eiding gaven, zich meer op den verkoop van Nederlandsche producten toe te leggen. Door traditie en sleur was men jarenlang gewend, buitenlandsche producten te verkoopen, terwijl men nu ervaren heeft, dat het Nederlandsch fabrikaat niet alleen dikwijls even goed, doch in vele gevallen zelfs beter is dan het concurreerende buiten landsche artikel. De contingenteering gaf, zooals ik uit practische ervaring weet, hier bij het bedrijfsleven den stoot tot het groeien van de belangsteling voor het vaderlandsche product en zoo verwacht ik, da eveneens de in te zetten propaganda-actie bij den bin nenlandschen verbruiker den stoot tot hoo- gere activiteit voor het Nederlandsche fabri kaat zal geven. De bedoeling van de contingenteering is slechts, in bepaalde gevallen overstrooming van de Nederlandsche markt met buiten- landsch goed te voorkomen, niet echter om de Nederlandsche nijverheid aan een extra af- zet-gebied te helpen. Dit moet, zooals gezegd, zonder dwang, uit overwegingen van welbe grepen eigenbelang, ontstaan, waarbij de ac tie voor het Nederlandsch fabrikaat leiding moge geven. Steunende op innerlijke kracht, zal de Nederlandsche nijverheid deze crisis te boven komen. Waarbij het opmerkelijk is, hoe weinig het bedrijfsleven zelfs in dezen tijd geneigd is om alle heil en uitkomst van de overheid te verwachten, doch allereerst zelf de hand aan den ploeg wenscht te slaan. Dit kan slechts tot verheugenis stemmen, want niet de regeering, doch de industrie zelf moet den weg aangeven, waarlangs zij uit de moeilijkheden denkt te geraken. Op zijn best kan regeeringssteun toch nooit meer zijn dan drie stappen vooruit en twee stap pen achteruit. Het blijkt nu ook als keerzijde van de crisis-ramp hoe sta'end deze werkt. De ondernemers worden gedwongen uit hun bedrijf te ha'en wat er in zit. Wat wij thans vragen, nu het schip zich in hoogsten nood bevindt? Dat alle hens aan dek komen. Laat nu ook het Nederland sche publiek medewerken. Geen chauvenisme dat ons slechts noodlottig zou kunnen wor den, doch een geheel vrijwillige steun. Dan krijgt de fiere leus: koopt Nederlandsch fa brikaat, indien dit evengoed en niet duurder is dan het buitenlandsche, een zeer reëele be teekenis". Oorspronkelijke roman door Jan Walch. 51) Door de operatie. Ze is daarvan een tijdelijk gevolg". M Henri knikte eenige malen met het hoolu Hij knikte op de diepzinnige wijze, waarop iemand knikt, voor wien iets volkomen duis- ter is. En stond op om heen te gaan; be sloten tot geduld, gedweeheid en maar mee praten. Wat in elk geval al een voortreffe lijk begin mag heeten voor iemand, die zich op een nieuwe maatschappelijke carrière gaat voorbereiden. Den volgenden dag dienden zich Kees Bender en Eugenius Haas bij den dokter aan. Ernstig en vol goeden wil zaten de drie mannen te zamen; zooals begrijpelijk is van lieden die een plan de compagne maken ter bereiking van een goed doel; in casu; de Waarheid terug te drijven binnen de gebieds grenzen, haar door de menschelijke samen leving toegewezen. De leider van de campagne moest natuur lijk, dat voelt iedereen, de man der weten schap zijn. Die dan in de eerste plaats nog eene de voortreffelijkheid van de napraat methode betoogde, reeds aan Cara uiteen gezet ca wagxaut hij dea panëat zalf had aanbevolen zich te onderwerpen. Maar de dokter had nog meer in petto. En dat zette hij nu uiteen. Het was de nadere uitwerking van het plan der leugensdoseering, dat hem reeds vroeger was ingevallen, en waarvan hij toen reeds melding had gemaakt. Nadere overdenking van dit plan had hem gebracht tot twee manieren, waarop die doses, om te beginnen, moesten worden toegediend: te weten; per roman-lectuur en per eenzijdige redeneering. U begrijpt 't wel, mijne heeren!" zei de dokter, „ook zonder uitvoerige explicatie, het nut van deze middelen. Een roman, een gewone roman, verplaatst den lezer is een verbeeldingswereld. Als het een goede roman is, zal hij er waarheid in ontdekken allerlei waarheid: psychologische waarheid waarheid in de plaatsbeschrijving. Maar daarnaast, en onmiddellijk ermee verbonden ontstaat de aperceptie, dat het een e> ander toch niet „waargebeurd" is; soms zelfs niet „waar-gebeurd" kan zijn. Die verbinding en tegenstelling van waar en onwaar moe ten we hem dan sterk doen gevoelen. Behal ve den „gewonen" roman hebben we dan nog den historischen roman. Onze patiënt houdt nogal van geschiedenis. Nu, we laten hem geschiedenisverhalen lezen, en daarna en-daarnaast historische romans. Die de ge schiedenis aanvullen; en ook wel: ze ver valschen. Hij is gedwee; hij zal alles doen wat we vaa hem varlanfea; «i kfj zal ook luisteren ea «et ans mee-r>r:.t« als we HOORN. Dinsdagavond vergaderde de gemeente raad onder leiding van mr. G. J. Bisschop. Medegedeeld werd, dat door medewer king van den adjunct-rijksinspecteur vermoe delijk 80 a 100 werkloozen tewerk zullen worden gesteld in den Wieringermeerpolder De heer Hendriks (s.d.) zeide, dat de s.d.a. p.) noodgedwongen tot deze zaak moet mee werken, omdat anders de steunregeling wordt stopgezet. Hij feliciteerde de raadsleden, die deze zaak hebben aangesneden, met het succes, dat zij het leed der werkloozen op deze wijze zullen vergrooten. De heeren Dorhout (v.d.) en Spaander (v.b.) trokken scherp tegen deze uitlating van den heer Hendriks: te velde. Door B. en W. was de zaak onderzocht en die hebben van het werk en de leiding een gunstigen indruk ontvangen. Bovendien wordt door deze zaak Maat schappelijk Hulpbetoon ontlast, wat ten goede kan komen aan de andere gedupeer den. De voorzitter lichtte een en ander nader toe. Er is geen sprake van gelukwenschen of leed brengen. Het is geen succes van raads leden. Het gemeentebestuur kon niet anders; men is gedwongen tot deze tewerkstelling, omdat er in de gemeente geen werk genoeg is. Als dat wèl het geval was, zou dit volgens de voorzitter veel beter zijn voor de betrokke nen Sor. wees op de bezwaren aan de tewerk stelling in de Wieringermeer verbonden voor de betrokkenen. Men hoopte echter voor degelijke voorbe reidingen de omstandigheden van de tewerk- gestelden zoo goed mogelijk te maken. Door de heeren Bossert en Dorhout (v.d.) zijn voorts vragen gesteld naar aanleiding de gunning van een leverantie van basalt tegels ten behoeve van de Eikstraat door een leverancier buiten de gemeente. B en W. antwoordden, dat de leverancier goedkooper aanbood dan zijn Hoornschen concurrent en de tegels blijkens onderzoek bovendien van veel betere kwaliteit waren Bij de aanbieding van de begrooting van Maatsch. Hulpbetoon, sluitende tot een be drag van 131.720, vroeg de heer Bossert (v.cf) nader inlichtingen over verleende voorschotten en de terugbetalingen, welke door den heer Plomper en den voorzitter werden verdedigd. De begrooting werd hierna goedgekeurd Bij de vaststelling van de rekening van het R.K. Wees. en Armenhuis, dienst 1927, deel de de voorzitter mede. dat door de financieele commissie eenige nadere inlichtingen worden gevraagd. O m. over het feit, dat door de firma H. Stumpel (leden, de heeren H Stumpel en E. J. M. Stumpel (wethouder) aan het R.K. Wees- en Armenhuis een leve ring in dit dienstjaar is "edaan van 111.10. E)e voorzitter zeide. dat deze zaak is on derzocht, waarbij geb'eken is, dat weth Stumpel geen kennis droeg van deze leve ring; dat voorts de heer H. Stumpel wel wis', dat de firma niet aan de gemeente mocht leveren, doch dat hem niet bekend was, dat dit verboden was aan de onderhavige instel ling. De voorzitter meende, dat deze zaak hier mede genoegzaam is toegelicht. Hier is geen opzettelijke handeling verricht in strijd met de Gem. Wet. Verder is de strekking van Art. 26 der Ge meentewet bij de nieuwe wijziging veel soe peler geworden. De heer Plomper (s.d.) wees voorts op de minder degelijke boekhouding der instelling Wat de leveranties aan de gemeente betreft, zeide spr., er is reeds tien jaar door deze firma geleverd aan de instelling. Spr. kon zich niet voorstellen, dat de wethouder hier over nooit met zijn medefirmant gesproken heeft, dat dit verboden is. Spr. keurde het sterk af en gaf de raad in overweging de zaak voor te leggen- aan Ged. Staten, in hoeverre de heer Stumpel gehan deld heeft in strijd met Art. 26 der Gem Wet. De voorzitter meende, dat het geen zin heeft om deze zaak bij Ged. Staten voor te leggen. Indien de raad het met den heer Plomper eens is, moet men den heer Stumpel schor sen; deb etrokkene kan dan in beroep gaan bij Ged. Staten. Spr. meende echter, dat deze zaak in geen enkel opzicht aanleiding geeft tot veronder stelling van kwade trouw en meende het voorstel van den heer Plomper ernstig te moeten ontraden. De voorzitter zeide verder, dat ook de voor stelling van den heer Plomper omtrent de boekhouding der instelling met juist is. Deze is volmaakt in orde, maar ze is niet in over eenstemming met de gemeente-boekhouding. De rekening is absoluut niet in de war. De heer Bossert: Laat de firma echter de winst over tien jaar in de gemeentekas terug storten, wegens onwettige leverantie. De voorzitter ontried dit voorstel, dat niet in behandeling kwam. Goedgekeurd werd de rekening over het KON DE DEKENS NIET VERDRAGEN Voelde zich als vergiftigd Rheumatische pijnen nu overwonnen. Het lijkt bijna ongelooflijk, dat een vrouw in een dergelijken toestand kan geraken bedlegerig door rheumatiek, zoo gekweld door pijn. dat zij het gewicht van de dekens zelfs niet verdragen kon en toch. dank zij Kruschen, leeft en beweegt zij zich nu zoo goed als ieder ander. Maar hier volgt haar eigen ver sla* van haar herstel zooals zij het z !f schreef: Ik hao hevige rheumatiek en het werd zoo ernstig dat ik niet meer loopen kon: ik lag zelfs in bed met een rek om mij heen gebouwd, omdat ik het gewicht van de dekens niet verdragen kon. Mijn heelo organisme leek wel vergiftigd. In een Engelsch biad, dat een vriendin me leende, had ik eens een Kruschenadver- tentie gelezen, en die advertentie wilde mij maar niet uit de gedachten Ik kocht toen een flacon Kruschen Salts en van af de eerste paar doses voe'de :k me al beter. Dus ben ik er steeds mee doorge gaan. Dat alles was ongeveer acht jaar geleden. Maar ik heb sedert jaren geen raeumatiek meer gehad en kan nu even goed loopen als ieder ander. Nog steeds ga ik door met Kruschen te nemen Eiken dag mijn kleine dosis, anders heb ik niets noodig. Mijn teint is friseh en hel der als van een baby. Ik ben 46 jaar oud, maar ik voel me onteveer "20 dank zij Kruschen". Mevr M. G. De oorzaak van rheumatiek is een te veel aan urinezuur in het lichaam, het- n ontstaan is door te frnart werk'ng der inwendige organen (oa. ingewanden en nieren) En indien deze organen niet beter gaan werken, hoopt dit kwaadaar dig urinezuur en andere afvalstoffen, die Uw gezondheid kunnen benadeelen, z'ch steeds meer in Uw lichaam op. De zes verschillende zouten in Kruschen nu, sporen deze afvoerorganen tot betere werking aan, zóó Jat alle opgehoopte schadelijke afvalstoffen uit het lichaam verwijderd worden. Daarna zal de ge regelde „kleine, dagelijksche dosis" er voor zorgen, dat dergelijke schadelijke stoffen zich nooit meer in Uw organis me ophoopen Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a O 90 en 1 60 per flacon Stra'ende ge zondheid voor één cent per dag. ever „ve* JUACflingea'' We aa- men nu voor 't oogenblik dan maar aan, en brengen hem bij, dat de officieele geschied verhalen zelf de waarheid te gevenals hij wat gevorderd is, geven die geschiedver halen zelf weer stof tot verfijnde leugen- onderscheiding. Ik laat u de keus van de boeken; maar qua romans heb ik bijvoor beeld gedacht aan A. M. de Jong's Merijn- tjes; aan de historische romans van van Lennep, en aan Victor Hugo en andere ro mantici Enfin, de heeren kunnen te-de zen allicht beter kiezen dan ik. Bovendien kunt u zich laten voorlichten En dan: de eenzijdige redeneering Pardon", viel Eugenius Haas den dok ter in de rede; „ik dacht nog even na over geschikte lectuur. Wat zoudt u denken van verschillende jaarverslagen van naam- looze vennootschapen; maatschappijen op aandeelen, enzoovoortLugt heeft belang stelling voor financieele aangelegenheden; hier ligt, dunkt me, een zeer rijk terrein. Ik zeg dit niet om iets op uw voortreffelijke voorstellen af te dingen", haastte hij zich eraan toe te voegen, „integendeel, alleen om ze aan te vullen. Ik ben, zooals u weet, em ployé van een gróóte Petroleum Maatschap pen, ik denk natuurlijk over wat me op m ij n gebied in dezen heeft getroffen". Zeker; uitstekend", knikte de dokter ernstig. Het spreekt vanzelf, dat lectuur op alle mogelijke gebieden ons kan dienen. Dat werken w» dan alle drie nog wel eens nader uh, #n, zoo aeodig. beaprekës we 't ééi ander zog eens «et elkaar. zult zïe», hee- wm er is overal ie chaix En dan: 't tweede punt; de eenzijdige rede neering. Kijk eens, ik heb zóó gedacht: iedere eenzijdige redeneering verzeilt, qualitate qua, in den leugen. Men kan misschien nog verdei gaan, en zeggen: met iedere generaliseerende d e f i n i t i e en dat 't geval; uitspraken als „de hond is trouw'', „de kat is valsch", „meisjes zijn sentimenteel", „oude dames zijn gierig^'„de rechter is rechtvaardig"„de ambtenaar is plichtgetrouw". Maar dat is wat algemeen en vaag Ik begrijp u", viel Kees in, die ook eens een duit van goed gehalte in 't zakje wilde gooien. „Henri kent politici. Die zouden we bijvoorbeeld op één of andere manier eens in 't geding moeten brengen. We konden hem eens meenemen naar een kiezers-vergadering of zoo En we konden enkelen, die daar voor in aanmerking kwamen, eens invitee ren Nu waren het de beide anderen, die ernstig hun instemming knikten. En aangezien men op deze bijeenkomst moeilijk in details kon treden, maar zich moest bepalen tot het be spreken van de algemeene richtlijnen, ging men spoedig daarna uiteen. Alleen werd nog even de lie-detector ter sprake gebracht. Hei interessante instrument was besteld, maar nog niet aangekomen Men stelde het zich voor als een allerplezierigst element in het genezingsproces. DRIE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK Eensf» aanwijzingen van den fie-drtedor. Da lie-c jaar 1931, van het Stadsziekenhuis, sluitende in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van 48.847,06. De exoloitatierekening van de Röntgeninrichting sloot met een bedrag van 807398; die der Hoogtezon met een bedrag van 525 25 Goedgekeurd werd voorts de begrootirg van het Stadsziekenhuis voor 1933, sluitende wat de gewone inkomsten en uitgaven betreft in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van f 40.752.80; wat de buitengewone ink. en uitg. betreft tot een bedrag van 2000 Aangenomen werden voorts voorstellen tot toekenning van: a. een voorschot op de vergoeding inge volge art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 aan besturen van Bijzondere Lagere scholen voor 1933; b. een vergoeding ingevolge art. 101 der Lager Onderwijswet 19120 aan het bestuur der R.K. schoolvereeniging „SL Aloysius" over de jaren 1928 en 1929; c. een vergoeding van z g. boventallige leerkrachten aan besturen van bijzondere la gere scholen over 1931. Aangenomen werd voorts een voorstel tot afkoop van het onderhoud van een graf op de algemeene begraafplaats tegen een ver goeding van 100. Besloten werd voorts tot gedeeltelijke kwijtschelding van verschuldigde landhuren tot bedragen van resp. 40 en 20. Aangenomen werd voorts een voorstel tot verlenging van de Eikstraat en de Kruitmo- lenstraat. Voorts werd aangenomen een voorstel in zake een door de N.V. Maatschappij tot exploitatie van de Westfriesche Radiocentra le alhier aan de gemeente te betalen vergoe ding. Besloten werd, dat behalve de volgens de precarioverordening verschuldigde vergoe dingen te rekenen van 1 Jan. 1933 af aan de gemeente zal worden voldaan een bijdrage van 6 cents per maand voor elke abonné. Alsnu kwam aan de orde het nader prae- advies van B. en W. op het voorstel van den heer A. Spaander tot het bouwen en inrich ten van een sportterrein, met tribune, kleed kamers enz. op het terrein aan den Buiten- luiendijk. Uit de uitvoerige betreffende voorlooper van B. en W. blijkt, dat. wanneer met een Marei man had er al zoo plezierig mee ge speeld als een jarig jongetje met zijn nieuwe spoortreintje. Met een zeker rervers genoe gen had hij proeven genomen op diverse vrienden en vriendinnen; dit materiaal bood zich aanvankelijk met de grootste bereidwil ligheid aan; daar ze, met een begrijpelijk en zelfs eerbiedwaardig gevoel van menschelijke waarde vervuld, innig overtuigd waren, dat toch zeker zoo'n machientje het mocht dan al eenigszins koud en dreigend aanvoelen a's het op hun borst was vastgeschroefd hun toch niet te slim af wezen zou. Maar toen een handelsman op Dr. Marelman's vraag, hoe het met zijn zaken stond, geantwoord had: „Uitstekend" en Dr. Marelman hierop, zelf neutraal blijvende, met nuchtere constateer- stem had gezegd: „de machine vertoont ecu afwijking van ongeveer 179 oradendat wi! zeggen: ze beweert, dat je antwoord onge veer diametraal tegenover de waarheid staat"; en toen een koopzieke dame met het machientje op den boezem, de vraag van haar echtgenoot, of ze nog hem onbekende modeschulden had staan, ontkennend had be antwoord, waarop onmiddellijk dit antwoord als ook weer zéér afwijkende van de waar heid was gesignaleerd, begon er in de om geving een zekere schichtige angst voor het instrument rond te waren Men spotte er nog wel mee. maar dat doet men ook wel met den dood, den duivel en den beul, terwijl men daarmee toch ook liever niet in aanraking kermt.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5