ALKMAAR DAGBLAD VOOR EN OMSTREKEN. Hit het tyadement MIENT 3^5 ^Buitenland Bxxqeliiksch Ovevzicht De Jodenvervolging in Duitschland. No. 75 Directeur: C. KRAK. Woei 29 Maart 1933 Critiek uit Amerika. 135e Jaargang IVat vandaag de aandacht trekt.. 'n Nieuwe Hoed? Natuurlijk naar sinds eeuw 't toonaangevend adres voor DAMESHOEDEN. Fa. H. LIND. De Nazi's hebben krasse maatregelen aange kondigd tegen de Duitsche joden en tegen de boycotbeweging in het buitenland. Wat men in Engeland doet. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENj Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij vh. HERMs. COSTER ZÖON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 28 Maart 1933. Zwijgend heeft de Tweede Kamer haar zegen gegeven aan de wijziging der Drank wet, waarbij onder meer de mogelijkheid wordt opengesteld om aan burgemeesters de bevoegdheid te verleenen het dansen in be paalde vergunningsloealiteiten te verbieden Dit was de vrucht van een onderzoek door een speciale commissie, op initiatief van mej. Meijer, katholieke afgevaardigde ter Tweede Kamer, samengesteld. De Tweede Kamer had, toen zij zonder discussie haar „fiat" gaf, haast om naar huis te gaan, doch de Eerste Kamer heeft den tijd aan zich en toen nu hedenmiddag het wets voorstel bij den Senaat ter tafel kwam, is er over gesproken. Echter slechts uit één kamp, dat der soc.-dem., en drie schakeeringen heb ben zich doen hooren. In de eerste plaats heeft de heer Hermans zich weinig ingeno men getoond met het voorstel omdat het naar zijn overtuiging de zaak verkeerd aanpakte. Het dansen is niet de oorzaak van onzede lijke gedragingen in gelegenheden welke vergunning hebben, doch de drank en daar om had men zijns inziens een anderen weg moeten inslaan en hij gevoelde in het bijzon der zich aangetrokken door de invoering van de plaatselijke keuze. Een geheel anderen toon deed zijn partij; genoote, mevr. PothuisSmit, hooren. Zij vond het nieuwe artikel in de drankwet prachtig, omdat het moderne dansen van vreugde-uiting is geworden een demonstratie van perversiteit, waarbij de alcohol een ge wichtige rol speelt en de arbeidersmeisjes worden daarbij het slachtoffer. De derde socialistische spreker, de heer Moltmaker, had weder een andere opvatting. Hij, hoewel sociaal-democraat, achtte de nieuwe bepaling een aantasting van de vrij heid der burgerij en hij, alsmede enkele zij ner partijgenooten hadden daarom besloten hun stem niet aan het voorstel te geven. Minister Ruys vond dat mevr. Pothuis Smit het bij het rechte einde had. Het voor stel bedeelt juist de arbeidersmeisjes te be schermen. Den heer Hermans antwoordde hij, dat men verstandige politiek beoefent, wanneer men niet te veel tegelijk wil berei ken en bij stukjes en beetjes bereikt men ten slotte toch het beoogde deel. terwijl men, al les tegelijk willende bereiken, juist gevaar loopt zijn doel voorbij te schietèn. De heer Moltmaker zou z.i. zijn bezwaar kunnen for muleeren tegen eiken maatregel die den per soonlijken vrijheid inkort De vrees, dat een burgemeester misbruik van zijn bevoegdheid t zou maken, achtte hij ongegrond. Het wetsontwerp is daarop goedgekeurd met vijf sociaal-democratische tegenstem mers. Daarop was de begrooting van het Zui- derzeefonds aan de orde. De overtuigde te genstander van de voortzetting van de drooglegging van de Zuiderzee, de heer De Gijselaar (c.h.) verklaarde zich tegen- het ontwerp omdat er weer zéven ton op is ge plaatst voor voorbereidende maatregelen voor het geval, dat besloten wordt over te gaan tot de drooglegging van den noord- costelijken polder. De geheele drooglegging meet worden stopgezet als een misslag, wel ken wij moeten opgeven. De heer S. van den Bergh (lib.) zeide zich bereid zijn stem aan de zeven ton te geven, omdat het in geen geval weggegooid geld is, maar op dit oogenblik zou hij zijn stem weigeren aan een voorstel om tot verdere inpoldering over te gaan omdat hij een daar voor noodige uitgave van 150 millioen onder de huidige omstandigheden niet verantwoord zou achten. De heer Janssen (r.k.) verklaarde geen be zwaar te hebben tegen de aangevraagde ze ven ton en hij hoopte, dat de regeering het denkbeeld om met de inpoldering voort te gaan, niet te gauw zou opgeven. Vervolgens klaagde hij over de onbevredigende uitvoe ring van de Zuiderzeesteunwet, welke tal van klachten heeft doen geboren worden, gelijk hij nader aantoonde. De heer Westerdijk (v.d.) wijdde een be schouwing aan het speculatieve karakter van de drooglegging, waarvan hij in beginsel geen tegenstander was, zoodat hij zich ook niet tegen het aangevraagde crediet van ze ven ton zou verzetten Het is verstandig de voorbereidende maatregelen tot voortzetting van het werk te treffen. In de tweede plaats protesteerde hij tegen de benaming van IJselmeer, aan de afgesloten Zuiderzee gege ven. Het had Flevomeer moeten heeten om dat we hier te doen hebben met het aloude .-jut ziJn ^ch herrezen" Flovemeer. Ten slotte betoogde hij de noodzakelijkheid van de verlaging van hef peil tot min. 40 c.M. De heer an Lanschot (r.k.) stelde den mi nister twee vragen: vooreerst wat bedoelde zijn collega Ruijs, toen hij in de Tweede Ka mer verk.aarde, dat de voortzetting van de drooglegging moest geschieden op een zui ver commercieele basis? In de tweede plaats: Hoe staat het met het contract met de Maat schappij tot Uitvoering der Zuiderzeewerken, de M.U.Z.? Is dit nadeelig voor de schatkist geweest? Minister Reijmer heeft in zijn antwoord in de eerste plaats den heer Van Lanschot te woord gestaan en verklaard, dat minister Ruijs heeft gezegd, dat als er ooit aan ge dacht werd de drooglegging voort te zetten, dit dan enkel op een commercieele basis zou mogen geschieden, doch een contract als we hebben gesloten met de M.U.Z. zou nooit weer gesloten worden. Een nadere verkla ring van die uitspraak gaf hij intusschen niet, alleen voegde hij er aan toe, dat de technische uitvoering van het werk uitste kend was geweest. De minister hoopte, dat er weder een tijd zal aanbreken, waarop het mogelijk zal zijn het werk weder voort te zet ten. doch de tijdsomstandigheden verbieden nu vaste plannen te maken. Dat heeft hij ook aan de Tweede Kamer verklaard, maar het thans aangevraagde crediet van 7 ton is bestemd voor werken die ook hun nut zullen hebben, wanneer er niet verder wordt droog gelegd. De Zuiderzeesteunwet wordt zoo goed mogelijk uitgevoerd, doch klachten zal men altijd hooren. Er is nu een K.B. op komst tot juistere toepassing van de wet. Intusschen wees de minister er op, dat de Zuiderzeevis- schers geldelijk thans niet in een slechter conditie verkeeren dan vóór de afsluiting van de Zuiderzee. Over de kwestie van ver laging van het peil is hij in overleg met zijn collega van defensie. Hij wil gaarne spoed achter de zaak zetten. De benaming IJsel meer is aangenomen op advies van deskundi gen. Wijl er niet werd gerepliceerd, is hierna de begrooting zonder stemming goedgekeurd, evenwel met den heer De Gijselaar als eeni- gen tegenstemmer. Bij den aanvang der vergadering heeft de heer Van Lanschot (r.k.) aan den voorzitter gevraagd, hoe het stond met de behandeling van de wijziging van de Kieswet. De voorzitter antwoordde, dat hij daar omtrent juist heden een advies van het Cen traal Stembureau, waarom was gevraagd, had ontvangen en dit voor de leden zou laten drukken. De heer Van Lanschot gaf hierop zijn voornemen te kennen morgen een voorstel te zullen doen omtrent de behandeling van het ontwerp. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. sluitend gericht is tegen het Duitsche joden dom; 3) De comité's van actie moeten direct door propaganda en toelichting den boycot populariseeren. Principe: Geen Duitscher koopt nog bij een Jood of laat zich door hem en zijn stroomannen waren aanprijzen. De boycot moet algemeen zijn. Hij zal door het geheele volk worden gedragen en moet het Jodendom op zijn gevoeligste plaats treffen; 4) In dubieuse gevallen moet van een boy cot van zulke zaken worden afgezien tot het centrale comité te München een an dere bepaalde instructie zal volgen. Voorzit ter van het centrale comité is partijgenoot Streicher; 5) De comité's van actie controleeren scherp de kranten, ten einde na te gaan in hoeverre zij deelnemen aan de „verduidelij kingsveldtocht" van het Duitsche Volk tegen de Joodsche gruwel-,,hetze". Doen kranten zulks niet of slechts in beperkte mate dan moeten zij oogenblikkelijk verwijderd worden uit huizen waar Duitschers wonen. Geen Duitsche man en geen Duitsche zaak zal in zulke kranten mogen adverteeren. Zij moeten terugvallen in een openlijke verachting ge schreven te zijn.voor de Joodsche rasgenoo- ten, doch niet voor het Duitsche Volk; 6) De comité's van actie moeten tezamen met de bedrijfscellenorganisaties der partij propaganda maken voor den Duitschen ar beid en daarmede de Duitsche arbeiders in de bedrijven brengen, en deze arbeiders in het bizonder duidelijk maken hoe noodzake lijk het is den nationalen boycot te voeren als afweermaatregel ter bescherming van den Duitschen arbeid; 7) De comitc's van actie moeten worden opgericht tot in de kleinste boerendorpen ten einde in het bizonder op het platteland de Joodsche handelaars te treffen. Principieel moet er steeds den nadruk op worden ge legd, dat het gaat om een ons opgedrongen afweermaatregel; 8) De boycot moet krachtig worden inge zet. Daarom moeten thans alle voorberei dende werkzaamheden worden verricht. Er gaan instructies af naar de SA en SS om van het oogenblik van den boycot af door posten de 'bevolking te waarschuwen binnen te gaan in Joodsche zaken. Het begin van den boycot zal op plakkaten en door de pers, door strooibiljetten e.d. worden bekend ge maakt. De boycot begint Zaterdag 1 April om tien uur v.m. precies. Hij zal worden ge voerd tot de partijleiding bevelen zal de ac tie te staken; 9) De comité's van actie moeten direct tienduizenden massavergaderingen beleggen ten einde tot in het kleinste dorp den eisch te propageeren dat een relatief aantal Joden in alle beroepen kan worden tewerkgesteld. Ten einde de stootkracht der actie te verhoo- gen, wordt deze eisch voorloopig tot drie ge bieden beperkt: a) het bezoek aan Duitsche middelbare en hooge scholen; b) het beroep van arts; c) het beroep van advocaat. 10) De comité's van actie hebben verder tot taak er voor te zorgen, dat iedere Duit scher, die op een of andere wijze in relatie met het buitenland staat, dit benut om in brieven, telegrammen, en telefoongesprekken de waarheid te verspreiden, dat in Duitsch- land orde en rust heerscht, dat het Duitsche volk niets liever wenscht dan in vrede zijn arbeid, te verrichten en in vrede met de rest van de wereld te leven en dat hij den strijd tegen de Joodsche „gruwel-hetze" slechts voert als zuiveren afweerstrijd; 11) De comité's van actie zijn er verant woordelijk voor, dat deze geheele strijd vol trokken wordt in volkomen rust en zeer groote discipline. Krenkt ook in het vervolg geen Jood een haar. Wij rekenen met deze „hetze" af, eenvoudig door het beslissende gewicht van deze maatregelen. Actie tegen de Joodsche zaken te Goettingen. Dinsdagavond tuscchen zeven en acht uur is te Goettingen een scherpe actie gevoerd tegen de Joodsche zaken. Van bijna alle Joodsche winkelzaken in de stad werden de ruiten vernield. Ook in het warenhuis Kar stadt werden tal van groote spiegelruiten vernield. De straten in het Centrum der stad werden tegen acht uur door politie en SA afgezet om plunderingen te voorkomen. Het autobusverkeer in de st„d is door de gebeur tenissen geheel stilgelegd. De meeste New-Yorksche dagbladen oefenen critiek uit op de vervolging van Joden in Duitschland. Tot de gematigste bladen be hoort de New-York Evening Post", die o.a uiteenzet, dat het misschien beter zou zijn ge weest, wanneer de demonstraties van Maan dag niet hadden plaats gevonden, daar de toestand reeds aan het verbeteren was. Wat de represaille-maatregelen der NSDAP tegen de boycotpropaganda betreft schrijft het blad dan verder, dat uitvoering dezer maatregelen opnieuw voedsel zal geven aan veel haat, waarvan aan beide kanten repre sailles weer het gevolg zullen zijn In de af- geloopen dagen hebben Duitsche handels kringen van Joodsche importeurs in Ame rika reeds een menigt- annuleeringen van or ders gekregen, Duitsche officiëele. instanties De Jodenvervolging in Duitschland. Nieuwe maatregelen tegen de Joden. De boycot-actie in het buitenland. (Dag. Overzicht). Prof. Einstein over de Jodenvervol ging in Duitschland (Buitenland). Vliegtuigramp in België. Een En- gelsch verkeerstoestel in brand ge vlogen en naar beneden gestort. Vijftien dooden (Luchtvaart). Te Oudenbosch is vannacht een boer derij afgebrand, waarbij 25 stuks vee en 6 paarden omkwamen (Binnenland). Alexander Schmuller f (Kunst.) In een vergadering, bijeengeroepen door het bestuur van de afdeeling Alk maar van het Witte Krols heeft Mr. Bierenbroodspot de wenschelijkheid van het te Alkmaar stichten van een Sportfondsenbad aangetoond. (Stad en omgeving.) Zie verder laatste berichten. ontvangen tal van haatdragende brieven, het scheepvaartverkeer is sterk achteruitgegaan. Een Duitscher uit een Londensch restaurant gezet. De Joodsche actie tegen de vervolging der Joden in Duitschland heeft gisteravond in het Londensche West End tot eenige inciden ten geleid. Een Duitscher die in een restau rant nabij Picadilly Circus in twistgesprek met eenige Joodsche bezoekers raakte, werd door het publiek uit het restaurant gezet Een venter met de Deutsche Algemeine Zei- tung op Picadilly Circus werd herhaaldelijk door het publiek lastig gevallen. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. De Beiersche Stahlhelm. De leider van de Stahlhelmorganisatie in Beieren, kolonel v. Lenz, heeft gisteren de onder-leiders bevel gegeven onder alle om standigheden te vermijden, dat ontbonden weerorganisaties verder zouden kunnen be staan onder den naam Stahlhelm. De orga nisaties moefen daarom voorloopig geheel worden ontbonden. De stichting van nieuw< plaatselijke groepen van den Stahlhelm ui' leden van zulke organisaties, is slechts mo gelijk door middel van de Stahlhelm. Het ii ontoelaatbaar dat aaneengesloten groeper van een ontbonden organisatie binnen he Stahlhelmverband voortbestaan. Onder geer beding mogen leden van den Rijksbanier ir den Stahlhelm worden opgenomen. De ex-kroonprins en de „gruwel" propaganda. De ex-kroonprins heeft den Amerikaan schen schrijver Georges Sylvester Viereck eer brief gezonden, waarin hij de tegen Duitsch land gerichte „gruwel"-propaganda behan delt. In den brief staat o.m.: „Indien man nen, gelijk U, die tijdens den wereldoorlog d- onjuistheid der bewust jegens Duitschlam verspreide laster, van dichtbij hebben beleefd uit eigen ondervinding endoor hun goed relaties met de Amerikaansche openbare mee ning er toe zouden kunnen bijdragen he Amerikaansche volk over de waarheid in t lichten, zou U daarmede een dienst bewijzer niet alleen aan de Duitsche natie, wier eer d booswillige geruchtenmakers thans probee ren te besmeuren, maar ook aan de wereld e de vreedzame atmosfeer tusschen de volker welke door de „hetzers" wordt vergiftigd". V. Gontard weer in arrest De rijkscommissaris voor het Pruisisch ministerie van Justitie, Kerrl, heeft bevole dat de onlangs tegen een borgstelling va 500.000 R.M., op vrije voeten gestelde diret teur-generaal Paul v. Gontard weer in arres moet worden gesteld.: Hij heeft voorts of dracht gegeven, dat de instructie zoo spoedi mogelijk zal worden aangevangen. Ontplofbare stoffen gevonder In het district Strehlitz in Opper-Silez: zijn eenige huiszoekingen gedaan, waarb ontplofbare stoffen en slaghoedjes, zoomec propagandamateriaal in beslag werden geni men. Vier communisten zijn in verband hie mede gearresteerd. Razzia te Berliji Gistermorgen tegen half negen is in h> district Friedrichsheim een groote razzia g houden. Bij het doorzoeken van woningei zijn aangetroffen en in beslag genomen: 1 geweren, ongeveer 50 pistolen, 62 bajonette De Jodenvervolging in Duitschland trekt nog steeds de aandacht van de geheele wereld en overal worden deze gebeurtenissen druk besproken en becritiseerd Vooral in Enge land en Amerika uit men zijn groote onte vredenheid over de Nazi's t. o. v. de Joden en in eerstgenoemd land is men een van Joodsche zijde een machtige boycot-beweging tegen Duitsche goederén begonnen. Onze Londensche correspondent schrijft ons juist vandaag het volgende daarover: Aan de officieele betuigingen van onschuld wordt geen geloof gehecht en een boycot beweging van ongemeene scherpte, op Duit sche goederen gericht, was op het einde van de week ingezet en trad in het openbaar in verscheidene Joodsche handelskwartieren in het West End en het East Énd van Londen, waar auto's rondreden, beplakt met aankon digingen, dat Duitsche waren niet meer zou den worden gekocht. In de City, waar zich de meeste Londensche groothandelshuizen bevinden, kon men op ramen en aan in gangen van gebouwen de mededeeling aan geplakt zien, dat Duitsche handelsreizigers niet zouden worden ontvangen. De Londen sche Joden zijn in hun verontwaardiging over hetgeen hun rasgenooten in Duitschland ondervinden zoo ver gegaan, dat zij ook niU- Joodsche handelaars willen bewegen aiien handel met Duitschers te staken. Blijkbaar zijn de berichten over pogrom achtige activiteit der Nazi's, welke men hier van particuliere zijde heeft ontvangen, geheel in strijd niet Goerlng's goedpraterij. Men spreekt hier van middeleeuwsche uitspattin gen, waarmede Hitier en zijn handlangers zich volstrekt buiten de beschaafde gemeen schap hebben geplaatst. En aangezien de Joden niet in een positie verkeeren om op concrete wijze te protesteeren tegen hetgeen hun rasgenooten in Duitschland wordt aan gedaan pogen zij met een zoo volledig moge lijken boycot de machthebbers ginds aan het verstand te brengen, dat zij hun wandad-n niet ongestraft kunnen plegen. De in Londen aangevangen actie vindt al- lerwege in het land weerklank. En niet-Joden sluiten er zich bij aan. Het ziet er naar uit, dat men hier te doen zal krijgen met een spontane protestbeweging, welke niet alleen is gericht tegen de Jodenvervolging, maar tegen het algemeene terroristische optreden van de regeering in Duitschland, welke im mers ook katholieken, sociaal-democraten en alle vertegenwoordigers van vrijzinnige denk beelden treft. In massa-vergaderingen, welke Zondagavond in vele districten in Londen zijn gehouden, werd in dezen meer algemeenen zin tegen den gang van zaken in Duitschland geprotesteerd. Demonstraties voor het Duitsche gezant schap worden overwogen. In de synagogen was de Jodenvervolging in Duitschland de tekst van alle prediking. De bijval voor deze zoo snel opgekomen en zoo hevig doorgezette actie is nochthans niet algemeen. Vooraan staande leden van de Joodsche gemeenschap in Londen hebben twijfel uitgesproken aan de wijsheid van dit felle optreden dat, naar wordt gevreesd, zou kunnen leiden tot een heviger vervolging van de Joden in Duitsch land. Het is echter niet waarschijnlijk, dat deze bezwaren zich zullen doen gelden ep inmiddels verlangen de leiders van de protest beweging. in Engeland ook van de Joden, dat zij geen Duitsche films zullen gaan be kijken en geen Duitsche restaurants zullen bezoeken. Maatregelen der N. S. D. A. P. tegen de Joden. De rijkskanselier der N; S. D. A. P. publi ceerde gisteravond een proclamatie aan alle partijorganisaties naar aanleiding var^ de campagne in het buitenland tegen de vervol ging van Joden in-Duitschland. In de inleiding der proclamatie wordt ge constateerd, dat het.Duitsche Volk na een 14- jarig binnenlandSche verdeeldheid zijn sjands-, .klasse-, byroeps- en confessionneele verschillen politiek heeft overwonnen, een verheffing heeft doorgevoerd, welke het „Marxistisch-joodsche spook" bliksemsnel een einde bereidde.- In jammerlijke .afheid hebben cte Joodsch^arxistische bonzen hun machts positie ontiÜnid. Slechts de voorbeeldelooze discipline en rust. waarmede de omwenteling zich heeft voltrokken, hebben de bewerkers van ons ongeluk het te danken, dat ze bijna zonder uitzondering ongeschoren bleven. Voorts wordt in de proclamatie verklaard: „Nu dat de vijanden der natie in het bin nenland door het Volk zelf onschadelijk zijn gemaakt, komt. wat wij reeds lang ver wacht hadden. De communistische en marxistische misdadigers en hun Joodsch- intellectuëele aanstichters, die met hun kapi talen terechtertijd naar het buitenland zijn uitgeweken; ontplooien thans van daar uit een wetenlooze, landsverraderlijke „hetze- eampagne" tegen het Duitsche volk. Daar hun'het liegen in Duitschland onmogelijk is geworden, beginnen zij van de hoofdsteden der vroegere Entente uit dezelfde „hetze" tegen de jonge nationale verheffing, als zij reeds bij het begin van den oorlog tegen het toenmalige Duitschland hebben bedreven. Leugens en laster van een perversiteit, welke de haren doet te berge rijzen, worden over t>uiischland losgelaten. Gruwelsprookjes van verminkte Jodenlijken, van uitgestoken oogen en afgehakte handen worden verspreid met het doel het Duitsche volk in de wereld ■voor de tweede maal te boycotten als hun reeds in het jaar 1914 is gelukt. Millioenen onschuldige menschen, volken waarmede het Dujtsche volk slechts in vrede wil leven, worden door deze gewetenloöze misdadigers tegen ons-opgehitst. De Duitsche waren, de Duitsche arbeid zou onderhevig moeten zijn aan een internationale bovcot. De nood in Duitschland is hun dus te klein, zij moet nog grooter worden". In de proclamatie wordt ten slotte aanbe- .volen dat ieder plaatselijke groep direct actie coraité-'s zal vormen voor de practische plan matige doorvoering van den boycot van Joodsche zaken, dokters;.en advocaten. De nazi's en de buitenlandsche actie tegen de Jodenvervolging. De National Soc. Korrespondenz publi ceert behalve de hierboven genoemde procla matie de volgende elf programma-punten vóór de afweercampagne tegen de campagne in het buitenland in verband met de Joden vervolging: 1) In iedere plaatselijke groep en organi satie-geleding der NSDAP moeten direct actie-comité's worden gevormd voor de prac tische planmatige doorvoering van den boy cot van Joodsche Zaken, Joodsche produc ten, Joodsche artsen en Joodsche advocaten. De comité's van actie zijn er verantwoorde lijk voor dat de boycot geen onschuldigen freft, doch des te krachtiger de schuldigen; 2) De comité's van actie zijn verant woordelijk voor de hoogste bescherming van alle buitenlanders zonder aanzien van hun confessie, huit oorsprong of ras. De boycot ls een zuivere afweermaatregel, welke uit

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1