Agenda Grooie Getnipisavoid. Amstecdamscfie, Provinciaal lUeuuis Siad en Omgeving, lüeet&ecuM KERK EN VREDE. Aldus besloten. MORGENAVOND 8 UUR in de KAPELKERK EERVOL ONTSLAG. FEDERATIE ALKMAAR VAN DEN BOND VOOR STAATSPENSIONNEERING. Wis sóv, 0 7ï54 EEN INTERESSANTE AUTOMOBIELTENTOONSTELLING IN DE HARMONIE TE ALKMAAR. Wij noodigen U beleefd uit tot een bezoek aan de tentoonstelling der nieuwste typen en modellen van de volgende producten der General Motors: CHEVROLET-, PONTIAC-, OLDSMOB1LE-, BUICK- en OPEL personenwagens, alsmede CHEVROLET- en BÉDFORD-vrachtwagens. Deze show, welke wordt gehouden van 14 tot en met 17 Maart, is dagelijks geopend van 10 tot 10 uur en op den sluitingsdag van 10 tot 6 nur. Automobilisten, komt naar het Harmoniegebouw, de toegang is vrij. JAC. MET's AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. Alkmaar, Achterweg 19—29, Hoorn, Onder de Boompjes 20, Tel. 572 en 873. Tel. 245. Bioscopen. Cinema Americain tot en met Donderdag eiken avond half 8, hoofdnummer De heer scheres van Atlantis (rom.-dram.), hoofdrol len Brigitte Helm, Gustav Diessl en Heinz Klingenberg. Toegang boven 14 jaar. t Victoria-theater tot en met Donderdag el- ken avond half 8 hoofdnummer Kiki (rom hoofdrol Anny Ondra. Toegang boven 18 jaar. A. B. T., tot en met Donderdag eiken avond half 8 eerste hoofdnummer: Het mon ster van Frankenstein (sens.-dram hoofd rol John Boles; tweede hoofdnummer Pa ria's (sens hoofdrol Marie Prevost. Toe gang boven 18 jaar. Stedelijk Museum, ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; £a terdags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten Dinsdag 14 Maart. 110 uur, autotentoonstelling in de Har monie. Woensdag 15 Maart. 10—10 uur, autotentoonstelling in de Harmonie. 8 uur, Kapelkerk, getuigenisavond Kerk en Vrede. 8 uur, 't Gulden Vlies, lezing met licht beelden over Zwitserland voor de N R. V. 8 uur, Concordia aan de Laat, rede L. de Visser voor de comm. Partij Holland. 8 uur, Rustende Jager te Heiloo, opvoe ring operette Het Moorenschip. Donderdag 16 Maart. 10—10 uur, autotentoonstelling in de Harmonie. 8 uur. café Rus te Heerhugowaard, verga dering Witte Kruis. Vrijdag 17 Maart. 10—6 uur, autotentoonstelling in de Har monie. ROTTERDAM LLOYD RAP1DE. De boottrein van het mailschip „Indrapoe- re" dat hedenochtend te Marseille zal aan komen, zal morgen te Roosendaal, 8 51 uur te Rotterdam D. P. en 9.28 uur te Den Haag H. S. M. zal arriveeren. ONTSLAGEN ZU1VEL-CONTROLEURS. De Crisis-Zuivel-Centrale brengt ter kennis Van belanghebbenden, dat zij zich genood zaakt heeft gezien eenige van haar contro leurs te ontslaan. Zij geeft den belanghebben den daarom den raad de oontfoieurs Crisis- Zuivelwet niet m hun bedrijf toe te laten dan nadat deze de legitimatiekaart. hun door de Crisis-Zuivel-Centrale verstrekt, hebben ge toond. VROUWENLIJK IN DE WAAL GEVONDEN. In de rivier de Waal is onder IJzendoorn gistermiddag het lijk gevonden van een naar schatting 30-jarige vrouw. In den gouden ring aan een harer vingers kwamen voor de initialen G. v. B., 6/9 "23. DE 28STE NEDERLANDSCHE JAARBEURS TE UTRECHT. De 28ste Nederlandsche Jaarbeurs staat gereed. De voorbereiding van deze voorjaars- beurs heeft gestaan midden In de kracht voor den grooten storm en toch geeft het uiteindelijk resultaat reden tot tevreden heid. Ware de meubelgroep in vollen omvang intact gebleven, het totaal aan tal deelnemers ware waarschijlijk op het peil van de vorige voorjaarsbeurs ge handhaafd. Nu helaas, is het er 143 on der gebleven. Maar een jaarbeurs in ons land en in dezen tijd met nog '415 deel nemers en 15000 M2 verhuurde opper vlakte beteekent voor ons bedrijfsleven een prestatie, die eerbied afdwingt. Dat ondanks dezen tragischen tijd een jaar beurs in ons land voor den dag kan kometi met een omvang en samenstel ling, als met deze voorjaarsbeurs het ge val is, typeert de kracht, waan ver het Nederlandsche bedrijfsleven nog steeds beschikt, maar typeert méér nog de vastberadenheid om die kracht te ver dedigen met het beste, dat in ons zaken leven aanwezig is. Lichtpunten zijn er zeer zeker en voor deze lichtpunten de oogen te sluiten zou even verkeerd zijn als herleving te wil len zien waar deze nog niet is Ons be drijsleven is nog niet aangeland op het peil, waarop het geneigd zou zijn alle hoop op beterschap te laten varen. Een lichtpunt in de duisternis van het economisch bestaan is het ongetwijfeld, dat zich thans duidelijk teekenen voor doen, waaruit blijkt, dat genomen maat regelen reeds hun gunstige uitwerking doen gevoelen. In zakenkringen heeft, naar de voorzitter der jaarbeurs, de heer Graadt van Roggen, gister aan journalis ten zeide, algemeen de meening post ge vat, dat de economische malaise tot zulk een prijzenpeil van grondstoffen en arti kelen heeft geleid, dat verdere daling geen groote afmetingen meer k^n aan nemen, de kans op verlies tot beperkte grenzen is gereduceerd; een meer vaste prijsbasis, waarop een ommekeer bin nen het bereik der mogelijkheden komt. en met de waarschijn!ijkhiei'd van een betere toekomst rekening gehouden mag worden. En het is lang niet onmogelijk, dat op deze vastere, zij het dan ook voor een algemeene opleving te lage en voor de productie geenszins loonende basis, de handel in de naaste toekomst nieuwe impulsen zal krijgen, waaruit, zelfs bij gelimiteerde koopkracht van den consu ment, een begin van opleving zou kun nen ontstaan. HYPOTHEEKBANK VOOR NEDERLAND N.V. ALGEMEENE WAARBORGMAAT SCHAPPIJ N.V. TE AMSTERDAM. Men verzoekt ons te melden, dat in de op 10 dezer gehouden vergadering van den Raad van Commissarissen besloten is aan de vergadering van aandeelhouders voor te stellen het dividend over 1932 te bepalen op 25 (v.j. 28), waarna de gezamenlijke re serves zullen toenemen met 120.000 en zul len bedragen 1.340.000. BRANDEN. Acht kinderen in gevaar. Te Delft werd Zaterdagavond de politie- fcrandweer gealarmeerd voor een brand in de Baljuwsteeg. De deur van het betreffende woonhuis was gesloten, zoodat de politie door een pand ernaast op het dak moest klimmen om daarin een gat te maken, 't Bleek dat op den zolder acht kinderen van 118 jaar in diepen slaap waren. De moeder was afwezig, terwijl de va-cer m een ziekenhuis wordt verpleegd. Het vuur, dat spoedig werd gebluscht, was vermoedelijk ontstaan doordat een voorbij ganger opzettelijk een brandende sigaa. óf sigaret door een gebroken ruit naar binnen heeft geworpen. In een school. Opzet? Zaterdagnacht is brand uitgebroken in het r.-k. schoolgebouw aan de Leidscbevaart hoek Westergracht te Haarlem. Er bleek een gordijn in brand te zijn geraakt, wat tiidig door een surveilleerend politieagent werd ontdekt, zoodat het vuur zich niet verder uitbreidde. De oorzaak wordt nog onder zocht. Een cafe in Uth uitgebrand. Zondagmiddag is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in het café van den heer Van Maren te Lith aan de Maas. Het café met woonhuis brandde af. VERKEERSONGEVALLEN. Drie zwaar-gewonden op den Amersfoortschenstraatweg. Zondagmiddag heeft op den Amersfoort- schen Straatweg onoer de gemeente Huizen, nabij Crailo een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een luxe auto, komende uit de rich ting Amersfoort, welke even te voren een vóór dezen rijdenden wagen had gepasseerd en daarbij te veei op het linker gedeelte van den rijweg gekomen was, schoot, doordat de bestuurder een aanrijding wilde vermijden met een uit tegenovergestelde richting ko menden auto en het stuur daarbij te veel naar rechts omgooide, over den berm van den weg, daarbij een kleinen boom omver rij dende, waarop de wagen kantelde. Twee wielrijders, de 17-jarige J. Bosch en de 18- ]arige D. Prins, beiden uit Amsterdam en kantoorbediende van beroep, kwamen onder den omslaander. auto terecht. Zij bekwamen beiden een lichte hersenschudding, terwijl laatstgenoemde bovendien een sleutelbeen bleek te hebben gebroken. Van de inzittenden van den auto kreeg de 50-jarige heer Vos uit Bussum een ernstige ochedelfractuur en een zware hersenschudding Zijn toestand is zorgelijk. Van de andere drie automobilisten kregen twee heeren lichte verwondingen aan het hoofd, terwijl een dame vrijwel ongedeerd bleef. De inzittenden waren de drie gebroe ders Vos uit Bussum, waarvan de heer A. Vos chauffeerde en slechts licht gewond werd, en hun zuster. De carosserie van den auto werd geheel vernield. Vrouw doodgereden. In de De Clercqstraat bij de Bi'derdijk- straat te Amsterdam is Zondagmiddag een vrouw van middelbaren leeftijd tusschen de wagens van een passeerenden tramtrein der Haarlemsche Tramwegmaatschappij terecht gekomen. Het slachtoffer werd daarbij ge dood. Het lijk is naar het Wilhe.minagasthuis overgebracht. Door een auto aangereden en gedood. Zondagavond is de 20-jarige dienstplich tige J. uit Hilversum, die naar Amersfoort fietste, ter hoogtevan het hotel Trier te Soestdijk aangereden door een auto. J. is naar het militair hospitaal te Amersfoort vervoerd, waar hij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen gisteren is overleden. Een doode, een gewonde. Hedennacht reed de heer Pepping, direc teur der zuivelfabriek te Dedemsvaart. in ge zelschap van den directeur van de zuivel fabriek te Slagharen, den heer A. Vos. per auto door Harderwijk. Door nog onbekende oorzaak botste de auto tegen een boom. De heer A. Vos werd hieroii op slag gedood De heer Pepping werd gewond. De heer Vos laat een vrouw en twee kinderen na. HOORN. Dinsdagavond vergaderde de gemeente raad onder leiding; van mr. G. J. Bisschop. Afwezig wegens ziekte de heer Boldingk. Aangenomen werd een voorstel tot toe kenning van een subsidie ad 100 aan het bestuur van het Noordhollandsch Groot Yorkshire Varkenssstamboek ten behoeve van een in 1933 te Hoorn te houden varkenskeu ring. Voorts ,jverd besloten tot verkoop van een strook bouwgrond van 30 M2. aan den heer H. Nieuwenhuysen tegen den prijs van 7 25 per M2. Idem van een strook grond aan de Slacht huisstraat, groot 177.5 M2. aan Gebr. Veld hoven tegen den prijs van 5.50 per M2. Voorts werd aangenomen een voorstel van B. en W. tot aanwijzing van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Ad viezen van de Vereen, van Nederlandsche Gemeente, besloot met de deugdelijkheidsver klaring van bedriifsrekeningen (Art. 265 der Gemeentewet). Het betreft hier voorts het op nemen van de boeken en de kas van den ge meente-ontvanger. Als nu kwam in behandeling een bezwaar schrift van regenten van het St. Jans-Gaht- huis tegen den aanslag van de straatbelas ting voor bedoeld ziekenhuis. Hierna sluiting. De vergffiering werd ver volgd met een zitting met gesloten deuren VENHUIZEN. Zondag hield de afd. Veenhuizen van den Bond voor Staatspensionneering een propagandaavond met medewerking van de tooneelvereeniging „De Hoop" van Aarts woud. Met een geestig woord wees de voor zitter, de heer H. Bruin, op het nut van or ganisatie, terwijl hij ook het mooie van pre- mievrij ensioen naar voren bracht. Hierna voerde de tooneelvereeniging op: De aard schok en De erfenis van Peet Merai. Wat hebben we gelachen. Het spel was af. We za gen hier echt een stuk werkelijkheid en ver gaten, dat het slechts spel was. Het was een genotvolle avond. Een woord van dank ge bracht aan de Rederijkerskamer „De Hoop" voor hare belanglooze medewerking was dubbel en dwars verdiend. DE RIJP. De heer Humer heeft met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag gevraagd als ge meente-opzichter. Tot bestuursleden van de spaar- en voor schotbank alhier werden gekozen de heeren K. Tuin en Hamstra. Beiden namen hunne benoecing aan. De heer T. van Houweningen heeft be dankt als voorzitter en lid van het bestuur van de Burgerkiesvereeniging alhier. Als be stuurslid werd in diens plaats gekozen de heer Ramkema. Toegangsbewijzen aan het secretariaat der Afdeeling, Van der Kaaijstraat 1 en morgen avond aan de Kerk. Prijs f0.25. Burgemeester en Wethouders hebben op diens verzoek, met ingang van 1 Mei 1933, eervol ontslag verleend aan den heer W Siewers, als assistent-marktontvanger deztr gemeente. Men schrijft ons: Zondagmorgen vergaderde de federatie Alkmaar van den Bond voor Staatspen sionneering in café Breed op de Paarden markt alhier. Even over 10 uur opende de voorzitter de heer H. Bruin, de zeer druk bezochte verga- dering. Bijna alle aangesloten afdeelingen waren door hunne aigevaardigden vertegen woordigd, wat den voorzitter een woord °van lof deed brengen tot de aanwezigen. Spr. hoopte dat de heerlijke morgenzon de harten der aanwezigen nog meer zou verwar men en versterken, en het behandelen der uitgebreide agenda met opgewektheid zou geschieden. De hoofdschotel van de agenda was de be schrijvingsbrief. Het voorstel-Sneek om de functie^ van secretaris en penningmeester door één functionaris te laten bezetten werd voor onmogelijk gehouden, omdat zij ecu zeer groote omvangrijken taak is. Om dan nog dezelfde functionnaris propagandist te maken werd al te kras geoordeeld en dit werd met algemeene stemmen verworpen. Een 3-tal voorstellen der afd. Hilversum konden eveneens niet zonder meer aangeno men worden ofschoon 't voorstel tot meer de monstratieve propaganda heel goed in ons kader kwam, daar onze federatie dit punt al meerdere malen als urgent cp voorgaande beschrijvingsbrieven had geplaatst. Dit ge deelte zou door de afgevaardigde der federa le met klem worden aanbevolen. naar waarnemingen, verricht in den morsen van 14 Maart. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771,3 mM. te La Coruna. Laagste barometerstand 749,9 mM. te Happaranda. Verwachting, geldig tot den avond van 15 Maart: Zwakke tot matige winden uit Westelijke richtingen, nevelig tot half bewolkt; waar- schijnlijk droog weer, aanvankelijk zachter. Overzicht. De hooge druk uit het Zuidwesten ver plaatst zich naar midden-Europa. De de pressie trekt in beteekenis afnemend Oost waarts, maar ver in het Zuidwesten nadert een nieuwe depressie. Onder den invloed van den Westelijken luchttoevoer werd in onze omgeving tot Midden-Frankrijk en midden- Duitschland overal ochtendnevel gemeld waarbij alleen in het midden van ons land de temperatuur tot ver onder 0 graden daalde. Op de Britsche eilanden is de be wolking toegenomen en eenige regen geval len. Op het vasteland houdt het fraaie hel dere en windstille weer nog aan, doch in Zuid-Frankrijk -viel plaatselijk zware regen. In Scandinavië is de vorst weer iets toege nomen en viel ook neerslag. Voorloopig blij ven de vooruitzichten nog gunstig, over en kele dagen komt er wellicht nog enkele regen. Het volgende punt der afd. Amsterdam om geregeld in groote bladen als ingezonden mededeelingen te adverteeren werd om de groote kosten door het hoofdbestuur in zijn prae-advies reeds ontraden en door de fede ratie overgenomen. Verdere voorstellen van Hilversum en Amsteram waren de propa ganda over de a.s. verkiezingen te voeren als in 1913. Dit behoorde zeker tot het onmogelijke, omdat er niet meer op per sonen maar op partijen gestemd wordt en daardoor vooral het voeren der actie is ver anderd. Amsterdam wilde gaarne een historisch overzicht hebben van wat de bond in de laatste 30 jaar heeft gedaan, om daardoor de jongeren een beetje meer met het bondsleven bekend te maken. Hiervoor was, evenals hij 't hoofdbestuur, geen bezwaar, al verwachtte de federatie hier niet veel heil van. Gekomen bij het voorstel der Enkhuizer federatie, om het daar heen te leiden, dat de propaganda onder rechts meer zou gevoerd worden, en wat meer dar. tot nu op den voor grond zou worden gebracht, zooals bijvoor beeld het artikel Rechts richten (Juni 1932) gaf het hoofdbestuur reeds in zijn prae- advies te kennen dat er bij den algemeen en secretaris al meerdere malen verzocht is om propagandalectuur vooral om de laatste radioredes. Zelfs ons maandblad ver schillende afgevaardigden wezen hier op gaat den laatsten tijd heel goed. Het volgende voorstel Rheden om de af- deelingsverslagen te bekorten of te laten be talen, achtte men niet geraden, omdat ver schillende afgevaardigden gaarne wat groo- ter verslag in het maandblad zouden zien ge plaatst omdat zij juist meenden, dat hier werkelijk een mooi stuk propaganda in zat en het bovendien tot naijver aanzette. Er werd dan ook besloten hier met kracht tegen te ageeren. Wat betreft het voorgestelde door de af deelingen Sneek en Amsterdam het eene wat betreft het jaarboekje en de andere over de salarissen en cumulatie van pensioenen bij rijksambtenaren, enz., waren de afgevaardig den ook dezelfde meening toegedaan Het prae-advies van het hoofdbestuur luidde, om dit jaar het boekje te laten zoo het was. Op gemerkt was, dat wij wel een Bond voor Staatspensionneering waren, maar geer salaris-regelaars. Nu kwam de benoeming van afgevaardig den naar het congres dat den 11 den April zal gehouden worden in Krasnapolski te Amsterdam, en wel vroeger dan gewoonlijk in verband met de vervroegde verkiezingen der Staten Generaal. Daar de eerste stem ming geen meerderheid kon opleveren kwam men tot een tweede vrije stemming. Thans bleek gekozen te zijn de secretaris de heer J_ Boskamp. Tot zijn plaatsvervanger werd aangewezen de heer M. Jimmink te Alk' maar. Beide heeren lieten zich de benoeming welgevallen. Nadat de agenda zoover was afgehandeld verliet de voorzitter de verga dering en droeg de leiding over aan den heer M. Jimmink te Alkmaar. Thans betrof het de candidaatstelling van een Hoofdbestuurs lid aftredend de heer J. de Ruiter (niet her kiesbaar). Hiervoor in plaats werd door ae gecombineerde federatiebesturen aangewezen de heer H. Bruin Sr. uit Alkmaar als canui- daat uit Noord-Holland, welke heer na teng tegenspartelen toch heeft aanvaard. O&x candidaatstelling moest dan in deze verga dering buiten hem om behandeld worden. Waar bleek dat de keus in goede aarde was gevallen werd na enkele besprekingen waa aan door Heiloo en Oudkarspel werd deejg nomen, besloten de candidatuur met alt stemmen met kracht te steunen, ofschoon tijd heel kort was. Men meende dat ae kendheid van den voorzi'ter der federa'ue alleen in Noordholland, maar ook ver buiten zoo goed was en hij wel kans van gen zou hebben. Er zou zoo spoedig ~£ar lijk een circulaire worden gedrukt en alle afdeelingen en federaties worden ov» zonden. - Aai De voorzitter sloot met den wensc velen uit Noordholland den llden AP Amsterdam op hun post zouden Z,1Q- van Dinsdag 14 Mnart 1933 OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDE OU WCREDIET N. V. (Ontvangen per draadlooze telefoon). Koers van heden t»»t Vorige koers pl.m. 1.30 pl.m. 1.45 pl.m. 2.00 STAATSLEEN1NGFN. 5 Nederl. 1912 100% 4H 1917 uo'°/ia 4 1931 0 0 98% BANK-INSTELL1NGEN. Handel Mpij. Cert v. 100C 61 60% Koloniale Bank 62% 02 Ned Ind Handelsbank 4 54'/, 52'/, D. Reichsbank 1 4% INDUSTR. OND. B1NNENL. 28% 28'/, Alg Kunstzijde Unie i 4 28 28% 17% Calvé Deift Cert. e 4 5b'/, 5/% 1% 18/4 110 109% 107-Vt P ilips Gloeil. Gern Bezit 4 110»/4 ii"?-ü 1114.24 Unilever 0 4 98% 97% 93-% INDUSTR. OND. BU1TENL. 14 Am Smelting 4 0 l's/s Ö'/8 f'VlG 61% 7 1% Bethleh Steel 0 9 4 1 %6 12% 2*/is 2% 4'/i6 Steel comm. 0 28'/;o 2/»/, Studebaker 0 0 3'/s 31/4 2% 2% Zweedscbe Lucifers 0 0 7 CULTUUR MAATSCH. H. V. A 181% 180-791 1807,-i li8i/, 119 Ned. Ind. Suiker Unie A 0 76»/, 76 Vorstenlanden 0 0 4 41% 41 29 60 MIJNBOUW. Alg Explor. Mij. 0 0 0 '0 123 123 12 12 Rediang Lebong c A 0 A 0 116 111'/,-2 112-3 113-5 PETROLEUM. Dordtsche Petr. 0 1 0 A 0 129% Kon Petr. a 4 0 0 '0 143/, 14 %-3 Perlak i 0 0 0 0 0 81*/,6 82 Continental Oil 0 0 0 S%6 3J-% 4%6 4-"Ó6 4% 4% RUBBERS. Amsterd. Rubber a f i i 55% 54% 54%-5 Deli Bat. Rubber 0 0 1 0 21'/, 21 Hessa Rubber i 4 0 2t 21 Serbadiadi 0 0 0 i 0 1<"/, 16 Interc. Rubber 0 0 i 0 l5/:e 1%6 SCHEEPVAARTEN. Holl. Amerika lijn 4 1 0 1 3 ■i Gem. Eig 0 a 0 '0 2% Kon. Ned Stoomboot '0 12% 12'/, 14 Scheepvaart Unie TABAKKEN. i A A A i 0 51 Deli Batavia 1 y a 15 153 Oostkust 0 0 1 15'/, 1 Oude Deli t Senembah i t 0 0 i '0 0 126 136'/, 124'/, 133,, AMER. SPOORWEGEN. Atcbison Topeka 0 m 0 3-'/, 39% Southern Railw Cert. i 0 1 0 5% 5% 7J Wabash 1 i i i A 0 2 1% pl.m. 2.15 112-'/» 180'/,-l 113'/s-4 143i-»/4 4% i fEiclaim. WISSELKOERSEN AMSTERDAM NIET OFFICIEEL Vorige koers 3 54 Londen Berlijn 58 95 Parijs Q Brussel (Belga) Bazel Weenen p. Sch. 100 Kopenhagen Stockholm Oslo New-York t f 'tali« i >74V, Jt ,02 48 07'/, 38 20 45 10 43 80 2 47'/, 12,04 Kners op heden uur '•11 59.0, >.75 34 70 48 05 48 10 45 00 44/5 2 '8'/, 12.73

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2