DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Goering ontvangt de buitenlandsche pers. DxtqeÜiksch Oveczidit 'Buitenland tw - No. 73 Maandag 27 Maart 1933 135e Jaargang De Pruisische minister vertelt, hoe de jongste revolutie zich in discipline voltrokken heelt. De jodenvervolging. rechtsgelijkheid. AARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTENT IENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrnimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij vl HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directenr: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nnmmer bestaat nit drie bladen. De commissoriale Pruisische minister van hinnenlandsche zaken Goering heeft Zater dag de buitenlandsche journalisten ontvan gen en heeft met hen de gebeurtenissen in Duitschland besproken. Niet alleen dit was belangrijk, doch Goering heeft tevens van de gelegenheid gebruik gemaakt om de berichten in de buitenlandsche pers over de Jodenver volgingen te weerleggen. Goering dan verklaarde, dat de Duitsche regeering met schrik en verontwaardiging had vernomen, dat in 't buitenland over de Duitsche toestand wordt geschreven. In wer kelijkheid heeft Duitschland zijn nationale opstanding gevierd; een volk heeft zich ein delijk vereenigd. Sedert 30 Januari heeft zich in discipline een revolutie.voltrokken en, af gezien van eenige betreurenswaardige uitzon deringen, is in Duitschland niemand iets aangedaan, in ieder geval lang niet zoo veel als in 1918 toen de opstand van het Sparta- cisme de communistische wereldactie inleidde. Er is in Duitschland niet één mensch, die een vingernagel of een oorlelletje heeft ver loren. Het aantal dooden is dagelijks niet hooger geweest als bij de politieke incidenten der af- geloopen jaren. Er zijn geen dozijn botsin gen geweest, die dooden hebben geëischt. In de buitenlandsche pers zijn schaamtelooze artikelen over de toestanden in Duitschland verschenen, alleen omdat het nationale Duitschland het gewaagd heeft degenen, die 7iin eer hadden aangerand, uit hun ambten ie zetten en te arresteeren. Goering bestrijdt niet dat verscheidêne duizenden communis tische functionnarissen zijn gearresteerd, maar deze worden behandeld precies zooals ieder ander gevangene. Waar aanvallen zijn voorgekomen, heef de regeering alles ge daan, om daaraan een einde te maken. Het is ook voorgekomen dat Joden zijn aangeval len en geslagen. Goering kon echter verzeke ren, dat reeds een geheele reeks leden van nationale organisaties die zich hadden schul dig gemaakt aan overvallen, waren bestraft en ontslagen. Waar iets gebeurd is, heeft de regeering ingegrepen. Het beste bewijs daar voor is, dat sedert een week geen overval meer heeft plaats gehad. De regeering heeft zeer scherpe bepalingen tegen dergelijke voorstellen uitgvaardigd en zij treedt met I energie op tegen degenen die het den vreem- delingen lastig willen maken. Aan de hand van een voorbeeld te Keulen verklaarde de minister, dat beruchte misda digers in uniform zich aan overvallen had den schuldig gemaakt. Daar, waar commu nisten of anderen als provocateurs werkzaam zijn om diplomatieke verwikkelingen te ver oorzaken en de regeering moeilijkheden te bereiden, zal de regeering met draconische straffen ingrijpen, wel zijn raadhuizen bezet en enkele magazijnen tijdelijk gesloten, maar nooit is een enkel warenhuis geplunderd. „De regeering en ikzelf zullen nooit dulden, dat iemand wordt blootgesteld aan een vervol ging, alleen omdat hij Jood is. Wanneer de regeering maatregelen neemt tegen een over- heersching van het Joodsche element, dan is dat haar zaak". Men mag niet vergeten dat onder het volk een sterke antisemitische stemming is. Maar wanneer desondanks de zaken open zijn, dan is dat een bewijs voor de ijzeren discipline, waarvan de nationale opstanding vergezeld gaat. Alle onjuiste geruchten hebben hun oor sprong in de internationale betrekkingen tus schen Marxistische kringen. Maar ook door het Jodendom zelf is in het buitenland een „hetze" tegen Duitschland op touw gezet. Men doet het. voorkomen alsof het Duitsche Volk wordt onderdrukt, terwijl in werkelijk heid in Duitschland een politieke lente is aan gebroken. Wanneer op het oogenblik nog maals zou worden gestemd, dan zouden niet 20 millioen, maar 30 millioen Duitschers voor de nationale regeering stemmen. De wereld moet Duitschland dankbaar zijn, dat het de beschaving van het Avondland voor het bolsjewisme heeft gered, wanneer Goe ring de soc.-dem. kranten in Pruisen heeft verboden, dan is dat alleen, omdat de Mar xistische pers in het buitenland een „hetze'' voert. Zoolang de buitenlandsche sociaal democratische pers op dergelijke wijze op Duitschland scheldt, zal in Duitschland geen soc.-dem. blad verschijnen. Als de Joodsche staatsburger zich binnen zekere grenzen zal houden, zal hem ook on der de nieuwe regeering geen kwaad geschie den. De rijksregeering en de Pruisische regee ring zijn besloten om met alle middelen ais cipline. rust en orde te handhaven. De rust in Duitschland wordt met den dag grooter, al dus Goering. HET ONTWAPEN1NGSVRAAGSTUK. Debatten over MacDonald's plan. De vertegenwoordiger van Italië, markies Soragna, heeft Zaterdag in de hoofdcommis sie "van de Ontwapeningsconferentie te Genève verklaard, dat Italië volkomen met het plan van MacDonald accoord gaat. Voor het eerst bestaat nu een plan aldus de Italiaansche gedelegeerde dat de mo gelijkheid van verwerkelijking in zich draagt. De Italiaansche regeering zal met al haar krachten medewerken aan de uitvoering vdb dit plan. De vertegenwoordiger van Oostenrijk, von Pfluegl, juichte het Engelsche voorstel toe. Hij eischte vérstrekkende ontwapening en De vertegenwoordigers van Canada Grie kenland, Estland, Zweden en Argentinië slo ten zich in beginsel bij het Engelsche voorstel aan onder voorbehoud van zekere wij zigingen. De algemeene debatten zullen Maandag worden besloten met verklaringen van de vertegenwoordigers van Frankrijk, Duitsch land en Engeland. Een scherpe verklaring der Kleine Entente. De Permanente Raad der Kleine Entente te Genève, die bestaat uit de drie ministers van buitenlandsche zaken publiceerden Za terdag een officiéél communiqué dat zich in buitengewoon scherpe bewoordingen keert egen iedere herziening der vredesverdragen en tegen het Viermogendheder-plan. Een Poolsch protest tegen het Viermogendheden-plan? De diplomatieke medewerker van de „Eve- g Standard te Londen vernam Zaterdag van toonaangevende Fransche zijde dat het Poo sehe congres een gemeenschappelijke protestverklaring van Polen en de Kleine Entente tegen het Viermogendheden-plan zal eischen. In die erklarin; zal tegen een „dic tatuur der vier westelijke mogendheden worden geprotesteerd alsmede tegen elk ac- coord over de herziening der vredesverdra gen, dat wordt getroffen, zonder dat de sta ten die er onmiddellijk belang bij hebben er in zullen worden gekend. Italiaansche bladen over Frankrijks houding. De Italiaansche pers drukt haar leedwezen uit over het verzet tegen het plan van Mus solini in de Fransche bladen. De semi-offi- ciëele „Giornale d'Italia" verklaart verder, dat het een goed teeken is, dat in uitgebreide Fransche kringen de rede van Hitier over de buitenlandsche politiek een niet ongunstigen indruk heeft gemaakt. Paul Boncour over de ontwape ningsconferentie. Tijdens een diner van de volkenbonds- vereeniging „Armentière Internationale" heeft de Fransche minister van buitenland sche zaken, Paul Boncour, Zondagavond een redevoering uitgesproken, waarin hij oa het volgende uiteenzette. De Internationale moeilijkheden zijn ern stig, alhoewel niet onoverkomelijk. De ontwa peningsconferentie moet behoed worden voor een Mislukking. Frankrijk heeft in Genève zijn plicht gedaan. Spr. bracht het Fransche ontwapenings- en veiligheidsplan in herin nering en gaf een uiteenzetting daarvan, waarna hij zeide: „Wij begroeten in het En gelsche plan de bevestiging van een deel der principes, die in het Fransche plan zijn ver werkt". Wij constateeren, dat in de voor stellen van andere delegaties dergelijke over eenstemmingen voorkomen, waardoor de mogelijkheid van een verzoening bestaat.. In het verder verloop van zijn rede sprak Boncour nog over de economische wereld conferentie, waarvan hij vooral een regeling van het schuldenvraagstuk verwacht. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Wurttembergsche politie. De minister van binnenlandsche zaken heeft de politie van Wurttemberg onder zijn ministerie gebracht en tot speciaal commis saris voor de politie benoemd den nat.-soc. dr. Pfannenschwarz, TERUGSLAG VAN DE JODEN VERVOLGING IN DUITSCHLAND EN ANDERE LANDEN. Geen Amerikaansche belangen geschaad in Duitschland. Op een telegrafische vraag van de Duitsch- Amerikaansche Handelskamer te New-York betreffende aanvallen op Amerikaansche handelsbelangen, waarover geruchten de ronde doen, heeft vice-kanselier Von Papen in een uitvoerig telegram geantwoord, dat deze geruchten van iederen grond zijn ont bloot. Het zakenleven verloopt normaal en klachten over hét schaden van Amerikaan sche zakenbelangen zijn door de Amerikaan sche Handelskamer te Berlijn niet inge diend. Von Papen neemt verder stelling te gen berichten, die in het buitenland worden verspreid over excessen. Hij verklaart, dat de nationale revolutie zich in opmerkelijke rust heeft voltrokken. Ongetwijfeld zijn enkele excessen voorgekomen, maar na de scherpe verklaring van den Rijkskanselier op 12 Maart hebben die zich niet langer voorge daan. Honderdduizenden Joden leven ongehin derd in Duitschland en het bedrijf in talloo- ze Joodsche zaken verloopt normaal en on gestoord. Geen Joodsche strafrechters in Beieren. De commissoriale Minister van Justitie Frank II heeft Zaterdag aan de presidenten der gerechtshoven en aan het parket bij de gerechtshoven het volgende decreet doen toe komen: De volkswil, die tot uiting is gekomen in de politieke reorganisatie maakt liet noodig, dat rechters van Joodsche afstamming niet langer worden belast met de handhaving van de strafrechtspleging, en dat Joodsche officieren van justitie niet langer het open baar ministerie vertegenwoordigen. Bij aan hangige processen kan met goedvinden van het ministerie een uitzondering worden ge maakt, wanneer "ben verandering in de per soon tot belangrijke benadeeling van de rechtsorde zou leiden. Ook handelsrechters mogen niet langer van Joodsche afstam ming zijn. Rapport van het Amerikaansche gezantschap te Berlijn. Het rapport van de Berlijnsche ambassa de der Vereenigde Staten over de Jodenmis- handelingen in Duitschland is op het staats- departement ontvangen. Het Rapport is ge baseerd op een uitgebreid onderzoek, dat de Amerikaansche consulaten in Duitschland hebben ingesteld. De Amerikaansche staats secretaris heeft gisteravond medegedeeld, dat blijkens het ontvangen rapport aan de heftigste Jodenvervolgingen in Duitsch land thans inderdaad een einde schijnt te zijn gekomen. De groote meeting die van daag zou worden gehouden zal ondanks deze mededeeling doorgaan. Opwinding onder de Londensche Joden. De Engelsche bladen leveren veel commen taar op de verklaring van rijksminister Goe ring tegenover de buitenlandsche pers. Een pas opgericht blad, dat zich de bestrijding van het anti-semitisme ten doel stelt, ver klaart dat geen Jood een bioscoop mag be zoeken, waarin Duitsche films worden ge draaid. Ook Duitsche restaurants moeten worden gemeden. Op tal van plaatsen in het Londensche East End, wordt opgewekt om Duitsche goederen te boycotten 200 auto's voorzien van soortgelijke opschriften reden gisteren door de straten van East Londen en de organisatoren van de campagne ver klaarden dat binnen een week 10.000 auto's van deze plakkaten voorzien door geheel En geland zullen rijden. Onder de Joodsche be volking van Londen heerscht groote opwin ding. Besprekingen met regeering. Volgens de „Sunuay Times" hebben be sprekingen plaats gehad tusschen vooraan staande Engelsche Joden en het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken om zoo mogelijk bij de Duitsche regeering diploma tieke stappen te ondernemen. Volgens „Sun- day Eispatch" hebben in Hyde Park 8 a 10 Joden een man die een hakenkruis droeg ge dwongen dit te verwijderen. Een politie beambte heeft de demonstranten aanleiding gegeven zich te verwijderen. In Duitsche kringen te Londen acht men den toestand ernstig. Ten einde incidenten te vermijden, is dezen Duitschers aangeraden de Joodsche buurten Scho en Whitechapel niet te bezoeken. Zaterdagavond is een groote groep Jood sche betoogers over Piccadilly Circus en door Oxfordstreet getrokken Zij droegen span doeken mee mei opschriften, als „Boycot Duitsche waren", terwijl werd opgewekt deel te nemen aan een betooging in Hydepark, welke Zondagmiddag zou gehouden worden maar niet is uoorgegaan. Niettemin bevonden zich groepjes demonstranten in het park. Frankrijk en de Jodenvervol ging. De Volonté schrijft, dat ook in Frankrijk naar het voorbeeld hunner Amerikaansche geloofsgenooten de Joden bezig zijn een af- weerfront tegen Duitschland te vormen. Voorbereidingen zijn getroffen voor de vor ming van een comité ter bevordering van den economischen bovcot tegen Duitschland. Een groot aantal orders voor Duitschland is reeds geanüleerd. Demonstratie voor het Duitsche consulaat te New York. Ongeveer 5000 communisten, waaronder vele Duitschers, hebben Zaterdag in New York een protestdemonstratie georganiseerd De menigte begaf zich naar het Duitsche con sulaat, waar een delegatie der demonstranten door de consulaats-ambtenaren werd ontvan gen. De communisten overhandigden een re solutie, waarin de vrijlating van alle in Duitschland gearresteerde leden der K.P.D. werd geëischt. De politie had uitgebreide maatregelen getroffen om orde en rust te handhaven. Talrijke roode vlaggen werden in den stoet medegevoerd. Door verschillende personen werd de menigte toegesproken. Staatssecretaris Huil over de Jodenvervolgingen. Op grond van het rapport van de Berlijn sche ambassade aan het staatsdepartement over de Jodenmishandelingen in Duitschland, heeft staatssecretaris Huil te Washington den leider der Amerikaansche Joden, Rabbijn Stevens Weiss te New-York, den Duitschen president van het Jodencongres der Vereen. Staten, Bernhard, en den leider der Joden in Philadelphia, Dyrus Adler, telegrammen ge zonden, waarin hij uiteenzet: In Duitschland hebben gedurende een kor ten tijd lichamelijke mishandelingen van Jo den plaats gevonden. Dit is echter thans ten einde. Deze gebeurtenissen werden door de Duitsche regeering met ernstige bezorgdheid beschouwd. Vervolgens wijzen de telegrammen op de beschikkingen van rijkskanselier Hitier cn de redevoering van von Papen in Breslau, be nevens op de versterking van de politie In deze uitlatingen en maatregelen ziet Huil tee kenen voor het oprechte trachten van de rijksregeering de orde te handhaven en de eerbied voor de wetten in stand te houden. Volgens de meening der Berlijnsche am bassade der Vereenigde Staten is dit even wicht, voor zoover het de mishandelingen van personen betreft, weer hersteld. Ten slotte bespreekt Huil de hoop uit, dat de toestand in Duitschland spoedig weer ge heel normaal zal zijn en legt er den nadruk op, dat de regeering der Vereenigde Staten de gebeurtenissen in Duitschland ook verder aandachtig volgt met den wensch in ieder opzicht behulpzaam te zijn. TALRIJKE ARRESTATIES TE STUTTGART. Op bevel van het ministerie van binnen landsche zaken zijn Zaterdagnacht te Stutt gart huiszoekingen verricht bij communisti sche en soc.-dem. functionnarissen. De huis zoekingen leidden tot 270 arrestaties. DE BEKEERING VAN COMMUNISTEN Te Koblenz is Zondag een nationaal-socia- listische demonstratie gehouden op den Cle- mensplatz, het vroegere paradeplein van de garnizoensstad, waar o.a. een groot aanta! communisten met de opgerolde roode vlag van de afdeeling Koblenz. Tijdens de demon stratie, traden de communisten voor het front van de opgemarcheerde S.A.- en S.S.-leden, overgoten hun vlaggen met benzine en sta ken ze in brand. De communisten verklaar den ,dat zij hun dwalingen ingezien hadden en wenschten thans opgenomen te worden in de nationaal-socialistische Duitsche arbei derspartij. BRAND TE TEUSCHNITZ. 14 (ruizen en 20 schuren vernield. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak zijn gistermiddag te Teunschnitz (Duitsch land) 14 woonhuizen en 20 schuren tot den grond toe afgebrand. ONTPLOFFINGSONGELUK TE MAR1ENBURG. In de koelinstallatie van een slagerij te Marienburg heeft gisteren een ernstige ont ploffing plaats gehad. De zoon van den eige naar werd onder vallend puin bedolven. De brandweer ruimde dit op, waarbij de jonge man levenloos werd geborgen. De oorzaak der ontploffing is niet bekend. GROOTE BELGISCHE MAATSCHAPPIJ FAILLIET VERKLAARD. De handelsrechtbank van Ostende, In spoedzitting bijeengeroepen, heeft Zaterdag de Maatschappij „Les Palaces d'Ostende" failliet verklaard. De Maatschappij heeft te gen deze uitspraak beroep aangeteekend. De stad. Ostende had geëischt, dat de ze tel dezer Maatschappij uit Ostende zou worden verwijderd, daar de onderneming sedert 15 Januari van dit jaar een achter stallige huurschuld heeft, die het totale be drag van haar schuld brengt op 2.700.000 francs. ZETTERSSTAKING TE WEENEN BEËINDIGD. De staking der Weensche zetters is beëin digd. Zaterdagavond is het werk weer her vat, zoodat de Zondagsbladen in gewoon formaat verschenen. Deze snelle beëindiging van de staking wordt waarschijnlijk eenerzijds veroorzaakt door het feit, dat eenige bladen toch konden verschijnen, anderzijds door de omstandig heid dat zich onder de zetters zoovele weiic- loozen bevinden, dat een handhaving van de staking voor langen tijd nauwelijks mogelijk was. Zaterdagmiddag verzamelden zich in ver schillende districten van Weenen werkloozen met het doel de binnenstad in te trekken. De politie maakte echter aan deze demonstratie spoedig een einde. Tweehonderd arrestaties vonden olaats. TREINBOTSING TE VERVIERS 19 personen gewond. Een personentrein van den dienst Luik— yerviers is bij het binnenrijden van het sta tion Verviers in botsing gekomen met een rangeerende locomotief. De eerste personen wagen werd in de zijde geramd. Negentien reizigers liepen verwondingen op; zij werden in het station verbonden. De materieele schade is vrij aanzienlijk. Een on derzoek naar de oorzaak is ingesteld. JUWEELENDIEFSTAL IN LONDEN. Naar verluidt is een Amerikaan, die zich op een reis door Europa bevond in een hotel te Londen bestolen voor een waarde van meer dan 140.000 aan juweelen. Men ver denkt zekere internationale juweelendieven van dezen daad. SCHERPE MAATREGELEN TEGEN COMMUNISTEN IN DENEMARKEN. Naar eerst thans bekend wordt, heeft het Deensche ministerie van justitie reeds op 3 Maart een üitwijzingsbevel tegen de Duit sche communiste Maria Teehse uitgevaar digd. Op dien dag verlangde de hoofdcom missaris van politie te Kopenhagen, dat de rechtbank bevel tot huiszoeking zou geven, daar- de communiste nergens te vinden was. Het stadsgerecht wees dat verzoek evenwel af, waarna de politie de aangelegenheid voor het landgerecht bracht. Dit heeft Za terdag de politie in het gelijk gesteld. Wan neer Maria Reehse dus weder actief zou wor den, kan de politie ingrijpen. HEVIGE STORM BOVEN WITTE ZEE. Zes dooden. Bij Archangelsk (Rusland) heeft een hevi ge storm gewoed. De verbinding met andere havens is volkomen gestagneerd. Het stoom schip „Persei" is in aanvaring gekomen met het stoomschip „Swoboda", waar de „Per- sej lek sloeg en zonk. Zes matrozen zijn ver dronken. Twintig visschersschepen zijn ge strand. HONGERSTAKING IN DE KL1MONTOF-MIJN AFGEBROKEN. De proteststaking der 400 mijnwerkers uit de Klimontof-mijn te Sosnowitz in Polen, die tien dagen heeft geduurd en waarbij een deel der arbeiders onder den grond hebben ver toefd zonder voedsel tot zich te nemen, is Zaterdagmiddag afgebroken. Nadat de Woj- wode de verzekering had gegeven, dat de achterstallige loonen volledig zullen wor den betaald en dat van een stilleggen van de mijn voorloopig geen sprake is, hebben de mannen de mijn verlaten. AMERIKAANSCH PASSAGIERSSCHIP GEZONKEN. Het 14.187 ton groote Amerikaansche stoomschip „President adison'', dat zich op een wereldreis bevond lag sedert eenige da gen in de haven van Seattle om een kleine re paratie te ondergaan. Plotseling maakte het schip sterk slagzij, waarna het water met geweldige kracht aan stuurboordzijde het schip binnendrong. Drie leden van de beman ning zijn daarbij verdronken. De 150 passa giers konden in veiligheid worden gebracht. Het schip ligt thans op den bodem van de haven. De bovendekken steken half boven den waterspiegel uit. De schade wordt geschat op een kwart millioen dollar. ONGELUK MET TWEE VRACHTAUTO'S IN MEXICO. Twaalf dooden, dertig gewonden. Op een bergweg in den staat San Luis Po- tosi in exico zijn Zaterdag twee vrachtauto's, bezet met menschen, die van een uitstapje te rugkeerden, met elkaar in botsing gekomen. Beide wagens stortten in een 300 Meter die pen afgrond. Twaalf personen werden ge dood, terwijl dertig inzittenden, gedeeltelijk zware, verwondingen opliepen, DE AARDBEVINGSRAMP IN CALIFORNIë. Gift van het Japansche Roode Kruis. Het Japansche Roode Kruis heeft Zaterdag drieduizend yen gestort in het fonds tot hulpverleening aan de slachtyoffers van de aardbeving in Californië. In ditzelfde fonds hebben de steden Tokio en Yokohama resp. c/w^ 2000 yen gestort.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1