OtedUsiakm tBinttenCand Jilmnieuws TEXEL. voor den politierechter. de veldwachter met een pook geslagen. het teeken des kruises. Verder was ontvangen een afschrift van het koninklijk besluit van 24 Febr. 1933, waarbij het besluit van Ged^Sfaten dezer Provincie tot ophefing van ae Langereizer school is vernietigd. Wijziging vond plaats van het besluit tot verpachting van de sluis te Verlaat. De pacht wordt thans bepaald op 400, inplaats van 600, in verband met de meerdere opbrengst der sluisgelden. Bij de rondvraag bracht de heer Olie nog ter sprake het verzoek van de Tuinbouwver- eeniging de afd. van den Neutr. Bond Boeren en Tuinders en den L.T.B. om de op centen op de grondbelasting ongebou\ te heffen. Vorige vergadering is dit bes'™ aangehouden en het dient thans ^Men^nam dit verzoek voor kennisgeving aan. daar men er toe is gedwongen door den minister. Toch zou de heer Olie willen, dat er iets gedaan werd om deze opcenten weg te De voorzitter verzocht den heer Olie dan hiervoor voor de volgende vergadering een schriftelijk voorstel in te dienen. Hierna sluiting. De Raad dezer gemeente vergaderde Dinsdag 14 Maart 'snam. 3 uur. Tegen woordig 11 leden, afwezig de heeren Lebre en Epe. Ingekomen waren twee gelijkluidende ver zoeken om in deze gemeente bij politieveror dening te bepalen, dat aan personen beneden 16 jaar geen toegang wordt verleend in open bare dansgelegenheden. De verzoeken waren onderteekend door geestelijken en predikan ten van alle gezindten, onderwijzers, opvoe ders, enz. Daar de voorzitter naar voren bracht, dat hem bevoegdheid is verleend, een dergelijke bepaling te maken bij 't verleenen van ver gunning voor publieke vermakelijkheden en omdat deze zaak binnenkort wettelijk ge regeld zal worden, werd dit verzoek voorloo- pig terzijde gelegd. Op verzoek van den voor zitter spraken de raadsleden er echter hun meenin gover uit. De raad toonde zich eens gezind vóór een dergelijk verbod, hoewel ver schillende raadsleden begrepen, dat aan een dergelijke bepaling ook wel eenige bezwaren verbonden zijn. Tot commisise van onderzoek van de be grooting voor 't Alg. Weeshuis 1933 werden benoemd de heeren De Graaf, Henkes en Daalder. Tot wijziging der winkelsluitingswet ge durende den zomertijd werd besloten, daar de goedkeuring hiertoe was ingekomen. Voor het houden van een Oranjefeest in de tweede helft van April werd een crediet toe gestaan van 10 cent per schoolkind. De s.d.a.p.-fractie was tegen feestviering in deze benarde tijden. De heer De Graaf was om 't zelfde motief tegen 't houden van een feest, maar wilde om 't gering bedrag (totaal 110) hierover geen aanmerking maken. Besloten werd met den heer Heerschop te den Hoorn een stuk grond te ruilen achter de school aldaar. De kosten voor 't verplaat sen der schuttingen komen voor rekening der gemeente. B. en W. stelden voor van 't onlangs aan gekocht terrein, bestemd voor vliegveld, 20 H.A. te verhuren aan den heer M. Koorn te Gerritsland voor een huurprijs van 4 50 p. jaar, pondspondsgewijs verminderd, indien tusschentijds de huur beëindigt. Ter bestrijding der werkloosheid werd een besluit genomen om met de 30 polders een overeenkomst aan te gaan indien hiertoe subsidie van Rijk en pro vincie verleend wordt, teneinde door werkloozen verschillende slooten te graven, indien de meerdere kosten voor deze wijze van uitvoering aan het water schap vergoed worden. De opcenten op de gemeentefondsbe lasting ten behoeve der gemeente wer den gebracht op 80 inplaats van 60. Bij de rondvraag verzocht de heer Bruin pogingen aan te wenden om het ziektegeld voor bij 't Staatsboschbeheer te werk gestelden te brengen van 1.35 op 1 65 Wethouder Parlevliet deelde mede dat in die richting reeds door het nog zonder resultaat, gemeentebestuur gewerkt wordt, doch Daarna sluiting. en pieterselie, die schaarsch werden aange voerd, golden 6—8 per 100 bos. Soep knollen waren gewild, doch de prijs liep niet op welke 2.506 per 100 stuks was. Rabarber gold minder dan de vorige week en was f 1120 per 100 bos. De overige aanvoer onveranderde prijzen. KENNEMERLAND. Maart is in het land. Dat is de maand die de natuur doet herleven en ook de maand dat de oude groente op zijn laatste beenen loopt. En vooral als het heerlijke voorjaars zonnetje moeder aarde koestert, dan wordt het met de wintergroente steeds minder Bij gevolg gaan de hoofdproducten als boere- kooI, spruiten en prei meer en meer verdwij nen en de eerstelingen als sla, radijs, spina zie en rabarber komen meer op den voorgrond en het was vooral de spinazie waarvan de aanvoer beduidend groot was, men versta ons wel„groot" voor den tijd van 't jaar en als kasproduct en hieruit blijkt welk een groote plaats Kennemerland in de glascul- tuur gaat innemen. Hoewel de genoemde winterproducten gaan verminderen is er nog groote voorraad van kool. Toch was er meer viaag naar kool en de mooie kwaliteit was zoo duur als we dezen winter nog niet mee maakten. Doch ook hier geldt, dat het woord „duur" betrekkelijk is, want de prijzen zijn nog van dien aard dat er geen sprake van een loonende cultuur is. Van de veilingen in Kennemerland stond, wat de prijzen betreft, Alkmaar aan de spits, terwijl de aanvoer in Beverwijk nog beduidend groot was, terwijl Heiloo weinig te beteekenen had. Boerekool, die in kwaliteit sterk terug gaat, gold weinig, nl. 3050 cent per kist en alleen voor extra kwaliteit werd nog 2030 cent per kist meer besteed. Spruiten, waarvan het meerendeel 2e kwaliteit was, werd nog even ruim aange voerd als de vorige week, doch in hoofdzaak van elders met prijzen van 8—31 cent per K G. Prei werd in middelbare kwaliteit aan gevoerd en gold 4—11 per 100 bos. De diverse koolsoorten golden 2.50 f 7 50 per 100 stuks. Soinazie, mooie kwali teit, gold 0.90—1.20 per kist. Sla, even eens mooi, gold 1—1.40 per kist. Selderie Zitting van Maandag 13 Maart. DE EENDENJAGER VAN OTERLEEK NOGMAALS OP AUDIËNTIE. Een assistent in een boerenhuishouden de buteerde op 6 Jan. op het zondaarsbankje ter zake n paar eendendiefstallen, de opbrengst gesorteerd in 6 eenden en 5 woerden. Op grond van zijn blanco strafregister en eenigs- zins zonderlinge houding, werd alstoen tot 'n reclasseeringsonderzoek besloten en thans resorteerde deze zaak weder onder de zit- tingsrol. De heer Wiggers gaf verslag van zijn bevindingen, mede in zijn rapport vast gelegd. Het schijnt dat dit zonderlinge jonge- mensch souffreert aan een, men zou zeggen, abnormale zuinigheidsliefde. Hij heeft een flink bedrag op de spaarbank en ontzegt zich de genoegens, waarnaar de jeugd zoo snakt, maar daar staat tegenover dat (rij zijn spaar zaamheid niet moet bevorderen tot nadeel van het bezit van anderen. Daar echter deze jeugdige schraper genegen was zich te herzien en te veAeHren, werd hij ver oordeeld tot 20 boete of 10 dagen hechte nis, benevens 2 maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met 3 jaar proeftijd. DE GESNEUVELDE RUITEN VAN MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. De werk- en broodeloozt W. J. der K. te Alkmaar, op 4 Januari ten zeerste teleur gesteld. omdat hij van Maatschappelijk Hulp betoon niet werd gesteund, gaf aan zijn on tevredenheid zicht- en hoorbaar lucht door met een stuk steenkool eenige ruiten van het gebouw kapot te kegelen. Het bleek voorts, dat de speculant op Maatschappelijk Hulp- betoon's gunsten, zich tamelijk ongemanierd had gedragen De heer Wiggers gaf een gunstig geluld omtrent dezen ruitentikker, die wat overstuur was geraakt door zijn tegen slagen. Hij werd dan ook welwillend be handeld en veroordeeld tot 1 maand voor waardelijk met 2 proefjaren. DE VERDWENEN MELKMACHINE. De modern-geoutilleerde landbouwer S. Tesselaar te Den Helder, die zijn koeien elec- trisch melkte, kwam op 8 Januari tot de ont stellende ontdekking, dat een zijner melk machines spoorloos verdwenen was. Een onderzoek bracht aan het licht, dat de 40- jarige los-werkman Maarten H zich aan dezen diefstad had schuldig gemaakt en deze man stond thans te dier zake terecht De verdachte beweerde in dronkenschap te hebben gehandeld en berouw te hebben. De heer Tesselaar had hem trouwens steeds welwillend behandeld, wat Maarten dan ook moest toegeven. De melkmachine ter waarde van 175 was in de vaart teruggevonden. Eisch 25 boete of 25 dagen hechtenis Vonnis conform. NACHTELIJK HAZARDSPEL. Een 36-jarige caféhouder te Enkhuizen, de heer IJsbrand L„ had in den nacht van 15 op 16 Januari van zijn huiskamr achter het café 'n soort van miniatuur Monte Carlootje ge formeerd en na sluitingstijd de gegadigden gelegenheid gegeven tot deelname in een soort kaartspel, genaamd „Banka", waarbij nogal grof gegokt kan worden. De agent Sollie had er echter den reuk van gekregen en aan het spel letje een eind gemaakt. Kaarten en geld nam de agent in beslag en tegen den bankhouder werd proces-verbaal opgemaakt. De heer L. behoorde nu ook tot de „verschijningen" voor den politierechter en werd veroordeeld tot 35 boete of 35 dagen hechtenis. RAADSLID VAN HARENKARSPEL GEBLAMEERD. De heer Anth. P. uit Harenkarspel, die ook de vorige week de eer genoot, ver scheen ook nu weer voor den politierechter, omdat hij op 1 Januari in het café van de weduwe Stoop den heer C. Bakker, raadslid der gemeente, in het openbaar had beleedigd De 54-jarige heer Corn. Bakker verklaarde alsnu zich beleedigd te gevoelen door de uit latingen van den heer Anth. P., die onder meer had beweerd dat Bakker als raads lid geen greintje meer verstand had dan ieder ander gewoon sterveling. Eisch 25 boete of 25 dagen hechtenis. Vonnis f 15 boete of 15 dagen hechtenis PLUNDERT DE MAGAZIJNEN. E>e 33-jarige mej. Hilke S., gehuwd met Roelof D., te Zijpe, onmiskenbaar lid van de anarchistische groep, stond terecht wegens het verspreiden in de eerzame Zijpe op 14 Januari van een opruiïend pamflet, waarin de arbeiders werden opgeruid tot diefstal en plundering. Het actieve vrouwtje had zich geposteerd aan den ingang van de secretarie te Schagerbrug. De dame, 'n klein en fel vrouwtje, kwam op voor de rechten voor eigen en anderer kinderen, zei zij, deswege onderhouden door den politierechter. De pu blieke tribune was gedeeltelijk gevuld met belangstellenden, kennelijk geestverwanten van mej. D., geboren S. Gevorderd werd in dit nogal moeilijke geval 40 boete of 40 dagen hechtenis, die zij als steuntrekkende van het armbestuur zij ontvangt 10 per week toch niet kon opbrengen. Mej. D. las daarop een geschreven verdediging, waarin zij haar beginselen trachtte goed te praten Teekenen van goed- of afkeuring werden on middellijk onderdrukt en een der aanwezigen uit de rechtszaal geleid. Het kleine vrouwtje werd daarop veroordeeld tot 0.50 boete of 1 dag hechtenis, benevens 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Een ingezetenen van Medemblik, de 34- jarige arbeider Gerrit V., had zich te verant woorden ter zake het nog al ernstige feit, dat hij op 20 December den gemeenteveldwach ter Vijzelaar met een pook had geslagen, ten einde diens vertrek uit zijn woonwagen te be spoedigen. Het bezoek van den heer Vijzelaar had plaats tengevolge van eeo loookwesue met den aannemer Daalder. Het scheen, dat verdachte een chèque had ontvangen, waarop hi] geen recht had. Eisch f 25 boete of 25 dagen hechtenis. Vonnis 1 maand gevange nisstraf voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. DE ELECTRICITEITSMETER GEPLUNDERD. Een niet verschenen verdachte was ten laste gelegd wederrechtelijke toeëigening van 28 dubbeltjes uit een electriciteitsmeter, waar door het lichtbedrijf van de gemeente Limmen werd benadeeld. Dit feit was gepleegd om trent December 1932—Januari 1933. Eisch en vonnis 20 boete of 20 dagen hechtenis. ONBETAMELIJK WOORD. De heer Joh. Jac. P. had op 31 December e Oude Niedorp de getuige mej. A. W. J. tohde uit Nieuwe Niedorp een even ongepast als beleedigend scheldwoord toegevoegd. De gekrenkte dame diende een klacht in, vooral omdat zij door dezen man meermalen werd astig gevallen. Dat is een leugen, repliceerde de heden terecht staande heer P. Hij zou onder meer hebben gezegd: Lieveling en schat, waarop de juffrouw al evenmin gesteld bleek te zijn. Gevorderd werd 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak conform. EEN JONGENS-VECHTPARTIJTJE. De 18-jarige smidsknecht Alphonsus F. te Helder had op 8 Januari te Helder den 16-jarigen slager J. de Jonge een vuistslag in het gelaat toegediend uit verontwaardi ging omdat de Jonge een meisje had lastig gevallen en tegen de straat had geduwd. De ridderlijke zoon van Vulcanus stond nu voor dit feit terecht. Door den mishandelden sla ger werd na een zeer omslachtige uiteenzet ting ontkend dat hij het bedoelde meisje gemolesteerd had. De officier vergeleek het gebeurde met een spelletje in den Herten kamp in Frühlingzeit en vorderde 5 boete of 5 dagen. Uitspraak conform. LEELIJKE TAAL. De heer Jac. Anth. v. G., niet verschenen, zou op 2 Januari te Blokker op den Dorps weg een in een auto gezeten dame, mej. H. Simons, eenige grof beleedigde scheldwoor den hebben toegevoegd. Het meisje „nam" een dergelijke behandeling niet en diende een klacht in bij den burgemeester te Enkhuizen Dit onbeleefde exemplaar uit West-Friesland zat nota bene in denzelfden auto en viel reeds te voren het meisje lastig. Eisch en vonnis 15 boete of 15 dagen. EEN KLOMPENDUELLIST. Op 18 Januari had te Schagen de 69-jarI- fe Jan G., den timmerman J. Bakker een lap in het aangezicht gegeven met een klomp. De verdachte was niet verschenen en de mishandelde timmerman zóó pianissimo in zijn toelichting, dat de finesses van dit drama ons ontgingen. We zullen dus maar overgaan tot de mededeeling dat Jan met zijn Klomp werd veroordeeld tot 35 boete of 35 dagen. SCHRIFTELIJKE OPRUIING. De 35-jarige arbeider Rinze H. en de 18-jarige dito Koert O., uit Wieringen, bei den thans in hechtenis, stonden terecht ter zake opruiing tot het plegen van strafbare feiten door middel van het verspreiden van blauwe biljetten te Helder op 10 Februari, zulks naar aanleiding van de muiterij aan boord van de „Zeven Provinciën". Door verdachte Rinze H. werd thans het feit ont kend, hoewel hij aanvankelijk bij de politie had erkend. Deze verdachte H., aan wien mr. Wynne als verdediger was toegevoegd, had voor deze verdediging bedankt. Mr. Wynne was echter toch aanwezig om te vernemen of ver dachte bij deze meening bleef volharden Toen verdachte verklaarde geen advocaat te wenschen, zag mr. Wynne dus van zijn taak af. De jeugdige verdachte Koert O. werd ver dedigd door mej. mr. de Zeeuw, advocaat te Rotterdam. Door den Politierechter werd het tot revolutie opwekkende pamflet voorgele zen. Voorts werd door beide verdachten er kend, dat zij dergelijke biljetten hadden verspreid. De sergeant-vliegtuigmaker Bastiaans had op 10 Februari een dergelijk blauw biljet in de bus van zijn woning in de Begoniastraat te Helder gevonden en later op straat derge- liike biljetten door verdachten zien werpen in de diverse brievenbussen. Hij herkende perti nent de verdachten. Een door getuige ge waarschuwde politieagent arresteerde de bei de personen. De agent v. politie Bastiaan v. Tol bleef volhouden dat verdachte Rinze H. destijds de verspreiding had uitgevoerd, doch ver dachte ontkende desondanks en beweerde dat het een misverstand was. Daarop werc zijn omstandige verklaring nog eens door den politierechter voorgelezen. Hij was van Wieringen gekomen in gezelschap van zijn medeverdachte O. en zekeren heer Haan (Thans ook in arrest!) De officier had geen aanleiding gevonden de zaak aan te brengen bij de Meervoudige Kamer. Voorts trachtte de officier aan te toonen, dat beide verdach ten inderdaad de verspreiders der oproer- manifesten waren geweest en hij achtte 't feit wettig en overtuigend bewezen. Er kon in verband met den ernst van het feit niet an ders worden gevorderd dan gevangenisstraf, doch er was een belangrijk verschil in de personen. Tegen Rinze H., een overtuigd dienstweigeraar en anti-militairist, werd al- zoo gevorderd 4 maanden gevangenisstraf. Laatstgemelde achtte de straf veel te zwaar. Hij werd daarop door den politie- tevens kin derrechter nog eens ernstig en zelfs vader lijk toegesproken. Daarop werd het woord verleend aan mej mr. de Zeeuw, die allereerst de juridische elementen behandelde. Zij achtte, omdat slechts één getuige uit eigen wetenschap het feit had geconstateerd het tenlaste gelegde niet bewezen. Een vergissing was hier dus niet uitgesloten. Voorts ontkende pleitster het opruiende In het pamflet. Deze kon zich niet voorstellen dat iemand van ontwikkeling iets dergelijks uit dit pamflet kon distilleeren en gaf dien aangaande eenige voorbeelden uit socialisti sche en communistische lectuur. Pleitster kon het verschil tusschen deze uitspraken en het manifest niet zien. In ieder geval werd in dit pamflet niet opgeruid tot diefstad in den zin der wet, uitgedrukt in artikel 310 wetboek van strafrecht. Ook vermeende pleitster dat in het pam flet werd gesproken van vernietiging, maar niet van vernieling zooals wordt bedoeld In het wetb. van strafrecht. De artikelen van het wetb. v. strafrecht 131 tot 133 handelend over opruiing noemde pleitster gevaarlijke artikelen In woelige tijden. Het is zoo verlei delijk om in den opruier te straffen den poli- tieken tegenstander. Ten slotte .oncludeerde mr. de Zeeuw dat het bewijs niet was ge leverd en straf in deze tegen den geest van het recht zou zijn. Dan wees pleitster er nog met klem op, dat deze verdachten had den gehandeld overeenkomstig hun gevoe len en riep met vertrouwen op de onbevan genheid van den politierechter, die zonder twijfel de onkreukbaarheid der justitie zou hoog houden, zijn bezadigd oordeel over deze verdachten in. De officier stelde in het licht, dat politiek hem bij deze vervolging vreemd was. Per soonlijke gevoelens speelden hier geen rol, doch volgens meening van spreker was de inhoud van het pamflet in strijd met de strafwet. Voortdurend worden zaken van opruiing door middel van pamfletten ver volgd. Hierop werd door mr. de Zeeuw nog eenige dupliek geleverd. Zij handhaafde hierin haar conclusie der niet-strafbaarheid. In een uitvoerig gemotiveerd vonnis ver oordeelde de politierechter de verdachten: Rinze H. tot 3 maanden gev. en Koert O tot 1 maand gevangenisstraf onvoorwaardelijk. Verdachten deden geen afstand \an den ter mijn. Uitspraak in de zaak van mevr. Elisabelh Khuisvrouw Jhr. A. L. van Spengler te Hilversum, verdacht van onttrekking aan de ouderlijke macht van haar 8-iarig dochtertje Petronella Johanna Wilhelmina Maurice. Mevrouw K. werd veroordeeld tot een voorwaardelijke geldboete van 50 subsidi air 30 dagen hechtenis, zulks met een proef tijd van 2 jaar zonder oplegging van bijzon dere voorwaarden. Het is niet uitgesloten dat de veroordeelde van dit vonnis in hooger beroep zal komen. In het Victoria Theater loopt vanaf Vrij dagavond de bekende film Het teeken des Kruises, die in Amsterdam duizenden enthousiaste bezoekers heeft getrokken. De Maasbode schrijft over deze film o.a.: Onge veer twintig jaren geleden heeft het Rotter damsche tooneelgezelschap van Marius Spree er zich aan gewaagd het tooneelstuk van Wilson Barrett „Het teeken des Kruises", dat in Engeland een succes was, ook in Holland op de planken te brengen. Spree had goed gezien, het „Teeken des Kruises" werd het gesprek van den dag, en er zullen in die dagen weinig Rotterdammers zijn geweest, die niet .den gang naar den Circus-Schouwburg hebben gemaakt om de ontroeringen van „het Teeken des Kruises" te beleven. Twintig jaren geleden was ook Tuschinski al Rotterdammer, en hij zal zich Spree's suc cessen herinnerd hebben, toen hij hoorde dat Cecil de Mille met zijn bekenden zin voor pompeus werk andermaal naar Wilson Bar- rett's „Teeken des Kruises" had gegrepen om er een grootsch filmwerk van te maken in grooien stijl. Cecil de Mille, de schepper van ,,de Tien Beboden" en „de Koning der Koningen'' heeft terecht begrepen dat uit het „Teeken des Kruises'' als modern en grandioos opge zet filmwerk nog heel wat meer is te halen dan als eenvoudig tooneelstuk Bekend is dat Cecil de Mille zelf naar Rome is getrokken om ter plaatse studie te maken voor den opbouw van de klassieke Nero-stad buiten Hollywood. Men zou heele feuilletons kunnen vormen met de beschrijving van technische details die voor de compositie van dezen film zijn noodig geweest. Trouwens de Paramount heeft er een heel reclameboek over laten verschijnen. Maar van meer belang is de film zelf. En dan zal men moeten toegeven dat de film, die twee volle uren duurt, sterk en strai is gecomponeerd, en met sterke stijging en haast beangstigende beklemming boeit tot het laatste moment en dadelijk valt op hoe goed deze Amerikaansche regisseur zijn menschen weet te kiezen. Ontroerend boven alles is ook de figuur van den jongen Stephaan, broer van Mercia, die afschuwelijk gemarteld de plaats der samenkomst der christenen heeft verraden, en zich niet meer waardig keurt een christen ge noemd te worden, Stephan die pas zulke ellendige pijnen heeft geleden en toch met den steun van Mercia moedig zingend alleen de arena binnen gaat, waar hij van verre reeds het brullen der leeuwen en het gillen der slachtoffers hoort. En 't zal bij deze aangrijpende film weer gebeuren als wij eens zagen bij de eerste ver tooningen van Ben Hur, dat de bioscoopbe zoekers weer stom en geslagen stil en zwij gend het theater uitschuifelen, omdat zij geen woorden meer hebben om te getuigen wat zij hier gezien en doorleefd hebben. Van de vele gunstige persbeoordeelingen laten wij hier nog de meening van de Ffaag- sche Post hooren. De sterkste acteur van alle medewerkenden is Ch. Laughton als Caesar Nero. Realisti scher vertolking lijkt niet mogelijk. Na hem dient Fredic March als Marcus Superbus genoemd, een virtuoos vertolker van deze sympatthieke rol. Claudette Colbert als Pop- paea geeft van deze vrouw, in wie alle slecht heid van een generatie leefde, een bloeiende, vaak een garaffineerd-bekorende vertolking. Elissa Landi vertolkt de rol van Mercia in een volledig gamma van lyrische accenten De fotografie is even voortreffelijk als het schier onbegrijpelijk samenspel der duizend koppige menigte. E>e wei-verzorgde muziek draagt veel tot den totalen indruk bij. Het Teeken des Kruises is de eerste geluidsfilm van zulk een resultaat, het technisch resul taat is formidabel. Met dezen film heeft Cecil B. de Mille het superlatief van verfilmbare mogelijkheden getoond. Hij is de eerste, die er volkomen in slaagde, de gruwelijke begin perioden der geschiedenis vast te leggen Scherp teekent zich tegen zulk een achter- grona de heldhaftigheid af van hen, die den moed der overtuiging bezaten het nieuwe ge loof, op straffe des doods, te verbreiden. BEVORDERING VAN HET GEBRUIK VAN INLANDSCH HOUT DOOR DE OVERHEID. Men schrijft ons: Naar wij vernemen hebben de pogingen, in het werk gesteld om van overheidswege het gebruik van inlandsch hout te bevorderen, tot een belangrijk .esultaat geleid. De „Com missie inzake het gebruik en de verwerking van Inlandsch Hout in Nederland", samen gesteld uit vertegenwoordigers van het boschbedrijf en van den handel en de zagerij van inlanasch hout, die zich ten doel stelt de achterstelling van het inlandsch hout bij het buitenlandsche tegen te gaan en sinds haar instelling in Juni 1931 in die richting onver moed werkzaam is, deelt ons daaromtrent het volgende mede: De minister van economische zaken en ar beid heeft zich tot zijn ambtgenoot van wa terstaat gewend om, ter verzachting van den noodtoestand in het inlandsch hout- en boschbedrijf en ter bestrijding van de daarin voorkomende werkloosheid, maatregelen te willen bevorderen die het Nedenandsche bedrijf in staat zouden stellen met gunstigen uitslag de buitenlandsche concurrentie te weerstaan. Het gevolg daarvan is geweest, dat de hoofdingenieurs-directeuren van den rijkswaterstaat en de directies der Zuiderzee werken en van den Wieringermeerpolder wer den verzocht bij daarvoor in aanmerking komende rijkswerken tweeledige inschrijvin gen te verzoeken, nl. een waarbij aan den in schrijver omtrent de keuze van het product vrijheid wordt gelaten en een bij uitvoering van het werk met gebruikmaking van hout van uitsluitend Nederlandsehen oorsprong, Bij niet meer dan een matig prijsverschil tegenover goedkooper buitenlandse!) hout van ongeveer gelijke deugdzaamheid zou aan inlandsch hout de voorkeur kunnen worden gegeven. Ook tot de Ned. Spoorwegen heeft de mi nister van Waterstaat zich gewend en de directie zal bij de aanbesteding van spoor- wegwerken rekening houden met het verlan gen van den minister om aan het inlandsche hout- en boschbedrijf gelegenheid te geven aan de buitenlandsche mededinging het hoofd te bieden. Uit de in de vakbladen gepubliceerde uit slagen van in den laatsten tijd gehouden aanbestedingen blijkt, dat nu reeds voor ver schillende waterstaatswerken de bovenge noemde maatregel is toegepast. De soms be trekkelijk geringe prijsverschillen mogen aanleiding geven ,ot de hoop. dat in verschil lende gevallen tot uitvoering bij gebruik van inlandsch hout zal worden besloten. De bovengenoemde commissie heeft aan de provinciale Waterstaatsorganen verzocht ook hunnerzijds een soortgelijken maatregel te willen invoeren en zij mocht reeds uit ver schillende provinciën gereede toezegging tot medewerking ontvangen. Het is van veel be lang, dat nu ook bij gemeenten, polderbestu' ren, steenkolenmijnen en andere houtgebrui- kende lichamen het inzicht meer algemeen wordt, dat het noodzakelijk is het inlandsche product een voorsprong te geven. Het zal dar» blijken, dat vaak mede de onbekendheid met de goede eigenschappen van het Neder- landsche hout het gebruik in den weg heeft gestaan, dat vee'al de gemakkelijke verkrij ging van het buitenlandsche hout in alle maten, kwaliteiten en eigenschappen die met de deugdelijkheid weinig verband houden, tot het veelvuldig gebruik van het laatste heeft geleid, soms zelfs in gevallen, waarin Neder, landsch hout goedkooper en niet minder ge schikt was. Het is van groote beteekenis dat de door genoemde commissie, begonnen actie ten be hoeve van.het gebruik van het Nederlandse!» product thans ook door de overheid metter daad wordt ondersteund,waardoor aan de meermalen, gedane verzoeken wordt voldaan. Vanzelfsprekend is het van niet minder be lang te achten dat ook de particuliere Neder- landsche houtverbruiker in gevallen waarin zulks maar eenigszins mogelijk is, van zijn leverancier ons eigen product zal eischen. Aan de Nederlandsehe productie en aan de bestrijding der werkloosheid in het normale bedrijf zal dit in hooge mate ten goede ko men. VERLAGING BADPLAATS TARIEVEN. Opnieuw gaat Scheveningen de prijzen belangrijk verlagen. Werden voor het seizoen 1932 d6 tarieven reeds 10 tot 20 pet. lager gezet dan voor 1931, voor het a s. seizoen heeft de Exploitatie Maat- schapp ijScheveningen voor haar bad hotels een nieuwe verlaging aangekon digd, welke gemiddeld op 42 berekend is, waarmede men met de prijzen tot on der het vooroorlogsche niveau gekomen is Ook in Bergen aan Zee wordt een be langrijke verlagin gvan het hotel- en pensiontarief ingevoerd. TWEEDE KAMER. De heer Cramer vraagt ontslag, als Indisch ambtenaar. De Java-Bode meidt dat het lid van de Tweede Kamer, de heer ir. G. H G. Cramer, met ingang van ultimo April ontslag heeft gevraagd uit den Indischen dienst NEDERLANDSCHE JAARBEURS. Gister bracht de Fransche gezant, baron de Vitrolles, een bezoek aan da jaarbeurs te Utrerht; de gezant wa ver gezeld van eenige heeren der Franscha legatie in Den Haag en ontmoette ter jaarbeurs in de Fransche sectie het ge zelschap Fransche industrieelen, dat onder voorzitterschap van den heer Gauot uit Parijs een studiereis heeft ge organiseerd naar de jaarbeurs. SMOKKELAAR GEDOOD. Tusschen Philippine en Bouchaute is een berucht smokkelaar, die met een auto goederen van Nederland naar Bel gië trachtte te vervoeren nadat reeds zijn. auto was stuk geschoten, zelf door een kogel van een der douane-beambten ge troffen. Hij was onmiddellijk dood,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7