dagblad voor alkmaar en omstreken. S. KROM Ttaqeliiksch Ouevzicht De Stahlhelm in Brunswijk ontbonden. ^Buitenland LBinnenland Speciale installatie voor gordijnen. Tapijtreiniging. No. 74 Dinsdag 28 Maart 1933 135e Jaargang Omdat Marxistische organisaties tot de Stahlhelm waren toegetreden, is de Staht- hetm in dat land ontbonden. Een bloedige catastrophe voorkomen Ververij en Chemische Wasscherij; TELEF. 1525 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij vh. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Naar officieel vanwege het Brunswijksche staatsministerie wordt medegedeeld, is op bevel van den Brunswijkschen minister van binnenlandsche zaken, Klagge, order ge geven dat in het geheele land Brunswijk de Stahlhelm-hulppo'itie moet worden ont wapend. De reden van dezen maatregel. De Brunswijksche minister van binnen landsche zaken deelt over dezen maatregel officieel het volgende mede: De Stahlhelm, afdeeling Brunswijk. heeft sedert eenige dagen heele scharen leden van de ontbonden en verslagen Marxistische or ganisaties opgenomen. Gister heeft deze be weging van toetreding tot den Stahlhelm een massaal karakter aangenomen Honderden voormalige rijksbannier-ieden, sociaal-demo craten en communisten, trokken in deeis ge sloten afdeeiingen er. onder bescherming van de Stahlhelm-hulppoiitic naar het wacht lokaal van den Stahlhelm in het gebouw van het plaatselijk ziekenionds Voortdurend werd ,.Frei Heil Front Heil" en .Rot Front' geroepen. Voor het gebouw en in de aan grenzende straten sshoolden opgewonden massa's communisten en sociaal-democraten sanhMi, uit wier midden dreigende kreten te gen Adolf Hitier en tegen de NSDAP op stegen. Terwijl de Stahlhelm dit duldde nam her roode gepeupel, dat sedert weken zich niet meer uit zijn schuilhoeken gewaagd had ten dreigende houding aar. tegen nationaal sociansten en Hitler-jongens. Hkt kwam zelfs tof mishandeling var. Hitler-jongens door Stahlhelmleden Tengevolge van deze onge. hoorde houding van den Stahlhelm, waar door htt succes van de nationale verheffing in Brunswijk ten zeerste in gevaar werd ge bracht, maakte zich van de bevolking der siad een onbeschrijfelijke opwinding mees ter. Viinister Klagges zag zich toen gedwon gen in te grijpen Schupo's werd ontboden en naar het zieKenfondsgebouw gezonden, ter wijl SA en SS de pteinen en straten in de omgeving afzetten en schoon veegden. De Stahlhelm-hulppolitie werd ontwapend, van honderden in burger gekleeden. die zich in het gebouw bevonden, werden de namen ge noteerd, terwijl heele pakken ingevulde in schrijvingen in beslag werden genomen. On der de in beslag genomen papieren bevinden zich ledenlijsten van gesloten Schufo-forma- ties en plaatselijke sociaai-democrarische groe pen, van rijksbannitrieden xan deze groepen en verder materiaal, waaruii blijkt, dat de Stahlhelmleiders bewust de Marxisten in hun organisatie bijeen brachten. Verder is geconstateerd, dat de Schufo-afdeelingen op bevel en in afspraak zich tot den Stahlhelm hebben gewend, teneinde op deze wijze den strijd te kunnen voeren iegen ie NSDAP en de nationale verheffing. Verscheidene in het gebouw aanwezige Stahlhelmleiders en alle daar aangetroffen in burger gekleede personen zijn gearresteerd, verdacht van voorbereiding van een contra- revo'utionnaire onderneming. Ook de nationaal socialistische staatslei ding van den groep Brunswijk geeft een ver klaring uit. die gelijken inhoud heeft. Een catastrophe voorkomen? Inzake het gebeurde in Brunswijk schrijft cL- „Braunschwcigische Landeszeitung" o.a.: „Wanneer niet alle teekenen bedriegen zijn wij Maandag in Brunswijk te nauwernood op het laatste oogenblik aan een bloedige catastrophe ontsnapt. Honderden Marxisten, die zich reeds Stahlhelmleden waanden, had den zich bewapend Totaal waren volgen de politie tegen middernacht in het gebouw van het plaatselijke ziekenfonds behalve 200 Stahlhelmleden 1100 sociaal-democraten en communisten geconcentreerd. Men kan op zijn vingers uitrekenen wat de concentratie van verbitterde Marxisten voor gevolgen zou hebben gehad. Een officiëele verklaring. Tusschen twee ea drie uur in den afgeloo- pen nacht maakte de Brunswijksche minister van binnenlandsche zaken de volgende be schikking bekend: Volgens door mij ontvangen berichten heeft de Stahlhelm in het geheele land Bruns wijk volgens een vast plan in massa leden van Marxistische organisaties opgenomen Zelfs heele plaatselijke groepen van den rijks banier en de soc.-dem. partij zijn op grond van onderhandelingen en afspraken in hun geheel tot den Stahlhelm overgegaan. Het verder voortbestaan van deze thans overwe gend Marxistische organisatie zou een ernstig gevaar voor het succes van de nationale op heffing beteekenen. Ik ontbind derhalve den Stahlhelm. Bond der Frontsoldaten en a! zijn pevenoiganisaties in den vrijstaat vanaf Maandag. Verklaring van den Stahlhelm in Hannover. Met betrekking tot de ontwapening van de Stahlhelm-hulppolitie in Brunswijk deelt de Stahlnelmleiding van Hannover mede, dat ook daar de toeloop van personen, die tot dusverre in andere kampen streden, buiten gewoon groot is. Nieuwe leden worden echter eerst na een onderzoek van weken aangenomen. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De besprekingen over het Engelsche plan- De Duitsche ambassadeur Nadolny heeft bij de besprekingen ter Ontwapeningsconfe rentie met betrekking rot het Engelsche plan verklaard, dat het Ensrelsche voorstel een volledig ontwerp bevat "voor een ontwape- ningsverdrag, waarin positieve bewapenings beperkingen worden voorgesteld, welke even wel nog niet ver genoeg gaaii Er moeten nog verdergaande maatregelen worden ge nomen in het bizonder op het gebied van de luchtvaart. Met nadruk wees Nadolny op de Duitsche eigen in zafce. rechtsgelijkheid, waarbij hij er opnieuw aan herinnerde dat Duitschland op het gebied der ontwapening wil uitgaan van het niveau der vredesverdra gen. Ten slotte deed Nadolny een beroep op de cortfei entte eindelijk moed te vatten voor de oplossing van het ontwapeningsprobleem om op deze wijze een duurzame, rechtvaar digde vrede van alle volken tot stand te brengen De vertegenwoordiger van Frankrijk Mas- sign zette het F.ansche standpunt uiteen, aarbij deze er op wees dat de gelijkheid van den militairen status nimmer kan bereikt worden door bewapening, doch slechts door een progressieve beperking der wapening De definitieve vaststelling van den ontwape ningsconferentie kan slechts geschieden 'na de schepping der onontbeerlijke veiligheids faranties. De Fransche regeering neemt het ngelsche plan aan als een werkmethode waarbij zij betreurt, dat hierbij alle tot nu toe genomen beslissingen en onderhandelingen ter conferentie op den achtergrond worden gehouden. Verdaagd tot 25 April. De Ontwapeningsconferentie is Maandag avond verdaagd tot 25 April. De Hoofdcommissie heeft met 44 stemmen een voorstel van den algemeen-rapporteur Benesj aangenomen, waarbij het Engelsche plan wordt verklaard tot grondslag voor verdere onderhandelingen, onder voorbehoud van amendementen en wijzigingen De con ferentie zal einde April onverwijld overgaan tot de artikelsgew ijze behandeling van het Engelsche ontwerp. TERUGSLAG VAN DE JODENVERVOLGING IN DUITSCHLAND EN ANDERE LANDEN. Economische en burgerlijke leven in Duitschland. De president van den Duitschen Industrie- en Handelsdag, dr. Grund. heeft op 23 Maart aan de Duitsch—Amerikaansche ka mer van koophandel in New-York een tele gram gericht, waarin o.a gezegd wordt: „Op grond van ononderbroken informaties van 112 Duitsche kamers van koophandel in alle deelen des lands kunnen wij verzekeren, dat alle alarmberichten over openbare on lusten en daden van geweld buitengewoon zijn overdreven. De innerlijke ommekeer en de groote anti-Marxistische beweging heb ben in het algemeen een volstrekt vreedzaam verloop gehad. Wij zijn zeer verbaasd over de berichten van ver-gaande daden van ge weld tegen de Joodsche bevolking. De Joodsche zakenwereld doet zonder lastig te worden gevallen haar zaken. Bij uitzondering gepleegde daden van geweld zijn streng afgekeurd en energiek door de Duitsche regeering onderdrukt. Het zaken leven zet zijn normalen gang voort. De president van de Duitsche iandsgroép der Internationale Kamers van Koophandel, Frowein, heeft denzelfden dag aan de Ame rikaansche landsgroep der Internationale Kamer van Koophandel een telegram gezon den, waarin o.a. gezegd wordt: „De Duit sche groep van Internationale Kamer van Koophandel, welke het geheele economische leven van Duitschland en iedere politieke richting vertegenwoordigt, stelt er prijs op den Amerikaansche vrienden de verzekering te geven, dat in Duitschland het economische en burgerlijke leven ongestoord is. Wij zijn zeer verbaasd over de berichten omtrent da den van geweld tegen de Joodsche bevolking. De groote meerderheid van de Joodsche za kenlieden doet ongestoord zaken. De demonstraties der Joden in Amerika. Gisteren is de door de Amerikaansche rabbijnen afgekondigde algemeene vastendag en biddag in geheel Amerika naar aanleiding van de Jodenvervolgingen in Duitschland gehouden. Des middags vertrokken reusach tige Joodsche, socialistische en communisti sche protestoptochten naar den Madison Square Garden, waar gisteravond de voor naamste protestdemonstratie tegen de Joden- mishandelingen in Duitschland wordt ge houden. Behalve de Joodsche leiders zouden daar het woord ook voeren de evangelische bis schop Manning, de eerste burgemeester van New-York Obrien, de vakvereenigingsleider Green, bisschop Macconell en andere per soonlijkheden. 700 agenten van politie zou den zorg dragen voor de in stand houding van het verkeer, onder leiding van den New- Yorkschen commissaris van politie. In den Madison Square Garden werden 20.000 de monstranten verwacht De redevoeringen zouden met luidsprekers in de open lucht worden hoorbaar gemaakt. Bovendien zou den verscheidene paralel-vergaderingen wor den gehouden, o.a. op den Times Square, de Union-Square en in synagogen en loges. In totaal verwachtte men, dat in New-York 250.000 personen aan de demonstratie zou den deelnemen. Madison Square Garden was reeds twee uur voor den aanvang der betooging volko men vol. De aangekondigde boycot van Duitsche waren is voorloopig uitgesteld, teneinde de Duitsche regeering gelegenheid te geven te bewijzen, dat zij haar belofte houdt en de Joden in Duitschland niet vervolgt". Nader kunnen we nog melden, dat de te New-York aangekondigde groote demonstra tie in Madison Square Garden gehouden te gen de Jodenvervolgingen in Duitschland, druk bezocht is. De reusachtige hall was ge vuld met 22.000 personen, terwijl buiten het gebouw nog ongeveer 30.000 personen bijeen waren. De redevoeringen waren in het alge meen niet gericht tegen Duitschland, doch voornamelijk tegen het anti semitische optre den der nat.-soc. Tal van protestbrieveh en -telegrammen werd door het comité dat de meeting had georganiseerd ontvangen Poolsche protesten tegen Joden vervolgingen in Duitschland. In geheel Polen hebben de Joden gisteren protestbetoogingen gehouden tegen de ver volging van hun geloofsgenooten in Duitsch land. De winkels werden gesloten, meetings gehouden en moties aangenomen, waarin werd aanbevolen Duitsche goederen te boy cotten. Alle Joodsche groepeeringen van communisten tot orthodoxen hadden zich bij de protesten aangesloten. De raad van rab bijnen hadden een vastendag afgekondigd. KOSTELOOS ROGGE VOOR BEHOEFTIGE BOEREN IN DUITSCHLAND. De „Völkische Beobachter" meldt uit Trier: Naar de regeeringspresident van Trier mededeelt zijn in het kader van de hulpmaatregelen voor boeren in de bergwoudstreken waar geen broodgraan wordt verbouwd voor het district Trier 20.000 centenaars logge kosteloos door de rijksregeering ter beschikking ge steld, welke franco tot aan het naasthij- zijnde station worden gebracht. TUCHTHUISBOEVEN IN DUITSCHLAND ONTSNAPT. Uit het tuchthuis Ebrech bij Bamberg in Duitschland zijn gisteren vier misda digers ontsnapt. De mannen zijn ge vlucht en hebben burgerkleeding en een revolver meegenomen. De autoriteiten hebben direct maatregelen" genomen en de politie gewaarschuwd. De kerels had den den bewaker overvallen en tegen den grond geslagen, zoodat deze e rnstig gewond naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Nader wordt nog gemeld, dat er een klopjacht georganiseerd is op de uitge broken tuchthuisboeven. Zij houden zich waarschijnlijk in de bosschen op, waar zij gisteren een jachthuis hebben opengebroken en zich van levensmidde len voorzien. Een der uitbrekers, die bij het klimmen over den muur gevallen was, is bij het aanbreken van den dag bewusteloos gevonden. Hij is naar een ziekenhuis overgebracht, terwijl naar de andere drie voortvluchtigen nog wordt gezocht WAPENDEPOT IN EEN SCHOOL TE STETTIN. De politieke politie heeft in een vrij- religieuze school een wapendepot ont dekt. Er werden handgranaten, geweer granaten, artillerie-granaten, patronen, revolvers en klewangs gevonden. Verder luchtfoto's en pacifistische drukwerken. De rector van de school is gearresteerd. DE HONGERMARSCH IN BELOIE. Wij hebben reeds medegedeeld, dat op be vel van den Belgischen minister van binnen landsche zaken de door de communisten be raamde hongermarsch door alle gouverneurs der provincies is verboden. In verband hier mede werd een groote macht gendarmen samengetrokken te Bergen en in de Bori- nage. Alle wegen staan onder bewaking. Te Bergen zou op de Groote Markt de samen komst der deelnemers aan den hongermarsch plaats hebben. Voor het optrekken naar Brussel zou een meet.ng worden gehouden, waar de volksvertegenwoordiger Jaquemotte het woord zou voeren. Deze is Maandag morgen te Bergen aangekomen. Men meldt dat een groep van 200 perso nen uit Jemappe vertrokken is en zich naar de andere gemeenten heeft begeven Te Ber gen loopen de betoogers in groepjes. Samen scholingen worden door de gendarmen on verbiddelijk uiteengedreven. Achteraan loo pen vrouwen, die groote pakken dragen. BIROBIDJAN, DE JOODSCHE KOLONIE IN RUSLAND. Het was gisteren vijf jaar geleden, dat in Birobidjan een centrum werd geschapen voor de immigratie van Joodsche arbeiders. Biro bidjan, dat in het Verre Oosten is gelegen, niet ver van Chabarowsk, is een land met groote minerale rijkdommen, o.a steenkool, Safiet e.d., benevens uitgestrekte bosschen grond is vruchtbaar en het klimaat goed In de afgeloopen vijf jaar zijn 14000 Joden in Birobidjan komen wonen, voor het groot ste deel afkomstig uit de Oekraine, Wit Rus land, benevens een duizendtal uit den vreemde. Op het oogenblik bezit Birobidjan reeds 5 kolchozen, zes sowchozen, met een totaaloppervlakte van 30.000 H.A., terwijl ook reeds industrieën tot ontwikkeling komen, o.a. een groote houtfabriek met een jaarproductie van 200.000 M3. gezaagd hout. Ook de cultureele opbouw neemt voort gang. Birobidjan bezit nl. reeds 113 lagere en middelbare scholen en eenige technische scholen. Men is tezig met den bouw van een „Cultuurhuis". OPTREDEN DER ENGELSCHE FASCISTEN. Communistische aanval op het hoofdkwartier. Gisteren hebben ongeveer 200 personen voor het meerendeel communisten, een aan val gedaan op het hoofdkwartier der Engel sche fascistische partij. Het huis werd be stormd en alle ruiten werden vernield De fascisten haalden hulp en dreven de commu nisten het huis uit. Het kwam tot een hevige vechtpartij, waaraan de politie pas na veel moeite een einde kon maken. 8000 STAKERS OP DE ENGELSCHE FORDFABRIEKEN. In don loop van gisteren moesten in verband met de staking in de Fordfa brieken in Dagenham ook twee lasch- fabrieken waar de wielen, resp. de ca rosserieën gemaakt werden, stop gezet worden. In totaal waren Maandagavond rond 8000 man in staking. EEN DORP IN ZUID-AMERIKA DOOR AARDVERSCHUIVING BEDOLVEN. In de Perüaansche provincie Trujillo in Zuid-Amerika is gisteren, naar uit New-York wordt gemeld een geheel dorp door aardmassa's. die in beweging gekomen waren, bedolven. 120 Personen hebben bij deze aardverschuiving het leven verloren. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Belangwekkende besprekingen. Gisterochtend om 10 u. is 'n belangrijke be spreking aangevangen tusschen vooraan staande Chin. autoriteiten. O.m. waren aanwezig generaal Tsjang Kai Sjek, Wang Ching Wey, Soeng Fo, T. V Soong, generaal Tsjoe Pei Teh, admiraal Tsjen Sjao Koean De bespreking duurde twee en een half uur. Belangrijke aangelegenheden zijn aan de orde geweest, o.m. die van het presidium van den Uitvoerenden Raad. Alle leiders ver- Desverlangd binnen een paar dagen terug. zichten Wang Ching Wey, weer de leiding er van op zich te willen nemen, er op wijzende dat Wang zich deze opoffering moet ge troosten ten bate van het land. Hij heeft nog niet definitief toegestemd. Naar verluidt heeft Tsjang Kai Sjek rapport uitgebracht over den toestand in Noord-China en de mi litaire positie aan het front. De toestand langs het front. Uit Peking wordt gemeld, dat het aan het front over het algemeen sinds gisteren kalm is bij de drie passen: Lenkow, Chahukow en Yiyuankow, welke de vorige week het tooneel zijn geweest van hevige gevechten. Te Sjang- haikwan hebben slechts kleine schermutse lingen plaats gehad met Mandsjoekwo-troe- pen, welke optrekken naar Sjiho. 1698 slachtoffers. Het ministerie van oorlog te Tokio deelt mede, dat ten gevolge van de incidenten te Sjanghai en in Mandsjoerije in het geheel 1698 dooden te betreuren zijn. Nat. Soc. afweer-actie te Gleich- witz. Vanmorgen begon in Opper-Silezië te Gleichwitz de nat.-soc. afweer-actie tegen de propaganda in het buitenland, in verband met de vervolging der Joden. Voor de meeste Joodsche zaken stonden S.A.-posten die de koopers er van afhielden de zaken te betre den. De politie bemoeide zich niet met deze actie aangezien zich geen incidenten voorde den. Ook te Schwerin waren alle Joodsche zaken gesloten. DE ROLLEN OMGEKEERD. Het Hbl. meldt: Te Zaandam is het, zooals het wel overal zal zijn, verboden reclamebiljet ten op andermans eigendom te plakken. Toch wordt er in dit opzicht, nu de verkiezing in t zich is, meer dan een maal tegen dit verbod gezondigd. De politie kan er niet veel aan doen, omdat de propagandisten posten uitzet ten en gewaarschuwd worden, zoodra politie komt opdagen. Deze heeft nu den maatregelen geno men om overal waar wederrechtelijk biljetten zijn opgeplakt, deze terstond te verwijderen Tegen dezen maatregel zijn de plak kers in verzet gekomen bij den burge meester, het hoofd der politie, die de klagers een gewillig oor heeft geleend en thans bepaald heeft, dat het verbod van plakken moet gehandhaafd worden, maar dat, wanneer de biljetten eenmaal opgeplakt zijn, de politie ze niet mag verwijderen. Met het systeem van posters hebben nu de plakkers vrijwel geheel hun zin gekregen. Maar bovendien worden nu de politie mannen door propagandisten gevolgd, om te controleeren of ze biljetten ver wijderen. Zoo zijn de rollen omgekeerd. GEEN MEISJES MEER. De vleeschwarenfabriek van de firma Anton Hunink te Deventer heeft beslo ten met het oog op verruiming van werkgelegenheid niet langer met meis jes in de fabriek te werken. BOSCIIBRAND ONDER GINNEKEN. Achter de kogelvangers op de schiet- heide in Ginneken, in het deel van het Mastbosch dat het „Galdersche Hek" wordt genoemd, heeft Zondagmiddag een boschbrand gewoed, die zich aan vankelijk zeer ernstig liet aanzien. Door het ingrijpen van den opperhoutvester in de houtvesterij Breda, den heer Tu- tein Nothenius, wist men het vuur tot ongeveer 2 H A. te beperken. Personeel van de houtvesterij, burgers en mare chaussee, namen aan den blusschings- arbeid deel. Een mooie partij opgaand hout. meerendeels 12-jarige grove den nen, is aan het vuur ten prooi gevalin.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1