Ohuiientand Ome JCoioniên JleofUsiakeu Dejniste manier om mooie witte tanden to krijgen' SST*1 v.jjy-rf FASCISTISCHE VERGADERINGEN VOOR MILITAIREN VERBODEN. DE MOEILIJKHEDEN TUSSCHEN POLEN EN DANZIG. DOOD VAN EEN THEATERDIRECTEUR. CLARA ZETKIN ONDERSCHEIDEN. ERNSTIG GEVECHT MET OPSTANDELINGEN IN FRANSCH-MAROKKO. DRIE DOODEN BI f ONTPLOFFING TE LYON. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Strijd bij de Groote Muur gestaakt faoan dreigt met opmarsch naar Peking. BLOEDIGE OPSTAND IN ABESSINFE. DE BANKCRISIS IN AMERIKA. Roosevelt's bezuinigingsvoorstellen door het Huis van afgevaardigden aangenomen. Heden Federal Reserve banken weer normaal. LARSENS ZUIDPOOLEXPFniTir ONMOGELIJK GEWORDEN viif maanden en vijf maanden, voprwaardeüit vcroo Het communistisch gevaar. Voortgaande zei spr., dat de invloed dei communisten, al is hun aantal in ons land betrekkelijk gering, niet mag worden onc^r" schat, want zij zijn het, die onze sociaal-de mocraten meer en meer den reyolutionnairen weg opdrijven. Te veel wordt uit het oog verloren, dat juist de democratie eischt een krachtige handhaving van het gezag en dat juist de democratie dezen eisch aan de over heid kan stellen, omdat deze door onzen de- mocratischen parlementairen regeeringsvorm niet tegen den volkswil in kan regeeren. Door haar houding heeft de s.d.a.p. zich in een dusdanige positie geplaatst, dat op haar voor gemeenschappelijk opbouwend werk niet valt te rekenen. Eenheid is noodzakelijk. Werkt de s.d.a.p. op staatkundig terrein ontbindend.en op economisch gebied alleen destructief, ook op geestelijk terrein "^vor dert zij niet de eenheid van de natie, doch beweegt zij zich geheel in de sfeer van het sectarisme. Van haar is voor de nationale eenheid niets te verwachten! Ook de roomsch-katholieken gaan voort met onze volkseenheid steeds meer te verbre ken. Het vorige jaar sprak de geestelijkheid de wenschelijkheid uit van het uittreden der roomsch-katholieke journalisten uit den neu tralen Nederlandschen Journalistenkring, thans is een d.g. wenschelijkheid ook uitge sproken voor de rotary-beweging en nog on langs hebben wij kunnen lezen, dat de katho lieke jongeren zich zullen moeten onttrekken 'aan een zoo sympathieke beweging als 't Na tionaal Jongeren Verbond. Jaren lang hebben de liberalen krachtens hun beginsel gepleit voor nationale eenheid: volkseenheid boven alle godsdienstige of so ciale tegenstelingen, maar desniettegenstaan de is men voortgegaan met den bijl te leggen aan den wortel van ons nationale leven. Niemand kan thans reeds zeggen, of het mogelijk zal blijken om na de verkiezingen een parlementair ministerie te vormen. Maar het zal in ieder geval uitgesloten moeten zijn, dat wij een extra-parlementair kabinet krijgen, dat in de eerste plaats tracht te steu nen op enkele bepaalde partijen, die echter zelf geen enkele aansprakelijkheid voor het optreden van zoo'n kabinet wenschen te aan vaarden. Wij wenschen ons thans niet uit te laten over de vraag, of wij aan eenig ministerie kunnen deelnemen, zei spr. Alleen kunnen wij thans reeds dit zeggen, dat wij in geen geval onze medewerking zullen verkenen aan een ministerie, waarin sociaal-democra ten zitting hebben. Wij wenschen een hecht en sterk gezag dat tevens over de hulpmiddelen, die voor een krachtige gezagsuitoefening noodig zijn, zal kunnen beschikken; wij wenschen, dat uit de weermacht alle bedenkelijke elementen zullen worden geweerd en dat de regeering op betrouwbare instrumenten voor de hand having van haar gezag zal kunnen rekenen Wij wenschen een sluitende begrooting, vooral door een stelselmatige bezuiniging op de uitgaven, zij het ook, dat misschien tevens r.og belastingverhooging daarbij noodig zal zijn. Wij wenschen, dat de regeering met kracht zal streven naar het slechten van de tarief muren, naar het doen verdwijnen van de handelsbelemmeringen en rtaar het herstei van een gezond, internationaal ruilverkeer. Wij wenschen in 't algemeen een doortas tend en volhardend optreden op de buiten landsche conferentiën en overal waar het voor de goede samenwerking met het buiten land noodig en mogelijk is. Wij wenschen, dat de regeering zooveel als op haar weg ligt, landbouw, handel, in dustrie en scheepvaart door deze moeilijke tijden zal heenhelpen, teneinde onze volks kracht in stand te houden. Wij wenschen, dat de werkloosheid, die bron van stoffelijke, geestelijke en zedelijke ellende, met kracht wordt bestreden. Wij wenschen bovenal, dat het gevoel van saamhoorigheid bij ons volk wordt aange kweekt en versterkt, dat groeps- en partijbe langen zullen worden terzijde gesteld, omdat de nationale nood de nationale eenheid eischt van allen, die nationaal voelen. Tweede dag. De voortgezette vergadering, die wederom druk bezocht was, droeg een huishoudelijk karakter. Aan de orde kwam de herstem ming voor de hooidbestuursverkitzing. Aan de beurt van periodiek aftreden en niet-her kiesbaar waren prof. dr. H. F. Coienbrander mr. H. A. van RielSmeenge, Ed. G. Schür mann en dr. I. H. J. Vos. Gekozen werden de leden: mevr. W A HofmanPoot te Breda, mr. C H Guepin te Santpoort, dr. S. E. B. Bierema te Us quert, mr. K. Jansma te Amsterdam en me vrouw A. M. KoekMulder te Amsterdam In de vergadering van Zaterdag was reeds de heer H. J. Peletier uit Leeuwarden geko zen. Bij acclamatie werd aangenomen een mo tie van de afdeeling Amsterdam, waarin ge protesteerd werd tegen de anti-s. mitische op hitsingen, zoowel van buitenlandsche ais van binnenlandsche zijde in ons land en het Nederlandsche volk opgeroepen werd krach tig stelling te nemen tegen elke inbreuk op onze nationale geestelijke en gewetensvrü heid. Tevens werd zonder hoofdelijke stemmin^ aangenomen een motie-Amsterdam, waai in verzocht werd na de verkiezingen en com missie te bencrmen, tot herziening van het reglement op de candidaatstelling. Met verbazing werd kennis genomen van een bericht, als zou door twee candidaten van den Vrijheidsbond een verklaring zijn afge.egd aan de Boerenbonden, aangezien aan de vergadering bleek, dat alleen een mondeling onderhoud schriftelijk werd vast gelegd en dat het daarbij ten aanzien van de Boerenbonden ingenomen standpunt geheel ia overeenstemming is met het program van den Vrijheidsbond en de door het hoofdbe stuur der Liberale Partij met de besUren der Boerenbonden gevoerde correspondentie Tenslotte weiden besprekingen gtvoerc over het beleid der Kamerfractie, waarbij der verschillende kamerleden een uiteenzet ting werd gegeven, waarmede de vergr.de ring haar instemming betuigde. Bij de be antwoording dei wagen had mr Knottenbelt een ovatie in ontvangst te neraen. i i EEN ONGEWENSCHTE BURGEMEESTER. De raad der gemeente Didam (Geld.) heeft Vrijdag weer een zeer rumoerige vergadering gehouden naar aanleiding van het koninklijk oesluit, houdende herbenoeming van den bur gemeester. Wethouder Som hield na voorlezing van dit besluit een scherpe rede tegen den burge meester en de regeering, die hem voor een herbenoeming heeft voorgedragen. De inge- zeetenen, aldus de wethouder, hebben met diep leedwezen van dit besluit kennis geno men en de actie om den burgemeester weg te krijgen zal onverminderd worden voortgezet. Wij kunnen alleen het oogenblik zegenen, waarop de benoeming van den burgemeester naar elders afkomt. De raad betuigde door applaus zijn in stemming met de rede. Ook bij de verdere agendapunten was het dikwijls zeer rumoerig. Zelfs moest de ver gadering een half uur geschorst worden. RUST TE IJMUIDEN HERSTELD. Het terstond krachtig handhaven van het door den burgemeester van Velsen gegeven verbod van samenscholing van meer dan drie personen heeft tot gevolg gehad dat er wel enkele malen met kracht is opgetreden, maar dat daarna van geweldpleging geen sprake meer is geweest. Aan de visschershaven is het nu rustig; iet kolenladen van treilers ondervindt geen belemmering. Hoewel de reeders er, nu de beste vischtijd door de staking is voorbij gegaan, weinig voor voelen hun schepen in zee te zenden, is het toch mogelijk, dat enkele treilers die nu kolen hebben geladen, in den loop van deze week uitvaren. DE POLITIEK IN DEN AETHER. Nog steeds geen advies. Mr. G. A. Boon, lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van waterstaat de volgen de vragen gesteld: Heeft de minister het advies van den radio- raad omtrent de „politiek in (uit) den aether'', welk advies de minister op 4 Febr. binnen zeer korten tijd verwachtte, thans ont vangen? Zoo ja, welke is dan de reden, dat de mede deel ing van dat advies de Kamer nog niet heeft bereikt, welke mededeeling de minister op 6 December 1932 heeft toegezegd? TOELATING BUITENLANDSCHE MUSICI. Commissie geïnstalleerd. Zaterdag werd op het departement van binnenlandsche zaken de staatscommissie in zake toelating van buitenlandsche musici en artisten in Nederland en het verleenen van vergunningen, ingevolge de arbeidersbemid- delingswet 1930, tot het uitoefenen van ar beidsbemiddeling met winstoogmerk voor musici en artisten, ingesteld bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, door haar voorzitter, den heer L. A. Roozen, geïnstalleerd. OUDHEIDKUNDIGE VONDSTEN. Bij graafwerk in den tuin van den heer Kersten in de buurtschap Het Vielje te Groesbeek zijn eenige belangrijke oudheid kundige vondsten gedaan. Gevonden werden n.1. vijf ronde Romeinsche kannetjes, een ovaal potje en een draaglampje. Men heefl in deze omgeving vroeger belangrijke opgra vingen uit het Romeinsche tijdperk gedaan Het graafwerk is thans gestaakt en dr. Hol- werda te Leiden is van de vondsten in kennis gesteld. Een oude begraafplaats. In de vallei van de rivier De Tjonger in Friesland, thans gekanaliseerd, zijn bij het rooien van een bosch bij het dorp Oldeber- koop mensehengeraamten gevonden. Waar schijnlijk is dus een begraafplaats uit de oud heid ontdekt. Van deze ontdekking is mede deeling gedaan aan den heer H. J. Popoing, archeo'oog te Oosterwolde, die een onder zoek zal instellen. BESTRIJDING VAN DEN HANDEL IN VROUWEN EN KINDEREN 25-jarig bestaan bureau. van het rijks- Op 13 Maart a.s. zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat het rijksbureau betref fende deb estrijding van den handel in vrou wen en kinderen werd opgericht. Het Natio naai Comité tot bestrijdin van dien handel vond hierin aanleiding om de algemeene ver gadering dit jaar op dien datum bijeen te roepen in hotel de 1'Europe te Amsterdam BEPERKING DANSGEVAAR. Bezwaren van restauranthouders e.d. tegen het wetsontwerp. De Ned. bond van werkgevers in hotel restaurant, café's en aanverwante bedrijven „Horecaf" heeft een schrijven gericht tot de Tweede Kamer, waarin hij zijn bezwaren tegen het wetsontwerp tot wijziging van art 56 van de Drankwet meedeelt. Wat den inhtud va« het o«twerp betreft vervult het adressant met groote zorg, dat zoowel aan de regeerifig als aan de burge meesters buitengewoon vér strekkende be voegdheden worden gegeven. Blijkbaar wil de regeering ziqh, wat den dopr haar uit te vaardigen algemeejjen maatregel van bestuur betreft, richten naar de aanbevelingen van de regeerings-cominissie inzake het dansvraag stuk. Deze aanbevslingen nu gaan zoo ver, dat de vraag gewettigk is of hier niet veeleer een wet dan een algemeene maatregel van bestuur op haar plaats is, althans of niet de bevoegdheden van de regeering in de wet moeten worden geperkt De burgemeester kan b,v. uitmaken of dt dansleeraar, die het dansen zal moeten lei den, daartoe al of niet geschikt is, enz. Niet tegen regeling van al deze onderwer pen kan adressant gelijke bezwaren hebben. Vele daarvan zijn reeds thans in de meeste gemeenten practisch zoodanig geregeld, dat daarmede practisch zoodanig geregeld, dat daarmede volledig kan worden ingestemd Het wetsontwerp krat echter wperlei jjrew- zen. De algemeene maatfegeT lom onbeperkt en den lee- lijken tanduit» ■lag kwijt te reken is dezeDruk een weinig Chloro- dont-tandpasta op den drogen Chlorodont-tan denborstel (een speciale borstel met gekartelde insnijdingen) en borstel in alle richtingen krach tig de tanden, zoowel aan buiten- en binnenzijde als op het kauwvlak en tusschen de tanden. Doop daarna den borstel in het water en poets de tan den grondig na. Spoel dan eerst den mond met Chlorodont-mondwater is het beste en gorgel flink na! zult verrest zijn over het resultaat van deze mechanische reiniging. Alle etensresten en de onooglijke tandaanslag verdwijnen en hebt een zuiveren frisschen mond. Verlangt alléén Chlorodont-tandpasta. In tubes van 36 cent. Groote tubes 60 cent Overal verkrijgbaar. ver gaan, zelfs beteekent het wetsontwerp in beuk op de persoonlijke vrijheid van vergun ning- en verlofhouders. SMOKKELHANDEL IN MARGARINE NEEMT TOE. Politie in Twente controleert streng. Opwindende jacht dwars door Twente op een smokkel Juto. De Twentsche correspondent van het Hbld. schrijft. De Smokelhandel in Duitsche margarine neemt in Twente steeds brutaler vormen aan. Wen heeft thans ontdekt, dat er een heel con cern werkzaam is, dat Nederland bewerkt door middel van reizigers, die er met mon sters op uittrekken. Deze centrale koopt de gesmokkelde kunstboter bij kleine partijen op, om ze daarna per auto verder te vervoe ren. In verband daarmede wordt een zeer streng toezicht op de groote wegen gehouden en elke auto, die er eenigszins verdacht uit ziet, wordt aangehouden en doorzocht. Deze week kwam de politie te weten, dat een auto met een groote partij margarine, komende van Losser, Enschede zou passee- ren. In verband daarmede had men beamb ten, gewapend met karabijnen, op den Henge- loscheweg geposteerd, teneinde zoo noodig de banden van den auto te kunnen stuk schieten, daar er alle aanleiding was om te veronderstellen, dat de wagen niet op bevel zou stoppen. De auto had echter een anderen weg ge nomen, maar was tusschen Delden en Hen gelo opgemerkt door een auto, waarin zich beambten van de crisis-zuivel-centrale be vonden. Deze achtervolgde den smokkelwa- gen, waarvan de inzittenden spoedig onraad bespeurden. Een dolle jocht ontstond, waar bij met een snelheid van over de 100 K M. werd gereden. De achtervolging werd door ettelijke plaat sen van Twente voortgezet, totdat tenslotte bij Enter de smokkelauto een zandweg in sloeg, waar ook nog de enorme snelheid werd gehandhaafd. Het gelukte den zandweg door te komen en een harden weg te berei ken, waarna de smokkelauto spoorloos ver dween. Een uitgebreid onderzoek wordt naar deze affaire ingezet. De smokkelhandel in het klein wordt al leen door werkloozen gedreven, die hun uit- keeringsgeld in de waagschaal stellen voor een vaak schamel gewin. De margarine wordt in de Duitsche grensplaatsen, waar ze in de winkels in groote hoeveelheden klaar staat, voor plm. 18 cent per pond gekocht. De verkoop geschiedt meestal in het klein; in Enschede wordt in de arbeiderswijken met Duitsche margarine langs de deuren gevent, waarbij een prijs van 25 cent per pond wordt gevraagd. De smokkelaars loopen daarbij alle kans door de politie of de ambtenaren van belastingen en keuringsdienst te wor den betrapt. Ter inspectie van de registratie te Ensche de, waar de „aangehaalde" partijen uit den geheelen omtrek worden ingeleverd, worden wekelijks vele honderden kilo's gesmokkelde margarine gebracht. Te Enschede worden geregeld huiszoekingen verricht, waarbij het al een paar maal is voorgekomen, dat Duit sche margarine werd aangetroffen in een vuilniston met een laag asch er bovenop. HEIDEBRAND TE VENLO. Op de groote heide te Venlo ontstond Za terdagmiddag brand, vermoedelijk ten ge volge van vuurtjestoken of van achteloos weggeworpen vuur. De brandweer van Venlo, de gemeentepolitie en de militairen uit het Veniosche garnizoen waren spoedig ter plaatse. Mede dank zij de hulp van particu lieren wist men door het graven van greppels te voorkomen, dat het vuur nog grooteren omvang kreeg. Ruim 25 H.A. zijn verbrand DE EENHEID ZOEK IN DEN GEMEENTERAAD VAN RIJNZATERWOUDE. In de vergadering van den raad der ge meente Rijnzaterwoude deelde de voorzitter mede, dat Ged. Staten bezwaar hadden ge maakt tegen de in de laatste vergadering door den raad vastgestelde verlichtingsbelas ting. B. en W. stelden daarom voor de verorde ning in te trekken en het benoodigde bedrag te vinden door verhooging der opcenten op ae personeele belasting van 150 tot 200, waar toe na eenige discussie werd besloten. Op voorstel van den voorzitter kwam men voorts overeen een subsidie van het rijk te vragen in de abnormaal hooge kosten voor de verpleging van arme krankzinnigen. Bij de rondvraag hield de heer Jansen een rede, waarin hij nogmaals wees op de in den gemeenteraad heerschende oneenigheid. De eenheid is zoek, zoo betoogde de heer Jansen, samenwerking bestaat niet meer. „Met recht mogen we het noemen een dubbele crisis hier ter plaatse. Bittere haat en vijandschap vie ren hoogtij". Spr. besloot met de mededee ling, dat deze plaatselijke crisis, die aan eigen schuld te wijten is, kan en moet bezwo ren worden. Er werd echter noch door den voorzitter, noch door een der overige raadsleden op de woorden van den heer Jansen gereageerd, zoodat de eenheid nog wel eenigen tijd zoek zal blijven! Zaterdagmorgen is in het garnizoen Amersfoort de volgende order afgekomen: „Öp last van den qjgjster van defensie wordt het bijwonen door militairen van de op 14 Maart a.s. of eventueel andere dagen te Amersfoort te houden vergadering van de nationaal-socialistische beweging of andere organisaties op fascistischen grondslag ver boden op grond van het bepaalde in art. 17 Aanhef, sub e. van het Reglement betreffen de de Krijgstucht. LOONSVERLAGING TE ALMELO. Zaterdag is te Almelo in de stoomspinne rij „Twenthe" aangekondigd, dat een loons verlaging zal worden ingevoerd van tien pCt., ingaande op 10 April. - KORTE BERICHTEN. Te Amsterdam is Zaterdagmiddag, 65 jaar oud, overleden de beeldhouwster mevr. Jo SchreveIJzerman. Ten einde aan de justitie te Middelburg te worden voorgeleid is te IJzendijke aange houden een inwoner van Terneuzen, verdacht van verduistering ten nadeele van een Belgi sche maatschapp-. Hij vertoefde den laat- sten tijd telkens enkele dagen in verschillen de hotels en vertrok dan zonder te betalen De president van den Danziger Senaat, Ziehm, heeft tegenover persvertegenwoordi gers verklaard, dat Danzig door de landing van een militair detachement op de Wester- platte in groot gevaar gekomen is. De be scherming van Danzig is thans aan den Vol kenbond opgedragen. De Westerplatte is niet exterritoriaal maar staatsgebied van Danzig. Ziehm heeft Zaterdag de gebruikelijke be sprekingen te Genève gevoerd en zou gister met den secretaris-generaal en den Engel- schen rapporteur onderhandelen over 'eze kwestie. De vroegere directeur van het Gaertner Platz Theater, dr. Warnecke te München, is Zaterdagmiddag van de eerste verdieping van het trappenhuis in het Paleis van Jus titie gevallen. Hij bleef dcod liggen. Men vermoedt dat hij de hand aan zich zelf heeft geslagen. Het presidium van de Executieve Commis sie der Sovjet-Unie heef., aan Clara Zetkin de Orde van Lenin uitgertikt als erkenning van haar verdiensten voor de revolutie. De Parijsche uitgave van de ,Chicago Daily Tribune" meldt, dat in een gevecht met 1500 opstandelingen 8 Fransche officie ren, twaalf onderofficieren en verscheidene inlandsche soldaten zijn gesneuveld. Verder zouden vier officieren zijn gewond en twee gevangen genomen. De strijd zou hebben plaats gevonden bij Tafilalet. In een electrische centrale bij Lyon heeft door tot nog toe onopgehelderde oorzaak een ontploffing plaats gehad. Er ontstond een brand, welke spoedig door de brandweer kon worden gebluscht. Onder het puin vond men de lijken van twee arbeiders, een derde arbei der overleed tijdens het transport naar het ziekenhuis. Een vierde werd gewond. Het ge- heele stadsdeel aan den linkeroever van de Rhöne was gistermorgen zonder licht. De schade is aanzienlijk. POLITIEKE MOORD OP CUBA Toen de president van de r„k Patriottenliga, Fernandez la PnVra9-^ dag in een autobus wilde stannen ^[tr' beschoten van uit een auto, ^"aril h9 mannen waren gezeten. Door viif u troffen ronk hij dood ter /„dj' k/fSN gold als de voornaamste steun van a 0rr* sident van Cuba, Machado De dan prs den aanslag zijn ontkomen. De heifJV3* 'g van den moord is door de ren*. dma" «ba verboden. ae censu«r voor De Japanners deelen officieel mede, dat na de inneming van Koepeikau de vijande lijkheden aan het front langs den Chinee- schen Muur zijn gestaakt. De Japansche zaakgelastigde te Peking heeft de Chineesche regeering een verkla ring overhandigd, volgens welke de op ir.arsch der Japanners naar Peking onver mijdelijk is. indien de Chineesche troepen bij Sjang-Hai-Kwan en bij de Koereikau-berg nas hun „agressieve houding" niet opgeven. De Japansche regeering eischt nogmaals de instelling van een neutrale zóne ten einde botsingen te voorkomen. de In Abessinië is in dp nabijheid van Fransche en Italiaansche koloniale grenzen een opstand tegen de regeering uitgebroken. Aan het hoofd van de opstandelingen, die op Fransch gebied vijf Somalies zouden heb ben gedood, staat het stamhoofd Abdoel Nassan. 6000 opstandelingen hebben een overval op Fransch gebied ondernomen, die echter mislukte. Abessiniërs, die aan de zijde der regeering staan, hebben zich in d< bergen geconcentreerd om tegen de opstan delingen op te treden. Het Huis van Afgevaardigden heeft Roose velt's voorstellen tot bezuiniging op de be grooting aangenomen met 266 tegen 138 stemmen. De voorstellen zijn aan den Senaat doorgegeven. Het Amerikaansche departement van finan ciën heeft alle banken, die lid zijn van het hederal Reserve-systeem en bovendien aJle Particuliere banken het dietcUv Q0ium- Volgens een particulier telegram J aan den vader van Dewold een jigcn» ccu (jdiucuiier telegram aan den vader van Dewold een <w §2*®' rners aan Rijser Larsens ZuidpoolevSS6* die eenige dagen geleden op 67 grad^Tz en 30 graden O L. door een Noorschtart schip aan land is gezet, is de exnediti» j. ijs onmogelijk geworden. De exnediff! v,! alle 52 sledehonden en veK&kï' grootste deel van haar uitrusting veXJj hip gered^ 2,]n d°°r Cen N°Vh S Het doel der expeditie was, een van bijna 5000 K M. te maken over onderzocht gebied naar het Antar%°i? vasteland. Antarctisch» De mislukking is veroorzaakt door hrf =i BANDJIRS. Een bandjir heeft gisteravond de 18 meter lange brug over de kali Tengah op den post- weg tusschen Kendal en Weliri (noordkust van Java) weggeslagen. Het asverkeer tusschen Solok en Sawa- doentoh op Sumatra is door een zware bandjir en aardschuivingen gestremd, naar schatting voor den tijd van twee maanden aldus seint Aneta aan het Hbld. DIENSTPLICHTIGEN IN NED.-INDIE. Overneming van een deel van de taak der marine. Aneta meldt uit Bandoeng aan hef Hbld.: Tengevolge van de reorganisatie van het leger en het overnemen van een deel van de tot dusverre aan de zeemacht toevertrouwde defensiebelangen, moest aan enkele categorieën van dienstplich tigen een andere bestemming worden gegeven dan die, waarmede bij hun oefening tot dusverre rekening werd ge houden. Daarom is het noodig reeds da- delijk een aantal dezer dienstplichtigen voor hun nieuwe taak te oefenen. Ten einde daarbij zoo min mogelijk storend te werken op handel en bedrijf, werd besloten, in de eerste plaats voor deze oefening te bestemmen degenen, die zich daartoe vrijwillig opgeven. In verband hiermede deed de commandant van het leger in Ned.-Indië aan verschil lende bladen een bekendmaking zenden, waarin de op Java en Madoera woon achtige militieplichtigen van de stel ling-artillerie, die vrijwillig gedurenda een tijd van drie maanden in werkelij- ken dienst wenschen te komen, worden uitgenoodigd zich daartoe met spoed te wenden tot den betrokken ambtenaaf voor den dienstplicht en hun naam en stamboeknummer onverwijld recht streeks op te geven aan het hoofd der tiende afdeeling van het D. v. O. te Ban- doeng. DIEFSTALLEN IN HET GOOI. De Vierde Kamer der Amsterdamsche rechtbank deed gister uitspraak in de zaak tegen een vijftal verdachten, die terecht had den gestaan wegens diefstal met braak ett heling. Maanden geleden werd er in het Gooi hef* haaldelijk ingebroken, waaraan tenslotte einde kwam door de arrestatie van een c'u je jongemannen. In September van het vorige jaar, toen bewoners tijdelijk afwezig waren, wejQ een villa te Laren ingebroken. De hadden zich meester gemaakt van versw lende gouden voorwerpen, sieraden, au munten en wapens, een bontmantel, ett. deze inbraak stonden terecht de 18-1 werkman A. E. uit Hilversum, de 24-p s stoomwever T. v. V. en de 20-jarige mo J. J. S. Zij bekenden volmondig. Het vroeg tegen ieder hunnen 9 maanden ge* genisstraf, waarvan voor den stooffl^,aaf, en den monteur drie maanden voorw delijk. u». Tegen V. en M. vorderde de °fficfflaafl< gens heling resp. zes maanden en zes den voorwaardelijk. Deze twee verdachten hadden zich gens, tezamen met den werkman uit de zaak, te verantwoorden wegens dieista braak, eveneens in een villa te Laren. sieraden en schilderijen werden ^-pro- wijnkelder werd bovendien danig aang f ken. Het O.M. eischte hier straffen vani maanden, tegen één hunner voorwaa Tenslotte stond nog een ah*Pa,?L«,rsum» wonende te Ginneken, vroeger te ni terecht wegens heling. Tegen hen n O.M. 250 boete geëischt, benevens voorwaardelijke gevangenisstraf vaD maanden. veroordeel' De rechtbank, vonnis wijzend, vei afl. de verd. E. in totaal tot 10 maande »roor. genisstraf, v. V. en S. werden ieder deeld tot negen maanden met attrex maanden voorarrest, van de over ''J, -ardelij^ maanden werd drie maanden v0° aaf-, opgelegd, met een proeftijd van d htpaaf V. en M. werden, evenals het vrijgesproken van de heling weg

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 8