Van Rommelzaken Hobbelde Jkwwciaal 1ïieums HEILOO. CASTRICUM. f Wanneer de landen door fabak HENSBROEK. UITGEEST. OTERLEEK. LANGENDTJK. HEEMSKERX. KOEDIJK. BERGEN. !Bitumdatid BENOEMING TIJDELIJK LEERAAR (LEERARES) AAN HET GYMNASIUM. Curatoren van het Gymnasium te Alkmair schrijven in bijlage no. 33 aan den Raad: Onder overlegging van het betreffend ad vies van den Inspecteur der Gymnasia doen wij uwen raad hierbij toekomen een aanbe veling voor de waarneming van het onder wijs in de Fransche taal gedurende het aan mej. I. Tigler Wybrandi verleend ziektever lof: 1. Dr. L. Kukenheim; 2. Mej. J. B. C. v. d. Laarse. VOORSCHOT TEN BEHOEVE ONDERHOUDSFONDSEN GROEPEN IV, V EN VI VEREENIGING VOLKS HUISVESTING „ALKMAAR". B. en W. schrijven in bijlage no. 30: De aan de vereeniging voor Volkshuisves ting „Alkmaar" toebehoorende woninggroe pen IV (Visscherslaan en 2e Landdwars- straat), V (Eikelenbergstraat e.o.) en VI (1ste en 2de Landdwarsstraat) zijn gebouwd in de jaren 1917 tot 1919, toen er gebrek aan goede bouwmaterialen was. Hierdoor en in ver band met andere omstandigheden konden bedoelde woningen niet zoo solide gebouwd worden als gewenscht werd, hetgeen tot ge- uitgetrokken bedrag, n.1. 35 per woning, niet voldoende was, om de kosten van het ge wone onderhoud te bestrijden. De vereeniging heeft dan ook niet kunnen voorkomen, dat er in de onderhoudsfondsen een achterstand is ontstaan van respectieve lijk 344055, 4319.65 en 2223.69 of in totaal van 9983.89. Voorts konden door gebrek aan fondsen verschillende onderhoudswerken niet worden uitgevoerd. Op dit oogenblik moeten aan de groepen V en VI noodzakelijk de in de stuk ken aangegeven verbeteringen worden aan gebracht, die zullen vorderen een uitgave van 6085 voor groep V en van 2448 voor groep VI. Met het oog hierop heeft de vereeniging bij brief van 13 Febr. j.1. aan uwe vergade ring het verzoek gericht, waaromtrent wij spoedshalve hierbij van advies dienen, van gemeentewege een voorschot van 18516.89 (n.1. 9983.89 -f- 6085 2448) te mo gen ontvangen om de achterstallige onder houdswerken uit te voeren en het te kort in de desbetreffende onderhoudsfondsen te dek ken. Wij hebben hiertegen geen bezwaar, mits de minister van staat, minister van binnen- landsche zaken, er zich mede vereenigt, dat de rente en aflossing van het bedrag, even redig verdeeld, ten laste der exploitatie-reke ningen der woninggroepen IV, V en VI wor den gebracht en, voorzooveel zulks mogelijk is, mede door de rijksbijdrage worden ge dekt. Bij de terugbetaling van het voorschot in 15 jaar zou, zoo de rentevoet op 4K pCt. wordt geraamd, het maximum der rijksbij drage voor de groepen IV en V toelaten, de hoogere lasten voor rente en aflossing voor 75 pCt. uit die bijdrage te betalen. Bij groep VI is dit niet mogelijk, aangezien de maxi male rijksbijdrage daarvoor reeds wordt uit gekeerd. Voor deze groep zou het bedrag dus geheel voor rekening der gemeente moe ten worden genomen. Stemt het Rijk toe in een regeling als hier bedoeld, dan zou de ge meente derhalve voor haar rekening moeten nemen een hoogere uitgave van in totaal voor de drie groepen 757.27 per jaar, terwijl aan het Rijk een bedrag van 966.83 in re kening zou kunnen worden gebracht. De voor het verstrekken van het gevraag de voorschot noodige gelden zullen wij in een te zijner tijd door de gemeente aan te gane ?eldleening opnemen. Onder overlegging van het advies der commissie van biistand voor de financiën en het advies der commissie van bijstand voor openbare werken, geven B en W. den raad naar aanleiding van het bovenstaande in overweging het desbetreffend besluit te nemen. De Landelijke Bouwvakarbeidersbond hield Vrijdagavond een goed bezochte verga dering in café Roozing. De heer Willems van Alkmaar opende, heette welkom en zeide dat we reeds eerder hiti een vergadering hielden, waar dezelfde spieker de lijnen uitstippelde waarlangs onze Kweging moet zeilen. In dezen tijd is het meer dan noodig dat de arbeiders eensgezind optrekken. De besprekingen gaan hier in hoofdzaak over de werkwijze die B. en W. en de raad van Heiloo goedkeurden, nl. het uit voeren van werk (het aanleggen van een nieuwen weg) beneden het contractloon. Spr. gaf hierna het woord aan de heer M. J. Roodveldt, secretaris der Landelijke Fede ratie met het onderwerp „De toestand der bouwvakarbeiders in en buiten de werkver schaffing". spreker begon zijn betoog met te zeggen dat de regeering vanaf 1929 tot 1933 telkens de loonen verlaagt en het zijn vooral dt bouwvakarbeiders die hiervan de dupe zijn. Onder minister Ruys de Beerenbroeck zijn de loonen van 8 tot 14 pCt. verlaagd en men kan gerust zeggen dat het einde er nog niet is Natuurlijk moeten de loonen omlaag, een arbeider die tot het pauperisme vervalt is een gemakkelijk wapen in handen van het kapita listisch stelsel. In een breed opgezet betoog behandelde de spreker een groot aanta bouw- en andere werken die al of niet in werkverschaffing worden uitgevoerd en waar men de contracten als vodjes papier be schouwt. En bij de besprekingen die met de regeering worden gevoerd zijn het altijd weer de roomsch-katholieken en christelijken bon den die de regeering steunen als het gaat om loonsverlaging. Ook in Heiloo doet men niet anders. Oox hiei wordt een groot werk uitgevoerd en men betaalt beneden het loon. Iets is er bereikt daaraan zullen werken een offer durven brengen, nl. het veideelen van hun loon over de andere loonen door .liet geschoolde arbei ders verricht. Spr. ging uitvoerig na hoe we eensgezind moeten optrekken en ons met geen fooi moeten laten afschepen, doch eischen het loon dat contractueel is, onverschillig welken arbeid we verrichten. Onze strijd is voor betere levensvoorwaarde en voor nale ving van het contractloon en deze eisch moe ten we eensgezind verdedigen. (Applaus). Daarna werd gelegenheid gegeven tot debat. De heer T. bij 't Vuur vroeg of het juist was dat 4 personen bij de werkverschaffing 2.50 meer ontvangen? De heer Keesman zeide dat het standpunt van den spreker, het contractloon handhaven bij de werkverschaf fing, onuitvoerbaar was, anders had het werk niet uitgevoerd geworden en dan had den de arbeiders cp straa1 gestaan. Ook de heer Mossel sprak in gelijken geest en kwam op den bruggenbouw nog terug. De heer P Greeuw zeide dat B. en W. alleen dan mach tiging kregen om dat werk uit te voeren als men het contractloon liet varen. Ook in de raad sprak de meerderheid zich zóó uit. En nu is het gemakkelijk om het .ontractloon te eischen, doch dan kan men bij het brieven- bord staan en een fooi van het Burgerlijk Armbestuur halen. Reeds nu heeft spr. een zwaar hoofd hoe het straks met den aanleg van strafpn op den nieuwen weg zal gaan. Zullen die in werkverschaff'ng uitgevoerd worden? Men moet zeker voor contractloon ijveren, doch men mag niet een loon afwijzen en werkloos blijven. Spreker ging uitvoerig op de beantwoor ding in. Inderdaad hebben enkele personen een extra uitkeering ontvangen. Het zal nog onderzocht worden wie en op welke wijze. Spr. gaf niet toe dat men een verlaagd loon moet aerepteeren. Na sluiting der openbare bijeenkomst ging men in huishoudelijke vergadering over. De ziekenhuisverzekering Castricum hield dezer dagen haar jaarvergadering in de Rustende Jager, onder leiding van burge meester Lommen. Uit het goedgekeurde financieel verslag van den heer W. Schermer bleek, dat aan verplegingskosten is uitgegeven J 5148, aan operatiekosten 1142.50 aan vervoerkosten, 162.55, aan onkosten 298.69. De ontvangsten aan contributie zijn 6535.86 en aan rente 98.26. Het reserve fonds dat per 1 Jan. 1932 groot was 2780.31 is per 1 Januari slechts groot 2662.6914 en dus gedaald met 117.62 niet tegenstaande een contributieverhooging wel ke 1100 meer in het laad je heeft gebracht. Voor de verpleeggelden zijn 1825 verpleeg- dagen betaald of gemiddeld per dag 2.82, hiervan waren 1465 dagen ad ƒ3; 3 ad 2.50; 22 ad 2.75 en 315 ad 2 per dag. De commissarissen kregen voor hun be langloos werk een bijzonder woord van dank. De secretaris merkte op, dat als regel voor patiënten boven 10 jaar 3 per dag wordt berekend, voor hen die beneden dien leeftijd zijn 2, terwijl in een ziekenhuis te Leiden is berekend 2.50 en in een te Haarlem 2.75 per dag. Bij de hierna plaatshebbende bestuursver kiezing werd de heer Woudenberg bij accla matie herkozen die deze benoeming aannam Hierna kwam aan de orde het voorstel van het bestuur om artikel 5 aan te vullen met een bepaling, dat zij die het lidmaatschap willen beëindigen dat alleen kunnen doen als zij dit opzeggen twee maanden voor den aanvang van het nieuwe vereenigingsjaar, dus voor 1 November. De heer Vervoort bepleitte dat dit niet zal géiden voor hen die de gemeente gaan verla ten, waartegen het bestuur geen bezwaar had. Na eenige toelichting op nadere vragen werd het voorstel van het bestuur aangeno men. Vervolgens werd door het bestuur voor gesteld om art. 9 aan te vullen met een be- Caling dat geen uitkeering plaats heeft voor en die in een ziekenhuis moeten worden op- genomen in een openzenuwafdeeling. Door het bestuur werd aangetoond dat een derge lijk risico niet is te dragen omdat als regel dezelfde patiënten terugkomen en dus bij zonder een offer wordt gevraagd van de kas, waarop geen contributie is te bepalen. Na eenige discussie wordt ook dit voorstel aan genomen Bij de rondvraag vroeg de heer Spaans en of de aangenomen contributieverhooging in 1932 ook voor 1933 blijft gehandhaafd. De voorzitter zeide, dat uit het financieel verslag blijkt, dat niettegenstaande de verhoogde contributie 1932 een slecht jaar is geweest en 't bestuur daarom niet kon komen met een voorstel tot verlaging van de thans bestaan de contributie. Aangedrongen werd op verlaging van den verpleegprijs. De voorzitter zeide, dat dit niet zoo ge makkelijk is als het wel lijkt. De zaak wordt echter landelijk bezien en alleen als dit lan delijk betracht wordt is er kans van slagen, welke echter niet te hoog moet worden aan geslagen. Vergeten moet niet worden dat de zaalklasse een verlies oplevert voor de zie kenhuizen en dit alleen goed gemaakt kan worden door de klassepaiiënten. De secretaris gaf nog aan dat hem bekend is, dat in een ziekenhuis juist doordat de klassepatiënten minder worden de zaalprijs is verhoogd van 3.50 op 3.85 per dag Bovendien wordt behalve in Alkmaar in de andere ziekenhuizen in den omtrek meer be taald dan 3 per dag. Gewezen werd op den verpleegprijs in de ziekenhuizen in Am sterdam, welke nog hooger ligt. Toegezegd werd, dat het bestuur een en ander zal bezien. Verder werd door den heer Spaansen de hoop uitgesproken dat de leden die dat kun nen de commissarissen niet elke maand laten loopen maar voor meerdere maanden tegelijk zullen betalen. Dan werd door hem nog opgemerkt of er nog entreegelden worden geïnd en deze niet verhoogd kunnen worden voor stijving van het reservefonds. Geantwoord werd, dat entreekosten niet direct zijn voor vorming van het reservefonds, maar daarvoor wordt bedoeld de gelden welke worden ontvangen in den wachttijd van drie maanden. Dit bracht den heer Brakenhoff er toe te vragen of de wachttijd niet verminderd kon worden, waardoor toetreding uit audeie fondsen is te verwachten. een geelachtigen aan- v s'a9 kfïjc)en' poetst ze c'an eenvoudig met ODOL-tandpasta. Tube 35 cent Groot* Tub* 60 e*nt Van bestuurszijde werd opgemerkt dat een dergelijke maatregel thans zeker niet zou aan te bevelen zijn omdat het reservefonds is ge daald. ovendien merkte de secretaris o*> dat dit een grove onbillijkheid zou zijn ten op zichte van de leden die het reservefonds heb ben gevormd en allen zonder uitzondering dien wachttijd hebben moeten doormaken. De heer Vervoot vroeg hoe het staat met de propaganda-actie De secretaris zeide, dat dit punt in de laatste bestuursvergadering is besproken. Er zal in den loop van het jaar specifiek worden nagegaan wie geen lid is en deze zullen per brief worden aangemaand De heer v. d. Touw besprak het ziekenver- voer en vroeg of geen contract met een dezer is te maken. De secretaris maakte duidelijk, dat een en ander thans geschiedt met en in samenwer- kink met het Witte Kruis. Heeft deze een con tract ter zake dan zullen wij daarvan onze voordeelen plukken. Hierna sluiting. De algemeene vergadering van de be- grafenisvereeniging „Memento-Mori" werd alhier op 11 Maart gehouden in café Man tel. De heer Joh. Koning voorzitter der ver eeniging opende de bijeenkomst en zeide dat als hij de bestuurstafel eens rond kijkt, hij er één mist, en wel de heer Gunder, die vanaf de oprichting eigenlijk de ziel der vereeni ging is geweest. Hij sprak een woord van waardeering voor het vele goede wat hij voor „Memento-Mori" heeft gedaan in zijn kwali teit van secretaris-penningmeester. Verder verklaarde de voorzitter de vergadering voor geopend. De rekening en verantwoording was als volgt: ontvangsten over 1932 701,10 waarin opgenomen het kasgeld wat 201,10 bedraagt. Uitgaven over 1932 waren 392,84. Na aftrek van het kasgeld was de winst over 1932 106,16. Het bezit der vereeniging be droeg dus op 1 Januari 1932 201,10 en 106,16 is te zamen 307,26. De rekening werd goedgekeurd. De plaatsvervangende secretaris gaf nu een klein overzicht van het afgeloopen jaar. De vereeniging heeft 6 maal haar dien sten verleend. Het ledental bleef gelijk nl. 217. De ver eeniging heeft 10 oud-leden. Met deze mede- deelingen sloot spr. zijn jaarverslag. Bestuur s verkiezing. Aftr. waren de heeren Joh. Koning en Jn Naastepad. Beiden werden met algemeene stemmen herkpzen en namen hun benoe ming aan. In de vacature-Gunder werd be noemd de heer D. Leegwater. Tot afgevaardigde naar de Bondsvergade ring op Donderdag 23 Maart die gehouden wordt te Noord-Scharwoude werden be noemd de heeren Jb. Heertjes en C Bomme- zij Jr. Bij de rondvraag bracht de heer G Frankfort naar voren, dat op een begrafenis op een andere plaats, de baar die daar ge bruikt werd doelmatiger en beter was dan hier. Medegedeeld werd dat het kerkhof hier voor een dergelijke baar veel te klein en te vol is. De heer Jb. Heertjes vroeg of het niet mo gelijk is, de dragers te verzekeren. Spr. was van meening dat er al eens over gesproken is, maar dat er tot heden nog niets van is gekomen. Iedereen was van de noodzakelijk heid van een dergelijke maatregel doordron gen. Vooral als het over den Bond gaat zijn de kosten daarvoor heel gering. Het bestuur zal dit verder uit werken. Dan vroeg de heer Heertjes, als het wer kelijkheid wordt dat de wijkzuster hier ver trekt, hoe het dan moet met afleggen. Spr. zou daar gaarne een vast aangesteld per soon voor zien aangewezen. Na een breedvoerige discussie over dit punt werd besloten dit ernstig onder de oogen te zien en zoo noodig daar een vrouw voor te benoemen. De heer Jb. Dekker vond de vergoeding voor het bewaren en schoonhouden van de kleeren der dragers wel wat te weinig en ste1de voor dit met 10 te verhoogen. De heer Leegwater vond een verhooging van 5 voldoende. In stemming gebracht, werd het voorstel- Leegwater aangenomen en de vergoeding op 30 per jaar vastgesteld. Nog werd door iemand naar voren ge bracht, dat nu de opzichter der begraaf plaats heeft bedankt, B. en W. en de overige raadsleden den moed hebben gehad uit een oogpunt van bezuiniging dit salaris van 40 op 25 terug te brengen, en hierop sollici tanten op te roepen. Z i. behoort de opzichter bij alle begrafenissen aanwezig te zijn en dan de administratie bij te houden. Spr. noemde dit salaris een jodenfooi. Het be stuur zal eerst eens zien hoe het gaat en als de boel in de war loopt, maatregelen nemen Met een woord van dank sloot de voorzit ter hierna de vergadering. het De kiezerslijst dezer gemeente voor uei jaar 1933—1934 telt in totaal 2020 kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, 1981 voor leden van de Prov. Staten en 1920 voor leden van den gemeente raad. 40 jaar reiziger. In de afgeloopen week herdacht de heer C. Hos alhier het feit dat bij gedurende een reeks van 40 jaren als reiziger in functie is geweest bij de grossier- derij, voorheen van de firma J. S. Visser thans W. G. Schoenmaker, alhier. Zoowel van zijn tegenwoordigen patroon als van den heer Visser mocht de jubilaris vele blijken van waardeering en sympathie ontvangen. Ook het bestuur van de Alkmaarsche Han- delsreizigersvereeniging heeft dit feit niet on gemerkt voorbij laten gaan, daar hij in een daartoe belegde vergadering door het be stuur is gehuldigd en hem een cadeau aange boden. DE JACHT OP FAZANTEN. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de fazan ten zullen worden gerekend te behooren tot het wild in het geheele rijk, met uitzondering van de navolgende gebieden, te weten de ge meenten Castricum, Egmond-Binnen en Eg- mond aan Zee. De heer Jn. Zwaan heeft zijn benoeming tot lid van den raad dezer gemeente aange nomen. Ofschoon nog niet alle gemeenteraden hebben beschikt op het voorstel der Commis sie van Beheer om 6 pCt. te korten op de loonen en salarissen van de ambtenaren van de gemeenschappelijke lichtbedrijven voor Langendijk en St. Pa veras, is de eindbeslis sing toch reeds gevallen, daai 3 der 5 ge meenteraden dit veorstel hebben aangenomen In overeenstemming met her reglement is daardoor de korting, waarbij 25 pCt. vrij blijft, een feit geworden. In het raadsverslag van Heemskerk dat in de courant van Zaterdagavond, stond, dat wethouder Henneman den voorzitter verweet dat door zijn beleid minstens 3 a 4000 in den afgeloopen wintpr minder in de gemeentekas was gevloeid, moet gelezen wor den: minder verdiend is geworden aan arbeidsloonen. De Neutrale Bond van Boeren en Tuin ders afd. Koedijk, zond het volgende adres aan den raad der gemeente Koedijk. Naar aanleiding van de kennisgeving aan de tuinders, dat met ingang van 16 Maart, de baggerregeling onderling stop gezet zal worden verzoekt het bestuur van bovenvermelde afdeeling met verschuldig- den eerbied om met ingang van dien datum een steunregeling in het leven te roepen waardoor aan tuinders een steun verstrekt wordt als aan uitgetrokken georganiseerde arbeiders, n.1. 9 per week plus kindertoe slag. Bovendien een regeling waardoor het mogelijk wordt om arbeiders op de bedrij ven te nemen, door voor die arbeiders een zelfde steunregeling te doen gelden waarop dan de betrokken patroons het resteerende moeten bij leggen. Voor het bestuur der afdeeling Koedijk was geteekend door de heeren P. Hart, voor zitter en W. Butter, secretaris. Adhaesiebetuigingen zijn gevraagd aan de Zuid te Sint Pancras en de West te Koe- dij. Zondagavond werd door de muziekver- eeniging „Aurora" een openbare uitvoering gegeven in het lokaal van den heer Jb. Groot onder leiding van den heer G. Hekket uit Alkmaar. De directeur gaf het goede voorbeeld door precies op tijd met het pro gram te beginnen dat ingezet werd met een opgewekten marsch die de volle aandacht verkreeg en applaus verwierf. Nadat een viertal nummers waren afgewerkt had de vereeniging weer gezorgd voor eenige afwis seling, door enkele voordrachten met een éénacter „Een raadsvergadering te Koe kamp", blijspel in één bedrijf door P. Fran se, wat de lachspieren in beweging bracht en een dankbaar applaus oogstte. Hierna volgde nog een viertal nummers waarna 't program was afgewerkt, waarop een bal volgde met muziek van 't gezelschap Deute- kom. Het was voor „Aurora" weer een goed geslaagde avond. Ingekomen personen: N Goot jes, Ger., z.b., Beemsierlaan 19 van Heer- hugowaard. C. A. Fernhout, R.K z.b., Buerweg 19 van Voorschoten. C. N. Muller, R.K., z.b., Prinsesselaan 46,' van Ambtshalve. - T. C. Min, R.K., dienstbode, Zakedijkje 1 van Amsterdam. F. G. Mul der, R.K., z.b., Schapenlaan 18 'van St Fitfnif1' TaA" A,.Y,erburS> GK-« koopman, Eikenlaan 20 van Alkmaar. H. J. Bol land, N H., arbeider, Tuindoroweg 15 van Barsingerhorn. - J. M. Jonker, R.K., z.b, Loudelsweg 20, van Amsterdam. G van Blokland, R.K., onderwijzeres, Dorpsstraat 84 van Haarlem. Chr. Kolöchter, R.K., dienstbode, Eeuwigelaan 12 van Utrecht. I C. Kager, R.K., schilder, Bergerweg 13 van Bovenkarspel. W. van Duin, R.K., arbei- der N.S., Leo Gestelweg 3 van Haarlem. In het pensionaat kwamen elf personen. G. Pijper, geen, z.b. Breelaan 106 v. U. S, A G Moerbeek, N.H.. dienstbode, Meer weg 24 van Alkmaar. W. H. Neuteboom R.K., arbeider, Bergerweg 55 van Alkmaar! C. M Groot, R.K., arbeider, Loudelsweg 20 van Amsterdam. W. Mol, N.H., rijks- veldwachter. Witte weg 13 van IJsselmonde, A Boelsz, R K., dienstbode, Kogendijlc 80, van Amsterdam J. Boorsma, geen, dienstbode, Jan Oldenb.1. 6 van Franekera! deel. C. van Egmond, R K., dienstgode, Stroomerlaan 9, van Heerhugowaard. H A. D. v. d. Meer, geen, kantoorbed.. Zuid* laan 2 van Alkmaar. J. M. Keppel, N.H. z.b., Notweg 13 van Anna Paulowna. j! J A. van Deest, N.H., onderwijzeres, Rus- senweg 6 van Assen. C. J. M. van Wiet, R.K., religieuse, Loude'sweg 20 van Hoog. karspel. N. Groot, N.H., monteur, Lijt- weg 31 van Laren N.H. E. Lasch,' E.L dienstbode, Breelaan 7 van Amsterdam. —I H P. Veenboer, R.K., onderwijzeres. Lou- delsweg 20 van Venhuizen. J. van Kooten, R.K., z.b., Oosterweg 30 van Am sterdam. J. G. Nieuwland, N.H., auto. handelaar, Loudelsweg 115 van Zijpe. J, W. Pruissen, geen, z.b., Verspijckweg 7 van Haarlem. G. J. Stockmann R.K., onder. wijzer, Dr. v. Peltlaan 29 v. Sneek. w. Mens, R.K., z.b., Loudelsweg 20, van Bos! koop. J. G. Hübner, geen, direct, adm, kant., Prinseselaan 7 van N. O.-Indië. W. M. E. Steyger. R.K., z.b.. Loudelsweg 20 van Delft. M. G. Nieuwbuuct, N.H., l.L verpleegster, Verspijckweg 7 van Amster dam. MA- Imming van Alkmaar, M. A, Schouten van Gouda, C. Stam van Wilnis, O. M. Karskens van Heiloo, Th. M. J. Roozen van Bloemendaal, allen R.K., Loudelsweg 20. S. R. E. M. M Goes, R K. z.b, Dorpstraat 29 van Leende. C. Penning geen, z.b., RondeLan 11 van Alkmaar. VERGADERVERBOD IN VELSEN. Voor O.S.P. en C.P.H. Het bestuur van de O.S.P. te IJmuiden heeft zich tot den gemeenteraad van Velsen gewend met de mededeeling, dat de vereeni ging niet is toegestaan een openbare verga dering in de gemeente te houden. De plaatse lijke autoriteiten zouden „op de eigenaren der zalen een dusdanigen drang oefenen, dat deze aan bovengenoemde partij hun lokalen niet te huur willen geven" Aldus geven adressanten te kennen. Het antwoord van den burgemeester hier op .uidt, blijkens bericht in het Hbld., als volgt: „Ofschoon daartoe in het geheel niet ver. plicht zegt de burgemeester wil onder- geteekende wel van deze gelegenheid gebruik maken aan den raad zijn standpunt in deze te verklaren. „De in het verzoekschrift genoemde „op de eigenaars van zalen geoefenden drang" be staat daarin, dat vanwege ondergeteekende aan deze eigenaars is medegedeeld, dat wan neer zij daarin bijeenkomsten, vergaderingen enz. toelaten van de O.S.P., C.P.H., of van daarmee openlijk of heimelijk verbonden ver. eenigingen of organen, deze zaalhouders ver« der niet in aanmerking komen om van onder* geteekende te ontvangen bijzondere gunsten of permissiën waarvan de toekenning aai ondergeteekende behoort krachtens de Alg. Politieverordening der gemeente Velsen, me- de steunend op art. 56 van de Drankwet j o de overgangsbepaling van art. 77 van die Wet. Op ondergeteekende rust de verant woordelijkheid voor de handhaving van orde en rust in de gemeente. Het doel der boven vermelde politieke partijen en stroomingen is, krachtens hun alom verkondigd beginsel, gericht op het veroorzaken van revolutie, on rust en wanorde. Tot het bereiken van dit beoogde doel dragen de hier bedoelde verga deringen in de hoogste mate bij. De practijk heeft dit reeds afdoende en ook in deze ge meente bewezen. Ondergeteekende is dan ook vast besloten om met alle hem ten dienste staande wettelijke middelen de actie der bo. venvermelde stroomingen en partijen, d niets anders beoogen dan ondermijning en vernietiging van Staat en Maatschappij, te- gen te gaan en krachteloos te maken. Een „advies" in tegenovergestelden zin, ook van den Raad, zal dan ook op ondergeteekende geen indruk maken of hem van deze een* maal gestelde lijn doen afwijken Waar de verzoekers in deze houding van ondergetee- kende een aantasting zouden zien van de b®* staande „grondwettelijke vrijheden", wil oö- i. 137. Er was voor den reis nog heel wat in orde te maken. Er moest veel ingekocht worden, maar ook veel opgeruimd. Oude pot ten en pannen werden voor een prikkie op de markt verkocht. Het meeste gaf Jan maar weg. Hij kon het toch niet meenemen en hij deed een ander graag een pleizier. Een arme jongen kreeg een paar fijne schoenen van hem. 138. In die week was bij den rechter aan huis een heel gewichtige vergadering, waar ij de burgemeester en de veldwachter niet on - braken. Er werd overlegd hoe Jan een waar7 dig uitgeleide gedaan zou worden. En na bee wat over en weer praten kwam alles pracb voor elkaar.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6