Alkmaarsche Courant. JladionieuiüS ieuiUetcui Stad en Omgeving. Honderd rfl en dertigste Jaargang. MAANDAG 20 MAART. DE PHOHI-UITZENDINGEN. Het mysterie van het diamanten kruis. •- t Wordt 1 - N*. 67 1933 ■^^S==^======B=9B9B Dinsdag 21 Maart Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend AVRO). 6Gramofoonplaten. 10.Morgen wij; ding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Orgel concert door P. van Egmond Jr„ m. m. v. n. Visscher van Gaasbeek, tenor en Bons Lenskv, viool. 11— Kook- en bakpraatje door mevr. R. Lotgering—Hillebrand. 11.30 Vervolg concert. 12.-2.- Concert door een Ensemble o.l.v. O. Hendriks en gramofoonpl. 2.15 Piano quatre mains door Jacques Hamel en Egb. Veen. 3. Knipcursus. 4. Viool-recital Boris Lensky. 4.30 Radio-Kin- derkoorzang. 5.Verhalen voor kleine kin deren door mevr. Ant. van Dijk. 5.30 Jeugd- halfuur v. d. VPRO. 6.Dr. I. H. J. Y*s: De as. Emmabloem-Collecte. 6.15 Gramo foonplaten en Hamaiïanmuziek door de ,,Pa- radise Garden Hawaiians" o.l.v. H. Ruijters. 7.30 Engelsche les Fred. Fry. 8.Vaz Dias. 8 05 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. Inter mezzo: Uit het gebouw voor K. en W. te Den Haag: De Harmony Kings. 9.30 Op voering van de 1ste acte van „Justitie" Justice) van J. Galsworthy o.l.v. Kommer Kleyn. 10.Vervolg concert. 11.— Vaz Dias. 11.1012.Dansmuziek door de Pa- lermo Minstrels o.l.v. I. Joslet. Huizen, 296 M. (Uitsluitend KRO). 8. 9.15 en 10.Gramofoonplaten 11.30 12.Godsd. halfuur. 12.15 Schlagermuziek en gramofoonplaten. 2 Cursus. 2.35 Voor de vrouw. 3.Cursus. 4— HIRO. 5.10 Sextetconcert. 5.10 Lezing. 6.10 Sextetcon- cert 6.30 Cursus. 6.50 Sextetconcert. 7.10 Gramofoonplaten. 7.45 Causerie. 8.— Lij densmeditatie. 9.30 Vaz Dias. 9.35 Orkest en koorconcert. Ca. 11.11.05 Vaz Dias. 11.3012.— Gramofoonmuziek. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05—11.20 Le zing. 12 20 Orgelspel S. Custard. 1.05 Com modore Grand-orkest o.l.v. J. Muscant. 2.20 Voor de scholen. 4.45 R. Tapponnier en zijn orkest. 5.35 Kinderuur. 6 20 Berichten. 6.50 Chopin's pianomuziek door L. England. 7 10 Italiaansche conversatie. 7.40 Gershom Par- kington-kwintet m. m. v. G Reynolds, so praan. 8.50 Lezing. 9.20 Berichten. 0.40 Emilio Colombo en zijn orkest. 10.25 Zang door het koor „The New English Singers" 10.55 Declamatie. 11.—12.20 Dansmuziek door Lew Stone en zijn Band uit „Monseig neur". Parijs „Radio-Paris"1724 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.20 Concert door het Krettly-orkest. 7 40 Djto. 8 20 Gramofoon platen. 9.05 Kamermuziek. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Con eert uit het Bellevue-Strandhotel. 2.204.20 Omroeporkest o.l.v. F. Reesen. 7.20 Oude Deensche Dansmuziek o.l.v. L. Gröndahl. 8.10 Radiotooneel. 8.40 Piano-soli door F Jensen. 9.45—10.20 Kamermuziek door kwartet. 10.20—11.50 Dansmuziek uit rest. „Lodberg". Langenberg, 473 M. 6.25 en 10.40 Gra mofoonplaten. 11 20 Concert. 12.20 Concert eert o.l.v. Wolf. 1.50 Gramofoonplaten. 4.20 Werag-orkest o.l.v. Kflhn m. m. v. Th. Pott en E. Grape, piano. 7.20 „Frühling laast sein blaues Band", muzikaal-literair pro gramma. 7 459.30 „Liebe leicht ko misch", gevarieerd piogramma. Rome, 441 M. 8.05 Gevarieerd concert m m. v. orkest, koor en sol sten. In de pauze: Radio-tooneel. 10.15 Berichten. Brussel, 508 en 338 M. 508 M 12.20 Gramofoonplaten. 1.Piano-recital. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. P. Leemans. 5.20 Omroeporkest o.l.v. Walpot 6.35 Gramo foonplaten. 8.20 Concert uit Malmedy door orkest en koor o.l.v. M. Michel. 10 30 11.20 Gramofoonplaten. 338 M.: 12.20 Om roepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1.30 Gramo foonplaten. 5.20 Dito. 6.50 Omroepklein orkest o.l.v. Leemans. 8 20 Beethoven— Liszt-concert door het Omroeporkest o.l v. J. Kumps m. m. v. A. Ardenois, piano. 10.30— 11.20 Gramofoonmuziek. Zeesen, 1635 M. 7.20 „Elektra", tragedie van Hugo von Hofmannsthal. Muziek van R Strauss 9.20 Berichten. 10.20—11.20 Avondconcert uit Hamburg o.l.v. A. Secker Binnenkort zal de Phohi-zender, die sedert de proefuitzendingen van eenige weken gele den enkele technische veranderingen heeft ondergaan, de uitzendingen hervatten. De zender kan thans werken op twee golfleng ten, welke, al naar de omstandigheden zulks noodig maken, zullen worden gebruikt. Op 22, 23 en 24 Maart a.s. wordt tusschen 15 en 17 uur GMT een programma gegeven op golflengte 25.47 meter, terwijl op 27 Maart van 1315 uur GMT een begin wordt gemaakt met de geregelde uitzendin gen op golflengte 16.88 meter, welke golf lengte gedurende de zomermaanden zal wor den aangehouden. uit het Engelsch van Chester K. S. Steele door A. W. v. E.—v. R. o) „Pak je weg! Ga wat wandelen!" raadde Mulligan aan, terwijl hij eenige mannen en jongens, die binnen waren gedrongen, naar buiten schoof. fruitJullie kunt alles in de kranten zen! De verslaggevers zullen hier gauw ge noeg zijn voegde hij er bij met een knipoog je tegen Darcy. »'"c zfl de deur op slot doen en het tlirpn hn«/4AM rx i volk te agent, be- WU1 up sl0l uoen en nuiten houden. De rechercheurs kunnen f zf™ zii hier komen. Waar is uw lefoon. Ik moet het bureau opbellen!" Darcy wees op de telefoon en de <_0 f ,,et voorbijgaan slechts geringe be langstelling voor het lijk toonde, waarnaar belde zijn af deeling op en rs,a§.u.lt» waarna hem bevolen e wac,e blijven houden, tot hij af gelost zou worden. „Hoe is het gebeurd?" vroeg hij, toen hij SS3"1 V" S* toestel en een uit- zdvïfi J3" i' ^tarin veel Klinstrrcnd «Wie deed het wanneer tr bet flauwste vermoeden -f. J_ f °°?4de Dtuy, ach afwendend, •1» «n da gttWiten aiat te zien, die nu zee DE VRIJZINNIG-DEMOCRATEN EN DE VERKIEZINGEN. Het landbouwprogram uiteen gezet door mr. P. J. Oud. Geen beloften, het verleden der vrijz. Kamerleden zegt genoeg. Nadat Maandag j.I. mr. Marchant de al- gemeene lijnen van den vrijz.-dem. bond had uiteengezet, trad den Iaatsten dag dierzelfde week in de Harmonie mr. P. J. Oud op, om speciaal het landbouwprogram van dier. bond toe te lichten. Om het den marktbezoe ken, uiteraard grootendeels landbouwers, ge makkelijk te maken, was de vergadering uit geschreven tegen half 12 des voormiddags, maar desondanks bleef het bezoek gering. Opening. De heer F. J. A u k e s uit Castricum sprak namens de Federatie van vrijz.-dem. kiesver- eenigingen in den kieskring Den Helder een kort welkomstwoord, waarin hij zijn teleur stelling over de geringe opkomst niet ver heelde. De nood der land- en tuinbouwers en vee houders. tot groote hoogte gestegen, moet bezien woredn vanuit den gezichtshoek var. de crisis over het heele land. De nood over het heele land blijkt uit verschillende dingen, o.a. nu weer uit het feit, dat 53 partijen en groenen deelnemen aan de Kamerverkiezin gen. Hun aller candidaten zullen gouden be loften afleggen tot verbetering, maar de vrijz. dem. maken zich daaraan niet schuldig. Zij verspreiden slechts een manifest als voor elke verkiezing en de afgevaardigden houden zich daaraan strikt, zooals in de nu afgeloopen periode wel is gebleken. Het woord aan mr. P. I. Oud. Vrijhandel noodzakelijk. Hierop was het wroord aan mr. Oud, die voorop stelde, dat men zich, om een oordeel te kunnen vellen over de middelen ter ver betering in de crisis, eerst hare oorzaken meet kennen. Deze nu liggen op internario naai terrein: de oorlog van 19i41918 en de daarop gevolgde politiek, die in bijna alle landen ging tegen den vrijen ruilhandel. De invoertarieven stegen, invoerverboden kwa men, enz., enz. De vrijz.-dem. staan scherp tegenover dit alles. Hun standpunt is: als men de belangen voor het bedrijfsleven goed wil behartigen, moet men de handhaving van den vrijen handel voorstaan. Daardoor be reikt men, dat elk land en elke landstreek zich speciaal zal kunnen toeleggen op het geen, waarvoor zij bijzonder geëigend is Voor Noordholland is dit b.v. de veehoude rij met den zuivelhandel en de tuinderij. Op dit terrein heeft Nederland producten voort gebracht als nergens anders. Nu hebben wij veel meer van die producten dan wij zelf kun nen consumeeren, zoodat uitvoer noodig is en dus ook andere landen daarvan kunnen profiteeren. In andere landen heeft men weer andere artikelen, die men daar weer beter of goedkooper kan produceeren. Daaruit kan volgen een goede ruilhandel in het belang van allen, maar die is alleen mogelijk bij handhaving van den vrijhandel. Dat begin sel is zoo eenvoudig, dat we niet kunnen be grijpen dat groote staatslieden het nog niet beseffen. In het dagelijksch leven hebben we immers hetzelfde: niemand maakt toch de door hem benoodigde artikelen alle zelf! En toch heeft men in de laatste jaren in vrijwel alle landen tegen het goede beginsel van vrijhandel gezondigd en zich zooveel mogelijk toegelegd op het zelf produceeren van alles wat men noodig heeft. Moet Nederland onder die omstandig heden den vrijhandel blijven voorstaan? Een belangrijke vraag, voor welker beantwoor ding men moet nagaan of in de landen met beschermende rechten de toestand beter is dan bij ons. Indien dit het geval is, zou Nederland wel verplicht zijn liet vrijhandels beginsel prijs te geven. Spr. richtte allereerst het oog naar I ii.ii i i wel tegen de voor- als tegen de zijdeur wer den gedrukt, die van binnen gesloten waren. „Ik vond haar precies zooals zij nu ligt, en riep de melkboeren naar binnen, die juist voorbij kwamen. Ik kwam vroeg beneden in den winkel om een kleien reparatie te doen, en het eerste wat ik zag was zij 1" „Hoe laat is het gebeurd?" „Dat weet ik ook niet! Alle klokken staan stil. Ik wind gewoonlijk de horloges, die hier ter reparatie zijn achtergelaten, niet op, be halve als ik ze moet reguleeren, en ik heb er Al OMV op het oogenblik geen. Het eenige ding, dar *"Opt, is aat eene horloge". „Welk eene horloge? Ik hoor iets tikken", en de agent keek Darcy aan. „Dat in haar hand". „O, ik zie het! Hm! Wel, we zullen dat laten rusten, tot de lijkschouwer er is. Hij zal er wel gauw zijn, denk ik. Zij zullen hem van mijn afdeeling uitzenden. En nu van nacht! Was er eenig lawaai? Hebt U iets ge hoord?" „Ik heb niets bijzonders gehoord. Er is hier altijd veel lawaai in de buurt tot na midder nacht de theaters en bioscopen gaan om streeks half twaalf uit. Ik ben vannacht één keer wakker geworden. Maar ik denk dat dat er niets toe doet!" „Is er nog iemand anders in huis dan U en de agent gaapte want hij had de hon denwacht gehad en keek naar de natte glimmende, verregende straat „Alleen Sallie Page, de keukenmeid. Ik za' haar roepen. Dan woont hier ook Mrs Dfcrey's oeid Jwe Metson. Maar die is gister Biddag uitgegaan en komt niet terug vóór den middag, sfilie is te la** voor het duitschland, dat het eerst en het meest den vrijhandel prijs gaf. Echter, de toestand is daar zeker niet beter dan hier te lande, neen, veel slechter. De moeilijkheden in handel en industrie en van den landbouw zijn stellig niet verminderd door de politiek van bescher ming. En als men Duitschland wil beschouwen als te verkeeren in een uitzonderingspositie als gevolg van den verloren oorlog, zou spr. willen zien op de Vereenigde Staten, welke republiek niet met schulden is belast door den oorlog, maar zelfs groot-schuldeischer is geworden en zeer groote bedragen uit Euro pa heeft ontvangen na den oorlog. Men heeft daar ook beschermende politiek gevoerd, en het gevolg is geweest, dat de toestand er vee! slechter is dan in Nederland. Boerderijen worden verlaten, omdat de pacht niet is op te brengen, de werkloosheid stijgt in de in dustrie en overal. Het blijkt hier dus wel, dat de bescherming averechts werkt en dat autarkie een verkeerd standpunt is. Als wij in Nederland die stelling (zelf in de behoeften voorzien) zouden volgen, zouden wij allereerst den tuinbouw zeer sterk moeten inkrimpen en den grond meer moeten gebrui ken voor akkerbouw; een groot deel der vee houderij moest eveneens plaats maken voor landbouw, het grasland gescheurd, koeien afgeslacht, enz. Spr. herinnerde aan de bezwaren, gehoord in de oorlogsjaren, tegen het scheuren van grasland en waarschuwde sterk tegen het lichtvaardig besluiten tot zelfvoorziening Men moet niet vergeten, dat de tuinbouw en de veehouderij veel meer menschen werk en brood kunnen geven dan de landbouw dit vermag. In Noordholland begrijpt men een en an der wel, zei spr., maar in het noorden des lands zijn boerenbonden, die als program punt voeren: het afstand doen van den vrij handel. Zij meenen, dat, zelfs al zou interna tionaal de vrije handel worden hersteld, voor ons land de vrijhandel nog onbruikbaar is. Met deze zienswijze zijn wij het absoluut niet eens, zei spr., al erkennen wij gaarne, dat een behoorlijk loon in het bedrijf nood zakelijk is. Wil men bereiken, dat land- en tuinbouw op peil blijven met al de goede ge volgen daarvan voor het heele volk, dan moet men juist willen meewerken tot herstel van den internationalen vrijhandel. Bijna alle partijen zijn het hiermee eens, maar nu is het verwonderlijk, dat de Vrij heidsbond, die den vrijhandel wil steunen, landbouwcandidaten heeft gesteld, die het be ginsel van afschaffing van vrijhandel steu nen. Hoe is het nu mogelijk tegelijkertijd vóór en tegen vrijhandel te zijn? De boeren be schikken toch wel over zooveel goed inzicht en politiek fatsoen, om dergelijke partij hun ver trouwen niet te geven?! Als het program van den Boerenbond zou worden doorgevoerd, zou natuurlijk ook het veevoeder weer duurder worden en zouden de moeilijkheden voor de veehouders nog grooter worden dan ze nu reeds zijn. Daarom waar schuwen de vrijz.-dem. tegen bedoeld pro grampunt en willen zij zoo lang mogelijk met hand en tand blijven strijden voor terug keer van den internationalen vrijhandel. Dat zal zeker niet in éénmaal gebeuren, maar men zal toch ook in het buitenland wel ééns tot beter inzicht komen?! In dit verband wees spr. op de plannen van den nieuwen Ameri- kaanschen jvresident Roosevelt Maai als dat niet het geval wordt? Ja, dan zou men noodgedwongen de bedrijven moeten veranderen, maar toch daarmee zoo lang mogelijk moeten wachten, om niet ter. achter te komen, als de toestanden weer beter worden. Steunmaatregelen noodig. Een verkeerde methode van den heer Duijs. Steunmaatregelen kunnen intusschen niet uitblijven en tot dusver hebben de vrijz.-de- mocraten in de Tweede Kamer daaraan steeds hun steun gegeven al hadden de steunmaatregelen niet altijd hun onverdeel de instemming De credietregeling bijvoorbeeld had spreker al aanstonds onvoldoende geacht, omd<> hij daarnaast een steunregeling wenschte, die de regeering later ook (veel te laat en tot een te laag bedrag) indiende en waarzij zij wil vasthouden aan een maximum van vijf mil lioen. Een veel grooter bedrag was wenschc lijk, maar men moet zich bij vraagstukken als dit afvragen of dat meerdere wel beschik baar is; 27 millioen, zooals noodig geoor deeld werd, was niet aanwezig en spr. keur de af de houding van den heer Duys, die in de Kamer erkende, dat dat geld er niet was en daarom tegen het amendement-Wijnkoop stemde om 25 millioen te geven, maar die nu op zijn verkiezingstournee zegt, alleen tegen die motie te hebben gestemd, omdat de regee ring haar toch niet zou uitvoeren. Maar, zei ontbijt. Ik zal haar roepen!" Darcy maakte een beweging naar den ach terkant van den winkel, vanwaar een zijdeur naar de trap voerde, die naar de kamers boven leidde „Ik ga met U mee!" zei agent Mulligan en hij kwam recht overeind, door zijn ellebogen met kracht tegen de uitstalkast te duwen, waartegen hij had geleund, om zich zooveel mogelijk rust te bezorgen zonder te gaan zit ten dat had hij geleerd op zijn lange rond. gangen door de straten der stad. „Gaat gaat U mee?" stortterde Darcy „Ja, om de keukenmeid te roepen. Zij zal niet wegloopen", en hij knikte naar den kant van de dooce vrouw. „O!" er lag een wereld van beteekenis in Darcy's uitroep. „U meent, dat ik „Ik meen niets", viel Muligon hem in de rede, „dat laat ik aan de detectives over! Vooruit, als U die hoe heet ze ook weer wilt roepen!" Het nam eenigen tijd in beslag, het roepen en bonzen op haar deur, om de doove Sallie Page te wekken, en nog langer, om haar aan het verstand te brengen, dat men haar noo dig had. Toen zij hoorde, dat haar meesteres dood was, begon ze te schreien en te jamme ren, juist zooals Darcy verwacht had, en wei gerde haar kamer te verlaten. Zij had de eige nares van den juwelierswinkel meer dan twintig jaar gediend. „Luitster! riep Mulligan uit, toen hij en Darcy beneden kwamen, nadat zij Sallie 'age hadden gewekt. „Wat is dat?" „Er wordt geklopt", merkte zijn metge- el ow 1 „Misschien z!ja het de van het spr., dat is niet eerlijk, want als de heer >uys wel overtuigd was geweest dat de 25 millioen moest en kon worden gegeven, had hij vóór moeten stemmen, om de regeering daarmee een vingerwijzing te geven want dat is immers het doel van elke motie. Tegen de methode van den heer Duys protesteerde spr., hij noemde haar onjuist en een verkeerde voorlichting van het volk. Spr. stelde vast, dat de vrijzinnig-democra ten alles doen wat mogelijk is om de gevol gen van de crisis te verminderen en hij wees hierbij op de afschaffing van de crisis-opcen- ten op de ongebouwde eigendommen, waar toe spr. bij een mdtie zelf het initiatief had genomen. Vóór bijdragen voor de tertiaire wegen. Met den wegenaanleg, vooral de kleinere wegen op het platteland, worden vele lasten op de schouders gelegd van de bewoners ipolderlasten, enz.) Spreker's partijgenoot Ebels had daarom sterk aangedrongen op be tere en eerlijker verdeeling van de gelden uit bet rijkswegenfonds, opdat ook deze wegen daarvan zouden kunnen profiteeren. Nog steeds is de meerderheid der Kamer daarte gen en ook de sociaal-democraten. Een pachtwet noodig. Steun voor de landbouwbedrijven wordt door vele tegenstanders (ook de soc.-dem) genoemd niet anders dan steun voor den hy potheekhouder en den grondeigenaar, maar als men niet steunt, zouden toch duizenden land- en tuinbouwers te gronde gaan. Daar om moet naast die steunmaatregelen gesteld worden een crisis-pachtwet, die dat bezwaar ondervangt en gelegenheid biedt, loopende pachten, die afgesloten zijn tegen te hooge bedragen, te doen annuleeren. Dat die pacht wet er gekomen is, is te danken aan de vrijz.- democraten. Geen annuleering van hypotheken. De steun aan den hypotheekboer is van soc.-dem. kant voorgesteld alsof hij zou strekken alleen ten voordeele van de hypo theekhouders, zoodat het wel goed zou zijn een streep te halen door de hypotheken. Maar, zei spr., zoo eenvoudig is de zaak niet. Immers 't zijn juist de pandbriefhouders (en dat zijn de kleinere bezitters) die de eigenlijke geldschieters zijn van de hypo theekbanken. En die pandbrieven zijn steeds beschouwd als veilige belegging en daarom veelal gekocht door spaarbanken e.d., waar ook al weer de kleine bezitters de inbrengers zijn. Als men nu een streep haalde door de hypotheken, zou men sterk die kleine bezitters treffen. Spr. geloofde, dat het N.V.V. een groot deel van zijn bezit zal hebben belegd in pandbrieven en als men nu dat bezit als uitbuiting beschouwt, valt het N.V.V. er zelf ook onder. Maatregelen waren noodig om tegelijk den hypotheekboer en den kleinen bezitter te beschermen, en daarom had spr. in de Kamer daartoe een credietregeling bepleit. De vrijz.-dem. pogen voor alle vraagstuk ken van dezen tijd een oplossing te vinden, waarbij het heele volk gebaat zal zijn De vrijz.-dem. meenen, dat er geen belof ten op de toekomst tot uitredding uit de crisis mogen worden gedaan. Zij willen geen stemmen pogen te krijgen met beloften die zij allicht toch niet kunnen nakomen. Zij vragen alleen vertrouwen én wijzen dan op het ver leden, dat uitwijst hoe zij hebben gewerkt. Zij willen blijven pleiten voor democratie, d.w.z. vrijheid, die eenerzijds wordt bedreigd door communisten en anderzijds door natio- niaal-socialisten of fascisten, die, hoewel on derling tegenstanders, toch hierin overeen stemmen, dat zij tegenstanders zijn van de democratie, in wezen tegen vrije meenings- uiting en vóór de dictatuur. Op dit oogenblik is geen van deze partijen nog erg groot, maar zij hebben meeloopers en daartegen wilde spr. waarschuwen. De soc.-dem., met wie de vrijz.-dem. graag hadden samenge werkt, gaan te veel in communistische rich ting. De libera'en klagen over zwakheid van de tegenwoordige regeering en de voorzitter van den Vrijheidsbond smeekt a!s het ware de liberalen te stemmen, omdat de regeering te zwak is, hoewel zij die jaren lang hebben gesteund Zij vragen „een sterk man". De vrijz.-dem. willen een krachtige regee ring, niet boven, maar uit het volk, die re geert krachtens den uitslag der verkiezingen. Hun leuze is nog steeds: „Houdt koers" en spr. had vast vertrouwen in het gezond lo. zicht van zeer velen en wekte krachtig op te stemmen op de lijst der vrijz.-demoeraten. Debat, De heer L h r s was het eens met de uit eenzetting over de nadee'en van het terzijde stellen van den vrijhandel, maar ontkende dat alles weer goed zou worden bij terugkeer van het vrije ruilverkeer De crisis is eens hoofdbureau!" Zij waren het. Carroll en Thong, die altijd op uit gingen, als er een zaak van vol doende belang was, zooals deze er een scheen te zijn. Zij klopten zonder ophouden op de zijdeur, nadat zij zich met moeite een weg ge baand hadden door het volk, dat, nog talrij ker dan eerst, er nog steeds stond, in weerwil van den neerdruppelenden, voortdurenden motregen. „Vermoord, niet?" mompelde Carroll, ter wijl hij zich over het lijk boog. „Een schot?" vroeg Thong, die de heei< plaats vlug in oogenschouw nam. „Neen, het schijnt van niet. Het heeft ei meer van, of haar schedel is ingeslagen Een slag met het een of ander. Dokter Warren moet dat uitzoeken. Laten we nu eens tot d< zaak komen. Wie vond haar zoo?" „Ik", antwoordde Darcy. „En wie bent U?" „Haar achterneef. Haar naam was mrs Amelia Darcy, en haar echtgenoot en mijn vader waren neven. Ik heb ongeveer zeven jaar bij haar gewerkt juist zoolang haar echtgenoot dood is. Zij zette zijn zaak voort. Het is een van de oudste zaken in stad en „Ja, dat weet ik allemaal! Er was vroeger eens een inbraak vóór uw tijd. kregen wat van het gestolene terug voor oudé dame. Zij behandelde ons zeer goed Wanneer heeft U haar zoo gevonden?" „Ongeveer een half uur geleden Ik stond iets voor zessen op om een kleine reparatie aan iemands horloge te doen, die den vroeg- le oude dagje ze* lig- er de hiei W la ao«t ha.e* „JinstrOrf? vi deels het gevolg van den oorlog, maar groo tendeels veroorzaakt door het kapitalistische stelsel, waaronder wij leven. Onjuist is het te meenen, dat land- en tuinbouw slechts af hankelijk zouden van het al of niet sluiten van de grenzen. Een eenheidsfront van de burgers (niet op de wijze als de communisten hier te lande willen) is noodig tegen het heerschende stel sel. De tijd is voorbij, dat we genoeg hadden aan een weinig democratie tegenover de re geering, die optreedt als fascisten. Spr. betoogde, dat er bij de Zuiderzeewer- ten ontzettend gestolen is, zoodat thans de werkloozen daarvan nadeel ondervinden in de steunverleening, waarbij de regeering ïaar eigen inzicht volgt, zonder acht te slaan op een democratische strooming. Het zal niet lang meer duren, zei spr., of de Tweede Kamer wordt naar huis gestuurd en de regeering zal alleen het bewind voeren. Krachtig optreden van alle tegenstander» tegen dit fascistische streven is noodig. De heer Brommer vroeg naar het standpunt van den heer Oud ten aanzien van uitwisseling van producten met Rusland. De heer Zeeman van Heiloo, die zich geen vrijz.-dem. wilde noemen, prees den risschen geest, die spreekt uit de verschillen de redevoeringen van den heer Oud, zoowel in als buite de Tweede Kamer en dankte hem voor zijn opkomen voor afschaffing van de crisis-opcenten op de ongebouwde eigen dommen. Spr. wees op de verschillende wegen, door het hoogheemraadschap in deze omgeving aangelegd of verbeterd en vroeg of hef nu wel op den weg dier corporatie ligt om de gelden, die zij overhoudt van de aoor haar geheven belasting, te besteden voor het op knappen van wegen. Antwoord van den beer Oud. De heer Oud beantwoordde allereerst den heer Brommer. Als wij een overeenkomst zou den kunnen vinden met Rusland, zou het ze ker goed zijn om het handelsverkeer met dat land te herstellen. Vóór alles moet echter ze kerheid bestaan voor richtige betaling. De vraag van den heer Zeeman vond spr. minder een zaak van de politiek dan wel van he heemraadschap zelve en de provincie. Spr. zou daar geen afdoend antwoord op kunnen geven. Tegenover den heer Lührs betoogde spr., dat het onvruchtbaar is te debatteeren over het kapitalisme. Men zal het zoo gauw niet wegkrijgen en het is zaak te zorgen hoe we thans zoo spoedig mogelijk en zoo goed mo gelijk uit de crisis komen. Men kan de crisis nu wel een gevolg noemen van het kapitalis me, maar men vergete niet dat er altijd al sto ringen op handelsgebied plaats hadden als gevolgen van oorlogen, ook toen er nog geen sprake was van kapitalisme. Spr. wees hier op de gevolgen in Duitschland na den 30-ja- rigen oorlog en na de Napoleontische oorlo gen. Een crisisperiode schijnt nu eenmaal te behooren bij den ontwikkelingsgang der maatschappij. De voorspelling van Sam. de Wolf is niet uitgekomen, maar zegt dat nu, dat de huidige crisis niet voorbij zal gaan? Zeker zal zij verdwijnen, maar even zeker is, dat er dan ook andere toestanden zullen ont- staan, zooals na elke vorige crisis is gezien. Deze crisistijd is een buitengewoon abnor male tijd, maar vergeet niet, dat ook in de kapitalistische maatschappij vóór deze cri sis de welvaart is toegenomen. En, zoo zei spr., nu wekken wij op, om niet al te somber zijn, waarbij wij er op wij zen dat ondanks alle donkerheid toch de toestand beter wordt. Wij weten niet hoe het dan zal zijn, alleen staat vast, dat de menschheid gestadig vooruit gaat, ondanks tegenslagen. Verlies daarom den moed niet, wij hopen da ge zult volhouden langs de lij nen door den vrijz.-dem. bond uitgestippeld Repliek. De heer Zeeman repliceerde en merkte op, dat de gemeenten vaak niet genoeg aan de wegen doen, zoodat het hoogheemraad schap thans moet bijspringen. Dit college nu is ingesteld om de dijken in orde te houden, maar Amsterdam en Haarlem betalen er niet aan mee. Duoliek. De heer Oud, dupliceerend, wees op de onbillijkheid, dat de kleine polders enz. al leen belast worden met de kosten van onder houd van de Wegen, die stuk gereden worden door het toenemend verkeer. Het rijkswegen fonds dient daartoe ook bij te dragen. De kwestie van het hoogheemraadschap is meer een provinciale zaak, waaraan spr. ais Kamerlid niets kan veranderen. De heer A u k-e s meende, dat de vraag van den heer Zeeman meer thuis behoort op een misschien nog eens te houden openbare ver gadering speciaal met het doel om kwesties gen?" vroeg Carroll. „Precies zoo ja. Toen riep ik de melk boeren binnen „Die hebt ik gezien", viel Mulligan in. „Ik ken ze. Zij staan goed bekend, dus liet ik ze gaan. Wij kunnen hen laten komen, als zij hun klanten hebben bediend!" „Hm! stemde Thong toe. „Is er iets weg uit den winkel?" vroeg hij Darcy. „Ik heb nog niet gekeken „Kijk dan eens rond. Het is waarschijnlijk een roofmoord. U weet wat er moet zijn, niet waar?" „Evengoed als zijzelf dat wist. Ik was den Iaatsten tijd met den inkoop belast". „Nu, kijk eens rond. Wie is daar aan de deur?'vroeg hij op scherpen toon, want een gebiedend kloppen weerklonk verschillend van het doellooze, ongeduldige getik van de natgeregende menigte buiten. „Het is Daley van de Times", sprak Mul ligan, naar buiten glurend. „Het is in orde. Zal ik hem binnen laten?" „Ja, mij goed", stemde Carroll toe, met een blik naar Thong, die de woorden van zijn makker met een knik bevestigde. Hij zal ons recht laten wedervaren. Laat hem binnen!" De verslaggever trad binnen, knikte de detectives toe, wierp een korten blik op het lijk en een langeren op Darcy. porde Mulligan in zijn ribben, stak een cigarette op en liet die van zijn lip hangen, waar ze in grillige cir kels ronddraaide, terwijl hij mompelde: „Wat is er gebeurd?" „Wat weten wij nog niet", antwoordde Dar»' en zijn stem kionk als een schor ge fluister.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5