Alkmaarsche Courant Radionieuws Reuilletoti De gevolgen van een operatie. Ru&licaties Slad en OmqemiiQ Honderd fljl en dertigste Jaargang. DINSDAG 14 HAART. TREKHCNDENWET. Keuring van trekhonden en karren. De Vrijzinnig-Democraten en de crisis. |fe 62 1933 Woensdag 15 Maart. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend VARA). g__ Gramofoonplaten. 10.VPRO-mor- «enwijding. 10.15 Uitz. voor Arb. in de Con- tinubedr.Lezing door dr. P. Klinkenberg en „ramofoonmuziek. 11.20 Marxherdenking m- v. Joh. Jong, orgel en R. Numan, declamatie. 12 Concert door „De Noten krakers", o.l.v. D. Wins en gramofoonmu- ziek. 1.45 Zenderverzorging. 2.— Vrouwen- uurtje. 3.— Kinderuurtje. 5.30 Orgelspel door Joh. Jong. 6.15 Joodsche uitzending m. ui v. Chaia Raismann, causerie en Th. Stokvis, zang. 7.— Concert door het VARA- orkest o.l.v. H. de Groot, m. m. v. duo van fielden, viool en altviool. 7.45 Herh. SOS- berichten. 7.50 Gramofoonpl. 8.— Marx herdenking m. m. v. VARA-orkest o.l.v. H. de Groot; Joh. Jong, orgel en Janny van Oogen, declamatie. 10.30 VARA-varia en Vaz Dias. 10.45 „Veilig verkeer", door C. Sormani. 10.5012.Gramofoonplaten. Huizen, 296 M. (Uitsluitend NCRV). 8. Schriftlezing en Meditatie. 8.15—9.30 Gra mofoonpl. 10.NCR V-Dameskoor. 10.30 Morgendienst. 11.Ogelspel. 12.15 Kwin- tetconcert o.l.v. P. v. d. Hurk. 1.30 Gramo foonplaten. 2.15 Vervolg concert. 3.Chr. Kinderkoor „Klein Excelsior", o.l.v. J. Th. KVesterdaal en gramofoonplaten. 4.4.30 Gramofoonplaten. 5.Kinderuur. 6.Voor Friesche kinderen. 6.30 Engelsche les. 7 'Afgestaan. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8. Orgelspel. 8.30 L. J. de Hoog: Van en uit Westland. 8 50 Vervolg orgelspel. 9.20 Vaz Dias. 9.3011.30 Gramofoonmuziek. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 10.50 Tijdsein, berichten. 11.0511 20 Le- ïing. 12.20 Orgelspel Q. MacLean. 1.05 L. Kemp's orkest. 1.50 Gramofoonplaten. 2.45 Voor de scholen. 3.50 Sted. Orkest Bourne- inouth o.l.v. Dan Godirey m. m. v. J. Gen run, fluit. 5.05 Orgelspel Reg. New. 5.35 Kinderuur. 6 20 Berichten. 6.50 Svarlatti's Sembalomuziek. 7.10, 7.30, 7 50 en 8 20 Causerie. 8.35 Uit de Queen's Hall: BBC- Symphonie-orkest o.l.v. A Boult m. m. x. A. Cortot, piano. 10.20 Muzikale causerie 10.35 BBC-Dansorkest ol.v. Henry Ha'1. 11.15 Lezing. 11.20—12.20 Roy Fox en zijn Band. Parijs ,Jtadio-Paris"1724 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 12 35 Concert door het Om roeporkest. 12.50 Orgelconcert door G. T. Desserre. 1.25 Vervolg orkestconcert. 7.40 Gramofoonplaten. 9.05 Gramofoonplaten 9.20 Orkestconcert o.l.v. Munsch m. m. v. Lotte Lehmann, sopraan. Kalundborg, 1153 M. 12.05—1.20 Con cert uit rest. „Wivex". 2.20 Gramofoonpla ten. 2.50—4.50 Omroeporkest o.l.v. Reesen 7 20 Folkloristisch programma. 8.10 Trio concert. 9.05 Deensche liederen door Per Knudsen, zang en F. Jensen, piano. 9.35 Deensche muziek door het Omroeporkest o.l.v. E. Reesen. 10.20—11.50 Dansmuziek o 1 v Langenberg, 473 M. 6.25 Gramofoonpl. 11.20 Concert. 12.20 Concert o.l.v. Eysoldt 1.50 Gramofoonplaten. 4.20 Concert o.l.v. Kloss. 7.20 Concert o.l.v. Wolf. 7.45 Concert m m. v. koor en Weragkamerorkest o.l.v. Zimmerman en K. Hansen, sopraan. 8.05 Vervolg concert o.l.v. Wolf. 8 20 Radiotoo- neel 10.05—11.20 Concert. Rome, 441 M. 8.05 „Kovancina", opera van Moussorgslri. Brussel, 338 M. en 508 M. 338 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroepkleinorkesl o l.v. Leemans. 5 20 Omroeporkest o. 1. v. André 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Omroep orkest o.l.v. André. 10.30 Gramofoonplaten. 508 M.: 12.20 Concert o.l.v. A. Fellemans. 5 20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 6.35 Gramofoonplaten. 6.50 Omroepkleinorkest o.l.v Leemans. 8.20 „Germinal", hoorspel van P. Hubermoni met koorbegeleiding. 9.05 Concert uit het Conservatorium te Brussel m m. v. orkest en soEstcn. 10.50 Gramofoon- pliSs<7t, 1635 M. 7.20 Uit Breslau: Elne Kantate für den Rundfunk, op. 46. muziek 60 Oorspronkelijke roman door Jan Walch. Zoo zorgde hij, eens toevallig meneer Col ver op de tram te ontmoeten. Heel moeilijk was dit toeval niet in actie te brengen; meneer Colver kwam met de stiptheid die hem kenmerkte, steeds om anderhalve minuut over twaalven uit de deur van het Ministerie; wandelde dan met de uniformiteit, die ook zijn nota's kenmerkte, langs steeds denzelf den weg, te weten door de lange Houtstraat naar het Tournooiveld, en stapte daar op tramlijn 1. Die was ook vrij stipt; maakte dan ook deel uit van een semi-overheidsbe- drijf. Dit waren alles omstandigheden, die plezierig als plan-elementen, waren te han teeren. Voorts was die tram op dat uur veel al nogal vol; rijk-beladen met reizigers di< met een wei-beklanten morgentrein ui Utrecht waren gekomen. Van zitten-binnenin was geen sprake; meneer Colver- rekende daar ook niet op, maar was héél gelukkig, als hij het hoek-staanplaatsje naast 't machine kastje op het achterbalcon van den motor wagen kon bemachtigen. Dat wisten al zijn ondergeschikte ambtenaren; zulke dingen ®?et men als ambtenaar weten; en Henri wist het ook. En daar hij den tijd nu aan zich naa, stelde hij zich een morgen op, aan 't staatsspoor, 't beginpunt van lijn 1, op df tl'? -Ie ^ieer Colver zoozeer ambieerde, net ging alles, naar wensch zooals hij had oorzien. Aan het Tournooiveld ston u" ^°'verl P^ies op t punt waar liji Li? maa«e; precies tegenover het achter yjto- i?- "^rwagen Aanstonds zijn plaats bezet was; hetgeen •muru^a vamma. groefje tusachén zijn van Strecke. 8.40 Lezing. 9.20 Uit Frank- :urt: „Die Stillen im Lande". 9.40 Berichten 10.20—11.20 Dansm-ziek dotr Paul vnn Beky en zijn orkest. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR roepen houders van trekhonden in deze gemeente op, hunne trekhonden met tuig en kar of karren waarvoor of waaronder de honden als trekdieren worden gebruikt, ter teurino aan te bieden. Deze keuring zal plaats hebben in een lokaal van het GEMEENTE-SLACHT HUIS aan den Helderscheweg, waartoe de houders van trekhonden, die aldaar verschijnen moeten, nog nader zullen worden opgeroepen, voor zoover zij reeds in het trekhondenregister staan inge schreven. Het niet ontvangen eene' per soonlijke kennisgeving ontheft belang hebbenden echter niet van de verplich ting om ter keuring te verschijnen. De keuring geschiedt groepsgewijze op WOENSDAG 5 en DONDERDAG 6 April a.s. (en niet zooals aanvankelijk was medegedeeld op 29 en 30 Maart a.s.) en vangt aan des namiddags 1 uur. De lichamelijke eischen, waaraan een trekhond o m. moet voldoen, om als zoo danig geschikt te worden verklaard, zijn de volgende: korte, breede, zware nek, krachtige hals; 2. breede schoft (deel van den rug tus- schen de schouderbladen); 3. rechte, breede, gespierde rug, korte rechte breede lendenen; 4. breed, gespierd kruis, smalle ge vulde flanken; 5. de minimum-breedte van de voor- borst, gemeten tusschen de beide middelpunten der boegen, is vast gesteld op 14 cM.; 6. gewelfde, diepe borst, gespierde vol doende vastliggende schouders; 7. krachtig gebouwde, rechte voor- pooten; 8. korte ronde klauwen, niet gespreide teenen. met ronde niet weeke zooi- kussens; 9. goed gebroekt, lange flink gespierde dij en schenkel, spronggewrichten laag bij den grond bij goeden stand van de achterpooten 10. krachtige gewrichten. De honden, die overigens als trekhond worden goedgekeurd, moeten, wil de eigenaar aanspraak maken op een ver gunning tot het zitten gedurende den rit op de hondekar, forsche honden zijn. KEURING HOND MET KAR. Verdere beoordeeling van den hond, gespannen vóór of onder de kar. Na de keuring van den hond op zich zelf, worden de honden verder beoor deeld vóór of onder de kar of karren (naar gelang van hunne bestemming), waarvoor het dier als trekhond zal wor den gebruikt. Er zal op gelet worden, dat niet alleen tuig en kar voldoen aan de bepalingen, vervat in de artikelen 6 en 7 van het sedert gewijzigde en aangevulde Ko ninklijk besluit van 6 Februari 1911 (Stbl. nr. 45), doch tevens: 1, of de onder de kar gespannen hond te rekenen naar de schouderhoogte, rechtop onder de kar kan staan en in behoorlijken stand kan loopen (artikel 9, laatste lid); of gewicht en bouw van de kar in overeenstemming zijn te achten met den ter keurin aangeboden hond, zoodat de arbeid welke naar ver wacht mag worden, den hond zal worden opgelegd, geen bovenmatige inspanning zal vereischen; 3. of bij elke kar een of meer doel matige ligplanken voor de honden aanwezig zijn. Alkmaar, 14 Maart 1933. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Uiteenzetting door mr. H. P. Marchant. Ingevolge den oproep van het afdeelings- bestuur kwamen gisteravond de vrijz.-demo- craten bijeen in het Gulden Vlies, om de uit eenzetting te hooren van mr. H. P Mar chant over de positie van de vrijz.-democra- ten in dezen crisistijd. De zaal was matig bezet. De heer A. Sietsma sprak een wel komstwoord, waarbij hij opmerkte, dat de komende verkiezingsstrijd waarschijnlijk grootscher zal worden dan voorheen, een gevolg van de meer en meer aan den dag ge- comen tegenstellingen. Rede mr. Marchant. Mr. Marchant, voorzitter van den v.-d. bond, begon zijn rede met de opmer king, dat de verkiezingen dit jaar eerder worden gehouden dan verwacht werd, als gevolg van de nederlaag der regeering, die daarop gebruik maakte van het recht, haar toegekend bij de grondwet. Dit onfrbindings- recht veronderstelt, dat het ministerie blijft zitten, als de kiezers in meerderheid instem ming betuigen met de door de regeering ge- wenschte richting, welke inzet voor dergelij ke verkiezingen (na gebruik maken van het ontbindingsrecht) moet zijn. Spr. herinnerde aan de kamerontbinding door Tak van Poortvliet, als gevolg van zijn nederlaag bij de behandeling der Kieswet. De verkie zingsstrijd liep toch over deze wetswijziging. Thans echter is het punt van het conflict met de regeering (bezuiniging) niet de inzet voor de verkiezingen, en de regeering zegt te zullen heengaan, omdat gebleken is dat het Nederlandsche volk een normaal parlemen tair kabinet wenscht. Verkiezingen als die van thans, zijn zeldzaam in ons land. Spr. was ervan overtuigd, dat het wel foed is, de verkiezingen vroeger te houden an anders, met het oog op de crisis, die nog steeds voortduurt, ondanks de voorspellin gen van prof. Sam. de Wolf, dat in Sept. 1932 betere dagen zouden aanbreken, op welke voorspelling velen zich hebben inge steld. Evenwel, de crisis is eerder zwaarder dan lichter geworden, en spr. vreesde dat we de ergste diepte ervan nog niet hebben bereikt. Daarom kan men dezen keer niet met blijmoedigheid aan den verkiezings strijd deelnemen. Men vraagt zich af: hoe komen wij met de minste schade door de moeilijkheden heen? De crisis is oorzaak, dat men zich meer bezig houdt met de vraag of de regee ring wel alles doet wat mogelijk is om de gevolgen der crisis te ondervangen. Het ge volg hiervan is, dat hij, die het best op de regeering weet af te geven en eigen denk beelden naar voren te brengen, den meesten aanhang ondervindt. Spr. wees hierbij op Hitier in Duitschland, die de schuld van den nood van het Duitsche volk van alles werpt op vroegere regeeringen en toezegt nieuwen bloei te zullen brengen (zonder te zeggen hoe.) Zou iets dergelijks ook in Nederland mo gelijk zijn? De hoofdvraag hier is: Op welke wijze zullen wij in den eerstvolgenden tijd worden geregeerd en dan komt de vraag hoe aan de crisis het hoofd te bieden. Men beveelt daar tegen middelen aan, die wel'eens verkeerd konden blijken te zijn. In dit verband wees spr. op den eisch van sluiting der grenzen om de veehouderij en den landbouw te hel pen. Tegenwerpingen, als b.v. dat dan de industrie nog meer zal lijden, laten deze voorstanders koud. Als men, zoo ging spr. voort, op deze wijze tegenstellingen zou scheppen tusschen platteland en industrie en stad, zou het onmogelijk worden dat de duurder geworden producten door de land- genooten kunnen worden betaald. Spr. wees op meerdere tegenstrijdigheden in verschillende partij-programma's en con stateerde dat de liberalen er eenige van na men, uit vrees van anders stemmen te zullen verliezen. Zoo b.v. het programpunt van den Boerenbond inzake grenssluiting en dat van de partij van het Nationaal Herstel. Straks kan men ook wel het program der a r. partij overnemen, dan heeft men tenminste in Co- lijn een man met een uitgesproken beginsel. wenkbrauwen kerfde. Hij wierp een blik op den vermetele, die daar stond opgestela; en hoe weinig socialistisch zijn gevoelens anders ook waren, hier had hij een moment volkomen de sensatie van den staker tegen over den onderkruiper En dat was waarachtig die weggejaagde Lugt! Maar de weggejaagde Lugt hief met hof felijkste onderdanigheid den hoed; en met verrasten en verheugden eerbied zei hij: Meneer Colver!" Het waren maar twee woorden; maar de toon die volgens het spreekwoord „de mu ziek maakt" maakte op dit luttele woord motief een volkomen aangrijpende hul- digings-compositie. De nadruk op „Col"- vooral zette zoo fijn-dynamisch in en ver liep zoo streelend, dat de heer Colver, wiens herinnering andere tonen aan het verschijn- sel-Lugt associeerde, wezenlijk verbaasd was, en, sprakeloos, ook den hoed lichtte. En door wilde loopen. Maar dat voorkwam Henri; met rappe zachtheid voorkwam hij het uitvoerende een zachte glijbewe- ging vlak voor den heer Colver; een bewe ging niet ongelijk aan een figuur uit de thans helaas uitmodisch quadrille-des-lan- ciers; en ook als bij die figuur, maakte hij een lichte buiging, en drong min-of-meer, hem het voortgaan belettend, zijn exchef in het knusse hoekje zijner voorkeur, en toen bleef hij, zeer ongemakkelijk, maar bevallig, half voor, half terzijde van hem staan; en zei: „Gaat u daar staan; daar staat u wer kelijk beter; de tram is zoo over-bezet". Zoo vlug en handig ging dit in zijn werk, dat de heet Colver, in zijn verbazing, zich de bou- deer-gevoelens, die hij tegenover zijn hoofd commies had, voelde ontglijden, en ietwat onthutst, met een hoofdknik bedankte. Toen zei Henri Lugt niets meer, maar bieef met het aerbiedig gezicht van «en staatsburger die besef heeft van wat hem past, ia rijn om gemakkelijkste positie staan, met als bek* d^ggee 't na«hii«i»&tje m. «m kaper*» staaf; en meneer Colver, die alle eigenschap pen van den ambtenaar bezat, waartoe ook goede manieren behooren, deed nu, ter hoog te van de Plaats, een vraag naar het welva ren van den heer Lugt; een vraag die nog wel een vrij drogen en zelfs ietwat gering- schattenden klank had; maar waarop de an der niettemin op een toon van eerbied en vereerd-zijn antwoordde; verklarende na een innig-gemeend „dank u zeer", dat het hem nu weer heel goed ging; en dat hij ge lukkig volkomen hersteld was, van al de el lendige storingen die zijn ziekte had meege bracht. Aan welke mededeeling hij oninid dellijk de bezorgd-belangstel lende vraag naar meneer Colver's gezondheid verbond; en naar die van mevr. Colver? „En Mej. uw dochter? Of is 't al Mevrouw uw dochter?" Henri wist heel goed, dat het Mevrouw-uw dochter was; en dat het haar, althans maat schappelijk, niet zoo heel goed ging, want de schoonzoon was, zelfs ondanks de pro tectie van den schoonvader, volkomen niet- te-handhaven gebleken in de positie aan Ministerie, die door Henri's afvloeien was opengevloeiden had nu weer een zeer net te, intellectueel niet veel vergende, betrek king bij het Vreemdelingen Verkeer. Maar daarover sprak Henri natuurlijk niet; en ook de heel Colver sprak er niet van; na tuurlijk. Maar de tramrit was lang: en er werd dus nog wel over iets gesprokenzij het aanvankelijk van de zijde van den heer Colver op ietwat onwillige wijze, met rusti ge vlotheid van Lugt's kant beantwoord. Een enkele vraag van Lugt naar de drukte der werkzaamheden, met voortreffelijk ge slaagden ernst uitgebracht, ontmoette bij den ander aanvankelijk een wantrouwenden blik; maar toen herinnerde de ondervrager in verband hiermee aan een begrootings- periode van zes jaar geleden, toen men in derdaad enkele dagen den geheel en dag do#r !»ad e* er zntfe eek neg avendwesk te varriebte» was gevast; «er Anders dan de liberalen zijn de vrijz. dem., die zeggen: hier is ons program, wie het er niet mee eens is, stemme ons niet. Als eerste punt lichtte spr. toe het noodza kelijke, dat het verschil tusschen arm en rijk niet tot gevolg mag hebben, dat iemand uit economische onmogelijkheid niet op de plaats kan komen die hem krachtens zijn ca paciteiten toekomt. De algemeene ontwikke ling moet gewaarborgd blijven ook in de crisis, opdat wij straks bij terugkeer van de welvaart niet voor een vernietigde opleiding staan. Het algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen moet blijven. Evenredige vertegen woordiging achtte spr. de beste afspiegeling van den wil der kiezers. Maar ook in dit ge val kan men nog wel slecht en conservatief worden geregeerd, n.1. als de ministers wor den benoemd op een wijze, die geen waar borg geeft dat hun regeeren zal zijn een weerspiegeling van den geest der volksver tegenwoordiging. Dit nu is het geval bij ko ninklijke benoeming van ministers of bij sa menstelling van een extra-parlementair kabi net. De juiste wijze is dus een zuiver parle mentaire regeering. En hiervoor dreigen wij de voorwaarden te verliezen. Spr. ging de houding der partijen na. De communisten, geregeerd uit Moskou, willen het bestaande afbreken en op de puinhoopen een nieuwe maatschappij opbouwen, zooals thans in Rusland gebeurt. De 5-jarenplan- nen hebben zeker wel wat goeds en verdie nen respect uit ingenieursoogpunt, maar daarmee is nog niet gezegd dat de Russi sche regeering het land bestuurt volgens de ziel van het volk. Het met geweld onderdruk ken van den godsdienst bewijst dit wel. Daarom verzette spr. zich tegen het Russi sche systeem, dat den menschen het beste ontneemt wat zij hebben: vrijheid, waarvan onder de dictatuur van Moskou niets te recht komt. Zij toch maakt de arbeiders fei telijk tot staats-lijfeigenen en daarvoor moe ten wij de Nederlandsche arbeiders bewaren. Anderzijds staan anderen, die ook een dictatuur voorstaan: de fascisten. Spr. ging na hoe in Italië het fascisme kon opbloeien, toen het de regeering steunde te gen communistische woelingen. Dat was het einde dier regeering, want elke regeering, die zich zelf niet kan handhaven met haar eigen machtsmiddelen en huip zocht bij een parti culiere organisatie, moet vallen. Mussolini wapende geleidelijk zijn mannen en wist de geheele regeermacht aan zich te trekken, waarna hij den zoogenaamde corporatieven staat st'chtte, d. w. z. het staatsleven (econo misch en politiek) organiseerde in corpora ties met organisch kiesrecht. Mussolini's richtlijnen zijn voor Italië goed gebleken, maar zij zouden voor Nederland niet deugen, omdat ons volk zoo geheel anders is, indivi dueel zoo veel hooger staat en zich de vele voorschriften en verbodsbepalingen van Mus solini niet zou laten welgevallen. Wie het systeem van Mussolini voor ons land aanbe veelt, geeft blijk het Nederlandsche volk niet te kennen. En toch bestaan er in ons land partijen, die dergelijk stelsel ook voor Nederland als bet beste zien (de fascistische bond van ir. Mus- sert en de Partij van het Nationale Herstel) en zij zouden ons willen voeren naar de die tatuur met het organisch kiesrecht. Spr. herinnerde eraan, dat de propaganda voor organisch kiesrecht al eerder in ons land opgeld deed (dr Kuyper's gezins hoofden- of huismanskiesrecht) dat echter nooit kon worden ingevoerd. Echter de fas cisten willen een ander organisch kiesrecht. n.1. voor organisaties in het maatschappelijk leven. De moeilijkheid hierbij zal zijn het be palen van het aantal vertegenwoordigen. Het resultaat zou zijn, dat de enkele groot industrieelen en andere machtigen onbetwiste heerschappij zouden voeren. Wat de s. d. a. p. eigenlijk wil. kan nL-mand uitmaken. Spr maakte deze uitdrukking dui delijk door te wijzen op de houding der s. d. a. p. ten aanzien van de Zeven Provin ciën: zij had respect voor de muiters, maar keurde tegelijk hun daad af Een machtsapparaat voor het gezag is noodzakelijk dan alleen kan men toonen dat het ernst is met het spreken orer g'-zag De heele „vertooning" met de Zeven Provinciën geeft daarvan het bewijs. Parlementair"- demo cratie behoeft niet te beteekenen een slap be wind, integendeel, als men grootere vrijheid geeft zooals de democratie dar wil. mag men inbreuken daarop niet toelaten, omdat dit periode waaraan de heer Colver altijd met trots terugdacht, want toen had hij, door een misverstand in de Kamer, een pluim over zijn toewijding gekregen, die den chef eener an dere afdeeling toekwam. Er was door onder geschikten aanvankelijk nog wel eens in vleienden zin op die „zoo juiste erkenning", op „dat moment van gerechtvaardige zelfvol doening" gezinspeeld, maar allengs was 't uit 't geheugen gegaan; de tijd spaart nu eenmaal niets. Maar kijk, die Lugt, die wist het nog; en dat deed zijn chef wel zeer ple zierig aan. Die Lugt was dan toch waar achtig nog zoo gek niet; en hij betrapte zich zelfs, dat hij het wel gezellig vond, met iemand die óók allang had meegeloopeo, nog eens over den ouden tijd te praten. Zoo was het gesprek zelfs bijna geanimeerd te noemen, toen het oogenblik van afscheid-nemen daar was, en de oud-hoofdcommies van Hoghen Lugt op plots weer allereerbiedigste wijze af scheid namzoodat de heer Colver het aange name gevoel had, dat alle andere medebal conisten, de conducteur incluis, hem als iemand van wel zéér aanzienlijke autoriteit moesten beschouwen. Ja. die Lugt was toch indertijd wel een héél goed ambtenaar ge weest, dacht hij onder het naar huis gaan; jammer, jammer, jammer; maar dat was voorbij. Toch, Henri geloofde, dat het niet heele- maal-en-voorgoed voorbij behoefde te zijn. Hij besloot de zoo gelukkig begonnen cam pagne tot het weder aanknoooen der parti culiere genegenheden die hem van nut kon den zijn, te vervolgen; tegelijk zich op de hoogte te houden van wat er voor hem van belang op 't Ministerie kon gebeuren; om dan na eenigen tijd, als het terrein behoorlijk geprepareerd was, over te gaan tot een offi- cieele sollicitatie. Voor deze laatste was noo dig een roet doeltreffende handigheid geredi geerde verklaring van Dr. Marelman, bij weik»r samensHllkfi Hegri zii tfcaiis be wust was, voortreffelijke dkj^tea te kuan® zou leiden tot een janboel met als s'o' de dictatuur. Spr. noemde nog een andere tweeslachtig heid bij de s. d. a. p., n.1. ten aanzien van de kwestie van het grondbezit (eenerzijds wordt betoogd dat de grond den bezitters tegen be taling moet worden ontnomen, anderzijds heet hef dat zonder meer confiscatie zal wor den voorgesteld, als de s. d. a. p op revolu- tionnaire wegen word* gedrongen). Uit de rede van ir. A'.barda op het Nij- meegsche congres der s. d. a. p. haalde spr. nog eenige dingen aan. die hij met elkaar in tegenspraak vond (het vormen van een demo cratisch parlementair kabinet en tegelijk een eenheidsfront vormen met de communisten). Zooiets kan niet bestaan en de kiezers bebben er recht op te weten waf de s. d. a. p. eigen lijk wil. Tweeslachtigheid in een verkiezingsstrijd can nooit tot goed resultaat leiden. Het komt er voor ons volk op aan, te weten, dat bewaard worde de practijk van de parlementaire democratie, omdat anders de parlementaire dictatuur zou ontstaan. Daar voor b» staat gevaar, nu er allerwege meer bewonderaars van Mussolini en Hitier ko men. En als in Jen strijd daartegen nu ook de s. d. a. p. niet meer meedoet, wordt het spr. bang te moede Wat zal er na den verkiezingsstrijd ge beuren? Het doen van beloften is altiid ge vaarlijk, als men de nakoming ervan niet kan waarborgen, en thans is het dit uitermate, omdat er zooveel verschillende drang be staat voor redding uit de crisis Deze crisis wordt nog erger, en daarom is het noodig de nog bestaande reserves zoo veel mogelijk in tact te houden, opdat ons land zijn leeningscapaciteit behoudt (wij1 moeten thans ook Indië financieien). Als dat niet meer mogelijk is. zou de instorting komen met als gevolg een toestand als in Oosten rijk. Maar nog erger zou zijn het dan wel haast onvermijdelijk uitbreken van den bur geroorlog. Spr. wekte op om de partij, die steeds op de bres stond voor de ware belangen van het land. te stemmen, a'.dus eindigde spr. zijn herhaaldelijk door applaus onderbroken rede. Gedachtenwisseling. De voorzitter gaf gelegenheid tot ge- dachtenwisseling met den spreker, waarvan ae heer S t e t gebruik maakte door te vragen hoe het staat met hel programpunt der vrij- zint.ig-democraten aangaande nationale ont wapening. De heer Marchant antwoordde hierop, dat vaak is beweerd, dat de vrijz.-dem. een kabinet zouden willen vormen met a -r. en r.-k., waarbij zij dan genoemd punt in den steek zouden moeten laten. Deze bewering is echter onjuist. Alleen als de parlementaire democratie niet kan worden gehandhaafd zonder medewerking der vrijzinnigen, zou den zij kunnen overwegen of zij die kunnen verkenen. Maar dan zouden ook eischen kunnen worden gesteld, en dat zou dan ook gebeuren ten aanzien van leger en vloot. Spr. zette uiteen, dat onze weermacht in hare hi idige samenstelling niet aan een even- tueele oorlogstaak. om een stoot van een aanvaller op te vangen, zou kunnen voldoen. Haar daarvoor toe te rusten zou ver boven onze krachten uitgaan en daarom blijft alleen over haar zoodanig te doen zijn, dat zij d« orde en de rust binnenslands kan bewaren. Dien eisch stellen wij zeer positief en wij zullen geen deei wilien uitmaken van een regeering, die hieraan niet zou willen mee werken. (Daverend applaus). De heer S i e s m a sloot hierna de op wekking met in het kort ie releveeren wat mr, Maichant had betoogd, waarna hij zei: Wan neer gij de parlementaire democratie wilt, stemt ge den 26 April op de lijst van den vrijz.-dem. bond. Ten slotte deelde spr. nog mede. dat met deze vergadering de verkiezingsactie der vrijzinnigen is ingeluid Er zullen nog twee vergaderingen komen met mr. Oud als spre ker, den eersten keer za! hij speciaal het land' bouwprogram behandelen KORTE BERICHTEN. Onder voorzitterschap van den heer M. Rooy heeft de centrale van hoogere gemeente ambtenaren Zaterdagmiddag haar jaarver gadering gehouden in Krasnapolsky te Am sterdam. bewijzen; en die meening berustte niet op zelfoverschatting. Er werd dan in dit stuk, op Henri's aandringen, met de grootst moge lijke openhartigheid een chirurgische fout erkend; waardoor bij de operatie een zeer klein gedeelte van de hersenen was gestoord; een storing en wellicht een o m-w e n d i n g door het operatiemes waardoor een tij delijke, maar constante denkfout bij den patiënt was teweeggebracht, die het noodlot tig gevolg had gehad, dat hij steeds het tegenovergestelde had moeten zeggen van hetgeen hij bedoelde tot uiting te brengen. Het verschijnsel kwam meer voor, o.a bij partieele verlamming door door be roerte; als wanneer de lijder bijvoorbeeld be wegingen met de linkerhand maakte, die hij bedoelde met de rechterhand uit te voeren. Volgden eenige verwijzingen naar artikelen in medische tijdschriften; want het is altijd goed, den leek naar een blijkbaar grooten voorraad van kennis te verwijzen; de al-of- niet wezenlijke beteekenis van zoo'n parellel wordt door het imposante steeds voldoende verdoezeld. We moeten trouwens tot ontlas ting van Dr. Marelman opmerken, dat de heele opzet en indeeling van dit geleerde stuk van den niet-medicus Henri Lugt was, en dat de dokter, door een complex van dankbaar- heidgevoelens de lie-detector was zijn for tuin geworden en van vriendschap, zich alleen misschien wat al te gemakkelijk had laten overhalen om hier eenige titels van wetenschappelijke artikelen in te vullen, waarbij dan nog als verzachtende omstan digheid mag worden aangevoerd, dat Dr. Marelman van heel dezen betoogtrant van zijn expatiënt met een zekere, 't moreel oor deel verduisterende vreugde kennis-nam; er was zooveel fijnzinnig bedrog, zooveel on waarheid in, dat het stuk als 't ware als een meesterproef in de herwonnen leugenachtig heid kon gelden. 'Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5