DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hitier en de Duitsche Staten. Dxiqeliiksch 0veezicht Hit het JUuCement No. 59 Vrijdag 10 Maart 1933 Ook in Beieren is thans een rijkscommissaris benoemd, teneinde „de openbare orde en veiligheid" te handhaven. De communisten niet op de rijksdagzitting Ai weer botsingen. 135e Jaargang STEMT MORGENAVOND 36F* Mr. FOCK spreekt. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Directeur: C KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Het optreden tegen de Duitsche landen wordt nog steeds met denzelfden spoed voortgezet. Nadat in diverse landen rijkscom missarissen zijn benoemd, zonder dat het protest daartegen al te sterk was (het zou toch immers niets geholpen hebben!) is deze keer Beieren aan de beurt geweest. Of, zooals een officieel bericht dat zegt, de rijksregee- ring heeft ter bescherming van volk en staat van Beieren de handhaving der openbare veiligheid en orde overgenomen en deze opge dragen aan den luitenant-generaal Ritter von Erp. Wat er in Beieren, en speciaal in Mün- chen gebeurd is, daarvan geeft de Hbld.- corresp. uit Berlijn het volgende relaas: Te 1 uur gistermiddag kwam de z.g. „chef van den staf" van de Hitler-beweging, oud kapitein Röhm, met een aantal hooge offi cieren van het partijleger in auto's van de S. A. voor het Beiersche ministerie van bui- tenlandsche zaken voorrijden. Het schijnt dat de nationaal-sociaÜstische heeren daar een ultimatum hebben gesteld en geëischt hebben, ten eerste de overgave van de politie aan de S. A. en ten tweede het hijschen van Hitler-vlaggen op de gebouwen van het ministerie en van den Beierschen landdag. Zij onderhandelden blijkbaar zon der succes en verlieten onverrichter zake het ministerie, waar onmiddellijk daarna een kabinetsraad over dit geval werd gehouden. De situatie was n.1. niet zeer overzichtelijk. De Beiersche Volkspartij, die Zondag door de nazi-partij naar de tweede plaats gedron gen is, had zich zoo juist met de nat.-soc fractie in den Beierschen landag in verbin ding gesteld met het doel een regeerings- coalitie in Beieren te vormen. En in Berlijn verheugde men zich in politieke kringen eigenlijk zeer over deze plannen, die waar schijnlijk een begin van toenadering tusschen het rijksregeeringsblok en de katholieke par tijen konden beteekenen. Men krijgt nu den indruk, dat het optie den van de stafofficieren van het Hitier leger deze kansen plotseling bedorven heeft en begrijpt niet goed met welk doel Een feit is, dat de Beiersche regeering op de twee etschen niet inging, naar Berlijn een protest zond en ten hoogste bereid was een rijkscom missaris van politie te aanvaarden. Waarop het rijk gisteravond geantwoord heeft met de benoeming van generaal Von Epp, een der bekendste leiders der nationaal- socialisten en lid van den rijksdag, tot rijks commissaris voor de Beiersche politie en het bevel de rust en de orde in het land te waar borgen. Een rijkscommissaris met omschreven en beperkte volmachten dus. En nog niet een rijksvoogd van alomvattend karakter, tegen welke voogdij, naar men zich herinneren zal, Beieren het krachtigst van alle Duitsche lan den sinds jaar en dag heeft geprotesteerd, zelfs onder bedekte bedreiging van verscheu ring der eenheid van het Duitsche Rijk. Hoe Beieren dit ingrijpen in haar autoriteit zal opnemen, moeten wij. afwachten. Dat de spannig ook in Berlijn groot is, zal door het voorgaande wel duidelijk geworden zijn Generaal Von Epp spreekt. Nadat Von Epp de leiding van de politie a's rijkscommissaris had overgenomen, heeft ni] voor een talrijke menigte het woord ge voerd. Hij zeide o.a.: „De golf der Duitsche opstanding js thans ook naar Beieren overge- slagen Maar hier waren moeilijkheden te overwinnen, die zich in het overige Duitsch land niet hebben voorgedaan. Daarom heeft besloten, mij als haar last hebber te belasten met de waarneming van de zaken der Beiersche landsautoriteiten, voorzoover betreft openbare orde en veilig heid. Ik othoef U niet te verzekeren, dat het mij met trots vervult, de wegbereider te kun nen zijn voor de vrijheid, voor welke ik sedert 14 jaren strijd en dat ik mij verheug, er aan te kunnen meehelpen, dat ook Beieren voor waarts marcheert evenals de rest van Duitschland Om te voorkomen, dat men de maatregelen der rijksregeering uitspeelt a's maatregelen van een Pruisendom, van een Noord-Duitschland, dat Beieren iets on gunstig wil opdringen, mag ik er aan herin neren, dat de rijkskanselier, die deze maat regelen heeft goedgekeurd, hier van onze stad is uitgetrokken, dat de minister van binnen- landsche zaken zelf een Beier is, dat de mi nister van justitie uit onze stad afkomstig is. Niemand komt het in den zin, de rechten van Beieren, dat wat Beieren volgens zijn ge schiedenis heeft te verlangen, ooit te kort te doen. Als ik dit ambt overneem, doe ik dat, om daaruit van mijn vaderland in samen hang met het rijk het grootst mogelijke voor deel te halen. Want slechts dan kan in het Rijk een succesvolle arbeid worden aange vangen, wanneer de landen zelf hun kracht aan het rijk geven. Ik wil doen wat ik kan om de positie van Beieren tegenover het rijk zoo sterk mogelijk te maken, maar niet sterk in den zin van een tegenstand tegen de maat regelen van het rijk, doch om Beieren de positie, die het door de revolutie heeft ver loren, terug te geven. Deze taak zal gemak kelijk zijn, wanneer het geheele land mede- helpt, de ontwikkeling van Beieren oven- wijdig aan die van het Rijk te bevorderen. Ik roep U allen op, aan deze taak mede te helpen tot heil van Beieren, tot heil van het rijk". Beiersche gebouwen door S.A.- en S.S.-lieden bezet. Tegen 10 uur gisteravond waren tal van openbare en enkele dagbiadgebouden in München door troepen van de S A. en de S S bezet, waardoor de macht der nazi's werkelijk een feit geworden was. Dat echter niet geheel Beieren met enthousiasme den nieuwen rijks commissaris begroet heeft, is duidelijk, als men leest, hoe de Beiersche minister-presi dent, dr. Held, protesteert tegen deze dicta tuur. Hij telegrafeerde Hitier en seinde o.m.: In Beieren ontbreken de voorwaarden voor de toepassing der verordening ter bescher ming. van volk en staat volkomen, daar rust èn orde alsmede bestrijding van communis tische excessen met de machtsmiddelen van den staat zonder eenigen twijfel gewaat- borgd waren. Uit naam van het geheele ministerie pro testeer ik ten scherpste tegen de verordening van den rijksminister van binnenl. zaken. Dat protest hielp natuurlijk niets en alle bevoegdheden werden nog in deri loop van den avond door generaal von Epp overgeno men, waarmee dus zijn taak als regeerings- ccmmissaris was begonnen. Nog meerdere protesten. Niet alleen Beieren, ook Würtemberg en Baden hebben geprotesteerd tegen de benoe ming van een rijkscommissaris, doch het resultaat zal wel nihil blijken. Würtemberg deed het zelfs al heel kras en wendde zich tot het staatsgerechtshof, doch zoolang Hitier aan het bewind blijft en zoo langzamerhand de kant van de dictatuur uit gaat, helpt dat protesteeren absoluut niets. Demonstraties tegen Joodsche warenhuizen. B e r 1 ij 11Verscheidene groepen S.A- leden zijn Donderdag verschenen voor de „Epa'' eenheidsprijswinkels, voorts voor Karstadt en Tietz, waar zij spreekkoren vormden en kooplustigen opwekten, in Duit sche, niet in Joodsche zaken, Duitsche waren te koopert. Kassei: Donderdag hebben S.A.-leden voor eenige Joodsche winkels met borden welke het opschrift droegen „Duitschers koopt niet in Jocdsche zaken" gepost. Voor de groote warenhuizen hebben S.A.menschen het publiek tegengehouden en onmogelijk ge maakt de etalages te zien. Ook voor het warenhuis van Tiet z is het gistermiddag tot demonstraties gekomen Tegen half zeven werden de jalouzieën neer gelaten. Politie en hulppolitie handhaafden de orde. In de andere andere stadswijken is het rustig gebleven. Uit Maagdenburg wordt gemeld, dat Donderdagmdidag verschillende winkels, die naar men geloofde aan Joden toebehoor den, door S.A.-leden werden bezet. De politie en hulppolitie werden gehinderd in de uitoefening van hun functie. Van de koopers werd verlangd, dat zij de winkels verlieten. De zaken wer den daarna door de eigenaars gesloten In het warenhuis Epa werden alarmschoten gelost. In het ontstaande tumult en het ge drang van het publiek, dat zich naar buiten haasste, werden vrouwen en kinderen ouder de voet geloopen. Ook op andere plaatsen in de stad zijn dergelijke voorvallen geconsta teerd. De politie te Maagdenburg deelt in dit verband mede, dat de agenten de opdracht hebben, met alle middelen en in alle omstan digheden tegen dergelijke gewelddadig heden op te treden. Donderdag is het eenheidsprijzenmagazijr. van Woolworth te D e s s a u door een afdee- ling S.A.-mannen bezet. Na onderhandelin gen met de politie kwam men tot het besluit, de zaak voorloopig te sluiten. Een aantal Joodsche firma's hebben vrij willig hun winkels gesloten. De dagelijksche botsingen. Te Brunswijk is het vakvereenigingshuis door S S.- en S.A.-lieden bezet. Tijdens deze bezetting werd een S.S.-man door de menigte tegen den grond geslagen, waarop de politie bevel gaf, de gebarricadeerde deuren van het gebouw met geweld open te breken. In den boekhandel en de aangrenzende ruimte kwam het hierop tot een verbitterden strijd waarbij ook geschoten is. Een 25-j. man die in het gebouw aanwezig was, werd dood geschoten. Op het gebouw werd de swastica- vlag geheschen. Later kwam het nog tot en kele kleinere gevechten. De hulppolitie werd o.a. van uit de Friesenstrasse onder vuur ge nomen, waarbij een hulpagent getroffen werd. Verder werd nog een opgeschoten jongen gewond. Ook in den loop van den avond is nog veelvuldig geschoten. Tijdens de bezetting van het vakvereeni gingshuis te München door de S A. en S.S. vielen eenige schoten. Deze zijn, naar mede gedeeld wordt, slechts bedoeld geweest als schoten om schrik aan te jagen en de bewo ners der omliggende huizen te waarschuwen de vensters te sluiten. Een jong meisje werd in de dij, gewond. In het Vakvereenigingshuis werd een kist infanteriemunitie, een licht machinegeweer, een zwaar machinegeweer en een aantal handgranaten gevonden. De hoofdredacteur van „Der gerade Weg" n de redactie zijn door de S.A. gearresteerd en aan de politie uitgeleverl. Ook in de soc.- dem. „Münchener Post" is al het aanwezige materiaal in beslag genomen.. Te Chemnitz zou Donderdagmiddag een afdeeling S.A. een onderzoek instellen in het gebouw van de uitgeverij van de soc.-dem „Volksbuehne" De politie deelt mede, dat de directeur der uitgeverij, Georg Landgraf, zich met eenige employe's den S.A.-lieden te weer stelde. Hij werd daarop door den leider der S.A. gesommeerd geen tegenstand te bieden Na een woordenwisseling schoot de S.A.-lei der op Landgraf, die doodelijk werd gewond Gistermiddag hield de S.A. en S.S. te Mannheiüi een optocht. Toen de stoet langs het Volkhuis kwam, vielen schoten Het vuur werd beantwoord. In totaal zijn ongeveer 100 schoten gewisseld. Het Volkshuis werd bestormd. Het was reeds door de bewoners ontruimd. Om half twaalf gisteravond werd de Swasticavlag op het Volkhuis geheschen Gistermiddag is in Penig de politiewacht dosr S.A.-mannen bezet. Ongeveer 50 com munistische en soc.-dem. partijfunctionnaris sen en Stedelijke afgevaardigden zijn in ar rest gesteld. In Leimbach is bij de bezetting der openbare gebouwen de zoon van een communistisch leider tijdens den vlucht neergeschoten. Ook hier zijn tal van com munisten en soc.-dem. gearresteerd. In totaal zijn 15 personen gewond. Alle agenten van politie op éën na zijn uit hun functie gezet. De vlaggenstrijd. Alom in Duitschland heerscht er een open lijke en een min of meer verkapte strijd om de vlag. Er zijn drie vlaggen, waarvoor ge streden wordt, de republikeinsche: zwart- rood-goud, de keizerlijke: zwart-wit-rood en de Hitier- of swasticavlag. Nadat eerst vrijwel alleen gestreden werd om de republikeinsche vlag te verwijderen, komt thans meer en meer de rivaliteit tus schen de zwart-wit-roode vlag en die van Hitier aan den dag. Tot nu beperkte zich de strijd tot een wedloop, welke vlag het eerst op een openbaar gebouw zou worden gehe schen. Maar er valt niet aan te twijfelen, dat de swasticavlag het zal winnen De hoofd redacteur van de „Vülk. Beobachter", Rosen berg schrijft: „de banier van de toekomst wordt door den overwinnaar gedragen De swastica is het symbool, reeds sedert vijfduizend jaar, van het opbloeiende leven. Wij zien in de swasticavlag het teeken van de wedergeboorte van het germaansche ka rakter, het teeken van een nieuwe periode in de wereldgeschiedenis" Hedenmorgen is de swasticavlag op het gebouw van den Pruisischen landdag gehe schen, op bevel van den landdagpresidenl Kerrl. De reactie daarop van den plv. voor zitter der D. nat. Volkspartij, von Winter- feld, die zich om de zwart-wit-roode vlag schaart, bewijst dat er iets broeit. Von Win- terfeld heeft Kerrl nadrukkelijk verzocht om naast de swasticavlag onmiddellijk de wit- zwarte (Pruisische) en zwart-wit-roode vlag te laten hijschen, omdat het hem onmogelijk lijkt, dat op een Pruisisch gebouw niet de Pruisische kleuren zouden wapperen. Dat naast de swastica-vlag ook de zwart-wit- roode kleuren wapperen, achtte hij een daad van loyaliteit. Kerrl heeft een verordening uitgevaardigd dat Zondag alle drie de vlaggen op het land daggebouw zullen geheschen worden. De nieuwe rijksdag zonder com munisten bijeen? Gister werd te Frankfurt aan Main een massademonstratie gehouden der nat.-soc. in het kader der gemeenteraadsverkiezingen. Het woord werd gevoerd door Prins August Wilhelm en den gouwleider van Frankfurt, Sprenger, waarna de rijksminister voor bin nen landsche zaken, Frick een redevoering uitsprak, waarin hij o.a. het volgende zeide: De kwestie der vlaggen zal door den rijks dag worden geregeld. Het succes der verkie zingen legt ae regeering den plicht op een eind te maken aan het aan het volk vijandige Marxisme. Er moet een einde aan worden gemaakt, dat de communisten in de parle menten der steden, der landen en van het rijk nog iets te zeggen hebben. Wanneer op den dag van den aanvang van de lente, op 21 Maart, de nieuwe rijksdag b ij een zal komen, zullen de communis ten door dringende en nuttiger werkzaamheden verhinderd zijn deel te nemen aan de zitting. Deze heeren moeten weer ge wend worden aan vruchtdra- genden arbeid. Wij zullen hun daartoe in concentratiekampen gelegenheid geven. Wanner zij zich dan weer tot nuttige leden van hetvolk laten opvoeden, zul len wij hen als volkwaardige volksgenooten welkom heeten, maar anders zullen w ij hen op denduuronschadelijk weten te maken. Overgaande tot bespreking van den huidi- gen toestand verklaarde Frick, dat de natio- naal-socialisten voor een gezond federalisme zijn, vooral in cultureel opzicht. Iets anders echter is het met een uniforme politiek van het rijk naar buiten. De rijksregeering wil niet toelaten, dat de een of andere regeering van een land een andere politiek voert dan de rijksregeering, daarom heeft men than* ook in de landen opruiming moeten houden in die toestanden, die niet meer in overeenstem ming waren met den wil van het Duitsche volk. Karl-Liebknecht-huis wordt Horst-W essel-h u is. Het Karl-Liebknecht-huis, het bolwerk tot dusver van de Duitsche communistische par tij, dat sedert Donderdag ter beschikking is gesteld van de nieuwe afdeeling der politieke politie voor de bestrijding van het bolsjewis me. is, naar Wolf meldt, tot Horst-Wessel- huis verdoopt. Boven den ingang is reeds voorloopig een groot bord met den nieuwen naam aange bracht. Soc,-dem. journalisten in politie- bewaring gesteld. Voor eigen veiligheid. De hoofdredacteur van de „Rheinische Zeitung" te Keulen, het soc.-dem. rijksdag- lid Wilhelm Sollmann, en de redacteur Effe- rcth van hetzelfde blad zijn gisteren naar Wolff meldt in politiebcwaring gesteld. Dé S.P.D. heeft wegens dezen maatregel pro testtelegrammen gezonden aan den rijkspre sident, aan den rijksdagpresident en aar. vice-kanselier von Papen als rijkscommissa ris voor Pruisen. De regeeringspresident te Keulen deelt hieromtrent mede, dat beide journalisten in hun woningen door politiek-andersdenkenden werden aangevallen. Zij liepen daarbij licht lichamelijk letsel op. ETe verspreide geruch ten omtrent ernstig letsel zijn volgens den regeeringspresident niet in overeenstemming met de feiten. Om het gevaar voor verdere dergelijke aanvallen te voorkomen werden Sollmann en Efferoth benevens eenige andere soc.-dem. leiders in het belang van hun eigen veiligheid in politiebewaring gesteld. Bovendien zijn er in overeenstemming met leidende achter de regeering staande kringen maatregelen getroffen om dergelijke inciden ten te verhinderen. DEN HAAG, 9 Maart 1933. Wanneer wij goed ingelicht zijn, is de voorzitter voornemens de Tweede Kamer morgen, 10 Maart, uiteen te doen gaan tot 6 Mei, den dag waarop de sluitingszitting van de ontbonden Kamer zal plaats vinden. Wij hadden dus heden bij den aanvang der vergadering nog twee dagen voor den boeg tot afhandeling van de agenda. Het leek daarom ietwat eigenaardig, dat de voorzitter bij den aanvang der vergadering voorstelde alsnog de wijziging van de Drankwet, waar over pas den vorigen dag de Memorie van Antwoord was verschenen, aan de lijst van werkzaamheden toe te voegen. De Kamer had er intusschen vrede mede, zoodat zij, wanneer alles gaat gelijk de voorzitter wenscht, tot slot van het parlementaire werk in allerijl zal afhandelen een zeer belangrijke wijziging van een der lastigste wetten van ons land waarin is opgenomen een regeling betreffende het dansen. Als er nu maar in de overhaasting geen dwaasheden gebeuren! De Kamer aanvaardde zwijgend een paar contingenteeringsontwerpenregeling van den invoer van metaaldraadgloeilampen en idem van den invoer van overhemden en zak doeken. Daarna is er vrij lang stilgestaan bij twee voorstellen van onteigening voor spoor wegen, welke de steenkolenmijnen in Lim burg in verbinding zullen stellen met het groote spoorwegnet. Tegen de onteigening had men geen bezwaar, de vraag was alleen wie de spoordijken zal exploiteeren, de mij nen zelf of de Staatsspoorwegen? De heer Van Braambeek (s.d.a.p.) hield een langdurige om niet te zeggen lang dradige redevoering ten gunste van een 7 uur af op korte golf exploitatie door dc Staatsspoor. Hij drong er daarom ten slotte op aan, dat de minister over de wijze van exploitatie nog geen be slissing zou nemen. De heer Van der Bilt (lib.) drong aan op spoed met de zaak, daar anders het Julianakanaal gereed zal zijn, zonder dat er afvoer van steenkolen kan plaats vinden. Hij gevoelde er alles voor de exploitatie van de nieuwe lijnen aan de mijnen op te dragen omdat de Staatsspoorwegen getoond hebben over weinig soepelheid te beschikken en de exploitatie door de mijnen zelf vermoedelijk goedkooper zal zijn. De heer Bongaerts (r.k.) wees er op, dat het toewijzen van de exploitatie een zaak is, welke buiten het Parlement valt. Maar daar om is het veel beter de kwestie nu aan te houden tot de eerstvolgende Waterstaats- begrooting. De minister van Waterstaat, de heer Reymer, antwoordde in denzelfden geest en legde er den nadruV op, dat door goedkeu ring van deze ontwerpen over de exploitatie niet wordt beslist. De beide voorstel'en zijn daarop zonder stemming goedgekeurd. Bij het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag tot ontwikkeling van de midde len tot het voorkomen van den oorlog, d.d. 26 April 1931, heeft de heer Wijnkoop (comm.) kans gezien een zeer uitvoerig en zeer verwarde redevoering te wouden over onze buitenlandsche politiek waarbij hij van alles te pas bracht, beweerde, dat Nederland met Japan vredesonderhandelingen voerde, dat er een samenspanning van Engeland en Frankrijk was om tegen Rusland op te trek ken, dat de Volkenbond eer. nuttelooze fraaiigheid was, enz. enz. De voorzitter verzocht wel den spreker zich tot het ontwerp te bepalen, maar dat was aan doovemars oor gezegd, en het slot was, dat hij in overweging gaf uit den Vol kenbond te treden. De heer Max van Pol (r.kachtte het voorstel bedenkelijk omdat in art. 2 de mo gelijkheid wordt geopend, dat wij gemengd worden in oorlogsgedoe wijl wij verplicht kunnen worden aan deelneming in een actie tegen een mogendheid, die zich niet houdt aan de bepalingen van het Volkenbondspact en hen wenschte dus zijn stem niet aan het voorstel te geven De heer Vliegen (s.d.a.p.) pleitte voor aanneming van het ontwerp, achtte het be zwaar van den heer Van Poll niet overwe gend, omdat er voor ons nooit nadeel uit kan voortvloeien en spotte nogal met het drijven van den heer Wijnkoop om den Vol kenbond te verlaten waarbij hij slechts den heer Kersten als medestander vindt Minister Beelaerts van Blokland heeft op zeer hoffelijke wijze den draak gestoken met de fantasieën van den heer Wijnkoop over het Fransch-Engelsche blok tegen Rusland en over de vredesonderhandelingen welke wij met Japan zouden voeren, terwijl we slechts met Japan onderhandelen over. een arbitrageverdrag Hij zette uiteen, daP de Volkenbond ernstig werk heeft verricht om het conflict tusschen Japan en China te be ëindigen en achtte het onderhavige tractaat volkomen in overeenstemming met onze plichten als lid van den Volkenbond. Natuurlijk gaf de heer Wijnkoop zich niet gewonnen, doch we willen volstaan met de mededeeling, dat het ontwerp is aangenomen met de communisten en den heer Van Polt als tegenstemmers. Het ontwerp tot verhooging der kansela rijleges, het welk ten gevolge zal hebben, dat de kosten van een buitenlandsch paspoort zal stijgen van 1 tot 5 is goedgekeurd, na dat de heer IJzerman (sda.p.) die verhoo ging een beletsel had geheeten voor reizen van Nederlanders naar het buitenland. Het laatste punt, dat heden in behande ling wam was het ontwerp tot het treffen van tijdelijke maatregelen ter bevordering van een evenredige vrachtverdeeling in de bin nenscheepvaart. Het voorstel is niet afge handeld, de Minister van Arbeid moet mor gen antwoorden, doch wij vermoeden, dat het zal worden goedgekeurd. Er werden echter wel ernstige bezwaren tegen het voorstl ge opperd. Reeds de eerste spreker, de heer prof. Van der Bilt (lib.) deed een ernstig woord van verzet er tegen hooren. In de eer ste plaats reeds achtte hij de spoedbehande- ling van het ondeugdelijke regeeringsvoor- stel, waartegen van alle kanten grieven wor den aangevoerd, welke men niet eens rustig kan overwegen, uit den booze. Wat den inhoud van het voorstel betreft, keurde hij het sterk af, dat er ingevoerd zal worden een regeling, waarbij een bevrach tingscommissie zal beslissen, of een schipper een lading krijgt. De vrije concurrentie zal daardoor worden genekt en handel en in dustrie hebben daartegen begrijpelijk ernstig bezwaar. Het is daarbij zeer twijfelachtig, of met deze regeling aan den schippers een be staansminimum wordt verzekerd. Het blijft armoehjden en de bevrachtingscommissie zal voor onoverkomelijke moeielijkheden komen te staan. Ook voor ons internationaal han-

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1