ïBimienland Jkouutciaat Tlieuws Rechtszaken £aatste bedekten BERGEN. HEILOO, KOEDIJK ZUIDSCH AR W OUDE. BANKSCHANDAAL IN ZUID-SERVIE. DE STRIJD IN CHINA. De Groote Muur op vier plaat sec door de Japanners over schreden. MEVROUW ROODZANT—WEIJERSE. t Hedenmorgen is hier ter stede na een korte maar ernstige ongesteldheid overleden mevrouw RoodzantWeijerse. De overledene was voorzitster van de Vereeniging Huisver zorging en heeft ook als bestuurslid van diverse andere vereenigingen nuttig werk ver richt. Ze was, zoowel in haar socialen arbeid als in den dagelijkschen omgang, in alle op zichten een sympathieke persoonlijkheid. MACHINIST OVERLEDEN. In het ziekenhuis te Venlo is gister overle den de 31-jarige gehuwde leerling-machinist Stakenborg uit Venlo, die Zaterdag bij het rangeeren op het stationsemplacement, al daar, tengevolge van een misstap op de ma chine was terechtgekomen en daarbij de wer velkolom had gebroken. NEDERLANDSCHE PLUIMVEE FEDERATIE. Algemeene vergadering. De Nederlandsche Federatie van Vereeni gingen van Bedrijfspluimveehouders verga derde op Zaterdag te Utrecht. Behalve de afgevaardigden der aangeslo ten organisaties uit alle deelen van het land, was een groot aantal genoofligden en be langstellenden aanwezig. Ook de heer ir. D. S Huizinga, inspecteur van het landbouw onderwijs, hoofd van den binnenlandschen landbouwvoorlichtingsdienst, woonde de ver gadering bij. Uit den aard der zaak stond deze vergade ring in het teeken van de zeer onzekere om standigheden, waarin de pluimveehouders thans verkeeren. Door de onverwachte ver- h'ooging van het Duitsche invoerrecht tot 2 'A cent per ei is de uitvoer naar dat land zoo goed als onmogelijk geworden, terwijl in 1932 ongeveer 85 pCt. van onzen eieren export daarheen ging. Uitzicht op andere af zetgebieden is er vrijwel niet. Plaatsing van alle eieren in het binnenland wordt bij den tegenwoordigen omvang aan den kippen- stapel niet mogelijk geacht. De voorstellen, die hier en daar opduiken, om te komen tot een grootsch opgezette reclame voor een grooter eierverbruik zouden enorme bedra gen kosten Men betwijfelde ten sterkste, of zulke uitgaven op het oogen'olik gerechtvaar digd zouden zijn. De afname in het binnen land is geen kwestie meer van bekendheid met het artikel, doch van prijs. Echter moet in aanmerking genomen worden, dat ook vleesch- en zuivelproducten goedkoop zijn. Bij alle ontmoediging liet de vergadering toch niet alle hoop varen. De definitieve of- ficiëele onderhandelingen over een nieuw douaneverdrag moeten nog beginnen. Men besloot er nogmaals sterk op aan te dringen, dat deze nu spoedig plaats hebben, opdat tenminste aan de verlammende onzekerheid weldra een einde zal komen Verder sprak men de hoop uit, dat de Nederlandsche re geering haar afgevaaöWKgden zal machtigen zoo noodig zeer krachtig op te treden Mocht Duitschland onwillig blijken om onzen nor malen eieren invoer tegen billijk tarief toe te laten, dan zou de N. P. F tegenmaatregelen willen nemen en om de handen tegenover Duitschland geheel vrij te krijgen er dan met klem op willen aandringen, dat het bestaande handelsverdrag met Duitschland waarin de meestbegunstigingsclausule voorkomt, wordt opgezegd Moch het niet gelukken Duitsch land tot inzicht te brengen, dat wij onze wa ren moeten kunnen afzetten, dan zou het parool moeten worden: „Geen waren meer betrekken uit Duitschland". De vergadering uitte haar misnoegen over bet optreden van bepaalde personen, die zich uitgeven voor deskundigen en in de pers al lerlei dingen verkondigen, welke de belangen der pluimveehouders somtijds ernstig nadeel berokkenen. De regeering heeft aangekondigd dat maatregelen voor steun in voorbereiding zijn, zoo mocht blijken, dat hulp onontbeerlijk is. Men stelde dit ten zeerste op prijs. Prof. dr. L. de Blieck hield daarna een in leiding over de verlammingsziekte der hoen ders. Door de aangeslotea vereenigingen is een fonds gevormd teneinde deze ziekte, waarvan nog zeer weinig met zekerheid be kend is. te doen onderzoeken. Dit zal ge schieden onder leiding van prof. de Blieck aan het instituut voor parasitaire- en infec tieziekten van de veeartsenij kundige facul teit der rijksuniversiteit te Utrecht. DE „ROODE AUTO" OPGEJAAGD De roode auto van het N.V.V. maakte Zaterdag een propagandatocht door de Rijnstreek. Veel gastvrijheid van de ge meente-autoriteiten heeft hij niet onder vonden, zegt 't Volksblad. Vrijwel over al moest de muziek zwijgen en de op roep tot organisatie verstommen. Woer den, Bodegraven, Haastrecht, Wad dingsveen, zelfs Gouda duldde geen roo de muziek. Zoodoende kwam de auto vroeger ln Alphen dan verwacht. Het gemeentebe- - van Alphen was minder vreesach tig dan de collega's in den omtrek. Na eenigen tijd voor het Volksgebouw te hebben gedraaid, werd een uur lang door de groot© volksbuurt, het Oosthoekdorp, gekruist. VERKEERSONGEVALLEN. Fietser tegen een auto gereden. Zaterdagmiddag om twee uur reed de 18-jange meubelmaker A van Meieren per fiets van zijn werk te Gouda naar zijn woonplaats te Gouderak. Om tegen den wind op te komen, reed hij over het stuur gebogen met een vriend zigzag over den weg. Bij het Beiersche wegje kwam de luxe auto van den heer p. r0zendai uit Gouda uit de tegenovergestelde richting o&n. Door den vóór hem rijdenden vriend «fuV,an M den naderenden auto niet, 0V€' eD r€ed tegen den auto op. De heer Rozendal, die het ge vaar zag aankomen, remde uit alle W-1Ü ioch kon een botslng niet voor komen. De aanrijding was zóó hevig, dat Van Meieren met een bloedende hoofd wonde neerviel en nagenoeg op slag dood was. Het politie-onderzoek heeft uitgewe zen, dat Rozendal geen schuld aan het ongeval heeft VALSCHHEID VAN AANGIFTE Een zekere H., incasseerder bij de radio-centrale te Kerkrade, deed in Januari aangifte bij de politie, dat hij door een onbekende was overvallen, die trachtte hem een actentasch met geld te ontrooven. Aan de politie gaf H zelfs een volledig signalement van den dader op. Thans blijkt, dat het geheele verhaal op fantasie berustte en H. alleen dezen overval wilde gebruiken om toestem ming te bekomen, voortaan een revolver te dragen. Dit is hem mislukt, maar wel is tegen.hem proces-verbaal opgemaakt wegens valsche aangifte. DR. WILLEM MENGELBERG ZIEK. Bruno Walter naar Nederland. Dr. Willem Mengelberg, die op het oog en- blik te Napels vertoeft, is aldaar ongesteld geworden. Influenza noodzaakt hem het bed te houden en zijn terugreis naar Nederland uit te stellen. Tengevolge hiervan zal de heer Mengelberg de eerstvolgende onder zijn lei ding aangekondigde concerten niet kunnen dirigeeren. Het bestuur van het Concertgebouw heeft den heer Bruno Walter uitgenoodigd de lei ding dezer concerten te Amsterdam, 's-Gra- venhage, Rotterdam en Haarlem op zich te nemen. Bruno Walter heeft deze uitnoodi- ging aanvaard. Tegen het einde van deze maand hoopt dr. Willem Mengelberg weer in Nederland terug te zijn. DE REORGANISATIE BIJ DE RIJKSWERVEN. Personeelsbelangen. De bijzondere commissie voor georgani seerd overleg voor ambtenaren werkzaam bij diensten en instellingen bij defensie, verga derde 17 dezer ter bespreking van de door den minister van defensie om advies in haar handen gestelde algemeene regelen voor een eventuëele overplaatsing, het ontslag en het op wachtgeld staan /an personeel in verband met de opheffing van de rijkswerf te Helle- voetsluis en de reorganisatie van de werf te Willemsoord. De commissie kon zich in het algemeen met de ontworpen regeling vereenigen. Nu niet door Jonker's Alkmaarsche koor klassen, maar door het kinderkoor uit Schoorl, waarvan J. ook de leiding heeft, hebben we Zaterdagavond in de Rustende Jager een gedeelte van de operette „Het Moorenschip" gehoord. De Alkmaarsche op voeringen waren voortreffelijk, maar hier was het niet minder. De Schoorlsche jeugd zingt ook beschaafd, spreekt duidelijk en zuiveren speelt aardig Jonker was hier zelf de pianist, een strijk orkestje werkte met hem mee. De dansen hadden natuurlijk weer aller belangstelling en Kuiper's muziek voldeed zooals steeds. De opkomst was matig. A. K- Ruim een honderdtal bewoners uit Schoorl waren per autobus naar Bergen gekomen om de voorstelling bij te wonen en onder hen heerschte begrijpelijke verontwaardiging over het feit, dat de burgemeester een tweede op voering van deze kinderoperette had ver boden. Van verschillende kanten bereikte ons de vraag of wij eenigszins konden begrijpen hoe de burgemeester er toe was gekomen, aange zien de operette toch niets anders was dan blij-kinderlijk-onschuldig. Inderdaad mag dit van deze operette, die keurig is verzorgd, gezegd worden. Wij heb ben de lieve kinderstemmetjes bewonderd en eveneens bewondering gehad voor de dansen, die onder leiding van Ina Cortez waren inge studeerd, alsmede voor de dansen die deze kunstehares zelve uitvoerde. Men sprak ons ook waardeerend over de libei aliteit, die mr. van Reenen in Bergen steeds toont bij het verleenen van dergelijke vergunningen, doch betreurde het, dat in Schoorl, waar men zich nog sterk de in dit opzicht door wijlen burgemeester Peeck be toonde liberaliteit herinnert, door het tegen woordig hoofd der gemeente steeds zoo sterk tegenovergesteld wordt opgetreden. Wij kennen de Schoorlaars als eenvoudige, rustige plattelandbewoners en weten, dat zij niet lichtvaardighunontstemming naar voren brengen. Reeds meermalen hebben wij in de raadsvergaderingen den burgemeester be luisterd en geconstateerd, dat hij door andere dan censuurmotieven wordt bewogen en bij het geven van dergelijke verboden zich meer op het standpunt stelt, dat de tijdsomstandig heden van dien aard zijn, dat feestelijkheden, die ieder bezoeker toch eenig geld kosten, dat beter besteed kan worden, liever niet moeten plaats hebben. Wij hebben den ontstemden er dan ook op gewezen, dat zij in de te betreu ren weigering van den burgemeester niet moeten zien „de houding van een op gezags uitoefening belusten magistraat". De motieven, waardoor de burgemeester zich in dergelijke gevallen laat leiden, zijn niet onedel, al onderschrijven wij ten volle, dat hetgeen hij op deze wijze wil bereiken, niet bereikt wordt. Het gevolg er van is slechts, dat de bevolking elders zoekt, wat haar in de plaats harer inwoning wordt ont houden, met het voor de gemeente onge- wenschte gevolg, dat de daaraan verbonden voordeden aan de zakenmenschen in de ge meente voorbij gaan. De burgemeester dient bovendien ook te begrijpen, dat de zorgeiooze blijheid der kin deren juist in moeilijke tijden voor de ouders een steun kan zijn om niet bij de pakken te gaan neerzitten. Een stimulans om de lessen op een zang- of gymnastiekvereniging te blijven volgen is nu eenmaal de jaarlijksche uitvoering Wie ..Het Moorenschip" gezien heeft begrijpt, dat de vereeniging gaarne een tweeden avond heeft willen geven en begrijpt niet dat de toe stemming daarvoor geweigerd werd en dat de eerste uitvoering niet met een onschuldig bal mocht worden besloten. Wij weten, dat staatsrechtelijk de burge meester als hoofd van de politie voor zijn handelingen geen verantwoording verschul digd is aan den raad. maar wij weten ook, dat het voor een goede verhouding tusschen het gezag en de bevolking van groote waar de is, wanneer dit gezag in den geest van de bevolking wordt uitgeoefend. Zooals dit thans in Schoorl geschiedt, ook al heeft de burgemeester slechte het heil der bevolking op het oog, moet dit op den duur tot moeilijkheden aanleiding geven. Wij ho pen, ook voor baron van Friaagh persoon lijk, dat hij er in de toekomst beter in zal siagen, in den geest van de bevolking te han delen, omdat daardoor ook het gemeente belang het best zal zijn gediend. De nood in de bouwvakken. Onze correspondent schrijft: De Vereeniging voor Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand en de Hanze heb ben in gecombineerde bestuursvergadering besloten om een commissie te benoemen om den nood der bouwvakpatroons onder de oogen te zien. In genoemde commissie zijn benoemd de heeren J. van Gemeren, J. Rus, J. Rus, J. J. Kroon en P. Hoetjes en zij heeft een oproep tot alle bouwvakpatroons gericht om bijeen te komen ten einde hun belangen te bespreken. Deze bijeenkomst is dringend noodig, wil de nijvere middenstand, vertegenwoordigd in de bouwvakken, niet geheel aan de armoede prijs worden gegeven, want dat vele bouw- vaicpatroons ternauwernood hun hoofd bo ven water kunnen houden, is buiten kijf. In Heiloo wordt op een voortreffelijke wijze voor de werkloozen gezorgd. Een uur loon van 40 cent zoekt men in het geheele land tevergeefs. Ook vele bouwvak-arbeiders profiteeren van die regeling, al geven we gaarne toe dat in de bouwvakken veel meer wordt verdiend. Maar in ieder geval is men voor broodsgebrek gevrijwaard. Van de bouwvakpatroons schijnt niemand zich iets aan te trekken. Als er een besteding is schrijft men zóó laag in dat er zeker geen 40 cent per uur verdiend wordt en nu mag die lage inschrijving niet te verdedigen zijn, doch men ontvangt tenminste iets. Een be scheiden verzoek van de bouwvakpatroons aan den raad gericht om tenminste de brug genbouw en duikers in den nieuwen weg te mo gen maken, heeft de raad van de hand gewe zen. De eenige zorg geldt de werkloozen en dat de bouwvakpatroons eveneens en veel langer werkloos zijn, schijnt niet tot onze vroede vaderen door te dringen. Voor den woningbouw worden door den betreffenden raad hun zulke bezwarende bepalingen in den weg gelegd dat als er nog werk is. het zoo lang mogelijk wordt getraineerd. En het is heusch niet denkbeeldig dat personen die zich hier willen vestigen zich zullen terug trekken omdat ze niets van zoo'n bemoeizie ken raad moeten hebben en een huis bouwen op een plaats waar de Raad minder veel- eischend is. Nog de vorige week kregen we inzage van een mooi ontwerp van een huis op den Heerenweg. (Natuurlijk krijgen we dat niet te zien op het raadhuis) B. en W. vonden gehoord de zienswijze van den raad dat het ontwerp niet mooi was en de verzoe ken kan weer een nieuw ontwerp indienen, want het moet vooral mooi zijn. Dt. Barn- hoorn en de heer Kostelijk beweren wel, dat mooi niet meer kost, doch het zou ons niet moeilijk vallen het tegendeel te bewijzen. Al leen verbazen we ons, dat de bouwvak patroons niet in beroep gaan bij Ged. Staten en zoo noodig bij de Kroon. Het waren de middenstandsbonden die eindelijk eens de kat de bel aanbonden. Als alle bouwvakpatroons het nu maar eens zijn en aan den oproep van hun organisaties gehooren geven, is er zon der twijfel wat te bereiken. Op initiatief van de afdeellngen van de Nationale bonden Het Mobilisatiekniis en De Oranjebond, had Vrijdagavond in café Admi raal een vergadering plaats, waarin waren uitgenoodigd de besturen van oranje gezinde vereenigingen, teneinde te bespreken de her denking van den 400en geboortedag van Wil lem de Zwijger en daarmede te combineeren den verjaardag van prinses Juliana. Aan de burgemeester was verzocht om zijn zienswijze om den dag te bepalen op 29 April of 1 Mei, doch het antwoord was nog niet ingekomen. Daar de meeste vereenigingen nog geen be- bestuursvergadering hadden gehouden, kon geen definitief besluit genomen worden. Een 12-tal vereenigingen besloten in principe aan de herdenking deel te nemen. Besloten werd nogmaals een vergadering uit te schrijven, opdat de besturen zich defini tief kunnen uitspreken. Op die vergadering zal een commissie van uitvoering worden benoemd. Vrijdagavond werd op uitnoodiging van de Coöperatieve Aan- en Verkoopvereeni- ging Koedijk een filmavond gegeven in het lokaal van den hr Jb. Groot waar vertoond werd „de Groote Gedachte" van het Cen traal Bureau uit het Nederlandsch Land- bouwcomité, gegeven door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. De leiding was bij den heer T. Zwetsman, voorzitter der coöperatie, die het welkom aan de aanwezi gen toeriep inzonderheid tot de heeren Bos en Kleinhoudt. De heer Kleinhout dankte daarvoor en gaf een toelichting en eenige voorbeelden van de Coöperaties die er wer ken. Deze film geeft weer het werk van het Centraal Bureau. Spreker behandelde het ontstaan der Coöperaties en de samenwer king met de Coöperatieve boerenleenbanken. Na deze uiteenzetting toonde de heer Bos de film met de noodige verklaringen. Hij legde uit hoe in het klein is begonnen en in welk tempo de verdere ontwikkeling van het Cen traal Bureau met zijn verkoop van hulpmest stoffen, voederartikelen, zaaigranen, en brandstoffen als een groot geheel geworden is, waarbij de techniek een belangrijke hulp is voor de ontvangst en het afleveren der producten. Wat vertoond werd was alles hel der en duidelijk en zeker naar genoegen der aanwezigen, daar de vertooning en de uit eenzetting een dankbaar applaus verwierven. De heer Kleinhout sprak nog een opwek kend woord voor aansluiting bij de coöpera tieve vereenigingen, om op de goedkoopste wijze de beste producten ten behoeve van land- en tuinbouw te bekomen. De voorzitter dankte de heeren voor hetgeen dezen avond was gegeven en wekte op tot samenwerking daar in deze moeilijke tijden door samenwer king nog veel is te bereiken. Ondanks het ruwe weer waren ongeveer 80 personen op gekomen, die allen voldaan huiswaarts gin gen. Uitgaande van de afd. der S.D.A.P. werd Zaterdagavond een openbare vergadering gehouden ten lokale van den heer P. Kramer in verband met de aa. verkiezingen. De voorzitter, de heer van der Wal, sprak den wensch uit dat deze bijeenkomst in het belang van de beweging mocht zijn en con stateerde dat er in de Tweede Kamer al heel weinig voot den land- en tuinbouw wordt gedaan. Spr. noemde de 5 millioen steun een fooi. Als eerste spr. trad op de heer K. Singer van Wijdenes die in het bijzonder de diverse steunmaatregelen voor land- en tuinbouw zooals deze in de Tweede Kamer zijn behan deld aan critiek onderwierp en daarbij in het licht stelde wat zijn partij alzoo voor deze noodlijdende groep van de bevolking heeft voorgesteld, doch dat dit alles niet uitvoer baar was door de houding der rechtsche par tijen inclusief den vrijheidsbond. Door de heeren gebr. Schrijver werden ter afwisseling een paar liederen gezongen, hetgeen bij de aanwezigen wel in den smaak vief Hierna trad als spr. op de heer W. van de Vall van Alkmaar, die meer het algemeene program der S.D.A.P. naar voren bracht. Spr. wees op het groote gevaar van het fas cisme, daarbij aanroerend de gebeurtenis in Indië. Wij willen, zeide spr., langs democra- tischen weg voor het socialisme strijden mits dit ons niet mogelijk wordt gemaakt. Beide redevoeringen mochten de instem ming der vergadering verwerven. Van de ge legenheid tot gedachtenwisseling werd geen gebruik gemaakt, waarna sluiting volgde. LIMMEN. Ned. Ver. voor bloembollencultuur. In de jaarvergadering memoreerde de voorzitter, de heer J. Valkering Tzn., den moeilijken toestand in de bloembollencultuur, waarbij hij de hoop uitsprak, dat er spoedig verandering mag komen, anders zijn de ge volgen niet te overzien De rekening en ver antwoording van den j>enningmeester sloot met een voordeelig saldo van 496.55. De heeren J. P. Kuijs alhier en A. Dekker Azn te Heiloo, werden als bestuursleden her kozen. De mededeeling van den heer van Stijgeren te Heiloo en Boschman alhier over het museum voor bloembollencultuur, gesticht in een der lokalen van de O L. school, had de volle belangstelling. De heer Boschman deed mededeelingen over het doel van het museum. De voorzitter wist zeker namens „Bloembol lencultuur" te spreken als hij den initiatief nemers hartelijken dank bracht. Vooral voor de jongeren in het vak is dit van zeer groot belang. Zij, die voorwerpen aan het museum afstaan, verrichten een goéde daad voor de gemeenschap en speciaal voor hen, die in het vak een bestaan vinden. Daarna kwam aan de orde de beschrij vingsbrief van de 171ste vergadering té Haarlem. Het saneeringsplan, een maatregel van groote urgentie, werd besproken. Enke len, waaronder de heer C. Kieft Jr., waren geen voorstander doch de noodzakelijkheid werd onder de oogen gezien. Ten slotte werd het voorstel om het hoofd bestuur te steunen, met 4 stemmen tegen, aangenomen. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren D. D. Swart en C. Kieft Jr. Aan het einde der vergadering deelde de voorzitter mede, dat de directie die bloem bollen veilt, ontvonden is. Een nieuwe com binatie zal de zaak op den zelfden voet voort zetten. De voorzitter (firmant der ontbonden di rectie) bracht dank voor het vertrouwen, dat deze gedurende 30 jaar genoot en beval de nieuwe directie aan. Daarna sluiting. Aan de jongens en meisjes op de r.-k. scholen zal gymnastiekonderwijs worden ge geven. Het r.-k. kerkbestuur heeft hiervoor het parochiehuis „St. Maarten" beschikbaar gesteld. Dit is een stap in de goede richting, daar er, vooral op de dorpen, van r.-k. zijde weinig medewerking was voor het geven van gymnastiekonderwijs. Zuster Piera, werkzaam aan de scholen en ziekenverpleging, is geslaagd voor het examen huisverpleging (tuberculoseverple- ging). Het aantal werkloozen. Ingeschreven bij de Arbeidsbemiddeling, is in deze gemeente van pl.m. 2000 zielen, n.1. 97 personen, een beduidend percentage; 1 HOORN. De Federatie „Enkhuizen" van den Bond voor Staatspensionneering heeft voor verkiezing van Hoofdbesturuslia als candi- daten gesteld de heeren Ds. D. A. v. Kreve len te Deinum (Fr.); Ds. P. A. Vis te Heemstede en U. O. Dorhout te Hoorn. Door onbekende oorzaak is een begin van brand uitgebroken in het café Joris aan den Westerdijk. Door krachtig ingrijpen wist men het vuur gelukkig tijdig te blusschen. EEN MEINEED EN VALSCHH'EID IN GESCHRIFTE. Veldwachter staat terecht. Zaterdag is voor het gerechtshof te Den Haag behandeld de zaak van P. K., veld wachter, verdacht van meineed en valschheid in geschrifte, door de Dordtsche rechtbank tot twee jaar veroordeeld. Verdachte zeide onschuldig te zijn. De inspecteur van politie A. van Straaten, te Ridderkerk, verdachte's chef, verklaarde dat verd. een proces-verbaal had ingediend, op ambtseed opgemaakt. Daarin stond, dat Visser hem op zijn uniform had gespuwd. De president: Heeft u wel eens gehoord, dat verd. met iemand heeft samengespannen om bloem te stelen? Ged.: Dat is gebeurd 1 Ook heeft gei bij den raad van Ridderkerk eens een request ingediend, waarin hij he t uiteengezet, dat verd. nie. bij de politie thu ■- behoorde. De procureur-generaalEr is dus gecc - slateerd, dat bloem door verd. gestolen wei Is daar geen proces-verbaal van opgemaak; Get.De burgemeester wilde het niet. Verd. zeide. heel wat van den inspecteur 'a weten, dat hij, als het moest, zou meedeeU ook. Hij was Visser tegengekomen en Viss< t spuwde hem deels in het gezicht, deels op ce uniform. De procureur-generaal: U schrijft in hc proces-verbaal: Om 10 minuten voor 5. Vart staat, dat Visser toen niet te Ridderkerk war Je kunt hem niet ontmoet hebben. Dat weet j toch wel? Verd. zwijgt. Na het getuigenverhoor en het pleidooi va:, den verdediger eischte de proc.-generaa] bc vestiging van het vonnis: 2 jaar gevangenis straf. WINKELSLUITINGSWET OVERTREDEN De procureur-generaal bij den hoogen raa 1 nam heden conclusie in de zaak van P. H. I Jamin, die op een Zondag te Rotterdam ca 5 uur een banketwinke] open had en banke - waren had verkocht door middel van een automaat, welke in den winkel stond, die open was voor den verkoop van consumptie ijs. Wegens overtreding der winkelsluitingswet sprak de rechtbank te Rotterdam, die oor- déelde dat hier van een automaat geen sprak: was, omdat het toestel toezicht vereischte een 'veroordeelend vonnis uit. waartegen do heer Jamin cassatie aanteekende. De procu reur-generaal concludeerde heden tot verwer ping van het beroep. Arrest 10 April. Ongecorrigeerd WEER NOODWEER OP JAVA. Nieuwe rarhpen. Gistermiddag vier uur is de dessa Djalak- sana nabij Koeningan door een wervelwind geteisterd. De passard werd geheel vernield. De wervelwind ging gepaard met zware re gen, aldus meldt ons Aneta uit Cheribon. Indramajoe is overstroomd. Het water staat 50 c.M. boven de wegen. De standplaatsen van den adspirant-controleur te Boegiz en van den wedana te Kandanghaoer zijn alleen per bootje te bereiken. Talrijke kampongs zijn overstroomd. Hedenmorgen ontlastte zich opnieuw re genwolken boven West-Java waardoor waar schijnlijk de wind van den drogen Zondag werd teniet gedaan. Hoewel aanvankelijk gunstiger berichten binnen kwamen, blijkt uit het totaal-beeld, dat de recente overstroo mingen veel schade hebben veroorzaakt. De schade kan echter nog niet in cijfers worden uitgedrukt. Tl t De gederailleerde trein. Het lijk van den tusschen de buffers van den gerailleerden trein beklemden tremmer kon eerst Zondag autogeen worden uitgesne den. Het opruimingswerk wordt voortgezet. 38 wagons moeten worden opgeruimd, waarvan er drie totaal werden vernield, evenals twee auto's welke op een platten wa gen werden meegevoerd. Het 60-tal reizigers dat was blijven steken, kon Zaterdag wor den verlost. De reizigers werden met auto bussen verder getransporteerd. De brug voorbij Lemayaban is ingestort en moet geheel worden vernieuwd, hetgeen kosten. De brug nabij Rawahm- entah (Rengasdengklok) is ingestort, de ver binding met de Noordstreek is verbroken. De verbinding tusschen Cheribon en Batavia blijft gestoord, mede door de weggeslagen brug nabij Lemahaban. De verbinding met Poerwakarta is hersteld./ Zeventien huizen door het water meegesleurd. Zondagnacht is de Tjipoenegara buiten hara oevers getreden. Duizenden bouws aan- Elant sawah's staan onder water. Pamanoe- an is geïsoleerd. Twee bruggen zijn weg geslagen. De voedselvoorziening geschiedt door de Pamanoekan- en Tjiasemlanden. De noordelijke postweg is zwaar beschadigd. Nabij Telok Moenggal zijn 17 huizen door het water meegesleurd. De rivier zakt lang- zaam. Te Uskub (Skoplje) arresteerde de po litie alle leden van den Raad van Beheer en de geheele directie van de Economi sche Bank voor Zuid Servië. De arrestaties, die groot opzien baar den, staan in verband met de zooge naamde opium-kwestie. De Staatshypo- theekbank had twee jaar geleden in ver band met de economische crisis een cre- diet van dertig millioen dinar (ongeveer ruim een millioen gulden) toegestaan ten behoeve van de opium-boeren, opdat dezen niet gedwongen zouden zijn hun product direct en tot eiken prijs te ver- koopen. De boeren moesten de banken, die het geld als bemiddelaars verstrek ten, het opium in onderpand geven. De Economische Bank voor Zuid Ser- vie, die hierbij ook betrokken was, ver rekende bij de Staatshypotheekbank veel hoogere credieten, dan waarvoor zij opium had ontvangen. Een commissie heeft vastgesteld, dat de bank op zeer groote schaal malversaties heeft ge pleegd. De staat is hierdoor voor onge veer 1% millioen dinar (ongeveer 180 000 gulden) benadeeld. Het geld kwam te recht in de zakken van de directeuren en de leden van den Raad van Beheer. De bank zelf was sinds eenigen tijd geheel geruineerd en kon zelfs de huur niet meer betalen, zoodat alle roerende goe deren van de bank door de eigenaren van het gebouw in beslag waren ge nomen. De chef van den Staf van het Japan te Tokio telegrafisch medegedeeld dat de sche leger heeft den Minister van Oorlog Japansche cavalerie den Grooten Muur op vier plaatsen heeft overschreden. De Chineesche troepen boden krachtigen tegenstand en zouden groote verliezen hebben geleden.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 3