DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. NU ADOLF HITLER REGEERT Hit het JUulemmt Tfaqeiiiksch Ouevücfit ^Buitenland No. 64 Directeur: C. KRAK, Donderdag 16 Maart 1933 135e Jaargang Als de rijksdag straks weer bijeenkomt. - Met de communisten wordt in den Pruisischen Landdag geen rekening gehouden. HET VLAGGENVRAAGSTUK. DE TOESTAND IN CHINA Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. ZIJ. DIE ZICH MET 1 APRIL A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVAN GEN DE TOT DIEN DATUM VER SCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. 1 Den Haag, 15 Maart 1933. De Eerste Kamer heeft hedenmorgen haar begrootingsarbeid hervat en in de eerste piaats de begrooting van onderwijs, kunsten en wetenschappen onder handen genomen Uit den aard der zaak kreeg men niet altijd nieuwe gezichtspunten waar te nemen. Wij kunnen ons dus beperken. De eerste spreker, de heer Nivard (r.k.) deed een pleidooi hooren ten gunste van het nijverheidsonderwijs en had in het bijzonder bezwaar tegen de omvorming van het am- bachtsonderwijs aan de ambachtscholen van een driejarigen in een tweejarigen cursus. De Leidsche hoogleeraar Kranenburg (v.- d.) ontwikkelde bezwaren tegen het denk beeld om de collegegelden aan onze hooge- scholen te verhoogen. Hij vond een bondge noot ten deze in den heer De Zeeuw (s.d. a.p.), die intusschen ook andere onderwijs- belangen ter tafel bracht en onder meer aan drong op invoering' van den achtjarigen leerplicht. Over de musea bi] de Leidsche universiteit hebben de heeren De Gijselaar (c.h.) en Briët (a.r.) gesproken. Doch terwijl de eerste er op aandrong de musea onder de afdeeling kunsten en wetenschappen te doen resortee- ren, wenschte mr. Briët ze alle onderge bracht te zien bij onderwijs. De heer Smeenge (lib.) verzocht den mi nister zijn belangstelling te blijven wijden aan het onderwijs aan schipperskinderen en waarschuwde tegen benadeeling van het nij verheidsonderwijs door den driejarigen cur sus tot een tweejarigen terug te brengen. Na de pauze heeft minister Terpstra de verschillende sprekers beantwoord en weder getoond uitmuntend cp de hoogte te zijn van de zaken van zijn departement. Hij heeft on der meer uiteengezet, dat op het oogenblik niet te denken valt aan een achtjarigen leer plicht, omdat dit te veel geld zou kosten. Wat aangaat de collegegelden deelde de minister mede, dat binnenkort bij de Tweede Kamer een wetsvoorstel zal worden ingediend, waarbij de betaling van collegegelden lan ger dan vier jaar zal worden geëischt. Tot nog toe is, gelijk vermoedelijk wel sommigen weten, het collegegeld na het vierde studie jaar niet meer verschuldigd. Wat betreft de klacht, dat de regeering te gemakkelijk zou zijn om te vergunnen een bijzonderen leer stoel aan een universiteit in het leven te roe pen, zette de minister uitvoerig uiteen, dat hij zich stipt aan de wettelijke bepalingen hield en dat men voorzichtig moet zijn om geen toestemming te verleenen tot oprichting van een bijzonderen leerstoel, ook al blijkt ach teraf, dat het beter ware geweest bedoelde vergunning niet te geven. Inzake de musea te Leiden wilde de minister voorloopig van geen wijziging weten. Ten aanzien van het nijverheidsonderwijs heeft minister Terpstra evenals in de Tweede Kamer uitvoerig uiteen gezet, dat de omzetting in een tweejarigen cursus voor de financiën dringend noodig was, doch dat het onderwijs er geen schade door lijdt. Integendeel Nadat dit hoofdstuk zonder stemming was goedgekeurd kwam de begrooting van de fensie aan de orde. Doorgaans wordt de be spreking daarover geopend met een langdu rige rede van prof. Van Embden (v.d.) ten gunste van de eenzijdige ontwapening. Hij was evenwel wegens andere bezigheden af wezig en het gevolg is geweest, dat wii ge durende zeer geruimen tijd hebben mogen luisteren naar een rede van mevr. Pothuis- Smit (s.d.a.p.), die weer eens een lans brak voor de mobilisatieslachtoffers, de oud-ge- pensionneerden en de dienstweigeraars, zon eter daarbij eenig nieuw licht te brengen. Wat zij zeide hebben we in beide Kamers reeds zoo vaak gehoord! De spreekster heeft het ook gehad over de bescherming van de bevolking tegen gas en luchtaanvallen en daarbij een berisping van den voorzitter op gelopen, toen zij beweerde, dat de minister tegen beter vveten in handelde. Wijders heeft zij het bedrijf van de particuliere wapenfa- bricage weder onder handen genomen, even als verleden jaar, en het de 'regeering kwa lijk genomen, dat zij zich niet opmaakt om aan dien tak van nijverheid een einde te ma ken In het bijzonder had zij het voorzien op de firma Van Heyst, die volgens haar samen werkt met de Engelsche firma Vickers and Sons en o.a. de bom zou geleverd hebben, waarmede het muitende schip de Zeven Pro vinciën tot overgave was gedwongen. Zij was zelfs zoo vrijmoedig om geen ander woord te gebruiken om te vragen of het praatje waar was, dat de regeering de firma §ef'.?1rnP'imenteerd zou hebben voor de deug delijke samenstelling van de bom! Het slot van hare rede werd gevormd door een plei dooi ten gunste van de nationale ontwape ning. Gansch andere klanken deed de volgende spreker, prof. De Savornin Lohman (c.h.) hooren. De Utrechtsche hoogleeraar waar schuwde tegen al te groote bezuiniging op onze defensie. Er wordt werkelijk meer be zuinigd op defensie, dan op eenig ander hoofdstuk der rijksbegrooting en de spreker kwam in het bijzonder op tegen de dwaze bewering van het vrijzinnig-democratische lid van den Amsterdamschen gemeenteraad, dr. Abrahams, die beweerd had, dat er op alles werd bezuinigd behalve op defensie! De spreker keurde het zeer goed, dat ter wille van de handhaving van het gezag leger en vloot gezuiverd worden van sociaal-demo cratische elementen, doch daarmede veran dert men de algemeene gezindheid niet. Hij bleef daarin wantrouwen koesteren en vond daarvoor grond in de al te coulante wijze, waarop de militaire bonden zich geschikt hadden in de eischen des ministers om de socialistische burgerlijke bestuursleden de woestijn in te sturen. De bonden hadden z.i. geheel opgeheven moeten worden. De hoog leeraar nam het ook op voor den cadet, die disciplinair is gestraft wegens zijn actief op treden bij de relletjes hier ter stede op den dag der opening van de Staten-Generaal. De jongeman krijgt nu een slechte aanteekening op zijn conduitestaat voor een daad, welke niet meer dan een onberadenheid mag hee- ten. De spreker waarschuwde tenslotte den minister voor de houding van toenadering, welke de vrijzinnig-democraten hebben aan genomen. Hij passé op voor het zoet gefluit van den vogelaar, dat hem wellicht zou ver lokken in zijn bezuinigingen verder te gaan dan voor onze defensie gewenscht is. De heer De Bruijn (r.k.) heeft gewaar schuwd tegen al te geforceerde afvloeiing van het administratief personeel bij het leger Wijders is hij opgekomen tegen de regeling, dat de militaire politie zelf hare kleeding zal hebben te betalen, terwijl hij zich ten slotte ingenomen betoonde met de wijze, waarop de regeering heeft gezorgd voor de belangen van de mobilisatieslachtoffers. Morgen is de heer Moltmaker (s.d.a.p.), hoewel zijn partijgenoote Pothuis—Smit al ruim voldoende de inzichten der sociaal-de mocraten op het stuk van defensie heeft uit eengezet, het eerst aan het w.oord. Onderteekend door den rijkspresident von Hindenburg en gecontrasigneerd door den rijkskanselier en den rijksweerminister is gis teren een besluit uitgevaardigd, waarbij de Duitsche vlaggen voor de weermacht gewij zigd worden. De rijksoorlogsvlag zal het oude zwart-wit-rood zijn met het ijzeren kruis in-het midden, terwijl de zwart-rood-gouden hoek vervalt. Oorlogsschepen voeren de nieu we rijksoorlogsvlag ir kleinere afmetingen en het rijksweerministerie voert de nieuwe rijks oorlogsvlag met wit-zwarte omranding. De dienstvlaggen der rijksautoriteiten ter zee en van de autoriteiten bij de weermacht bestaat uit de rijksoorlogsvlag met in het midden een wit vlak waarop de rijksadelaar inplaats van het ijzeren kruis. Voorts is verordend dat de weermacht op de uniformpet de eikenkrans met de rijks- cocarde zwart-wit-rood en op de veldmuts slechts de rijkscocarde draagt. Ook op de helm komt een zwart wit-roode plaat. Een oproep aan de weermacht. De rijkspresident heeft den volgenden op roep tot de weermacht gericht: „Door mijn verordening inzake de wijzi ging der rijksoorlogsvlaggen en de invoering der oude zwart-wit-roode cocarde, heb ik de innerlijke verbondenheid van de Duitsche weermacht met de weder opgestane nationale krachten van het Duitsche volk een zichtbare uitdrukking willen geven. De Duitsche rijks weer heeft ondanks alle uitwendige teekenen door de moeilijke jaren na den oorlog heen bij het Duitsche volk de weerbaarheids gedachte levend gehouden. Moge deze uiter lijke teekenen van innerlijke verbondenheid het geheele volk steeds voor oogen doen staan, dat een betere toekomst niet zonder den wil tot verdediging van het vaderland veroverd kan worden. In dienst der oude sol datendeugden, gedragen door den eensgezin- den wil van het volk, zal de weermacht ook in de toekomst de trots der natie blijven" Behalve de onderteekening van den rijks president draagt de oproep de contrasignee ring van rijksweerminister von Blomberg. De hakenkruis-vlag officieel in Zwitserland erkend. De vraag van een Zwitsersche kantonale regeering aan den Bondsraad, of de haken- kruisvlag, wanneet zij op officiëele Duitsche gebouwen als gezantschappen en consulaten in Zwitserland wordt geheschen onder de vlaggen beschermingsbepalingen valt, is door den Bondsraad bevestigend beantwoord Door het besluit van den rijkspresident is zoowel de oude zwart-wit-roode als de haken- kruisvlag officiëel erkend en valt dus onder de bestaande wettelijke bepalingen. De Bondsraad heeft naar aanleiding van deze zaak verder medegedeeld, dat sedert de Duitsche rijksdagverkiezingen van 5 Maart het aantal Duitsche staatsburgers, dat Zwit serland binnenkomt, belangrijk is toegeno men. Noch het aantal, noch de persoonlijk heid van deze Duitschers geeft aanleiding tot bijzondere instructies aan de grenskan- tons of tot speciale bepalingen. De vlucht der Joden naar Polen. De toeloop van Joden naar Polen om te ontsnappen aan de Hitleriaansche terreur leidt tot een krachtige reactie bij de grens bevolking. Tot vandaag bedraagt het aantal Joden dat op wettige wijze de Poolsche westgrens heeft overschreden 1500. om niet te spreken van het aantal overschrijdingen op illegale manier. Bijna al deze vluchtelingen zijn berooid en zonder bagage of geld. De bevolking leent het oor aan agitators, die beweren, dat Polen 10 Ct. aan Joden telt en moet weigeren er nog meer op te neriien. Bij de ongeregeldheden te Zywieck in Teschen-Silezië betrof het een actie tegen nieuw aangekomen Joodsche vluchtelingen. Het aantal gewonden bij deze excessen be draagt 15, terwijl vijf personen werden ge dood. De Joodsche afgevaardigden in den Pool- schen Landdag hebben geprotesteerd tegen de vervolging der Joden in Duitschland. Zij doen een beroep op dc beschaafde wereld en verklaren, dat het hier niet een binnenland- sche kwestie betreft, maar een internationale kwestie, terwijl zij er aan herinneren, dat Goering heeft gezegd, dat de Duitsche po litie niet gehouden is Joodsche bezittingen te veidedigen. Razzia in kunstenaarskolonie. Woensdagochtend werd in de kunstenaars kolonie aan het Breitenbach-platz te Wil- mersdorf een razzia gehouden door de politie. Om acht uur gisterochtend versche nen 350 politiebeambten, die het groote com plex huizen afzetten en een onderzoek instel den in de daar gelegen woningen van com munistische leiders, schrijvers en sprekers. Daarbij werd eenig materiaal in beslag ge nomen, terwijl wapenen zouden zijn gevon den. Volgens de „Angriff" heeft de politieactie op een onverwacht oogenblik plaats gehad. Er zijn eenige personen gearresteerd van wie vele jcden, functionnarissen van de revolu- tionnaire vakvereenigingsoppositie en buiten landers. Woensdag werd Paul v. Gontard ter be schikking gesteld van den rechter van in structie ter zake van de niet aanmelding van een bankrekening met een bedrag van 1 mil- lioen R.M. Ook zijn secretaresse is gearres teerd. Geheime zender ontdekt. Gister is een huiszoeking gehouden in Landau bij den voormaligen vakvereenigings leider Hinz. Hierbij is een kortegolfzcnder ontdekt, die vervaardigd was door den zoon van Hinz, den voormaligen leider van de soc dem. arbeidersjeugd. De zender is in beslag genomen. Vader en zoon zijn gearresteerd De vader werd spoedig daarna weer op vrije voeten gesteld. Generaal majoor b. d. gearresteerd De vroegere generaal-majoor Freiherr Paul v. Schoenaich, die o.a. door zijn pacifistische activiteit bekendheid verwierf, is in den afge- loopen nacht op zijn landgoed in FeinfpJd ge arresteerd. Een groot aantal docuenten wer den in beslag genomen. Over het motief van deze op last van de regeering, in Sleeswijk geschiede arrestatie is nog niets bekend. De passen van Severing en Grimme opgevraagd? Volgens een bericht in de „Berliner Boer- senkurier" wordt in kringen, die in contact staan met de vorige Pruisische regeenng- Braun medegedeeld, dat de passen van de vroegere Pruisische ministers Severing en Grimme zijn opgevraagd. Severing en Grimme zouden daarop hun passen aan den rijks president hebben gezonden. Eer. bevestiging van dit bericht is nog niet ontvangen- Eerste burgemeester van Koblenz met verlof. Bij beschikking van den Pruisischen mi nister van binnenlandsche zaken. Goering, is de eerste burgemeester van Koblenz tot nader order met verlof gezonden. Tot commissarieel eersten burgemeester is de nat.-soc. Regie- rungs- en Gewerberat Wittgen benoemd. De a s. Rijksdagzitting. In het Rijksdaggebouw heeft een bespre king plaats gehad van de partijleiders met den Rijksdagpresident, Rijksminister Goe ring. Goering deelde mede, dat de openingszit ting van den Rijksdag, welke Dinsdagmid dag om vijf uur aanvangt, gewijd zal zijn aan d? constitueering door het afroepen dei- namen en de verkiezing van het bestuur Gcering zal een herbenoeming aannemen. Na de beschouwingen over de regeerings- verklaring en de goedkeuring van de Machti gingswet, zal de Rijksdag dan waarschijn lijk voor langen tijd worden verdaagd. Waarschijnlijk zal de eerste Rijksdagzitting per radio worden uitgezonden. Voorts ligt het in het voornemen de leden van den Rijksdag te verplichten aan de zit tingen van dit Huis deel te nemen. De uit- noodigingen voor de bijeenkomst te Pots dam zijn naar alle afgevaardigden ver zonden met uitzondering van de commu nisten. Tot nu toe zijn nog geen antwoor den hierop ontvangen. Het verluidt dat de Centrumsfractie geheel te Potsdam zal ver schijnen. De olaatsverdeeling in Pruisischen Landdag. Wij vernemen, dat de communistische fractie noch werkkamers, noch zetels in de zittingszaal van den Pruisischen Landdag krijgt toegewezen. De communistische afgevaardigden wor den dus volkomen uitgeschakeld, zoodat van de 474 mandaten slechts 411 zullen worden uitgeoefend. Den sociaal-democraten zijn de plaatsen aan de uiterste linkerzijde toege wezen. Verklaring van Matsoeoka over den toestand in het Verre Oosten. Voor zijn vertrek uit Europa heeft Mat soeoka nog een lange verklaring afgelegd aan de pers, waarin hij o.m. naar voren bracht, dat de opheffing van de Engelsch- Japansche alliantie iedere garantie voor den vrede in het Verre Oosten deed verdwijnen. Intusschen zou Japan met vreugde alle voor stellen van de Vereenigde Staten en Enge land bsstudeeren. Wat Sowjet-Rusland be treft, ziet Matsoeoka geen mogelijkheid van een bondgenootschap, maar hoopt toch, dat nauwere betrekkingen zullen kunnen worden aangeknoopt. Wat de toestand in het Verre Oosten aan gaat, de horizon is duister maar, aldus Mat soeoka, de Volkenbond draagt er toe bij, die nog duisterder te maken. Het is voor een deel de te Genève aangenomen houding, die de Chineezen weerhield in directe onderhande lingen het conflict te regelen. Japan is steeds me?r besloten te strijden voor het herstel van de orde en den vrede in het Verre Oosten, zelfs zonder eenicen hulp. Iedere steun van den Volkenbond zal welkom zijn, maar deze kwestie is voor Japan te belangrijk dan dat het de verantwoorde lijkheid er voor aan welke instelling ook zou kunnen overlaten. Mandsjoekwo is een waar borg voor de Japansche veiligheid, militair zoowel als economisch en daarom zet Japan in de vier provincies op het oogenblik alles op alles. Een mislukking in dezen zou een mislukking voor altijd beteekenen van het in Azië ondernomen werk. Men heeft ons, aldus Matsoeoka, de bedoeling toegeschreven China en vervolgens Australië te willen ver overen. Wanneer wij daartoe niet gedwongen zullen worden, zullen wij den Grooten Chi- eeschen Muur niet overschrijden, hoewel Peking tracht ons op Chineesch grondgebied te lokken, teneinde onze begeerte tot over- heersching te kunnen brandmerken. Ten slotte verklaarde Matsoeoka nog, dat Tokio, wanneer het geen hinderpalen ont meet, van Mandsjoekwo in dit jaar een wel varenden staat zou maken. De Volkenbond en het conflict. Het consultatief comité van 21 mogend heden, dat door den Volkenbond belast is met het volgen van den toestand in het Verre Oosten is gistermiddag bijeengekomen. Tot voorzitter werd benoemd de Noorsche ver tegenwoordiger, Lange, in plaats van Hymans, die door andere bezigheden verhin derd was. Er werd uiting gegeven aan de teleurstelling, dat Sowjet-Rusland niet ver tegenwoordigd was, terwijl daarentegen de vertegenwoordiging van Amerika door Hugh Wilson op prijs werd gesteld. Wilson nam hoerop zitting in het comité. De landen Duitschland, België, Engeland, Spanje. Frankrijk, Italië, Noorwegen, Neder land, Zweden, Zwitserland en Tsjecho-Slo- wakije kregen opdracht een subcomité te vor men ter béstudeering van het probleem van den wapenuitvoer in verband met den huidi- gen toestand in het Verre Oosten, aan welke studie ook de vertegenwoordiger van de Ver eenigde Staten zal deelnemen. Duitschland, Engeland, Frankrijk, Spanje, Italië, Ierland, Mexico, Noorwegen, Nederland, Portugal, Zwitserland, Turkije zullen een tweede sub comité vormen, waaraan de Vereenigde Sta ten eveneens zullen deelnemen, dat tot taak zal hebben de bestudeering van de admini stratieve actie der regeeringen met betrekking tot Mantsjoerije. Ten behoeve van de niet in het comité ver tegenwoordigde landen zal de secretaris generaal een overzicht opmaken van de be sprekingen en de besluiten. De toestand aan Muur. den Grooten Langs den Grooten Muur is het nu rustig. Alle bergpassen met inbegrip van de Koepei- kow zijn veilig in handen van de gecombi neerde Japansch-Mantsjoerijsche troepen, met uitzondering van Hsifengkow, waar Chi- neesche troepen herhaaldelijk tegenaanvallen hebben gedaan, welke evenwel geen resultaat opleverden. Bij verschillende gelegenheden hebben hardnekkige gevechten plaats gehad, maar, de Japansch-Mantsjoerijsche troepen hebben op scrupuleuze wijze afgezien van het doordringen binnen den Chineeschen Muur. Indien de Chineesche troepen evenwel door zouden gaan met de Japansch-Mantsjoerij sche strijdkrachten te Hsifengkow te provo- ceeren, zouden deze gedwongen kunnen zijn op te treden tegen dergelijke uitdagingen. Het detachement Japansche troepen te Hsi fengkow deelde mede, er vertrouwen in te hebben de Chineesche invallen in Jehol te kunnen afslaan. Zij weigerden dan ook ver sterking. Voor de unificatie van de valuta in de pro vincie Jehol heeft de Centrale Bank voor Mandsjoekwo besloten filialen te openen te Tsjengteh, Lingyuan, Tsjaoyang en Kailoe. De weduwe van Soen Yat Sen roept op tot den strijd tegen Japan. De Chineesche pers publiceert een oproep van de weduwe van dr. Soen Det Sen, den groeten leider van den Chineeschen nationa- len bevrijdingsstrijd, waarin zij een beroep doet op alle Chineesche om den strijd tegen Japan aan te binden. Zij verklaart, dat het de groote taak van het Chineesche volk is, den Japanschen aanval op de eenheid der Chinee sche republiek af te slaan. Hevige gevechten om Si Feng Kau. Na een hevig gevecht- tegen de Japanners hebben de Chineesche troepen gisteren de stad Si Feng Kau aan den Chineeschen Muur heroverd. Vijfhonderd Japanners wer den gevangen genomen en 14 stukken geschut buitgemaakt. Si Feng Kau is als Oostelijke doorgang van Noord-China naar Jehol een zeer be langrijk steunpunt. De Japanners zoowel als Chineezen hadden een groote troepenmacht samengetrokken. Thans dirigeeren de Japan, ners nieuwe infanterie- en artillerie-afdeelin- gen naar Si Feng Kau. Vier divisies Chinee sche regeeringstroepen zijn te Peking aange komen en twee nieuwe divisies worden ver wacht. De operaties worden door Maarschalk Tsjang Kai zelf geleid uit Pao Ting Foe. De Chineesche minister van buitenland- sche zaken Lo Wen Kan heeft in een verkla ring aan de pers medegedeeld, dat van Chi neesche zijde geen directe onderhandelingen zullen worden gevoerd en dat China zich stint zal houden aan de besluiten van den Volkenbond en aan de bepaling der bestaan de verdragen. De staat van beleg in Peking. In verband met den ernstigen toestand aan het Chineesch—Japansche front is te Peking de staat van beleg afgekondigd. DE AARDBEVING IN JAPAN. Bijna 4000 dooden. Het Japansche ministerie van Buiten- landsche Zaken deelt mede, dat bij de laatste aardbevingscatastrophe in Ja pan 3915 personen om het leven zijn ge komen of vermist worden. Voor het herstel der geteisterde gebie den wordt een bedrag van 10 millioen Yen ter beschikking gesteld. ONTPLOFFING IN LUCIFERS FABRIEK IN OTTAWA. Talrijke slachtoffers. In de Canadeesche lucifersfabriek in Huil bij Ottawa is een ontploffing ont staan. Vijf arbeiders werden gedood, 21 werden, deels zwaar, gewond. Twee per sonen worden vermist DE TORNADO IN AMERIK i. 32 dooden en 300 gewonden. Naar nader uit Nashville wordt ge meld, zijn bij den tornado 32 personen om het leven gekomen Het aantal ge wonden bedraagt 300. De materieele schade bedraagt eenige millioenen dol lars,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1