Atnsiecdamscfie 35eues JUaowciaal Tlieuws Jiheefistiidinqen jMyezouden Stukken, £aatsie éeüchtm £uchloaact DE ZUIDERZEEWERKEN. Aanbesteding van wegenaanleg Wieringenneer. EEN „FRIESCH NATIONALE STRIJDVEREENIGING" OPGERICHT DE RIJP. NIEUWE NIEDORP. W erk verschaf fing GRAFT. BEVERWIJK. WINKEL OUDE NIEDORP. 't DE „BURGEROORLOG IN DUITSCHLAND. Nieuwe onlusten tegen de Joden DE POSTVLUCHTEN OP 1NDIE~ 1»/» 9mm f-p q •aemjnnips -3 -f /A mr. A. B. Adrian; J. Blokhuis; xnr. M. M. de Boer; J. P. de BoTst; ir. R. C. Broek; A. F. van Goelst Meyer; L. J. Liezen berg; A. JE. Lucardie; A. Meyer; J. A. A. Meyer Jr.; dr. I. H. J. Vos; prof. mr. C. W. de Vries; dr. Max de Vries; mr. W. C. Wendelaar; S 'Vijnbergen en S. L. Wijnbergen. HET CONFLICT TE IJMUIDEN. De eerste trawler bemand met werk willigen naar zee vertrokken. Gisteravond is de eerste trawler, bemand met werkwilligen vermoedelijk leden van den Christelijken Bond naar zee gegaan, n.1. de „Knikker IJm. 4". De trawler had gistermorgen ijs geladen De opvarenden zijn in alle stilte met een auto van de gemeente-politie aan boord gebracht. Vóór het vertrek was de geheele Trawler- kade afgezet, zoodat de posters der IJmuider Federatie geen gelegenheid kregen, zich met de opvarenden in verbinding te stellen. Thans liggen nog twee gebunkerde traw lers gereed om naar zee te vertrekken. Deze moeten echter nog van ijs worden voorzien DE AARDBEVING IN CALIFORNIE. Oeen Nederlandsche slachtoffers. Blijkens mededeeling van het departement van Buitenlandsche Zaken is een telegram ontvangen van den consul te Los Angeles, dat er voor zoover hem bekend geen Neder- 'andsche slachtoffers zijn bij de aardbeving. De directeur-generaal der Zuiderzee werken heeft gisteren aanbesteed het aanleggen van pl.m. 18.7 K.M. gewalste wegen in de Wieringermeer. Het laag st heeft ingeschreven de N.V. Jaartsve'd's Wegenbouw Mij. te Silvolde: met Neder- landsch cement 163.650, met buiten- Iandsch cement 158.650. Het Mooren- t BRANDEN. Te Blerick (L.) brak gisteravond door on bekende oorzaak brand uit in het dubbele woonhuis van den heer Walraven in de Wiehestraat. In tijd van een oogenblik stond thet geheele pand in lichterlaaie, zoodat aan 'blusschen niet te denken viel. De aangrenzen de perceelen liepen groote waterschade op. Hoenderpark in brand. Gistermiddag is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de hokken van het hoen derpark „Betty", eigendom van den heer H Boonstra aan den Vierhuisterweg onder Leeuwarden De vrijwillige brandweer verleen de assisitentie, doch de hulp van de Leeuwar der motorspuit werd ingeroepen. Onderweg verloor deze een band, waardoor een voorbij ganger licht aan het hoofd gewond werd. Door een en ander kwam de spuit te laat bij den brand. Meer dan 1000 kuikens kwamen j in de vlammen om. Voorts is een groote hoe veelheid gereedschappen en voer een prooi der vlammen geworden. In het gebouw ston den vier electrische en 1 petroleumbroed- machine, welke'tevens verloren zijn gegaan. Men vermoedt, dat de petroleumbroed- machine in vlam is geraakt. Vlasfabriek afgebrand. De twee de fabriek van denzelfden eigenaar, die in de laatste twee maanden door vuur verwoest is. Vanochtend om 8 uur is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in de vlasfabriek „Toekomst II", eigenaar C. B. de Visser Czn, gelegen aan de Onderstraat te Lage Zwaluwe. Het vuur breidde zich met groote snelheid uit en sloeg over naar de te genover de fabriek gelegen groote landbouw- schuur van M. Cresee. De brandweer van Lage Zwaluwe, die met twee slangen op de waterleiding en met 2 handspuiten water gaf, stond vrijwel machteloos tegenover de vuurzee. Om kwart voor 10 arriveerden twee stoomspuiten uit Breda onder leiding van opperbrandmeester Korteweg. Er viel toen echter niets meer te redden De vlasfabriek, bestaande uit een gelijkvloersch gedeelte en een zoldergedeelte met een diepte van onge veer 15 M., en de landbouwschuur brandden tot den grond toe af. Eenige duizenden kilo's 'vlas zijn verloren gegaan. Voorts werden de in het gebouw aanwezige machines alsmede een luxe auto en een vrachtauto een prooi der vlammen. Een aantal landbouwmachines en 100 mud aardappelen, die zich in de land bouwschuur bevonden, gingen verloren. Het vlas en het fabrieksgebouw waren verzekerd Op 16 Februari j.1. is de vlasfabriek „Toe komst I" van denzelfden eigenaar eveneens door brand verwoest. HEILOO. De kinderoperette schip". Voor een tot de uiterste hoeken bezette zaal (er waren pl.m. 400 personen aanwezig) gaf het Kinderkoor van „Harmonie een vertolking van „Het Moorenschip". Het zal voor hen die een verantwoordelijke taak hadden een pak van het hart zijn dat de opvoering zoo goed is geslaagd. Het moge dan waar zijn dat men voorkinderen toegeeflijker is en veel door de vingers ziet, maar toch ver wacht men wat aan billijke eischen voldoet en men rekpnt op de leidende personen, De hoofdrollen waren in handen van groote kinderen, maar dan toch van kinderen bene den de 15 jaar. De dansen van die „groote" kinderen, inge studeerd door Mej. E. Margadant van Alk maar, waren een groot succes en het spel van Sainda, de danseres, was zoo af, dat zij een applaus bij open doek kreeg, en dat is hier een zeldzaamheid. Aan het succes hebben bijge dragen mej. D. Rus (piano) en hoewel men zijn naam tevergeefs op het programma zoekt, de heer Hoogervorst. Voor de décors van den heer Theo Groot huizen en voor den grimeur, den heer B. C. Loevens, hebben we niets dan lof. We zouden nog namen van kinderen kunnen noemen, doch we zullen het laten. Ook de costuums zouden we kunnen noemen, doch la ten we volstaan met de mededeeling dat de opvoering een groot succes geweest is. De heer A. de Gier, lid van de Commissie voor Werkverruiming (welke Commissie door den raad benoemd is) heeft zijn ontslag inge diend. Naar men ons ..mededeelde is dit een gevolg van het aannemen van fooien in de werkverschaffing. Zooals bekend hebben eeni ge werklieden van den uitvoerder 2.50 per week meer ontvangen, omdat zij extra werk verrichtten. deze leden geroyeerd bij gebreke van betalin gen van diverse bij het hoofdbestuur aange sloten vereenigingen. ST. PANCRAS. De dameskrans W.I.K. hield Dinsdag bezichtiging van de door haar gemaakte goederen in het lokala bij de openbare school. :en keurcollectie van kinderkleeding, kleed jes, kussens enz. was ten toon gespreid. Al deze goederen worden verloot ten bate der tas om hiervoor in te koopen: ondergoederen voor mogelijk uit te zenden patiënten naar vacantiekolonies enz. Deze goederen worden dan in bruikleen afgestaan aan gemeentena ren welke hier gebruik van wenschen te ma ten en dit zelf niet kunnen bekostigen. Naar wij vernamen waren reeds vele loten ver sacht. Wij wenschen de dames veel succes met dit menschlievende doel. DE SCHARREZEEPOLDER. Staking uitgebroken. Op het werk aan den Scharrezeepolder in Zuidholland, het verzwaren van de kade tot zeedijk, dat in werkverschaffing wordt uitge voerd, hebben ongeveer 80 arbeiders het werk gestaakt. Gisteren werkten slechts 9 arbei ders. Gewerkt werd tegen 30 cent per M3. De raming was, dat 100 arbeiders het werk in 100 dagen konden uitvoeren. Zoowel voor arbeiders als werkgevers schijnt het werk tegen te vallen. Onlangs is te Leeuwarden een „Friesch- nationale strijdvereeniging" opgericht, die den naam draagt van De Swarte Heap. Deze naam werd ontleend aan den z.g. Arumer Zwarte Hoop, die in de 15de eeuw, gedurende de Friesch-Hol landsche oorlogen, Friesland tegen Hol land verdedigde. Deze nieuwe strijdvereeniging is van meening, dat de strijd voor de vertrapte rechten van het Friesche volk te beschei den en behoedzaam wordt gevoerd en teveei een uitsluitend cultureel karakter draagt. Zij zal dien strijd voeren met alle middelen, die zij geschikt oordeelt. Haar grondslagen zijn: 1. De politieke opbouw der Germaan sche staten moet organisch zijn, d.w.z. op den grondslag van de bestaande vol ken. Het Friesche volk heeft als eigen Germaansch volk recht op autonome ontwikkeling. 3. Het historisch verband met andere Germaansche volkeren zal niet veron achtzaamd worden. Als symbool is gekozen het witte joel- rad op een zwarte vlag. Men zal begin nen met de uitgave van een serie zwart- boekjes en met het voeren van actie voor een autonoom Friesland. Dinsdagavond werd in de 2aal van J Post alhier een filmvertooning gegeven van wege de Hollandsche Mij. van landbouw. De film „De groote gedachte" werd vertoond De opkomst hiervoor was goed. Het was een leerzame avond. Bij het gemeentebestuur is bericht in gekomen, dat een 25 tal arbeiders bij de werkverschaffing in de Wieringermeer geplaatst kunnen worden. Heden is reeds een gedeelte daarheen vertrokken. Maandag wordt dientengevolge de ge meentelijke steunregeling stopgezet. Bij de gemeentelijke werkverschaffing werken sedert eenige weken ongeveer 40 personen, hoofdzakelijk tuinders, wel ke werken onder de zoogenaamde bag- gerregeling welke alleen voor West- Friesland geldt. Dinsdagavond werd alhier in het café Molenaar een nutsavond gehouden. De voor zitter, de heer J. Rooker, opende deze verga dering. waarna werd overgegaan tot het programma. De secretaris, de heer S. Haas, had zijn notulen der vorige bijeenkomst op rijm gezet. Mej. Tr. de Bruin en de heer en'mevr. Bruin —Schermer gaven alleraardigste nummers Ook de heer Alb. Koster was in zijn reper toire weer de gezellige oude bekende van tooneel. De voorzitter gaf ook nog een paar aardige nummers. Het geheele samenzijn was gezellig en het bestuur kan dan ook met suc ces tegen zien op dezen „bonte-avond". VEFNHUIZEN. Woensdagnamiddag zou de verhuring plaats hebben van het grasgewas langs den polderweg in Veenhuizen. Daar er echter geen enkele gegadigde was, kon de verhu ring niet doorgaan. Voor de afd. van de Holl. Mij. van Land bouw sprak Woensdagavond de heer Baren drecht uit den grooten IJpolder voor de platteiandsbelangen. Een groote fout noemde spr. het, dat de boer zoo weinig voor organisatie gevoeld heeft. Was dit anders geweest, dan zou vol gens hem het land- en tuinbouwbedrijf nim mer zoo in de knel gezeten hebben als thans het geval is. Met tal van voorbeelden illustreerde hij de door de regeering ruimere bevoorrechting onzer industrieën t.o.v. den landbouw. Met een opwekking om bij de komende kamerver kiezingen paraat te staan, zich niet te laten leiden door de z.g. intellectueelen, die bewe zen, ten allen tijde in de bres te zijn gespron gen voor de belangen van den landbouw, doch volgens hem het alleen bij woorden gelaten hebben en zich goed laten voorlichten door het orgaan van den boerenbond, welke vrij van alle politiek is. besloot de heer Baren- drecht zijn rede, welke soms met geestdrift werd uitgesproken. BLOEMBOLLENCULTUUR. In het afgeloopen jaar zoomede in den loop van dit jaar hebben ruim 1000 leden van bij de Algem. Ver. v. Bloembollencultuur aangesloten afdeelingen voor hun lidmaat schap bedankt. Eenerzijds vond dit bedanken zijn oorzaak in het feit van inkrimping der bloembollencultuur, doch anderzijds werden Bij het Dinsdag gehouden eindexamen van de vereeniging tot bevordering van het vakonderwijs in Westfriesland, zijn na af- oop van den 5-jarigen cursus geslaagde: A. ieers, A. van der Welle en N. Wijn, allen eerlingen van de school der afd. Winkel van genoemde vereeniging. NIEUWE NIEDORP. Dezer dagen is door het bestuur van het crisiscomité aan de ingezetenen een lijst ter inteekening aangeboden. Hierop is flink ge- teekend, gezamenlijk tot een bedrag van 405. Het crisiscomité heeft nuttig werk verricht en doet dit nog. Deze steun was bovendien wel zeer noodig, omdat de middelen reeds geruimen tijd uitgeput waren en dus nu de tekorten weggewerkt kunnen worden. De Afd. van het Instituut van Arb. Ont wikkeling hield Dinsdag bij den heer Kossen de vierde bijeenkomst in dit seizoen met een lezing van den heer C. ten Bruggencate over een reisje door Noord-Sumatra, Atjh, Gajoe en Batakland. De heer ten Bruggencate heeft zijn hoorders zeer aangename en prettige uren verschaft. We kregen buitengewoon in teressante dingen te zien te hooren uit dat wonderbare land Indië, vooral wanneer dat vertelt wordt dooriemand die verteleln kan en dat kan de heer ten Bruggencate uitste kend. De aanwezigen hebben volop van deze lezing genoten. De lichtbeelden waren zeer duidelijk. Het was ee uitstekend geslaagde avond en de spr. heeft de belofte gegaan zoo mogelijk het volgend jaar nog weer eens zoo'n avond te geven over Indië. In de vacature ontstaan door het overlijden van den heer C. de Boer is tot lid der St. Am- brosiusvereeniging te 't Veld aangewezen de heer E. C. van Oorschot aldaar. Maandag, 13 dezer, hield de R. K. Midden- standsvereeniging afd. 't Veld een propaganda- vergadering ten huize van den heer G. Ligthart te Zijdewind. De Voorzitter opende de ver gadering op de gebruikelijke wijze. De heer J. G. te Riele, candidaat-deurwaar der, die verbonden is aan het „Eigen Incasso- en Informatiebureau" hield een lezing over „De Faillissementswet", Dat er werkelijk be hoefte bestond aan voorlichting op dit gebied, bleek bij de gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan na de lezing gretig gebruik werd gemaakt. Onder dankzegging aan den spreker werd deze leerzame vergadering nadat nog eenige besprekingen van huishoudelijken aard waren gevolgd, op de gebruikelijke wijze gesloten. SlOOMVAARTLIJNEN. Sson. Ned. Stoorub. Maatschappij Achilles 15 Mrt. v. Alexandrië n. Bur- riana. Aurora, Burriana n. Amst., pass. 15 Mrt, Ouessant. Rhea 15 Maart v. Lissabon te Genua. Berenice^ 15 Maart v. Bari te Catania. Fauna 15 Mrt. v. Oran te Bareel ona. Barneveld (thuisr.) 14 Maart v. Buena- ventura n. Cristobal. buiten verantwoordelpkheia van Oe RedacPe. De opname in at rubriek, btwijsi geenszins dat de 'edacti.. er mede instemt). De onderwijzer daarentegen aan de drie- mansschool geeft zijn eene klasse mondeling onderwijs, terwijl de andere klasse schriftelijk bezig is en het volgend uur of halfuur (men mag tegenwoordig geloof ik de leerlingen niet een uur lang prettig bezig laten zijn met tetzelfde vak!), dan verwisselt hij van klas: dan heeft de tweede mondeling en de eerste schriftelijk. Hij is dus veel meer productief cn kan nooit de zelfwerkzaamheid storen, zoodat zijn leerlingen zich flinker leeren zelf te redden. De onderwijzer aan de een- mansschool is maar nauwlijks een halve (Dit ligt niet aan den persoon, maar aan het stelsel). Maar die aan de 2- of 3-mansschool geldt voor een heel. Bovendien kan hij voor vertellen, schrijven, natuurkunde en geschie denis de beide klassen samen voegen. Dan telt hij dus voor twee. Hierbij moet men vooral niet vergeten, dat het op de apenbare school vaak is: zooveel hoofden zooveel zin nen; dat de eenswillendheid nder het per soneel vaak ver te zoeken is, zoodat de school zelve een organisatie is waar eensgezind wordt samengewerkt onder een verantwoordelijk hoofd. De kans op een drachtige samenwerking is grooter, naarmate er minder personeel is, terwijl het hoofd be ter het werk van 2 medewerkers kan over zien, dan dat van 5, gesteld al dat hij het gezag, dat de wet hem oplegt, waarlijk kan uitoefenen. Voor mij staat vast, dat de resultaten van het onderwijs aan een twee- of driemans- school beter kunnen, neen zullen zijn, dan die aan een zesmansschool. In de school zijn 3 meer dan 6! Ieder onderwijzer twee klas sen, dit moet het ideaal zijn. Met dank, hoogachtend, Een oud-schoolmeester. Ongecorrigeerd. DE MOORDZAAK-ESCHAUZIER. Bij de hedenochtend voor het Haagsche gerechtshof voortgezette behandeling van de zaak Eschauzier tegen de verdachten K. en P„ tegen wie de proc.-generaal resp. levens lang en 8 jaar gevangenisstraf eischte, was eerst het woord aan mr. Bourlier, den raads man van verdachte P. Hij voerde in een ge documenteerd pleidooi aan dat zijn cliënt slechts een zeer ondergeschikte rol moet heb ben gespeeld, dat opzet tot dooden niet aan wezig kon zijn geweest en dat P. door de bijna twee jaar preventieve hechtenis z.i. reeds voldoende is gestraft. Uit de berichten over de anti-Jood^ onlusten in Silezië en Gallicië blijkt daT de onlusten niet beperkt zijn gebleven tot de districten Tesjen en Savbusch doch ook zijn overgeslagen naar 'de SilZI zische districten Bielitz en het West Galicische district Wadociice Te Kra ka1' heeft de politie gisteren r-eniel studenten gearresteerd, die voor ',u poorten van verschillende fabrieken on der de arbeiders tegen de Joden ooruien de pamfletten uitgaven. In het vereeni gingsgebouw van de nationaal democra tische jeugd werd een groote hoeveel heid geschriften en drukwerk van de* zelfde strekking in beslag genomen Ook bij vele deelnemers aan de onlusten wa ren huiszoekingen gedaan, waarbij ka* rabijnen, dolken en bajonetten in beslar werden genomen. In totaal werden 8r- persmien gearresteerd. Hedenmorgen 5.25 u is hei K. I vliegtuig de „Ijsvogel" naar Indië ver- trokken. Een passagier voor Bandoen o maakt de reis mede. Aan boord is 308 K G rinsf 51 K G. lading en 9 K G pakketpost Com mandant is L. Sillevis. De „Rijstvogel" (uitreis) kwam giste ren te Calcutta aan; de .Kwartel" (thui«- reis) arriveerde te Bagdad. GARAGE W. TASCHE Kennemerstr.weg 179, Tel. 792, Alkmaar van Donderdag 16 Maart 1933 OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N. V. (Ontvangen per draadlooze telefoon). Koers van heden tr: Vorige DE ACTIE TEGEN HET BESTUUR DER NEUTRALE SCHOOLVEREENIGING. Mijnheer de Redacteur. Het in de Alkm. Crt. van 13 Maart j.1. ge publiceerde request onder het hoofd: „Een actie tegen het bestuur der Neutrale School- vereeniging", geeft mij aanleiding eenige plaatsruimte te vragen. In de memorie van toelichting vind ik o.a. deze uitspraak (het gaat over de aange vraagde school): „Het zou dus worden een school met 2, hoogstens 3 „leerkrachten" en het onderwijs zal dus nooit op het peil kunnen staan van de reeds bestaande zes-klassige scholen, waar het onderwijs in elke klasse aan één leerkracht is toevertrouwd". Het staat daar zoo maar klakkeloos neer gepend. Meent men dit nu waarlijk? Of rekent men maar, dat de göe-gemeente zal zeggen: „Ja, 6 is meer dan 3 of 2, dus ze hebben natuurlijk gelijk!? Welnu, velen, die bevoegd zijn een oordeel in deze uit te spreken, zullen met mij getui gen: Het is anderom. Of meent men waar lijk, dat de meeste dorpsscholen, die toch als regel twee- of driemansscholen zijn, min derwaardig zijn? Achterstaan bij de stads- zesmansscnolen? Wie beide soorten scholen goed kennen, weten wel beter. En ook een leek zal mij kunnen volgen, als ik deze toe lichting geef: Wat moet een onderwijzer aan een zes mansschool. als hij zijn klasse mondeling on derwijs heeft gegeven en daarna aan schrif telijk werk heeft gezet, wat moet hij zelf dan doen? Zijn tijd zoek brengen met een lief hebberijwerkje of erger nog, zich met het werk der leerlingen bemoeien en dus hun zelfwerkzaamheid storen! STAATSLEENINGEN. 5 Nederl. 1912 4 K 1917 4 1931 BANK-INSTELLINGEN, Handel Mpij. Cert. v. 1000, Koloniale Bank Ned. Ind, Handelsbank D. Reichsbank INDUSÏR. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delft Cert, Küchenm. Acc Nederl. Ford P ilips Gloeil. Getn Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Ass Gas Electr. Bethleh Steel Cities Serv'ie General Avialion Steel comm. Studebaker U. S. Leather Zweedsche Lucifers CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned, Ind. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr, Kon. Petr. Perlak Continental Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl. Amerika lijn ii ,i Gem. Eig, Kon. Ned. Stoomboot Niev, Goudriaan Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oostkust Oude Deli oenembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Railw. Cert. Union Pacific Wabash t Noteering per 50, *Exdividend. tExclaim. koers 1007/16 1007/8 99 Vs 601/4 6U/4 53 v, 14 28i/s 16 58 106 1131/4 98 lf/i6 6% U6/16 U3/l6 27l6 41/l6 2 Vs 31/s 216/16 7 1831/. 121 77 AVI, 28 50 121*/» 12 114 1271/4 1451/4 81 >/s 57/i6 4»Vl6 563/8 201/4 ?JV' 3 27a 127/s 141/4 483/4 15274 158/4 1238/4 1317a 40 5% 721/4 U%« pl.m. 1.30 pl.m. 1.45 pl.m. 2.00 617a 293/4 29|-30 30 59 2 109-72 100S/4 "u/s 109Vs 116 L O3/4.I 1157,7 1603/4 m 3/4 1674 8 _7l6 - i 143/4 31 f 5/g 31/4 37a ï-%6 147/8.5 14% 3 5/16-1 87/16-1 !4%-| 2% 4-5/16 187 24 8U 43 43 161/4-1 43-Vs 186.1/j, 43 122 12 H47a 1143/4 114 /j-5 mrt 1 1 Isf" 148-8/4 5% 5-Va 1478/4-8 m* 5%'6 58 23 511/8 ü/8 n 13 51 1543/4 117a 1297, 136 45 274 PROLONGATIE Vorige koers 1 pCt. Heden 1 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. I Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Bazel Weenen p. Sch, Kopenhagen Stockholm Oslo New-York HaliS NIET OFFICIEEL. 100 Vorige koers 8.557, 59.10 9.70 34,68 48,05 38 25 45 25 4375 2 467, 12,70 Koers op heden 2 uUf 8,55 59:077, 9.76 34.67 4S02 38.25 45.35 43.80 2.467/3 12.75

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 10