DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. KROM ÏAPIJTREiNIGING. NU ADOLF HITLER REGEERT. Hit het Jladement 2)aqelijtisch Oveczicht !Buitenlavid Ververij en Chemische Wasscherij. No. 60 Zaterdag II Maart 1933 135e Jaargang Een proclamatie tot de S. A. en S. S.-lieden en de brallende rede van rijksminister Goering over de politiemaatregelen. STEEDS NIEUWE BOTSINGEN. TELEF. 1525 Mevrouw Stuurt Uw schoonmaakgoe- deren naar een chemische wasscherij, dan weet U zeker dat deze zorgvuldig behandeld worden. AL KMA ARS CHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—. tranco door het geheele Rijk 2.50. losse nummers 5 cents. 'Directeur: C. KRAK. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. t Dit nummer bestaat uit drie bladen. DEN HAAG, 10 Maart 1933. Nadat in de heden gehouden vergade ring der Tweede Kamer een aantal rap porten betreffende ingekomen verzoek schriften waren uitgebracht, heeft mi ni:, ter Verschuur zijn verdediging van het ontwerp tot evenredige vrachtver- deeling in de binnenscheepvaart voort gezet. Hij zette daarbij uiteen, dat de regeering bij haar streven om de binnen- schipperij te helpen, dit slechts kon doen. door zich te mengen in de vrachtover eenkomst, nu het aanbod van scheeps- ruimte zoo groot is, dat de schippers elkaar doodconcurreeren De inmenging za: daarin beperking brengen De be vrachtingscommissie zal bij de vaststel ling van den vrachtprijs natuurlijk reke ning moeten houden met de kosten van ar.dere vervoermiddelen. De Kamers van Koophandel kunnen daarbij zorgen, dat handel en nijverheid niet benadeeld worden en met ingenomenheid zullen zij daartoe medewerken ook voor handel en nijverheid is het van belang, dat de schipperij niet ten onder gaat door te lage vrachtprijzen. Werd een saneerings- proces ingezet dan zou men kans loopen, dat er laadruimte te kort zou zijn. Spr ontkende, dat de toepassing van de regeling een nivelleering van de ar moede zou beteekenen, gelijk de heer De Visser heeft beweerd. Er zullen betere prijzen komen en misbruiken zullen ver dwijnen. De scheepsbevrachters zullen een behoorlijke winst, maar niet meer, maken. Het is een rationalisatie van de binnenschipperij met een behoorlijk werkende beurs en voorkoming van nuttelooze inspanning van de schippers, terwijl de bevrachters tusschenpersoon zullen blijven De bevrachtingscommis sie zal daarbij geen bovenmenschelijke taak hebben. Dat zal bij de practijk blijken. De vrees, dat de vrachtprijzen zoo hoog zoude" worden, dat vreemde havens er door bevoordeeld zouden worden, is illu soir. Daar zullen de bevrachtingscom- missiés wel tegen waken evenals de Kamers van Koophandel! De juridische bezwaren van mr. Gose- ling achtte de minister niet overwegend en bovendien onjuist gelijk hij uiteen zette. Zijn economische bezwaren zijn in de stukken reeds voldoende weerlegd. Het denkbeeld om een deel der binnen schepen uit de vaart te nemen, is onuit voerbaar en zou economisch verkeerd zijn. Van strijd met de Rijnvaartacte is geen sprake de eigenlijke Rijnvaart blijft trouwens buiten de voorgestelde regeling. Spr. besloot met nogmaals de goede zijden van het regeeringsvoorstel in het licht te stellen en op aanneming e/ van aan te dringen. Hierop volgden replieken. De heer Knottenbelt (lib.) repliceerde daarbij in plaats van zijn partijgenoot prof. van der Bilt, die wegens ongesteldheid af wezig was. Hierop volgden de heeren Goseling (r.k.), die verklaarde te zullen tegen stemmen en De Viser (comm.) die tegen den zin des voorzitters polemiseerde tegen de N. R C„ waarna minister Ver schuur hartelijk dupliceerde. Het wets voorstel werd hierop aangenomen met 61 tegen 7 stemmen. Tegenstemmers wa ren de liberalen en de heeren Gosehn en Kortenhorst. Bij de hierop volgende behandeling van de begrooting van Curagao voor 1933, welke bij wet moet worden goed keuring heeft onthouden aan het besluit keurng iheeft onthouden aan het besluit van den Kolonialen Raad ter vaststel ling van het budget, omdat daarbij de marge tusschen inkomsten en uitgaven te groot zou zijn gehouden, heeft de heer v an Boetzelaer van Dubbeldam (c.h. zich aan de zijde der regeering en van daar enkele opmerkingen o.a. betreffen- den gouverneur geplaatst. Spr. knoopte de de organisatie van een gewapende politie in plaats van een militaire weer macht De heer Eerdmans (lib besprak o.a het chionische watergebrek op Cura^ao De heer IJzerman (s.d.a.p.) klaagde over de ïiordige wijze, waarop het koloniaal bestuur de onderhavige begrooting had opgesteld. I>e minister van koloniën antwoordde kortelijk doch was niet verstaanbaar w aarna de begrooting zonder stemming werd goedgekeurd Wijziging Drankwet Aan de orde was hierna de wijziging t der Drankwet, waarbij ook een bepaling tegen het dansen in de wet wordt ge bracht. Er werd geen woord aan gewijd en *ö:u,er hoofdelijke stemming werd het v\ etsontwerp aangenomen wat tot groote hrariteit aanleiding gaf. et wetsontwerp tot verleening van steur aan de bollentrekkers, wat op 75000 zal komen te staan, is goedge keurd na een korte verdediging door minister Verschuur terwijl de heer De Wilde (a r.) enkele juridische bezwaren opperde, welke door den minister wer den weerlegd. De voorzitter sloot hierop de vergade ring met de mededeeling, dat hij de Kamer nog zal bijeenroepen voor de af handeling van enkele spoedeischende zaken. Rijkskanselier Adolf Hitier heeft een pro clamatie uitgevaardigd, welke tot de S.A.- en S.S.-lieden gericht is en waarin het vol gende gezegd wordt: Partijgcnooten, S.A.- en S.S.-mannen. Een ontzaglijke omwenteling heeft zich in Duitschland voltrokken. Zij is het resultaat van zeer zwaren strijd, vol taaie volharding, doch ook van zeer hooge discipline. Gewe- tenlooze sujetten, hoofdzakelijk communis ten, trachten de partij door op zich zelf staande daden te compromitteeren door op te treden op een wijze welke in geen verband staat tot het groote werk der nationale ver heffing, maar ten hoogste de prestaties van onze beweging zou kunnen belasten en ver minderen. In het bizonder wordt getracht door het lastig vallen van buitenlanders in auto's met buitenlandsche vlaggen de partij, althans Duitschland in conflict te brengen met het buitenland. S.A.- en S.S.-mannen! U moet dergelijke creaturen direct zelf op sporen en ter verantwoording nemen. U moet ze verder onverwijld overgeven aan de politie, om het even wie het zijn. Met den dag van heden heeft in geheel Duitschland de nationale regeering de uit voerende mah in handen. Daarmede zal de nationale verheffing van boven geleid vol gens een bepaald plan kunnen worden vol trokken. Slechts daar waar aan deze in structies tegenstand mocht worden geboden of waar achterbaks als vroeger aanvallen op individueele mannen of marcheerende colon nes plaats hebben, moet deze tegenstand di rect en afdoend worden gebroken. Het lastig vallen van individueele personen, het hinde ren van auto's of het verstoren van het za kenleven moet principieel worden nagelaten. U, kameraden, moet er voor zorgen dat in de geschiedenis de nationale revolutie van 1933 niet vergeleken kan worden met die der Spartakisten van 1918. Overigens laat u geen seconde afbrengen van onze leus: Vernieti ging van het Marxisme. o En terwijl Hitier bovengenoemde procla matie uitvaardigd, deed rijksminister Goering er nog een schepje op door een redevoering, waarbij hij o.m. zeide, dat de nationale be weging zeer zeker zal vernietigen datgene wat tegen het volk en tegen de natie is ge- rjcht. Men zegt, dat de bevolking in vreese- lijke opwinding verkeert, omdat de Joodsche warenhuizen tijdelijk gesloten zijn. Ik zal moeten ingrijpen. Maar wat is er eigenlijk anders gebeurd dan dat wij Duitschers heb ben verklaard: Duitschers, koopt niet bij Jo den, koopt bij Duitschers. Men zegt mij, ik moet de politie laten ingrijpen. Jawel, ik zal de politie laten ingrijpen en wel zonder scrupule, overal daar, waar men het Duitsche volk schade weet te berokkenen, maar ik wei ger de politie een bewakingstroep te doen zijn voor Joodsche warenhuizen. Er moet ein delijk maar eens een einde komen aan het shandaal, dat iedere shurk, indien hij in een zaak betrokken wordt, maar bescherming der politie zou kunnen inroepen. Neen. de politie beschermt een ieder, die eerlijk in Dutischland verblijft, maar zij is er niet voor om schurken, schooiers, knoeiers, woekeraars en verraders te beschermen. We leven in bui tengewone tijden. De natie is ontwaakt! Jarenlang hebben wij tot het volk gezegd: U moogt afrekenen met de verraders. Wij houden ons aan ons woord en ?r wordt af gerekend. Men windt zich op alsof er iederen morgen twee tot drieduizend dooden zijn en daarbij heeft bij de geheele actie nog nie mand een neus of een oor verloren. Herin nert u zich, wat veertien jaar geleden is ge beurd, toen u terugkwaamt van het front, toen u de epauletten en eereteekenen werden afgerukt. Thans kunnen zij jammeren, dat mishandelingen zijn gepleegd, maar zij heb ben indertijd ons volk verscheurd en ver trapt. Zij moeten niet zoo veel roepen om gerechtigheid, anders zou een gerechtigheid komen, die in de sterren staat en niet in pa ragrafen en ik zeg U, wanneer deze gerech tigheid zich zou doen gelden, zou dit hun einde zijn. Wat hun kranten betreft, zoolang de inter nationale solidariteit heerscht en hun partij- genooten in het buitenland in hun kranten op hoogst gemeene wijze over Duitschland schrijven, zoolang zullen geen sociaal-demo cratische kranten meer verschijnen. Goering zeide nog, dat hij vandaag bij het staatsministerie een verordening heelt in gediend, welke hij anti-corruptiewet heeft ge noemd en welke ten doel heeft een einde te maken aan het optreden der voormalige heerschers. In de toekomst zal menig eerste burgemeester en andere hooge magistraat voor zijn naaste familie andere baantjes moeten zoeken. De geheele bende van partij ambtenaren gelooft, dat hun niets kan ge beuren omdat men hen hoogstens met verlof kan sturen, neen, wij zullen in den rijksdag een wet indienen, waarbij zij niet alleen zon der pensioen kunnen worden ontslagen, maar Ljk hoop, dat er bovendien een meerderheid ial zijn te kunnen vinden, om zekere heeren te verplichten, terug te betalen, wat zij zich op onrechtmatige wijze hebben verworven. De redevoering van Goering werd luide toegejuicht. o Het is niet noodig, op deze redevoering nog eenig commentaar te leveren. Ze is dui delijk genoeg en zorgt er wel voor, dat op nieuw een groot deel der sympathie voor de nazi's verloren gaat. Inderdaad, minister Goering, wij leven in buitengewone tijden Maar aan dergelijke brallende redevoerin gen is toch werkelijk'geen behoefte! Het overige nieuws uit Duitschland wordt dcor bovenstaande eenigszins achteruitge- schoven, doch is toch ook wel van belang. Daar is allereerst het optreden der politie in Paltz. Vrijdagochtend werd in de Paltz de aan- wijzigingen van den nieuw benoemden rijks commissaris van Beieren uitgevoerd. Hierbij is het op verschillende plaatsen tot botsingen gekomen, terwijl een aantal personen gear resteerd zijn. Te Germersheim werden verscheidene functionnarissen van K.P.D. en S P.D. in be waring gesteld. Te Frankental arresteerde politie, bijgestaan door S.A., ongeveer 20 leiders van K.P.D.. S.P.D., rijksbanier en le den van bedrijfsraden. Te Spier ziin van nacht nog 33 communistische functionnaris sen en negen leiders van rijksbanier in „be scherming" genomen. Tal van drukwerken zijn in beslag genomen. Te Pirmasens waren tot gisterochtend 10 uur 60 communisten en rijksbanierleiders in bewaring gesteld. De S.A. had in deze plaats het bureau van den burgemeester, het districtsbureau, het ge bouw der arbeiderszangvereeniging. het par tijbureau der communistische partij en het vakvereenigingshuis bezet, waarna op de verschillende huizen de hakenkruisvlag werd eheschen. Eenige winkels werden gesloten 'ok te Landau werd het gebouw der Ehape esloten. Te Oppau verklaarde burgemeester den nacht op Vrijdag de minister van binnen landsche. zaken, Stuetzel, door SS-lieden uit zijn woning is gebaald en slechts met jas bedekt, zonder schoenen aan, per auto naar het Bruine Huis is overgebracht, waar kor ten tijd later de eveneens uit zijn woning ge haalde voorzitter dei- Beiersche Volkspartij, staatsraad Schaeffer, arriveerde. Het blad meldt, dat de minister van binnenlandsche zaken werd mishandeld. De commissaris voor het ministerie beidé heeren weer naar huis moesten worden gebracht. De heeren zouden „ontboden" zijn om na te gaan of het waar was, dat zij des middags de politie van München hadden opgedragen van de vuurwapenen gebruik te maken. Theater-intendant Barnay mis handeld. Vrijdagochtend hebben te Breslau vijf SA- mannen den theater-intendant Barnay uit zijn woning gehaald en gedwongen in een gCreedstaade auto te stappen In een bosch werd Barnay ernstig mishandeld. De daders zijn onbekend gebleven. Vier gewonden in Karisruhe. Gisteravond omstreeks half tien zijn in de Markgrafenstrasse te Karisruhe uit twee hui zijn schoten gelost op SA-lieden. De politie tezamen met de hulppolitie zetten de buurt af en hielden huiszoekingen. De schietpartij duurde tot na middernacht voort. Er zijn on geveer 30 schoten gelost. De politie heeft reeds eenige arrestaties verricht. Tot dus verre zijn vier personen gewond, waarvan een zwaar. Raadhuis in Altona bezet. De gouwleiding van de N.S.D.A.P. deelt mede, dat de nat.-soc. beweging om te verhin deren, dat de tot dusverre aan het bewind zijnde magistraten acten doen verdwijnen of verbranden om 12 uur gisternacht het raad huis van Altona heeft bezet. De Pruisische landdagafgevaardigde Briz is tot commissa- rieel eersten burgemeester benoemd. Alle senatoren en de met verlof gezonden eerste burgemeester, Brauer, zijn in arrest gesteld Drie personen dood in een bosch gevonden. Vrijdagmiddag tegen drie uur heeft men bij Klein Machnow in de buurt van de Jannsee Chausse drie onbekende mannen doodgeschoten aangetroffen. Bijzonderheden zijn nog niet bekend. De commissie voor moordzaken bevindt zich ter plaatse. De kwestie der Duitsche hulp politie. Men acht het zeker, dat tijdens de bespre kingen met de Engelsche ministers ook de politieke oriëntatie van Duitschlaud ter sprake is gekomen in verband met den Duit- schen wil tot herwapening. In officieele Engelsche kringen is men van meening, dat het opnemen van Stahlhelm en SA-troepen in de politie een schending betee- kent van het verdrag van Versailles. Waar schijnlijk zullen dan ook diplomatieke stap pen worden gedaan. Naar verder ov(er de Fransch-Britsche be sprekingen verluidt, zijn de ontwapenings kwesties ter sprake gebracht. De gedachte aan een conferentie van vijf schijnt op den achtergrond te zijn geraakt. Wat de interge- allieerde schulden betreft, schijnt men over eengekomen te zijn, dat beide regeeringen elkander op de hoogte zullen houden van de onderhandelingen, zoodra deze hervat zul len worden na de stabilisatie van den finan- cieelen toestand in de V.S. gesli Zorn zich tegen het hijschen van vlag gen. De nationaai-socialisten drongen niette min het raadhuis binnen en heschen toch hun vlag. Op straat kwam het daarbij tot een botsing, waarbij van vuurwapenen werd ge bruik gemaakt. Een 61-jarig lid van het IJzeren Front, Huether, werd doodgeschoten Het vakverereenigingshuis werd door Schu po gearresteerd. De burgemeester, dr. Zor werd door gendarmerie gearresteerd Te Neu stadt werden eenige personen gearresteerd Ook burgemeester dr. Forthuber werd gear resteerd en per auto naar zijn woning ge bracht, waar hij door drie S.A.-mannen wordt bewaakt. Ook te Kaiserslautern zijn eenige personen gearresteerd. De leider der politie, regeeringsraad dr. Beek, den „polizei obersekretaer" Gambs werden door den rijkscommissaris van Beieren van hun func ties ontheven. Gemeenteambtenaren, die tot de partijen der „linkerzijde" behooren, moch ten het stadhuis niet binnen. Stuetzel en Schaeffer tijdelij naar het Bruine Huis overge bracht. De „D.A.Z." meldt uit München, dat in DE NIEUWE REGEERING VAN GRIEKENLAND BEEEDIGD. In Griekenland is een nieuwe regeering gevormd onder presidium van den leider der Kamermeerderheid, Tsaldaris. De president der Republiek heeft de nieuwe ministers reeds beëedigd. Het ministerie van buitenlandsche zaken staat onder leiding van den bekenden Griek schen financier Maximos. De bedoeling diplomatieke onderhandelingen te voeren om in het buitenland leeningen te kunnen op nemen. De nieuwe regeering weigert de personen die bij den staatsgroep betrokken zijn ge weest te amnestieeren. Men is er nog steeds niet in geslaagd generaal Plastiros te arresteeren. DE MOORDAANSLAG OP ROOSEVELT. Zangara ter dood veroordeeld Naar uit Miami (Florida) wordt gemeld is Zangara wegens moord op den burgemees ter van Chicago, Cermak, veroordeeld tot den dood door den electrischen stoel. Zangara, die reeds tot in het geheel 80 jaren tuchthuisstraf was veroordeeld, hoor de het thans tegen hem uitgesproken dood vonnis met kalmte aan. Hij glimlachte en zeide slechts: „Ik ben niet bevreesd Denk toch, dat ik het recht heb alle presidenten te dooden". Tot het O.M. zeide hij: „Ook jij, schelm, werkt samen met de kapitalisten, ook jij moet sterven". OPNIEUW EEN AANSLAG GEPLEEGD OP ROOSEVELT. Officieel wordt medegedeeld, dat onlangs nóg een aan Roosevelt geadresseerde bom werd ontdekt precies zooals die, welke op 19 Februari aan Roosevelt naar Washington was gezonden. De eerste bom kwam, zooals bekend, eveneens uit Watertown. De zaak was tot nu toe geheim gehouden ten einde het politieonderzoek niet in den weg te staan. MIJNRAMP IN ENGELAND? Water in een mijn. Tengevolge van het springen van een wa terleiding in den mijn van Aldwarke in Yorkshire werden honderden mijnwerkers door het water omringd. Men vreest, dat een groot aantal van hen zijn omgekomen. DURE POSTZEGELS. Twee postzegels van het eilan'Mauritius van 1847, een oranje en een blauw exem plaar, zijn gister te Londen geveild. Zij brachten 4150 op. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. De strijd bij Koepeikow. Volgens de laatste te Sjanghai ontvangen berichten zijn de verbindingen met Koepei kow nog steeds in Chineesche handen. Het Japansche offensief zou tot staan zijn ge bracht. Verbitterden strijd voeren de troe pen op 20 K M. afstand van Koepeikow, waar de Japansche troepen met groote ver liezen zouden zijn afgeslagen In de bladen wordt melding gemaakt van voorbereidselen tot een tegenoffensief in de richting van de stad Jehol. De toestand dreigend. De Japansche minister van buitenland sche zaken heeft verklaard, dat de toestand bij Koepeikow dreigend genoemd moet wor den. In militaire kringen wordt gesproken over een aanval door de Japansche troepen op Sjangakoen met het doel Koepeikow van achter te kunnen attaqueeren. Een vertegen woordiger van het ministerie van buitenland sche zaken deelde mede, dat alvorens zou worden overgegaan tot den aanval op Koe peikow over Noord-China heen de Japansche regeering zou trachten den Chineeschen autoriteiten voor te stellen de troepen te evacueeren, opdat militaire operaties in Noord-China voorkomen zullen kunnen wor den. De Japansche vertegenwoordiger te Pe king is belast met het openen der besprekin gen in dezen. De Japansche autoriteiten eischen wederom het vormen van een neutra le zóne langs den Grooten Muur. AARDBEVING IN CALIFORNIE. Een groote ramp gevreesd. Californië is Vrijdagavond geteisterd door een hevige aardbeving, die haar centrum had nabij de badplaats Long Beach. Volgens de ontvangen berichten bedraagt het tot nog toe bekende aantal dooden 100, terwijl reeds meer dan 2500 gewonden zijn geteld. De eerste schok begon om 17.55 uur plaatse lijke tijd (omstreeks 2 uur vannacht A.T.) en vervolgens hielden de schokken met korte onderbrekingen bijna 2 uur aan. Het ergst geteisterd zijn de steden Long Beach en< Kampton. Ook Santa Baba en San Diego hebben ernstig te lijden gehad. De aardbeving bewoog zich van het Noor den in Zuidelijke richting. Met tusschenpoo- zen van 5 a 10 minuten volgenden 4 bijzon der hevige schokken, die groote schade aan richtten. Amerikaansche slagschepen hebben zich onmiddellijk naar de Californische kust be geven om assistentie te verleenen. 1500 marinesoldaten zijn bij Long Beach aan land gezet om behulpzaam te zijn bij het op- ruimingswerk. President Roosevelt heeft den gouverneur van Californië een telegram van deelneming gezonden, waarin hij hem den steun aanbied' tvan de federale regeering te Washington.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1