HET STROOPËRSDRAMA TE EGMOND-BINNEN. !B.uUett£aad JjecPUsioAeu In verband met den uitslag der Duitsche fi]ksdagverkiezingen maakt men zich hier eenigszins bezorgd over een reactie daarvan v? k jD*waPeningsonderhandelingen. In dit i-roand wordt vooral belang gehecht aan de Een logische en economisch gezonde actie. niet direct van bloed gesproken worden, ieder dezer hoopen spreekt voor den ingewijde van tranen, van onnoemelijk veel zorg, van door geworsteld leed, van slapelooze nachten, van alles wat de mensch doormaakt en ondervindt ais hij van datgene, waarop zijn levensbe- staan is gebaseerd, niets anders overziet dan rook en puin, en nog geen mogelijkheid voor ander levensbestaan in zijn moe gepeinsde hersenen tot klaarheid wil komen. Als men thans in hét begin van Maart, nu de zon alweer kracht begint te krijgen, zi] blik over de velden laat weiden, ziet men daar gebukte gestalten bezig. Het werk doet vergeten veel van wat achter den mensch ligt. De velden worden klaar gemaakt voor den nieuwen oogst. Misschien ziin de gedachten van een en kele dezer landlieden wel eens niet geheel bij zijn werk. maar dwalen zij ook wel eens naar huis, waar hij weet, dat de vrouw zit, met roodgerande oogen er over over tobbende hoe het een of ander, waar nu al een paar maal uitstel van betaling voor gegeven is, voldaan moet worden. De man neemt dat nu meestal zoo zwaar niet, en als het hem heelemaal te machtig wordt, kan hij het land op. Op het land is de zon, daar is de zilte wind, die over de duinen komt gestreken en het platteland van Noordholland drenkt met zijn verfrisschenden adem, zoodat voor een oogenblik alle zorgen je uit den vermoeiden kop wegwaaien. Het land zelf, is dat niet ten slotte de aarde, waar hij zich mee voelt samenge groeid, waarin steekt een deel van zijn levens- energie, de aarde, waaraan hij ieder jaar weer opnieuw ontworstelt dan oogst. En is niet ieder jaar weer opnieuw in die aarde het groote wonder van ontkiemen en groeien en rijp worden, dat men bij den dag kan volgen. Werken doet vergeten. Thuis echter zit de vrouw. Altijd bij, rondom en in de zorgen. SCHOORL. Zaterdagavond was het bedrijvig in de 2aak van den heer Schuijt Schoorls kinder koor, de welbekende kinderzangvereeniging, die onder leiding staat van den bekenden zangdirecteur, Corn. Jonker, had de kinder- operette „het Moorenschip" in studie geno men, en nu was het oogenblik gekomen om den volke te laten zien, wat er was bereikt. De groöte zaal was tot in alle hoeken bezet: (het beste bewiis, dat het kinderkoor vele vrienden heeft. Een kinderoperette geeft op den avond zelve veel voorbereiding; de aankleeding van de vele kleinen is een heel werk en 't was dus een verrassing dat zoo uitstekend op tijd werd aangevangen met de uitvoering. Er werd blijkbaar achter de coulissen snél ge werkt, en er was goede orde. Over den inhoud van het zangspel zullen we niet veel zeggen, daar het al diverse kee- ren hier in den omtrek is opgevoerd. De tekst van mevrouw D. A. Cramer Schaap, de muziek van den heer Joh. Kuiper, DE ONTWAPENING. Speciale commissie voor kolo niale troepen. In de hoofdcommissie heeft de Fransche minister van koloniën, Sarraut, gister een verklaring afgelegd. De hoofdcommissie heeft op voorstel van Madariaga besloten, een commissie te benoemen, samengesteld uit de vertegenwoordigers der koloniale mo gendheden en Duitschland, die zich zal bezig houden met de bestudeering van de wijze, waarop de algemeene ontwapeningsmaatre- geien op de koloniale troepen kunnen wor den toegepast. Nadolny verdedigde de stelling, dat de koolniale troepen, die zijn gestationneerd in het moederland of in de nabijheid van het moederland, een integraal deel van de natio nale strijdkrachten vormen en derhalve in de algemeene ontwapening zijn begrepen. Ver der verklaarde hij, dat Duitschland verlangt, in de bijzondere commissie zitting te hebben. De vertegenwoordiger van Italië sloot zich bij het Duitsche voorstel aan. Na de stem ming verklaarde Sarraut, dat hij de deelne ming van Duitschland in de commissie be groette. Bij de oplossing van de geheele kwestie moet men het oog gericht houden niet op het heden, maar op een toekomstige ontwikkeling. Frankrijk ziet den dag komen, waarop zekere Europeesche mogendheden, die thans nog geen koloniën hebben, aan het algemeene werk zullen deelnemen en wel speciaal aan het ontsluiten van groote gebie den in Afrika. Bemiddeling van Italië? lt s van den Italiaanschen ambassadeur AJrand1 naar Rome, vanwaar hij waarschijn- JJk binnen enkele dagen naar Londen zal te- "gkeeren. Men vermoedt, dat Sir John Si- °n ürandi drie verlangens heeft meegege- en, nJ. vast te stellen of Mussolini mis schien geneigd is persoonlijk naar Geneve te i'orJ!^n; een tegemoetkomende politiek van aiie jegens Frankrijk te verdedigen en in entingen in te winnen over de vraag in oeverre de ItaÜaansche politiek bereid kan !i tot een bemiddelende rol in het ontwa- K'ningsvraagstuk tegenover Duitschland. 'n ItaÜaansche kringen betwijfelt men er sterk of Mussolini naar Geneve zal wil- ,en komen. STEUN AAN DEN ENGELSCHEN LANDBOUW. Binnen drie jaar tot nieuwen bloei? iiïJi. E"ge,sclie minister van landbouw El- köndS l"te™ in het La?"huis aange wen i hl] een verslrekkend wetsont- RhP *al mdienen tot steun aan den Engel- eerbnii uw- 200 m°£e,yk zal het la ten ?ntw?,rP no£ v6ör Paschen moe- en behandelen Naar verluidt zal de voor KkendTk0"" ™nister van ,andhouw ver- trekkenc]e bevoegdheden gevn tot regeling den invoer en den verkoop van land- terwijl de regie en artistieke leiding dezen avond in handen was van de heeren EH Prins en Corn. Jonker. Een uitstekend en volledig bezet strijkorkest zorgde voor het muzikale gedeelte. De avond is bijzonder goed geslaagd, en de aanwezigen zullen wel hoogst voldaan naar huis zijn gegaan. Er is ten zeerste ge noten. zoowel van het aardige kinderspel, ie zang en de dans. als van de mooie too- neelen. Vooral het tweede bedrijf bood een schitterend aanzien en we waren enthousiast over de prachtige costumes; ook de verlich ting werkte tot een welslagen mede. en de moörendans (Ina Cortez) ontlokte een dave rend applaus. Er werkten ook enkele Alkmaarsche krach ten mede: de heer P. Haasbroek als Mooren koning, mejuffrouw Rens Geus als koningin, Netty Wijn als prinses en de heer A. Haas broek ais heraut. Ze kweten zich goed van hun taak. en gaven goeden zang te hooren De jongeheer A. Nieuwland, onder de schooljongens bekend als de wijze Pater, verdient een apart woord voor zijn groote rol. En dan die twee alleraardigste kleine zangstertjes. t.w Truusje Arpeau, en Pietsie Winkema. Dife veroverden stormender hand de harten der aanwezigen. Bij het einde, dankte de heer Corn. Hoog- vorst alle medewerkenden, inzonderheid de dames en heeren, welken zoo 'n belangrijk aandeel in de voorbereiding hebben gehad. Operettes met een aankieeding als deze. kce- ten veel geld; een opkomst als op dezen avond is nog niet m staat om de kosten te dekken, om financieele redenen is een tweede uitvoering noodzakelijk. De burgemeester van Schoorl heeft zelfs op herhaald aan dringen. zijne toestemming voor een tweede uitvoering geweigerd. Waarom, dat vragen de leiders zich tevergee.s af. Het kinderkoor mag er als vereenicing zijn en geeft beschaafd spel. De leiding ging hiermede niet accoord (Langdurig en daverend applaus) Er is ech ter een uitweg gevonden Eind Maart gaat het koor, als de ouders het goed vinden, naar Bergen en geeft een uitvoering in „De Rustende Jager. De burgemeester van Bergen verleent hiervoor zijn volle medewerking (applaus) evenals de directie van „De Rustende Jager" en de busondernemer. De heer Coin. lonker dankte nog in harte lijke bewoordingen den heer Hoogvorst, die iichzelve niet kon noemen, doch een zeer groot aandeel heeft gehad in de voorberei ding van de operette (Applaus). TEXEL Door een defect aan de machine kon Vrij dag het s.s. De Marsdiep, dat voor vertrek gererd lag, den laatsten dienst van Den Helder naar Texel niet volbrengen en moest te Den Helder een boot worden gehuurd om passagiers en goederen naar Texel te vervoe ren. Een en ander had ten gevolge, dat de boot geruimen tijd te laat in de haven te Oudeschild arriveerde. Zaterdag heeft de andere boot van T.E.S.O. „De Dageraad" den dienst waargenomen. bouwproducten. De bestaande wetgeving in zake het aan de markt brengen van land bouwproducten zal worden gewijzigd. Vol gens de Daily Herald zal de productie en ae verkoop van spek, en van de overige var kens en zuivelindustrie onder controle komen te staan van op te richten met dictatoriale volmachten te bekleeden staatsbureaux. Ook de invoer van vleesch zal opnieuw worden ?;eregeld. De Engelsche regeering hoopt den andbouw in Engeland met behulp van deze nieuwe wettelijke maatregelen binnen drie jaar tot nieuwen bloei te brengen. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Op 20 Februari waren er 46.427 minder werkloozen dan een maand te voren Het aantal werkende verzekerden bedroeg 9 340 000 hetgeen 56.000 meer is dan de voorafgaande maand. In totaal waren er 2 816.638 werkloozen. DE SPOORWEGSTAKING IN IERLAND. Bij het ingaan van de zesde week van de staking bij de Iersche spoorwegen zijn de po gingen om tot een vergelijk te komen hervat. Gister is n.1. naar verluidt door den minister van arbeid. Andrews, een schrijven gericht tot de spoorwegmaatschappijen en de twee betrokken vakvereenieingen. waarin voorstei len worden gedaan, die een basis kunnen vor men voor de hervatting der onderhandelin gen Men verwacht, dat reeds morgen een conferentie tusschen de betrokken partijen zal worden gehouden. MEELFABRIEK IN SPANJE VERBRAND. Vier dooden. In een meelfabriek in Loja is brand uitge broken, waardoor het geheele gebouw ver woest werd. Bij het instorten van een muur werden 4 personen gedood. DE ARGENTIJNSCHE VALUTA OP BASIS VAN DEN FRANK. Naar uit Buenos Aires gemeld wordt heeft de Argentijnsche regeering in verband met de Amerikaansche bankcrisis besloten te Ar gentijnsche valuta te plaatsen op de basis van den Franschen frank. HET OVERLIJDEN VAN BURGEMEESTER CERMAK. Het stoffelijk overschot van den burge meester van Chicago, Anton J. Cermak, zal naar Chicago worden overgebracht en daar worden bijgezet. De proc.-generaal van den staat Florida heeft medegedeeld, dat Zan gara hedenmiddag reeds voor een jury rechtbank zal verschijnen. BOLIVIA—PARAGUAY. Gevechten in den Gran Chaco. De Boliviaansche regeering deelt mede, dat gisteren opnieuw hevige gevechten tegen Paraguaansche troepen plaats vonden in het Gran-Chaco-gebied, nabij lort Toledo Omtrent de verliezen aan beide kanten kon den geen mededelingen worden gedaan. HET ONDERZOEK NAAR DE GEBEURTENISSEN TE CASAS VTEJAS. De commandant der troepen ge vangen gezet. Zondag is te Medina Sidonia aangekomen kapitein Rojas, die het commando voerde over de troepen, die den aanval op Casa Vie- jas hebben gedaan. Hij is voor den specialen rechter verschenen, waar hij een uitvoerige verklaring aflegde, waarna hij overgebracht is naar de gevangenis te Cadis. De parlemen taire commissie van onderzoek naar de ge beurtenissen te Casas Viejas is gearriveerd. OPSTANDIGE BEWEGING IN ZUID-BRAZILIE. Bloedige gevechten. De opstandige beweging in den Zuid-Bra- ziliaanschen staat Rio Grande do Sul schijnt zich snel over een groot terrein uit te brei den. Er werd een bloedig gevecht geleverd tusschen opstandelingen en Braziliaansche regeeringstroepen. JAPANSCH OEFEN-ESKADER NAAR AMERIKA. Het Japansche oefen-eskader, dat bestaat uit de kruisers Jakoemo en Iwate, is uit Jokosoekas vertrokken op een oefentocht naar Seattle. Het eskader zal achtereenvolgens be zoeken afleggen te Tacoma. Vancouver, San Francisco, Honoloeloe en de Zuidzee-eilan- den. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Maatregelen in Jehol. Naar uit Sinkings gemeld wordt, heeft de regeering van Mandsjoekwo besloten 300.000 verarmde inwoners van Jehol steun te verleenen door de eigendommen van den vorigen gouverneur van Jehol, Tang Joe lin, in beslag te nemen. Japansche protesten. De Japansche consul-generaal Koewasji- ma heeft een krachtig protest ingediend bij generaal Joe Sjoe Tsjung, gouverneur van de provincie Hopeh, in verband met de Chi- neesche versterkingen aan den mond van de rivier Paiho, welke de consul-generaal een flagrante schending noemde van het Bokser- protocol. Nota's zijn tusschen Japan en China over deze aangelegenheid reeds gewis seld. Ting Sji Toean gezant van Mandsjoekwo te Tokio. Naar verluidt, is Ting Sji Joean, die als vertegenwoordiger van Mandsjoekwo te Genève is geweest, benoemd tot gezant van dat land in Tokio. Begin April komt hij te Tokio aan. De Chineesche terugtocht. Generaal Hoütsjoeng, ondercommandant van Tsjang Sjoe Liang is vertrokken naar Mijoen, halverwege tusschen Koepeiko aan den Chineeschen muur en Peking, aan het hoofd van drieduizend man, teneinde de ge regelde en ongeregelde Chineesche troepen, die den Grooten Muur doortrekken op hun vlucht uit Jehol via den Koepeiko-pas, te ontwaoenen. Er zullen nog meer troepen naar Mijoen worden gezonden. POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Zitting van Maandag 6 Maart. TIJDELIJK AAN DE OUDERLIJKE MACHT ONTTROKKEN. Op 20 Febr. stond in het avonduur te recht mevr. E. K., echtgenoote van den wei bekenden jhr. A. L. van Spengler, burge meester van Zuid- en Noordscharwoude, ver dacht van het feit, dat zij op 24 Dec. j.1. haar en des burgemeesters 8-jarig dochtertje Loui- sa van Spengler aan de ouderlijke macht, toegekend aan haar echtgenoot, tijdens den loop van een echtscheidingsproces tusschen deze beide echtelieden, wederrechtelijk had onttrokken. Die echtscheidingsmisère was nogal tamelijk ingewikkeld. Aanvankelijk was een eisch ingesteld door jonkheer van Spengler en toegewezen door de Alkmaar sche rechtbank, waardoor de scheiding tus schen tafel en bed een feit werd. Mevr. van S., aanvankelijk in jure bijgestaan door mr. Staal uit Amsterdam, ging van dit vonnis in hooger beroep bij het gerechtshof te Amster dam, die het voor haar onvoordeelige von- ris der rechtbank te Alkmaar vernietigde, waardoor de scheiding tusschen tafel en bed weer was beëindigd. Mevr. van S. diende nu op haar beurt een eisch in tot scheiding en gedurende den loop van deze nieuwe proce dure beschikte de president, dat het 8-jarig dochtertje van jhr. van Spengler uit zijn tweede huwelijk met Elisaoeth K., onder diens ouderlijke macht en voogdij werd ge steld. Mevrouw kreeg wel de vrijheid zich elders te vestigen, doch het was haar niet vergund haar dochtertje tot zichtte nemen. Op 24 December werd echter het*moederlijk verlangen haar te machtig en vertrok zij uit haar woonplaats Hilversum naar Zuid- scharwoude, alwaar zij een taxi bestelde en haar dochtertje, dat zich naar de school had begeven, wist te bewegen met haar mede te aan. Zij vertrokken per auto, bestuurd door en chauffeur Beemsterboer, naar Amster dam, vanwaar Louise aan haar halfzusje, vertoevende ten huize van jhr. van Spengler, 'n prentbriefkaart zond, waarop onder meer voorkwam: De groeten aan Papa! Het kind bevond zich eenige dagen later weer in de ouderlijke woning, doch de grove misdaad van een moeder, die met al de kracht van haar moederziel naar haar kind verlangde, mocht niet ongestraft blijven, want het wetboek van strafrecht, dat uiter aard met geen gevoelssymptonen rekening houdt, bedreigt in artikel 279 een maximum gevangenisstraf van zes jaar voor een iegenlijk, die 'n minderjarige onttrekt aan 't over dien minderjarige gesteld gezag, dat ook in casu, verleend door een president van de rechtbank, ontegenzeggelijk wettig was De officier echter kon het niet over zijn hart verkrijgen en vorderde veroordeeling tot slechts twee maanden gevangenisstraf, maar dan nog voorwaardelijk met 2 proef jaren- Hoewel deze eisch, gelet op den ernst van het delict, zonder twijfel clement was, kwa men de door de behandeling ter zitting, waar o«k haar echtgenoot als getuige tegen haar optrad, geschokte zenuwen van mevr. van S. tot een losbarsting en wond zij zich zoo danig op (jhr. van Spengler was reeds voor af door den politierechter de zaal uitge stuurd) dat met haar niet meer te praten viel, zoodat de rechter zeer menschwaardig, de zaak schorste en den tegenwoordigen raadsman van verdachte, mr. Geelkercken uit Leiden, verzocht op 6 Maart zijn pleidooi te willen houden. Het pleidooi. Mr. N. G. Geelkercken betoogde dan in de eerste plaats dat met betrekking den door jhr. van Spengler ingestelden eisch tot schei ding van tafel en bed met verd. het Hof te Amsterdam en later ook de Hooge Raad over wogen heeft dat er geen enkele reden was tot scheiding en dus in het voordeel van mevr. van S. beslist werd. Gedurende dit proces kwam aan het licht hoezeer verdachte onder het wangedrag van Jhr. van Spengler had te lijden. De procureur-generaal bij het Am- sterdamsche Hof schroomde dan ook niet, openlijk uit te spreken, dat de echtgenoot zich aan de meest ernstige onregelmatighe den had schuldig gemaakt Hij weigerde zijn echtgenoote huishoudgeld, sprak onzedelijke taal in het bijzijn van anderen en had, zoo als de procureur-generaal releveerde, getracht in de echtelijke woning niet nader aan te duiden handelingen te plegen met het dienst personeel, waarmede hij ook later in relatie bleef. Hier gelaste de politierechter sluiting der deuren op grond van het zedenkwetsende. Nadat het ergernisgevende gedeelte van pleiters rede met gesloten deuren was aan gehoord, zette verdediger zijn pleidooi in 't openbaar verder voort. De huiselijke verhoudingen waren derma te treurig, dat verdachte door de rechtbank werd vergund zich te Hilversum te vestigen. Het eenig kind van verdachte, de 8-jarige Louise, bleef echter in de woning van den vader te Zuidscharwoude achter. Jhr. van Sj engler weigerde evenwel het kind elk contact met de moeder, met het denk bare gevolg, dat ook dit meisje, evenals het kind uit het eerste huwelijk, herhaaldelijk van huis liep om bij moeder te kunnen ver toeven. Ten einde raad nam verdachte toen haar kind gedurende de Kerstdagen tot zich. Verdachte handelde dus als een rechtge aarde moeder en het is dus vanzelfsprekend, dat geen reden tot strafoplegging hier aan wezig is. Ik ga nog verder, aldus mr. Geel kercken, zij kan niet gestraft worden, omdat zij niets strafbaars heeft gedaan. Zij is niet ontzet of ontheven uit de ouderlijke macht, haar positie is gelijk aan die van elke andere moeder, die door haar echtgenoot bemind en geëerd wordt. Was ze strafbaar, dan is strafbaar elke moeder, die haar kind buiten de echtelijke woning brengt, met 6 of zelfs 9 jaar gevan genisstraf. Pleiter meende dus te hebben aangetoond, hoe absurd het is volgens deze consequenties, dat zijn cliënte iets strafbaars heeft verricht. De wet verleent macht aan beide ouders. De man oefent wel deze ouderlijke macht uit, doch mede namens zijn echtgenoote. Deze vrouw kan dus onmogelijk haar kind onttrek ken aan een gezag, dat hoewel door den man uitgeoefend, mede bij haar zelf berust. Niet de rechtsliteratuur, noch de jurispru dentie achten in een dergelijk geval als dit de vrouw strafbaar. Het verbaasde pleiter dan ook, dat het O.M. tot vervolging was overgegaan, een schril contrast met de geste van den officier van justitie te Arnhem, die blijkens de jurisprudentie in een analoog ge val niet alleen weigerde een strafvervolging in te stellen, doch zelfs zijn medewerking te verleenen om het kind weer onder de macht van den vader te brengen. Vast stond dus absoluut, dat deze vrouw, omdat zij niets deed wat strafbaar was, van rechtsvervolging zal moeten worden ontsla gen. Pleiter betreurde voorts deze procedure ten zeerste omdat primo de uitnemende reputa tie van het O.M. bij deze rechtbank zal wor den geschaad. Secundo: Den eerbied voor het gezag dreigt te verminderen, nu het noodza kelijk werd, iets omtrent het wangedrag van jhr. van Spengler, die toch in beperkten kring is de drager van het gezag, publiek te maken. Tertio: Verdachte, die aan iedereen tot voorbeeld als voortreffelijke vrouw en moe der gesteld kan worden, zooveel pijnlijke en smartvolle uren moet doormaken. Ten slotte concludeerde pleiter aan het eind van zijn keurige betoog1, dat waar priori vast staat, dat verdachte van rechts vervolging moet worden ontslagen, zulks in eerste instantie reeds zal geschieden. Het woord aan den officier De officier verwierp verre het verwijt van lichtvaardigheid. Reeds meermalen gebeurde het, dat de kinderen uit de woning waren verdwenen, maar toen is er geen strafactie ingesteld. Eerst bij herhaling ging de officier tot vervolging over. Voorts vermeende de of ficier, dat, nu de moeder op haar eigen ver zoek zich elders buiten de ouderlijke wo ning had gevestigd, zij buiten staat was eenig ouderlijk gezag uit te oefenen. Op dien grond was de officier de meening toegedaan, dat het ouderlijke gezag, geheel rustte in de handen des vaders, die alléén dat gezag be hoorlijk kan uitoefenen, indien dit kind voortdurend in zijn nabijheid is. Door den officier werd alzoo gepersisteerd bij het door hem genomen requisitoir, 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met 2 proefjaren. Hierop werd nog door den ver- dediger, die ook zijn standpunt handhaafde, gerepliceerd. De beklaagde aan het woord. Mevr. v. S. bracht nog in het midden, dat het niet waar was, dat reeds meermalen het feit had plaats gegrepen. De kinderen zelf hadden haar onder tranen gesmeekt om met haar mede te mogen. Zij herhaalde daarop nog van den treurigen toestand, die na haar vertrek in de woning van Jhr. v. Spengler heerschte. Zij heeft alles beproefd om de kin deren te kalmeeren. Het oudste meisje is een vreeselijk nerveus kind, misschien erfelijk be last. Zij had nimmer getracht de kinderen met zich mede te nemen Beide kinderen wor den verteerd yan de zenuwen, Yerdachte staat in het geheele dorp bekend als een kin- dervriendin. Zij heeft altijd kinderen om zich heen. Het speet haar erg, dat zij nooit eens met den officier had kunnen conferee- ren. Vermoedelijk had hij dan wel een betere kijk op haar gekregen. De uitspraak werd bepaald op 11 Maart DE JACHTOPZIENER VRIJGESPROKEN. De rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen den jachtopziener van den B. te Egmondbinnen, die in den nacht van 23 November van het vorig jaar den strooper K. Dekker met een revolver van achteren in het dikst van zijn dij been had geschoten, met het gevolg dat het slachtoffer aan verbloeding overieed. De officier van justitie had ontslag van rechtsvervolging gevraagd. De rechtbank sprak verdachte vrij van het primair ten laste gelegde, aan nemende, dat hij ntet het opzet heeft ge had Dekker zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, doch slechts het doel had Dekker buiten gevecht te stellen. Het subsidiair ten laste gelegde acht te de rechtbank niet bewezen en sprak beklaagde daarvan vrij. Ten aanzien van het tertiair ten laste gelegde werd aangenomen, dat verdach te uit noodweer had gehandeld en de rechtbank achtte het te dien aanzien gevoerde verweer alleszins aannemelijk Aangenomen werd, dat verdachte was ln de rechtmatige uitoefening zijner be diening en in de noodzaak verkeerde van ïijn vuurwapenen gebruik te maken. De verklaring van Dr. Hulst, dat Dek ker van achteren was getroffen werd hiermede niet in strijd geacht, waarom het tertiair ten laste gelegde niet straf baar werd geoordeeld. UITSPRAKEN ZITTING 7 MAART. J. de Gr., ged. Helder, rijwieldiefstal, 1 jaar gevangenisstraf voorw. met 3 proef jaren. y N. de H., Texel, visschen met de wonder- kuil 2 x 5 boete of 2 x 1 dag. Wonder- krul niet verbeurd verklaard. C. M. H. en H. K., Texel, als voren, ieder 3 x 5 boete of 3 x 1 dag. P. C H. V. en P. v. d. W., als voren, ieder 2 x 7.50 boete of 2 x 1 dag. C. de H., Broek op Langendijk, autobestu- ren zonder bevoegdheid en vervalsching, 4 maanden. J. M. BI., Hoorn, diefstal, 75 boete of 75 dagen. „Met de breed opgezette reclamecampagne, zooals die in de komende dagen ten behoeve van het Nederlandsche fabrikaat ondernomen zal worden, kan ik mij'', aldus mr. L. J. A. Tiip, president van de Nederlandsche Bank, geheel vereenigen. Het is volkomen logisch en economisch gezond, dat, wanneer p r ij s e n kwaliteit g e 1 ij k z ij n, aan het Nederlandsche product boven het buitenlandsche de voorrang gegeven wordt. Het zou zelfs, zuiver menschelijk gerede neerd, verklaarbaar zijn, wanneer het Neder- landsch publiek uit reactie op de ontelbare en arbitraire afweermaatregelen van het bui tenland tegen Nederlandsche goederen aan deze goederen de voorkeur gaf, ook al waren zij minder in kwaliteit of hooger in prijs. Een dergelijke gedragslijn zou echter ten eenen male in strijd ziin met ons welbegre pen eigenbelang en met de gezonde economi sche beginselen, welke wij in het bijzonder onder de tegenwoordige omstandigheden, zooveel als eenigszins mogelijk, moeten trachten te propageeren en in toepassing te brengen". Maar hoe, zoo vroegen wij den president, wanneer men in de geheele wereld deze be ginselen met voeten treedt? „Dan nog is dat voor Nederland geen reden, daaraan thans mede te doen. Een klein land, a's het onze, moet tot het allerlaatste oogenblik vasthouden aan de waarheid, dat werkelijke welvaart slechts kan terugkeeren, indien de wereldhandel wederom gebaseerd wordt op de grondslagen als vóór den oor log. De ellende, waarin wij thans ons bevin den, is eigenlijk reeds met het uitbreken van den wereldoorlog in 1914 begonnen. De tus- schentijdsche opleving, zooals wij die na den oorlog in sommige jaren gekend hebben, was slechts een opflikkering: voor wie goed zag, bleven ook in die jaren de grondslagen van de wereldhuishouding wankel. In ieder geval zullen wij moeten wachten op de economische wereldconferentie, welke thans in voorbereiding is. Zoolang de resul taten va ndeze grootsch ongezette poging om door internationale samenwerking de zieke wereld geleidelijk wederom gezond te maken, niet bekend zijn, doen wij het beste, ons van alle activiteit, in de richting van af sluiting en isoleering te onthouden. Waar mede ik natuurlijk niet bedoel een activiteit als deze propaganda ten behoeve van het Nederlandsch product. Daarmede schaden wij geen belangen, welke wij bij een herstel van normalere toestanden noodig zullen blij ken te hebben. Gelukt het evenwel niet, op de economische wereldconferentie tot construc tieve maatregelen te komen, welnu, dan zul len wij nog tijd hebben, ons opnieuw te oriënteeren. Het herstel van een vrijer wereld, verkeer is voor Nederland een levensbelang 16 een betere aanpassing van de kleinhandel-

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7