DQGELUVCSCHE NOPTW STATEii STAALT DE ZENUWEN Alkmaarsche Courant. ^Binnenland Oe economische werkzaamheden van de vereen, voor Volkenbond en Vrede. londem TlH ei dertigste Jaargang. VRIJDAG 10 MAART Een gerechtvaardigde beweging van verweer. Gedurende Maart, de laatste maand van de dagelijlcsche North State Fietsenprijsvraag zullen ELKEN DAG GRATIS één HEERENRIJWIEL EN één DAMESRIJWIEL m®&BS FIETS ór BROWN WILL1QMSON TOBQCCQ CQ'RP. EXP LTD. LOUlSVILL€,K£NTUCKY U.S.R. Mo. 59 1933 Dr. J. van den Tempel, lid van de Tweede Kamer, wilde de actie ten behoeve van het Nederlandsch fabrikaat bovenal zien als een verkeersbeweging tegen het noodlottig autariristisch streven in het buitenland, me: deze beperking evenwel, dat de campagne niet mag ontaarden in klein nationalistisch gfdDe toestand is thans zoo ernstig en de werkloosheid neemt zulke verontrustende af metingen aan, aldus de heer van den Tempel, dat het absoluut noodzakelijk is, elk deugde lijk middel aan te grijpen om verderen ach teruitgang te voorkomen. Weliswaar leest het groote publiek eiken dag over toenemende misère, ondervindt men het ook zelfs steeds meer aan den lijve, doch zich realiseeren, wat er werkelijk gebeurt en dien overeenkomst handelen, doet men toch nog in zeer onvol doende mate. Daarom is verweer op dit oogenblik meer dan ooit geboden, kan deze actie alleen daarom reeds nut afwerpen, dat rij ertoe kan bijdragen, dat het groote publiek op de juiste wijze reageert en het Nederlandsche bedrijfsleven daadwerkelijk op doelmatige wijze gaat steunen. Anderzijds moet deze reclame-campagne natuurlijk op gevangen worden door de producenten, die ervoor moeten zorgen, dat het publiek inder daad ook goede Nederlandsche waar voor concurreerende prijzen kan betrekken. Want deze propaganaa-beweging heeft uiteraard niet de beteekenis. dat dwang op de afnemers wordt uitgeoefend. Men blijft tenslotte vrij zijn aankoopen daar te doen, waar men denkt het best en goedkoopst te kunnen sla gen. Deze vorm van steun aan het Neder landsche bedrijfsleven mist dan ook alle na- deelen welke de eigenlijke protectie aankle ven. Als de actie in dezen zin gevoerd wordt, zullen ook zij, die een scherp oog hebben voor het nauwe verband tusschen in- en uit voer van een land. de redelijkheid van dit ver weer niet kunnen betwisten. Nederland wordt op het oogenblik in vele opzichten gehandicapt. Terwijl de industrie van een groot land in het algemeen reeds over een vrij ruime binnenlandsche markt be schikt, wat vooTal in dezen tijd van produc tie op groote schaal van ontzaggelijk belang is, mist onze nijverheid deze voordeelen. Wij moeten het voor een groot deel van de vrije wereldmarkt hebben en deze wordt thans door de geweldige protectie in het buitenland, als mede door de valutaconcurrentie van landen met gedeprecieerde valuta, steeds meer inge krompen. En al zullen wij nu moeten erken nen, dat elke verweerbeweging, die de ten dens heeft het internatioaal ruilverkeer te be perken dus ook de actie, welke thans zal worden gevoerd iets van achteruitgang in zich draagt ten aanzien van de doelmatigste voorziening in de behoeften der menschheid, zullen wij deze propaganda toch in alle op zichten moeten steunen, teneinde erger voor onze eigen nationale economie te voorkomen. Bent U voorstander van het stelsel, dat er In bijzondere gevallen, desnoods met gelde lijke opofferingen voorkeur aan het Neder landsch fabrikaat wordt gegeven? „De Commissie uit het N.V.V. en S.D.A.P.. waarvan ik voorzitter was, heeft hieromtren' reeds enkele jaren geleden een uitvoerig rap port uitgebracht. Ongetwijfeld mag in be paalde gevallen de voorkeur voor onze nij verheid tot uiting worden gebracht, zelfs me: een geldelijke opoffering van de zijde der Overheid al kan een vaste regel te dezen aan zien niet worden gesteld. De Rijkscommissie voor werkverruiming is trouwens met onvol prezen ijver bezig om de regeering op dit gebied van advies te dienen. Het voornaam ste deel van de werkzaamheden dezer Com missie bestaat in het bevorderen van het ge bruik van producten der Nederlandsche nij verheid en in elk concreet geval, dat te harer kennis komt, tracht zij bemiddelend op te treden tusschen opdrachtgevers en producen ten. Enkele malen is op haar voorstel over heidssubsidie verleend, waardoor belangrijke werken voor ons land behouden bleven. Het groote publiek valt daar natuurlijk buiten. De massa kan men alleen bereiken door een intensieve voorlichting. En daarom kan men den producenten ook niet genoeg den goeden raad geven, dat zij moeten begrijpen, dai deze actie alleen dan kan slagen, indien men het vertrouwen wekt, dat goede waar ook bin nen onze grenzen tegen concurreerende prij - zen te verkrijgen is. Men kan wel verlangen, doch zal veelal niet bereiken, dat het publiek zich bij zijn aankoooen welbewust geldelijke opofferingen getroost, terwille van eigen nij verheid. Daarom is het welslagen van deze ProPaganda ook voor een btlangrijk deel af hankelijk van de houding van directies van fnv° ,warenhuizen, winkeliersvereenigingen, i°Pu aux- coöperaties, kortom van al «»Ln W€lke in rechtstreeks contact ™f2üL ^€n.Particulieren afnemer. In hun ?igen belang, zullen zij he: dat toch reeds z°° moetik voor feitelijke medewerking bij de bevorde ring van algemeene belangen te bewerken is, e p moeten wijzen, dat zeer veel artikelen n^/wirf{flrhtanfSCbiein °°rsProng welke men ondoordacht of zelfs uit een vooropgestelde kooPt- evengoea uit Nederland be trokken kunnen worcfen. Zoo kan men met zeer veel sleur breken De distribuanten kun- ««„echter den overgang voor het groote publiek zeer vergemakkelijken. Op hun mede- J2-W m m€n dus °°k vooral een beroep Een voornaam punt blijft natuurlijk ook de onderlinge verhouding van de Nederlandsche industrieën. „Er bestaat mijns inziens in het bijzonder op dit terrein nog veel te weinig contact tus schen groote en kleine ondernemingen Op dat gebied staan wij ongetwijfeld bij het bui tenland achter. Men werkt elkander nog te weinig in de hand. Misschien is het een uit vloeisel van onzen nog steeds sterk indivi- dualistischen aard, dat vele kleine onder nemers voor hun aankoopen dikwijls noode- weer en hebben ons daarbij slechts te hoeden voor middelen, die erger zijn dan de kwaal. Een aantal landen zoekt dat verweer in depreciatie van hun valuta. Voor ons land is deze valuta-concurrentie uitermate lastig. Het gaat daarbij niet alleen om valuta-concurrentie op de eigen markt, maar in het bijzonder ook om deze concur rentie op de vreemde afzetmarkten. Onder zoekingen hebben bijvoorbeeld uitgewezen dat, in vergelijking met het eerste half jaar 1932 met dat va nl931 de invoer in Amerika uit landen met gedeprecieerde valuta bedui dend minder is gedaald dan die uit landen met een gaaf geldwezen. Doch dat is een lij delijk kwaad. De ervaringen hebben nu wel reeds bewezen, dat depreciatie van de valuta, hoe schadelijk ook voor de concurrenten, op den duur vooral verwoestend inwerkt op de landen die haar toepassen. Wij moeten het hebben van andere midde len van verweer. Een van die middelen kan zijn de propaganda voor Nederlandsch fabii. kaat. Ik hoop, dat zij zal slagen en dat zij in ruimen geest zal worden gevoerd. De „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede", die zich tot taak stelt de bekendheid met en den arbeid van den Volkenbond in ons land te populariseer en. beschikt o.a. over de medewerking eener economische commis sie. Deze staat onder leiding van het oud-lid der Tweede Kamer, thans commissaris der koningin in Noord-Brabant, den heer mr. A. van Rijckevorsel. Zij telt als leden bekende economen als mej. van Dorp en de heeren Everwijn, oud-directeur der Nederlandsche Handelmaatschappij, dr. L. G. Kortenhorst, secretaris van de R-K. Werkgeversvereeni- ging, P. J. S. Serrarens, secretaris van de In ternationale der Christelijke Werklieden, Ch. I. J. M. Weiter, oud-vice-president van den Raad van Indié, dr. F. M. Wibaut en ande ren. E>e vereeniging heeft terecht begrepen, dat in den tegenwoordigen tijd, dat in het bijzonder de economische vraagstukken aller worden uitgereikt aan de inzenders'sters) van het beste en kortste antwoord op de vraag? „Waarom rookt iedereen tegenwoordig North State Sigaretten?" ledereen kan een Ned. Kroon fiets, een R. S. Stokvis' Electrische fiets en/of een Norton Motor winnen. Zendt nog heden Uw antwoord op de vraagt „Waarom rookt iedereen tegenwoordig North State Sigaretten?" tezamen met de voorzijde van *n ledig North State pakje. INZENDINGEN AAN: NORTH STATE, POSTBUS N. 3. A DAM. Na Maart en gedurende de zomermaanden zullen de fietsen alleen worden uitgereikt door middel van den North State-Man, die bij diverse gelegenheden, in badplaatsen en verder overal in Holland aanwezig zal zijn. Nadere aankondigingen hierover zullen von tijd tot tijd in de dagbladen worden bekend gemaakt. Eén van de antwoorden welke een prijs wonneni „Omdat North State wat kwaliteit en prijs aangaat, niet* meer Ie werudien overlaat". Eenigen dar laatste prijswinnaars* L Ernst, Centr. Gebouw AJkVJ, Amsterdam W., J. H. Vtïegar, Tulpenstraat 36, Assen, tevens winnaar Electrische Fiets* Haagsche Voetb. Ver. „Houdt Dapper Vol", Har der- wijkstraat 31, Den Haag* Willem Lengton, Krom me Elleboog 14 rood, Dordrecht; A. van 'S C looster, Heeren weg 12, Utrecht. dent der Nederlandsche Bank, mr. L J. A. Trip, hare werkzaamheden heeft voleindigd en een agenda met uitvoerige toelichting aan den Raad van den Volkenbond heeft aange boden. Geheel in overeenstemming met wat ter Conferentie te Lausanne werd voorge steld, bestaat deze agenda uit een financieel en een economisch gedeelte. Maar de daarop ietwat naivelijk ingeschreven vraagstukken zijn thans deskundig geformuleerd en be licht; toonen ook den onderlingen samen hang, die voor alles niet mag ontbreken. Wat het financieele betreft zijn de punten waarom het gaat de muntpolitiek en de daan mede verband houdende credietpolitiek, waarbij het herstel van den gouden stan daard een overwegende plaats inneemt; hel herstel van den gbuden standaard een over wegende plaats inneemt; het herstel van het evenwicht tusschen verkoops- en kostprijzen en het herstel van de kapitaalbeweging. Wat het economische aangaat betreffen zij de be perking van den internationalen handel, de oorzaken en de gevolgen; de tariefpolitiek en de handelsverdragpolitiek, en tenslotte de organisatie van de voortbrenging en van den ruilhandel. Dat bij de tariefpolitiek de tol muren, en bij de handelsverdragspolitiek de meest-begunstigingsclausule zijn begrepen, spreekt wel evenzeer vanzelf als dat onder de organisatie van de voortbrenging en den ruilhandel vraagstukken als die van econo mische en industrieele kartellen, graan en andere voortbrengselen en verkeerskwesties zijn opgenomen. Het is dus niet slechts een omvangrijk, maar ook een belangrijk pro gramma, dat de commissie-Trip heeft ont wikkeld. Nu begrijpe men goed, dat de leden der commissie-Trip eerste klas deskundigen wa ren, maar zonder uitvoerend gezag. Politie ke beteekenis heeft men aan hun arbeid niet willen geven. Dat heeft hun echter juist de vrijheid geschonken om hun stem onverbid delijk te doen hooren. Een herstel van de economische bedrijvigheid, zoo hebben zij in de toelichting van de agenda opgemerkt, zal slechts schuchter en van beperkten om vang kunnen zijn, indien men niet ernstige maatregelen van herstel zou treffen. De ver. dedigende maatregelen van economischen aard, die dikwijls zijn opgelegd door niet te ontwijken noodzakelijkheid van monetairen en financieelen aard, zijn tenslotte uitgeloo- pen op een werkelijken toestand van econo mischen oorlog. Het program, door de com missie opgesteld, is dan ook een program van economischen ontwapening. Te Lau sanne acht de commissie een wapenstilstand geteekend; de conferentie te Londen moet het vredesverdrag uitwerken. Indien deze beslis sende onderneming zal mislukken, zal men zich er aan blootstellen alle volkeren van de wereld het ideaal van autarkie (zelfhulp in den ruimsten vorm) te zien aannemen, dat niet zal nalaten den economischen vooruit gang te verlammen. Een dergelijke keuze zou den geheelen internationalen financieelen bouw in zijn grondslagen aan het wankelen brengen. Het is heel gemakkelijk om de schouders op te hale vor het onvermogen van den Vol kenbond. Daarmede echter komt geen mensch en geen volk verder. Slechts door de interna tionale samenwerking, die in hoogste instan tie in den Volkenbond is belichaamd, te ver sterken. geraakt men tot oplossingen, die wellicht in staat zijn over de geweldige moeilijkheden van het oogenblik heen te ko men. aandacht tot zich trekken, aan het econo misch herstel nimmer voldoende aandacht kan worden gewijd. Reeds in 1927, toen de economische confe rentie van den Volkenbond, die zoo groote verwachtingen opwekte, doch niet volbracht, doordat de leden van den Volkenbond zich aan hare uitspraken niet stoorden, bijeen kwam, stelde deze vereeniging eene commis sie samen onder leiding van wijlen prof. Treub, welker voornaamste doel was een ge schriftje te ontwerpen en te verspreiden, dat den gemiddelden leek zou in stata stellen niet slechts de taak van deze conferentie te be grijpen, doch ook de moeilijkheden, waarvoor zij was geplaatst. Ook thans ligt zoodanig streven, ziet men de mededeel ingen in haar orgaan, in het voornemen. En vooral thans is daartoe alle aanleiding De economische toestand is uitermate moeilijk en verward, dat weet een ieder. Die moeilijkheden hangen nauw samen met bijv. het vraagstuk van herstel- en oorlogsschulden, dat wel op den weg naar oplossing is, doch slechts ten hal ve. Die moeilijkheden zijn mede ontstaan door de steeds hooger geworden tolmuren, die ons destijds, in 1930 ter Vo'kenbondsten- toonstelling te 's-Gravenhage, op zeer inge nieuze wijze zijn uitgebeeld. Maar hoe die moeilijkheden in elkander grijpen, en wat er gedaan moet worden om ze op te lossen, welke leek weet het, ook al praten velen er over met een gezag, dat anders zou doen veronderstellen Als de bovengenoemde vereeniging erin slaagt een objectief en overzichtelijk ge schriftje samen te stellen, dat niet alleen de beteekenis der aanstaande economische we reldconferentie in het licht stelt, maar ook eens uiteenzet om welke vraagstukken het daarbij gaat, zij zal ongetwijfeld genoegen van dit werk beleven, en zij zal er toe bijdra gen, dat niet slechts in de direct belangheb bende kringen, doch door het geheele volk begrepen wordt om welke groote waarde het te Londen zal gaan. Er is te meer aanleiding om op dit stre ven de aandacht te vestigen nu de Commissie van voorbereiding voor de economische we reldconferentie onder leiding van den presi HERZ1EN1NG WINKELSLUITINGSWET. Het bestuur van den Koninkl. Ned. Mid<- denstandsbond heeft dezer dagen onder de aandacht van den minister van economische zaken en arbeid gebracht dat, hoewel de minister in antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid Van Hellenberg Hu bar, heeft medegedeeld, dat een wetsontwerp tot wijziging der winkelsluitingswet in voorbe reiding is, op de onlangs gepubliceerde lijst van wetsontwerpen, waarvan de behandeling met de Sta ten-Generaal door de regeering, ook na het besluit tot Kamerontbinding op termijn, op prijs wordt gesteld, niet voor komt het hierbedoelde wetsontwerp tot wij ziging der winkelsluitingswet. Het bestuur is van meening, dat dit wets ontwerp, in verband met de gebleken zeer groote nadeelen voor bepaalde groepen uit het winkelbedrijf, dermate urgent is. dat een spoedig? indiening en behandeling in de Stalen-Generaal vóór de ontbinding ge- wenscht is. Het dringt derhalve bij den mi nister aan op het nemen van maatregelen, welke een spoedige wijziging der winkel sluitingswet kunnen bevorderen en zou het op prijs stellen te mogen vernemen, of deze binnenkort te verwachten zijn. CHRISTELIJKE HISTORISCHE VROUWEN. Het werkcomité voor Christelijk-Histo rische Vrouwenactie hield gister te 's-Gra- venhage een nationalen vrouwendag onder leiding van den heer J. ter Haar Jr„ den waarnemenden voorzitter der C -H. U. Mej. mr. C. Frida Katz. lid van de Tweede Kamer sprak over. „Waarom is politieke belangstelling plicht?'* Zij gaf als redenen op, waarom politieke belangstelling plicht is' een wettelijke, moreele en practische. Mevr. J. C. van Amstelvan Löbai Seis sprak over ..De Chr.-Hist. Unie en de wer kende vrouw"; mevr A. L. A Ringeling C, jonk- erhoef behandelde het onderwerp: „De H. Unie en de huisvrouw", waarna jc vrouwe mr. C. W M Wittewaai van Stoet wegen het vraagstuk: De Chr.-Hist. Unie en de jongeren" bespraken. OPRUIENDE GESCHRIFTEN. Woensdagavond hebben een 22-jarige werkman en een 34-jarige fotograaf op het Leidscheplein te Amsterdam bij den ingang van den Stadsschouwburg, waar het Viaamsch Tooneel „Willem de Zwijger" op voerde, opruiende pamfletten verspreid. De geschriften droegen toi titel „Willem de Swijeger heeft gesprocken" en de tekst was eveneens in min of meer oud-Hollandsch ge steld. Er werd in opgewekt tot verzet tegen de tyranny, tot verzet tegen elk gezag. Het loos via agentschappen van buitenlandsche huizen op het buitenland georiënteerd blij ven. Een klein bedrijf kan veelal de uitwer king van bepaalde maatregelen van voorkeur minder goed beoordeelen dan een groot-be drijf, terwijl dit op zijn beurt daartoe weder om minder in de gelegenheid is dan de over heid". In de Kamer bent U steeds opgekomen voor het zooveel mogelijk uitbesteden van groote publiek werken aan Nederlandsche bedrijven. „Inderdaad, en dienaangaande is ook wel resultaat bereikt. Ik vind het bijvoorbeeld volkomen natuurlijk, in deze abnormale tij den, dat men den belangrijken bruggenbouw over de groote rivieren door de Nederland sche nijverheid doet uitvoeren. Waarbij uiteraard zorgvuldig gewaakt moet worden tegen misbruik. Dit is slechts een voorbeeld Dat bestrijding van de werkloosheid daarbij steeds mede een der leidende gedachten is, behoeft wel geen nader betoog. Uitbreiding en versterking van het Nederlandsche be drijfsleven is een algemeen belang, maar tevens in het bijzonder een arbeidersbelang. Bovenal onder de tegenwoordige omstandig heden nu de afschuwelijke werkloosheid het bestaan van honderd duizende valide arbei ders ondermijnt". Ziet U de werkloosheid in de naaste toe komst nog toenemen? „In elk geval: ik zie op het oogenblik hoe genaamd geen lichtpunten voor de aller naaste toekomst. De ellendige politieke toe standen, internationaal, dooven elke kiem van verbetering. Maar wij blijven hopen, zelfs vertrouwen, op een uiteindelijke verandering in de conjunctuur. Doch zelfs als die mocht intreden, zal, als alle teekenen niet bedriegen, gedurende langen tijd ook in Nederland een froot leger van werkloozen blijven bestaan n dit verband mag er ook wel op worden ge wezen, dat het niet alleen kan gaan over voorkeur voor het Nederlandsch fabrikaat, maar dat, binnen de aangegeven grenzen, ook het vraagstuk van de voorkeur voor Nederlandsche werkkrachten alle aandacht verdient. Wij zijn nu eenmaal gedwongen tot ver

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5