Agenda KOUDERE Bezoekt de Zendingsbazar £awU en Jmm&oim i'Binnenland Spoct S tad. en Omgeving. Weec&etidit titASPACA noi is mijn Om de noodige productiebeperking verandering van cultuur of verlaging GEZELLIGE ALCMARIA-WEDSTRIJDEN, in het gebouw „Waakt en Bidt", Laat 217, Heden de laatste dag. Open 7 uur. Bioscopen. Cinema Americain tot en met Donderdag eiken avond half 8, hoofdnummer De heer scheres van Atlantis (rom.-dram.), hoofdrol len Brigitte Helm, Gustav Diessl en Heina Klingenberg. Toegang boven 14 jaar. Victoria-theater tot en met Donderdag el- ken avond half 8 hoofdnummer Kiki (rom hoofdrol Anny Ondra. Toegang boven 18 jaar. A. B. T., tot en met Donderdag eiken avond half 8 eerste hoofdnummer: Hetmon- ste- van Frankenstein (sens.-dram.), hoofd rol John Boles; tweede hoofdnummer Pa ria's (sens.), hoofdrol Marie Prevost. Toe gang boven 18 jaar. ^t edel ij k Museum, ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Za terdags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten Donderdag 16 Maart. 10—10 uur, autotentoonstelling in de Harmonie. 8 uur, café Rus te Heerhugowaard, verga dering Witte Kruis. 8 uur, Waakt en Bildt, sluiting zendings- '»azar. Vrijdag 17 Maart. 10_6 uur, autotentoonstelling in de Har- Jlionie. Zaterdag 19 Maart. 8 uur, De Rustende Jager te Bergen, op voering operette Het Moorenschip. HOM tl MAAK AAN AIS tt tllft NOODKREET UIT WEST FRIESLAND. De gemeenten niet langer in staat, om den gezinnen zelfs voldoende voeding te verzekeren. De gemeentebesturen van 50 West Friesche dorpen hebben het volgende adres gezonden aan minister Verschuur: De vijftig Westfriesche gemeentebe sturen kwamen gisteren opnieuw in noodvergadering bijeen, om zich te be raden over de te nemen steunmaatrege len voor de tuinders, die in oogenbiik- kelijken nood verkeeren. Ter vergadering bleek, dat verschil lende ouzer gemeentebesturen hun wet tel ijken plicht tot armenzorg niet of to taal onvoldoende nakomen. Tuinders zonder middelen of crediet worden in enkele gemeenten nog geholpen met contanten voor levensonderhoud, vari eerende van 4 tot 7 per gezin en per week. In vele gemeenten worden ze af gescheept met een paar bons voor le vensmiddelen of zelfs totaal aan hun lot overgelaten. Ons herhaald verzoek aan uw ambtge noot van binn. zaken om de menschen tijdelijk in steun te nemen tezamen met de gemeentebesturen of de armenkassen en crisiscomité's zoo noodig te subsidi eeren, is vorige week beslist afgewezen De eenige steunvorm ,dien het depar- j tement ons laat en waarmede dezen winter met succes gewoekerd is, n.I. de werkverschaffing, biedt thans aan de z g. zelfstandigen geen voldoende hulp kans meer, omdat de extra werkobjerien (baggeren, diepspitten e.d.) vrijwel zijn opgebruikt en het gewone seizoenwerk den tuinder voor den vollen langen dag op eigen akker opvordert. Zoo is op dit oogenblik de algemeene toestand. De hoeveelheid land echter, die ais gevolg hiervan braak blijft liggen, is vrij gering Nog geringer is het aantal executies of vrijwillige prijsopgave van het bedrijf. Wanneer men mocht verwachten, dat door het uitblijven van de middelen tot allernoodzakelijkst levensonderhoud een automatische productiebeperking of verlaging van productiekosten zou -'n treden, blijkt deze verwachting, aan de feiten en ervaring getoetst, foutief. De tuinders, aan hun lot overgelaten zullen zich liever laten uithongeren dan het rampspoedig, zwaarbelast maar be mest en verzorgd bedrijf met de daar aan verbonden herstel kans, prijs te ge- vei Liever gaan ze nu reeds met tekort aan voe.dsel 10 a 12 uren op hun akker ploeteren, liever aanhooren ze de dage- lijksche jammerklachten in het gezin over voedseltokort en dreigende leveran ciers, dan zich als werkloos tuinbouw arbeider in steun of werkverscaaffing een minder kommervol bestaan te toeken. van productiekosten te bereiken, zal een betere weg gekozen dienen te wor den. die sneller en minder martelend werkt De tuinbouwsteunwet 1932 was een stap in de goede richting. Nu echter ge bleken is, dat de richtprijstekorten be langrijk hooger zijn dan het geraamde bedrag van 5 milüoen, veroorloven wij ons in aansluiting met ons schrijven van 7 Februari 1933, opnieuw een beroep te doen op de welwillendheid van Uwe Excellentie. Nu op aanvullende hulp van uw ambt- gonoot van bin zaken in steunvorm niet valt te rekenen, hebben de 50 Westfrie sche gemeentebesturen ons opgedragen, om Uwe Excellentie nogmaals met ge- pasten nadruk te verzoeken om onver korte en vooral ook snelle uitkeering der richtprijzen ingevolge de tuinbouw steunwet 1932 door te voeren. Het gevolg hiervan zal voor tuinbouwend West friesland zijn: le. Dat de meeste tuinders dan tot oogst 1933 hun gezinnen zullen kunnen voeden; 2e. Dat tal van arbeiders, die nu we gens gebrek aan contanten worden afge wezen, in het tuinbouwbedrijf zullen worden opgenomen; 3e. Dat er weer eenige middelen komen te rouleeren onder de middenstanders, zoodat ook deze bevolkingsgroep lucht krijgt; 4e. Dat de meeste gemeentebesturen in hun taak zoover worden verlicht, dat zij de groep overblijvende slachtoffers ge makkelijk kunnen overzien en waar noodig, helpen. Wij vertrouwen, dat Uwe Excellentie ons lastig-dringend verzoek op grond van den nijpenden toestand zal weten te rechtvaardigen." HOE DE DUITSCHE INDUSTRIE IN ONS LAND CONCURREERT. Onder dit hoofd bevat het Hbl. het volgende ingezonden stuk van de firma Janseu en Tilanus te Almelo: „Wij willen u nu eens een staaltje geven, hoe het buitenland de Nederland sche industrie nekt en hoe doodgewoon onze regeering dat schijnt te vinden. Voor eene in Chemnitz gekochte ma chine bestelden wij een electromotor in Chemnitz bij de firma Schubert Sal- zer. Deze motor, afkomstig van Siemens Schuckert wordt ons geleverd voor h. 118 ,wat wij duur vonden. Wij vroegen daarom bij de Nederl. Siemens Mij. in Den Haag opnieuw den prijs aan en deze jffreert ons den motor tot 76. Wij reclameerden daarop dat spreekt van zelf, heftig bij Schubert Salzer over eene dergelijke overvraging en wat blijkt? Schubert Salzer leggen ons de ori- gineele offerte van Siemens Schuckert Berlijn, voor. waarmede Siemens de mo tor aan Schubert Salzer offreert tot h. 111. Schubert Salzer moesten aan den motor nog een extra kamwiel maken en hadd ennog eenige kosten voor ver pakking enz. en namen dus een zeer be- '^o winst van rond 7 gulden Hoe kan nu in vredesnaam een Neder- landsche Motorenfabriek concurreeren tegen Duitschland, indie. Duitschland n.1. motoren met meer dan 39 onder den prijs, dien zij in hun eigen land no- teeren, in het buitenland op de markt bi engt. Dit voorbeeld zoude of. in elke branche met honderdtallen te vermeerderen zijn Holland slaapt rustig verder." EEN STIERKALF VOOR 30 CENTS. De Chr. Boeren- en Tuindersbond deelt mede: De misère op landbouwgebied demon streert zich herhaaldelijk op zeer verschillen de wijzen. Een sterk staaltje van de gevolgen van de ongunst der tijden vernamen wij uit Ierseke, waar een kalf geruild werd voor 80 H.L. aardaopelen en een voer erwtenstroo en een pas geboren stierkalf voor een pakje kleine sigaren ter waarde van 30 cent. KORTE BERICHTEN. Te Arnhem is gisteren overleden de oud-directeur van gemeentewerken aldaar, ir. W. F. C. Schaap, die tal van uitbreidings plannen voor verschillende gemeenten heeft ontworpen. Te Amsterdam werd dezer dagen de jaarlijksche ledenvergadering van den Neder- landschen Bioscoop-Bond gehouden. Tegen een directeur van een stoomzui vel- en melkinrichting te Maartensdijk werd gisteren voor het kantongerecht te Utrecht wegens melkvervalsching geëischt een boete van 1000 of drie maanden hechtenis. Bridge. Alcmaria Victrix voetbalt niet alleen, ze be oefent ook de schoone bridgesport. Dat ziet men zoo s Zondagsavonds na de wedstrijden wanneer men het clublokaal bij Ben van Doorn binnentreedt. Dat merkt men nog beter op de clubavonden, waar urenlang soms een doodsche stilte heerscht, slechts afgewisseld met de bekende klanken „een harten, een schoppen, een sans", enz. Er wordt door Alcmaria dus druk gebridged en het is dan ook heelemaal geen wonder, dat er van den winter eenige onderlinge wedstrij den gehouden zijn. Deze we hebben er een van meegemaaktl droegen een zeer gezellig karakter en bij die gelegenheid hebben wij een poging gedaan, om de sfeer in de zaal weer te geven. En nu was er gisteravond weer zoo n brid gen-drive, doch deze keer was het al iets heel EEN INTERESSANTE AUTOMOBIELTENTOONSTELLING IN DE HARMONIE TE ALKMAAR. Wfj noodigen U beleefd uit tot een bezoek aan de tentoonstelling der nieuwste typen en modellen van de volgende producten der General Motors: CHEVROLET-, PONTIAC-, OLDSMOB1LE-, BUICK- en OPEL personenwagens, alsmede CHEVROLET- en BÉDFORD-vrachtwagens. Deze show, welke wordt gehouden van 14 tot en met 17 Maart, is dagelijks geopend van 10 tot 10 uur en op den sluitingsdag van 10 tot 6 uur. Automobilisten, komt naar het Harmoniegebouw, de toegang is vrij. JAC. MET's AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. Alkmaar, Achterweg 19—29, Hoorn, Onder de Boompjes 20 Tel. 572 en 873. Tel. 245. bijzonders. Deze keer toch had men een aantal liefhebbers uitgenoodigd, w.o. ook verschillen de dames. De liefhebberij bleek al zeer groot (er waren twee groepen van 7 tafels), zoodat Ben van Doorn zijn beide zalen in orde moest maken. Dat heeft hij weer op zijn eigen be kende manier gedaan. De tafeltjes had hij ook nu weer handig gerangschikt, de stoeltje ston den gereed, om de bridgers te ontvangen en toen wij binnenkwamen, was de heele zaal kant en klaar en kon het spel spoedig beginnen onder leiding van de heeren K. Bos en Lutterot. Eerstgenoemde verwelkomde de spelers, deed enkele mededeelingen over het te volgen systeem en gaf toen het teeken om te begin nen. Er werd den geheelen avond met de grootste animo gespeeld en ook nu weer bleek „bridge" een spel met tal van verrassingen. Het eindre sultaat werd bepaald door optelling van de rangnummers per tafel. De uitslag was als volgt: Groep A. Oneven. 7 paren. 1. de heeren N. K. Bettink en B. Schoen, 17 p. 2. de heer en mevr. J. Lind Azn., 20K p. Groep A. Even. 7 paren. 1. Mevr. C. Oostwouder en Mej. S. Kamper, 23 p. 2. de heeren N. Schermerhorn en B. Menist 24 p. Groep B. Oneven. 7 paren. 1. de heeren B. de Boer en C. Porssius, 20 p. 2. de heeren G. Keppel en K. Wit, 23 p. Groep B. Even, 7 paren. 1. Je heer en mevr. J. Koel, 12 p. 2. de heeren P. de Vries en D. Wasserfall, 20 p. Aan deze paren werden aan 't slot aardige prijzen uitgereikt door den heer M. J. Lutterot, die allen, die tot het welslagen van den avond hadden medegewerkt door 't schenken van prijzen, door sportief spel of anderszin, harte lijk bedankte. En natuurlijk dankte hij den heer v. Doorn voor zijn goede zorgen in het bizonder. BOTSING TUSSCHEN MOTOR WIELRIJDER. EN Gisteravond tegen ongeveer 6 uur kwam op den Kennemerstraatweg ter hoogte van de Em- mastraat de motorrijder C. S. uit Graft ii bot sing met den wielrijder F. de M. Deze laatste wilde den straatweg oversteken, doch kon door een paar aanrijdende auto's niet zien, dat de motorrijder uit de richting Heiloo na derde. De botsing had tot gevolg, dat de fiets ver nield werd en de motorrijder een wonde aan den neus opliep. VECHTLUSTIGE KAMPIOENEN. Onder bovenstaand kopje schreven wij Maandag iets over een vechtpartijtje in de Langestraat. Vandaag kwam het „slachtoffer J. P. zich er over beklagen, dat ons relaas niet geheel juist was. Volgens hem liep zijn broer met een paar Bergenaren op het trottoir, toen hij plotseling door buitenstaanders om onbe kende redenen werd aangevallen. Nog voordat J. P. te hulp kon komen, kreeg deze met een hard en scherp voorwerp een slag op zijn neus met het gevolg, dat dit sieraad van het aange zicht verbonden moest worden. Hieruit zou dus blijken, dat de vechtlustigen geen Schoorl-leden warenl HET GEBEURDE OP DE HANDELSKADE. Het bericht omtrent het gebeurde aan de Handelskade, dat wij gisteren opnamen, be hoeft eenige verduidelijking. Met behulp van een kraan was men daar bezig, om een schip met steenen te lossen. Dit moderne los-apparaat wordt slechts door en kele mannen bediend, zoodat de transport arbeiders daar hun werk door een machine zagen ontnomen. Deze werklieden protesteer den heel begrijpelijk tegen dit lossen en ook het bestuur der afd. Alkmaar van den Trans portarbeidersbond mengde zich in het geval. De kwestie werd gelukkig opgelost en de schuit werd weldra verder gelost door men- schenhanden. Van de zijde van transportarbeiders deelt men ons nog mede, dat, na het reeds eerder geconstateerde geval van ontfutselen van werk doordat de kraan het overnam, de werk nemers sindsdien alle pogingen deden om het hun toegezegde werk te behouden. Deze keer was het niet gelukt het lossen door de kraan reeds van te voren verhinde ren, zoodat de werk'ï den in grooten getale opkwamen om alsnog het beoogde resultaat te bereiken.. De twee arbeiders, die de kraan bedienden, zagen van verder werken af, waarop personeel van den V.B het werk overnam. Toen echter weigerden de vracht rijders Krom en Bakker om steenen op hun vrachtauto's te nemen, indien zij gelost wer den door de kraan. Hierop werd de kraan weggesleept en het werk overgedragen aan de transportarbeiders. Deze arbeiders hebben een schrijven aan B. en W. gezonden, waarin zij zich bekla gen, dat de kraan van het weinige werk dat er in deze dagen voor hen is, nog een be langrijk deel overneemt, waardoor adressan ten werkloos worden en aangewezen zijn op steun. Men verzekerde ons, dat B. en W. in ant woord hierop reeds een brief hebben gezon den aan den directeur van het kraanbedrijf met verzoek om de kraan zoo mogelijk niet in anderer bedrijf werkzaam te stellen, ter bevordering van het aan het werk kunnen blijven van meerdere transportarbeiders. KERK EN VREDE. In een druk bezochte samenKomst in de Kapelkerk alhier heeft gisterenavond de ver- eeniging „Kerk en Vrede" haar getuigenis doen hooren. Onder de aanwezigen merkten we behalve Alkmaarders ook velen op uit de omgeving evenais uit West-Friesland, de Zaanstreek en Den Helder. In een kort openingswoord heette ds. F. Kuiper de aanwezigen welkom en herinnerde vervolgens aan het optreden van Jerema in het eind van zijn leven, tegen wien zijn volk zich uitsprak met de woorden: „Wij zullen U niet hooren!" (Jer. 44 vs. 16). De volke ren van tegenwoordig, die zich steeds sterker ten oorlog toerusten, zeggen hetzelfde tegen de vredes-boodschap der Christelijke kerk. Nochtans wil „Kerk en Vrede'' voortgaan niet haar getuigenis. ,f Na gemeenschappelijk gezang en gebed was het woord aan dr K. H. Miskotte Ned. Herv. predikant te Haarlem, die sprak over „Onze Zorg". De situatie is ongeioofelijk: het bewapenings-kapitaal blijkt meer macht te hebben dan alle vertegenwoordigers van re geeringen te Genève te zamen. Het is heel eenvoudig: de aandeelen van de bewape- nings-industrieën stijgen dagelijks; willen we buigen voor die werkelijkheid of willen we dat niet. We zijn in een zorgelijke stem ming, we beseffen, dat we op den dood toe leven. De verscheuring van ons lichaam, de vergiftiging van onze kinderen, de verwildering der jongeren het ver- gtefsche van wat men verdediging van het vaderland noemt, het leege van wat men ideaal, heilige goederen noemt, wij vóór voelen het, het drukt als lood op onze hoof den en harten. Sterker echteh dan deze be zorgde stemming drukt ons de zedelijke zorg; niet zoozeer om wat er gebeuren gaat, maar om hetgeen er gedaan wordt. Die zorg of er nog een kans is voor den gekerstenden mensch die zorg willen wij in u oproepen. In de derde plaats moet gezegd worden, dat deze zorg zich verdiept tot angst vooi en af keer van de Daemonen. De vreeselijke dieren, waarvan Daniël 7 getuigt we zagen ze over den rand van de wereld klimmen In sprekers jeugd hoorde hij in de zwaar gereformeerde kringen, waartoe hij ook nu nog behoort, vaak het geliefde lied: „Zij zullen ons niet hebben, de Goden dezer eeuw". Later leerde hij inzien, dat die Goden ons reeds lang in hun macht hadden. Dat is het verschijnsel der bezetenheid, dat ieder doet, wat niemand wil. Het is de hysterie van een wereld, die haar grond Christus heeft verraden. Daar door juist verdiept zich onze zedelijke zorg tot zorg om de kerk, want de kerk van Chris tus is ons het hoogste op aardt, als Christus lichaam, door Hem vrijgekocht. Zal het zoo gaan als in 1914, da: de kerk texten schildert op de muren van het mensehen-abattoir? Dat was het tegendeel van wat de kerk oorspron kelijk is geweest. Een compromis van kerk en staat is onvermijdelijk, maar er is een grens, waar de kerk protesteert Naar onze overtuiging ligt die grens in het heden daar, waar de moderne oorlog gehandhaafd blijft als middel om internationale geschillen te be slechten, daar waarde Daemon zich verkleedt in het harnas der noodzakelijkheid, versierd met de wenschelijkste gevoelens van liefde voor gezin, volk en vaderland. Gods naam wordt in dezen tijd dag aan dag gelasterd, wat heeft Kerstmis voor zin, wat beteek ent Golgotha? Dat God geen martelaren vindt onder degenen, die Zijn naam belijden, dat is ongenoord. O, als de kerk eens ontwaakte, dan zouden we het mis schien zwaar hebben, goed, maar het is niet erg te lijden als men goed weet waarvoor. Maar we moeten getuigen namens de kerk tegen haar! Wij worden teruggedreven op de enkelingen, opdat wij zeiven geen verraders Christi bevonden worden! Na gemeenschappelijk gezang nam dr. A. K. Kuiper, em.-predt. van de Doopsgez gem. te Amsterdam, h\.t woord om te spreken over: „Onze verantwoordelijkheid". naar waarnemingen, verricht in den morgen van 16 Maart. Medegedeeld door Eet Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt Hoogste barometerstand 767.5 mM. te Marseille. Laagste barometerstand 737.0 mM. te Stornoway. Verwachting, geldig tot den avond van 17 Maart: Krachtige tot matige Zuidelijke tot Zuid- westelijke of Westelijke wind; betrokken tot zwaar bewolkt later mogelijk opklarend* waarschijnlijk regen, aanvankelijk iets zach' ter; later iets kouder. Overzicht. De depressie in het Westen heeft zich sterk naar onze omgeving uitgebreid Haar kern is thans naar Schotland verplaatst In onze omgeving is de lucht geheel betrokken terwijl over de Britsche eilanden veel regen viel. Stornoway in Schotland tapte 21— Blacksod in Ierland 20 mM. af Het lage drukgebied voor de Noorsche kust trok naar Finland, daarbij in Midden- en Noord-Zwe den veel sneeuw brengend. In Lapland kwam hedemorgen nog strenge vorst voor. Het hoo- ge drukgebied in het Zuidoosten trok zich verder terug. In Zuid-Frankrijk, Zwitser land en Zuid-Duitschland bleef het weer nog goed. Zooals verwacht werd, is de wind ten onzent toegenomen. Ook over het Kanaal en de Britsche eilanden waait het krachtig. Voor onze omgeving zijn de regenkansen groot. Waarschijnlijk zal de nacht betrekke lijk zacht zijn, terwijl morgen overdag bij een opklaring eenige temperatuurdaling waarschijnlijk is. Om 8 uur sluiting door den WelEerw. Heer Ds. WARNERS en daarna verkoop der nog aanwezige goederen. Komt en steunt onzen arbeidt Wij moeten als leden van de kerk van Christus ons verantwoordelijk gevoelen. Vol gens sommigen zijn wij niet verantwoorde lijk, omdat oorlog een natuurverschijnsel is, waartegenover wij evenmin iets tinnen doen als tegen een storm of een onweer. Anderen meenen, dat wij Nederlanders nooit iets an ders hebben geda; n en willen doen dan den oorlog buiten de grenzen houden. Spr. legde er den nadruk op, dat wi„ als Christenen meer zijn dan alleen Nederlanders, dat wij als Christenen een taak hebben tegenover de geheele wereld en derhalve niet moge zeg gen, dat ons dit niet aangaat. Weer anderen meenen, dat de eerste christenplicht is ge hoorzaamheid aan de boven ons gestelde machten. Of oorlogstoerusting noodig is, hangt af van de internationale verhoudin gen. Inderdaad is eerbied voor de overheid een eisch van het Christelijk geweten, maar wanneer de overheid gebiedt, waf God ver biedt, of wanneer zij verbiedt, wat God ge biedt, dan moet men God meer gehoorzamen dan de menschen. Bovendien 's in een demo- cratischen staat als de onze de overheid uiting van volkswil. Zijn wij ris Christenen niet mede verantwoordelijk voor het feit, dat dui zenden jongelingen iéder jaar gedwongen worden zich in het oorlogsbedrijf te oefenen? Wij bestrijden den ocrlog niet omdat hij zoo vreeselijk is, maar omdat hij met alle recht spot en het zedelijk godsdienstig bewustzijn krenkt op een niet tee„ te verdragen wijze. Vroegere geslachten mogen daarover anders hebben gedacht, dit is de roeping van onzen tijd! Maar wat moeten we dan doen? Aller eerst: niet rusten, voordat we ons een mee ning hebben gevormd. We moeten niet mee nen, dat de beginselen van het Evangelie vanzelf wel zullen doordringen bij wijze van een natuurlijke evolutie. Dat zal nooit gebeu ren. Tegenover de misdaad van den oorlog moeten we ernst maken met de waarheid, dat het beter is onrecht te lijden dan onrecht te doen Niet angstig vragen: Wat zullen gevolgen wezen? Wie met God gaat, gaat altijd, niet wetende waar hij komen zal. moeten vertrouwen, dat de dienst van God, zelfs al brengt hij misschien aanvankelijk schijnbare ondergang, ten slotte toch zege en zegen brengt. Na een tweeden tusschenzang sprak ten slotte de voorzitter van Kerk en Vrede prof- Heering uit Leiden over „Onze Dienst" On* ze Dienst moet zijn de dienst des Heeren. De Christenen der eerste anderhalve eeuw zou den verbijsterd zijn geweest, indien zij de" oorlog van 1914 gezien hadden en men had hun gezegd, dat Christenen zoo deden. is die groote verandering mogelijk geweest Eenerzijds door 't compromis met den staat, anderzijds door geestelijke verslapping. Pa"' lus spreekt reeds in Rom. 13 van de nood zaak om de overheid te gehoorzamen, die het zwaard draagt. Hij heeft daarbij gerij oogenblik gedacht aan den oorlog, toch heelt men het later zoo opgevat. Luther en Calvijn hebben den oorlog mogelijk geacht, mits m hooger dienst. Twee groote veranderingen hebben de laatste eeuwen plaats gegrepen- In de eerste plaats is het nationalisme schrikwekkend uitgegroeid tot afgoderij. de tweede plaats is daar de mecnaniseering van het oorlogsbedrijf. Vroeger sprak men van geoorloofde en niet geoorloofde len. Maar waar ligt nu de grens? Een w der Tweede Kamer zeide, dat bommen en er nog mee door konden, maar gifgassen bacteriën niet meer. Doch de regeering an woordde: neen giftassen mag nog wel, n

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2