DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 67 Maandag 20 Maart 1933 135e Jaargang DjageUfksch Oveczicht ïBuitmCand DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. ZIJ, DIE ZICH MET 1 APRIL A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVAN GEN DE TOT DIEN DATUM VER SCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. EEN ITALIAANSCH PLAN VOOR SAMENWERKING. o MacDonald bij Mussolini. o— Een vier-mogendhedenconferentie op komst? o Zaterdagmorgen is de Engelsche premier MacDonald in gezelschap van zijn dochter in Rome aangekomen, waar Mussolini het gezelschap opwachtte. Dienzelfden dag nog had een onderhoud plaats tusschen Mac Donald en Mussolini, van welk onderhoud het volgende officiëele nieuws bekend ge maakt is: Na een breedvoerige gedachtenwisseling omtrent den algemeenen toestand werd een door den chef der Italiaansche regeering voorbereid plan tot overeenstemming in zake de belangrijkste politieke kwesties bestudeerd. Dit plan beoogt een samenwerking der vier groote Westersche mogendheden om Europa en der wereld in den geest van het Kellogg- pact en de verklaring van de niet-gebruik- niaking-van-geweld een lange vredesperiode te verzekeren De Britsche ministers zullen Maandag ochtend van Rome naar Londen vertrekken en hun reis te Parijs onderbreken, waar zij gelegenheid zullen hebben voor een ontmoe ting met de leden der Fransche regeering. Het plan van Mussolini. Het plan dat de Engelsche ministers Mac Donald en Sir John Simon te Rome is voor gelegd, draagt den titel: Een politiek pact der Entente en samenwerking tusschen de vier Westersche mogendheden. Het verdrag bevat 8 a 9 artikelen. De vier Westersche mogendheden zijn Engeland, Frankrijk, Duitschland en Italië. De tekst legt de geheele politieke toekomst van Europa vast en erkent alle bestaande verdragsverplichtingen opnieuw, met in begrip van het verdrag van Locarno, zonder evenwel Engeland nieuwe verplichtingen op te leggen. Bovendien wordt een bestand voor den duur van vijf jaren voorgesteld. In een clausule van het verdrag wordt gezegd, dat een herziening der vredesverdragen slechts door de machinerie van den Volkenbond kan worden tot stand gebracht. Deze bepaling is ingelascht met het oog op Frankrijk. De on- derteekening van het verdrag zal naar de meening van Mussolini de politieke atmos feer van Europa opklaren en het welslagen der economische wereldconferentie garan deeren. o Het oorspronkelijke ontwerp-verdrag was zoowel den Franschen ambassadeur de Jou venei als den Duitschen ambassadeur v. Hasseldt overhandigd. Men verwacht te Rome, dat Daladier naar Rome zal komen om dit pact te onderteeke nen. Bij deze gelegenheid zal Mussolini dan tot een overeenstemming trachten te komen met Frankrijk in zake de vlootkwestie. Mocht Hitier naar Rome komen, dan zou zulks zijn om het plan-Mussolini te bestu- deeren en te bespreken en het, indien hij er mede accoord gaat, eveneens te onderteeke nen. De Parijsche pers over de bespre kingen te Rome. De „Petit Parisien" schrijft naar aanlei ding van het bezoek van MacDonald en Sir John Simon aan Rome, dat Mussolini heeft begrepen, dat hij door allerlei gebaren en redevoeringen bewegingen heeft begunstigd, welker gevaarlijk karakter hij pas thans heeft doorgrond. In de eerste plaats is Mus solini, evenals Frankrijk, een tegenstander van de Duitsch-Oostenrijksche Anschluss, die van Triest spoedig een Duitsche haven zou maken. Andere bladen zijn minder optimistisch en schrijven openlijk, dat de bespreking tus schen MacDonald en Mussolini den druk op het Verdrag van Versailles ongetwijfeld zal versterken. MacDonald heeft reeds ver klaard, voorstander van herziening te zijn. De „Matin" schrijft, dat het de bedoeling der beide staatslieden is, een Opperst Euro- peesch Gerechtshof te vormen, dat zelfs over territoriale kwesties zal kunnen beslissen. De „Echo de Paris" schrijft, dat men om Mussolini uit het kamp der gewelddadige revanche te lokken, hem concessies zal moe ten doen, voornamelijk op het gebied der Fransch-Italiaansche vlootpariteit. Het blad acht het echter hoogst onwaarschijnlijk, dat men erin zou slagen Frankrijk tot het doen vaneen dergelijke concessie over te halen. De „Ordre" acht het zeker, dat de beide staatslieden te Rome een beslissing hebben genomen ten gunste Van de herziening der verdragen, dus voor verandering van het be staande Europeesche evenwicht, ten nadeele van het vreedzame Frankrijk en ten gunste van een oorlogszuchtig en imperialistisch Duitschland. De „République", het blad van Daladier, schrijft openlijk „Duitschland, ook het Duitschland van Hitier, heeft geen boosaar dige bedoelingen jegens Frankrijk. De brave lieden, die bezeten zijn door de angst voor een plotselingen aanval, kunnen rustig sla pen. Doch Duitschland heeft Europeesche plannen, die men precies moet kennen om te weten, of zij voor ons aanvaardbaar zijn en in hoeverre. Reeds thans moet men Duitsch land waarschuwen, dat er gevaarlijke wegen zijn, waarop wij ons niet laten dringen". Alleen de "Volonté" en de „Victoire" be pleiten ook weer bij deze gelegenheid herzie ning der verdragen, en wel terwille van de veiligheid van Frankrijk. Viermogendheden-conferentie te, Rome op komst? Naar aanleiding van een telefonisch on derhoud met den Franschen ambassadeur te Rome, Henry de Jouvenel, heeft de Fransche minister van buitenlandsche zaken Paul Bon- cour, zich Zondagmiddag naar minister- Sresident Daladier begeven. Omtrent den in- oud van het telefoongesprek met Rome is officieel niets bekend, doch de „Paris-Soir" verklaart te weten, dat het betrekking zou hebben gehad op een uitneodiging van Mac Donald en Mussolini aan de Fransche regee ring om aan de besprekingen te Rome deel te nemen. Tegelijkertijd zou ook de Duitsche regeering zijn uitgenoodigd, haar minister van buitenlandsche zaken naar Rome te zen den, zoodat de door MacDonald gewenschte Viermogendheden-conferentie direct in aan sluiting op de besprekingen te Rome gehou den zou kunnen worden. Spoedige terugkeer van MacDonald naar Londen? Volgens een bericht van de „Sunday Ex press" zou Baldwin namens het kabinet een telegram hebben gezonden aan MacDonald en Sir John Simon, waarin hij hun verzoekt, zoo spoedig mogelijk naar Londen terug te keeren. Hij zou hun aandacht hebben geves tigd op de groeiende ontstemming in het Parlement, waar men ernstig ontevreden is over het feit, dat op het oogenblik, dat En geland voor een ernstige beslissing ten aan zien van Sovjet-Rusland staat en deze kwes tie ieder bezig houdt, de Eerste Minister niet te Londen aanwezig is. Het kabinet zou ver klaard hebben te weten, dat deze ontstem ming het kookpunt genaderd heeft en tot uit barsting zal komen, wanneer Donderdag a.s. in het Lagerhuis geen discussie over de bui tenlandsche politiek mogelijk zal zijn. Vele Lagerhuisleden zouden de opmerking hebben gemaakt, dat de eerste minister te veel waar de hecht aan pogingen om orde in de wereld te scheppen en zijn oogen sluit voor de ge beurtenissen in Engeland. Proclamaties naar aanleiding van het bijeenkomen van den nieu wen Rijksdag. Naar aanleiding van het bijeenkomen van den nieuwen rijksdag op 21 Maart publiceert de rijk^regeering een aantal publicaties, als mede het programma der plechtigheden. Deze oproepen zijn de volgende: De rijksweerminister vaardigt een bevel uit aan de weermacht, waarin wordt bekend ge maakt, dat de weermacht Dinsdag vrij heeft een veldgodsdienstoefening zal kunnen bij wonen. De marine zal op dien dag vlaggen. Te 12.45 zal het Deutschlandlied worden ge zongen, terwijl 21 saluutschoten zullen wor den gelost. De rijksminister voor Volksverlichting en Propaganda publiceert een oproep aan het Duitsche volk, waarin hij wijst op de his torische beteekenis van de gebeurde te Pots dam. Voor de eerste maal sedert menschen- beugenis heeft het Duitsche weerstandsver mogen alle binnenlandsche tegenstellingen overwonnen. Hij noodigt het volk uit, het zwart-wit-rood en de swastica-vlag uit te steken, in alle dorpen en steden fakkeloptoch ten te organiseeren en op bergen en hoogten vrijheidsvuren te ontsteken. De rijksminister can binnenlandsche zaken beveelt, dat alle rijksgebouwen het zwart- wit-rood en de swasticavlag zullen uitsteken. Hij verzoekt de landsautoriteiten dit voor beeld te volgen. Hij verzoekt de onderwijs autoriteiten, dien dag vrij te geven. De minister van onderwijs en kunst voor Pruisen vaardigt een proclamatie aan de scholen uit, waarin hij verklaart, dat op 21 Maart scholen en universiteiten zullen zijn gesloten, voorzoover betreft het gewone on derwijs. Des morgens te 1145 zal in alle scholen een feestelijkheid plaats hebben, waarbij zal worden gewezen op de beteeke nis van het Duitsche ontwaken. Zoo mogelijk zullen de redevoeringen, die Hindenburg en Hitier in de Garnizoenskerk zullen houden, per radio in de scholen worden overgebracht. Wat betreft het programma wordt nog be kend gemaakt dat te 1030 uur een gods dienstoefening zal worden gehouden, waarna te 11.20 u. de stoet zich naar de garnizoens kerk zal begeven. Te 12 uur zullen Hinden burg en Hitier redevoeringen houden, terwijl op de graven van Frederlk Willem 1 en Frede- rik de Groote kransen zullen worden neer gelegd. Daarna zullen het garnizoen van Potsdam en de vereenigingen defileeren, te 17 uur zal de rijksdag bijeen komen. Dinsdag mag niet over Berlijn naar Potsdam worden gevlogen. De rijkscommissaris voor de luchtvaart heeft bevolen, dat op 21 Maart, den dag van de opening van den rijksdag, niet over Ber lijn en Potsdam mag worden gevlogen. Wapens in raadhuis te Neurenberg gevonden. De eerste burgemeester van Neurenberg, ■Liebel, deelt mede: Tijdens een huiszoeking in het raadhuis on der persoonlijke leiding van den eersten bur- gem. Liebeb heeft men heden op den zolder een vrij groot wapendepot ontdekt, dat in een zolderkamer verborgen was. De huisbewaar ders hadden geen sleutel van dit vertrek. Het was hun streng verboden daar binnen te gaan. Men vond 112 automatische revolvers, 20 cylinderpistolen en ongeveer 10.000 scho ten revolvermunitie, benevens een aantal gummistokken en ploerfendooders. De wapens zijn in' beslag genomen. Communistisch complot ontdekt. Te St. Andreasberg (Hannover) zijn bij huiszoekingen door politie en S. S. com munistische complotten ontdekt die ten doel hadden, verschillende personen uit den weg te ruimen. De brieven der communisten, die den autoriteiten in handen zijn gevallen, wor den thans gepubliceerd. Schoten nit een hinderlaag. In den nacht op Ze.-dag tegen kwart over twee zijn te Berlijn SA4ieden en een partij- looze voorbijganger uit het portaal van Pe- tersburgerstrasse 19 door een onbekend ge bleven persoon beschoten. De 35-jarige SA-man, Alfred Friebe kreeg een bekkenschot, de 33-jarige SA-man Georg Albrecht een schot ir, de borst en de partij- looze Alexander Matterna een schot in den arm en een in de dij. Alle drie der gewonden moesten naar het ziekenhuis worden ver voerd. Een onmiddellijk ingestelde huiszoe king bleef zonder resultaat. Het Stadhuis te Dortmund bezet Zaterdag is het stadhuis van Dortmund door politie en SA-mannen bezet. De tele fooncentrale is buiten werking, overigens gaat de dienst zijn gewonen gang. Bevestiging van het oude naam schild aan den nieuwen kruiser „Emden". Met een militaire plechtigheid op het ach terdek van den nieuwen Duitschen pantser kruiser „Emden" en een toespraak van vice- admiraal Foerster is Zondagmiddag het naamschild van den ouden Duitschen krui ser „Emden", dat na den ondergang in Aus tralisch bezit was gekomen, en veertien da gen geleden door de Australische regeering aan Duitschland was teruggeven, onthuld als naamschild van den nieuwen pantser kruiser „Emden". Officieele teraardebestelling van Hitlerjeugd-leider. Zondagmiddag is op het Oosterkerkhof te München onder groote belangstelling liet stoffelijk overschot van den 3 dagen geleden in de voorstad Sendling neergeschoten leider der Hitlerjeugd Joseph Neumaier ter aarde besteld. De commissaris voor het Beiersche ministerie van Binnenlandsche Zaken Wagner legde op het graf namens rijkskanselier Adolf Hitier een groote krans, en namens de Beir- sche regeering een krans met linten in de kleuren zwart-wit-rood. Communistische Partij in Mecklen burg-Strehlitz verboden. De regeering van Mecklenburg Strehlitz heeft hefijzeren Front, den Reichsbanner en de Communistische Partij met haar ne ven-organisaties ontbonden en het dragen van insignes dezer partijen verboden. De vermogens der organisaties zijn in beslag genomen. Verder is bevolen dat uit alle scholen en gerechtsgebouwen de portretten van Ebert moeten worden verwijderd Alle Joodsche rechters ontslagen Naar van welingelichte zijde verluidt, is aan alle Joodsche rechters van het Amtsge- richt Berlin-Mitte thans verlof verleend. Met ingang van de nieuwe rechterlijke periode per 1 April a.s. zullen eveneens alle Jood sche rechters uit de strafkamers van het Kri- ininalgericht, het Schnellgericht en de Jeugd- rechtbank verwijderd worden. Bij het Lands- gericht zal hetzelfde geschieden. De openge- komen plaatsen zullen bezet worden door personen, wier opvattingen in overeenstem ming worden geacht met die van de nationa le beweging. Amerikaansche bladen over Jodenvervolging in1 Duitsch land. De Amerikaansche bladen brengen be richten over Jodenonderdrukking in Duitsch land, waarbij ook melding wordt gemaakt van het commentaar der Duitsche pers op de bekende verklaringen van Einstein. De „New York Times" merkt op, dat Einstein zich niet tegen Duitschland maar tegen Hitier heeft uitgesproken. Dr. Samuel Lippschitz stelt vast dat het verbod van zijn correspon dentie in de „New York Times" volkomen past in het kader van de gewelddadigheden, die door de Duitsche fascistische leiders wor den gepleegd. Hij zegt verder: „De openba re meening in de geheele wereld moet 'n in zicht kriigen in het ware karakter van de huidige Duitsche regeeringj die onder het mom van nationale revolutie met opzet de grondslagen van het Duitsche volk, alsmede zijn cultureele- en sociale vorderingen vernie tigt. De pacifistische organisaties in Amerika wijten het weinige succes dat de Ontwape ningsconferentie tot nu toe heeft aan de Duitsche regeering. ROOFOVERVAL OP HET HOOFD POSTKANTOOR TE MEMEL. Vrouwelijke postbeambte ge dood. Zaterdagavond laat verscheen kort voor sluitingstijd, toen nog slechts twee loketten geopend waren, in het hoofdpostkantoor te MemelMemel een jongeman, die eenige post zegels kocht. Toen de vrouwelijke beambte, die hem bediende, direct daarna het loket sloot, sloeg de jongeman plotseling het glas stuk. De beambte had de tegenwoordigheid van geest, de casette met ontvangen gelden weg te nemen, maar de man haalde een re volver te voorschijn en trof de vrouw in het hart. Hij zag kans, zich van de geldkist meester te maken ên te ontvluchten. In de geldkist zat een bedrag van slechts 170 mark. ROOFMOORD IN ESSEN. 4 4 In den nacht op Zondag is de 65-jarige loterij-collecteur dr. Karl Volkening te Essen iir zijn bureau op de Limbeckerplatz ver moord gevoftden. De daders hebben uit de brandkast 450 R.M. geroofd, terwijl boven dien uit de portefeuille van den vermoorde 20 tot 50 Mark geroofd zijn. DE TOESTAND IN OOSTENRIJK. In den Weenschen Landdag hebben de söciaal-demócraten verklaard, dat volgens betrouwbare berichten uit Salzburg in den loop van 24 uur oijgeveer 430 leden van de Heimwehr uit Salzburg, Tirol en Vorarlberg zijn vertrokken. Nog meer voorbeelden van het vertrek van Heimwehrgroepen werden aangehaald. Op 25 en 26 Maart, volgens an dere berichten op 2 April, zou een massa transport in extra treinen plaats vinden. Er wordt gewezen op een diensttelegram van de spoorwegen," waaruit blijkt, dat in vijf trei nen drieduizend deelnemers zouden aanko men. In het geheel zouden 16 extra treinen rijden. De onrust aldus de sociaal-demo craten dit wordt veroorzaakt door de Heimwehrtransporten, ls des te bedenkelijker wanneer men weet wat er in de grensplaat sen voorvalt. Volgens ooggetuigenberichten is het geheele gebied aan de Hongaarsche grens bezet door ongeregelde troepen van de Levente en door geregelde Hongaarsche troe pen. Volgens de sociaal-democraten zouden aan de grens ongeveer 1500 tot 2000 Hon gaarsche soldaten' liggen. Bij Hehyralom zbuden de Hongaren loopgraafstellingen aanleggen. Botsingen te Weenen. Op verschillende plaatsen te Weenen heb ben Zaterdagmiddag nationaal-socialisti- sche- demonstraties plaats gehad Bij de sociaal-democratische „Tag" en „De Stunde" zijn de ruiten Ingegooid. De politie greep in. In den avond hadden verscheidene botsingen tpsscheg uationaal-socialisten en sociaal- democratea plaats. In Waehring ontstond een gevecht tusschen leden van den Schutz- bund en- nationaal-socialisten. Zeven nat.-soc. moesten- naar het ziekenhuis worden ge bracht. 'In de Kaerntnerstrasse werden twee rtatiönaal-söcialisten zwaar gewond en velen licht gewond. Achtendertig personen werden gearresteerd. heeft beraadslaagd over de indertijd door dn president van de Nationale Bank gedane voorstellen inzake het bankwezen, o.a. inhou dende een plan tot stichting van een amorti satiefonds. Dit fonds zou volgens de plannen van dr. Kieboeck tot taak hebben, posten var, banken, die eigenlijk afgeschreven dienden te kunen worden, over te nemen, zoodat de bankbalansen verbeterd zouden kunnen wor den. Berichten in buitenlandsche bladen, dat on derhandeld zou worden over maatregelen tot saneering van eenige groote Weenscne ban ken, en dat de kans zou bestaan, dat vandaag een aantal banken te Weeen de loketten zou sluiten, worden te Weenen met nadruk tegen gesproken. EEN GROOTE KOUDE IN SCANDINAVIË. Nadat het in Scandinavië verscheidene da- en lenteweer is geweest is gister in Noord- weden weder winterweer ingetreden. Te Haparanda is de thermometer gedaald tot 20 graden onder nul. Op andere plaatsen nog lager. Er woedt een hevige sneeuwstorm DE VOEDSELSTAKING IN DE POOLSCHE KLIMONTOW-MIJN. De toestand in de Poolsche Klimontow- mijn, waar het personeel vanaf het begin van de vorige week in voedselstaking is, spitst zich steeds meer toe. Zaterdag is een delega tie van de mijndirectie de mijn ingegaan ten einde met de stakers te onderhandelen. De delegatie is niet weer teruggekeerd, zoodat men aanneemt, dat zij door de stakers met geweld wordt tegengehouden. De lift is door de stakers aan den grond vastgemaakt, zoodat ieder contact met de buitenwereld ver broken is. Ook de pogingen met de in de mijn aanwezige mannen telefonisch contact te krijgen zijn vergeefs geweest. Naar ver luidt zou reeds een der mannen door honger bezweken zijn. AFWERKING VAN DE DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN TUSSCHEN ENGELAND EN RUSLAND? In Engelsche politieke kringen neemt men aan dat het kabinet in een speciale zitting op heden zal beraadslagen over de arresta tie der zes Engelschen te Moskou. Men houdt rekening met het onmiddellijk afbreken der EngelsenRussische handelsonderhandelin gen. Een groot deel van de pers gelooft, dat ook de diplomatieke betrekkingen zullen wor den afgebroken. De „Evening Standard" schrijft, dat de handelsonderhandelingen practisch reeds af gebroken zijn. Zij zouden eerst worden her vat wanneer het incident is bijgelegd. Nieuwe Engelsche stappen te Moskou. De Britsche ambassadeur te Moskou had Zondag een nieuwe bespreking met den waarnemenden volkscommissaris voor bui tenlandsche zaken van Rusland en deelde mede, dat de Engelsche regeering de verkla ring van Litwinof over de redenen voor de arrestatie van de Engelsche ingenieurs onbe vredigend en ontoereikend achtte. Morgen zullen de gearresteerde Engel schen in het bezit van de aanklacht worden gesteld. DE STUDEBAKER AUTOMOBIEL FABRIEKEN IN MOEILIJKHEDEN. Een curator benoemd. Uit South Bend, Indiana, wordt gemeld, dat de Studebaker Automobielfabrieken in moeilijkheden verkeert. De schulden overtref fen de activa met 7 millioen dollar. De on derneming is onder het toezicht van een cu rator gesteld. AARDSCHOKKEN OP CHALKIDIKE. Op het schiereiland Chalkidike (Grieken land), zijn opnieuw ernstige aardschokken waargenomen. In het bijzonder werd weer geteisterd Jerisson. De bewoners hebben hun huizen verlaten en kampeeren onder de bloote lucht. h ri ZITTING VAN HET OOSTENR1JKSCHE KABINET. Stichting van een amortisatiekas voor de banken? Het Oostenrijksche kabinet is Zaterdag ochtend te 11 uur in ministerraad bijeengeko men. De zitting duurde tot des nachts kwart voor drie en is Zondagmiddag te 3 uur voort gezet. Men is ervan overtuigd, dat de korte mede- deelingen, die gisternacht zijn gegeven, dan ook niet ten volle weergeven, wat in het kabi net besproken is. Van officieele zijde zijn geen verdere mededeelingen gedaan. In welingelichte financieele kringen meent men echter te weten, dat de ministerraad o.a. DE STRIJD IN CHINA. Verbitterde strijd bij den pas van Koepeiko. Volgens mededeelingen van het Chinee- sche ministerie van oorlog duurt de strijd om de provincie Jehol nog steeds voort. De Chineesche troepen trachten den pas van Koepeiko te veroveren en hebben het Japan- sche front op verschillende plaatsen doorbro ken. Volgens het telegraafagentschap Go-, min zouden aan Chineesche en Japansche zijde 5000 soldaten zijn gesneuveld. Maarschalk Tsjang-Kai-Sjek heeft tegen over Chineesche persvertegenwoordigers ver-, klaard, dat hij slechts dan met Japan vrecra zou sluiten, wanneer de Japansche regee ring zich bereid zou verklaren, de provincie Jehol te ontruimen. Vóór dien tijd zouden geen onderhandelingen worden gevoerd.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1