DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. KROM EULANISEER-INRICHTING De politieke toestand in Duitschland. K tDxujeiijksch Overzicht ^Buitenland ^Binnenland Ververij en Chemische Wasscherij. No. 62 Dinsdag 14 Maart 1933 135e Jaargang Groofe communistische plannen tot het doen van aanslagen ontdekt. - Een groot aantal personen gearresteerd. Een opzienbarend artikel. TELEF. 1525 Mevrouw Wij behandelen alle goederen, gordijnen, tapijten, loopers, bedden, matrassen, enz. Onze aflevering staat aan de spits. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. (tsasea Dit nummer bestaat uit drie bladen. „La Corrispondenza", dat te Rome herschijnt en dat nauwe betrekkingen mut het Vaticaan onderhoudt, publiceer de gisteren een opzienbarend artikel over de Duitsche katholieken en het na tionaal socialisme, weik artikel men kente'ekend acht voor de cnvalting van belangrijke kringen in het Vaticaan en het Duitsche episcopaat. Onder het opschrift „De overwinning van Hitier en de Duitsche katholieken Waarschijnlijk medewerking van het Centrum. Verandering van houding?" schrijft „la Corrispondenza" o m.: De door de geweldige overwinning der bruinhemden in Duitschland geschapen toestand is van het standpunt der be trekkingen tot de katholieke kerk bijzon der interessant. Uit de houding van het Centrum aan den eenen kant en eenige besluiten van het Duitsche episcopaat uit den tijd der eerste Hitler-demonstra- ties aan den anderen zijn conclusies ge trokken, die volgens inlichtingen uit de best ingelichte kringen thans niet meer juist zijn. In het eerste vuur van den beginnenden strijd en de veroveringen is de Hitler-partij nog niet in haar pro gramma's en haar doel bevestigd ge weest, zoodat men bij haar toonaange vende leiders onvermijdelijk© hardheden en onvoorzichtige aanvallen heef', aan getroffen, die misschien ook wel moes ten dienen voor dè stootkracht in de ver overing der massa's. Maar deze gebreken zijn langzamerhand verdwenen en de tegenwoordige opbouw der partij heeft een anderen inhoud en veel hoogere be- teekenjs ook wat de uitwerking op het buitenland betreft. Ofschoon derhalve vroeger het Duitsche episcopaat van een bovenpartijdig standpunt plichtsgetrouw gewezen heeft op de dwalingen en ge varen, zonder overigens ook toen te ont kennen, dat de beweging een edel doel en den wil had tot nationale wederge boorte, toch heeft het in den loop der ontwikkeling consciëntieus en met den besten wil iedere verscherping der be trekkingen vermeden, welke niet alleen voor de politieke leiders, maar ook voor de geestelijke belangen van de kerk ernstige gevolgen hadden kunnen hen- ben. De voorzichtige aanwijzingen van de bisschoppen hebben de katholieken bij de laatste verkiezingen alleen aan de plicht herinnerd hun stem uitsluitend aan candidaten te geven, die geen anti- kerksche programma's vertegenwoor digden De „Corrispondenza" gelooft, dat deze herziening in de houding van het katho lieke episcopaat tegenover de Hitlerbe- vveging nog een verdere ontwikkeling zal doormaken ten voordeel van het hoogste welzijn van de natie. In een gezonde regeeringsactiviteit met een vast program en een duidelijke discipli ne zal de Hitlerpartij vooral een bolwerk <vi rmen tegen het gevaar van een bolsje wistische invasie, welke den definitieven ondergang der natie en de chaos in Europa zou beteekenen en die in doLin- nige en misdadige bandeloosheid door duistere manoeuvres bevorderd is. Wat het Centrum betreft, inlichtingen uit toonaangevende kringen geven de vrijheid vast te stellen, dat het geen ex clusieve vooroordeelen heeft noch kan hebben, behalve die, welke het van na ture heeft tegen de traditioneel en onver beterlijke vijanden van de religie en de sociale orde Het zal niet in onvruchtba re oppositie ter zijde blijven staan. De Duitsche katholieken mogen op een zoo ernstig en voor het lot van hun land en misschien van Europa beslissend oogen- hlik niet ontbreken. Communistische aanslagen be raamd. In het Boven-Ertsgebergte is 't de N.S.D. I gelukt op het spoor te komen van com- mnistische plannen tot het plegen van aan- agen Het Saksische ministerie van binnen- z^ken werd hiervan op de hoogte fiphw^ communisten zouden plannen vlïa!T gema,akt tot het in de lucht doen electricite^nhaTeeï^ Annaberg' nistis'chp1 !imc.t.'onnar'ssen van de commu- uit nH P?rt'j zijn in arrest gesteld. Schupo bèl»? heeft betreffende gebouwen Eenige communistische leiders hebben be kentenissen afgelegd, waaruit bleek, dat be gin Maart een bijeenkomst van leidende com munisten heeft plaats gevonden, waar de plannen zijn opgesteld. Volgens verklaringen van de gearresteerden bezit de communisti sche partij in dit gedeelte van het Ertsge bergte ruim 2000 centenaars dynamiet, 350 handgranaten en 250 vuurwapenen. Er is ook reeds dynamM gevonden. Communisten uit bedrijfsraden. Op grond van de verordening van den rijkscommissaris voor Saksen, volgens dewel ke onmiddellijk alle communistische leden uit de bedrijfsraden moesten worden verwij derd, zijn gisteren te Chemnitz reeds in ver scheidene honderden bedrijven de communis ten uit de bedrijfsraden verwijderd en ver vangen door leiders van nat.-soc. bedrijfscel len of andere nationaal betrouwbare perso nen. Maandag zijn ook reeds de eerste soc- dem. bedrijfsraden uit hun functie ontheven. Communist gearresteerd. Naar het „Wittener Tageblatt" meldt, heeft de hulppolitie van den Stahlhelm te Witten (Ruhr) een langgezochten communis- tischen koerier gearresteerd op het oogen- blik, dat hij belangrijke berichten wilde over brengen naar zijn opdrachtgevers te Essen Het materiaal wordt nog onderzocht. Het is voor het overgroote deel in geheimschrift ge steld. De gearresteerde was in het bezit van valsche legitimatiepapieren, van een S.S.- uniform en uit de papieren blijkt, dat de ge arresteerde zel,fs een tijdlang in verbinding heeft gestaan met de Italiaansche militie. De politie bevestigt het bericht van het „Wittener Tageblatt". Het SPD-huis te Hamburg bezet. Maandagmiddag zijn de gebouwen van de sociaal-democratische „Echo" en van de S.P.D. door de Hamburgsche politie bezet. Er wordt een nauwkeurig onderzoek inge steld. DE SPD neemt geen leden meer aan. Naar de Vossische Zeitung mededeelt, heeft de S.P.D. de toelating van nieuwe leden stop gezet Slechts diegenen kunnen als lid wor den aangenomen van wie zeker is, dat zij so cialistisch zijn. Deze maatregel wordt gemo tiveerd met het feit, dat de partij zich wil vrijwaren tegen provocateurs en ongewensch- te elementen. In de laatste dagen zouden vele communisten om verder politiek werk te kun nen doen zich voor het lidmaatschap der S.P D. hebben aangemeld. Controle tegen provocateurs. Het rijkscommissariaat van Beieren deelt mede, dat volgens ontvangen berichten de onderstelling wordt gerechtvaardigd, dat in dividueele personen S.A.- of S.S.-uniform dragen zonder daartoe gerechtigd te zijn. Het zou in die gevallen betreffen communis tische provocateurs en dergelijke andersden kenden, die trachten onrust onder de bevol king te zaaien of door misdadige handelin gen het aanzien van S.A. en S.S. zouden willen schaden. Ten einde zulks tegen te gaan wordt door den chef van den staf der S.A. een bizondere controledienst in het le ven geroepen. Deze afdeelingen hebben tot taak op straat en in lokalen de legitimatie te eischen van S.A.- of S.S.-uniform dragende personen. Göring wil zeli de te nemen maatregelen aangeven. De rijkscommissaris voor het Pruisische ministerie van binnenlandsche zaken, rijks minister Göring maakt bekend: De laatste dagen is om dringende redenen door natio nale organisaties directe actie gevoerd bij gemeentebesturen, de rechtspraak, kunstin stellingen, in het bijzonder bij theateronder nemingen. Op grond van 't decreet van den rijkskanselier van 12 Maart zijn dergelijke interventies onnoodig geworden. De reini gingsactie binnen mijn ressort zal door mij zelf stelselmatig worden voortgezet. Mocht ergens gevaar bestaan, dan moet ik per tele foon worden gewaarschuwd, opdat ik kan ingrijpen. Ik ben er van overtuigd, dat de nationale bevolking het noodige vertrouwen heeft in mijn maatregelen en daarom in den vervolge directe handelingen onnoodig zal achten. Benoemingen en ontslagen. De regeering van Hessen benoemde regee ringsraad dr. Best tot staatscommissaris voor de politie in Hessen. Voor Bonn is een staatscommissaris be noemd, n.1. de nat.-soc leeraar in de han delswetenschappen Rickert Maatregelen tegen dagbladen, arrestaties, inbeslagnemingen, enz. Te Ludwigshafen zijn de burgemeester, alle soc.-dem. en twee comm. raadsleden en de hoofdredacteur van de Pfalzische Post in politiebewaring gesteld. De bureaux en de drukkerij van de Deut sche Reichsztg. te Bonn, 'n centrumblad, zijn door S.A.-mannen bezet. Ook het bedrijf van de Rheinisch-Bergische Ztg. te Bergisch- Gladbach en van de Bergische Warte te En- gelskirchen zijn gesloten. In Hessen zijn alle soc.-dem. bladen tot 19 dezer verboden. Warenhuizen en andere zaken in Hessen kunnen door de politie voor 24 uur worden gesloten. Particulieren moeten vóór 15 Maart alle in hun bezit zijnde wapens inle veren. Te Keulen is het Görres-huis, waar de „Kölnische Volkszeitung", de „Kölner Lokal- anzeiger" en het „Kölner Tageblatt" worden gedrukt, door S.A.-mannen bezet. Het ge bouw zal drie dagen gesloten blijven. Communistische landdagleden krijgen geen vergoeding. De voorzitter van den Pruisischen Land dag, Kerrl, heeft volgens het W.B. bepaald, dat de communistische landda^leden voort aan geen vergoeding meer krijgen. Het bestuur der nat.-soc. landdagfractie heeft de opvatting uitgesproken, dat slechts een nat.-soc. Pruisisch ministerpresident kan worden. Burgemeester van Frankfurt am Main afgetreden. Het gemeentebestuur van Frankfurt am Main ontving gisteren 'n brief van den ober bürgemeister dr. Landmann, waarin deze mededeelt, dat hij in het belang van de stad en ter vermijding van strijd öm de bezetting van den burgemeesters-post, met ingang van 12 Maart zijn ontslag neemt. Een V.D.-bericht meldt nog omtrent het heengaan van dr. Adenauer het volgende: Gistermorgen tegen elf uur verdrong zich voor het raadhuis te Keulen een groote me nigte, aangezien de nat -soc. „West-Deutsche Beobachter" het. afzwuen van den ober-bür- ermeister dr. Adenauer had aangekondigd, 'et een muziekcorps voorop marcheerden eenige S.A.-afdeelingen naar het stadhuis. Van het balkon van het raadhuis hield de gouw-leider Grohe een toespraak waarin hij zeide: „Oberbiirgermeister dr. Adenauer is afgezet, evenals de soc.-dem. burgemeesters Meerfeld en dr. Fresdorf. De zuivering in het raadhuis zal met ijzeren bezems geschieden Het vertrouwen dat de kiezers ons gisteren hebben betoond, zal niet teleurgesteld wor den. Als gouwleider der N.S.D.A.P. en als leider van de sterkste fractie in den gemeen teraad, benoem ik tot commissariaal burge meester van Keulen partijgenoot dr. Rijsen". In Frankfort is ook den tweeden burge meester en zes wethouders verlof verleend. Tot commiss. „Oberbiirgermeister" is be noemd dr. Krebs, lid van het „Landgericht". Aanslag co Hitlcr beraamd? De politiedirectie van München deelt mede: Zondagavond is graaf Arco in verzekerde bewaring gesteld, omdat hij volgens eigen uitlatingen een aanslag wilde voorbereiden op rijkskanselier Hitier. Het betreft hier denzelfden graaf Arco, dei in Febr. 1919 den Beierschen premier Eisner heeft doodgeschoten. Graaf Arco liep toen bij den aanslag zelf een schotwonde op. In Januari 1920 werd hij ter dood veroor deeld, doch reeds een dag later begenadigd. Zijn straf werd gewijzigd in levenslange ves tingstraf. In April 1924 kwam ook een einde aan deze straf, terwijl hij ter gelegenheid van den 80sten verjaardag van den rijkspre sident door de Beiersche regeering weer in het genot van zijn burgerrechten werd ge steld. Journalisten gearresteerd. De hoofdredacteur van de Münchener Neueste Nachrichten Fritz Buschener en de politieke redacteur Freiherr van Aretin zijn gisteren gearresteerd. De „Völkische Beobachter" deelt mede, dal de arrestatie van graaf Anton Arco is ge schied, nadat de politie op de hoogte was gekomen van het feit, dat hij zich in den kring zijner vrienden had uitgelaten, dat het er voor hem niet op aan kwam en dat wie eens Kurt Eisner had kunnen dooden, ook Adolf Hitier uit den weg kon ruimen. FRANKRIJK EN DE WERELDCRISIS. Radioredevoering van Daladier. De Fransche minister-president Daladier heeft gisteravond een radioredevoering uitge sproken, waarin hij sprak over de economi sche wereldcrisis en positie van Frankrijk in de crisis. In het bijzonder wees spreker op de stabiliteit van den frank en op het gun stige opnemen van de Fransche binnenland sche leening in het buitenland. In verband met de ontworpen Fransche economische rijksconferentie, waar de economische betrek kingen tusschen het Fransche moederland en de overzeesche gebieden nauwer aangehaald moeten worden, verklaarde Daladier, dat Frankrijk niet voornemens was een autarchi- sche economische politiek te voeren. Wat den internationalen toestand betreft verklaarde de prémier, dat Frankrijk den vrede wilde. Frankrijk heeft geen territoriale eischen en verlangt alleen orde en werk Wanneer buiten de grenzen van Frankrijk zich felle bewegingen voltrekken en een be roep gedaan wordt op geweld. Frankrijk volgt met buitengewone waakzaamheid de ontwikkeling van de internationale politiek. Frankrijk kent noch haat, noch angst en be waart een koelbloedige Tust. Inzake de EngelschFransche besprekin gen in Parijs zeide Daladier, na te hebben gememoreerd hoe helder de Engelschen den Europeeschen toestand beoordeelen, dat een FranschEngelsche overeenstemming, die echter niet exclusief mag zijn, maar waartoe veeleer allen hartelijk worden uitgenoodigd, de beste waarborg zou zijn voor den vrede. DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN. Felle strijd bij den Chineeschen Muur. Eenige kilometers ten Zuiden van den Grooten Chineeschen Muur is een groote slag geleverd tusschen de Chineesche en japansche troepen, waarbij het leger van jek 4000 man zou hebben ver loren. De Chineezen hebben een aanval ge daan op de Japansche voorhoede, zij werden echter teruggeslagen. Strijd om den Sifengkau-pas. In Tokio zijn berichten ontvangen volgens dewelke de Chineesche troepen vertwijfelde pogingen ondernemen om den Sifengkau-pas te heroveren. Sinds Vrijdag zijn felle gevech ten aan den gang om dezen pas in ae provin cie Jehol. Na een grooten Japanschen tegen aanval in den nacht op Vrijdag zijn de Chi neezen teruggeslagen. DE BANKCRISIS IN DE VEREENIGDE STATEN. Heropening van banken in twaalf steden. Zondag zijn maatregelen getroffen waar door Maandag verschillende banken in twaalf steden in de Vereenigde Staten hun loketten weer zullen openen. President Roo- sevelt hoopt dat Woensdag a.s. elke solvabele bank in de Vereenigde Staten weer haar nor male werkzaamheden kan verrichten zooals het aannemen van deposito's, het overmaken van cheques en 't verstrekken van leeningen Het vertrouwen van het publiek schijnt ge leidelijk terug te komen en ook gedurende het week-end te zijn toegenomen. Het goud komt terug uit de particuliere huizen, waar men het in de laatste dagen had opgestapeld en wordt weer ter beschikking van de banken gesteld. De secretaris voor de Schatkist Woodin heeft gisteren vier nieuwe bepalingen uitge vaardigd De belangrijkste daarvan is die, welke de particuliere banken toestaat Maan dag hun loketten 'e openen indien dit niet in strijd is met de in den staat bestaande wet geving. Een tweede bepaling staat de voor schotbanken, banken van leening. en de auto- mobielcrediet-agenfsc' appen toe hun werk zaamheden te hervatten. Tenslotte zullen Maandag alle Federal Reserve Banken en hun filialen weer voor het verrichten hunner gebruikelijke werkzaam heden geopend zijn. De heropening der bij het Federal Reserve systeem aangesloten banken is door een speciale verordening ge regeld voor de twaalf Federal Reserve steden. Het departement van de Schatkist heeft de bij het Federal Reserve systeem aangesloten banken te Boston, New York, Philadelphia, Atlanta, Richmond, St. Louis, Kansas City, Dallas Cleveland, Chicago, Minneapolis en San Francisco toegestaan Maandag even eens hun werkzaamheden te hervatten. Dins dag mogen de banken, die niet zijn aangeslo ten bij het Federal Reserve-systeem, doch die gevestigd zijn in steden, die clearinghouse- associaties hebben, het werk hervatten. Tenslotte zullen Woensdag de banken, die tot geen der hierboven genoemde categorieën behooren, hun loketten mogen openen. Volgens de- jongste statistieken behooren 6080 banken met een werkingssfeer over het geheele land en 824 banken met een wer kingssfeer in een der verschillende staten, tot het Federal Reservesysteem. 18768 banken staan buiten dit systeem. De opening der banken. De opening der banken in de 12 Federal Reserve-steden heeft een zeer gunstigen in vloed op de stemming gehad. Het departe ment van de schatkist heeft met ijver zijn werkzaamheden voortgezet, zoodat vandaag waarschijnlijk in 251 andere steden de ban ken zullen worden heropend. De rapporten uit de 12 Federal Reserve-steden, waar het bankverkeer gisteren werd hervat, waren al le optimistisch zoodat men op het departe ment overtuigd is, dat binnen eenige dagen het normale bankverkeer overal zal zijn "her steld. In een officieele verklaring zeide de secre taris van de schatkist Woodin o.adat hij uitermate verheugd was met het succes dat het regeeringsoptreden had gehad en vooral over de verstandige wijze, waarop het pu bliek op alles had gereageerd. NAT AMERIKA! De bierbrouwerijen gereed! Uit St. Louis wordt gemeld, dat de brou werijen alle voorbereidingen hebben getrof fen om na de definitieve opheffing van het drankverbod terstond met volle kracht aan het werk te kunnen gaan. De grootste bier brouwer der U.S.A., Augustus Busch, zeide, dat alle noodige machines reeds gereed ston den en dat alle grondstoffen reeds lagen op geslagen. 1200 arbeiders waren reeds ia dienst genomen, zoodat het bedrijf binnen eenige uren na de opheffing der prohibitie aan het werk kon gaan. BESTRIJDING VAN DEN REVOLUTIEGEEST. Een motie van den Vrijheidsbond Op de algemeene jaarlijksche vergadering van de Liberale Staatspartij, te Utrecht ge- honden, is de in de dagbladen gepubliceerde motie Van de' afdeellng Delft betreffende ge meenschappelijke bestrijding van den revolu tiegeest ingefrokken, waarna, nadat met eenige. personen overleg was gepleegd, een nieuwe motie-werd ingediend, met welker strekking de vergadering zich vereenigde. Deze motie spreekt uit, dat het de taak van partij en afgevaardigden is door samenwer king met alle staatsgetrouwe partijen te wa ken voor de krachtige handhaving van staat, orde en gezag. ONTVANGSTEN DER NEDERL. SPOORWEGEN De staat der definitieve ontvangsten ovef de maand November 1932 vermeldt, dat aan reizigers- en bagagevervoer ontvangen is een bedrag van 4.801.276 20 (vorig jaar 5.410.079.61); aan vervoer van goederen en levende dieren werd ontvangen 5.730.579.09 (v. j. 6.419.664.03) en aan diversen werd ten slotte ontvangen 256Ó3&.29 (v. j. 307.236 00). Over de periode van Januari tot en met November 1932 is in totaal 23.587.116.0? minder ontvangen dan over dezelfde maan den vhn het voorafgaande jaar. TARIEFSVERLAGING IN DE BOUWVAKKEN. Voornamelijk van belang voor den woningbouw in de groote steden. De arbeidersbonden in de bouwbedrijven hebben besloten aan de regeering mede te deelen, dat zij bereid zijn tot medewerking om de in het bouwbedrijf bestaande tarieven zoodanig te regelen,-dat de daarbij te verdie nen loonen beperkt worden of blijven tot 20 a 25 pCt. boven het contractloon, met behoud van dè arbeidsprestatie, zooals die totdus- ver in tarjefwerk regel wa§. De patroons- bwdeu hebben nog geen officieel besluit ge nomen, maar een bereidverklaring hunner zijds mag als zeker worden aangenomen. Deze bereidverklaring heeft voornamelijk beteekenis voor den woningbouw in de groote steden. VERBOND VAN NATIONAAL HERSTEÜ' Prof. Oelissen weigert een candidatuur. Naar de Limb. Koerier verneemt heeft prof. dr. ir. H. Gelissen medegedeeld, dat hij de hem aangeboden candidatuur voor de Tweede Kamer op de lijst van het Verbond van Nati onaal Herstel niet wenscht te aanvaarden. Prof. -dr. J. L. Pierson, wiens naam voor komt onder een manifest van het Verbond voor Nationaal Herstel, verzoekt ons mede te dèelen, dat zijn naam ten onrechte is ge noemd. daar hij niets met dit Verbond uit t* staan heeft.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1