Vari Rommelzaken Hobbeltie Goed voor jou, mijn jongen en ook goed voor mij'. HEEMSKERK. HEERHUGOWAARD. Er is verschil fusschen jouw tanden en de mijne, meer dete wonderdadige Odol-tand» pesfa is voor ons beiden geschikt. Zie je jonge tanden mceien zoo gereinigd worden, dat het prachtige glazuur niet aangetast wordt. Ik gebruik de Odol-tandpasta, omdat geen andere tandpasta mijn oude tanden zoo rr.coi polijst en van nikotineaanslag bevrijdt. voorspellen. Het streven moest dan ook zijn naar sta bilisatie in de gegeven omstandigheden met in gedachten het oude „Luctor et Emergo' der Zeeuwen. Bij de hierna gehouden verkiezingen wer den de zitting hebbende leden van bestuur, raad van toezicht en plaatsvervangende le den, allen weder met zoo goed als algemeene stemmen herkozen. Benoemd om de rekening 1933 na te zien werden de heeren P. Molenaar Kzn., J. Goot jes Sr. en K. Snoek. Bij de rondvraag deelde de voorzitter nog mede, dat de Zaterdag steeds genomen werd voor de jaarvergadering, omdat de talrijke opkomst bewees, dat dit de meest gunstige avond was. Hierna volgde nog een uiteenzetting van den heer Kostelijk (kassier) omtrent de be moeiingen der bank in verband met de crisis wetgeving. Hij spoorde aan om de mandaten reeds op den e.v. betaaldag der bank te ver zilveren, in verband met de uitgebreide pro visie en het valutaverlies. dat geleden werd indien hiermede werd gewacht. Verder volgde nog een mededee'ing om trent een door de bank gedane faillisements- aanvrage van een lid voorschotnemer, het welk het bestuur had gemeend te moeten doen om de borgen zooveel mogelijk te be schermen te^en handelingen van dit lid die hun niet fair voorkwamen. Daarna sluiting Tube 35 cent Groota Tube 60 cent banken. Het centraa' bureau, waarvoor de film is gemaakt, is e?n coöp. aankoopvereen. Het eerste voorbeeld van een coopera*ie is de eigen winkel van de at ine wevers in Pochdftle uit 1844. Deze Beweging kwam tot grooten bloei, naar men zegt door de volgen- do oorzaken: le de ck tante betaling, 2e de verdeeling van de winst. Na 'n halve eeuw, in 1899, kwam de eerste coöperatie in Ne derland, vooral door toedoen van den burge meester van het Overijselsche plaatsje Lon- neker. Voor dien tijd werden de boeren vaak bedrogen met dure en dan nog s'echte pro ducten. Het centraal bureau stelt als eerste eisch eerste kwaliteit artikelen. Daar de boe ren vaak door financieele omstandigheden niet in staat waren veel tegelijk, en dus goedkoop te koopen werden de boerenleen banken opgericht. Het centraal bureau heeft een zwaren Strijd moeten voeren tegen de importeurs, die zich ook organiseerden en de particuliere handelaren. Maar de boeren krijgen ver trouwen in onze artikelen. Door het centraal bureau wordt ook de particuliere handel ge dwongen beter kwaliteit te leveren. Hoe belangrijk onze organisatie is, blijkt hieruit, dat van ailen door Nederland ge- kochten kunstmest door 't eentr. bureau met de katholieke coöperaties meer dan de helf' is gekocht. Bij den kunstmest hebben we het doel alle tusschenpersonen uit te schakelen bijna bereikt. Hierna werd de film vertoond, die duide lijk de groote belangrijkheid van het centraal bureau aantoonde. Vergadering Coöp. Boerenleenbank in lo kaal Rus. De voorzitter, burgemeester van Slooten, dee.de mede, dat de rentestandaard van spaar- en voorschotgelden, die in 1932 34 pCt. hooger was geweest dan gewoonlijk over 1933 weder op den ouden voet was ge bracht. Hetzelfde werd besloten over de gel den in loopende rekening. De rekening werd goedgekeurd en tevens werd besloten de winst over het verloopen jaar ad 2564.24 weder op de reserve te brengen, waardoor deze klom tot 25705.16. In het hierna uitgebrachte jaarverslag kwam naar voren, dat een groot deel der werkzaamheden over het afgeloopen jaar had bestaan in boekingen van ingebrachte en weer terugbetaalde gelden, terwijl het be drag der voorschotten betrekkelijk gering was geweest. Dit laatste was v.n.1. het gevolg der tijds omstandigheden en de werkwijze der boeren leenbanken, waarbij of borgstelling of on derpand gevoiderd werd. Bovendien had men gemeend zeer voorzichtig te moeten optre den. Zoowel de waarde der landerijen als de persoonlijke credietvaardigheid der borgen waren remmen geweest, die belemmerend hadden gewerkt op deze zijde der werkzaam heden Bovendien was de behoefte aan geld niet zoo groot geweest door den geringen omzet en het dalen op een lager prijsniveau der verschillende roerende en onroerende goederen. Waar dit laatste een speciaal met don kere tijden samengaand verschijnsel was. meende spr. toch ook weer op een lichtpunt te moeten wijzen, n.l. op de door de boeren leenbanken verrichte bemiddeling bij uitbe taling der geiden voor de diverse crisiswet- ten, als daar waren tarwewet, varkenswet en crisiszuivelwet. wat zeer geringe onkosten voor de betrokken landbouwers met zich bracht. Ingebracht wera aan spaargelden 175.807.92, terugbetaald 193.773.50. Voorschotten werden verleend tol een bedrag van 11 750. Gezien het gemiddelde der laatste 16 iaren ad ruim 50.000 was dit gering te noemen, doch in 1925 had dit cij fer s'echts 5960 bedragen. Wat de uitgifte der voorschotten betrof had het bestuur gemeend de strenge lijn te moeten blijven volgen en ver te blijven van alles wat met den naam „gewaagd" kon wor den bestempeld De aandicht wenschte spr. vooral nog te vestigen op den post nog te vorderen rente van provinciale voorschotten op de balans voorkomende tot een bedrag van 502.35. Het vorig iaar was de rente bij het kapi taal gedreven doch dit jaar zouden én pro vineie (70 pCtén gemeente (30 pCt.) de ge ste'de borgtocht moeten voldoen. Spr. bestreed nog de meening, die bij vele tuinders heerscht. dat zij nu van de rentebe taling af waren. In werkelijkheid hadden zii nu andere schu'deiscfiers gekregen, die daar. waar betaald kon worden, zeker hun recht zouden doen gelden. Weinig was er terechtgekomen van de hoop op het snoedig komen van betere tij den in het vorig jaarverslag uitgesproken Nog altijd zit men in donkere dagen en zelfs de grootste optimisten wagen ér zich niet aan een spoedig einde hiervan te BROEK OP LANGENDIJK. Vergadering van de afd. Broek op Lan- gendiik en Omstreken van den Chr Boeren- en Tuindersbond op Vrijdag 3 Maart 1933, 's avonds 7 uur, in het lokaal van den heer J. de Boer. De voorzitter, de heer J. Balder Jbzn., ooende on de gebruikelijke wijze en zette daarna in het kort uiteen de bedoeling der vergadering. In verband met de oprichting der Chr. La gere Tuinbouwschool werd medegedeeld dat een schrijven van den minister was ontvan gen dat gunstig was beschikt om tot oprich ting over te gaan. Naar aanleiding daarvan zijn informaties ingewonnen betreffende de werkzaamheden daaraan verbonden. Zoo is allereerst rondgezien naar een hoofdonder wijzer. De benoeming daarvan geschiedt niet door de plaatselijke vereeniging maaar door het Hoofdbest. van den Chr. Boeren- en Tuindersbond. De afdeeling echter diende van advies, met als resultaat dat de aan dacht gevallen is op den heer Witteveen, hoofd der Chr. Lagere Tuinbouwschool te Zwijndrecht, die voorgedragen zal worden bij het Hoofdbestuur. Wat betreft de financieele zijde der op richting, het installeeren, schoolruimte en woning voorliet hoofd, bleek uit de verstrek te gegevens, dat de salarieering geschiedt door het rijk, terwijl de gemeente moet voor zien in een woning en een eventueel aan te leggen proeftuin. De woninghuur komt voor rekening van den onderwijzer, doch mag niet hooger zijn dan 10 van het salaris. Voor den benoodigden inventaris voor 't schoollo kaal wordt door het rijk een som beschik baar gesteld welke ruimschoots voldoende is tot het installeeren daarvan. Door het bestuur is reeds met de betrok ken autoriteiten over een lokaliteit gespro ken, terwijl reeds -toezegging is gedaan tot beschikbaarstelling. Op de vraag hoelang er onderwijs ge geven wordt en hoe zich de klassen onder scheiden werd medegedeeld dat als regel geldt: in de le klasse 40 weken 2 dagen per week; in de 2e klasse 40 weken 1 dag per week; in de 3e klasse 30 weken 1 dag per week; in de 4e klasse 30 weken 1 dag per week. Het getal lesuren zal gewoonlijk 5 per dag bedragen; terwijl de aanvang van het leer jaar geregeld kan worden naar den aard der plaatselijke vereenigingen. Leerlingen welke de 7e klasse op de lagere school doorgeloo- pen hebben, kunnen voor plaatsing toegela ten worden. Vervolgens werd overgegaan tot vaststel ling van het nieuwe huish. reglement der gewestelijke afdeelingen. Door den heer C. Timmerman werd ver slag uitgebracht van de actie voorbereiding Tuinbouwsteun 1933. Hij memoreerde eer stens de vragen welke door het Tweede Ka merlid den hr. Kampschöer tot den minister van Economische Zaken zijn gericht In dat verband merkte spr. op dat hard wordt ge werkt aan een goede steunregeling, n.l. den tuinbouw zoodanig te steunen dat de volle toeslagen tot de gestelde richtprijzen worden uitgekeerd. Voorts zal worden verzocht, voor 1933 den tuinbouw te steunen door middel van dezelfde regeling welke voor 1932 heeft gegolden, doch met dien verstande dat de steun gedurende en niet na het seizoen ter beschikking van den tuinder wordt gesteld Dit vooral zal van groot belang zijn voor hen die geheel van het bedrijf afhankelijk zijn. De moeilijkheden waarin de Nederland- sche groente- en fruitteelt verkeert duren nog steeds voort en nemen zelfs in omvang toe. tengevo'ge van het feit dat de mogeliik heid van export, waarop deze beid? takken van den Nederlandschen tuinbouw zijn aan gewezen, door de maatregelen van buiten- landsrhe re?eeringen steeds kleiner wordt Om deze redenen, zeide spr., zal 't noodig zijn, dat de regeering ook voor het jaar 1933 aan den Neder'andschen tuinbouw steun verleent, ten einde den overgang naar het lagere peil te verzachten en meer geleidelijk te doen p'aats vinden. De voorzitter sprak hierna een opwekkend woord om ni*t te versagen in het werk dat bij den aanvang van het seizoen weer voor handen ligt. maar rekening te houden niet alleen met den maatschanpelijken doch ook met den geestelijken nood. deliiken aard werd op de gebruikelijke wijze gesloten. KENNEMERLAND. Het is opmerkelijk hoe groot de aanvoer van groente is en dat terwijl Maart in hef land is. In andere jaren is het kool dat do mineert, doch nu is er nog van alles. Met uitzondering van boerekool was er voor kool weinig interesse en de prijzen waren dan ook als altijd, aan den lagen kant of waar deloos. Boerekool was d'iur, doch extra kwa liteit wordt schaarscb. De prijzen bewogen zich tusschen de 0.60ƒ1.10 per kist of 4.50—8.50 per 100 stuks. Spruiten wa ren bijzonder in trek en vooral goede kwali teit was duur, de noteering 15f 28, voor 2e kwaliteit 8.5014, alles per 100 Kg. Prei, die ruim werd aangevoerd, was niet duur. De vorige week was er reeds minder vraag, doch deze week was de prijs niet hooger dan 47.50 per 100 dos en dat is voor de zware bossen veel te laag. Witlof komt in flinke partijen los. Zachtjes aan be gint het „koude" lof los te komen en hoewel de cultuur hier niet meer is zooals vroeger, is het nog wel van beteekenis. De prijzen van witlof le soort waren 12f 20, voor 2e soort 6.50—8.50 per 100 Kg. Uien, die de laatste weken nog al in trek waren, waren nu slecht te pLaatsen, de prijzen waren 2-ƒ 3 per 100 kg. Soepgroente, selderie en selderieknollen waren goed te plaatsen Soepgroente gold 5.508. selderie en peterselie 68 en selderieknollen 2.50 6 per 100 stuks. Breekneen is zeer ge zocht met priizen van 0.90P*r kist. Koo'soorten die nog ruim werden aan gevoerd, kan men wel over een kam scheren, nl. goede kwaliteit, lage orijzen, nl. 2 4.50 per 100 stuks, alleen voor groene kool ƒ1.50—2 -per 100 hooger. Rabarber, die de vorige weken in onbedui dende kwantums werd aangevoerd, komt meer los. Mooie kwaliteit goM 1522, 2e soort 8—12 per 100 bos. De handel in aardapnelen staat nog steeds on het doo- de punt en de priizen bewogen zich om de 1—2.50 per 100 Kg. en de prijzen be wogen zich om de 12 50 pér 100 Kp. en wat niet goed is (dwz. goede kwa liteit! is onverkoonbaar. De overige aanvoer onveranderliike orijzen of geen aanvoer van eenige beteekenis. DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. Hoewel de prijzen in de afgeloopen week niet slechter waren, blijft de toestand van de tuinbouwers, aangesloten bij de Langendij- ker groentenveilingen, nog zeer zorgelijk en moeten de organisaties nog voortdurend in de weer zijn, om steunmaatregelen voor den tuinbouw te bevechten, die hem voor alge- heelen ondergang behoeden De Algemeene Vergadering van de Langendijker Groenten- centrale en die van den Noordermarktbond staan voor de deur en ongetwijfeld zullen die getuigen van de noodzakelijkheid van strijd voeren. De Centrale Veilingvereeniging van Warmenhuizen en omstreken wil het nog eens probeeren met den boycot van Duitsche goederen, wat wel bewijst, hoe treurig het gesteld is met den uitvoer naar Duitschland, dat maar voortgaat met het verhoogen van de tarieven der invoerrechten op Nederland- sche tuinbouwproducten. De L.l.B. heeft in de afgeloopen week vergaderd en heeft zijn eischen inzake steun aan den tuinbouw nog eens herhaald .en aangedikt en daarbij doen uitkomen de noodzakelijkheid van inwilli ging, wil de tuinbouw niet ten onder gaan. De Neutrale Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers heeft, blijkens de besprekingen op de jonge alg. vergadering, geoordeeld, dat tal van lasten niet meer kunnen worden be taald, daar de exploitatie dit niet meer toe laat. Wat betreft de gemaakte prijzen, deze vie len niet tegen voor enkele producten, waar van men over 't algemeen prijsdaling had verwacht. Zoo b.v. de roode kool. De alge meene opinie was, dat er de vorige week nog veel was gekocht met het oog op de ver hoogde invoerrechten naar Duitschland en dat als gevolg daarvan de prijs wat was af geloopen. In dat licht bezien, was de veron derstelling niet gewaagd, dat de vraag deze week veel geringer zou zijn en dat daardoor de prijs zou dalen. Wie zoo hebben gerede neerd, hebben ongelijk gehader kan althans niet worden gezegd, dat de prijzen achteruit iiepen. Zoo kon het mooie kleingoed, de zoo genaamde drieponders van de eerste kwaliteit ongeveer ƒ4 opbrengen; er zijn zelfs par tijen voor 4.40 en 4.60 verkocht. Voor groote werd 1.20 tot 1.60 betaald in het begin der week en later zelfs 2. De meest gezochte onder de tweede soort bracht 3 tot 3.60 op, in hetlaatst der week zelfs iets meer, daar er partijen voor ƒ4 en 4.10 werden verkocht. Groote van deze soort de den aanvankelijk 1.20 tot 1.50, terwijl de prijs hiervan, later nog met 0.30 tot 0.50 opliep, waaruit dus blijkt, dat de stemming er beter op werd. De aanvoer was intusschen heel wat kleiner dan de vorige; nu werden aan beide veilingen ongeveer 50 spoorwa gons verhandeld. Alles, wat aangevoerd werd, vond ook een kooper, een gunstiger verschijnsel alzoo. Voor gele kool was ongeveer hetzelfde stemmingsbeeld waar te nemen als voor roode. Aanvankelijk werd voor het kleine soort van ongeveer 3 pond nog tot 3 be steed, waarna een verlaging intrad, die op het eind der week weer werd goedgemaakt door een stijging. Aan de Broeker veiling werd nog tot 3.30 besteed; de hoogste prijs te Noord- scharwoude was 3. De groote gele, die in 't midden der week nog tot f 1 en soms min- dr daalde, bracht later weer 1.30 tot 1.60 op. De hoogste priis welke voor de meest gewilde van de tweede soort werd be taald, was te Noordscharwoude 2.30, te Broek 2.50. De groote soorten van de tweede kwaliteit of doorschot werden aan vankelijk voor 0.70 tot 1 verkocht, later voor 1.20 tot 1.60. Ook van deze kool soort was de aanvoer aanmerkelijk kleiner dan de vorige week, n.l. ongeveer 80 spoor wagons. Een gunstig teeken was het, dat ook van de gele kool al het aangevoerde kon worden verkocht. De grootste aanvoer was die der Deensche witte. Daarvan zijn ook de grootste voorra den. Bovendien heerscht de algemeene ge dachte, dat er van de Deensche witte niets meer terecht komt, en daar er door het In- en Verkoopbureau toch 60 cent wordt be taald, ruimt men nu maar op, daar anders nog gewichtsverlies intreedt en nog heel wat arbeid voor het schoonhouden moet worden verricht. Zoo ook werd ook deze week weer 60 cent besteed of 70 cent. Aangevoerd wer den rond 190 spoorwagens, waarvan er on geveer drie vierde gedeelte doordraaiden. AI slechter werd het met de uien. Ze zijn bijna het uitzoeken niet meer waard. Het uit zoeken en vervoeren wordt door de opbrengst slechts met een matig loontje vergoed. Voor drielingen werd 0.80 tot 1 besteed. Ge wone gele uien werden betaald met 1 tot 1.70 en grove uien met 0.70 tot 1.30. Alleen in 't begin der week werd iets meer besteed. De aanvoer was vrij groot: 22 spoorwagens. De laatste dagen konden zoo goed als alle aangevoerde bieten worden verkocht, dat en- cele dagen niet het geval was geweest. Veel ervan bracht 0.60 tot 0.80 op, de mooi ste werden voor 1.20 tot 1.40 verkocht, voor een enkel partijtje werd 2 betaald. Groote peen bracht 1.40 tot 1.90 op, kleine 0.60 of iets meer. Er worden deze week ook enkele partijtjes taaie gele aange voerd, die 1.40 tot 3 opbrachten. Blauwe eigenheimers brachten 1.20 op. WARMENHUIZEN Aan de veiling te Warmenhuizen werd verhandeld in Februari 1933: 1.322.750 K.G. roode kool, 323.050 K.G. gele kool; 890.200 K.G. Deensche witte kool, 113.975 K.G. uien, 4.475 K.G. peen, 3.925 K G. aardappelen en 4.975 K.G. bieten. In Februari 1932 waren deze cijfers resp. 1.394.225 K.G. roode kool, 270.350 K.G. gele kool, 768.175 K.G. Deen sche witte kool, 146.375 K.G. uien, 10.350 K.G. peen en 3.725 K.G. bieten. De omzet bedroeg in Februari 1933 47.999.80 tegen 37.181.06 in Febr. 1932. GEEN EIEREN MEER NAAR DUITSCHLAND. Door de ontstellende verhooging van het invoerrecht zullen er geen eieren meer naar Duitschland gaan. De Duitsche rijksminister voor landbouw dr. Hugenberg heeft het autonome invoer recht op eieren verhoogd van 30 op zeventig mark per 100 kilo. Tot dusver bedroeg het invoerrecht voor ons vijf mark per 100 K.G Verhooging van hét autonome tarief wii zeggen, dat ons land na expiratie van het Joego9lavisch—Duitsche handelsverdrag, waarin een invoerrecht van 5 mark is be paald en waarop Nederland terug grijpt op grond der clausule van meestbegun- stiging in het NederlandschDuitsche han delsverdrag van 1852, dit autonome tarief zal moeten gaan betalen. Volgens het Hbld. zal dit verdrag morgen afloopen. Onze eieren zullen dus bij invoer in Duitschland van 5 op 70 mark invoerrecht komen, dat is ruim 2 }4 cent per ei. Dit staat gelijk met een invoerverbod. Tot dusver zendt Nederland gemiddeld 60 millioen kilo eieren per jaar naar Duitsch. land, dat is gemiddeld drie kwart van al onze export-eieren in normale tijden, ver tegenwoordigende een waarde van 46 mil lioen, doch thans nog slechts van f 28 mil lioen. Ook de kaas! Het autonome recht op harde kaas, dat pas werd verhoogd van 20 op 30 mark, wordt gebracht ot> zestig mark per 100 kilo Duitschland betrekt gemiddeld 40 van onzen totalen kaas-uitvoer. Normaal 36 millioen en 43 millioen K.G., thans 14 mil lioen en 32 millioen K.G. De Duitsche minister van financiën be houdt het recht, om „teneinde rekening te houden met handespolitieke belangen", een contingent van ten hoogste 3000 tons harde kaas toe te laten tegen een tarief van 30 mark per 100 Kg. (de Nederlandsche kaas- invoer bedroeg in het afgeloopen jaar 32.000 tons en in 1929 zelfs 43.000 tons.) De verhooging der Duitsche invoerrechten op eieren en harde kaas zal van Zaterdag a.s. af van kracht zijn. ZWARE VARKENS. Een aantal uit de markt. Zooals onlangs werd gemeld, had de Ne derlandsche Varkenscentrale het voornémen, 30 a 50 duizend zware varkens uit de markt te nemen. Naar thans wordt meegedeeld, zal de Varkenscentrale nog deze week een begin maken met de uitvoering van dit plan. In den loop der week zullen 7000 zware var kens worden opgekocht en worden ingevro ren. De tuinbouwclub Vooruitgang zij ons Streven te Heemskerk kwam Donderdag avond in het lokaal „De Oranjeboom" in jaarvergadering bijeen. Het jaarverslag maakte begrijpelijkerwijs melding van den drukkenden toestand in het tuinbouwbedrijf doch ook van het vorig jaar herdachte 2e lustrum der club. De financiën. Volgens verslag van den penningmeester bleek per 31 Dec. 1.1. de kas ee.i bedrag groot 125,06 te bevatten. De ontvangsten waren 213,81 en de uit gaven 125,01. De voorzitter merkte op dat de financieele toestand der vereeniging ook met het oog oo de nog steeds heerschende crisis nu nog- nidt zulk een slecht figuur maakt. Tijdens de bestuursverkiezing za°- .het aftr. lid, de heer A. Jansen, zijn mandaat hernieuwd. Hierna volgde nog toekenning van punten van bij een vorige bijeenkomst ingezonden bloemen. Voor elk punt werd 0.10 toegekend, de heer A. Jan9en en A. Boogaard verwierven respectievelijk 14 en 7 punten. Op voorstel van den voorzitter zal einde deze maand wederom vergaderd worden, waarbij de leden in de gelegenheid gesteld zullen worden diverse inzendingen van tuin bouwproducten en koude-kas-bloemen te doen. Voor hen die dan het een of ander onder werp in verband met de tuinbouwcultuur kan behandelen, wordt een premie van f 2 toege kend. Daarna volgde een lezing van den heer Passchkr over het onderwerp „Het heden en de toekomst van onzen tuinbouw", welk on derwerp door de aanwezigen met groote aandacht gevolgd werd. HET „BLAUW". Bij AARDAPPELEN. De Plantenziektenkundigen Dienst schrijft ons: Het „blauw" bij aardappelen, hier en daar ook wel het „zwart" of grauwvleezigbeid ge noemd, is in den oogst van het afgeloopen jaar weer waargenomen en soms zelfs in zeer sterke mate. Vandaar, dat de Plantenziekten- kundige Dienst het raadzaam acht, de aan- dacht van de verbouwers te v^tigen op de wijze, waarop het „blauw" geheel of grooten- deels kan worden voorkomen. Uit onderzokeingen is gebleken, dat het „blauw"-worden wordt tegengegaan door het toedienen van kali. In die gevallen dus, waarin optreden van „blauw" verwacht kan worden, late men de kalibemesting in geen geval achterwege. Alle kalimeststoffen oefenen in dezen denzelfden invloed uit. Wegens het naderen van den poottijd verdient aanwending van de chloor- houdende meststoffen met het oog op chloor vergiftiging geen aanbeveling. Voor advies omtrent de aan te wenden meststoffen en de hoeveelheden wende men zich tot de rijksland- en tuinbouwconsulen- ten, die evenals de Plantenziektenkundigen, Dienst en de hierbij werkzame ambtenaren gaarne nadere inlichtingen omtrent het „blauw" verstrekken. !Pxavinciaal Tlieuws Crisis. Dat de werkgelegenheid voorloopig bij particulieren nog wel weinig verruiming zal ondervinden, wordt iemand duidelijk, aTs hij[ het Zuideinde van den Middenweg afrijdt. Daar zijn de bedrijven hoofdzakelijk op vee teelt ingesteld en bij vele dezer boerderijen ziet men thans de Deensche witte kool, die verleden jaar op stapels in de diverse kool- schuren de hoop van den tuinder uitmaakten, achteloos op groote hoopen liggen om tijn gehakt te worden voor het vee. Iedereen, die iets weet van het tuinders leven en bekend is met de nooden en zorgen, die daaraan verbonden zijn, voelt a.h.w. de tragiek die'achter ieder dezer hoopen „vee voer" verborgen is. Het zaaien van het zaad, het wieden der plantenbedden, het plukken der planten, daarna het uitzetten op de landerijen, ieder plantje, stuk voor stuk aangegeven door een meisje of jongen, met hun mandje loopende achter den zetter, staag bukkende den heelen dag, plaatsende het potersgraafje met vaar dige hand op de juiste plaats. Daarna het wateren der planten, het wie den der velden en misschien nog eens het na- loopen om de planten die niet aangeslagen zijn door andere te vervangen. Het thuishalen der kool met het ontblade ren en daarna de zorg den geheelen winter, het z.g. omleggen in de koolschuren. Gedurende den laatsten tijd het met span* ning volgen der veilingsnoteeringen. Dan eindelijk het weer uit de schuren halen, het veilen, met voor hen die geen eigen gerij of vaartuig bezitten nog extra directe kosten aan schuithuur of autonuur. Dan het smadelijk einde. Wat den gehe len zomer met zoo groote zorg is gekweekt, den ganschen winter als met liefderijke hand is omgelegd en nog eens omgelegd en weer opnieuw omgelegd en opgestapeld op stape.s, waar zoo veel mogelijk de lucht «oor kan waaien en die door de kunst, die ook in du werk zit, de trots van werkman en P3*1"®®® uitmaakten, wordt nu achteloos neergesmeten met ruwe hand. „Veevoer, 't is toch maar vee voer, er is niet veel kwaad meer aan te doen- De koeien eten het toch wel". _f Van sommige dingen wordt gezegd: ,X kleven bloed en tranen aan". Mag hier na 125. Het weer was dien dag buitengewoon mooi en zoo kon de afspraak met de kinderen doorgaan. Ze zouden verzamelen in de buurt van de groote boerderij van boer Ploeggraag, aan den rand van het bosch, waar de mooie heide begint. Toen Jan om 2 uur aankwam, stonden ze hem al op te wachten. 126. He jongens hadden voor Jan al ee prachtige zitplaats gemaakt, zoodat het n lang duurde of hij was druk aan t verte em Met open mond luisterden de kinderen n® de boeiende verhalen. Het eene ooge" zaten te schateren en het andere liepen sommige de tranen over de wangen.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6