Van Rommelzaken Hobbeltie OUDE NIEDORP. ZOO KAN HET NIET LANGER! £anden Stad en Omgeving kleinere ren- en wielerbaan, dan aanvanke lijk door den heer Spaander was voorgesteld, kan worden volstaan (n.1. een baan van 650 M. lengte) deze baan op het terrein aan den Buitenluiendijk geprojecteerd zou kunnen worden, omdat er ha nader overleg van B. en W. met den minister van defensie van rijkswege geen bezwaar bestaat, nog een ge deelte van bedoeld terrein ter beschikking van de gemeente te stellen. Na ernstige overwegingen zijn B. en W. echter alsnog van oordeel, dat zij de uitvoe ring niet mogelijk blijven achten, wat zij uit voerig motiveerden. Mocht de raad met terzijdestelling van alle bezwaren het voorstel in beginsel aanvaar den, dan zal vo'gens B. en W. door een des kundige een kostenplan moeten worden ge maakt, waarvoor een crediet noodig zal zijn. Intusschen zal dan volgens B. en W. moe ten blijken, of in deze gemeente, evenals b.v in Alkmaar, van particuliere zijde voldoende animo bestaat om paardenrennen en motor- ïaces te organiseeren. Het college wees voorts nog op de geop perde denkbeelden tot droogmaking van de Orashaven, ter grootte van 11 H A. voor sport en andere doeleinden. B. en W. vroegen van den Raad nu een principieele beslissing op het voorstel. De heer Van Boxmeer (r.k.) stelde voor, het voorstel aan te houden tot na de be slissing over het uitbreidingsplan. Het voorstel van den heer Van Boxmeer werd na eenige discussie aangenomen. Aan mej. T. Hemmer werd op haar ver zoek eervol ontslag verleend als assistente in ce nuttige handwerken aan de Huishoud- en Industrieschool voor meisjes. Hierna werd overgegaan tot benoeming van leden der stembureaux inzake de Tweede Kamerverkiezing. Ten slotte werd overgegaan tot benoeming van een hoofd van den dienst van gemeente werken, met den titel van gemeente-architect. Aanbevolen werden in alphabetische volg orde: de heer G. S. de Haan te Leiden (wel ke zich inmiddels had teruggetrokken); de heer G. A. F. Huis in 't Veld te Haaksber gen en de heer ir. M. Westerink te Leeuwar den. Na geheime zitting wordt in openbare zitting met 8 tegen 5 stemmen op den heer Huis in 't Veld, benoemd de heer Westerink. Hierna sluiting. *De raad dezer gemeente kwam Maan dagavond in spoedeischende openbare vergadering bijeen. De voorzitter deed mededeeling, dat de heer de Boer wegens ernstige onge steldheid verhinderd is de vergadering bij te wonen. Spr. was overtuigd namens al ie leden te spreken, indien hij den zie ke toewenscht, dat God een spoedig her stel moge geven Hierna was aan de orde: voorstel tot het aangaan eener kasgeldleening met den Staat der Nederlanden tot ten hoog ste 5000 en tot het aangaan onder de zelfde voorwaarden eener kasgeldlee ning van 110 000.ter verlenging der loopenJe leening. De voorzitter deelde ter toelichting mede, dat de Regeering zich bereid heeft verklaard om ter voorziening in drin gende kasbehoeften aan de gemeente een bedrag van 5000 te verstrekken. Dit bedrag kan echter niet worden opge nomen krachtens het raadsbesluit van December waarbij besloten werd een of meer kasgeldleeningen aan te gaan tot ten hoogste 10 000 ter voorziening in kasbehoeften van den dienst 1933, omdat dit. besluit een rente-percentag ver meldt van 154 boven het promessen- disconto van de Nederlandsehe Bank, terwij! de gelden van het Rijk slechts kunnen worden verkregen tegen een rentevoet van 5 Daarom ia dus een nieuw besluit noodig, dat aan de goed keuring van Ged. Staten moet worden onderworpen. Spr. heeft voorbereidingen getroffen, opdat het besluit nog Woens dag ter vergadering va nGed. Staten kan worden behandeld, waarvoor de mede werking van de Provinciale griffie is verkregen. De gelden kunnen dan nog dr-ze week van het Rijk verkregen, zoo ais aan spr. is toegezegd. Voorts heeft de Regeering zich bereid verklaard de loopende kaBgeldleening van 110 000.— tot 1 Juli a.s. te verlengen, zonder dat de v orw aarde van aflossing op die geldlee- ning, welke voor kapitaalsuitgaven werd gesloten, is gesteld geworden. Dit betee- kent voor de gemeente voor het eerste halfjaar 1933 een mindere uitgave van 2250. Spr achtte de voorstellen aannemelijk en adviseerde om de desbetreffende be s:uiten vast te stellen. Wethouder van Zoonen vond een ren tepercentage van 5 feitelijk te hoog, gezien het feit dat het Rijk zelf tegan lagere rente kan ieenen. Mogelijk ware aandrang uit te oefenen, dat de rente voet wordt verlaagd. De voorzitter herinnerde er aan, dat B en W. reeds een zoodanig verzoek aan den Minister van financiën richtten, zooals ook de heer van Zoonen weet, doch daarop is immers afwijzend be schikt Nu kan men wel nogmaals op verlaging aandringen, doch spr achtte het tijdstip daarvoor thans slecht ge kozen. omdat sinds de laatste weken de fondsen op de beurs en ook die van Staat, provinciën en gemeenten zich in dalende richting begeven. De Staatsle ningen noteerden toen B en W. het ver zoek om verlaging der rentevoet aan den minister verzonden, hooger dan thans. De onderwerpelijke aangelegen heid wilde spr. echter gaarne in gedach te houden. Het voorstel tot i et aangaan der kas geldleeningen werd hierna zonder hoof delijke stemming aangenomen. Ten slotte werd naar aanleiding van een mededeeling van den voorzitter nog besloten, om de straatverlichting te 't Veld en aan den Zuiderbuurtsweg te Oude Niedorp met eenige lantaarns uit te breiden, welk punt de voorzitter aan de orde stelde omdat ter vergadering van December aan den raad de toazeg- Verban die dagen, waarop gij door pijn in uw rug en spieren, door urinestoor- nissen, hoofdpijn en duizeligheid, door afgematheid, terneergeslagenheid en uit putting uw werk niet doen kunt Deze verschijnselen zijn dikwijls de eerste waarschuwingen van verzwakking der afscheidingsorganen. Van de gezondheid en kracl t dezer organen hangt uw welzijn af. Zijn zij verzwakt, dan hoopen urinezuur en andere schadelijke stoffen zich op, welke rugpijn, spit, waterzucht en blaasstoor- nissen veroorzaken. Herstel uw gezondheid door vanaf heden Foster's Rugpijn Pillen te gebrui ken. Dit speciale middel werkt recht streeks op de betreffende organen, neemt de oorzaak weg van uw lijden, waardoor gii u weder spoedig flink en gezond zult voelen. Foster's Rugpijn Pillen zijn verkrijgb bij alle drogisten enz. a 1.1.75 en 3.per doos. ging werd gedaan, dat, Indien de kosten opgave van het Prov. Electr. bedrijf hoo ger zou zijn, dan het voorstel van B. en W. toentertijde aangaf, hiervan aan den raad mededeeling zou worden gedaan. Uit de toelichting van den voorzitter lbeek, dat de kosten iets hooger zijn, dan oorspronkelijk werd gemeend. De raad besloot echter om zijn besluit van De cember te handhaven echter met bepa ling, dat de uitbreiding tot stand komt tegen den volgenden winter en alleen in dien de desbetreffende suppl. begrooting daarvoor is goedgekeurd. Daarna sluiting. OUDKARSPEL. Jaarvergadering van den Neutralen Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers op Zaterdagavond 25 Februari ten lokale van den heer C. Vis. De voorzitter, de heer N. Kaan, opende deze vergadering met een woord van wel kom aan allen. Deze vergadering is belegd met het oog op de bondsvergadering, welke volgende week Dinsdag in Alkmaar zal wor den gehouden. Ingekomen was een schrijven van de Ban nen Oudkarspel, dat gunstig op het verzoek wordt gereageerd, maar dat actie moet uit gaan van de leden zelf. Hierna werd de beschrijvingsbrief be handeld. Allereerst krijgen we reglementswijziging art. 14. Elke afd. wijst 2 afgevaardigden aan en evenveel plaatsvervangers om haar te vertegenwoordigen op de algemeene ver gadering van den Bond. Eike afdeeling brengt evenveel stemmen uit als tientallen van leden zijn aangesloten, af te ronden naar boven. Na eenige discussie bleek de afd. Oud karspel er voor. een en ander te laten blijven zooals bet is. Het voorstel Wijk aan Duin. niet-tuinders niet in den bond toe te iaten, gaf ook nog al eenige bespreking. De afgevaardigden kregen vrij mandaat. Het voorstel Zuidscharwoude voor punt A werd verwezen naar Warmenhuizen. De samenwerking met het Boerencomité gaf weer eenige bespreking. Waar het Boeren comité geen rechtspositie heeft is het niet mogelijk samen te werken. De heer P. Borst bepleitte samenwerken, er zijn veel punten van overeenkomst zegt spr., bijv. bij verkoopings enz. De voorzitter: Het hoofdbestuur moet er voor waken, dat geen politiek in de Neutrale Bond komt. Hierna werd gestemd over het voorstel- Borst, wel samenwerking en pr.ae-advies van het hoofdbestuur wat met 23 tegen 24 stem men voor advies van het hoofdbestuur uit viel. Het voorstel Dirkshörn was wijziging contributieverdeeling, vrij mandaat. Met het voorstel-Koedijk, wettelijke verla ging van alle rente tot het niveau der Rijks postspaarbank, waren allen het eens. Intrekking van grond- en hoogheemraad lasten, daar deze te zwaar drukken. Dit moet worden bewerkt. Voorstel Oude Niedorp, om middelen te vinden tot een meer daadwerkelijke actie b.v. geen betaling belasting, waterleiding en electra. Ook hiervoor kregen de afgevaardigden vrij mandaat. Voorstel Warmenhuizen het houden van een congres en hierop uit te noodigen afge vaardigden van de „L. T. B", „Chr. Boeren- en Tuindersbond" en „Boerencomité". Dit werd practisch onmogelijk geacht. Warmen huizen stelde de heer G. Groet candidaat voor 't hoofdbestuur, dit op grond dat ook kleine boeren in 't hoofdbestuur vertegen woordigers moeten hebben. Allen voor. Het voorstel Heemskerk was naast regee- ringssteun, zoo noodig een gelijke gemeente lijke steun. Voorstel a, Hauwert, de contributie in- plaats van 20 cent per maand op 15 cent te brengen en het te kort op de begrooving te dekken door nieuwe leden te winnen. Dit werd niet aanvaaidbaar geacht. b. Het daarheen te leiden, dat de gemengde bedrijven wier inkomen beneden 1000 blijft, ook de garantieprijzen voor nun geveilde producten kunnen bekomen. Allen konden zich er mee vereenigen. c. Dat de minimumprijzen der producten zoodanig worden vastgesteld, dat ze de pro ductieprijzen naderen. Van dit voorstel werd aanneming ont raden. e. In het hoofdbestuur zetels af staan of uit breiden voor een groep gemengde be drijven. Uitbreiding van het hoofdbestuur is thans ongewenscht, komen meerdere leden b.v. boven Amsterdam en Haarlem meer uit de gemengde bedrijver, dan kan hierin voor zien worden. Voorstel Castricum, elk jaar het verplicht aftreden van een bestuurslid, die dan het vol gend jaar weer herkiesbaar is. (Vrij mandaat gegeven). Voorstel Oudkarspel, om in de loonen in de werkverschaffing voor platteland gelijk stelling met die voor de steden te krijgen. (Allen voor-. b. Het hoofdbestuur uit te breiden met 2 leden, boeren. (Kan in voorzien worden). Voorstel Winkel de naam Neutraal te ver anderen in Algemeenen Bond. (Werd gelaten zoo als het is.) Langereis, a. Actie op touw zetten voor vrijstelling van Grond- en Personeele be lasting. (Allen voor). b. Actie te voeren tegen onrechtvaardige gedeeltelijke inhouding melkgeklen door de Crisis-Zuivel-Centraie. (Wordt al in tegemoet gekomen). c. Actie voeren tegen het inhouden van melkgelden door de kaasfabrieken, op last van de fiscus. (Hiermede konden allen zich vereenigen). Voorstel St. Pancras, de contributie te wijzigen en wel 14 cent voor 't hoofdbestuur, 5 cent voor de afd. en 1 cent voor het kring- bestuur. (Allen voor). Voorstel Nieuwe Niedorp, de N. B. sluite geen enkele organisatie uit Hier is het een Neutrale Bond voor. b. Overneming der sociale lasten door het rijk, bij een inkomen beneden f 1500. Het werkprogram gaat tot f 1000. Voorstel a. Berkhout. Candidaat voor den kring Hoorn, de heer Veltvop. b. De statuten te wijzigen, dat de moge lijkheid zich opent voor de afdeelingen om met vereenigingen van werknemers een col lectieve arbeidsovereenkomst aan te gaan. Wanneer er een goede steunregeling was, kon er een betere arbeidsovereenkomst zijn. (Hiervoor vrij mandaat). Voorstel Beemster, dat een vlugschrift werd uitgegeven, gericht tot den geheelen Nederlandschen tuinbouw. (Men besloot nog even af te wachten). b. Samenwerking Boerencomité. Voorstel Oostwoud, een planmatige teelt regeling der groenteteelt. Prae-advies van het hoofdbestuur, dat meer beperking zal moeten worden gezocht in landbouw- en speculatieve tuinbouw bedrijven. (Goedgevonden). Voorstel Limmen, lasten Hoogheemraad. (Is reeds besproken). Voorstel Wijdenes, een redacteur voor de „Ontwaking" te benoemen. (Men wilde het laten blijven zooals het is) b. Om een beginselprogram te ontwerpen (Dit werd goedgevonden). Hierna volgde verkiezing van 3 afgevaar digden en 2 reserve-afgevaardigden. Gekozen werden de heeren A. Bakker, C, Borst en D. Wonder en de heeren G. IJf en W. Jonker als plaatsvervangers. Daarna sluiting. LANGENDIJK. In de jongste vergadering van verschil lende gemeenteraden in de tuinbouwgebieden van West-Friesland werd het besluit geno men, de rente van de in 1.931 onder garantie der provincie en de gemeenten verleende tuin- dersvoorschotten voor "haar rekening te nemen. We vernemen, dat Ged. Staten in zake het voor rekening van de provincie nemen der aan de Boerenleenbanken te be talen rente het volgende standpunt hebben ingenomhi: Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat door vele tuinders de over 1931 ver schuldigde rente is voldaan. Het zou niet juist zijn, de tuindersi, die in hun verplichting tot rentebetaling niet voldeden, daarvan als nog te ontslaan, nu geenszins vaststaat, dat zij in minder gunstige omstandigheden ver keerden dan de tuinders die hun verplichting wel nakwamen. Ten aanzien van de rente van 1931 dient derhalve gehandeld te worden overeenkomstig de desbetreffende bepaling der voorwaarden, waaronder de voorschotten verleend, volgens welke bepaling het voor schot wordt verhoogd met de rente welke uit het bedrijf niet kan worden betaald. De beteekenis daarvan is uit den aard der zaak niet, dat de tuinders worden gedwongen tot het doen van betalingen, welke haar krachten te boven gaan, doch slechts, dat de vorde ring wegens achterstallige rente op den- zelfden voet als de verplichting tot terug betaling van het voorschot blijft bestaan, zoolang de kans op financieel herstel voor de belanghebbenden niet vervlogen is. Erkend moet intusschen worden dat onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden, na de moeilijkheden voor de tuinders steeds grooter en derhalve de moeilijkheid van vol ledige schulddelging steeds geringer wordt, het de voorkeur verdiende, de schuld niet verder te laten oploopgn en derhalve over te gaan tot liquidatie van de nieuw ontstane rentevorderingen, waaraan niet voldaan kan worden. Er is daarom aanleiding de rente over 1932 uit hoofde van de provinciale borg stelling voor rekening van de provinciale kas te brengen in die gevallen, waarin de gemeenten, welker besturen het beste in staat zijn de draagkracht der belanghebben den te beoordeelen, een overeenkomstige ge dragslijn volgen voor wat hun aandeel in de garantie aangaat. DE LANOENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. Door het nauwkeurig nagaan van de voorraden stapelproducten bij de tuinbou wers volgens de gehouden „tellingen"', weet men dat op 1 December 8065 spoorwagens van 10.000 K.G. ranwezig waren en op 15 Februari nog 4411 wagens, waaruit dus blijkt, dat in den tijd van 2 en een halve maand de voorraad met 3654 wagons is verminderd, terwijl er midden-Februari 1932 nog 6942 wagens waren. Uit deze cijfers leeren we alzoo, dat er dit jaar op 15 Febr. ruim 2500 spoorwagens minder aanwezig zijn dan 15 Febr. 1932. Deze getallen zijn het, die de tuinbouwers nog in de meening kunnnen brengen, dat, wilde het weer nu nog eens wat meewerken, deze voorraad toch nog wel eens een redelijken prijs kon opbrengen Vast staat, dat het aanbod aanmerkelijk klei ner zal zijn, doch de voornaamste andere factor n.1. de vraag zal die dezelfde zijn of grooter, of te wel zijr verhoudingen op de markten, waar onze kool vroeger terecht kwam, niet zoodanig gewijzigd, dat de vraag zeer gering zal zijn. Helaas moet die vrees worden gekoesterd en bovendien mag ook al niet uit het oog worden verloren, dat de prijs anderhalf maal zoo hoog moet zijn, wil de voorraad van 1933 evenveel opbrengen als die van half Februari 1932. Deze week dan nam de aanvoer toe en de prijzen lieten aanvankelijk nog alles te wen- schen over. Later kwam daarin een geringe verbetering. Het weer werkte daartoe mee, maar ook, naar ons uit handelskringen werd meegedeeld, de omstandigheid, dat met 1 Maart de tarieven door Duitschland weer worden verhoogd en er nu nog wat meer werd gekocht, om in consignatie daar te worden heengezonden, waardoor men het verhoogde invoerrecht ortliep. Aanvankelijk werd de mooiste roode kool voor ongeveer 3 veikrcht voor de grootste werd 1.20—1.40 betaald, dit alles voor eerste soort kool. In de tweede helft der week kwam er echter een betere vraag, de stem ming werd wat vlugger en het gevolg ervan was, dat voor de mooie roode kool van 3 pond nu tot 4 en meer werd betaald. Aan de Noordermarktbondveiling werd nog een prijs van 4.20 besteed. De groote kool steeg daardoor ook wat in prijs, zoodat nu tot 1.70 werd betaald voor eerste soort. In verhouding lLpen ook de prijzen der tweede soort of doorschot wat omhoog, zoodat Za terdag, toen alleen aan de veiling te Noord- schar woude 42 spoorwagens van 10.000 K.G. werden aangevoerd, nog tot 3.80 werd besteed voor het mooiste kleingoed. In evenredigheid met deze stijging boekten ook de andere soorten een prijsverhooging. De totale aanvoer beliep ruim 150 spoorwagens, een quantum dat in overeenstemming is met de nog bestaande voorraden. Niet slechts voor de roode kool was de stemming beter doch ook voor de gele. Blijk baar werkten hi..r dezelfde factoren, want in het begin was de markt nog flauw gestemd, wat ook verbeterde toen de prijzen der roode kool omhoog gingen. Uit Duitschland en ook uit andere landen kwam wat meer vraag, zoodat de mooie drieponds kool eerste soort van ongeveer 2 opliep tot 2.50 en 2 80 Aan de veiling te Noordscharwoude lien dé prijs tot 3 op. Werd voor de kool van de meest gewilde grootte de vorige week 1 20 1.50 besteed voor wat de tweede soort betreft, nu steeg deze prijs tot f 2 en iets hooger. De grootst' soort, eerste kwali teit, liep op van f 1—1.60, die van de tweede soort 0.60—0.90—i io. De aanvoer beliep aan beide veilingen ongeveer 200 spoorwagens, een hoeveelheid, welke tot nu toe niet was bereikt. In tegenstelling met de betere stemming welke we hierhoven memoreerden voor gele en roode kool, was er helaas geen verbete- ring in de prijzen van Deensche witte. De voorspelling, dat het hiermee slecht zou uit pakken, wordt al meer bewaarheid, daar de heele week alles, wat verkocht werd, niet meer dan 60 cent kon opbrengen (een enkel partijtje bracht het tot 70 cent per 100 K.G Het meeste bleef echter onverkocht. Zoo draaiden aan de veiling van den Noorder. markt, waar 110 spoorwagens werden aan. gevoerd, er niet minder dan 80 wagens door, die dus den prijs van 60 cent nog niet kon' den opbrengen. Te Broek op Langendijk, waar 56 spoorwagens werden aangevoerd' draaide ook de grootste helft door, om terecht te komen bij het In- en Verkoopbureau. De uien deelden ook niet in de meerdere belangstelling, die voor de eerstgenoemde koolsoorten aan den dag werd gelegd. Voor nep, dat in kleine hoeveelheid werd aange. voerd, werd van 1.50—1.70 betaali Drielingen brachten 1.10—1.50 op. Voor uien kon hoogstens 2 worden gemaakt, ter. wijl er veel voor 1.20—/ 1.50 werd ver. kocht, terwijl grove uien ongeveer dezelfde prijzen opbrachten als de gele uien. De aan* voer beliep 13 spoorwagens. Voor bieten was weer weinig animo; het grootste gedeelte was onverkoopbaar. De mooiste golden 1.60—1 90, de minder gewilde 6080 cent. Ook met peer liep het slecht. Voor groote werd f 1.50— f 2.20 be taald; kleine bracht 70—90 cent op. REDE VAN DEN HEER LOUWES, CANDIDAAT VAN DE LIBERALE STAATSPARTIJ „DE VRIJHEIDS BOND" IN HET DISTRICT „HELDER". In een door de afd. Bergen van de Liberale Staatspartij in „De Oude Prins" be:egde ver gadering hield gisteravond de landbouw- candidaat van den V.B., de heer Louwes uit Usquert (Groningen) no. 1 in den Kieskring Helder, een politieke rede. Na een woord van welkom door den voor zitter, den heer Sleutel, wees de heer Lou- wees erop, dat men kan spreken van drie crisissen, waarmee men thans in ons land te maken heeft. Niet ieder zal onderschrijven het woord van Luther, dat het een lust is om te leven, omdat er zooveel gebeurt. In ieder geval gebeurt er veel; wij beleven niet alleen een economische crisis, maar ook een politieke crisis en een crisis van de demo cratie en het gezag. De politieke crisis in ons land zal wel spoedig opgelost zijn. Zij is oorzaak, dat de verkiezingen vervroegd zijn geworden en on der hoogen druk beginnen. De tegenstelling van Colijn, dat het hier geldt bezuinigers en niet-bezuinigers is een dwaze stelling. Het is niet zóó, dat zij, die vóór de opheffing van de rechtbanken en kantongerechten stem den, de bezuinigers zijn en die er tegen stem den, de niet-bezuinigers. Met de motie-Boon ging het er om op welke wijze men zou bezuinigen en of men daarbij zou loopen aan den leiband van de regeering of dat het inzicht van de Kamer daarbij ook zou gelden. Voor het platteland stonden daarbij wel groote dingen op het spel. Bij een decreteeren uit Den Haag wordt het platteland het kind van de rekening, om dat men daar de wereld niet beziet vanuit de dorpen, maar vanuit de groote steden. De wijze, waarop de Kamer is ontbonden, verloopt dan ook anders dan gewoonlijk! Bij de verkiezingen gaat het niet meer om het al of niet voortbestaan van de rechtbanken, die opgeheven zouden worden. Reeds thans staat vast, dat de regeering hoog spel heeft ge speeld en niet heeft nagedacht over de ge volgen. De indiening van het wetsontwerp over de Omzetbelasting bewijst, dat de be wering van de regeering, dat ze met de Ka mer niet kon samenwerken, geen hout snijdt. Een voordeel van dit parlementaire inter mezzo noemde spr. de vervroegde verkiezing met de kans op een sterke regeering, die het regeeringsbeleid krachtig kan voeren. Een voordeel van de vervroegde verkiezing oor deelt hij, dat daardoor de verkiezingen meer met bezonken rust kunnen worden gehouden Doch dit alles neemt niet weg, dat de regee ring met de Kamerontbinding een schuine schaats heeft gereden. De crisis van de democratie en het pezag is veel erger. Reeds prof. Fabius heeft ge- zegd, dat, wanneer van de kiezers gevraagd moet worden, zich een soberder, ingetogener levenswijze op te leggen, nog zal moeten blij ken, of de democratie niet tot klachten aan leiding zal geven. Hij heeft juist gezien. Wanneer men alle dagen iets meer heeft te verteren, functionneert het democratische stelsel vrij goed. Maar wanneer soberheid moet worden opgelegd, gaat het niet zoo ge makkelijk. De democratie eischt van de staats burgers, dat zij het inzicht hebben, het al gemeen belang boven het eigen belang te kunnen stellen en in staat te zijn, zich een zekere inperking op te leggen. Het blijkt we', dat dit nog geen algemeen goed is gewor den. De crisis van het gezag is in een acuut stadium gekomen. Wanneer er gezag wordt uitgeoefend, moet er een sterk denkbeeld zijn, dat er macht moet zijn, die de burgers houdt binnen de perken van de wet. Met het alge meen kiesrecht trachten de partijen zooveel mogelijk kiezers achter zich te krijgen en de praktijk leert, dat men om bij de kiezers in het gevlei te komen, niet altijd hoogstaande middelen gebruikt. De moed ontbreekt wel eens om te zeggen: „Het kan zoo niet, het mbet een andere weg op". Dit komt ook voor een groot deel, omdat in onze maatschappij de Vakvereenigingen gegroeid zijn tot machtsinstellingen, die in politiek opzicht grooten invloed uitoefenen en in de Staat een groote beteekenis hebben gekregen. Bij de Vakvereenigingen gaat het steeds om de stoffelijke voordeelen en zij hebben er toe medegewerkt, dat het ook in den politieken strijd gaat om stoffelijke voordeelen en dat de beginselen daarbij ten achter worden ge steld. Hierdoor werd uit het oog verloren, dat ook de vakvereenigingen zich moeien buigen voor het gezag en dat men ook dit kwaad in het leger en bij de vloot heeft la ten voortwoekeren. Spr. stipte dit nader aan, waarbij hij erop wees, dat het verschijnt' zich voordoet, dat men te sterk eigen rechten op den voorgrond stelt en zich te weinig be wust is, dat men zich als burger moet bui gen voor het gezag, dat wordt uitgeoefend voor ons aller bestwil en dat in Nederland, waar de democratie absoluut werkt, er nooit reden kan zijn om aan de organen van de Staat gehoorzaamheid te weigeren. Dat men te bang is geweest voor de vak vereenigingen, wreekt zich thans bitter en is ook gebleken met het geval met de Zeven Provinciën, waarbij de gezagskwestie acuut is geworden. Toch gelooft spr. niet, dat ons geslacht hopeloos op den verkeerden weg is. Ook ons geslacht wil wel orde en gezag handhaven. 119. Eindelijkl Het uur is om. Blij springt de man op en grijpt in een geweldige haardos. Hij denkt niet eens aan zijn vreeselijk gezwollen neus, zoo blij is hij. Ook Jan vindt alles best geslaagd. Als het haar droog is, vliegt de man lachend naar den spiegeL 120. Maar wat ziet hij daar? Hij schrikt selijk. De eene helft is prachtig rood en d« andere helft grijs. Het staat afschuwelijk. keert zich om en stormt naar Jan, die zelf be teuterd staat te kijken. Hij wil Jan een klaP geven, maar Jan grijpt nu naar de groote neus. Hij voelt hoe de neus kraakt en Jan valt OP den grond.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6