Alkmaarsche Courant. Radionieuws Jzuilleloti De gevolgen van een operatie. Stad cn OmqzuUtQ Qemeeiüecaden andw Juin&ouw Honderd vf]t en derflgste laargang. DINSDAG 7 HAART (Wordt vervolgd.) Jfo. 5« 1933 Woensdag 8 Maart. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend VARA). 6 Gramofoonplaten. 10.VPRO-mor* genwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continu bedrijven: R. Numan, voordracht; De Noten krakers o.l.v. D. Wins, gramofoonplaten en lezing. 12— VARA-Kleinorkest o.l.v. P. Duchant en gramofoonplaten. 2 V oor de vrouw. 3 Voor de kinderen 5.30 Orgelspel (Joh. Jong, m. m. v. A. de Booy, zang. 6.— VARA-Mandoline-Ensemble o.l.v. J. B. Kok 6.15 De F1 Fiere fluiters o.l.v. Hugo de Groot m m. v. A de Booy, zang. 6.50 Vervolg Mandoline-concert 7.Lezing J. Oude geest. 7.20 VAR A-orkest o.l.v. P. Tiggers Hedendaagsche muziek. 8.SOS-berichten. 8.05 Lezing. 8 25 Leoncavallo-programma m m. v. het VAR A-orkest o.l.v. Hugo de Groot, Hél. Ludolph, sopraan en P. Perlot, bariton. 9.05 Uit „Gevleugelde Daden" van S Falkland door het VARA-tooneel o.l.v. W. van Cappellen. 10.50 Gramofoonpl. 11. Vaz Dias. 11.1012.Gramofoonmuziek. Huizen, 296 M. (Uitsluitend NCRV). 8. schriftlezing en meditatie, m. m. v. vrouwen koor. 9.Mr. G. A. Diepenhorst: Ons schoone sticht. <bl5 Kwintetconcert o.l.v. P v d. Hurk. 9.45 J. Molenkamp: Hier is het best. 10 Vervolg concert. 10.30 Morgen dienst. 11.Concert. Mej. S. Volkers, zang en mej. J. Witting, piano. 11.45 M Olden- bof: Uit het land van Lek en IJssel. 12 15 Utr. Sted. orkest o.l.v. H. van Goudoever I H. Botterweg: Utrecht als Markt- en (Jaarbeursstad. I.i5 Vervolg concert. 2. Utr. Militair Dufcbeikwartet o.l.v. G. Kars tens en gramofoonplaten. 3.45 L. Kalmijn: Het bezoek van Willem van Oranje aan Utrecht in 1577. 4.Concert door Kinder koor o.l.v. H. Wegeriff m. m. v. Fluitisten corps o.l.v. H. J. v. d. laan. 5.15 Ned. Herv. kerkkoor, Amersfoort o.l.v. A. J. C. Mooy m. m. v. G. v. d. Burg, orgel. 6.Mr. 'J H. Schreurer: De Stichtsche Vallei. 6.15 Vervolg concert. 7.Afgestaan. 7.45 Ned Chr. Persbureau. 8.Propaganda-avond in „Tivoli" te Utrecht, m. m. v. koor, orkest en etrijkensemble alsmede sprekers. In de pauze lezing. Ca. 9.15 Vaz Dias. 10.3011.30 Chr. Muziekvereeniging „De Bazuin" o.l.v A J. N H. Kragting. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel Q. MacLean. 1.05 L. Kemp's orkest. 1.50 Gramofoonplaten. 2.20 Voor scholen. 3.50 Sted. orkest Bournemouth o.l.v. Dan Godfrey m. m. v. P. Cathie, viool. 5 05 Orgelspel R. New. 5.35 Kinderuur. 6 20 Berichten. 6.50 Moderne cellosonates door May en Anne Muklé. 7.10, 7.30, 7.50 en 8.20 Lezingen. 8.35 BBC-Symphonie- orkest o.l.v. Sir Henry Wood m. m. v. M Blyth, sopraan en Ad. Busch, viool. (Uit de Oueen's Hall). 10.35 Lezing. 10.50 Decla matie. 10.55—12 20 Dansmuziek door Roy Fox en zijn band Parijs „Radio-Paris"1724 M. -8.05 Gra mofoonplaten. 12.35 Concert door het Om roeporkest. 12.50 Orgelconcert. 1.25 Vervolg orkestconcert. 7.40 en 9.05 Gramofoonpl 9 20 Concert door de Assoc. des Concerts Lamoureux Orkest en solisten o.l.v. Rabaud. Kalundborg, 1153 M. 11.2012.35 Con eert uit Rest. „Wivex". 2.20 Gramofoonpla ten. 2.504.50 Omroeporkest o.l.v. Reesen 7.20 Kwartet voor piano, viool, viola en cello van D. F. Kuhlau. 8.20—1.20 Dansmuziek voor de jeugd door diverse Bands. Langenberg, 473 M. 6.25 Gramofoonpl II 20 Concert o.l.v. Fried m. m. v. viool soliste. 12.20 Concert o.l.v. Eysoldt. 1.50 Gramofoonplaten. 4.20 Werag-strijkkwartet 9 45 Gramofoonmuziek. 10.0511.20 Popu lair concert o.l.v. Erich Klosz. Rome, 441 M. 8 05 Voorstelling uit een theater. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1.30 Con eert uit Antwerpen. 5.20 Dansmuziek uit St. Sauveur. 7 20 Gramofoonplaten. 8 20 Piano recital. 8.50 „De Schelde", oratorium voor 6olisten, koor en orkest van Benoit. Hierna gramofoonplaten 508 M 12 20 Concert uit Antwerpen 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v Leemans 5.20 Dito. 6 35 Gramofoonplaten 6 50 Koorzang. 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Omroeporkest o.l.v. R Baton. 10.Gramo foonplaten 10.30—11.20 Max Alexvs en ti;n orkest uit '.amouig ui. ui- ai suusien olv Horst Platen. 7.30 Liefdadigheidsoproep 7 35 Onbekend. 9.20 Berichten en hierna Dansmuziek door L. Rüth en zijn 10.50—11 20 Zie Daventry. en orkest. Oorspronkelijke roman door Jan Walch £4 Henri glimlachte niet meer, en schudde niet meer het hoofd. Maar 't begrijpen deed bij ook niet. Zou ik nog eens heelemaal beter wor den?" vroeg hij hulpeloos. Zeker", zei ze. „Ik weet zeker, dat je op den goeden weg bent! En denk er nu maar niet te véél over". Ze gaf hem een aai over zijn haar. VIER EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Vooruitgang. IHet verhaal van een ziekte een „ziekte geschiedenis" noemen de medici dat kan heel interessant zijn; tot de crisis goed en-wel voorbij is. De beterschap is soms angdurig, soms gaat ze snel, maar interes sant, dramatisch interessant, zooals de histo ne voor dien tijd, is ze zelden. et is zeer de vraag of de geschiedenis Van H5nri van Hoghen Lugt op d interessant is geweest. Maar den ^ieiden'S, Van ziin beter-worden verVl^a LV 8eiLZ0U nngctwijfeld ze vei vel^d wezen; tajna zoo vervelend als JaA fr beugelij. en bij; voer C.ara, veer de vrien- HET ROODE LEGER EN HET ANTI-MILITAIRISME. In de voorzaal van de Rustende Jager te Bergen behandelde gisteravond het commu nistische lid van Prov Staten, den heer K. Beuzemaker, het onderwerp ,Het Roode Leger en het Anti-Militairisme". De vergadering werd geleid door den heer Uroet uit Warmenhuizen. De heer Beuzemaker ving aan met de opmerking, dat de vraag over het geweld in jen klassenstrijd niet los beschouwd kan worden van de algemeene politieke geschie denis waarin wij leven. In theorie kan men als individualist zeg gen „ik wil met deze maatschappij en haar geweld niets te maken hebben en wijs ieder geweld af", doch in de praktijk is dit niet ge makkelijk door te voeren en zeker niet in de politieke verhouding waarin wij thans leven, en wel om de eenvoudige reden, dat de maatschappij zich met geweld wel met het individu bezig houdt. Spr. wees op de gespannen situatie waarin wij thans leven en stelde op den voorgrond dat hij die situatie beschouwde vanuit het standpunt van de arbeidersklasse. Feit is, dat wij in deze periode van onder gang van het kapitalisme een scherpe tegen stelling zien tusschen verschillende kapitalis tische staten, waarin ni'uwe imperialistische wereldoorlogen voor de deur staan hoewel na 1918 den volkeren vrede en vrijheid is beloofd. Thans desondanks één industrie die met koortsachtige haast werkt, zoowel in Frank rijk als in Duitschland I>e oorlogsindustrie bloeit te midden van hei ondergaande kapi talisme. De imperialistische oorlog is reeds een feit en wel op de plaats waar in de toe komst de wereldoorlog zich zal afspelen, nl in de landen om den Stillen Oceaan. Het gaat om de nieuwe verdeel ing van de koloniën onder de kapitalistische Staten Oorlog is de voortzetting van de politiek met andere middelen, Uit den oorlog hoopt men de overwinning van de crisis te halen. De fei ten toonen de juistheid van de stelling van het marxisme, dat het kapitalisme zonder oorlogen niet kan bestaan. China is het land waar het begint en de verdeeling is in haar begin. De Volkenbond heeft de politiek van de regeeringen na Versailles doorgevoerd. De kapitalistische diplomatie ging on danks den Volkenbond, door met oorlogs voorbereiding. Japan is uitgetreden en heeft den imperiaüstischen oorlog in Mantsioerije ingezet Uitvoerig stond spreker stil bij de leugens waarvan Japan zich bedient. Ook de andere imperialistische staten wil len een brok van China. Heden reeds een on gehoorde verscherping van de financiëele crisis in Amerika, dat met koortsachtigen ijver werkt om Japan een hall toe te roepen, dat in 'n komend gevecht niet tegen Amerika op kan, als het niet over voldoende olie be schikt om zijn vloot te stoken. De bezoeken van den Japanschen gezant ge schieden, omdat Japan zich van de olie in Indië wil verzekeren. Den vorigen oorlog kon Holland neutraal blijven. In den nieuwen zal het dit niet kun nen. De belangen van Nederland bij Indo nesië stipte spr. uitvoerig aan. Holland valt niet buiten het wereldgebeu ren. Het zal in de zeer nabije toekomst in den oorlog betrokken worden en de Hollandsche bourgeois is daarvan op de hoogte en gaat daarom voort met de versterking van het militaire apparaat in Indië en daardoor ver scherpte de crisis zich hier sneller in een uit plundering van de volksmassa. Ook heeft de Hollandsche bourgeois zich laten inschakelen in de lijn Frankrijk België. De Fransche imperialistische pers schrijft daar openlijk over. Lenin heeft eens gezegd, dat de voor bereiding voor een oorlog een geheim blijft voor de volksmassa. Men doet dat door de politieke waarheid, die eenvoudig is, te ver bergen. Nu op dit oogenblik beginnen de massa's zich hieraan te onttrekken. Gebleken is dat de Volkenbond zich te zeer heeft gecom promitteerd, dat de burgerlijke democratie een voorbereiding is voor het fascisme. Hierna behandelde spr. de reformistische politiek der soc -dem. Let men op de daden, dan krijgt men een den, voor Dr. Marelman! Hoe heerlijk was het bij voorbeeld, toen hij voor het eerst uit eigen beweging zij het dan, nadat het hem bij andere gelegenheden vele malen was voorgegaan; maar toch: uit eigen beweging van zijn zoon Nico consta teerde: „Hij liegt"! Toevallig waren al de vier genoemde personen op dit belangrijk moment tegenwoordig; en ze hadden in hun verrukte verteedering Nico wel willen om helzen, die, door zijn herhaald, zijn onbe schaamd en heerlijk evident onwaarheid- spreken, zijn vader, hoe hardleersch die te- aezen ook was, tot deze heugelijke consta teering als 't ware gedwongen had! Dat was inderdaad een grootsch oogenblik; eed mijlpaal op den weg naar het maatschap pelijk leven. Maar er waren meer mijlen en meer pa'.en- Die met een eenparig v rsnelde beweging werden afgelegd en bereikt. Want de patiënt werkte prachtig mee; men had hem duidelijk gemaakt, dat dit leugens-con- stateeren voor hem d e weg ter genezing was; en inderdaad, men kan veel tot zijn eigen genezing bijbrengen; dat bleek ook nu weer. De vraag, door Kees Bender bij zijn eerste onderhoud, toen ze „de theorie van het geval" bespraken, den dokter voorgelegd „Is het liegen een gevolg van het bestaan van een zeker gedeelte van de hersenen, of ontstaat dat hersendeel door het liegen?" werd wel niet principieel en volkomen on betwijfelbaar opgelost; maar het scheen toch wel, dat c£je hersenvezelen te ontwikke len war ei ze© goed als de spiorjjglleg van »ea bokser «oor gestadige oefeaijg, ander beeld van de soc.-dem., die steeds de leiders hebben geleverd voor de imperialisti sche regeeringen. De soc.-dem. willen den olkenbond democratiseeren, door regeerin gen die de oorlogen voorbereiden. De^ soc - dem. stelt zich op het standpunt van hand having van het wettig gezag. Dit leert ons ook het geval met de Zeven Provinciën, dat was een signaal van buitengewone betee- kenis. Het was een waarschuwing aan de Hollandsche bourgeoisie, dat zij voor oorlog niet op leger en vloot kon vertrouwen Toch heeft de soc -dem. zich niet achter de muiters gesteld, maar zich op de basis van het wettig gezag geplaatst, onder de leuze: gebruik zoo weinig mogelijk geweld. Nu de regeering de uitkeeringen van de muiters inhoudt weigert de C. A M B. O. e'ken steun voor de gezinnen van de muiters Toch heeft de soc.-dem. iedere solidariteits actie tegengehouden, hoewel Marx gezegd heeft, dat geen vo'k vrij kan zijn, dat een ander volk onderdrukt. Verwondering behoeft dit niet te wekken, omdat de soc -dem. «haar aanhang trekt uit de arbeiders-aristocratie Na den oorlog verklaarde de soc.-dem zich in alle landen tegen den oorlog. Thans verklaarde Albarda op het congres in Nij megen, dat de tweede internationale hare leden geen gedragslijn kan voorschrijven en dat dit alleen kan in een internationale ge 'eid uit één centrum als de 3e internationale. Dit beteekent, dat alles wat bereikt was, verloren is. Voor den revolutionnairen arbeider is de vraag van den oorlog een vraag van de maatschappij. Tegen den oorlog van de im perialisten moeten de arbeiders altijd strij den. omdat altijd de arbeiders hij een impe- rialistischen oorlog verliezen. De arbeiders klasse is niet in staat om imperialistische oorlogen te verhinderen, maar wel om die te verschuiven. De arbeidersklasse moet tegen den oorlog strijden door een breede beweging met orga nisatie en propaganda en stakingen. De haat van de arbeidersklasse tegen den oorlog moet versterkt worden en scheppen de ille gale organisatie in leger, vloot en werk plaats tegen den oorlog. De communisten wijzen persoonlijke dienst weigering af, maar erkennen dat het wapen van de persoonlijke dienstweigering een fac tor in den strijd tegen den oorlog is, al is hun standpunt, naar het woord van Lenin, om de wapens te nemen voor den strijd van de arbeidersklasse. Ook moet de arbeidersklasse in Holland bondgenootschappen sluiten met de ver drukten in Indonesië, door zich solidair te verklaren met iederen strijd van die verdruk ten. Wij weten, dat de strijd van de bour geoisie gebroken kan worden, als de massa zich organiseert voor de vernietiging van het imperialisme. Wie maatschappelijk denkt stelt het belang van allen boven zijn indivi dueel belang en stelt zich voor de proletari sche revolutie om een eind aan -de uitbuiting te maken. De Duitsche bourgeoisie heeft haar laat ste redmiddel gegrepen in het fascisme, doch daarmede wordt de crisis niet opgelost. Indien de arbeidersklasse niet onder wil gaan, dan zal ze strijd hebben te voeren en het past niet daarvoor de oogen te sluiten, ten. Het proletarische belang is te zijn tegen iederen imperalistischen oorlog Daarom moet China gesteund worden om dat een nederlaag van Japan een nederlaag is van het imperialisme. Wanneer de arbei dersklasse de macht niet grijpt, dan zal ze door de contra-reactie worden geslagen. De revolutionnaire arbeiders moeten dus grijpen naar het roode leger, dat een ander leger is dan het witte leger. De Sovjet Unie, het eerste land waar de proletarische revolutie heeft gewonnen, heeft geen oorlog noodig. De armoede is er niet opgeheven, maar de uitbuiting is weg en daarom is er geen dwang tot oorlog en daarom heeft het zich werkelijk op het stand punt van ontwapening gesteld. De Sovjet republiek bepaalt zich alleen tot het verdedi gen van de grenzen. Het roode leger, dat spr. gezien heeft is een leger, zooals wij niet kennen. Het roode leger is één groote school, die den spits vormt van het arbeiden de volk. In werkelijkheid gaan de comman danten en soldaten met elkander om als ka meraden. Wie ondergaan wil zonder strijd geleverd te hebben, wil ir.et dat alles niets te maken hebben Wie dit niet wil moet deelnemen aan den strijd van de communistische interna tiona'e, de historische oartij die revolution nairen strijd voert tegen het imperialisme. Wij leven snel. Het is thans een strijd voor organisatie en zich snel beraden om zich in de riien van de arbeidersklasse te voegen (Applaus). in casu: van den leugenzin. De vergelijking is niet onjuist; want het leugens-constatee ren werd een sport; een hartstochtelijk beoefende sport, voor Henri. En de vrien den werkten mee. Ze hadden bom tot-nog- toe door eenzijdig te redeneeren, door eigen persoonlijke inspanning op weg geholpen, nu konden ze hem naar verschillende leer scholen-van-den-leugen zenden; zooals een kind, na zijn eerste stukje opvoeding thuis te hebben gekregen, naar school wordt ge stuurd, om daar meer speciaal voor het le- ven-in-de-wereld te worden voorbereid. Waar wordt dezer dagen waarschijnlijk extra veel gelogen?" vroegen ze zich af, en beraadslaagden met elkaar, waar men. van dit standpunt gezien, Henri het best eenige uren kon laten doorbrengen. Zoo zat hij veel op de tribune van den Gemeenteraad; en op die van de Tweede Kamer; „het is doodjammer, dat de tijd van de algemeene beschouwingen voor de begrooting voorbij is", constateerde Eugenius Haas, „maar, nu ja, er is daar a lt ij d wel genoeg voor hem op te merken". En dat bleek ook het geval te zijn; wel-is-waar was aanvankelijk het percentage der door Henri opgemerkte onwaarheden gering in verhouding tot het aantal dat was gedebiteerd; maar zijn wil was goed, en telkens kwam hii met leugen- constateeringen thuis. Ook bij de rechtbank werd hij een habitué; soms zat hij tusschen „de linke jongens" op de publieke tribune, die daar, ook ijveng studserende. hun vak kennis vermeerderde; en ziek zacht spege lea, zich spiegeleade au de feuten huflflgr Na eenig debat met een paar anarchis tisch gezinde anti-militairisten, die betoog den, dat het militairisme door de arbeiders overwonnen moest worden docr ongehoor zaamheid aan het militairisme en de weige ring aan het deel hebben van het maken van oorlogstuig, waarbij zij zich op het stand punt stelden, dat elk dwingend gezag ver keerd is. en een uitvoerige beantwoording door den spreker, sloot de voorzitter met een woord van dank de vergadering. LI M M EN. De raad kwam Vrijdagavond 8 uur in voltaUige zitting bijeen Burgemeester Nieuw enhuijsen opende de eerste vergadering in 1933 met een bijzonder woord van welkom en zeiJe dat de crisis nog steeds woedt. Hij vermoedde, dat het nog niet spoedig gedaan zou /i;n en leed een beroep de raadsleden om de zaken der ge meente in goede banen te leiden. Van Ged. Staten wa* bericht ingekomen, dat de gemeente 30 pCt. moet bijdragen voor zekeren D., die tuinderscrediet beeft ge noten, doch door faillissement in gebreke blijft. De raad keurde zulks goed omdat men voor een voldongen feit btond. Van Ged. Staten was bericht ontvangen, dat de aan koop van rietland, benoodigd voor vuilnis- bergplaats was verdaagd Verschillende auto riteiten moeten nog gehoord worden. De voorzitter deelde nog mede, dat hii be zoek had gehad van de inspecteur der Volks gezondheid. (Gelach). Het bekende adres van Ambt-Hardenberg weid voor kennisgeving aangenomen. Tot leden van het Stembureau werden voor 4 jaar benoemd de heeren J J Nieuwen- huijsen J. Valkering Tzn. en C. Pepping. De laatste sprak den wensch uit nu het aantal stemgerechtigden boven de 1000 is. om 2 stembureaux te vormen. De voorzitter zegde overweging toe. doch was huiverig voor de extra kosten. De raad besloot z- h. st. tot wijziging van de be grooting 1932 en 1933 Van het P. E. N. te Bloemendaal was be richt ingekomen over verlaging inkoop stroomprijs, wat een vermindering beteekent (berekend over 1932) van f 444. Derhalve stellen B. en W. voor om, ingaande 1 Maart den prijs voor licht met 1 cer.t per K W U. te verlagen en te brengen op 27 cent. De raad nam onder instemming hiermede ge noegen. Een voorstel van B. en W. om aan de Limmer Burgerwacht 100 subsidie te ge ven. werd aangenomen. Een adres van den Neutralen Boeren- en Tuindersbond om aan tuinders met minder dan 800 inkomen mest te verstrekken, gaf aanleiding tot discussie. De heer Dekker wilde gaarne onder bepaalde voorwaarden aan het verzoek voldoen. Uit de discussie bleek dat het volgende verzoek van genoem de organisatie beter voor uitvoering vat baar was. De raad besloot om een schip mest te bestellen voor hen die bloembollen telen en f 100 voor kunstmest, terwijl op voorstel van den heer Dekker werd bepaald, dat men de leveranciers ter plaatse zal erken nen. De uitvoering werd aan B. en W opge dragen. Van het bestuur der r.-k. vereeniging tot exploitatie van het parochiehuis „Sint Maarten" was verzoek ontvangen om vrij dom van belasting voor publieke vermake lijkheden. B. en W. adviseerden afwijzend om dat het niet kan. De wet staat dat niet toe. De heer Dekker zeide dat de regeering vrijstelling van belasting had geschonken. Dat college erkende dus de doelstelling der vereeniging. De voorzitter zeide, dat het niet juist was. De exploitatie ieverde geen winst op die belastbaar was. Wel was mogelijk om een subsidie te geven. Het verzoek werd af gewezen. Een verzoek van dezelfde vereeni ging om subsidie voor de Sint Jozeph-Gezel- lenvereeniging voor een cursus voor werk- loozen werd besproken Een voorstel om f 100 te voteeren werd z. h st goedge keurd. Bij de rondvtaag vroeg de heer Dekker om voorziening bij het woonwagenkamp. Het is voor de buren onhoudbaar. Spr. opperde het denkbeeld om een andere gelegenheid te zoeken. Een toezegging om gratis grond af te staan was aangeboden. Hierover ontstond een drukke discussie en B en W zegden toe om een onderzoek zoo mogelijk verp'aatsing, in beraad te houden. Wethouder Pepping vroeg of het moge lijk is dat het bestuur der r.-k. kiesvereeni- ging controle houdt bij de a s. verkiezing? erin-gevlogen colega's; soms ook, gebruik makende van zijn positie als oud-journalist, vlijde hij zich tusschen de persmannen, die hem, na zijn sensationeele kanonnen- en vi visectie-reportage waardeerden; en las dan 't avonds hun verslagen; zooals hij ook de verslagen las in bladen van verschillende richting van de politieke vergaderingen, die hij had bijgewoond. Maar het duurde nog wei eenige weken, voor hij aan het op merken van de verfijnde onwaarheden toe was; die daarin te constateeren waren! Intusschen, zoo was hij er nog niet Met medisch ongeduld wachtte Dr. Marelman, met vriendschappelijk ongeduld wachtten Haas en Bender; met liefdevol ongeduld wachtte Clara op een symptoom, dat wel als een jubileum-mijlpaaltje zou mogen wor den aangemerkt; op de eerste leugen, door Henri zelf uitgesproken. Ja, als hij zelf eens loog! Dat was de droom dat was het ideaal voor allen die belang in hem steldenDat was bij de ups-and-dows op de Rutschbaan der langzaam voortgaan de, telkens, na een vermoeienis, weer even dalende genezing, d e groote boog-omhoog als je d i e n over was, stevende je met volle kracht naar het eindpunt! Toch, bij Clara kwam wel eens even de wensch op, dat dit moment zou uitblijven. Zij wist, dat dat een zondige wensch was; dat ze 't niet hopen mocht; in 't belang van Henri's maatschappelijke positie; in 't be lang van de kinderen. Maar be vreesde toch wel dat grootsche moment van die eerste leugen; want dan zou Henri lang- za*a maar-zeker weer ,-g'heel de oude wer dea"; en er waren ia de periode van zijn De voorzitter zou eens zien, doch was voor handhaving der orde wat niet aan de raad. doch aan de voorzitter van het stem bureau was opgedragen De heer Pepping repliceerde, doch de voor zitter hield voet bij stuit en zou overwegen, wat hem te doen stond Daarna ging de raad in comité ter behandeling kohier hon denbelasting. TEXEL De raad dezer gemeente kwam Zater dagmiddag in een spoedeischende vergade ring bijeen. Eerst werd aan de orde gesteld het laatste punt der agenda, n.1. aankoop gebouwen en landerijen. B. en W. stelden voor een terrein aan te k00pen voor vliegter rein. Vrijdag was publiek verkocht de boe renhofstede „de Vlijt" en bijbehoorende lan derijen. Kooper was toen wethouder Parle- vliet. Voorgesteld werd behalve deze gTon- den nog aan te koopen van den heer B. Dros Pzn. een terrein ten Noord-Oosten van de Vlijt, groot 11.75.85 H.A., zoodat het geheele terrein 36 H.A. groot zal zijn. De koopsom van de Vlijt bedroeg 9450, de heer Dros vraagt 9000, zoodat het geheele terrein ruim 18.000 zal kosten Het gemeentebe stuur is voor dit voorstel in bespreking ge weest met het bestuur van de K.L.M., die dit terrein bij uitstek voor dit doel geschikt acht te. In de nabijheid is geen hoog opgaand ge boomte, noch zijn daar veel gebouwen te vinden, terwijl de ligging van Texel juist in de richting is van de groote luchtvaartlijnen voor Nederland en Duitschland. Reeds in 1908 had de KLM. het oog gericht op Texel, als landingterrein. Bovendien veron derstellen B. en W dat het aanleggen van een vliegterrein het vreemdelingenverkeer in geen geringe mate zal bevorderen. Indien de minister toestemming hiertoe geeft, zal door werkloozen het terrein in orde gemaakt wor den. Door de tijdsomstandigheden is de grond zeer laag in prijs, op deze manier zou men hier een schitterend vliegveld krijgen voor een geringen prijs. De raad besloot met 7 stemmen tot aan koop van de Vlijt en aangrenzend terrein over te gaan. De heeren Parlevliet en Dros onthielden zich van stemming, de eerste als tijde'ijk bezitter van de Vlijt, de tweede als zoon #an den heer B. Dros. Nog werd naar voren gebracht, dat, zoo de minister geen goedkeuring zou hechten aan bovengenoemd plan (aan welke goedkeuring wel niet te twijfelen valt) de gemeente het gekochte ter rein uitstekend voor arbeidersplaatsjes zou kunnen inrichten. De rekening van de Alg. Texelsche Wijk verpleging werd goedgekeurd. Aan den heer P. Jbz. Bakker werd ver huurd een perceeltje, aan de gemeente toebe- hoorend land, groot 0 46 50 H.A. voor 17.50. Op diens verzoek werd een stukje bouw terrein verkocht aan de Emmalaan, naast de woning van den heer W. A. Geus voor 775. Op dit terrein zal een woning ge bouwd worden, zooals de gemeente voor die plaats bepaald heeft: van minstens 2500 of 3000. De heer De Graaf gaf B. en W. in over weging. de bepaling over den minimum bouwprijs te laten vervallen, doch alleen te bepalen, dat B. en W. het bouwplan goed keuren. Nadat nog aan den heer G. Witte Fzn. een terrein van ruim 1 H.A. achter zijn woning voor 60 verhuurd was. werd deze vergade ring ditmaal zonder animo voor de rond vraag gesloten. HEERHUGOWAARD. Vrijdagavond werd in de zaal van den heer Rus voor de Hollandsche Maatschappij van Land'ouw en de Coöperatieve Graan- malerij „De Goede Verwachting" de film „De groote gedachte" vertoond. De heer Schroder, voorzitter van „De goede verwachting", opende de bijeenkomst met een woord van welkom, er zijn vreugde over uitsprekende, dat de zaal geheel bezet was. Hierna was het woord aan den inleider. De groote gedachte, aldus spr., is de coöperatieve gedachte. Coöperatie beteekent samenwerking. Deze samenwerking heeft bij onze coöperaties ten doel: de welvaart van den boerenstand. Bij onze coöperaties is in- en uittreden van leden mogelijk, maar de le den zijn aansprakelijk voor een klein bedrag, We kennen in den landbouw verschillende coöperatiescoöperatieve aankoopvereeni- gingen, productievereenigingen, vereenigin- gen op het gebied van afzet en hoerenleen- .ziekte" toch zooveel oogenblikken geweest van een eigenaardige, diepe bekoring, zoo als zij ze vroeger met hem nooit had beleefd Ze dacht aan hun zitten in 't hotelletje bij LQzern; aan hun ochtendwandeling in Straatsburg; wat daarvóór en daarna was gekomen, was uit haar herinnering wegge vallen; was a's de donkere omgeving om be lichte plekjes. En toen was Florence gevolgd; met die ongekend heerlijke wereld van hoo- gcre waarheid, die de schoonheid is; de wereld waarin Kees hen had binnengeleid En die korte tijd van verwarrend samenzijn met Kees alleen Was dat gevoel voer haar ook voorbij? In de schemerige Febr.-mid dagen, als Henri naar de Kamer of een an dere oefenplaats-voor-de-leugen was, en zij alleen zat op haar kleine étage, over de stille, zuiverlijnige Valkenboschkade uitziende, trachtte zij zich rekenschap te geven van haar gevoelens in dat opzicht. En ze dacht: dat was de bekoring geweest: van de waar heid en de vrijheid, die ze plotseling met Henri als een periode van ziekte was gaan beleven, daarvan was Kees een gezond, harmonisch monument. Hij had zich, door zijn karakter en zijn werk gestuwd, altijd zoo- ver mogelijk van die wereld, en althans van haar verderflijke inv'oeden gehouden; waar tegen het karakter van Henri niet opgewas sen was. En hij. Kees. had het tenslotte van de wereld gewonnendie naar hem was gaan opzien; en waarin enkelen hem met een zuinig lachje mochten bemonkelen, als een zonderling; maar dat lachje dekte kwalijk een gevoel weg va* bewuste inferioriteit

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5