Alkmaarsche Courant. ^Buitenland £xmd= m Juut&cim JCunst m Wetenschap 1Binnenland Honderd vin en dertigste Jaargang. DONDERDAG 16 MAART De politie van Weencn is gealarmeerd. HET SMOKKELEN AAN DE BELGISCH-NEDERLANDSCHE GRENS. BEZUINIGINGSVOORSTELLEN IN DEN AMERIKAANSCHEN SENAAT. No. 64 1933 DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Tien punten van MacDonald. Volgens verschillende Engelsche berichten e't Genève bevat de ontwerp-ontwapenings- conventie. die MacDonald ter ontwapenings conferentie te Genève in behandeling wil brengen, de volgende punten: 1. Nieuwe bevestiging van de gelijkge rechtigdheid van alle mogendheden. 2. Versterking van de veiligheid door a.ie bestaande garantieverdragen (V. B. s pact, Kellogpact, verdrag van Locarno) nogmaa s te bevestigen en zoo mogelijk hieraan toe te voegen een nieuw verdrag tegen toepass' ng van geweld. 3. Deze verdragen moeten worden ge steund door instelling van een internationale controlecommissie, een permanente ontwape ningscommissie en een commissie voor het onderzoeken van klachten. 4. Ten aanzien van de kwalitatieve ont wapening zal rekening worden gehouden met de Duitsche en Italiaansche wenschen voor afschaffing, resp. staking van den aanmaak van zwaar geschut, zware tanks en andere zware aanvalswapenen. 5. Ten aanzien van de vermindering van dn legereffectieven zal het plan zich zoover mogelijTc bij de Amerikaansche voorstellen aansluiten. 6. Alle punten ten aanzien van den bac- teriologischen, chemischen en gasoorlog waaromtrent overeenstemming is bereikt zul- 1 len in een conventie worden opgenomen. 7. Ten aanzien van de ontwapening in de lucht wordt voorgesteld; afschaffing van het luchtbombardement en internationale controle op de burgerlijke luchtvaart. 8. MacDonalds voorstel bevat belang rijke aanbevelingen inzake de ontwapening ter zee, o.a. tot beperking van het gebruik van duikbooten. 9 Op financieel gebied bevat het voorstel aanbevelingen tot begrenzing der begrootin gen voor leger en marine. 10. Duitschland zal zich onder geen om standigheden weer bewapenen. Het document is een uitgesproken compro mis tusschen de voorstellen der verschillende staten. De Engelsche regeering is zich ervan bewust, dat de overeenkomst slechts doel heeft, wanneer zij door alle staten wordt on derteekend. DE STRUBBELINGEN IN OOSTENRIJK. Nat. soc. en Steirische Heimat- schutz en de redeering. De Oostenrijksche landsleiding van de N.S.D.A.P. en de onder leiding van den Steierschn Heitmatschutz staande Duitsch-Oostenrijksche Heimatschutz pu bliceeren een gemeenschappelijken óp- roep, waarin wordt medegedeeld, dat zij zijn overeengekomen in geval van een met alle hun ten dienste staande midde len hiertegen zullen optreden. De N. S. A. P. en de Duitsch-Oostenrijksche Hei matschutz zijn vast overtuigd, dat der gelijke acties van de regeering Dollfuss Oostenrijk van het geheele Duitsche volk verwijderen en zoo zeer onder vreemde afhankelijkheid zouden brengen, dat een terugkeeren in het moederrijk voor tien tallen jaren zou worden belet. In een communiqué van het Oostenrijk sche persbureau der N-S.D A P. wordt vastgesteld, dat de N S D.'A P. er in het geheel niet aan denkt een actie, hoe deze ook zij, van den Heimatschutz van Starhemberg of van de tegenwoordige regeering te ondersteunen. Straatdemonstraties tegen Dollfuss. Uit regeeringskringen verluidt, dat men van meening is, dat de door dr. Strafner tegen drie uur gistermiddag bi.eengeroepen zitting van den Nationa- len Raad niet heeft plaats gehad. Het standpunt der regeering heeft het dus gewonnen. De politie heeft in volle bepakking, met karabijnen bewapend, bepaalde pun ten der stad bezet, waar bovendien pos ten waren opgesteld, voorzien van ma chinegeweren. Toen auto's door de Ringstrasse reden, vermoedde men. dat leden der regeering er in zouden zitten Er werd gehoond, terwijl de menigte spreekkoren vormden met: Duitschland ontwaakt, Dollfuss verrekke! Er werd zelfs het Horst-Wesel-lied en het Duitsehlandlied gezongen. Bereden poli tie dreef de menigte uiteen. De orde is 'hans hersteld. De Weensche politie ia alarm- toestand. Bt.1 net parlementsgebouw, dat door de politie is afgezet, worden geen vo'ksver- zAmelingen toegestaan doch het verkeer mag plaats hebben. Het gebouw zelf is ook na de zitting nog door 150 ambtenaren van de crimi nele politie bezet gehouden Na de zitting heeft Dr. Straffner een schrijven ontvangen van den politiepre- siaeijt, \v aaiïn hem wordt medegedeeld dat de zitting van den Nationalen Raad verboden is. Het smokkelen aan de Belgisch-Neder iandsche grens neemt een ontzaglijken omvang aan. Verzekerd wordt, dat bijna geen grensbewoner, hetzij man of vrouw, Kind of grijsaard, bestaat of hij houdt er zich mee bezig. Voor hen schijnt de cri.- S'n?€iU e^en en velie jaren weer aan gebroken. De kwaal woedt wel het erg ste in Zeeland- Er wordt niet alleen van Holland naar België, doch ook van Bel gië naar Holland gesmokkeld. Dit laat ste heeft vooral betrekking op benzine, verder wordt sluikhandel gedreven in kaas. boter, margarine, varkens-, scha pen- en geitenvleesch, om niet te gewa gen van de kudden levend vee, welke over de grens worden gedreven. Van België uit wordt op het oogenbiik vooral veel suiker naar Holland gesmok keld. Zulks geschiedt natuurlijk niet bij een paar pond gelijk. Uit het binnenland komen zware vrachtauto s naar de grens gereden. Gezien de mogelijkhed van een treffen met de Rijkswacht of met douanebe ambten zijn al deze vrachtauto's met ijzeren pantserplaten voorzien. Deze maatregel van de smokkelaars is niet overbodig, want herhaaldelijk reeds werden de vrachtauto's welke niet op be vel stopten, door de openbare macht be schoten. De smokkelaars laten den laatsten tijd dit vuur niet onbeantwoord en zoo kwam het reeds eenige malen tot revolverge vechten. Zoo o.m. weer vannacht te Selzaete. waar een brigade tolbeambten in hinderlaag lag en een bende smokke laars verraste. Er werd van beide zijden geschoten, waarna de smokkelaars ten slotte op de vlucht sloegen en eenige stuks vee ach terlieten, dat in beslag werd genomen. De gendarmerie heeft een streng on derzoek ingesteld. GENEZING VAN KANKEF DOOR SLANGENGIF? In de Academie van Medische Weten schap te Parijs heeft de chirurg, prof. Goset, verslag gedaan van belangwek kende resultaten van experimenten, die gedurende twee-en-een half jaar door een Parijsch en een Amerikaansch genees heer in de bekende kliniek Salpétrièrc zijn gedaan betreffende de bestrijding van kanker met behulp van slangengif van de cobra. Door injectie met een uit dit gif bereid cerum heeft men bereikt, dat het kankergezwel tot stilstand kwam en dat het lijden der patiënten werd ver zacht. Bij de discussie, die op het refe raat volgde, verklaarde prof. Calmette dat hij het van het hoogste belang achtte dat de experimenten zouden worden voortgezet. Hij deelde mede dat hij on geveer 32 jaar geleden door een cobra gebeten was. Na de eerste pijn was zijn arm in een toestand van anaesthesie gekomen zonder echter verlammingsver schijnselen te toonen. WERKLOOZENONLIJSTEN IN TESCHENER SILEZIE. 5 dooden, tal van gewonden. In het Teschensche deel van Silezie is het Dinsdag tot ernstige werkloozenrel- letjes gekomen. In twee plaatsen in de omgeving van Saybusch werden eenige Joodsche zaken geplunderd. De politie stond tegenover de excessen machteloos en moest een beroep doen op de grens politie. De beambten maakten ten slotte van de vuurwapenen gebruik. Vijf per sonen werden gedood, terwijl een groot aantal personen ernstig of licht werd gewond. De Amerikaansche Senaat heeft gisteren met 62 tegen 13 stemmen aangenomen Roo- sevelt bezuinigings-voorstellen, waardoor hij bovendien nieuwe volmachten krijgt. De be zuinigingsvoorstellen, waardoor hij boven dien nieuwe volniaqhten krijgt. De bezuini gipg van 500 millioen wordt n.1. verkregen door vermindering van de uitkeering aan de oudstrijders en verlaging van de ambtenaars salarissen. De senatoren Ronbinson en Har- risson deden verschillende pogingen om het ontwerp te amendeeren. Slechts twee be lahgrijke amendementen werden aangeno men, waardoor wordt bepaald, dat geen in den wereldoorlog invalide geworden oud strijders van steunverleening verstoken mo gen blijven, wat ook geldt voor de veteranen uit den SpaanschAmerikaanschen oorlog, die ouder zijn dan 62 jaar. STEUN AAN DEN LANDBOUW. In de Memorie van Antwoord op het Voorlöopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting voor 1933 van het departe ment van Economische Zaken deelt de minis ter mede, een wetsontwerp gereed te hebben, dat de vereenvoudiging beoogt in de organi satie der «verheidsorganen belast met de uit voering der sociale verzekering. Een regeling 'betreffende de arbeids- en rusttijden van de onder de Arbeidswet val lende chauffeurs is in voorbereiding en zal clepkelijk binnenkort aan den Hoogen Raad van Arbeid om advies kunnen worden voor gelegd. Het bij de Tweede Kamer aanhangi ge wetsontwerp tot wijziging van de bepalin gen der Arbeidswet-1919 betreffenden den arbeid in broodbakkerijen behelst geen voor stel om den verkoop van versch klein brood van 's mórgens .acht uur af mogelijk te ma ken. Aan de door enkele leden bepleitte wette lijke invoering van de 40-urige arbeidsweek zal zeker niet gedacht kunnen worden voor het verloop der besprekingen te Genève be kend is. Aangezien de minister principieele bezwaren heeft tegen het stelsel van Staats pensioen, kan hij zich niet bereid verklaren naar de mogelijkheid van geleidelijke invoe ring van dat stelsel een onderzoek in te stel- Aardappelen. Wat den steun aan den landbouw betreft, zal behalve een ontwerp van wet, dat dezer dagen verschijnt, houdende een steun van 0.25 per H.L. voor de fabrieksaardappelen, ook de goedekuring der Staten-Genecpal ge vraagd worden voor een plan van opruiming der voorraden aardappelmeer. Terwijl deze beide ontwerpen betreffen den steun van den veenkolonialen aardappelbouw, is de regee ring verder voornemens voor de consumptie aardappelen een regeling te treffen waar door de thans nog onverkochte voorraden een bescheiden steun ontvangen. Voor de kippen- en eendeneieren is. zooals reeds gemeld, eveneens een regeling in voor bereiding, terwijl met betrekking tot den vlasoogst voor 1933 de voornemens der re geering een toeslagregeling inhouden bere kend per H.A en bedragende onder zekere voorwaarden 225. waarvan 100 voor den vlasteler en 125 voor den vlasser. Dit alles tot egn maximum van totaal 6000 H.A. Voor de rogge is in voorbereiding een rege ling waarbij betrokken zal worden die rogge, welke gemeenlijk in den handel wordt ge bracht. Zoowel de rogge der veenkoloniën als van de ontginningen valt hieronder. Ón der nader te bepalen voorwaarden zal deze steun een bedrag van 5 per geleverde 100 K G. niet te boven gaan. Ten aanzien van de suikerbieten heeft de regeerinfg nog niet bepaald welk systeem zij zal volgen. Beoogd wordt, dat de nieuwe regeling zal waarborgen een prijs voor den boer, waarbij de onmisbare productiekosten worden gehaald. In een vergevorderd stadium van voorbe reiding bevindt zich een regeling met be trekking tot den tuinbouw, waardoor met gebruikmaking der veilingen een minimum prijs der te veilen producten zal worden na gestreefd. In voorbereiding is een algemeene wet, waarbij niet alleen een algemeen fonds is ge dacht, waarin de bijzondere steungelden en credieten kunen ondergebracht worden, doch tevens algemeene bevoegdheden aan de re geering kunnen worden voorbehouden. Daarbij wordt vooral gedacht aan het ver binden van voorwaarden aan den export, in elk geval waar door gebrek aan samenwer king der betrokkenen prijsbederving in het buitenland dreigt. Als voorbeeld staat de regeering zoodanige reegüng voor oogen voor het bloembollenbedrijf. Ook worden dergelijke bevoegdheden gedacht voor de uitvoering van de noodige teeltbeperking, welke aan steunregelingen als die voor den tuinbouw zal verbonden moeten worden. Voor steun aan de tarwecultuur meent de regeering in de Tarwewet een middel te heb ben. dat in zijn werking op den prijs der in- heemsche tarwe niet door een graanmonopo- lie behoeft versterkt te worden Gezien, dat de taak der regeering ier bevordering van den landbouw in de laatste jaren aanmerke lijk is uitgebreid, deelt de minister de mee ning, dat met name het aantal met de practijk van den landbouw bekende ambtenaren, ver bonden aan de directie van den Landbouw, onvoldoende is. In verband hiermede hoopt de minister eerlang de benoeming van een directeur-generaal van den Landbouw te be vorderen. Voorts is de instelling van een centralen controledienst op de uitvoering der land- bouwcrisismaatr-cgelen reeds in voorberei ding. Het Nederlandsche rundvee-stamboek heeft het voorstel gedaan tot invoering van een verplichte stierenkeuring. De minister heeft dit denkbeeld om advies gezonden aan de drie centrale landoouworganisaties. Na ontvangst van de antwoodden zal worden overwogen o een daartoe strekkend wetsont werp aan het oordeel van de Staten-Generaal ware te onderwerpen. Onder leiding van prof. Sprengers te Wa gen ingen worden met belangrijken steun van particuliere zijde methoden uitgewerkt voor de verwerking van verschillende vruchten op wijnen en sappen. De vraag hoe dit jaar onze boterproductie plaatsing zal vinden geeft reden tot ernstige bezorgdheid. Hetzelfde is het geval voor de kaasproductie indien met Duitschland geen overeenkomst wordt getroffen. Onze vee stapel zal zich aan de veranderde verhoudin gen hebben aan te passen. Omtrent de mid delen houdt de minister tennauwste met de landbouworganisaties voeling. Dat als ge volg van dezen onvoorzienen loop van zaken geen mogelijkheid bestaat den vroeger ge dachten richtprijs voor melk te behaten, die de onmisbare productiekosten dekt, behoeft geen nader betoog. De voorraden koelhuis- boter, die de Crisiszuivelcentrale het vorige jaar heeft opgeslagen, zullen over een paar weken vrijwel geheel verkocht zijn. Reden om weer koelhuisboter in de margarine te doen mengen is er dus niet. Wel zal de vraag onder de oogen moeten worden gezien of, nu binnenkort de groote productie van boter weer aanvangt, volstaan kan worden met het tegenwoordige mengpercentage van 25 te handhaven. Ook thans kan de minister nog niet in uitzicht stellen, dat de kring der genen, die voor de verkrijging der onver mengde, goedkoopere margarine in aanmer king komen, zal worden uitgebreid tot alle werkloozen met twee of meer kinderen. Wat de toepassing der Crisisvaricenswet be treft stemt de minister er mede in, dat de steun aan de varkenshouders zooveel moge lijk beperkt worde tot de fokkerij en mesterij in den werkelijken landbouw. Om dit te be werken ligt het in de bedoeling om naast de thans reeds bestaande regeling van de fok kerij een regeling van de mesterij in te voe ren. De bezwaren, welke van de zijde van de slagers tegen de werking der wet worden in gebracht, acht de minister in het algemeen ongegrond. Het treffen van afdoende maatregelen tot bescherming van het vee in de stallen bij brand maakt reeds geruimen tijd een punt van ernstige overweging uit. De regeering wacht met maatregelen zoodra een commis sie van deskundigen rapport zal hebben uit' gebracht. veling van het Londensche uitgaande publiek was. Op 6 Maart j.1. kon zij we gens ongesteldheid niet optreden en moest een lichte neusoperatie onder gaan. Zondag j.1. is zij klaarblijkelijk in de slaap opgestaan en uit een venster gevallen. Ernstig gewond is zij Zondag naar het ziekenhuis overgebracht, waar zij gisteravond is overleden. DE DUITSCHE ZANGERES ANNY AHLERS PLOTSELING TE LONDEN OVERLEDEN. De bekende en vooral in Duitschland populaire Duitsche operette-zangeres Anny Ahlers is gisteravond te 10 uur ge heel onverwachts in een Londensch zie kenhuis tengevolge van een crustigen val, op 26-jarigen leeftijd overleden. Se dert een jaar speelde zij in His Majesty's Theatre te Londen den titelrol in „Ma dame Dubarry waar zij weldra de lie DE KAMERVERKIEZINGEN. De candidatenüjsten ingediend. Gister zijn over het geheele land te zamen door 53 partijen lijsten inge diend, wat een tot dusver nog niet behaald aantal is. Van deze 53 partijen en groepen hebben in de ontbonden Kamer slechts tien partijen een of meer vertegen woordigers. In de kieskringen Haarlem en Den Helder werden lijsten ingediend voor de volgende partijen en groepen: Liberale Staatspartij „De Vrij heidsbond". Kieskring Haarlem: mr. W. C. Wendelaar, dr. S. E. B. Bierema, mevr. mr. C. C. Bakker Van Bosse, dr. I. H. J. Vos, G J. van Kem pen, prof. dr. B. D. Eerdmans. mp. A. N. Molenaar, mr. dr. F. Hollander, mr. M. H. de Boer, mr. C. H. Guépin. Kieskring Helder: H. D. Louwes, dr. I. H. J. Vos, mej. mr. E. C. van Dorp, A. F. Stroink, mr. W. C. Wendelaar, D. de Boer Dzn., ir. J. Penning, A. H. Thesingh, mevr. mr. C. C. Bakkervan Bosse, P. Stapel, B. H. Busschers, G. Kromhof Ezn. R.K. Staatspartij. In beide kieskringen Ch. L. van de Bilt, mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, J. Groen Azn., E. J. M. Stumpel, Jac. Braakman, J. M. J. A. Meyer. S.D.A.P. Beide kieskringen: J. E. W. Duys, Ch. G. Cramer, Th. Thijssen. C. Thomassen, W. v. d. Vall, J. v. d. Kieft, N. Swierstra, D. Lopes Dias, P. Kiés. Anti-rev. partij. In alle kieskringen lijstaanvoerder dr. H. Colijn; voorts, hoewel in verschillende rang schikking, Chr. van den Heuvel, J. Schouten, L. F. Duymaer van Twist, J. J. C. van Dijk, A. Zijlstra, J. A. de Wilde, H. Visscher, C. Smeenk, C. S. van Dobben de Bruyn, J. Terpstra, H. Amelink, C. van der Zaal, P. Wielinga, A. A. L. Rutgers, T. A van Dijken Aanvullende candidaten kieskring Den Helder: L. Harms, C. Slingenberg, G. H. Hoytink, F. V. Valstar. Aanvullende candidaten kieskring Haar lem: W. J, Kolkert Jr., A. Bruch, S- van Wijk, G. Wolzak. Chr. Hist. Unie. In alle kieskringen behalve Maastricht: jhr. mr. D. J. de Geer, dr. J. R. Slotemaker de Bruine, J. Bakker, J. R. Snoeck Henke- mans, dr. H. J. Lovink, H. W. Tilanus, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, J. Weitkamp, dr. C. W. Th. Baron van Boetzclaer van Dubbeldam, mej. mr. C. F. Katz, J. M. Krij ger Jr-, jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozen burg, mr. dr. A. A. van Rhijn, mr. N. G. Veldhoen, Tj. Krol, mr. J. A. de Visser, M. Marra. D. J. Mellema, J. C. Wolthuis, J. van der Marei. Vrijzinnig Democratische Bond. In alle kieskringen: mr. H. P. Marchant, mr. P. J. Oud, F. E. H. Ebels, mevr. mr. B BakkerNort, Th. M. Ketelaar, mr. A. M Joekes, Jan Schilthuis, D. Kooiman. Aanvullende candidaten kieskringen Haar lem en den Helder: M. M. Coheu, L. Willem- sen, mr. L. G. van Dam, dr. A. van Raalte, K. Steijn, J. v. d Brink, P. van Mever, W. van Diesen. W. K. D. Lustig, mej. mr. Ada Goudsmit, P. Kostelijk Pzn., Ant. Hofkamp. Staatkundige gereformeerde partij. In alle kieskringen: ds. G. H. Kersten, ds. P. Zandt, ir. C. N. van Dis, A. Hoogendijk, mr. J. Floor, D. Kodde, A. J. Kersten, J. W van Houdt, P. van der Meulen, C. B van Weerden, D. van Leeuwen, B J. van Putten, A. J. de Heer, J. H Koppelaar, W. van de Vate, M. C. van der Spek. Communistische partij Holland. Als eerste acht candidaten in alle kieskrin gen: L. L. H. de Visser, Alimin Prawiradir- dja, D. Wijnkoop, Sardjono, C. J. Schalker, Roestam Effendi, P. de Groot, Moeso. Aanvullende candidaten kieskringen Den HelderHaarlem: C. Terstall, H. J. de Weerdt, N. Beuzemaker. J. Kleuver, J. Die ters, A. Buis, L. Seegers, A. F. Huizinga, J. Reek, K. de Vries, W. H. Kobus (geb.) Hek- kelman, D. Makkinga. Nationale Boeren-, Tuinders- en Middenst andspartij. Beide kieskringenA. Braat, J. Barendregt, J. Kamp, T. Kcstelijk. mr. C. Vervoorn, S. C Eelman, P. Kooiman, K. Stolp, C. de Boer, S. de Jong. Nat. Verbond „Plicht, OrdeRecht" Ingediend in alle kieskringen de volgend? lijst: A. F. Bruinsma, A. van de Hoven, F. J. Bernhard, S. J. Mook, D. van der Zee, H. E. Dijken, J. B. ten Bruggen Cate. J. F. Stahle, A. E. Wunnink, J. J. van Gelderen, P. Meijboom. P. A. Smit, N. de Boer, P. Reynhoudt. Herv. Geref. Staatspartij. In alle kieskringen: Ds. C. A. Lingbeek, B. G. Peereboom, ds. L. C. W. Ekering, K. Eel- dering, F. de Jong, G. J. Prins Jzn., J. van der Pol, P. van Ooyen, H. van der Mheen, G. H. Alblas, W. F. Lefeber, ds. F. C. Wil- iekes, K. H. E. Gravemeyer, S. Boersema. ds. H. E. Gravemeijer, C. Hooykaas, A. C. G. den Hertog, H. A. Vromans, L. A. v. Her waarden. Christelijk Democratische Unie In alle kieskringen? H. van Houten. Fedde Schurer, R. van der Brug, A. P. Jungcurt, Matthijs de Visser, J. J. Geitz, J. Gorselink, H. Steketee, P. L. Gerritse, Drs. J. van Eijk, L. P. du Bois, K. Tamminga, J. C. van Goud oever, J. Westra, C. Scholten. R. K. Arbeiderspartij. In alle kieskringen: Chr. Vocht, P. M. Ver- bruggen, G. J. Bik, A. N. K. Berkelaar, L. Buchholz. A. L. Lamers, A. Caris, Eijkin°;, G. P J. Poelgeest. F. M Hoogduin, M. de Haan, J A. v. d. Kant. Nederlandsche Christelijke Arbei derspartij. In alle kieskringen: Nic. Dekker, L. v. d Velden, J. A. Schaafsma, J Varkevisser. G. J. van Bockel, E. Feenstra Jzn., S. Greijda- nus. H. Gelling. D. R. Henstra, J. H. Nijen- boer. Algemeen Democratische Unie. Kieskring Haarlem: mr. J. H. Schultz vai} Haegen, dr. R de Waard, J. A. van Sijn, A. van Gent, P. de Boer, R. Watjer. mej. M. J. V. H. de Kruyff, G. H H Wychgel. mevr. P. H. A. Smit—Schuckink Kooi, K. Breebaart. W. F. H. Busch, mevr. H van Genus—God iried, N. Kraak Steemann, Chr. F. Hossen, T, Woudstra, mej E. Tonkes, mevr. J. G. H. VenemaSchaaf, G. A. Welsman, mevr. A SchwierRutters. Kieskring Den Helder: K Breebaart en d< overige candidaten hierboven genoemd. Verbond van Nationaal Herstel In alle kieskringen: Generaal C. J Snij ders, mr. dr. W. M. Westerman, prof mr. J. A. Eigenman. W. P. Hillen, mevr. S. G. Landweer—de Visser, B. J^ Gelder, J. H. van Straaten van Nes. Jac. Smits, mr. M. Th Mijnlieff, jhr. dr J. C. Mollerus. P. Merkc lijn, R Bordewijk, mr. P. P. J. M Geradts, D. A. M. Q. Boeye, mr. P. C. I Eschauzier, M. A. Henriy. Verbond van Nationalisten. In alle kieskringen: Dr. C. H. A. van der Myle, C. J. M. van Evsden Jr., R. Reisber- man, H. Koning, G. W. van Elk, T. J. Men- singa, ir. J. Ypeus Kalt. not H A. van Da!- sum, D. J. C. Stemmerik, M. C. Dogge. F'ascistenbond Dc Bezem. In kieskring Den Helder: J. A. Baars, J. G. van Heyst, Th. Riel, D van Dam, S Veldmeijer. L. van Zandwijk, dr. A. A. Jur- gens, mr. W. Baron van Heeckeren van Keil, J. Brugman, Th. M. Polet. Onajhank. Socialistische Partij. Als eerste zeven candidaten in alle Kies kringen: P. J. Schmidt, K. R van Staal, J. de Kadt. D. de Jager, J. Mourits, J. Hoving, F. v. d. Gocs. Aanvullende candidaten Kieskring Den Helder. A. Veltrop, C. J. H. Poppe, L. ter Laare, H. J. W. B. Dissclkoen, H. de Boet". Revolutionnair Socialistische Partij. In alle Kieskringen: H. Sneevliet, D. Schip, F. Bosman, A. Menist. W. Dolleman, W. Smid, Joh. Mooy, T. dc HaanSwager- man, J. H. E. Roebcrs, J. van Schaick, G Scheepers, J. C. N. Molenkamp. L. Woudt— Bouman, B. Sprenger de Rover. Recht en Vrijheid. In kieskring Den Helder: H. Kolthek, A. Sevenster, Aug. Diemont, H. Lameris, A. Veenhuizen. R.-K. Volkspartij. In alle kieskringen, behalve Maastricht: mr. P. M. Arts, Fel A. C. Donders, C. D. Wesseling, W. C. Setteur, G. H. Moors, F, J. Wcber, mej. R. Hondeveld, J. H. H. Hen driks, G. H. F. van Nimwegen, mevr. E. M H. Robert de Wolff, J. M. H. van den Bo gaard, J. F. van Gemert, J. W. van den Bergh, G. J. Bouman, G. I. T. van Weely. R.K- Democratische Partij. In alle kieskringen: J. A. Veraart, F. E. Evers, F. J. Wenders, E. Beekman, L. A. Franse, H. de Backer, J. W. van Bijsterveld, P. H. de Bruijn, F. J, Rietveld, C. A. M. Bührmann. Groepslijsten. In nagenoeg alle kieskringen zijn verder door groepen candidatenüjsten ingediend, waarvan in den kieskring Haarlem de vol gende: Nat.-socialistische partij; lijst Tries- scheijn (onder naam Eerste Middenstands partij); Onafhankelijke Zakenlui; Lijst de Wit: J. B. de Wit; Volkspartij Hoofd- en Handarbeiders. Kieskring Den Helder; Lijst-De Wit; Na- tionaal-Sociaüsten, Zuiderzeepartij. Niet ingediend: Nederl. Christelijke Ar beiderspartij. De vertegenwoordiger van de Algemeen Democratische Unie, die te Den Helder da lijst moest indienen, was, toen hij zijn plicht vervulde den naam van de partij vergeten. De lijst van de Algmeen Democratische Unie is daarop in den kieskring Den Helder inge diend onder den naam: „MobilisatLbond". WERKT GENERAAL SNIJDERS VERSNIPPERING IN DE HAND? De volgende open brief is gezonden aar» den generaal b.d. G J Snijders oud-opper bevelhebber van land en zeemacht. Met eerbied voor Uw persoon, met hoog achting voor L'we groote gaven en met dankbaarheid voor hetgeen U voor Neder land hebt verricht zijn de onuergeteekender.. officieren en oud-officieren van de Konink lijke Landmacht vervuld. Wij zullen ook in de toekomst niet aflaten Uwe Excellentie te eeren. Als leden van de Liberale Staatspartij ..De Vrijheidsbond" hebben wij ech'er met smar telijke verwondering geconstateerd, dat de eigenwaan van enkele „herstellers" van de natie erin geslaagd is van Uwe Excellentie de bereidverklaring te verkrijgen Uw naam als „stel-candidaat" te mogen plaatsen aan het hoofd van een candidatenüjst, voor de a s verkiezing samengesteld dooi het Ver bond voor Nationaal Herstel. Wie bij deze verkiezing aan Uw naam de voorkeur geeft, kan dus weten, dat h'j stemt niet op Uwe Excellentie, maar op een groep personen, die tezamen zijn gebracht op één lijst waarop naar de verklaring van het nieuwe Verbond zelf „de Nationale Gedachte zoovee' moge lijk in haar vek schakeeringen (is) weder gegeven". En dez- zonderlinge contradictie in terminis wordt gedekt met l'w naam. Ver- sihillende schakeeringen zijn hter tehter on bestaanbaar De natiouate gedachte vertoont eenige ..schakeering" juist net. Excellentie! Met diepe teleurstelling con- stateeren de ondergeteekenden, dat deze éénig mogelijke opvatting van de nationale ge dachte. ook door den Vrijheidsbond erkend, thans door Uw toedoen zal worden ver zwakt Door het oprichten van een nieuwe partij en wel op een programma, dat vrijwel geheel wordt gedekt door dat van een der politieke partijen, n.1. den Vrijheidsbond, wordt de nationale eenheid niet gediend, maar de %ersnippering in de hand gewerkt. Namens de ter Alg. Vergadering van den Vrijheidsbond aanwezige officieren en reserve officieren is de brief geteekend door de heeren

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9