Van Rommelzaken Hobbelt»e Jiimst en Wetenschap In de pauze sprak de heer Bruin nog een kernachtig woord, om de nog niet toegetre- denen te bewegen tot het lidmaatschap van den Bond voor Staatspensionneering toe te treden. De musici Stam en van Twuijver van den Langendijk, die de pauzen aanvulden, heb ben evenzeer hun aandeel gehad in het wel slagen van den avond. De afdeeling Alkmaar met haar 500 leden (slechts vijl afdeelingen in den lande tellen er méér) heeft een goeden avond gehad. VEREEN. VAN HUISVROUWEN. Voordracht-middag. Gistermiddag hield mevrouw J. Spannin- gaPosthunia uit Joure een iezing in de giooie zaa. van 't üu.den Vlies, voor de aid. Alkmaar der Nederlandsche Ver', i- ging van Huisvrouwen. De zaal was zeer goed bezet, de bezoek sters waren gezellig om kleine tafeltjes ge zeten, toen ae presidente der vereenigmg, mevr. Eyma dezen voordrachtmiddag met een kort woord opende, waarin zij den wensch uitsprak dat deze middag in alle opzichten leerzaam zou mogen worden voor de leden der vereeniging. Hierna kreeg mevrouw Spanninga—Post- huma het woord en hield een vlotte, onder houdende en interessante causerie over: „On gebondenheid in jeugd, rijper jeugd en mo derne vrouw". Aan de hand van citaten o.a. van Keyserling, Sigard Hoel en Kündel, gaf mevrouw Spanninga—Posthuma een uiteen zetting op welke wijze de zedelijkheidsmoraal zich in den na-oorlogschen tijd heeft gewij zigd, waardoor a'lengs een kloof is ontstaan tusschen de oude en de im^e generatie. Ver volgens kwam spr. tot de conclusie, dat de oude generatie niet veel van de jonge ver schilt, doch de laatstgenoemde wordt niet begrepen en als zij met vragen komt afgewezen of verwezen naar de jeugd van de vorige generatie die als voorbeeld wordt ge steld! Is het te verwonderen dat de jeugd zich afwendt en een eigen weg gaat zoeken? De ouders moeten meeleven en de jonge ge neratie trachten te begrijpen! Reeds bij he' jonge kind kan men zien hoe de vurige ver langens van de kinderen voor de ouders ver borgen blijven; het kind leeft zijn eigen le ventje en daar de ouders soms zoo weinig interesse voor dat leventje toonen, staan ze plotseling soms zoo verwonderd tegenover de vragen van het kind en noemen het kind dan te wijs en scheepen het af met de opmerking: Nu heeft moeder heusch geen tijd". Juist de vragen van het kind kunnen ons leeren hoe de gedichtengang van het kind zich ontwikkelt en hoe het zijn wereld je opbouwt. Groeit het kind eenmaal op zon der begrepen te worden, en bliiven de ouders en kinderen in een verschillende wereld le ven, dan zal ongetwijfeld de eerste kiem van opstand voedsel vinden en de kloof zal diep en onoverbrugbaar blijken. Bij het opgroeiende en schoolgaande kind komt het tot bots'neen en conflicten. Hoe gesloten het kind ook kan zijn, toch zal het weer met vragen komen over wat het bij schoolgesprekken gehoord heeft. En wat is dan de'houding van de ouders? Meestal zal het kind afgescheept v.orden met een: Verbeeld je, waar praat je toch over! of: Daar mag je niet over praten. Ziehier hoe de ouders smalen op de te vroeg rijpe jeugd, maar bij wie is de fout? eft d rijpen Wie heeft de kinderen niet gelijdelijk doen be jeugd krijgt geen antwoord op haar vragen en zij neemt geen genoegen met „het geheimzinnig gedoe", doch gaat zelf op on- dezoek uit, zonder gids tast en zoekt zij en.... ondervindt van de oudere generatie weinig steun. Zij is soms geheel onbekend welke tra gediën zich in het leven van kinderen afspe len! Tenslotte sprak mevr. S. over de moder ne vrouw, een vraagstuk waarvan de heden- daagsche literatuur zoo talrijke voorbeelden geeft; dergelijke boeken zou men negeeren, waren ze niet een felle aanklacht tegen den hedendaagschen toestand. „Moderne vrouw", zoo vervolgde spr., geeft een indruk van iets beruchts, een vrijheid in het ongebondene het zich begeven op avontuurlijke paden, van de eene liefdesperiode in de andere, zoodat het niet te verwonderen valt, dat de moder ne vrouw cynisch tegenover het huwelijk komt te staan Spr. eindigde haar lezing met een be schouwing over het huwelijk. Aan de hand van enkele schrijfsters, w.o. Jo van Ammers Külleren Roland Holst sprak mevr. S. over het thans veel voorkomende schijnhuwelijk, waardoor in vele gezinnen er barmelijke toestanden heersehen. De presidente dankte spr. voor deze hoogst belangwekkende lezing en gaf de verzeke ring dat de leden zonder een uitzondering iets geleerd hebben en rijker huiswaarts xouden keeren. INGEKOMEN PERSONEN: J. Weidema, arbeider, N.H., van Apel doorn naar Compagniestraat 7. J. Meijer banketbakker, R.K., van Haarlem naar Ken- nemerstraatweg 64. J. S. Janssens, buf fetjuf fr., R.K., van Vlissingen naar Bierkade '3- J. van den Hof, h.i.d.h., G.K., van Beemster naar Stationsweg 168. E Bakkum, dienstbode, RK., van Velsen naar Maclaine Pontstr. 24. A. Po„!':uma, naai ster, N.H., van Oudorp naar 2e Tuindwars straat 4. G. v. d. Sluijs, arbeider N.S., en gezin, G.K., van 's-Gravenhage naar Per ronstraat 11. J. Q Schenk, verpleegster, N.H., van Zeist naar Ken nemerstraatweg 135. J van den Berg, zonder beroep, N'. H., van Oterleek naar Verlengde Landstr 38. M. E. van Westen, dienstbode, R.K. van Obdam naar Emmastraat 95. J. A. Koning, dienstbode, R.K., van Obdam naar Laat 110. Wed. C. Moerbeek, N.H., van Anna Paulowna naar Kruislaan 14. S de Boorder, grondwerker, N.H., van Winkel naar Compagniestraat 16 W. E. Dekker N H., van Egmond aan Zee naar Forestus 6traat 27. M. C. Brouwer, onderwijzeres N.H., van Hoorn naar Nassaulaan 8. P F'oris, reiziger, R.K., van Heiloo naar Lut- ti!: Oudorp 54a. M. M D. Berger, huis houdster, en dochter, van Oudorp naar Park straat 6. M. G. Koning, dienstbode, R.K. van Obdam naar Emmastraat 50. J Voorthuijsen, kappersbediende, N.H., van Hoorn naar Stationsstraat 28. J. Sohier, winkelbediende, geen, van Vlissingen naar Tesselschadestraat 5. M. A. Sengers, dienstbode, R.K., van Heiloo naar Zevenhui zen 8. Johannes Adrianus Sengers, slager, RK., van Heiloo naar Zevenhuizen 8. r. Alsem, geen, van 's-Gravenhage naar Com pagniestraat 6. Anton Alsem, geen, van 's-Gravenhage naar Compagniestraat 6. A. Drost, dienstbode, geen, van Zandvoort naar Nieuwlandersingel 51. G. A. IC Weijers, buffetjuffr., R.K., van Amsterdam naar Luttik Oudorp 44. S. Prins, h.i.d.h., G.K., van Bussum naar Landstraat 9. H Ruyter, winkeljuffr., D.G., van West-Graft- dijk naar Schermerweg 4. A. Kool, fa brieksarbeider, G.K., van Middelharnis naar Bleekerskade 107. C. Krab, dienstbode, O.C., van Egmond aan Zee ..aar Metiusstr. 17. N. Wever, d enstbóde, G.Kvan ot. Pancras naar Emmastraat 29. J. Bocts, R.K., van Zijpe naar Keizersstraat 12. Th H. M. Imming, banketbakker, R.K., van Vel sen naar Spoorstraat 40. L. E. Whetman. zendeling, van Salt Lake City naar Krelage- straat 8a. L Plap, dienstbode, E L. van Koedijk naar Emmastraat 93. A. C. Gott- schalk, verzekeringsinspecteur, R.K., en ge zin, van Heiloo naar Kennemerstraatweg 183. H. Beukert, kapper, RK., van Duitsch- land naar Verdronkenoord 98. P. B. Holz mann, kantoorbediende, H.L., van Amster dam naar Julianastraat 31. W. F C. M Horn, z.b., R.K., van Oost- en West-Souburg, naar Wüdemanstraat 22. A. Luurs, leerl. machinist N.S., geen, van Enkhuizen naar Grensstraat 12. G. E. Dijkstra, bouwk. ingenieur, geen, van Wieringen naar Sta tionsweg 166. E. C Schoen, N.H., van Schoorl naar St. Annastraat 7c. H. C uiper, geen, van Den He der naar Schar'oo 19. J. Zwart, stuurman koopvaardij, N.- H., van New Yersey naar Schermerweg 56. A. C. M. van Beek, arts-specialist, R K., van Utrecht naar Emmastraat 73. J J. Schellings, reiziger, R.K., van Hoorn naar Roemer Visscherstraat 24. W. Hartog, tuinman, geen, van Zaandijk naar K. van 't eerstraat 67. C. J. van Wonderen, dienst bode, R.K., van Warmenhuizen naar Lange straat 105. N. van Westerop -V agenaar, N.H., van Broek op Langendijk naar B.-an- singel 32a. E. L Beek, slager, N.lvan Den Helder naar Achterstraat 37 C. J. M. van Zadelhof, filiaalhouder. R.K., van 's- Gravenhagè naar Corfstraat 59. J. de Best, winkelier in visch en fruit, en gezin, ge-.-n, van Amersfoort naar Scharlco 26. A. ThesingKamper, huishoudster, R.K., v. Amsterdam naar Compagniestraai 4. A. C. M. via Boek. z.b., R.K., va.i Dordrecht n. Emmastraat 73. H. Zijlstra, winkelier in gebr. goed., en echtg., G.Cvan Leeuwarden naar Hooftstraat 41. Wed. A. Bruin, z.b., en kinderen, RK., van Oudorp naar v. d. Woudestraat 36a. M Roschmann, dienst bode, D.E., van Amsterdam naar Kennemer straatweg 23. Hugo Georg Liclier, mon teur, en gezin, geen, van Voorburg naar Ken nemerstraatweg 102. N. Hoogzaad, kap per, R.K., van Harenkarspei naar Laat 203. W. Baltus, veehouder, R.K., van Oterleek naar Westdijk 13. E. G. A. van Boesscho ten, R.K., van den Helder naar Stationsweg 112. J. Demmers, N.H., van Den Helder nara Leeuwenhoekstraat 5. Niet vertrok ken naar Groningen, doch wederom wonende Waerdendelstraat 11 J. M. Romunde. Niet vertrokken, weder ingekomen van Haarlem, A. Geel, logementhouder, N.H., St. Anna straat 23. A. A. A. van Wickeren, kapper, R.K., van 's-Gravenhage naar Westerweg 52. Ch. W. de Jager, dienstbode, N.H., v. 's-Gravenhage naar Nassauplein 18. N. M. Weel, metselaar, R.K., van Eindhoven naar Baansingel 30. H. Breukers, leerl. machinist N.S., geen, van Enkhuizen naar Krelagestraat 39a. A. J. van den Heuvel, leerl. verpleegster, geen, van Vlissingen naar Wilhelminalaan 11. P. J. J. Geurts, rijks ambtenaar, R.K., van Amsterdam naar C. W. Bruinvisstraat 43. E. J. Colauto, graniet werker, R.K., van Hoorn naar Laat 81. Th. Buijs, boerenknecht, R.K., van Beemster naar Omval 1.T. Korver, groentenvent- ster, R K., van Oudorp naar Verdronken oord 31. J. G. de Leur, oficier Ned. Leger des Heils, van Rotterdam naar Hekelstraat C9. A. Rauwerda, leeraar ambachts school, N.H., en echt., van Haarlem naar Stuartstraat 75. C. J. Levering, dienstb., R.K., van Egmondbinnen naar v. Everdinge- straat 18. Trijntje Rijs, huishoudster, R.K van Heiloo naar v. d. Meystraat 16. C. v. Zandwijk, zonder beroep, geen, van Heiloo naar Zeglis 13a. E. A. Ekkelboom, h.i.d. h., N.H., van Amsterdam naar Ritsevoort 28- N- Jonker, kantoorhouder, N.H.. en gezin, van eisen naar Baansloot 25. A. J. Groot, onderwijzeres, R.K., van Schiedam n. Lombardsteeg 19. L J. P. Smeets, banket bakker, R.K., van Uitgeest naar Snaarmans- laan 61. Wed. J. M. Tibout, N.H., van 's- Gravenhage naar Nassauplein 11. J. Biji, opz. prov. waterstaat, geen, van Amsterdam naar Stationsweg 48. Echtg. C. Schot, N.H., van Oudorp naar C. W. Bruinvisstraat 21. J. D. Kistemaker, bankbeambte, geen, van Heiloo, en gezin, naar Kennemerstraat weg 59. A. Molenaar, verpleegster, R.K., van Wervershoof naar van E verdingenstraat 18. Echtg. H. A. Haarsma, geen, van Hilversum naar Cabeljauwstraat 1. J. Luinge, architect, en gezin, geen, van Utrecht naar Bergerweg 146. J. D. Clements, be- tonfabrieksarbeider, N.H., van Heukelum n. Zeglis 86 Wed. A. os, N.H., van Den Helder naar Kruislaan 14. R. S. P. Breg- man, banketbakker, N.H., van Haarlem naar Langestraat 49. M. Bakker, dienstbode, RH., van Broek op Langendijk naar Fnidsen 82. Wed. W. Flens, N.H., van Schoorl n. van der Meystraat 10. K. Boltjes, dienstb., H A Z.G., van Westellingwerf naar Tuin straat 31. V. P. J. de B'ock, R.K., van Sint Jansteen naar Hoeverkade 12a. Th. J. Jansen, vertegenwoordiger, en gezin, R.K van Amsterdam naar Corfstraat 16. C. Geel, huishoudster, geen, en kinderen, van Schagen naar Sche'phoek 1. Ch. W. Gel derman, tuinder, geen, van Voorburg naar Spoorstraat 40. D. Smeding, zonder be roep, N.H.. en gezin, van Wi'marsum naar Kruislaan 14. H. Zorgman, h.i.d.h.. N.H., van Amersfoort naar 2e Kanaalstraat 8. G. W Jeuring, apothekers assistente. N H van Haarlemmermeer naar Langestraat 1 H Glas, kruideniersbediende, geen. van Haarlem naar C. W. Bruinvisstraat 36. H. Vogel, dienstbode, geen, van Bussum n. Ridderstraat 9. G. Krap, schipper, Nü., van Broek op Langendijk naar Heiligland 14. E. W. de JagerDingerdis, R.K., van Bergen naar Nieuwstraat 13. J. R. Geert- sma, zonder beroep, N.H., van Schoterland naar Tuinstraat 51. A. J. N. Kroon, kan toorbediende, N.H., van Schagen naar Wes terweg 298. S. Jonker, melkslijter, N.H., en gezin, van Oudorp naar Baansingel 43b. B G. Lammers, koopman, geen, en gezin, van eisen naar Verdronkenoord 73. J. A. F. Kooien, priester, R.K., van Rotterdam n. N'assaulaan 4. H. J. Rose, suikerwerker, geen, van eisen naar Touissaintstraat 18. N. M. Kager, kellner, R.K., van Enkhuizen naar Lombardsteeg 5. J. Bremke, dienst bode, R.K., van Arnhem naar Langestraat 94. M. Zoon, dienstbode, R.K., van War menhuizen naar Dijk 16. K. Hesse, zaai- bediende, E.L., van Oudorp naar Augustijn- steeg 2. J. R. de Waal, bouwk. opzichter, N.H1, van Velsen naar Snaarmanslaan 39. N. Kluft, zonder beroep. R.K., van 's-Graven hage naar Tuinstraat 6. J. J. van Don, zonder beroep, R.K., van 's-Gravenhage naar Cabeljaustraat 6. S. de Groot, landbou wer, geen, van enhuizen naar Voormeer 35. C. C. Hof, dienstbode, R.K., van Bergen (N.H.) naar Koningsweg 43. P. D. Dik- keboom, huishoudster, geen, van Haren- karspel naar Heiligland 14. VISCH NAAR BELG1E. Naar Reuter uit Brussel me;dt bevat de „Moniteur" een officieel bericht, volgens hit- welk een contingent visch (turing uitgezon derd), dat Nederland gedurende het twe-de kwartaal van dit jaar mag invoeren in België, isc vastgesteld op 28.855 quintals. VENTVERGUNNINGEN TE AMSTERDAM. Een adviescomissie heeft aan B. en W van Amsterdam rapport uilgebracht omtrent oe aan ventvergunningen te verbinden voor waarden. Aan de hand daarvan hebben B. en W. een ventverordening ontworpen. PHILIPS' GLOEILAMPENFABRIEKEN. Naar de „B.B.C" meldt zou het Philips- concern in verband met de invoering van in voerrechten op radioartikelen in Zwitser land te Chaux de Fonds een fabriek voor het vervaardigen van radio-artikelen oprichten, waarin 900 arbeiders werkzaam zouden zijn. BRAND. Schoenfabriek en woning afgebrand Te Kaatsheuvel is de schoenfabriek en de woning van den heer A. Trommelen tot den grond toe afgebrand. De fabriek en een groot gedeelae van de woning stonden reeds in lichte laaie. De bewoners moesten in nacht gewaad door een raam ontvluchten, aange zien de gangen reeds een vuurzee waren. Van den inboedel kou niets worden gered. De brandweer wist te voorkomen dat het naast gelegen pand ook een prooi van het vernie lend element werd De hier aangebrachte waterschade is echler zeer groot. De oor zaak van den brand is onbekend. WERKLOOSHEIDSCIJFERS. Een iets gunstiger beeld. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 605.000 leden van ingevolge het werkloos- he;dsbesluit 1817 gesubsidieerde werkloozen kassen in de week van 6 tot en met 11 Maart 1933 bedroeg 30 Zij is dus sinds hei hoogtepunt in de week 23/28 Januari 1933, toen het percentage 40 was, gedaald. Het werkloosheidspercentage is thans een weinig hooger dan in den aanvang van de maand Maart van het vorige jaar, toen het 27 bedroeg; het hoop-tepunt was toen bereiki in den aanvang van Februari (30 De werkloosheid is nog boven het gemid delde in de diamantnijverheid (80 bij de bouwvakken (41 bij de houtbewerking (47 in de metaalnijverheid (42 en in de fabrieksnijverheid (41 Onder werkloosheid in den vorm van In krimping van den normalen werktijd heeft zeer te lijden de sigaren- en tabakindustrie, waarin het aantal arbeiders, voor wie de werktijd is verkort (18 bijna even groot is als het aantal, dat geheel werkloos is (19 In de textielnijverheid is 24 der arbeiders geheel werkloos, terwijl van 16 de werktijd is verkort. RUMOERIGE VERGADERING TE ZUTFEN. Woensdagavond heeft ir. Mussert voor de nationaal-socialistische partij een lezing ge houden in de tot de laatste plaats gevulde schouwburgzaal te Zutphen. Nauwelijks was de spreker begonnen of er werd getracht door fluiten en hoesten den voortgang der verga dering te be'etten. De onruststokers werden door de talrijke van elders aanwezige in uni form gekleede oartijgenooten met behulp van de ro'itie op niet onzachte wijze uit de zaal verwijderd. Na de pauze werden vragen gesteld De politie had een zware taak met het hand haven van de orde in de sta den had uitge breide maatregelen getroffen. Voor den aan vang der vergadering moesten herhaaldelijk charges worden uitgevoerd. Bii aankomst van de auto's met partijgenooten uit Wapeningen werden drie ruiten van de wagens ingewor pen. Bij een bekend partijgenoot werd een spiegelruit ingeworpen. In het hotel du Soleil" werd een ruit ver nield en dr'e Stinkbommen naar binnen ge worpen. Ook op andere plaatsen moesten win kelruiten het ontgelde. De agenten werden mesteen en en glas gegooid. Na afloop der vergadering had zich een groote menigte on de Rozengracht verzameld in afwachting van de bussen met fascisten die daar moesten passeeren De politie liet de wagens echter de richting Deventer nemen, waardoor zij ongemoeid bleven. Herhaaldelijk moest de politie nog handelend optreden. Zij werd met steenen bekogeld. Gevoelige klap pen werden uitgedeeld Het was reeds nacht, toen de rust terugkeerde „WERKSPOOR"-DIESELMOTOREN VOOR IRAK. Een belangrijke opdracht. Zooals bekend is, bouwt de „Ira<j Petro leum Company" een dubbele pijpleiding van haar olievelden in Oost-Irak naar twee ha vens aan de Middellandsche zee. Dit enorme project, waaraan door een leger arbeiders gedurende jaren wordt gewerkt, dient voor het vervoer van de ruwe olie naar de kust, vanwaar zij verscheept kan worden. De pijp leiding ligt over het grootste deel van haar lengte in de woestijnen van Irak en Transjor- danië. De ólie wordt door de pijpen geperst door groote plunjerpompen. Er zijn een vijf tiental pompstations, in elk waarvan drie pompen zijn opgesteld. Eli.e pomp wordt via een tandwieloverbrenging aangedreven door eer dieselmotor. Deze vijf-en-veertig motoren werden, na een publieke inschrijving, waaraan alle mo- torenfabrieken ter wereld hebben deelgeno men, over drie firma's verdeeld. Eén van deze drie, die voor het forum der wereldtech niek gekozen waren a's de bouwers van de betrouwbaarste motoren, is naar wij ver nemen de Amsterdamsche fabriek Werk spoor N.V., bij haar werden twaalf dezer matoren besteld. Van deze motoren wordt ongewoon veel geëischt. Zij moeten hun werk doen dag en nacht door, in een klimaat waar binnen 24 uur de temperatuur wisselt van het vriespunt iot tropische hitte, in een land waar de woes tijnstormen het fijne zand in alle gaten en spleten voeren, op plaatsen ver van alle be schaving, waar vrijwel geen orriact met de buiter wereld bestaat en waar het technisch toezicht practisch ontbmkt. Dat voor zulk een werk een Nederlandsche motor wordt uitverkoren, is een groote vo' doening, te meer, daar de noimale Werk spoor-motor practisch ongewijzigd wordt ge bruikt; de eenige verandering io dat hij ge heel siofd.'cht wordt gesloten en alle bew- gende deelen onder diuk worden gesmeerd. De order wordt door Werkspoor uitge voerd. in samenwerking met Gebr. Stork Co N.V., te Hengelo. Beide fabrieken heb^-n een practisch ever. groot deel van het werk. maar de motoren w orden geheel vo'gens Werkspoor-teekeningen gebouwd en alle twaalf in Amsterdam beproe.d vóór de ver zending. De samenwerking mei Slork maakt een belangrijk vroegere verzen ing mogel'jl: en het is mede hieraan te danken dat d:T** voor de Nederlandsche industrie in het alg- meen en voor Werkspoor in het bijzonder zoo eervolle bestelling werd verkregen. BEZUINIGING BIJ DEFENSIE. Commissie van onderzoek ingesteld Blijkens een legerorder is bij beschikking van den minister van defensie, teneinde te doen nagaan, in hoeverre bij de onder he: departement van defensie ressorteerende diensten en inrichtingen enz. van de land macht de organisatie van het burgerperso neel (ambtenaren, werklieden, enz.) kan wor den verminderd, een commissie van onderzoek ingesteld. In de commissie zijn benoemd: gep. luit kolonel der artillerie j. Kloosterhuis; luit. 'er zee le kl. J. W. A, A. Heijdt, werkzaam bij het departement van defensie en de hoofd commies bij het departement van defensie B J. Hoogewooning. De opdracht aan deze commissie luidt: le. na te gaan: a. hoe de organisatie als bovenbedoeld voor de verschillende diensten, inrichtingen, enz. van de landmacht zou behooren te zijn; b. welk personeel den dienst zou behooren te verlaten; c. welk cersoneel eventueel in de plaats zal moeten komen van personen die voor vrijwil lige dienstverlating in aanmerking wenschen te komen. 2e. hare bevindingen telkens, naarmate zulks mogelijk is, aan den minister mede te deelen. HET VERGAAN VAN DE MADELEINE Nadere bijzonderheden. Het op het Borkumer Rif gestrande schip de Fransche stoombeuger geen vracht boot zooals abusievelijk is meegedeeld Madelaine uit Boulogne sur Mer is, zooals gemeld, gezonken. De uit 65 personen be staande benu i.iung is door de sleepboot Hol land van de reederij Doek'en gered en te Ter. schelling aan wal gebracht. De Made!e:ne. die op een zich onder water bevindend voorwerp had gestooten, was van Aalesuno oo weg naar NewfounH'and w:aai het de vischvangst zou gaan uitoefenen. Hei had te AaJesund een lading haring ingeno men, welke als aas zou worden gebruikt. Hel was voort geladen met 650 ton zout en 500 ZIJ KON HAAR HAAR NIET KAMMEN Verlamd door rhenmatiek. „Twee jaar lang leed ik aan rheuma- tlek en verleden jaar om dezen tijd weri ik 10 weken bedlegerig. Mijn handen en armen waren het ergst aangetast Ik *on er niets mee doen. Ik kon mij niet wesschen of mijn haar kammen; dat moest allemaal voor mij gedaan worden. In 't begin van dit jaar begon ik eiken morgen Krusohen Salts te nemen en het doet mij genoegeh te kunnen zeg gen. dat ik nu weer heel goed ben en 1n staat mijn huishouding te doen, terwijl ik in het slechtste weer uitga zonder dat het mij schaadt." Mevr P K. Rheumatiek wordt veroorzaakt door een teveel aan urinezuur in het lichaam. Twee bestanddce'.en in Kruschen hebben het vermogen urinezuur op te lossen, zoodat het dan gemakkelijk uit het lichaam kan worden verwijderd. Andere bestanddeel en in Kruschen helpen de natuur dit opgeloste urinezuur door de ingewanden en nieren te verwijderen. Weer andere ingrediënten voorkomen het gisten van het voedsel in de inge- wanden en voorkomen daarbij niet alleen de vorming van urinezuur, doch ook van andere onzuiverheden die het bloed vergiftigen en den weg vrij maken voor verscheidene ziekten. Kruschen Saits is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en 1 60 per flacon. ton kolen, daar het acht maanden ter vis- scherij zou b1 ij ven. De rompen waren door het zoiif verstoot geraakt. Gisteren om kwart voor twaalf arriveerde, zooa's pemeld, Holland in de haven met aan b^ord de equipage van het verongelukte schip Madeleine. De hapitein deelde mee. dat het schip op een onbekend voorwerp is geloopen, waar door het zwaar in het voorschip begon te lek- en. De pompen konden het binnenkomende w:ater niet meer verwerken en de toestand werd hachelijk. Woensdagavond 8 uur werd de toestand rritiek. Er werd scheepsraad ge houden en 50 man van de equipage verheien het schip in de.sloepen. De kapitein met 14 anderen b'even nog wat 'anger aan boord om een pan;ek te voorkomen. Een half uur later echter lag de Madeleine reeds tot de brug <mder water Ook zij moesten zich toen in de booten begeven Het weer was intusschen zeer ruw geworden en de zee werd steeds woe- liger, waardoor de kleine sloepen ieder oo^enb'ig dreigden om te slaan. Vier uur had men reeds zoo rondgedreven toen om 1 u. 30 de bergingsstoomer Holland Ier plaatse kwam. Juist intijds was de redding gekomen. Ds zee werd steeds hooger en het gevaar, dat de kleine sloepen zouden omslaan, nam hand over hand toe. Men was ongeveer 3 uur bezig met het overne-nen van de schipbreukelingen Om on geveer 5 uur in den morgen was men met al'es gereed en werd de terugtocht aanvaard De schipbreukelingen vertrekken vandaag via Harlingen naar Amsterdam. De kapitein heeft n;ets dan lof voor de redders en de be handeling aan boord van de Holland. DE STEM VAN DE KONINGIN MOEDER IN DEN AEÏHER. 1 Een extra uitzending door de A.V.k O. Gisteravond omstreeks 8 uur heeft de A.V, R.O. een extra-uitzending gegeven, waardoor voor de eerste maal de stem van de koningin moeder door den aether heeft geklonken Zoo als men weet, heeft H M kort geleden voor het journaal van de maatschappij Polygoon een rede «rehouden ter aanbeveling van de Emma-bloem-collecte. Met toestemming van H. M. en met medewerking van de maat schappij Polvgoon en het Casino-theater te Hilversum heeft de A V RO. gisteravond deze rede uitgezonden'. BRUNO WALTER IN DE HOOFDSTAD. Met den Franschen trein is gisteravond te Amsterdam aan het Centraal Station aange komen de Duitsche dirigent Bruno Wal ter, die wegens ongesteldheid van dr. Willem Mengelberg het Concertgebouw-orkest zal dirigeefen. Zooals men weet heeft Bruno Wal ter ook om politieke redenen zijn vader land verlaten. Vóór den uitgang van het station had ae zangvereeniging „De Stem des Volks" z e»1 opgesteld, die den heer Bruno Walter toe zong „Bruder zur Sonne". Een aantal be langstellenden was van deze vriendelijke de monstratie getuige. 155. En dacht je dat Jan er kwaad om werd7 Nee hoorl Hij vroeg alleen of hij een volgende keer ook een stukje kreeg van het halve var ken, dat in de koelkast hing. Al was hij nu lang en mager, daarom behoefde hij niet op die manier getracteerd te worden. 156. Toen hij 's avonds op zijn wandehngetj# daarover liep te denken, zag hij hoe de u>a" trozen bezig waren het dek schoon te Een poosje stond hij er naar te kijken, tot hij zelf ook wel lust kreeg in dat werkje, «'l vroeg aan een der matrozen, die er moe uit»a<« of hij het eens over mocht nemen. „Nou, graag", zei de man. maar ik denk niet dat U W wat van terecht brengt, want dat werkje «oei je wel gewend zijn.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6