^oikldaoh|dVGld'Vde 'bezor8'€r vai Sproeten komen vroeg in iet voorjaar, koop tijdig een pot SpPUtol. Bij alle Drogisten. Herzeteekende daartegenover alleen opmer- ken dat zijn optreden berust op wettelijke «r«rtiriften en dat, men moge het begin- T?er grondwettelijke vrijheden» toejuichen fr-t reer te bezien zou zijn geweest hoe de alaAte'lers daarvan daar tegenover zouden Gad. u/annppr zii te voren had rlAarste.iers u<,dl,tul .*7 Sphhen gestaan, wanneer zq te voren had geweten op welke wijze en met welke be ltfliincren door deze verzoeken en hun naas- J ieeswanten van dit recht wordt ge bruik gemaakt DE ZEVEN PROVINCIËN". De brief van een zeemilicien. r> Berd Crt." ontving ter inzage een hrief door een zeemilicien bij de Marine in Ked.-Indië gericht aan zijn ouders in Neder- laWii nemen een en ander uit dien brief r temeer omdat daaruit duidelijk bbjkt, dat de muiterij althans van inlandsche zijde, zeker niet alleen als een demonstratie was Bedoelde milicien schrijft: Toen ik 2 Januari thuis kwam in Soera- haia was de stad in roep en roer. Salaris- korting bij de Marine. Patrouilles tot aan de t-nden gewapende mariniers liepen door de stad Jannen be'egden vergadering en had- den"oo<renschijnliik de overwinning behaald tren paar dagen was het passagieren ver boden en moesten we zwaardere wachten loopen. Half Januari kwam er toch een sala riskorting af en wel van 4 procent. Finaal op roer! Demonstraties en samenscholingen Weer oatroui'les in de stad en passagieren .ingetrokken. We waren juist aan den wal en werden in den kraag gepakt en opgestuurd raar de kazerne. Dubbele wacht! Een aanval 00 Ooebeng werd verwacht. Alles tot in de puntjes ongesteld ter verdediging. Daarna kwam de tijd van dienstweigeren. Steeds wr- den er bij ons troepjes matrozen binnenge bracht en opgesloten. Zooals iedere actie was het hier weer visschen in troebel water. De hoofdleider, een Indisch marineman, werd gepakt en bleek de aanvoerder te zijn van de A B.C. d.w.z. de Anti Blanda Club. Op hem werden paoieren gevonden met talrüke aan- wiizigingen van plannen en leden. Weer ver- srherpte wacht tegen invallen van inlanders om hun maatjes te bevrijden Zoo duurde de soanning voort tot het ge vai „Zeven Provinciën" plaats vond. De grove trekken zijn iullie natuurlijk bekend. 1 azen jullie ook. dat een sleepboot in de buurt lag van de Z. Ptoen de bom viel? De kapitein is een kennis van me Hij 'ag met zijn sleepboot vlak bij, terwijl het eskader aan den horizon wachtte Het vliegtuig dook naar beneden en een bolletje viel naar om laag. Een heftige ontploffing volgde. Men seben werden door den luchtdruk over boord geslingerd. De brug knakte, splinters vlogen in 't rond. De menschen waren radeloos, kon den geen vlag uitspreiden, omdat ze geen v jtte vlag hadden, vermoedelijk was de vlag- genkast over boord geslagen Het vliegtuig keerde reeds terug om de tweede bom, nu van 200 kilo, te gooien. Van de sleepboot riep men bun toe: Jongens leg nu vlug een vlag neer of neem anders jelui hemden. Bij tientallen scheurden ze zich nu het witte goed van het l^haam en legden zoodoende een vierkant uif n den vlaggestok werd de Hollandsche vlag' verwisseld tnet een wit matrozenhemd Juist op tijd klaar, het vliegtuig zag de „witte vlag''. Men gaf zich over. Dat de actie niet alleen een demonstratief de' had. blijkt uit het volgende: De in de krant genoemde korporaal Boschart, leider der Europeanen, heeft na een d°g de menschen aangespoord weer terug te keeren, daar nu de demonstratie voldoende uitwerking had gehad om de misstanden bij d<> Marine in de publieke belangstelling te plaatsen. De inlanders, waaruit de bemanning hoofdzakelijk bestond, bleken door nationalis- t sche inspiraties gegrepen te zijn. Het moet Boschart vier uur spreken hebben gelost om het leven van alle Europeanen aan boord te redden. Naar wij in interne lezing hoorden, waren zij van plan al de blanken uit te moor den. Gelukkig is dat niet doorgegaan. Wat doen ook eigenlijk de inlanders op de vloot? In Indië bestaat de vlootbemanning voor 80 pCt. uit inheemschen. Bovendien wordt een inlander boven een Europeaan voorge trokken en zien we o.a., dat een miezerig in- landsch korporaaltje in gebreken Hollandsch aan stoere, stevige, frissche Hollandsche Jannen zijn commando's uitdeelt. Natuurlijk ontstaat groote ontevredenheid daarui' Waarom niet voor iedere drie inlanders één Hollandsche matroos genomen. Geef ze een paar gulden meer in de maand en we hebben een Marine, waarop we kunnen vertrouwen" Natuurlijk laten wij de in bovenstaand schrijven vervatte mededeelingen geheel voor rekening van den briefschrijver. BESTRIJDING VAN DEN HANDEL IN VROUWEN EN KINDEREN. Nationaal Comité tot bestrijding van term Ha 'n vrouwen en kinderen hield t vrouwen en Kinoercn iuciu gis- «middag jn „L'Europe" zijn algemeeue J arvergadering, tevens ter herdending van htir V1lfai*wintigjarig bestaan van het rijks bank Effende de bestrijding van den r|n" vrouwen en kinderen. De vergade- wj ,e drulc bezocht was, werd o.m u:; rv°j- r den ndnister van justitie. H h directeur van het rijksbureau, de tip f?'a ?tee5' hoofdcommissaris va" e Amsterdam, hield een causerie arbeid van het rijksbureau. POLITIE VOLGT KRANTENLOOPERS Vragen van het Kamerlid hermans Kan!erlid. de heer H to?df?ridÖ scfiriftelijke vragen On nüü' f van hinnenlandsche yp Donderdag 2 en oo Vriidao- T bij heer poli over Hermans gericht zaken Maart het rond bren^n^flS Gelderland bij het rond- in uniform" u 5 gevolgd door twee, niet adre$Qeri van*!?h verzoeken r ib°nnes noteerden Erectie van™. Xedaan d°or d< ter van Fdp pLn jCmd blaü bij den burgemees aldaar hadcomm'fsaris van politie hiermede vv^rdprwt" r€S,ultaat- In verband steld: e volgende vragen ge- l- de minister mededeelen, of bovenver- melde handelingen zijn geschied op last van J regeering, en zoo ja, waarom? 2. Zoo neen, wil de minister dan aan de be trokken autoriteiten zijn afkeuring over een en ander te kennen geven, aangezien dit op treden schadelijk kan zijn voor de werving van nieuwe abonné's? LIBERALE LEDEN VAN GEMEENTE-BESTUREN. De Vereeniging van liberale leden van ge meentebesturen heeft Zaterdag te Utrecht ïaar jaarlijksche algemeene vergadering ge houden. Na goedkeuring van het jaarverslag wer den herkozen de aftredende bestuursleden de weren jhr. mr. E. A. van Beresteyn, mr. M. de Boer. ir. G Houtman, M. Laernoes en H. Tusenius. De heer mr. W. G Wendelaar, voorzitter van de commissie inzake het rapport-Welter, leeft het uitvoerige verslag dezer commissie aangeboden. Besloten werd dit verslag te be- ïandelen in een speciale vergadering op 8 April a.s. CHRIST.-HISTORISCHE UNIE. Algemeene Vergadering te Amster dam. In „Bellevue" te Amsterdam is gister de algemeene vergadering van de Christelijke Tistorische Unie, gehouden onder leiding van prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Nadat ds. Veldhoen de vergadering met gebed had geopend, nam de tweede-voorzit ter, de heer J. ter Haar, het woord om den voorzitter onder aanbieding van een bloem stuk, geluk te wenschen met zijn herstel en welkom te heeten op de vergadering; woor den, waarmede de aanwezigen met applaus instemden. Besloten werd een telegram van eerbied en hulde aan de koningin te zenden, waarna de aanwezigen het Wilhelmus zongen. Dus moeten wij bezield worden voor de actie, die noodig is om op dien dag velen van ons vo'k te bewegen hun stem uit te brengen 00 de lijst der Christelijk Historischen. Met den naam van De Geer, hoe voortreffelijk ook, is het niet gedaan. De politieke taak en de politieke toestand der wereld maken het noodzakelijk, dat wij bovendien over basis en inhoud beschikken. Spr. ging dan allereerst den toestand na in het buitenland en zeide, dat wij nu langzamerhand komen in het tijd perk der likwidatie van den wereldoorlog Optimisten hebben gemeend, dat de oorlog voorbij was in November 1918, in 1919 en toch zeker in 1920 of 1921, maar wij hadden kunnen weten, dat een wereldberoering als deze wereldoorlog heeft beduid, niet in enkele maanden zou kunnen gelikwideerd zijn. De allereerste en allerdiepste oorzaak van den nood. waarin wij verkeeren, is, dat Gods eeuwige richtlijnen onder de menschen ver vangen zijn door richtlijnen uit den mensch Hier zal allereerst de terugkeer moeten be ginnen. Spr. waarschuwde met grooten ernst voor eenzijdigheid. De wereld zou thans an ders zijn, als de christenen anders waren ge weest. Doch dit belet ons niet te zeggen, dat in den afval van Gods openbaring de diepste oorzaak ligt van den nood en in den terug keer tot die openbaring het diepste begin van herstel. Deze nader omschrijven en vullen deed spr. door een blik op de wereld te slaan Allereerst werd dan beschouwd het wereld communisme, waartegen moet worden opge treden met geestelijke kracht, al kan daar mede niet alles worden bereikt. Inderdaad, de feiten schreeuwen het uit, zei spr., dat men ook onder de volkeren er niet komt met eenige vredelievende leuzen. De harde werkelijkheid van een bedorven wereld kan alleen gebroken worden door wederge boorte van de volkeren. En zonder waarach- tingen invloed van Gods Geest brengen poli tieke conferentie het niet verder. Sprekende over den economischen toestand wees spr. op het afsluitsysteem, dat niemand werkelijk uitkomst brengt en toch niet schijnt gebroken te kunnen worden. Maar thans, zei spr., komt men van het economische als van zelf tot het financieele. De toestand van de Nederlandsche schatkist is buitengewoon zorgwekkend en de regee ring zal zeer groote kracht en wijsheid noo dig hebben om het schip van staat zoo weinig mogelijk gehavend door de branding heen te voeren. Spr. kwam dan tot de vraag van vrijheid en gezag. Als het waar is, dat wij leven mid den in de geboorte van een nieuwen tijd, dan is het duidelijk, dat oude oplossingen ons thans niet baten kunnen. Het groote vraag stuk van gezag en vrijheid kan enkel worden opgelost, wanneer wij den gezagsdrager zien als handelend om Gods wil en als wij de vrij heid der menschen zien als volgend daaruir, dat hij als mensch Gods geschapen is. Het is te doen om de handhaving der Gerechtigheid. Wij komen er alleen uit, wanneer de vrije persoonlijkheid gehandhaafd blijft, doch wan neer daarnaast met onverbiddelijken ernst ge. eischt wordt eerbied voor de overheid, eer bied voor het gezag, eerbied voor het godde lijk karakter der overheid. Slechts met die tweezijdigheid van gezag en vrijheid zal ons volk en zullen de volkeren gebaat zijn. Tenslotte zei spr een woord over het poli tiek-parlementaire. Het is het eenige stelsei dat wij kennen, waarbij de rechten der over heid en des volks beide zijn in het oog ge vat. En reeds daarom zijn wij verplicht mei alle macht voor de instandhouding en de ge zonde werking van dit stelsel op te komen. De christelijk historischen hebben jaar uit jaar in beginselen verkondigd op het erf der bevoegdheid van kiezers, gekozenen en regee ring, die, mits zij worden toegepast, een wij ziging in onze parlementair-constitutioneele instellingen geheel onnoodig maken. Spr hoopte, overtuigd te hebben van drie dingen De voorzitter herdacht, aan het eind zijner rede nog de overleden leden van de Chr Hist. Unie, met name de heeren Robaard uit Drente, ds. Justus de Visser en dr. J. Th. de Visser. De rekening over 1932 werd goedgekeurd; zij sluit met een saldo van ongeveer f 1300. Verkiezingsmanifest Aan de orde werd vervolgens gesteld hei Verkiezingsmanifest-l 933. Op het oorspron kelijk ingediende ontwerp waren tal van amendementen door de afdeelingen inge diend. Naar aanleiding hiervan heeft net hoofdbestuur een gewijzigd ontwerp samen gesteld, dat thans der vergadering ter goed teuring werd aangeboden. Over die gewijzigde ontwerp voerde o.a. id woord ds. Van Hoogenhuyze, die aan drong op een krachtig bewind. Nederland mag niet aan voorzichtigheid te gronde gaan Hij betoogde onder applaus dat de de C. H. ontbonden moet worden en ons volksbe staan moet worden gewaarborgd. Ten slotte piotesteerde spr. ertegen, dat men ons land gaat verdeelen in 51 rechts en 49 links, me» rechts een overwegen van de roomschen met 30 zetels. Spr. pleitte voor „een anti-Roomsch :ront, waarin de roomschen hun plaats moe ten innemen, doch niet als meerderheids partij". Ten aanzien van het gezag vestigde de voorzitter er den nadruk op, dat uit een niet met feiten gestaafde meeningsuiting van een harer leden niet noodzakelijkerwijze volgt, dat de Chr.-Hist. Unie als geheel dezelfde meening is toegedaan. Na nog eenige punten nader te hebben toe- gelicht, schorste spr. te 1 uur de vergade ring. Na de pauze heeft jhr. de Geer, minister van financian een rede gehouden, waaraan wij het volgende ontleenen: De nood is hier te lande in menigen kring zeer hoog gestegen onder alle groepen der bevolking, niet alleen onder de eenvoudigen, maar ook onder de velen die vroeger tot de welgestelden behoorden. Wanneer er één ding is, dat ik in dit noodlotsuur u boven alles zou willen inscherpen, dan is het dit: Wees uzelf, houdt hoog uw christelijk-historisch-beginsel Ik moge enkele concrete punten aanstippen, waarop de groote waarde van ons christelijk historisch beginsel juist voor deze dagen sterk naar voren komt. In de eerste plaats dacht spr. aan wat dat beginsel leert omtrent de betrekking van ge zag en vrijheid. Beide, zoowel het gezag als de vrijheid wor den in deze dagen bedreigd. Wat de bedreiging van het gezag aangaat, is het voldoende te nerinneren aan het voor gevallene op het oorlogsschip de Zeven Pro vinciën. Dat een dergelijke wandaad, die het ergste is, dat aan een geregelde samenleving kan overkomen, werd vergoeilijkt als een „demon, stratie", als een „onbezonnenheid", als een roekeloos avontuur", omdat het immers een te geringe kans van slagen had! wijst op een verwildering, welke de meest ernstige bezorgdheid wekt. Bijzonder weerzinwekkend was daarbij de poging om de schuld der delinquenten te ver doezelen door te wijzen op een mogelijk ver zuim van hun meerderen. Maar is dit een ex cuus voor het misdrijf? Niet minder weerzinwekkend is, dat de onderdrukking van deze revolutionnaire daad met „militarisme'' in verband werd gebracht. De onderdrukking van het revolutionnair ver zet was niets dan een politiedaad, en wel een, die te prompter en sneller moest werken, om dat hier organen van den sterken arm zeil de weerspanningen waren en dus een oogen- blik het gevaar dreigde, dat de nationale poli. tiemacht in haar functie zou haperen en mits dien de anarchie, die op internationaal ter rein heerscht, zich zou gaan vertoonen ook binnen de eigen grenzen der natie. Maar niet alleen het gezag, ook de twee lingzuster daarvan de vrijheid wordt in deze dagen bedreigd. Dat het gezag ten minste evenzeer strekt om de volksvrijheden te beschermen als om de orde te handhaven, wordt lichtvaardig voorbijgezien. Wat wordt nagestreefd, is usurpatie van macht, door een deel van het volk, met hoofd van staat als ornament, en een despoot als dictator. Ook hier geeft het Chr. Hist. begin sel, dat gelukkig in ons volk breeder vertakt en steviger gefundeerd is dan uit het aantal aanhangers der Unie zou blijken, een zegen rijke beschutting. In 1918 klonk uit het so ciaal-democratische kamp het parool: de re volutie zal niet halt houden bij Zevenaar Toen heeft onze natie zich verheven en heeft dat wooid te schande gemaakt. Dit zal zij ook nu weer doen, nu uit een tegenovergesteld kamp een soortgelijk parool vernomen\vordt De christelijk-historische politiek is nooit gericht geweest op het vragen van een plaatsje in de zon voor het zoogenaamd „christelijk volksdeel", maar slechts op het behartigen van aller belang in het licht van onze beginselen. Wat wij beoogen in een staatkunde, die zich baseerend op de christe lijke belijdenis, de vruchten daarvan aan alle kringen der samenleving gelijkelijk doet ten goede komen. Niet anders staan wij ten aanzien van de maatschappelijke tegenstellingen. De staat kundige strijd is voor ons niet een worsteling op leven en dood tusschen tegenstrijdige economische belangen, maar het zoeken van de synthese, die door recht en algemeen be lang wordt gevorderd. Slechts door samen de werkelijkheid in het gezicht te zien, door de oogen wijd open te nouden voor het gemeenschappelijk belang dat wij hebben bij een tijdig de bakens ver zetten, o.a. door een vermindering van onze collectieve behoeften, waarin door de over heidskassen voorzien moet worden, zal het mogelijk zijn, een ineenstorting af te wenden, en den overgang naar den nieuwen tijd zon der onherstelbaar verlies door te maken. Als wij den moed missen, datgene, wat nuttig maar niet noodig is, prijs te geven, omdat hei ons groepsbelang dient of onze bijzondere voorliefde heeft, dan zullen wij straks het voor allen onmisbare niet kunnen behouden Wij zullen tezamen moeten offeren, of teza men ondergaan. Deze saamhoorigheid der natie nu vormt één der kerngedachten van ons christelijk- historisch streven. Als defaitisten ons zeggen, dat wij, al zin kende, tenslotte geen andere keus zullen heb ben dan die tusschen communisme en facis me, dan antwoorden wijneenniet daarvooi zijn wij vier eeuwen lang door de grootste gevaren heengeleid, gedragen door beginse len die boven de eeuwen uitgaan, dat wij in dezen tijd ons verleden zouden vergeten en ons roekeloos in een afgrond storten. Cumulatie salarissen en pensioenen Van de afdeeling Dalfsen was een voorstel ingekomen om het vertrouwen uit te spreken dat de Kamerfractie bij de Eerste en de Tweede Kamer erop zal aanringen om mede te werken aan het voorkomen van cumulatie van salarissen en pensioenen in 's rijks dienst, voor zoover de belangen van den dienst daar niet door worden geschaad. Het voorstel werd aangenomen. Nadat de voorzitter jhr. de Geer dank had gebracht voor het gesprokene werd voort gegaan met de behandeling van het verkie zingsmanifest. Na langdurige besprekingen werd tenslotte het verkiezingsmanifest 1933 aangenomen. De heeren prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, J. R. Snoeck Henkemans en H. W Tilanus zijn in het hoofdbestuur herkozen. Gekozen is in de vacature-mr. J. Schokking de heer W. F. C. v. d. Broek. Na een kort woord van den voorzitter werd de vergade ring gesloten door dr. Schokking. GEEN FASCISTEN IN HET LEGER. Nieuwe ministerieele order In de legerorders wordt opgenomen een beschikking van den minister van defensie, waarbij ter kennis wordt gebracht, dat aan sluiting bij of eenigerlei steunverleening aan groepen of vereenigingen van personen op fascistischen grondslag in strijd is met de plichten van den mililairen ambtenaar en derhalve verboden. Kapitein Veldmeyer bedankt voor zijn Kamer-candidatuur. Gemeld wordt, dat in verband met de na dere uitlegging, die de minister van Defen sie in de Tweede Kamer heeft gegeven betref- fede het verbod tot het verleenen van steun door beroepsmilitairen aan fascistische weer baarheidsorganisaties, kapitein S. Veldmeyer te Nijmegen heeft bedenkt voor een candi- datuur als Kamerlid vanwege den Algemee- nen Nederlandschen Fascisten Bond. Een protestactie. Van de zijde van den A.N.F.B. zal een irotestactie worden gevoerd tegen de beper cing van politieke vrijheid op nationaal ter rein. MOETEN WE DAN MAAR ALLES SLIKKEN? Het Bestuur der „Vereeniging van Broed- inrichtingen in Nederland" schrijft ons: Duitschland verhoogde binnen één week tijds het invoerrecht op de eieren van 5 tot... 70 Mark de 100 K.G. netto. Dat beteekent, dat er 2% cent per ei invoerrecht komt en wel ingaande 10 Maart en het beteekent ook, dat, practisch gesproken, Duitschland zijn grenzen sluit. Voor ons andere uiterst belangrijke uitvoerproduct, de kaas, schijnt het al even erg te zijn, doch kunnen wij ons daar geen juist oordeel over vormen, als zijn de niet ter zake kundig. Had de Duitsche kippenhouder dan zóó'n last van ons? Duitschland had in 1932 nog een eierverbruik van 550 millioen kilo en de Duitsche kippenhouders konden aan slechts 320 millioen kilo helpen, zoodat er een tekort was van 230 millioen kilogram. Er was en is dus meer dan voldoende ruimte voor ons. Zouden we dan misschien den prijs bederven en moet de Duitsche kippenhouder tegen de exporteerende landen in bescherming worden genomen? In de „Berliner Börsen Courier" van 7 Maart wordt inderdaad de klacht ge uit, dat de Duitsche kippenhouder op het oogenblik nog slechts 5 Pf. per ei krijgt Hoe innig gelukkig zouden onze kippenhou ders niet zijn, wanneer ze voor die eieren (witte eieren van 55/58 gram) 5 Pf. .1 cent konden maken! Ze willen er nog graag een halve cent af doen ook. De bedoeling der Duitsche Regeering is dan blijkbaar ook, tot een uitbreiding der Duitsche Pluimvee industrie te komen, ten koste van de andere landen, in hoofdzaak echter ten koste van ons land, daar in 1932 84 procent van onzen eier-export naar Duitschland ging. Door den Duitschen maatregel gaat onze uiterst belangrijke eier-export dan ook om zeep. De kippenhouders, de broedinrichtingen, de Fokkerijen, de Eier-exporthandel, de Kisten-, Cartonnage-, Houtwol-, Stempelfabrieken, Transportwezen enz. enz., te zamen een to taal bedrag vormend, dat de opbrenenst van de voorgestelde Omzet-belasting verre zal overtreffen, weten nu dat wat ze aan de nieuwe Duitsche Regeering hebben te dan ken. Moeten we dat nu maar zonder meer slik ken? De moed onzer Regeering is blijkbaar geheel uitgeput met het uitspreken der ge denkwaardige woorden, dat we ons niet als Lamme Goedzak willen laten behandelen Nadien hebben we van een ruggegraat niets meer bemerkt. Zelfs is het een publiek ge heim dat de Regeering de Kamers van Koophandel verzocht heeft, geen georgani seerde actie tegen Duitschland op te zetten, vermoedeliik op verzoek van de Duitsche Re geering. Zelfs Dr. Posthuma schijnt getemd te zijn, spreekt niet meer van een boycot (aanvankelijk door het Comité tot Econo misch Verweer als wapen bedoeld) doch ver kondigt nu de zeer tamme leuze: „Steunt het Nederlandsch Fabrikaat". Laten we toch in vredesnaam den moed hebben daar direct aan toe te voegen: „En laat vooral het Duit sche product links liggen" Voor één ding is Duitschland slechts be vreesd, n.1. dat het zijn export nog meer zal zien slinken. Laat het Nederlandsche Pu bliek den scherpen Duitschen aanval op ons nationaal inkomen (terwijl wij n.b. zelf Duitschlands' beste klant zijn!) beantwoor den met een links laten liggen van alle Duit sche industrieele producten. Dat en dat al leen zal daar indruk kunnen maken Men hoont ons daar zelfs nog, door als bewijs van tegemoetkoming bij de op handen zijnde onderhandelingen in het vooruitzicht te stel len, dat aan ons land een contingent toege staan zal kunnen worden voor den invoer van het grootere soort eieren tegen een ver laagd tarief en dit dan in den herfst en voor- Winter. Alsof wii voor die korte periode, wanneer de productie op haar geringst is, het daarvoor nqodige aantal kippen het ge heele jaar door de kost zullen kunnen geven Of onze binnenlandsche consumenten van eieren zouden kunnen versteken. Wanneer onze Onderhandelings-Commissie dan ook met een eier-tarief zou thuiskomen, hooger dan 25 Mark (dat is nog 5 maal zoo hoog dan dat van een week terug), dan kan ze te gelijk de boodschap achterlaten, dat er een scheroe actie tegen het cehruik yan Duitsche industrieele producten gevoerd zal blijven worden. Dat is dan de dank van Duitschland voor al hetgeen wij tijdens en na den oorlog voor het Duitsche volk hebben gedaan. Laten we toch alle sufferigheid van ons afschudden laten we ons niet langer laten koeieneeren, doch kort en bondig zeggen: „Duitschland koopt niet meer van ons, welnu dan kooien wij niet meer van Duitschland Onze Regeering schijnt daar niet aan te wil len of te durven meewerken. Welnu laat het Nederlandsche Publiek het dan doen. 1 Jit puur zelfbehoud! DE STILLE OMGANG TE AMSTERDAM. Van Zaterdag op Zondag is de eerste nacht van den Stillen Omgang te Amster- dam gehouden. Het aantal deelnemers was naar schatting dertig duizend. Deze nacht waren de pe'grims gekomen uit de provincies Groningen, Friesland, Limburg, Brabant en Twente. Tal van extra treinen kwamen aan het Centraal Station en Weesperpoort aan. Uit Den Haag kwamen zestig deelnemers ge'oopen, terwijl zich in Haarlem hierbij nog 150 personen aansloten De kerken waren in het morgenuur druk bezet. Door de poli tie waren afdoende maatregelen ten aanzien van het verkeer getroffen. Eenige personen, die tiidens den Omgang onwel werden, wer den door de Eerste Hulp van de Katholieke Vereeniging voor Eerste Hulp geholpen. De café's mochten om vier uur geopend worden, terwijl tegen vijf uur een groot aantal koop lieden met kleine etenswaren op de straat verschenen d'e goede zaken maakten. Tus schen vijf en zes uur verlieten de pelgrims de ïoofdstad. Alle treinen vertrokken op tijd. Een incident. Toen een troep „Omgangers" de Elands gracht passeerde, stonden op den hoek van de Oude Looiersgracht een 25-tal personen, die begonnen hen lastig te vallen en uit te schelden. Men begon gezamenlijk de „Inter nationale" te zingen. Een paar agenten ver zochten de mannen hiermede op te houden, doch innlaats daarvan begaven zij zich tus schen de „omgangers". De agenten maakten korte metten, trokken de sabel en joegen de lastige elementen uiteen. 103-JARIGE OVERLEDEN. Zondag is in den ouderdom van, 103 jaal overleden mej. Boonstra, geboren Staphorsl us, de oudste inwoonster van Leeuwarden. DOOR MOLENWIEK GETROFFEN EN GEDOOD. Zaterdagavond kreeg de wed. Dijkstra, wonende aan den Hooidijk te Steenwijk, een klap van een der wieken van een achter haar huis staanden molen. Doodelijk gewond werd zij naar het Ziekenhuis in Zwolle ver voerd. Mej. Dijkstra laat 5 kinderen achter. HUURSTAKINO TE AMSTERDAM OPGEHEVEN. De huurstaking bij de firma H. van def Schaar is opgeheven. De huren blijven on veranderd. Rancunemaatregelen zullen niet worden genomen. Het Comité der Huursta- kers draagt zelf de kosten. Deze huursta king, die thans is opgeheven, betreft een aantal huizen in de Jan Evertsenstraat en omgeving. DE INVOER VAN POOTAARDAPPELEN IN FRANKRIJK. De Nederlandsche industrie- en handels- raad voor land- en tuinbouw heeft een adres gericht tot den minister van economische zaken en arbeid in verband met de belemme ringen door de Fransche regeering den in voer van Nederlandsche pootaardappelen in den weg gelegd. De raad verzoekt den minister ten spoe digst met de Fransche regecring in onder handeling te treden, ten einde de belemme ringen weg te nemen of te verzachten, opdat Frankrijk als afzetgebied voor ons Neder landsch pootgoed behouden zal blijven. VREDES-PROPAGANDA-AVOND. De besturen van een groot aantal organi saties op vredesgebieö hadden gisteravond in den Stadsschouwburg te Amsterdam een vredes-propaganda-avond georganiseerd. Mevr C. Ramondt—Hirschmann opende met een korte rede de bijeenkomst en deed een beroep op de jeugd om het werk van den we reldvrede te bevorderen. Mevr. RosVrijman uit den Haag hield vervolgens een rede over het vredesvraag stuk, waarin zij vooral wees op dt rol, die ue munitiehandel en de wetenschap spelen en het vredesvraagstuk urgenter maken dan ooit. Alle moeders en vrouwen riep zij op om het vernielende oorlogswerk een halt toe te roepen. Ds. N. Padt uit Zandvoort hield een rede waarin hij o.a. zeide. dat hela rs de jeugd weer gaat gelooven in het brute geweld en wordt opgevoed in ,,de mythe van het vader land". Ook deze spr deed een dringend be-, roep op de vrouwen om te strijden tegen den oorlog. Na de pauze werd he* svmbo'isch vredes spel „Bezinning" ten tooneele gebracht. INBRAKEN. De bewoners waren ter kerk Terwijl de bewoners naar de kerk waren, hebben Zondagavond inbrekers zich toegang verschaft tot een perceel aan den Koninginne weg te Hilversum. Een vrij groot bedrag aan geld alsmede eenige sieraden werden ont vreemd. Drie inbraken in Haarlem. Zondagnacht is te Haarlem op verschil lende plaatsen getracht in te breken o m. in de Berkenstraat, in de iepenstraat en op het Marnixplein. Alleen in een perceel op laatst genoemd plein is men geslaagd. Door ver breking van eenige ruiten en sloten is men binnengekomen, waarna men uit verschillende kasten een geldsbedrag van f 165 alsmede spaarbankboekjes en verschillende papieren heeft ontvreemd.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7