Alkmaarsche Courant. iRadionieuws Jm'dleioH De gevolgen van een operatie. Slad en Omgeving Honden! Tfl! en dertigste Jaargang. 'V DONDERDAG 16 HAART. RADIO EN DE VERKIEZINGEN. Geknoei met Geneesmiddelen. 1 Ne 64 1933 Vrijdag 17 Maart. Hilversum, 1875 M. (8.—12.—-, 4^—8 -> en 11—12-VARA, 12—4— AVRO en 8—11.uur VPRO) 8- Gramofoonpl 10— VPRO-morgenwijdmg. 1015 conceri door Mac's radiokwartet en gnunoftNHipL 11 10 P. J-Kers Jr.: Onze keuken. 11.40 Vervolg concert. 12- Omroeporkest o.U. K Treep en gramofoonplaten. 2.30 Joh. H. van Doorn: Boeiende d.ngen uit het Onbe kende Oosten. 2.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob 4.— VARA-Kleinorkest o.l.v. P. Duchant. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 De Flierefluiters olv H. de Groot. 6.10 Gramofoonpl. 6.15 Orgelspel Joh. Jong. 6.40 Causerie over Sowjet-Rusland. 7— VARA-orkest o.l.v. H. dp Groot. 8.Causerie door ds. G. van Duyl. 8.30 Piano-recital door M. Dijk. 9.— Causerie door mr. dr. J. J. Boass. 9.30 Ver volg piano-recital. 10.Vrijz. Godsd. Pers bureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Jaap Nie- weg: Het stilleven. 10.45 Gramofoonplaten. 11—12— De Notenkrakers o.l.v. D. Wins en gramofoonmuziek. Huizen, 296 M. (Algemeen programma, ie verzorgen door de NCRV). 8— Schrift lezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoon platen. 10.30 Morgendienst. 11.12.Har moniumspel M. F. Jurjaanz m. m. v. mej. G. Koeman, sopraan. 12.152.Trio v. d. Horst, m. m. v. J. van Ginkel, clarinet. 2.30 Chr. Lectuur. 3/Huish Raadgevingen. ,3 30 Concert. I. MulderBelser, alt-mezzo. Jij. H. E. Wittpen, fluit. H. Scholl, viool. B. Oberstein, cello en G. Hengeveld, piano 5 20 Botanisch halfuurtje. 5.30 Voor ama teurfotografen. 6- Landfcouwcauserie. 630 Tuinbouwpraatje door A. J. Herwig. 7. Literair halfuur. 7 45 Ned. Chr. Persbureau. 8 De Amsterdamsche Orkestvereeniging o l.v. Fr. v. Diepenbeek. 9— T. Cnossen. Amerika van vandaag. C.30 Vervolg concert. Ca. 10.Vaz Dias. 10.3011 30 Gramo- locnplaten. Davenjry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 30.50 Tijdsein, berichten. 11.0511.20 Le zing. 12 20 Orgelspel door W. S. Vale. 1.05 Snepherd's "'ush Paviljcen-orkest. 2.20 Voor de scholen. 3.20 Concert. 3.55 Voordracht. 4 10 Schotsch Studio-orkest o.l.v: Daines. 4 50 Concert. E. Ryan, mezzo-sopraan en het Chelsea strijkkwartet. 5-35 Kinderuur. 6 20 Berichten. 6.50 Scarlatti's Cembalo- muziek. 7.10, 7.30 en 7.50 Lezingen. 8.20 dastien et Bastienne" en „Der Schauspiel- direktor", 2 opera's van Mozart. Leiding: Adr. Boult. 9 20 Berichten en lezing. 9.55 Turf Smoke", programma ter gelegenheid van St. Patrick's Day. 10.40 Zaidée Jackson in haar reportoire. 10.55 Lezing. 11.Gra mofoonpl. 11.05—12.20 Geraldo's Tango- Band en de Savoy Hotel Orpheans. Parijs „Radio-Paris", 1724 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.50 Concert door het 'Krettly-orkest. 1.25 Piano-recital door Nied- zielski. 1.55 Vervolg orkestconcert. 7.40 Con cert door 't Krettly-orkest. 9.05 Gramofoon platen. 9.20 Radio-tooneel. Kalundborg, 1153 M. 11.2012.35 Con eert uit het Bellevue-Strandhotel. 2 204.20 Radio-harmonieorkest o.l.v. Gröndahl. H- Rungwald, zang en H. Boye, harp. 7.30 Ka mermuziek door strijkkwartet. 8.10 „Die Ge- schwister" van Goethe. 8.50 Russische mu ziek. 9.40 Concert. H. Casse, saxofoon en V Fischer, piano. 10.10—11.50 Dansmuziek doro Otto Lington en zijn Bard. Langenberg, 473 M. 6.25 Gramofoonpl 11.20 Concert m. m. v. orkest en zang- vereeniging 12.20 Concert o.l.v. Eysoldt m m v bariton. 1.50 Gramofoonplaten. 4.20 Concert o.l.v. Wolf. 7.20 Gramofoonplaten 8 20 „Kellner Krampe klagt", spel van Se- kundus. 10—11.20 Populair concert o.l.v. Leo Eysoldt Rome, 441 M. 8.05 Gevarieerd concert m. m v orkest en solisten. 9.05 Radio-tooneel. Brussel, 338 M. en 508 M. 338 M.: 12 20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1.30 Gra mofoonplaten. 5.20 Dansmuziek uit St. Sau- veur. 6.20 Gramofoonplaten 6.50 Omroep kleinorkest o.l.v. Leemans. 8-20 „De onder wereld van Chicago", hoorspel van G. Schake. 9.20 Militaire muziek o.l.v. Luit R. de Ceuninck. 508 M.: 12.20 Gramofoonpl. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 5.20 Chabrierconcert o.l.v. J. Kumps. 6.35 Gra mofoonplaten. 8.20 Bizet-concert door het Radio-Symphonie-orkest o.l.v. Kumps. 10.30 —11.20 Gramofoonmuziek. Zeesen, 1635 M. 7.20 Zangspel „lm weis sen Rössl", in drie bedrijven van Benatzky Dirigent: Horst Platen. Regie: Hermann Beyer. 9.35 Berichten. 102011.20 Popu lair concert door Gregori Alexander en zijn orkest. Per partij per twee leden 15 min. zendtijd. De minister van waterstaat heeft voor de politieke partijen, die reeds in de Tweede Ka mer vertegenwoordigers hebben, een regeling gemaakt voor het gebruik van den radio- omroep voor verkiezingspropaganda. Vóór 16 Maart moeten de partijen laten weten of zij op zendtijd reflecteeren. De gelegenheid tot het uitspreken van ver- ciezingsredevoeringen voor de microfoon wordt alleen gegeven tusschen 27 Maart en 25 April. In dat tijdvak zal het niet zijn toegestaan om op andere wijze radio-uitzendingen te organiseeren, die politieke propaganda beoogen. Op Zondagen en op Algemeen Programma- dagen wordt evenmin vergunning verleend tot het houden van verkiezingsredevoeringen. Het ligt in de bedoeling, de partijen per twee leden van de Kamer één kwartier zend tijd te verkenen. Is het getal Kamerleden oneven, dan wordt het voor de zendtijd berekening naar boven tot een even getal af gerond. Op den inhoud der verkiezings-redevoerin- gen zijn de bepalingen van het Radio- Controle-Reglemenc ten volle van toepassing. °or»pronkelijke roman door Jan Walch. in gepeinzen?" asc dokter Marelman die de vraag hac gedaan; en herhaald Pardon", rei ze haastig en blozend 4 raag wel", zei hij, zoo luchtig ais de algemeene situatie het toeliet, „bruid jes mogen wel een beetje zitten mijmeren vooral gelukkige bruidjes Ja maar. dit is een oude wereldwijze bruid .antwoordde ze met een rustigen gumlach. „En bovendien is ze gastvrouw" En meteen wierp ze een inspectie-blik naar het ondereinde der tafel, waar Muis met Ni- cos vnendje Herman als tafelheer, en Nico met een nichtje Garenne aanzaten. Geluk kig, die waren bedaard gebleven Ze waren ook wei-opgevoed, dacht ze met trots. n Gezellig diner", zei Marelman, gebrek aan onderwerp, op geanimeerden toon. Zij zag dat Kees het gehoord had vreesde al een schamper lachje. Maar wj keek heel ernstig! Iedereen keek heel ernstig Dat moest ook weer niet. Ze moest meer aan haar gasten geven! Henri zat mevT. Colver te praten, die tegenover geplaatst was, en wiel statige boezem «ctiermend over haar couvert luifelde bij len en hij zich met hem be Col* ----- -„„.vu luneiue. VAii- -zelf scheen eenige neiging tot meerdere, t waardige, feestelijkheid in petto te heb- - - - - J-, **-u -«luurujx sp vQ*>ral de eerste zij* «plewtn, «Is ïij mines «jukte te ja, hij wou natuurlijk speechen WIJZIGINGEN IN UITZENDDAGEN. Verjaardagen prins Hendrik en prinses Juliana. De minister van waterstaat heeft aan de A.v.r.o. opgedragen om in plaats van de V.a.r.a. het Algemeen Programma te verzor ger op 1 Mei a s. Deze regeling is gemaakt met het oog op de viering van den verjaardag van prinses Juliana, waarvan de nationale viering is be paald op 1 Mei, met het oog op den Zondag, waarop 30 April valt. De verjaardag van prins Hendrik valt dit jaar op Woenshdag. Met het oog hierop heeft de minister van waterstaat bepaald, dat V.a.r.a en A.v.r.o. den Dinsdag en Woens dag zullen omruilen. REDE KAMERLID L. DE VISSER. Over de crisis, de ellende, de recatie en het oorlogsgevaar. Het lokaal Concordia, waarheen onze jour nalistieke plicht ons nog nimmer tevoren had geroepen, kon gisteravond het groote aantal belangstellenden voor de aangekondigde rede van den heer L. de Visser niet omvatten. Het etal aangesloten communisten is hier slechts lein, de meeste toehoorders werden gevormd door leden van andere revolutionnaire par tijen, en dan waren er natuurlijk ook velen, die alleen kwamen uit nieuwsgierigheid, om dat het hier gold Louis de Visser en omdat men debat verwachtte. Welnu, al dezen zijn bevredigd: de revolutionnaire „kameraden" omdat zij een principieel woord hebben ge hoord; de nieuwsgierigen omjjat zij hebben kunnen waarnemen tot welk een kracht de heer de Visser zijn stem vermag uit te zetten en de liefhebbers van debat omdat zij kon den meemaken hoe twee revolutionnair gezin den elkaar „aftuigden" terwijl men als toegifr nog kreeg het „afmaken" van iemand die tij dens het debat een interruptie plaatste, zóó finaal, dat hij zelfs door zijn eigen partij verloochend werd Een smadelijk einde van den „voorzittershamer". De heer N. Koster uit Heerhugowaard sprak bij de opening der vergadering den wensch uit, dat men niet zou zijn gekom_n om kabaal te maken, maar om te leeren om trent het communisme. Spr. gaf eenige mede- deelingen in verband met het te verwachten debat, o.a. dat het daarvoor beschikbare uur zou worden verdeeld over de groepen en dat beginnen't Kon elk oogenblik zijn, nu aan 't dessert jawel, hij streek z'n snorretje op; zat als een keurige kater, sprongebereid Keek Henri", waarschuwde Clara zachtjes; „ik geloof, dat meneer Colver O, juist!" Door Henri schokte een net- beheerscht schrikje. Hij tikte tegen zijn glas Keek op zijn beurt, seinsgewijs, naar den aspirantrede naar. Ja, dames en heeren', begon deze ter wijl hij correct overeind ging staan, „ik wou even een kort woord spreken tot huldiging van gastheer en gastvrouw, neen! van bruid en bruidegom!" Alles was stil en keek welwillend. Alleen Muis grabbelde een bonbon van 't schaaltje in haar buurt. Een kort woord", herhaalde Mr. Col ver, „om hun te zeggen, hoezeer wij deelen in de vreugde die hen thans vervult. Twaalf en-een-half jaar hebben ze met ijver" de heer Colver, afgeleid door Muis die den bon bon —het was de grootste met moeite in haar wang bergen kon, verviel zijns on danks even in zijn gebruikelijke bureau-jubi leum-speech „met eh ik meen: met liefde; met liefde enne toe wijding zich gegeven aan hun taak: aan el kaar en, later, aan hun gezin. Ze zien met gerechtvaardigde voldoening op die jaren te rug. En terechtIk zeg: terecht De heer Colver poosde een oogenblig. Hij was van plan geweest, nog even over die toe wijding en voldoening uit te weiden, maar t schoot hem niet te binnen wat hij ook weer had willen zeggen. Enfin. Na een paar heel stiJle momenten, slechts door sympathie ke zij 't hier-«daar- ietwat «agstip, blik ken der gasten, ea van een gUuend-dank alleen de rede van den heer de Visser in de- )at mocht worden gebracht. Al aanstonds kwam er een internitie: Dat is niet eerlijk. De voorzitter handhaafde zijn standpunt en sloeg, om zijn woord kracht bij te zetten, den voorzittershamer in casu een glazen aschbak aan gruzelementen. De rust was hiermee hersteld en toen kreeg de heer de Visser het woord voor zijn onderwerp: De crisis, de ellende, de reactie en het oorlogsgevaar. Hij begon met te constateeren, dat de com munisten de huidige crisis reeds lang hadder. voorzien; in 1929 reeds interpelleerde spr. in den Haagschen gemeenteraad en in de Twee de Kamer naar hetgeen gedaan zou worden, als de crisis hier zou uitbreken. Nederland wordt gerekend als een rijk land, zei spr., wat geen wonder is, als men bedenkt dat ons land de oudste roofstaat is, reeds drie eeuwen lang het Indische volk on derdrukt en een goudstroom van daar naar Nederland deed vloeien. Spr. memoreerde het veriocp van genoem de interpellatie in den gemeenu r; rd van Den Haag. De soc.-dem wethouder Di.*s meen de, dat er geen vuiltje aan de lucht was en maatregelen niet noodig waren. In de Tweede Kamer had spr a!s tegen stander minister Ruys de Beerenbrouck, die de interpellatie ook al communistische zwart- kijkerij noemde en zei, dat er geen maatrege len behoefden te worden genomen. Thans vier jaar later is alles veel er ger dan spr. het had voorspeld. Er is een crisis als nooit gekend, zij doet het kapita lisme kraken in al zijn voegen. Tal van conferenties zijn er gehouden door wereld-financiers, economen, staatslie den enz. enz., maar geen enkele der daar ge nomen maatregelen heeft doel getroffen, in tegendeel, de verwarring werd er nog groo- ter door. In 1927 was de heer Colijn door spr. olie-Colijn en torpedo-Col ij n genoemd voorzitter van een economische conferentie, die volgens de persber.chten de grondslagen had gelegd voor nieuwe maatschappelijke verhoudingen. Er was slechts één land ge weest, dat zich met het belangrijkste gedeel te dezer besluiten niet had vereenigd. Dat land was Sovjet-Rusland, dat van oordeel was, dat men elkaar wat beloofd had en het niet zou uitvoeren. Vijf maanden later schreef een partijge noot van dr. Colijn prof. Diepenhorst een dik boek over die conferentie, waarin hij constateerde, dat de 32 vertegenwoordigde staten niets hadden uitgevoerd van hetgeen overeengekomen was. Het bleek dus, dat wij goed hadden gezien, zei spr., dank zij het feit dat Karl Marx ons den weg heeft gewe zen om uit den kapitalistischen doolhof te komen. Zooals het in 1927 ging, verliepen ook de volgende conferenties en dr. Colijn legde toen het bijltje er bij neer, omdat men in de vertegenwoordigde staten juist het tegenover gestelde deed van wat men elkaar had be- ioofd. Toen het kapitalisme in moeilijkheden zat, werd uitgezien naar een meer rationeele productie (spr. waarschuwde voor mooie woorden, door het kapitalisme uitgevonden voor eenige maatregelen, „want dan zit er iets smerigs achter"), waardoor men met een minimum van arbeidskrachten een maximum aan prestaties zou krijgen Dat gelukte, maar de toestand is er niet door verbeterd, noch hier noch daar in de kapitalistische wereld. Er zijn 50 millioen werkloozen en. de gezins leden meegerekend, 150 tot 200 millioen menschen die met werken hun brood niet meer kunnen verdienen. Met de verschrikke lijkste ellende en de grootst mogelijke afhan kelijkheid als gevolg. Rekent men ook de werkloozen in de kolo niale en sub-koloniale rijken, dan wordt het aantal nog zeer aanzienlijk meer. Spr. citeer de een correspondentie uit een nummer van Groote hoeveelheden geneesmiddelen, waaronder zeer oude verlegen partijen, zijn door firma's in het buitenlan 1 opge kocht Hieronder bevindt zich ook Aspirin. Let dus, in het belang van Uw gezond heid, bij aankoop van „Aspirin-tablet ten" onvoorwaardelijk op ontvangst van de buisjesverpakking met den oranje band! Deze alleen waarborgt een pro duct, hetwelk aan de hoogste eischen voldoet. Voor verpakkingen zonder oranjeband wordt geenerlei -arantie genomen. baar opzien van Henri gevuld ging hij voort Lief en leed hebben ze gedeeld. Veel lief; liefs; en, helaas, ook 't laatste jaar veel leeds; leed. We zullen daarover niet uit voerig zijn. We hebben er allen in gedeeld; we hebben gedaan wat we konden om 't te verzachten; om 't ongedaan te maken. De bruigom zit nu weer op zijn oude plaats z'n oude plaats op zijn bureau; z'n oude plaats in huis. De bruid was zijn steun; is zijn steun. Zijn kroost, hun kroost Muis voelde, dat de spreker 't over haar had en had een stille, wilde worsteling met den bonbon, die een groot brok onverzwelgbare nougat bleek te bevatten „hun kroost is getuige van ons aller vreugd. Moge dit hen aansporen te worden als hun ouders. Bruid en bruidegom! onze gelukwenschen, onze welgemeende gelukwensch!" Hij hief het glas met champagne; ietwat zenuwachtig, maar doortastend, omhoog en stiet behoedzaam tegen dat van Clara. Al len waren opgerezen; er was een oogenblik van charmante verteedering. Toen gingen al len weer snel zitten; en 't was of er een zucht van bevrijding door de eetkamer zweefde. Maar meteen stoof met een vaart het tweetal witgedaste knechts binnen met het ijs. Ijs en sprekers zijn nu eenmaal dooc vijanden aan een dessert; en het ijs had ook zijn rechten. Vlug werd het, onder een doodsch zwij gen, geconsumeerd. En toen stond haastig Kees Bender op. FTet bruidspaar schrikte; er was iets hoekigs in zijn bewegingen. Het verwondert jelui waarschijnlijk, dat ik er zoo gauw bij ben om het woord ie voeren, Clare* e* Henri", zei ld}, es jjjn stem ldrtk iaéwit stug; „aurar ik maet van- 931 der N.R.Crt., waarin het aantal werk- oozen in China op 100 millioen werd ge schat, en zoo aldus zei spr. is het in Britsch-Indië en Ned-Indië, waar resp. En geland en Nederland de beschaving brach ten. In Ned.-Indië was door den heer Wellen- stein in den Volksraad gesproken over de werkloosheidzij was alleen bekend voorzoo ver het de blanken betreft (bij honderden re patrieerden zij); van de gekleurde bevolking was het niet bekend, geen wonder (meende spr.,) want het overheerschende Nederland heeft in drie eeuwen geen bevolkingsregister voor Indië klaar gekregen, dus zeker geen werkloozen-register), maar, had ir. Weïien- stein er aan toegevoegd, de kampong absor beert ze wel. Het loon was toen gemiddeld 130 per jaar voor de inlanders en is sinds dien met de helft verminderd. Een bekend so cialist had berekend dat de inlanders voor 2H cent per dag kunnen leven en de minister had dit tegenover spr. in de Kamer toegege ven, waarop deze hem had gev fiarschuwd als wij de macht krijgen, zullen t ij u de laat ste levensjaren in Indië laten doorbrengen voor 2Vi cent per dag. Spr. merkte op, dat het Welter-rapport in hoofdzaak een navolging is van hetgeen in Indië reeds is toegepast en hij waarschuw de, dat wat in ons land nog niet is uitge voerd van dat rapport, hier zeker nog wel aan de orde zal komen. Het niveau van het leven in Indië is naar beneden gedrukt door het voortdurend doen wegvloeien van groote kapitalen naar Nederland en thans is het zoover dat de Indische begrooting een te kort heeft van 160 millioen en er streken zijn waar permanent hongersnood heerscht en vrouwen en kinderen uit armoede worden verkocht Drie eeuwen lang is beschaving gebracht en nog is er 93 pCt. der bevolking analphabeet en toch wordt er op het onder wijs nog bezuinigd. Het volk is als een ge tergde tijger en wee, Hollandêche bourgeoi sie, als het volk tot opstand komt. Dan zal het met Nederland ook gedaan zijn. Dat een ander land Indië dan zou nemen, ontkende spr., want als een volk na drie eeuwen zijn onderdrukker verjaagt, laat het geen ander toe. Het tekort in Indië wordt gehaald waar 't niet is en zoo gebeurt 't ook in ons land. zei spr., en ter illustratie gaf hij eenige cij fers over invoerrechten en accijns op zout, geslacht, wijn, suiker, tabak, enz. En dan zullen er nog een weeldebelasting komen en een omzetbelasting, zoodat er straks aan in directe belasting zal worden opgebracht meer dan 300 millioen De gemeentelijke in directe belastingen komen hier nog bij. Op alles en alles betaal je belasting, mede als gevolg van allerlei crisismaatregelen. Maar van de fijken wordt slechts 10 millioen ge lieven. Dat is de meest volstrekt brutale ka pitalistische politiek, constateerde spr. En vervolgde hij de werkloosheid wordt opzettelijk vergroot door het nalaten van groote werken in productieven arbeid. De daardoor gekweekte werkloozen worden dan aan die werken gezet, maar dan heet het werkverschaffing met een lager loon. Dit is een stap om den loonstandaard te druk ken. Spr. achtte het een eer voor zijn partij, dat zij de werkloozen had opgevoed in de idee, dat zij zich niet mogen leenen voor onder- kruiperswerk en zich moeten verzetten tegen de macht van het kapitaal. Met de rationalisatie is het vraagstuk der werkloosheid geen enkelen stap nader tot op lossing gekomen. Tengevolge van het streven naar autarkie in verschillende landen (de stelling, dat elk land naar eigen behoeften moet voortbrengen) zijn handel en bedrijf, scheepvaart en vervoer lam geslagen; de emigratie staat stil al les een gevolg van 't kapitalistische stelsel en met zoovee miioenen werkloozen als re sutaat, werkloozen, die allen moeten worden ondersteund. Geen wonder vond spr. het, dat de kapitalisten denken, dat er te veel men schen zijn en een opruiming gewenscht zou zijn. In de tegenwoordige crisis is er een groote verandering gekomen in de werkloosheid: vroeger kwam zij ook wel voor, maar duur de hoogstens eenige maanden en thans zijn er menschen, die twee tot drie jaar werkloos zijn en soms nog langer en voor hen is eb geen uitzicht meer op werk. Zij, die door Marx en Engels het reserveleger voor het ka pitalisme werden genoemd, vormen nu nog een leger, maar een rood leger tegen het ka pitalisme. Het bewustzijn daarvan zal stel lig komen, want het is met de ramp van de werkloosheid anders dan met een onheil waartegen niets te doen is en waarin men berust. Met cijfers gaf spr. aan, hoeveel graan. avond weer bijtijds weg" he, daar wisten ze niet van?! „en ik wou, als oude vriend, toch ook nog iets zeggen. Het laatste jaar zijn we veel samen geweest; en onze oude kennis is weer wat opge flikkerd. We hebben goede oogenblikken doorleefd. We zijn. heel verschillende men schen, maar we hebben toch een sfeer van van aanraking gevonden; en van genegen heid. Ik zal" en plotseling brak zijn stem dieper door „deze maanden nooit verge ten. Het ga jelui wei Clara! En Hende Henri, het ga jelui wel in je omgeving Hij kwam naar hen toe, stiet met het bruidspaar aan. Werd weer hoekig, en ieder een vond hem een beetje een raren man. Speciaal Suze Detroit keek wenkbrauw-gehe ven naar hem, als naar een zonderling exem plaar in den dierentuin. Enfin, hij ging heen Hij fluisterde nog even „Onmogelijk; - naar mijn hei; noodig aan 't werk" en Henri liep noor even mee naar de deur van de kamer. Clara keek een oogenblik, of ze ook zot: meegaan; maar ze was toch gastvrouw; en: de Colvers Neen Ze reikte hem de hand; en hij vreemd-hoofsch scheen dat plotseling kuste die vluchtig. Er was even, in 't beschaafde, een gevoel van opluchting, toen hij weg was. De speeches volgden elkaar nu gemoedelijk op. Schoonvader Garenne sprak met een tikje weemoed; en Dr. Marelman sprak geestig en met een „brin de coquetterie En toen het eindelijk wel zeker was, dat niemand anders nog ,,'t woord verlangde", stond Henri op De klok tegenover hem wees kwart vóór tienan; het was «ea keurig uur «m 't diner ep te heffen. suiker, koffie en steenkool er te veel is gepro duceerd en toch is er armoede en ellende en tekort aan alles voor den arbeider, een ge volg van dat teveel. Deze wantoestand heeft spr. genoopt er op uit te trekken en de ka meraden op te ruien en te brengen naar een nieuwe maatschappij, en hij wekte op, niet om het zinkende schip van het kapitalisme door pompen te redden, maar om nog een gaatje in den bodem te maken, opdat het wat spoediger zal zinken. Het kapitalisme maakt een St. Vitusdans door en in tegenstelling met de socialisten, die als dokters willen optreden, wilde spr. opwekken om doodgravers van het kapita lisme te worden. De brandstof voor een nieuwen wereld oorlog ligt hoog opgestapeld, er is slechts een vonk noodig om hem te doen uitbreken, en zeker is, dat Nederland daarin zal wor den betrokken. Deze oorlog zal worden ge streden aan de Pacific, en Nederland werkt aan het ontstaan ervan mee, ondanks alle Vredesgepraat. Die oorlog zal vreeselijk zijn, vreeselijker dan die van 1914, doordat er gebruik zal worden gemaakt van gifgas sen, zooals de Italiaan Pontenelli in een boek uiteenzette. In dien oorlog zullen er geen non-combattanten meer zijn, niemand zal aan de gifgassen ontkomen Leger en vloot hebben naast het oorlogs doel nog als doel het bewaren van orde en rust in het eigen land, d.w.z. tegen het op tredende revolutionaire proletariaat. Daarom is men dan ook zoo bang voor een rood ele ment. Spr. deelde mede, dat de regeering een onderzoek heeft gedaan naar de fabrieken, die geschikt zijn voor het maken van muni tie. Nu reeds worden in Indië alle militaire voorraadschuren tot den nok gevuld, een be wijs, dat er oorlog in de lucht hangt, oorlog waarvoor olie noodig is te vinden in Ned. Indië. Die oorlog zou er al geweest zijn, als Rusland er niet stond als een vaste burcht. En als hij er komt, zei spr., zullen wij on» best doen hem te m3ken tot een burgeroor log. den laatsten onder het menschdom. Jlet kapitalisme gaat niet uit zichzelf dood, maar moet den genadestoot ontvangen van het opstandige proletariaat. In slec'ris één land (Rusland) zijn de versperringen van de revolutie van 1918 bewaard gebleven, en men staat versteld over hetgeen daar in de sindsdien verloopen 15 jaren is gewrocht. Tot het vestigen van een proletarische een heidsfront wekte spr. op, omdat dit alles een einde kan maken aan de kapitalistische maat schappij. Na de rede van den heer d e V i s s e r, die herhaaldelijk werd onderbroken door applaus en bemerkingen als ..Zeer juist", „Wat is hij goed vanavond", e.d., werd eenigen tijd ge- pauseerd, waarvan gelegenheid werd gegeven tot het voeren van debat. De heer G r o e t uit Warmenhuizen onder schreef den eisch van „Indië los van Hol land" en vroeg van den heer de Visser eenige nadere toelichting, zulks tegenover de par tijen die het niet met dezen eisch eens zijn. De heer Bosman (R.S.P., Alkmaar) was erover ontstemd, dat er slechts gezamen lijk een uur zou mogen worden gedebatteerd en ook over het voorschrift dat de debaters zich jrouden moeten houden aan het door den heer de Visser gesprokene. Spr. vond, dat er vele algemeenheden wa ren gedebiteerd en zei, dat de arbeidende klasse ten onder zal gaan onder het fascisme, als zij geen ander strijmidddel kan voeren dan hetgeen de heer de Visser had genoemd. Het kapitalisme is bezig zich meer en meer in te vreten in het maatschappelijk leven en als wij voortgaan op den tot nu toe gevolgden weg, zal er niets verbeteren. De taak van het arbeidende volk is zich af te vragen of de weg wel goed was en dan zal men erkennen, dat alle middelen tot verbetering hebben ge faald. Al het voor de arbeiders bereikte wordt teruggenomen door de internationa'e bourgeoisie. Door vergaderingen als deze komen we niet vooruit. Eerste punt moet ziin te trachten te behouden wat we hebben, daar toe moet de heele arbeidersklasse een een heidstront vormen, maar niet onder voor schriften van Stalin. want die wijzen wij af. Sor. waarschuwde tegen onderschatting van het fascisme ook in ons land. Dualisme zag spr. in de communistische oartij, als zij eenTziids aandringt op vor ming van een eenheidsfront en anderzijds de voorwaarden van de Komintern onMwi'sbaar noemt. Dat is niet het ware. er moet gelegen heid zijn ook voor anderen om de lijn te trek ken waarlangs gegaan zal moeten worden De tactiek van de K P D. keurde spr. af. Zij had voorspeld, dat er een eenheidsfront zou komen als Hitier de marht zou krijgen, maar er kwam niets van terecht. Nergens ter wereld is iets gewonnen ten Waarde .vrienden", sprak hij met be leefden nadruk, „vergunt me een enkel woord van dank. Mijn hart is er vol van" men zag hem aan, dat hij dit meende. „Dit feest te mogen vieren, door uw tegenwoordigheid op geluisterd. is me een gróót voorrecht. Twaalf- en-een-half jaar hebben mijn vrouw en ik, en later", voegde hii. onwillekeurig den chef navolgend, er snel bij „later onze kinde ren, lief en leed gedeeld Ik had lang een ge lukkig leven; een leven dat mij paste; in een werkkring, waarin ik mij. onder leiding van een voortreffelijken chef. aan de belangen des vaderlands mocht wijden. Zooals u ook hebt willen opmerken", hij wendde zich tot Mr. Col ver „het leed is ons ook niet gespaard. Een afschuwelijke ziekte, gepaard met aller- lei-maliase, bij de groote, algemeene malaise, bracht een stoornis in ons gelukkig bestaan. Maar, goddank, we zijn dat nu alles te boven. Ja, Goddank! En dank degenen, die ons hielpen dat te-boven te komen! In de eerste plaats den voortreffelijken chef, die hier wel aanwezig heeft willen zijn; en die Maar wat ik hém alles verschuldigd ben, kan ik moeilijk nu onder woorden bren gen. Maar hij weet het" De heer Colver glimlachte zoo goedhartig als hem mogelijk was. „Er waren ook anderen; trouwe vrien den Er was ook de terecht beroemde medi- mus, Dr. Mare'man Er was: U-aller sympathie Hij poosde een oogenblik. En enkelen der aanwezigen schenen even onthutst. Ironie?!? Toen sprak Henri: „Ik drink op U allen; wij beve'en ons aan in u-aller aandenken!" En hij dronk zijn glas leeg. W«renl|k ont roerd.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5