Van Rommelzaken Hobbeltie ODOL-tandpasta ïPxouiuc iaai Hieuws QemeetUecadett Antwoord van L. de Visser. De heer d e V i s s e r voldeed allereerst flan het verzoek van den heer Groet en memo reerde, dat vaak is gezegd, dat het bezit van Indië voor de Nederianasche bourgeoisie niet alleen van proot belang is, maar ook voor de arbeiders. Het oogenblikkelijk loslaten van Indië zou volgens de soc.-dem. niet goed zijn, noch voor ons land noch voor de Indische bevolking zelf. Maar zelfs als het waar zou zijn, dat de Hollandsche arbeider het iet3 beter heeft bij uitmergeling van de Indiërs, is spr. overtuigd, dat onze arbeiders het wel wat minder willen hebben indien Indië slechts vrij zou worden. - dagelijks gebruikt - SCHOORL. ST. PANCRAS. aanzien van de mentaliteit der massa. De reactie in Duitschland gaat ook ons aan. A's nisten is, in de organisaties een eenheidsfront te vormen en de ontevredenheid te vóeden, we gaan op den weg dien de K.P.D. aangaf opdat zij gezamenlijk vechten tegen het kapi- zal de ^nd°r,rang van het arbeidende volk talisme. Een waarschuwing deed spr. hooren tegen het moedeloos worden door een neder- rgang het einde zijn. De bourgeoisie heeft geen angst meer voor Sovjet-Rusland, het is in Duitschland makke- lijk gegaan, en de kapitalisten maken zich ge reed ook Rusland onder den voet te loopen. Volksbedrog noemde spr. het, dat de Ne derlandsche regeering zou zijn afgetreden als gevolg van den rooden Dinsdag. Neen, zei spr., zij gaat heen om plaats te maken voor meer reactionnaire. We hebben in Duitschland hetzelfde gezien, en toen Hitier de macht greep, was de communistische par tij nog niet in staat om in een pettenwinkel een actie te beginnen. Als wij de revolutie willen voor betere toe standen, zal het anders moeten gebeuren dan in Rusland, waar de voormannen der revo lutie verbannen zijn. De tactiek van de com munistische partij is fataalals de arbeiden de klasse iets wil, moet zij het zelf doen. Het is onzin over revolutie te spreken, als wij niet toonen te kunnen behouden het weinige wat we veroverd hebben. De armoede van de Indische bevolking schetste spr. door te wijzen op de groote aan tallen panden, door haar naar de pandhui zen gebracht. De menschen zijn niet in staat die panden terug te koopen en de Twentsche textielfabrieken, die klagen in Indië niet te kunnen leveren wegens de Japansche concur- ïentie, lijden nog veel meer onder dat gebrek aan koopkracht onder de Indiërs. De Indische bevolking heeft zelf uit te ma ken of en wanneer zij haar bevrijding wil en zal niet kunnen wachten tot zij zoogenaamd rijp zal zijn voor die vrijheid, dus op een be hoorlijk intellectueel peil zal staan. Dat zou dan nog ve'e eeuwen duien, als men nagaat, dat na 3 eeuwen overheersching nog slechts 7 pet. dier bevolking kan lezen. Spr. wi'de daarom met de eenswillende Indische par tijen vechten voor de vrijheid van Indië nu. Dit is ook van het grootste belang voor het Nederlandsche proletariaat (dit als antwoord op den oud-partijgenoot Bosman). Samen werking tusschen blank en bruin is noodig in den strijd tegen de bourgeoisie. Het prole tariaat zal misschien vele nederlagen moeten lijden, maar het zal winnen. Onjuist achtte spr het bezwaar, door den heer Bosman penoemd bij den aanvang van het debat. (Toen spr. hierover sprak, kwam er wat onrust in de zaal.) Ieder wist waar over ik zou spreken en men kon dus ook weten waar over het debat zou loopen. (Nieuwe onmst.) Sr>r. bleef bij zijn bewering, dat het kapi talisme met al zijn maatregelen geen verbete ring heef» ku»»r,m brengen en het zal Hitier evenmin gelukken. Het kapitalisme kan den schijn wekken van een overwinning, maar in hare maatschappij werken zoodanige facto ren, dat het proletariaat toch telkens weer op staat Ook tegen Mussolini, die nu al 10 jaa-- werkt en nog niets heeft kunnen doen voor het proletariaat, zal het verzet komen. Spr. wees op de Potemkin, om aan te toonen hoe steeds de onderdrukten weer opstaan. On danks alles wa» in Duitschland <»n Italië ge beurt en misschien ook in ons land zal ge beuren, zal er een tijd komen, dat het fas cisme „kapot gebeukt" zal worden. De geest van het communisme is nooit te vernietigen, al kan men ons lichamelijk doocen. De meest koloniaal-getinte Kamerleden, zooals Feber en Colijn, houden er rekening mee, dat de Nederlandsche heerschappij in Indië sooedip kan zijn afgeloopen Sterk keurde spr. af, dat de heer Bosman aan de kracht van zijn overtuiging gaat twij felen, nu in Duitschland aanvankelijk een nederlaag is toegebracht. Wij moeten in ons eigen land strijden voor behoud van wat wij hebben, maar moeten evenzeer internationaal werken. Formeeren van een eenheidsfront van boven af kan nooit goede resultaten afwer pen, zooals het Antifo heeft geleerd. Aan onderschatting van het fascisme dacht »pr niet. Een misvatting is het, te meenen dat de Komintern haar voorwaarden zou wil'en stel len voor een te vormen eenheidsfront. Spr herinnerde aan de laatste presidentsverkie zing in Duitschland, die zou zijn uitgeloopen op de verkiezing van den communist Thai mann, als de soc.-dem. niet op Hindenburg hadden gestemd. Met meerdere voorbeelden ti achtte spr. aan te toonen, dat het juist de soc.-dem. zijn geweest, die een eenheidsfront heoben afgewezen op een program van het verzet tegen fascisme en kapitaal. Op dezen grondslag heeft de C.P.H. mede werking gezocht van alle revolutionnaire partijen tegen eventueele executie van de mui ters van de Zeven Provinciën. Dat zijn klasseverraders" werd er geroe pen De heer de Visser protesteerde ten stellig ste tegen deze uitdrukking, die hij o.a. laster noemde en primitief dom Tegenover den heer Bosman betoogde spr dat na 1918 wel veel is gewonnen; niet de politiek der communisten neeft gefaald, maa de overwinning blijft uit tengevolge van het optreden van de kleine partijtjes. Uitvoerig ging spr. hierop in, daarbij betoogende, dat ieder in de partij zich heeft neer te leggen bij de partij-discipline en voorts dat de commu nisten gevaarlijk zijn, getuige de vervolging alom (Uit de vergadering werd geroepen, dat de kleine partijtjes evenzeer vervolgd worden zij hebben hier te lande 18 leden in de gevan genis en de C P.H. slechts één Duizenden communisten zijn in Duitsch land gevallen of gevangen gezet in de laatste weken voor hun beginsel, wat wel bewijst, dat zij werken en niet slap zijn, zooals kameraad Bosman meende. Spr. stelde vast, dat het doel der commu- laag. Zonder sluiting ging de vergadering uit een om kwart voor twaalf. Ondanks dit late uur stonden nog velen op straat te wachten op het einde der vergadering, waarvan men misschien wel herrie had verwacht en die meermalen, als de heer de Visser met gewe1- iiice stemverheffing sprak, ook wel den in druk wekte, alsof er „wat te doen" was. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS. Geopend voor werknemers van 912 uur. Voor werkgevers van 912 uur en van 25 uur. Bemiddeling voor vrouwelijk per soneel dagelijks van 2—5 uur (uitgezonderd op Zaterdag) en op Maandag en Donderdag avond van 7—8 uur. De directeur van bovengenoemd bureau maakt bekend, dat heden staan ingeschreven groep bouwvakken: 1 bouwkundige, 1 wa- terb. opzichter, 1 bouwk. opzichter, 3 opz. teekenaars, 3 glas in loodzetters, 8 beton werkers, 1 stucadoor-opperman, 2 steenhou wers, 1 steenbikker, 9 voegers, 17 stuca- doors, 31 opperlieden, 84 grondwerkers, 79 timmerlieden, 42 metselaars, 54 schilders. groep metaalnijverheid: 13 stokers, 2 sheepstimmerlieden, 2 scheepsteekenaars, 4 autog. lasschers, 1 metaalvijler, 13 klinkers, 19 bankwerkers, 10 electriciens, 6 monteurs, 14 ijzerwerkers, 12 loodgieters, 4 machinis ten, 9 metaaldraaiers, 4 vuurwerkers, 2 wa genmakers, 2 instrumentmakers, 3 kernma kers, 1 electro-technicus, 1 radiomonteur, 2 voorslaanders, 1 constructiewerker, 1 tand- techniker, 3 mach. teekenaars, 1 metaalscha ver, 1 metaalstijper, 1 fitter, 2 rijwielherstel lers, 4 lijnwerkers, 1 operateur, 5 zandvor- mers, 1 zandbereider, 2 carosseriebouwers, 6 smeden, 2 plaatwerkers, 1 fraiser, 4 scheep bouwers, 4 ketelmakers, 1 bükbewerker. groep voedings- en genotmiddelen: 17 bak kers, 2 slagers, 2 koks, 1 botermaker, 1 sui kerbewerker, 2 sigarensorteerders, 1 siga- renkistjesplakker, 4 tabaksbewerkers, 1 ta baksstripper, 1 ringster, 45 sigarenmakers. overige beroepen: 22 pakhuisknechts, 5 in casseerders, 6 mach. houtbewerkers, 6 letter zetters, 2 mach.zetters, 2 borstelmakers, 16 meubelmakers, 2 kistenmakers, 1 kalkbran der, 11 boerenarbeiders, 6 beh. stoffeerders, 1 schoenmaker, 11 vertegenwoordigers, 10 kantoorbedienden, 15 tuinlieden. 3 bloemis ten, 1 rietwerker, 3 drukkers, 2 kappers, 4 kleermakers, 2 kellners, 2 winkelbedienden, 3 zakkenstoppers, 4 boekbinders, 3 diem. rei nigers, 1 chem. perser. 4 koetsiers, 25 chauf feurs, 10 magazijnbedeinden, 225 los arbei ders, 41 transportarbeiders. gedeeltelijk werkloos: metaalindustrie 51, sigarenindustrie 23, overige beroepen 8. jeugdige personen in diverse beroepen 37. geplaatst 20 werkzoekenden. De Directeur voornoemd, ED. VAN DEN HEUVEL. N. V. EIERVEILING VOOR HOLLANDS NORDERKWARTIER. Aan het verslag, uitgebracht aan aan deelhouders der N. V. Eierveling voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar, ontleenen wij het volgende: De samenstelling van den Raad van Bestuur evenals het toezicht op de V-n nootschap bleef ongev ijzigd. De voorzitter en de directeur bezochten de algemeene vergadering van de Ne derlandsche Pluimvee-Federatie, waar maatregelen, vermindering van de moeilijkheden der pluimveehouders be- oogende, werden besproken; een en an der heeft geleid tot een nauwer contact met de N. P F. Niettegenstaande de ongunstige econo mische omstandigheden, waarvan ook. de pluimveehouders de nadeelen zwaar voelen, is het gelukt, den aanvoer van eieren aan onze veling weer belangrijk te doen toenemen. Dit hield de inkom sten, die anders door de veel lagere eier prijzen veel geringer zouden zijn ge weest, nog eenigzins op peil. Daardoor was het mogelijk, mede door zuinig be heer, toch een belangrijke winst te maken en kunnen wij U dus voorstellen na aftrek van de noodzakelijke afschrij vingen, nog 4 dividend op de aandee- len uit te keeren. Hoe het verloop van den aanvoer en de eierprijzen was in de laatste 3 jaren, leert U onderstaand: In 1930, aanvoer 9503 538 stuks, ge middelde prijs kipeieren 5 65, gemid delde prijs eendeieren 4 75. In 1931, aanvoer 11.035.882 stuks, ge middelde prijs kipeieren 4.58, gemid delde prijs eendeieren 3.96. In 1932, aanvoer 12 663026 stuks, ge middelde prijs kipeiefen 3.23, gemid delde prijs eendeieren 2.68. In vergelijking met 1931 steeg de aan veer 14 procent, de prijzen daalden ech ter 29 procent. Toch kunnen onze leve ranciers nog tevreden zijn, daar de ge middelde eierprijzen over het geheele land. volgens officieele gegevens, om de 2.80 per 100 geweest zijn, zoodat onze veiling met een gemiddelde prijs van 323 daar belangrijk boven uitkomt. De uitkomsten van de plufmveehoude rij waren in 1932 dus verre van gunstig w:e hun zaakjes niet goed in orde had den, hebben ongetwijfeld geld op hun kippen toegelegd alleen de goe'e pluim veehouders en zij. die voordeelig pluim vee kunn enhouden, hebben nog eenige vergoeding ontvangen voor de zorgen en moeiten aan hun pluimvee besteed Voor 1933 zijn de vooruitzichten helaas echter nog ongunstiger. Hoe bezwaarlijk de uitvoer van eieren in 1932 ook is geweest, er is tenminste nog een groote uitvoer mogelijk geble ken, al is dit tegen lage prijzen De om standigheden zijn echter in den loop van 1932 zóó geworden, dat feitelijk alleen Duitschland als onze eenige buitenland sche afnemer is overgebleven, daar ook de uitvoer van eieren naar Engeland on beteekenend is geworden Nu is het evenwel zeer waarschijnlijk, voorkomt het leelijke verkleuren der tanden en een onwelriekenden adem. dat Duitschland over enkele weken de invoerrechten op eieren belangrijk zal verhoogen, waardoor een ook maar eenigszins loonende export van eieren naar dat la nd eveneens onmogelijk zal worden, waarmede dus het laatste af zetgebied voor eieren in het buitenland nog meer belemmerd zal worden. Een gunstige factor in 1932 was ook nog, dat het gebruik van eieren in ons land zeer belangrijk is gestegen. Een dergelijke stijging is in 1933 niet waar schijnlijk, daar ook de koopkracht in ons land is verminderd, terwijl ook de lage vleeschprijzen het gebruik van meer eieren zullen tegen houden. Het is dus niet te verwachten, dat de eierproductie, die in 1933 nog zeer groot is, tegen een ook maar bij benadering loonenden prijs zal kunnen worden opge nomen. Wanneer dus de regeering geen hulp kan bieden .n een of anderen vorm, zal de pluimveestapel ongetwijfeld be langrijk worden ingekrompen en daar van zal ook onze veiling de gevolgen ondervinden. Laten wij echter hopen, dat het erg te zal kunnen worden voorkomen, maar in ieder geval raden wij onze leveranciers aan alle minderwaardige en oude kip pen, zoodra die Jen leg staken, op te rui men en nog meer dan voorheen de uiter ste zuinigheid te betrachten. Het is vanzelfsprekend, dat bestuur en directie der veiling alles in het werk zul len stellen om voor de belangen der pluimveehouders op te komen. De balans wijst in ontvangst en uit gaaf een bedrag aan van 53.365.97, met een winstpost van 4.348.27. Inmiddels is met ingang van 11 Maart dit hoogere invoerrecht reeds in werking getreden. De uitvoer van eieren naar Duitschland is nu inderdaad vrij wel onmogelijk. (Red. Alkm. Ct.) De voorjaarsvergadering van de Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer: „Nrd.- Kennemerland" is Maandagavond gehou den in het lokaal van den heer Schuijt, on der leiding van den heer R. Wognum. De secretaris, de heer H. Selhorst bracht een jaarverslag uit, 't welk gewaagde van het aantal gehouden vergaderingen, van be stuurswijzigingen, van 't goedgeslaagde zo merfeest en van de verloting. De gidsuitga- ve, gemeenschappelijk met de V. V. V. Groet, en met de P. H. V. werd mede genoemd. Het ledental was van 127 tot 138 gestegen; een flink bedrag was er aan reclame besteed waardoor ook in de minder gunstige tijd, iet bezoek aan Schoorl niet onbevredigend was geweest. Het jaarverslag van den heer Groothand, penningmeester deed zien, dat de ontvang sten 827.95 en de uitgaven 823.51 had den bedragen. De reserve van het Zomer feest bedragt ruim .800. Echter was er een bezit aan spaargelden van 125 en een schuld van 225. De commissie welke de rekening had na ezien, deelde bij monde van den heer Beu- deker mede, dat alles wel in orde was, doch dat voorname eindrekeningen, als die van het Zomerfeest en van de gidsuitgave niet bij de belegstukken gevonden waren; daar en tegen was de eindrekening van de verloting er wel. Spreker wilde wel accoord gaan met een goedkeuring van de rekening, doch wenschte aanteekening in de notulen van bovengenoemde opmerkingen. Beide verslagen werden aangenomen met dank aan secretaris, als penningmeester en aan commissie. Een volgend punt was het Zomerfeest. Al gemeen vond men goed, dat er weder zulk een feest georganiseerd zal worden in dezen zomer, doch evenals vorige jaren kwam ook nu weder naar voren, de keuze van het ter rein. Periodiek ziet men enkele heeren ijveren voor het terrein van den heer Timmerman aan den Duinweg, en een ander groepje men schen hebben weder een uitgesproken voor liefde voor het Sportpark. Daarbij kwam nog een idee van den heer D. Groen, om, met het oog op de nieuwe toe passing van het verlofrecht, te denken aan een paar terreinen van caféhouders, waarop altijd, dus ook bij danspartijen, bier getapt mag worden. Gevraagd werd naar de voorwaarden van de beide eerstgenoemde terreinen. Deze voor waarden kwamen ter tafel, en werden na veel heen en weer praten en na een eigen aardige stemming, voorgelezen. De heer Timmerman zegde 50 toe, en het Sportparkbestuur vroeg 50 van de netto winst. Op een vraag, of in beide geval len de baten van verpachting van dansvloer en buffet aan V. V. V. komen, werd niet ont kennend geantwoord, zoodat redelijkerwijs verondersteld mag worden, dat dit zoo zal zijn. Met 19 tegen 14 stemmen viel de keuze op het terrein aan den Duinweg. De feest commissie zal dezelfde zijn van vorige jaren. Tevens werd besloten een verloting bij B. en W. aan te vragen. Deze zal door het be stuur worden uitgevoerd. Hierna kwam een begrooting der tafel, In ontvang en uitgaaf sluitende met een bedrag van 793. De heer Groen zag gaarne zulk een begrooting op de convocatie afgedrukt Men staat er dan niet zoo onbekend tegen over. Hij wil het lidmaatschap van de A. N. V. V. doen vervallen, iets wat de voorzitter ontraadde. De heer Schermer zou den schuldeischer van de 225 trachten te bewegen, om deze schuld over twee jaren te doen aflossen, iets waar zeker toch wel kans van slagen voor zou zijn. Er kan dan 112.50 meer komen op de post reclame, wat in dezen tijd hoog noodig is. De voorzitter voelde meer voor aflossing in dit seizoen, en bracht een ander punt ter sprake, iets waarmee den heer Schermer zich niet kon vereenigen. Thans vroeg hij de ver gadering hoe deze er over dacht. Algemeen was men van het idee en werd besloten den oost reclame te verhoogen. De heer Y. Minkema wil een reclame- ónds vormen als V. V. V. Groet dit reeds doet, en zegde 10 toe voor dit doel. De heer M. W. v. d. Garde vond dit goed, echter onder voorwaarde dat dan tevens uit het reservepotje 50 voor dit doel wordt genomen. Algemeen was men voor fondsvorming, doch het idee van de Garde vond veel be strijding. Er werd dan ook verder niet meer door voorsteller hierop aangedrongen, ter wijl het bestuur de vorming van een fonds werd opgedragen. Hierna kwam in bespreking de nieuw op te richten plaatselijke busdiensten. Er zijn bij B. en W. twee concessieaanvragen, een van de N V. H.A.B.O. en een van den heer C. A. Beudeker. Deze laatstgenoemde kreeg gelegenheid nog een en ander over zijn concessie-aan vrage te zeggen, waaruit we hoorden, dat de Nederlandsche spoorwegen samen willen werken, o.a. door uitgifte van doorloopende kaarten AlkmaarKamp geldende op tram en bus. Spreker had voor zijn idee wel tegen werking verwacht, vooral van de bestaande busonderneming, doch in geen geval van de H.A.B.O. welke meer een interlocaal belang nastreeft. De Ned. Spoorwegen zullen zeer zeker voor de noodige reclame zorgen. Op een vraag antwoorddie hij, dat hij liever geen tarieven wenschte te noemen. Ze zouden mee vallen, doch hij bewaarde ze als surprise. De heer M. W. v. d. Garde pleitte ten gunste van de H. A. B. O., en wees op 't mogelijke geval van defecte wagens. Deze vennootschap heeft wel zooveel materiaal, dat daardoor nimmer stagnatie zal ontstaan Voor reclame geeft ze een gids uit waarin Schoorl en Kamp een goede plaats zullen krijgen. Concessie heeft men reeds van Ged. Staten, al weet spreker dat voor andere stre ken enkele busdirecties in beroep zijn bij de Kroon. Er werd gestemd H. A. B. O. kreeg 7 stemmen en Beudeker 17, terwijl er 8 onthou dingen waren. Dus zal bij B. en W adhaesie worden betuigd voor de aanvrage Beudeker. Een schriftelijk voorstel was ingekomen van den heer D. Groen, waarbij het bestuur werd uitgenoodigd meerdere amusementen in het leven te roepen, als bals, soireé's enz., sneciaal voor vermaak van de zomergasten De voorsteller verdedigde dit idee, en werd gesteund door den heer v. d. Garde. De heer J. Korver betwijfelde of toestem ming hiervoor zou worden verkregen. Van den burgemeester, vooral waar de Tweede Kamer die dingen ook al beperken wil. Mevrouw RoosBreed had bezwaar daar Schoorl niet als Bergen heeft een lokaliteit met een geheel biizondere sfeer voor zooiets. De heer Groothand zou het meer willen sturen in de richting van concerten. De voorzitter zeide dat het bestuur er niet sympathiek tegenover staat en geraakte da nig in dispuut met den voorsteller den heer Groen dien hij niet meer het woord wenscht te geven. Tenslotte werd met slechts 3 stemmen te gen, het idee van den heer Groen aangeno men. (Ook van de bestuurstafel stemden de meesten er voor). Thans kwam aan de orde, of de V. V. V. in beroep zal gaan bij Ged. Staten tegen het door den Raad aangenomen uitbreidings plan. De voorzitter zeide, dat het bestuur dit aan de vergadering wil overlaten. De heer Beudeker wilde in beroep gaan Waar de voorzitter in een vorige vergadering zoo heftig pleitte voor een vijfmeterbebou- wing, kon dit beroep niet uitblijven, hij deed dan ook het voorstel om in beroep te gaan, in den geest #ls door de V. V. V. aan den Raad is geadresseerd, t.w om de bebou wingsminima niet te stellen op 8, doch op 5 meter van huis tot erfscheiding. Dit voorstel werd aangenomen met 17 te gen 6 stemmen en 8 onthoudingen. Hierna sluiting. van enkele zinnige protestanten en zelfs Roomschen. Io 't bi zonder herdacht spr. broeder Groot, die de ziel van deze opzet was maar door ongesteldheid verhinderd was de ope. ning bij te wonen. Daarna herinnerde spr. nog eens aan het leed wat onze broeders en zusters te ver. duren gehad hebben in het verre Rusland ter wille van hun geloof, welke ontberingen vol gens hem oneindig zwaarder zijn dan het leed der getroffene onzer huidige crisis In zijn verdere toespraak memoreerde hij de welwillende houding der Beveiwijksche win. keiiers en handelstand, welke geheel belang loos diverse winkelartikelen voor deze bazar hebben afgestaan. Dr. v. Calcar besloot met te zeggen dat zooals de aanwezigen konden zien aan diverse artikelen welke voor een bescheiden prijs verkrijgbaar gesteld worden het aan deze bazar niet ontbreken zal. Ook aan amusementen zoo ging spr. voort -— hopen wij, zal het niet mankeeren' hierbij doelende de radiomuziek en de heer Cloeck. die enkele levensliedjes zal zingen en nu het bestuur der bazar nogmaals dank ge bracht te hebben voor het vele werk wat zij zich getroost hebben, gaf spr. het woord aan de andere medewerkers, welke medewerking niet minder op hooge prijs gesteld zal wor den, n.1. „de kooplustigen". Naar wij vernemen is de spitregeling wederom stopgezet. Een inspecteur van de Heidemaatschappij heeft het spitten afgekeurd wegens te geringe diepte. iets voor het allen wel iets gevoelen maar BEVERWIJK. Daartoe welwillend door de kerkvoogdij eer Nederl. Herv. Gemeente afgestaan, had Dinsdagmiddag in het vereenigingsgebouw aan de Oosteiwijkstraat in 't bijzijn van vele genoodigden de door ds. J. D van Calcar uitgesproken officieele openingsrede plaats der bazar ter versterking der kas van de Doopsgezinde zending ten behoeve der Rus sische Doopsgezinde uitgewekenen ter wille van hun geloof. Onder de aanwezigen wekken wij op het hoo,d der burgerlijke gemeente benevens een der pioniers dezer zending, df. Kamerling, vergezeld door zijne echtgenoote. Spr. getuigde van de groote geestdrift, welke reeds maanden van te voien voor deze bazar was uitgegaan, niet alleen van de Doopsgezinden, doch ook van vele recht- NIEUWE NIEDORP. Maandag vergaderde de Raad dezer ge meente. Ingekomen waren: De kon. goedgekeurde besluiten tot heffing van opcenten op de ge meentefondsbelasting, de grondbelasting en de personeele belasting, tot het toepassen eener korting op de jaarwedden van den burgemeester, aen secretaris en den ontvan ger (van Ged. Staten) en tot een tijdelijke ver laging van het salaris van den veldwachter, De in de vorige vergadering genomen en in middels door Ged. Staten goedgekeurde be sluiten tot het aangaan der geldlëeningen, groot 58000 en 4000, en tot het onder hands verhuren van de docterswoning, de ge meenteboerderij met diverse perceelen lande rijen en de sluis te Verlaat, benevens de door Ged. Staten gesloten rekening over 1930. Eenige verzoeken om adhaesie werden der gewoonte getrouw voor kennisgeving aange nomen. De heer Borst zeide wel eerste verzoek te gevoelen. De voorzitter zeide, dat voor deze verzoeken zullen dat men die stroom van verzoeken om adhae- siebetuigingen wil keeren. Dergelijke dingen behooren thuis in de vereeniging van Ned. gemeenten. Ook de heer Olie zou aan het verzoek van Ambt-Hardenberg wel adhaesie willen be tuigen. Besloten werd met de heeren Borst en Olie tegen niet meer van de aangenomen regel af te wijken. Besloten werd tot het aangaan van een geldleening voor den bouw eener woning in de gemeenteboerderij en eenige veranderin gen in het tehuis, groot ten hoogste 2200, tegen een rente van uiterlijk 5 pCt., af te los sen in 20 jaren. Hierna volgde wijziging begrooting 1933. De subsidie aan werkloozenkassen worJt geraamd op 1150, inplaats van 800. Besluit tot het verleenen van een voor schot op de vergoeding aan het schoolbe- stur in t Veld over 1932 en 1933 tot een be drag van 1700 en tot vaststelling der ver goed nig over 1930 en verrekening van de vergoedingen over de jaren 1928, 1929 en 193Ö. Wijziging heeft plaats van de verordening op de stemlokalen in zooverre, dat het stem lokaal in de Moerbeek wordt gevestigd ten huize van .den heer Joh. v. d. Molen aldaar. Daarna werden de leden der stembureau* gekozen. Ontvangen was een kennisgeving van den minister, dat de steunregeling wordt inge trokken en de werkloozen kunnen worden ge plaatst in de werkverschaffing in de Wierin- germeer. B. en W. stelden voor tot die plaatsing over te gaan. Het uurloon in werkverschaffing bedraagt 27 cent maar daar alles in stukwerk g* scbiedt kon het loon belangrijk hooger w}r< den. Overeenkomstig het voorstel B. efl werd besloten. 141. ioen de burgemeester nog een mooie toespraak hield, liepen Jan de tranen van aandoening over zijn gezicht, wat hij achter rijn zakdoek trachtte te verbergen. De burge meester zei, dat alle bewoners van Munster- dorp hoopten, dat Jan hen niet zou vergeten ett later nog eens terug zou komeih 142. Toen werd er nog een driewerf geroepen en zette de stoet zich in -eweg» om naar de boot in de haven te gaan. Hobbeltje ging voorop met den burgeme Jan op ester 1 ww>w^ - - j Jlgt en den veldwachter naast zich. Dan volgde kinderharmonicacorps en daarachter alle ffi nen van Mupsterdorg.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6